אני קמצנית, או לא בעניינים?

אני קמצנית, או לא בעניינים?

התפרסמה בעיתון כתבה על טיפים:
http://www.yediot.co.il/articles/0,7340,L-4837477,00.html
מעולם לא חשבתי להשאיר טיפ לנהג מונית (לא שאני נוסעת כל כך הרבה במוניות...),
ולשליח של הפיצה אני נותנת טיפ של 5 ש"ח.
את המלצרים, משום מה, אני תמיד מפנקת. ולא בגלל שהייתי פעם מלצרית. מעולם לא מילצרתי.
איך אצלכם?

אני כמוך...

לדעתי טיפ זה לא חובה ואם השירות היה רע, אני לא משאירה.
אני כן מקווה שסוף סוף הממשלה תטפל בנושא והמלצרים ירוויחו משכורות ותנאים סוציאליים כחוק. כמובן, שאזהם יצטרכו לשלם מס הכנסה כשאר אזרחי המדינה...
&nbsp

נומלה

New member
רק הערה על השוואות בינלאומיות

בניו יורק אכן נותנים טיפים כמעט על כל דבר. אבל!....שם אפשר בכל מקום לתת את זה כחלק מהחשבון. משום מה (בית המשפט העליון...) בארץ נתינת טיפ היא מחוץ לחשבון ברוב המקרים. במצב כזה גם, אנחנו (נותני הטיפ), תורמים לכלכלה שחורה, וגם זה לא נוח לפעמים.
ואני מוכרחה לומר שזה גורם לי (להראות לפחות) להיות הרבה יותר קמצנית, כי לא תמיד יש לי כסף קטן לתת.
מחוץ לזה, אני נותנת טיפ למלצרים ולאנשים שאני במגע רב פעמי איתם (חופף, קוסמטיקאית) אם הם שכירים. מגוכח בעיני לתת טיפים לבעלי עסק.

מירי,

New member
כי אי אפשר לחייב אותי לתת טיפ.

המחיר אמור לכלול את זה, אם הייתי מרוצה ואני רוצה לצ'פר את נותן המלצר אם נתן שרות טוב.
&nbsp

d70

Well-known member
לא בהכרח,ניתן במעמד התשלום לבקש לחייב טיפ מהחשבון

d70

Well-known member
בוודאי שאפשר-עשית ככה שנים במסעדות בהרצליה פיתוח
מקבלים חשבון ומבקשים לחייב את הכרטיס עם X שקלים טיפ.

שקדיייה

New member
אני נותנת טיפים רק באשראי.

למעשה, כבר די מזמן הפסקתי להסתובב עם ארנק.... יש לי כרטיס אשראי בתוך המגן של הטלפון וזה הארנק שלי.
מי ש"לא יכול להוסיף טיפ באשראי"- חבל.

לגבי איפה כן ואיפה לא- אלו ה-Guidlines שלי...
למלצרים- אלא אם כן השירות לא היה טוב ואז אני פשוט לא משאירה כלום. כשהשירות טוב- 12% כשהשירות מעולה- 15%.
לחופפת במספרה- כשחופפת לי העובדת השכירה . לבעל הבית שלעיתים גם הוא חופף לא משאירה טיפ.
לשליחים שמביאים טייק אווי- רק כשהמחיר לא כולל דמי משלוח נפרדים. אין לי שום מוטיבציה לשלם פעמיים על אותו השירות.
לנהגי מוניות- רק מעגלת.

וזהו פחות או יותר.
לא חושבת שאני בן אדם קמצן, ויש הרי בחיים כל כך הרבה נקודות לבחון את זה פרט לנושא הזה. פשוט לא מתחברת לתרבות הטיפים על עצם העובדה הבסיסית שמישהו עושה את העבודה שלו.

adif11

New member
גם אני לא

משאירה טיפים לנהגי מוניות .
גם לא לחופפים במספרה כי אני לא הולכת למספרות.
דוקא מלצרים אני מפנקת ביד רחבה זכר לשנות המלצרות הארוכות שלי.שליחי פיצה כנ"ל כי בד"כ מזמינים פיצה בפיצריה השכונתית והשליחים הם ילדי השכונה שגדלו עם ילדי.

adif11

New member
ועוד דבר

משתדלת תמיד לתת 5 ש"ח לחברה הצעירים שממלאים דלק לאחר שהבריקו את שמשות המכונית תוך כדי מילוי.

נומלה

New member
כבר שנים

שאני ממלאת בעצמי את הדלק. אולי אני אקנה לי מתנה גדולה מכל החמישיות שחסכתי....

mykal

New member
גם אני מעדיפה

שירות עצמי. בד"כ גם הרבה יותר מהיר.
אבל כשלא היתה האופציה, לא אהבתי ולא איפשרתי "ניקוי" חלון.
כך שלא הצטרכתי לתת חמישיות.

שקדיייה

New member
גם אני בוגרת שנות מלצרות ארוכות מאוד (מאוד.....)

ודווקא בגלל שאני מכירה את הנושא מבפנים - הייתי מלצרית במסעדות חוף, הייתי מלצרית בבתי קפה, הייתי מלצרית במועדונים ברים ודיסקוטקים והייתי מלצרית במסעדות יוקרה- אני יודעת שבכל מצב אפשר לתת שירות טוב.
ומלצר שלא טורח לעשות את זה , פשוט לא מגיע לו טיפ.

אם יש משהו שאני שונאת בחיים האלו זה אנשים שלא עושים את העבודה שלהם כמו שצריך. שמחפפים. שעושים טובה שהם חיים. לא מגיע להם כלום בעיני.

פריZמה

New member
ואת מעזה לא לתת טיפ?

למרות שאין לי ברזומה שנות מלצרות ארוכות, עבדתי בכל מיני סוגי עבודות ויודעת טוב מאוד כשמזלזלים בי. אבל איכשהו הטיפ הפך להיות חלק מההוצאה על ארוחה ומגיע אוטומטית כאחוז של ההזמנה ( עשרה לדרעק ו15 לסביר ומעלה).
האם את לא משאירה כשהשירות לא מצדיק זאת? ( ויש לא מעט פעמים שזה המצב, לצערי)

שקדיייה

New member
מעיזה בהחלט! ומרגישה ממש בסדר גמור עם זה.

אולי בגלל שנות המלצרות המרובות שלי אני יודעת כמה הבכי על "העבודה הקשה" הוא בולשיט.... זו עבודה כמו כל עבודה. והיא לא קשה במיוחד. והאמת? היא יכולה להיות גם מאוד נחמדה וכייפית- כשעושים אותה מכל הלב ונותנים שירות טוב לאנשים.

אני יודעת היטב שזו עבודה שאפשר בכייף לעשות אותה טוב. אפילו טוב מאוד. בכל תנאי (גם כשקורים דברים , גם כשמשתבשים דברים- וזה קורה... אפשר לבוא בחיוך וגישה נעימה ולתת לאנשים הרגשה טובה...)

ואם יש מלצר ש*בוחר* לא להבין את התפקיד או לא לעשות אותו כמו שצריך- שלא יתפלא שאין טיפ.

אני לא יודעת איפה את אוכלת שמכניסים לך את זה לחשבון, אני לא נתקלתי בזה....
אבל אם אתקל, וזה יהיה במצב בו אני לא רוצה להשאיר טיפ- לא אתבייש לבקש להוריד את זה.

חשוב להבהיר- אני משאיר טיפ לשירות ענייני וסביר ולא מצפה שיצאו מגדרם בשבילי- שירות סטנדרטי מקבל טיפ סטנדרטי.
שירות טוב במיוחד- מקבל טיפ טוב במיוחד.
שרות רע- נשאר עם הז*ן ביד.

פעם נתנו טיפ של שקל באיזה פאב/מסעדה בתל אביב

כי הזמנו בערך בחצות משהו, וקיבלנו את ההזמנה בסביבות 5 בבוקר... יכול להיות שהשעות לא מדויקות בדיוק (אולי הזמנו ב-1...), אבל זה היה סדר הגודל. לא בער להם שם...

Shamy

New member
אני גם פועלת כך

1.אם מלצר ייתן לי שירות גרוע אני משאירה בדיוק 10%(על האגורות ) ואם היה ממש על הפנים בכלל לא משאירה טיפ בכלל. לשליחים אם סיפקו תוצר בזמן סביר אני נותנת 10%. וזהו...אני לא רואה טעם להשאיר טיפ במספרה או למונית או לקוסמטיקאית...משלמים להם על לעשות עבודה,לא נראה לי במקום לשלם על השירותים האלה יותר כי במילא המחיר לא נמוך מדי.

מירי,

New member
הכל יחסי.

ביחס לבעלי אני חושבת שרוב האנשים קמצנים
אותי זה משגע.
שליח הפיצה למשל יקבל אצלו לפחות 10 ש"ח ובד"כ גם יותר (לכן אנחנו משתדלים להיות אלה שמקבלים את השליחים
), הוא יכול להשאיר טיפ של 50 ש"ח גם אם אכלנו ב 100-120 ש"ח, בבתמיצווש של הבת כל מלצר קיבל מאיתנו 200 ש"ח טיפ (מזל שהיה ארוע קטן
).
ברפרוף מהיר, כל סעיף שהשתמשנו בו הוא נתן טיפ הרבה יותר גבוה מהכתוב, אני בד"כ קרובה לטקסט, אבל לא ברור לי מתן הטיפ כשהשרות לא היה טוב, גם לא כשהחופפת והפניסטית שלי היא הספרית העצמאית (ונעזוב את הנושא שהיא חברה וגם ככה הדיון על גובה התשלום בעייתי איתה
) וכנ"ל בונת הציפורניים (כשהיו לי כאלה...) והעצמאיים עצמם שקובעים את המחיר.

mykal

New member
הנושא כשלעצמו

מעצבן.
לא מבינה למה אין חוק עבודת שכר מינימום וכל עובד יקבל את משכורתו.
למה אני צריכה על כל "שירות" לשלם עבורו כפול.
אם באתי למספרה ואני חופפת ומסתפרת ועושה פן, אני אמורה לשלם עבור המוצר
בשלימותו, שבעל/ת המספרה ישלמו לעובדים שלהם על מומחיותם.
אם קשה לה לשלם להם--כי מרויח/ה פחות מדי--מצוין שתעשה לבד. ולא תשכור בעלי מלאכה. למה אני צריכה לשלם על הכל וגם טיפ.

אגב, מענין איך לא משלמים טיפ למוכרנים בכל החנויות--
בד"כ זה שייך לרשת והם ברור לא הבעלים ולא המרויחים מקידומי מכירות.

אני מבינה שיש "מס חברתי" בנתינת הטיפ,
ונותנת מימנימום--לא מקמצנות--אלא מאג'נדת חיים.

מירי,

New member
קודם כל לא חייבים.

דווקא מוכרים בהרבה חנויות רשת כן מרוויחים לפי מכירות.
&nbsp
טיפ הוא מעין הוקרה על שרות-אובר, פעם הייתי מסתפרת אצל מישהי שהחופף היה ממש עושה עיסוי קרקפת, זה היה נעים נחמד והרבה מעבר לנדרש...

למעלה