היום ערב יום השואה. מוזמנים לשתף סיפורים משפחתיים.

היום ערב יום השואה. מוזמנים לשתף סיפורים משפחתיים.

תודה ל-adif11 שהעלתה את הרעיון לשרשור ול-mykal שחלקה איתנו חלקיק מהסיפור המשפחתי שלה. אשמח לעוד.

פולספגן

New member
לזכר קורבנות יום השואה והגבורה

יהי זכרם ברוך ..ת.נ.צ.ב.ה .

mykal

New member
"המסורת" אומרת 6,000,000

היום כבר ידוע שיש עוד מיליון שלא יודעים עליו..
והרבה ארכיונים נפתחו ומחקרים מוכיחים שבטוח הנספים היהודים
הם 7 מיליון ולא ברור שזה 'הסוף'.

פולספגן

New member
ציטוט מויקי מהפיסקה של מספר הנספים בשואה -

אין מידע מדויק על מספר הקורבנות היהודים בשואה, אך מקובל להעמידו על כשישה מיליונים. כ-5 מיליון יהודים נרצחו באירופה, ובהם 3 מיליון בפולין הכבושה ולמעלה ממיליון בשטחים הכבושים מברית המועצות. מאות אלפים נרצחו בהולנד, צרפת, בלגיה, יוגוסלביה ויוון. לפי הפרוטוקול של ועידת ואנזה הנאצים תיכננו ליישם את "הפתרון הסופי של שאלת היהודים" גם בבריטניה ובכל המדינות הנייטרליות באירופה כגון אירלנד, שווייץ, טורקיה, שוודיה, פורטוגל וספרד.

ההערכה המקובלת שמספר הנרצחים הוא כשישה מיליונים עלתה בנובמבר 1944‏[25] ומספר זה התבסס בחודשים שלאחר מכן‏[26] לפי אתר יד ושם, המספר שישה מיליונים מבוסס על הערכה שנתן אדולף אייכמן, מן האחראים המרכזיים לביצוע "הפתרון הסופי" (והיחיד שנשפט והוצא להורג בישראל). חוקרים שונים, כגון ראול הילברג ויעקב לשצ'ינסקי, מעריכים כי מספר הקורבנות היהודים נע בין 5 ל-6 מיליון. פרופ' ישראל גוטמן וד"ר רוברט רוזט העריכו את מספר הנרצחים היהודים כנע בין 5.59 ל-5.86 מיליון. במחקר זה נעשה שימוש בנתונים סטטיסטיים על אוכלוסייה יהודית באירופה לפני השואה ואחריה‏[27]. גם לפי הדמוגרף פרופ' סרג'יו דלה-פרגולה, מספר היהודים נרצחו מוערך בין 5.6 ו-5.9 מיליון. לדבריו, הקושי להגיע להערכה מדויקת נובע, בין השאר, מסוגיית מיהו יהודי‏[28] מבין הנרצחים, כמעט מיליון וחצי הם ילדים‏[29].

מידע סטטיסטי נוסף נאסף מתוך תיעוד שערך המשטר הנאצי עצמו בזמן ההשמדה. מוסד "יד ושם" אסף עד כה דפי עד של כ-4 מיליון שמות של קורבנות יהודים, שכוללים גם כפילויות בגלל אי-תיאום בין המתעדים. משערים שבצירוף הקורבנות הלא-יהודים עומד מניין הנרצחים על 11 מיליון לכל הפחות. הקבוצות העיקריות האחרות אותן רצחו הנאצים היו: צוענים, חולי נפש ומפגרים גרמנים, אזרחים פולנים, שבויי מלחמה רוסים ועוד.

mykal

New member
אמשיך ממה שכתבתי בשרשור למטה.

אני בת לאבא שנולד וחי בדנמרק--קופנהגן.
והצלת היהודים היא פרשה מופלאה.--
הגויים הדנים עזרו להעמיס את היהודים על ספינות דייגים ולהעבירם
לשבדיה (שבדיה ושויץ היו נחשבות מדינות ניטרליות)
הם שמרו על בתי היהודים, על בתי הכנסת והחנויות. שום פריט לא היה חסר
ולא נבזז ע"י הגרמנים.
את אמא שלי הוא פגש בתור 'מדריך' לחבורת בנות שהעברה מגרמניה לשבדיה,
הן היו חולות ומוזלמניות. אמא היתה בת 11 כשפרצה המלחמה. ועברה הרבה שנים קשות -היתה בוגרת אושויץ.
אמא שקלה אחרי המלחמה (נערה בת 17 וחצי) 32 ק"ג.
סיפור הקשר ביניהם הוא סיפור לעצמו.
יאמר לזכותם--שגידלו אותנו באוירה נעימה, ידענו על השואה רק מאבא אמא לא דברה.--אמרה שלא נאמין ממילא.
אנחנו היינו מוקפים באהבה ובהרבה אמרי שפר של חכמת חיים.
המון סבלנות, המון חויות חיוביות.
אני התיתמתי בגיל צעיר, ואבא שהיה אלמן צעיר נשאר נאמן לאמא שלי באהבה גדולה. הם הדמויות שמנחות את חיי. לאורם אני הולכת.
אני מעריצה שלהם--כל יום מתגגעת אליהם--
והשואה--היא סיפור חייהם--וממילא גם חיי.

אם מישהי תרצה לשאול--אענה.

adif11

New member
אם אפשר לשאול

כיצד קרה (הנס) שקבוצה של בנות יהודיות הועברה מגרמניה לשבדיה הנייטראלית ?

mykal

New member
אלה היו בנות שהועברו

מאושויץ, לגרמניה--הן היו 'עבדים' נלקחו לעבודה בבתי חרושת בגרמניה.
אמא שלי עבדה בקרופס. (לכן אין לנו בבית שום מכשיר תוצרת גרמניה עד היום)
ואז היה 'הבליץ' ההפגזה של בנות הברית.
והם העבירו את היהודים למדינות ניטרליות.
אגב הבנות חולקו לפי מימדי הגוף--גובה ומשקל.
זו היתה הפעם היחידה שהפרידו בין אימי לאחותה.
וברכבות בשבדיה היו מראות--וכשאמא נכנסה היא לא ידעה מזה--וחשבה שאחותה באה מולה. ונחרדה שלא.

adif11

New member
הורי בעלי שניהם ניצולי שואה

במשך כשלוש שנים כשהתגוררנו בשכנות אליהם נהגתי לבקר אותם אחת לשבוע עם הבכור שהיה אז בן יחיד שלי והיה תינוק. איכשהו כשהיינו רק אנחנו וילדיהם (הבעל ואחותו) לא היו בסביבה, הם הרגישו נח לדבר ולחלוק איתי את סיפור חייהם .
זה התחיל בסיפורי ילדות מהתקופה שלפני השואה ולאט לאט כלל גם סיפורים של חמותי ז"ל מאושוויץ ושל חמי ז"ל מהתקופה שנשלח כנער בן 14 להיות עובד כפיה בבנית מחנה עבור הגרמנים , הצליח לברוח ביום האחרון לבניה ( יתר עובדי הכפיה נורו בתום העבודות) וצעד לילות לאורך מסילת הרכבת עד שהצליח להגיע בחזרה לכפר הולדתו.
יהי ברוך זכר קורבנות השואה וגם זכרם של הניצולים שאינם עוד איתנו, שנידונו לחיות עד יום מותם עם הזכרונות האלה.

הסיפור של סבתא שלי:

סבתי היתה ילדה בפולין. השביעית מתוך שמונה ילדים.
כשהנאצים עלו לשלטון בגרמניה, ההורים שלה הרגישו שזה הזמן להגיע לארץ ישראל.
אבל ילדיהם הבוגרים, בחלקם נשואים ובעלי משפחות, לא רצו.
בסופו של דבר הם הגיעו ארצה עם בנם הבכור, שלא היה אז נשוי, ועם שני ילדיהם הצעירים.
מבין חמשת אחיה ואחיותיה של סבתי שנשארו בפולין, נשארה בחיים רק אחות אחת.
כל השאר נרצחו על משפחותיהם.
האחות שנשארה בחיים איבדה את בעלה במחנה, ואת בנה בצעדת המוות.
היא הגיעה לארץ, התאחדה עם הוריה ואחיה, והקימה משפחה חדשה. היא תמיד אמרה (אני זכיתי להכיר אותה) שילדיה החיים הם סמל הניצחון שלה על הנאצים.
&nbsp

סבי וסבתי מצד אימי עברו שניהם את השואה, כל אחד בדרכו
סבי היה בן למשפחה אמידה בת 11 ילדים. הוא ניצל בזכות העובדה שהתגייס לצבא האדום, ולמעשה עבר את המלחמה כחייל בצבא ברה"מ לשעבר. כשחזר לכפרו גילה שתושבי הכפר השתלטו על המאפייה שהייתה שייכת למשפחתו, בזזו והרסו את ביתו, וממשפחתו נותרו הוא ואחד מאחיו בלבד. כל היתר נספו. לכולם דפי עד ב"יד ושם".
סבתי הייתה נערה צעירה בזמן המלחמה. היא נדדה ברחבי אירופה עם הוריה ואחיה היחיד, וארבעתם הצליחו לשרוד.
כשנה לאחר תום המלחמה סבי וסבתי, שפער הגילאים ביניהם היה די גדול (13 שנים) התחתנו בשידוך. בשנת 1948 נולדה אימי, ביתם הבכורה, ובשנת 1960 הם עלו ארצה.
כילדה הבחנתי בעובדה שבאחד מחדרי השינה בביתם הם תמיד נהגו לאחסן ביצים ושמן. רק כשגדלתי הבנתי שזה קשור למה שעברו.
למזלי הרב, שניהם זכו לחיות עד גיל מאוחר מאוד, ואני זכיתי לנהל איתם מערכת יחסית קרובה מאוד כבוגרת. במהלך השנים שמעתי הרבה סיפורים על שנות המלחמה, בעיקר מסבי. את סבי זכיתי לשאול ולשמוע עד שנפטר בגיל 90 בצלילות מדהימה, והוא אכן המשיך לספר בלי סוף. גם דברים קשים ידע לספר בחיוך ולעיתים אף בהומור.
סבתי לא כל כך שיתפה פעולה וסירבה לספר לאורך השנים. בסופו של דבר חלתה באלצהיימר ובשנות חייה האחרונות אי אפשר היה לנהל איתה שיחות, והחוויות שלה נעלמו יחד איתה.

אמא שלי ילידת דצמבר 1941

היא נולדה לאחר שהוריה, שהתחתנו בתחילת 1941 נאלצו להיפרד עקב המלחמה: הוא התגייס לצבא האדום והיא התגייסה לעבודה במפעל פגזים רוסי.
אמי נולדה במפעל הפגזים שבו עבדה סבתי ו"בילתה" באותו המפעל (שנדד מעת לעת לתוככי רוסיה), את 4 השנים הראשונות לחייה.
סבתי סיפרה על המחסור הגדול, על כך שבחודשי הריונה האחרונים היא היתה כל כך רעבה שגנבה בצל מהארון בגן הילדים של ילדי העובדים (זה כל מה שהיה שם...), אכלה ובכתה... לאחר שהתינוקת (אמא שלי) נולדה בחודש דצמבר, בקור הגדול ובמשקל של פחות משני קג' הרופאה הרוסייה שראתה אותה טענה שחבל להאכיל אותה כי בוודאי לא תשרוד עד הבוקר... היא שרדה, אבל לסבתא שלי לא היה חלב ולכן היא נתנה את קיצבת הלחם שלה לכפרייה שתניק את התינוקת. כך צעדה במשך כמה חודשים מידי יום מס' קילומטרים בשלג, מהמפעל אל הכפר כדי לראות את התינוקת ולהביא למיינקת לחם.
אמי פגשה את אביה לראשונה רק כשהיתה בת 4, לאחר שהמלחמה הסתיימה. מאחר ולא היה תיעוד לנישואיהם של הוריה, הם היו צריכים להנשא שוב והוא היה צריך לאמץ את ביתו הביולוגית...
ממשפחתו של סבי, שרד אחיו היחיד שהתגייס גם הוא לצבא האדום, אולם אישתו ובנו ניספו. ממשפחתה של סבתי, שרדו אחיה הבכור שעלה לישראל לפני המלחמה ואחות אחת צעירה בת 14 שברחה והסתתרה ביערות או אצל משפחות פולניות כמשרתת או פועלת (בדרך כלל רק לכמה ימים או שבועות). האמא ואחות צעירה נוספת נורו למוות ביער סמוך לעיירה שלהם.
אבי יליד ישראל 1939. הוריו, בנים למשפחות חסידיות, "ברחו" מבתיהם בפולין ועלו לישראל בשנות השלושים בעליה בלתי ליגלית. משפחותיהם שנשארו בפולין ניספו כמעט במלואן (לכל אחד מהם היו כ-10 אחים ואחיינים רבים), למעט 2 שהצליחו לברוח בעיצומה של המלחמה לארה"ב.

mykal

New member
ככה כל אחד הולך עם תרמיל

כבד של עברו המשפחתי.
ואלה סיפורים שנשארו כלואים במקומות הפרטיים שכל אחד הוא עולם ומלואו.

ואהבתי לשמע את ניצול השואה היום בטקס מצעד החיים.
(אגב חמי היה קטוע רגל ממעד המות וניצל כי אבד המון דם והיה נראה מת)
שאמר--לא רק לא נשכח--בעקר לא נסלח. אני ומשפחתי לא נסלח.

מירי,

New member
אצלנו אין סיפורי שואה.

סבתא אחת היגרה עוד לפני המלחמה ואחותה והוריה ניספו כי סרבו לעלות אחריה (בעקיפין אני ניקראת על שם האחות).
סבא וסבתא אחרים היו באזור רוסיה, לאחרונה נודע לי שסבא שלי היה ממשחררי אוושויץ, הם עלו לארץ עוד לפני שאמא שלי נולדה (שנולדה אחרי קום המדינה, צברית מלידה).
&nbsp
את זה כתבה עליו אמא שלי:
&nbsp
אַבָּא שֶׁלִּי, מוצְלָח (היה קצין בצבא הרוסי שפתח את שערי הגיהנום באושוויץ)
הָיָה לוֹ בְּיַד סִימָן כָּחֹל
רֶגֶל מֵעֵץ וְגַאֲוַת קוֹלוֹנֶל
הָיָה לוֹ גַּם פִּנְקָס אָדֹם
לֵב רָחָב וְרֵיחַ שֶׁל בַּרְזֶל
כְּתָמִים שֶׁל עָלִיַה שֶׁלֹּא כְּחֹק
וְרִקּוּד מְשַׁלְהֵב שֶׁסָּחַף הֲכִי רָחוֹק
אַבָּא שֶׁלִּי
יָדַע לָשִׁיר סִפּוּרִים וְאַהֲבָה
הוּא הָיָה פִילַנְטְרוֹפּ מְמֻצָּע
צִיּוֹנִי נִלְהָב הַמֵּבִין בַּשְּׂרָרָה
הָיוּ לוֹ עֵינַיִים כְּחֻלּוֹת כֶּשֶׁל נַעַר
מְצֹעָפוֹת תָּדִיר בַּשֶּׁקֶט וְצַעַר
חֲכָמָה דַּקָּה חַדָּה כְּתַעַר
וְכַרְטִיס מִפְלָגָה נְכוֹנָה לַתְּקוּפָה.
אַבָּא שֶׁלִּי
רֶגַע לִפְנֵי שֶׁהַחַיִּים טָרְקוּ אֶת הַדֶּלֶת
לָחַשׁ בְּאָזְנִי אֶת שְׁתִיקַת הַשָּׁנִים
הַסִּימָן עַל הַיָּד מִשּׁוּבָת נְעוּרִים
וְהַמספר הַכָּחֹל הוּא דָּמוֹ
עַד כָּלִים חַיָּיו, עַכְשָׁו.
כִּי אַבָּא שֶׁלִּי בְּמַדֵּי קוֹלוֹנֶל
פָּתַח שֶׁעָרִים שִׁחְרֵר מַחֲנוֹת
נָגַע בַּחַיִּים בַּשְּׁלָדִים
וְעַל קִיר מְפֻיָּח בְּבֵית כְּנֶסֶת נָעוּל
צִוּוּי נִמְרָח בְּדַם נִרְצָחִים אַחֲרוֹן
לִזְכֹּר, לִזְכֹּר וְלִנְקֹם
שֶׁהִדְהֵד בּוֹ
הִדְהֵד בְּכָל זְמַן וּמָקוֹם.
וְהָיָה לָאַבָּא שֶׁלִּי שֶׁהָיָה קוֹלוֹנֶל
וְרֶגֶל מֵעֵץ הָיְתָה דַּרְגָּתוֹ
מַעֲמָד חֶבְרָתִי מְשֻׁרְיַן
פִּנְקָס אָדֹם מַבְרִיק
כַּרְטִיס מִפְלָגָה נְכוֹנָה
וּנְשָׁמָה מְרֻסֶּקֶת עַד דַּק
אֲבוּדָה שֶׁאֲבְדָה עוֹד בְּטֶרֶם
וְשׁוּב לֹא יָכֹלְתִּי לִשְׁאֹל .
&nbsp
© איטה חזן

mykal

New member
פרסמה? יש ספר שירים שלה?

מה תחום הכתיבה?
אשמח לקרא עוד.

מירי,

New member
בקיץ יפורסם הספר הראשון.

הוא יהיה בנושא הילדים המיוחדים (זה תחום אחר שאמא שלי המדהימה עוסקת בו).

למעלה