ועוד התייעצות קטנה

ועוד התייעצות קטנה

בן ה- 10.5 לא יודע מתי עדיף לשתוק ולא לנדב מידע. כך יצא שאמר בווטסאפ הכיתתי שהוא הולך לישון בשמונה וחצי. כולם ממש צחקו עליו כי הרוב עוד מתכתבים אחרי 10. זה היה לפני חודשיים - שלושה. הוא לקח את זה די קשה, אז יום אחד כשהלך לישון מאוחר, הצעתי לו לכתוב משהו בווטסאפ להראות שהוא עוד ער. אחרי זה היה נראה שהעסק נרגע.
פתאום אתמול זה שוב עלה בשיחות בווטסאפ. סתם מישהו שאל מי ער, אז התשובה הייתה כולם חוץ מהבן שלי.
האם לדעתכן כדאי לעשות משהו בנידון?

kmiki

New member
בטח כדאי

מה שעשית שגוי בעיניי.
לבוא ולאמר לו "בוא תראה להם שאתה ער" זה לךשתף פעולה עם הבריונים שצוחקים עליו.
זה לבוא ולאמר לו "אתה היחיד שלא ער בשעות של כולם, אתה אאוטסיידר, אתה מוזר, אז הנה הזדמנותש בה אתה לא מוזר, תנסה להשתלב לרגע אחד" ואז לוקחת לו את זה בחזרה ביום למחרת.
גם אצלי הילדים שלי הם היחידים בכיתה שהולכים לישון מוקדם, כי אני מאמינה שהם צריכים את שעות השינה ואני לא מבינה מדוע הורים אחרים לא מבינים כמה שינה חשובה לילדים בגילאים האלה, ובכלל.
אז אצלי הם מבינים בדיוק למה, ואין להם תחושת מסכנות מול אחרים, ואין לי או להם צורך להראות להם ש"הנה אני כמו כולם".
המלצתי להסביר לו מדוע הוא הולך לישון בשעה שהוא הולך לישון, שיבין שהוא מרוויח יורת מאחרים בעצם, עוד שעות שינה בריאות ומצויינות לו, ולא להתעסק עם מה יגידו הילדים האחרים, כי זה הכל שטויות.
כמה שתפתחי אצלו תחושת ערך עצמי גבוהה יותר, ככה פחות ישנה לו מה אומרים אחרים.
באופן כללי, אצלנו יש חוק שאחרי 9 אסור לילדים להתכתב בווטסאפ הכיתתי בכלל, אז דבר כזה אפילו לא היה קורה.

בת האש

New member

הבעיה היא שהוא כן רוצה ללכת לישון מאוחר

בלי קשר לילדים אחרים. זה הוא שמשתמש בהם כדי לשכנע אותי לוותר. מותר לו ללכת לישון יותר מאוחר מהאחים, אבל 9 אצלו בכיתה זה נחשב מוקדם מאד.
באמת התלבטתי האם זה נכון לעשות מה שעשיתי, אבל רציתי לשים סוף לצחוקים. וממש ירדו עליו בגלל זה.

אז מה אם הוא רוצה. גם הבכור שלי בן 11, כיתה ה'
בימי לימודים כיבוי אורות בתשע. אני מעירה אותם בשש וחצי בבוקר, ו-9 וחצי שעות שינה זה מינימום הכרחי לילדים בגילם. אני מכירה הרבה ילדים בגילו שהולכים לישון יותר מאוחר אבל זאת לא הבעיה שלי. זאת הבעיה של ההורים שלהם.
זה בדיוק כמו שאני מקפידה על תזונה, על שתיית מים במקום מיצים, מרשה מינימום ממתקים ביום וכו', והורים אחרים נותנים לילדים לאכול חטיפים חופשי בלי הגבלה. אז מה? זאת לא הבעיה שלי. אני דואגת לצרכים של הילד שלי וזהו. נקודה.
גם אצל הבן שלי יש שיחות בוואטסאפ בשעה מאוחרת והוא אף פעם לא לוקח בהן חלק. אף פעם לא צחקו עליו על זה או שאלו אותו למה הוא לא ער. הוא קם מוקדם, צריך להיות ערני בבית הספר, יש לו אימון שחייה כל יום (והוא יודע טוב מאוד עד כמה קשה לו האימון כשהוא לא ישן מספיק בלילה) והשינה חשובה מאוד. הוא מבין את זה ואין לנו ויכוחים על זה ביומיום. גם הבן שלך צריך להבין את ההגיון מאחורי זה ולמה ללכת לישון מאוחר מדי זה לא טוב ולא בריא לו.

ויקה1222

New member
קודם כל

כן אפשר להאריך את שעת השינה. שמונה וחצי זה אכן מוקדם גם לדעתי ואני לא רואה שום אסון אם היית מוסיפה עוד שעה והוא היה הולך לישון בתשע וחצי.
שנית, גם אם הוא ער, הוא יכול להיות עסוק במשהו ואפילו לא לראות שעושים "התפקדות" בווטסאפ. הבן שלי שגם הוא בן עשר ואח שלו בן ה12 הולכים לישון יותר מאוחר אבל לא משתתפים בכל שיחות הוואטסאפ אם הם עושים משהו או רואים טלויזיה. הוא יכול להגיד להם שהוא לא חייב להיות זמין כל הזמן והוא עסוק ואם שואלים אותו מתי הוא הולך לישון שיגיד שזה שונה בכל יום וזהו.
לא צריך להגיד שמונה וחצי ולא צריך לשקר שיותר מאוחר, פשוט להגיד שלא תמיד הוא זמין.

kmiki

New member
העבר בעבר וההווה חשוב יותר

לא משנה מה קרה עד עכשיו אלא מה עושים עם זה.
שבי איתו לשיחה, הסבירי לו מדוע שעות השינה חשובות לו ומדוע את עומדת עיקשת על החלטתך שהוא ילך לישון ב9.
בנוסף תסבירי לו שכל עוד הוא מנתצל, או מתרץ או מסביר את עצמו לילדים, הוא זה שעוזר להם ונותן להם כוח.
מבחינתו כל מה שקורה בווטסאפ מעבר לשעות העירות שלו, אינו רלוונטי, וכשהוא יתעלם מזה, הם גם ילמדו לקבל את זה.
תחושת ערך עצמי ומנהיגות במקום עדריות ורצון לנהור אחרי כולם, זה מה שיהפוך את הילד שלך לבטוח בעצמו ובכל מה ששונה אצלו מאחרים.
לכל ילד יש את המשהו שלו, האחד הולך לישון מוקדם, לשני לא מרשים לשחר במשחק אקסבוקס כזה או אחר, לילדה אחת לא מרשים לשים ליפגולס למרות שכל שאר הנבות כן, וילדה אחרת גרה בבית בריאותיש בו אין ממתקים, הכל עניין של איך משדרים את זה לילדים ומה המסר שאת מעבירה לו.
תאמיני בדרך שלך, והוא ילך איתה יורת בבטחה.
בנוסף, אני הוספתי להם משבוע שעבר ערב אחד בשבוע בו יש להם חצי שעה נוספת, אולי תשקלי לתת לו ערב אחד בשבוע 9:30?

אשרז4

New member
גם אצל בנות ה 11 שלי יש התכתבויות ב10 ומעלה

הן הולכות לישון ב9
יש פעמים שחברות מתקשרות (בדר"כ לבקש / לקבוע משהו למחר) אחרי 9 והנייד שלהם כבוי אז מתקשרים אלי ותמיד מצחיק אותי הפליאה "הנייד של X כבוי אפשר אותה?"
אני כמובן אומר שהלכו לישון.
גם אם במקרה הנייד שלהן לא כבוי אני אענה ואגיד שהלכו לישון.
&nbsp
בזמנו היה עניין עם זה
שכוווולם ערים
וכווולם רואים את ההתחלה או הכל של הישרדות/בייק אוף/ המירוץ למיליון וכד'
והתבאסנו איתן שאנחנו לא מרשים כי אנחנו חושבים שזה לא נכון
&nbsp
המצחיק הוא שבקבוצת ההורים גם היו דיונים בנושא
כי כולללם אומרים שכולללם הולכים לישום מאוחר
ולפחות מדברי ההורים יש רבים שהולכים לישון בסביבות השעה 9
&nbsp
אני חושבת שהטעות שלך היא בכך שנתת מקום לצחוקים ולירידות של החבר
הנכון היה להבין שנפגע, להשתתף בצער אבל להסביר שלכל אחד החוקים בבית שלו ואם יחפור ויחפש ימצא אצל כל אחד משהו שאם היה נעשה אצלו בבית, היה מבאס/מפדח אותו
ולא.. לא לנסות לחפש איתו כי לא תצאי מזה
רק להראות את העיקרון שאנחנו לא כולם. וגם כולם זה לא כולם. כל אחד יש לו את "החבילה" שלו

למעלה