התייעצות קטנה

• פותח הנושא myeo
  • פורסם בתאריך

myeo

New member
התייעצות קטנה

בת 10, חברותית מאד ונמצאת ביחסים טובים עם כל הבנות בכיתה. יש לה שתי חברות טובות, שונות אחת מהשניה (היא מסתדרת מצוין עם כל אחת מהן) אבל המשולש הזה איכשהו יוצר תמיד תאקלים.
במקרה הנוכחי - ריב טיפשי (באמת! אני אפילו לא מפרטת) וקטנוני עם אחת מהן, השניה הצטרפה גם (איכשהו היתה חלק מהסיטואציה). יום למחרת המחנכת לוקחת את בתי והחברה שנקלעה אף היא לריב הזה - לשיחה. השיחה התנהלה בטון נוזף מאד או כמו שהבת שלי אמרה "מעולם לא נזפו בי ככה", המחנכת שידלה אותן "להודות" שהן העליבו את הילדה השלישית. הן לא הודו בכך כי לטענתן לא עשו לה שום דבר ועוד להיפך - ניסו להתפייס איתה אבל היא בכתה וברחה מהן ביומיים האלה. אחרי הנזיפות הגיעו משפטים כמו "היא לא צריכה אתכן, יש לה חברות אחרות כבר" וגם "אתן יותר מדי ביחד ואני לא אוהבת את זה". חשוב לציין ששתי הילדות האלה (הבת שלי וחברתה) באמת ילדות טובות, הבת שלי רגישה מאד לאחרות ותמיד משתדלת לפתור כל קונפליקט. בסוף אגב, השלימה עם החברה השלישית והכל היה בסדר, אבל השיחה עם המחנכת מאד כאבה לה וגרמה לה עלבון נוראי וגם התחלה של בכי שניסתה להסתיר מפני הכיתה. אציין שיום קודם לכן התקיימה אסיפת הורים והמורה שיבחה אותה מכל כיוון אפשרי, כולל בהיבט החברתי והיחסים עם ילדי הכיתה. להבנתי ברקע לכל זה היתה התערבות של אמא שלה (שמחוברת מאד למנהלת ביה"ס) ויכול להיות שזה היה האישיו.
בקיצור - תוהה אם להגיד משהו למורה, אני נוטה שלא כיוון שזה כבר סוף שנה ונשאר עוד חודש, אז לא בטוחה אם כדאי.
הבת שלי אמרה שהיא החליטה עם עצמה תמיד לדבוק באמת ולא להודות בדברים שלא עשתה, ושמעבר לעניין הריב הטיפשי (לא הבנתי מלכתחילה למה המורה מתערבת בכל שטות) היא כבר השלימה עם חברתה אבל מה שמכאיב לה זה אופן הדיבור של המורה.
מה דעתכם?

נומלה

New member
זה הזמן להסביר לילדה

שהמורה בפרט ומבוגרים בכלל הם לא אלוהים, וכבני אנוש אם עושים לפעמים טעויות, ולכן היא בעיקר צריכה להקשיב לצו מצפונה ולא תמיד למה שהמורה אומרת. ושזו אולי הפעם הראשונה אבל ספק אם הפעם האחרונה שהיא תתקל בשיפוט שלא נכון לדעתה, גם מעובדי חינוך והוראה, וצריך לנשום עמוק ולהמשיך, ולהשתדל לא לקחת יותר מידי ללב.

myeo

New member
תודה רבה

מסכימה עם כל מילה שלך,
כך אכן הסברתי לה - שהכי חשוב להתנהל בהתאם לצו מצפונה ולאמת הפנימית שלה, ושאל לה להודות בדבר שלא עשתה.
אני חושבת שהיא מבינה לבד כבר עכשיו שהמורה לא צודקת, ואולי הכאב הגדול נובע (גם) מעצם ההבנה שכן היא מאד מאד מאד אוהבת את המחנכת שלה, ופתאום משהו בחומת האמון והאהבה נסדק.
תודה רבה!

ויקה1222

New member
אני בהחלט הייתי אומרת משהו למורה

המשפט הזה "אתן יותר מדי זמן ביחד ואני לא אוהבת את זה" הוא רע ולא מקובל לחלוטין. הייתי בפרוש מתייחסת לאמירה הזו כי לדעתי למורה יש השפעה והיא בהחלט יכולה לנסות ולהפריד. אני מניחה שהיא לא תצליח אבל לא הייתי רוצה שהיא אפילו תנסה. אז כמו ש(כנראה ) לילדה השלישית יש אמא שעושה עניין ומתלוננת, כך כדאי שידעו שגם לבת שלך יש אמא עם אצבע על הדופק.
אפשר בהחלט להגיד שהבת שלך נפגעה ולעמוד על כך שאי אפשר לנזוף בה ועוד בחריפות כאשר המורה אפילו לא יודעת מה קרה.
לא הייתי עוברת על כך לסדר היום וזה כמובן לא קשור לעובדה שהייתי מסבירה לה לא להתייחס לדברי המחנכת.

ויקה1222

New member
ועוד משהו

אם זה נכון שהן ניסו להתפייס עם הילדה השלישית שכל הזמן ברחה ובכתה וגם הלכה להתלונן עליהן, הייתי בעדינות מייעצת לקרר קצת את היחסים כי יש חברויות ששואבות יותר מדי אנגריה.

myeo

New member
ההתלבטות היחידה היא שעוד רגע השנה נגמרת

ברור לי שאם היינו בתקופת זמן אחרת, סביר להניח שזה מה שהייתי עושה.
אני תוהה רק אם לפתוח את זה מול המורה רגע לפני סוף השנה (כי בשנה הבאה תהיה מחנכת אחרת)

myeo

New member
מתחלפת, לכן כנראה לא אעשה מזה עניין

תודה!

adif11

New member
גם אני !

לא בטוח שזה הכי חכםפ אבל בטח לא הייתי מצליחה להתאפק.

פריZמה

New member
בדיוק כמו שאני נוקטת במדיניות אי התערבות מול ילדים

ככה בהחלט מתערבת מול מבוגרים.
היא נקטה עמדה, הפילה עליהן התעסקויות של מבוגרים והילדה שלך היא רק ילדה.
נראה שאת צריכה לתת קונטרה להתערבות של אנשים מבוגרים בריב קטן של ילדים ( זה לא שילדתך היא המלכה הרעה של הכיתה ואת רק מחכה שמישהי יאפס אותה, כן?)
והחשיבות היא לא רק מול המורה שאינשאללה לא תחנך אותה בשנה הבאה - אלא מול הילדה שתדע שיש לה גיבוי במפגשים מסוג זה בעולם המבוגרים

BrightEye

New member
המסקנה מהסיפור היא איזון

מאחר ויש כאן אמא שמשכה לצד אחד אצל המורה, נוצר חוסר איזון.
כלומר, הסיפור בכלל עלה ל"דרגת אימהות" שהשפיע על "דרגת הילדות".
זו הסיבה שכן יש מקום להתערבות אמהית.
לגבי האם לעשות את זה?
לשאול את הילדה.
אם היא רוצה, כן. אם לא, אז לא, אבל מעצם השאלה יש חיזוק של הילדה שיודעת שאמא שלה תומכת בה מול פגיעה מצד המורה.
&nbsp

מצטרפת לדעתה של ויקה...

רק בגלל שהמורה מתחלפת שנה הבאה, לא הייתי אומרת כלום.
&nbsp
האם את האמא חברות?
לה דווקא הייתי זורקת משהו...
&nbsp
הייתי אומרת לה שילדים נוטים לריב על שטויות ואחכ להשלים ולהמשיך כאילו כלום לא קרה. חבל שהיא בחרה לעשות מזה סיפור ולערב את המורה.
&nbsp
שתיהן לדעתי עברו את הגבול...
האמא לא הייתי צריכה להתערב (הייתימבינה כמובן אם היה מדובר במשהו קיצוני) והמורה לא הייתה צריכה לדבר ככה ולהגיד את מה שאמרה.

ועוד משהו....כל הכבוד לביתך שעמדה על שלה

ולה הסכימה להודות במשהו שלא עשתה.
&nbsp
תסבירי לה שלא כל המבוגרים צודקים ולפעמים הם גם טועים....
חבל לי שהיא נפגעה והתאכזבה מהמורה...
&nbsp

myeo

New member
חיזקתי אותה שהיא צריכה כל החיים לעמוד על שלה

ודווקא בהיבט הזה היא שונה ממני, כי אני באופיי "מתקפלת" כדי לרצות את המערכת לא מעט פעמים וחבל. צר לי שהיא חוותה תחושה לא נוחה מהמורה, בעיקר כי אני מחנכת אותה שהמורים צודקים וכו', והנה היא מגלה שזה לא תמיד כך (גם בהיבט האישי אבל גם בהיבט המקצועי לאורך השנתיים האלה למורה היו אי אלו אי דיוקים)

חבל שהיא גילתה זאת בגיל צעיר אבל אני חושבת שכולנו

חווים את זה בשלב כלשהו...
&nbsp
גם אני התאכזבתי מאנשים סמכותיים בחיי: מרצים באוניברסיטה, מנהלים כו...
חבל שהיא צריכה לעבור זזאת בגיל צעיר אבל באמת כל הכבוד לה ולך על החינוך.

myeo

New member
לא מאד חברות...

בקשר כיוון שהילדות בקשר, שיחות נימוסין ואולי קצת מעבר אבל לא הרבה. היא לא ממש הטיפוס שלי, בין היתר בגלל התערבויות מעין אלה (זו לא פעם ראשונה). לא מרגישה בנוח לזרוק לה משהו.

למעלה