חגים, חופשים, ומחאת ההורים

hag70

New member
יש לי אחות שקטנה ממני ב 9 שנים

ומהאחיות שלי בטווח של עד 13 שנה.
ויש לי ילדה שגדולה מהאחים שלה ב 10 שנים בערך.
לא בניתי על הגדולה וגם ההורים שלי לא בנו עלינו, הילדים הגדולים, להיות בייביסיטרים לקטנים.
חוץ ממקרה פה ושם ואולי תקופות שהגדולים יותר נהנים לשמור על הקטנים.

noa_f

New member
למה? במשפחה כל אחד תורם כפי יכולתו ומקבל

לפי צרכיו. קומוניזם אמיתי

אם אנחנו יוצאים בערב, אין סיבה שנשלם לבייביסיטר כשיש בבית ילד גדול (שמקבל חוגים, הסעות, שיעורי נגינה, שיעורי נהיגה, משחקי מחשב, מוסיקה, קינוחים שהוא אוהב, מתנות בחגים ובכלל וכסף ליציאות משלו)
באותה המידה, אין סיבה שבחופשה, כשהוא ממילא בבית, הוא לא יהיה המבוגר האחראי לבן ה-9.
הוא לא צריך לשעשע את בן ה-9, אפילו לא להביא ולהחזיר, אבל הוא צריך להיות באזור. כמו שגם כשאני בבית, אני לא "שר השעשועים" ולא "המפעיל" אלא אני מבוגר באיזור. שאם מישהו מצלצל בדלת, אם צריך לחמם משהו, אם צריך לשאול שאלה או עזרה או קורית תאונה - יש את מי להקפיץ.
לרוב, הגדול ישן עד הצהריים והצעיר מעסיק את עצמו. אם הוא צריך משהו, הוא מעיר את הגדול ואני גם יודעת שהוא שם ועובדת בשקט.
כמובן שאם לגדול היו תוכניות (כמו למשל עכשיו, כשהוא באיזו סדנה) - לא הייתי מסתמכת עליו, אבל אם הוא בסה"כ ישן-אוכל-משחק במחשב? סליחה, שיעשה את כל אלו וגם יהיה הבייביסיטר של הצעיר.

3תיתי

New member
בדיוק!

אצלינו גם הכינו ארוחת צהריים. בעיקר החייל. אבל לחלוטין הזססתמכתי על הגדולים בהשגחה. אחת הסיבות שאין לי ילד רביעי, היא חוסר היכולת לרווח. ידעתי שהסבים כבר לא יהיו די זמינים. 0לא ידעתי עד כמה לא זמינים). ידעתי שהגדולים כבר יהיו בצבא או באוניברסיטה. ידעתי שמיקור חוץ יקר לי מדי, אז אין ילד רביעי.

hag70

New member
תלוי בגיל של הילדים, הגדולים והקטנים

ובתדירות ובתקופות בחיים
אבל אני לא הבאתי ילדים לעולם כדי שיהיו בייביסיטר לאחים הקטנים
ועל הדרך יחסכו לי כסף.
אבל יש מצב שזה רק אני.

3תיתי

New member
עניין של יכולת כלכלית, אילוצים בעבודה

ותכנון המשפחה. אני לא רואה את העוול הגדול שנעשה לילד, שמשתתף בעול בבית. לא התכוונתי לילדה בת שש שלוקחת את אחיה בן השנתיים לרופא. (ראיתי כאלה). אני חושבת שאח גדול שמשגיח על אחיו הצעיר, זו לא מילה גסה. אני עובדת כדי לממן לאח הגדול את צרכיו ואת המותרות שלו, והוא עוזר לי ע"י מתן שרותי שמרטפות זולים, זמינים ואמינים. המשפחה מתפקדת כיחידה אחת וכולם תומכים זה בזה. למה לא?

הכל צריך להיות במידה. מכירה אחת, שילדה תינוק. מגיל חודשיים, הוא היה אצל הוריה בעיר אחרת. היא למדה באוניברסיטה ובסופ"ש נסעה לבקר אצ הילד (ולהתארח אצל ההורים). מודה, שלי ההתנהלות הזו נראית ניצול נורא של ההורים ונתק שקשה לי להבין, מהתינוק. כנראה למשפחה הזו, זה התאים. יכולה לספר גם, שבהחלט נעזרתי בהורי, כשילדי היו צעירים. האחיינים שלי היו בני בית אצלי. הילדים שלי, היו בני בית אצל אחי וגיסתי. זה פחת עם שיר, כי לא היה לי צורך בסיוע. כאמור, נעזרתי בבנים הבוגרים. לא הבאתי אותם לעןלם רק כדי שיעשו בייביסיטינג, אבל הם חלק ממשפחה, וככאלה, הם צריכים להשתתף בעול, בדיוק כמו שהם משתתפים ברווחה ובצרות.

אני עשיתי הרבה מאד בייביסיטינג לאחיינים שלי, עוד לפני שהיו לי ילדים, כי אחי וגיסתי נזקקו לעזרה הזו. להם היה שקט נפשי ושרותי שמירה מאד זולים (מקסימום כוס קפה. אולי עוגיה...) אני לא ראיתי בזה שום ניצול או משהו שלילי. זה חלק מהערבות ההדדית של חברים ובני משפחה. לא שונה מההאכלה של החתול שלי, כשנסעתי לטיול, ע"י גב' כץ הנחמדה. .

מאמינה שאלמלא היתה ברירה יותר קלה לטעמך וזמינה, גם לך, שיתוף הילדים בעזרה הדדית בבית, לא היה נראה כה מוזר.

noa_f

New member
ברור שזו לא הסיבה שעבורה אתה מביא ילדים לעולם

אבל תכנון משפחה היה. הם לא התפלקו לנו...
וכן, אני מאוד מרוצה מזה שלא היו לי שני תינוקות בו זמנית, אם כי היום הייתי מרווחת פחות ביניהם. 4-6 שנים זה די מספיק.

kmiki

New member
לא הבנת

זה בסדר לנצל את סבא וסבתא, וכל המשפחה, זה בסדר לנצל את ילדים הגדולים ולהרוס להם את החופש, כי במקום להיות בחוץ עם שאר החברים, הם עסוקים בלהיות בייבי סיטר, אבל זה לא בסדר לרצות שתהיה לילדים הקטנים מסגרת מסודרת.
הכל לפי החליל של מי שיודע לצעוק ולקלל יותר חזק.
אבל כשהולכים ועושים ניתוח סטטיסטי מגלים שדווקא האלה שצועקים ומקללים יותר חזק, הם מיעוט, הם פשוט עושים הרבה מאד רעש.
כמו צ'יוואוואות

noa_f

New member
כמה תלמידי תיכון ראית בחוץ לאחרונה?

אם הם לא משחקים במחשב, הם בפייסבוק ואם הם לא בפייסבוק הם כרוכים מסביב לציצים של החברה שלהם.

kmiki

New member
זה לא ממש משנה מה הם היו מעדיפים לעשות

שלא תקבלי רושם מוטעה, אני לא באמת נגד זה, נראה לי מאד הגיוני, בגבולות סבירים לבקש את עזרת כל בן משפחה לתרום את חלקו, ואם העזרה מתבטאת בשמירה על אחים קטנים - לגיטימי ביותר.
הביקורת שלי היתה ספציפית למי שרואה אך ורק את המשפחה שלה כמודל לשלמות, ואת עצמה בכלל למלכת אנגליה, כמו שאומרים, הפוסל במומו פוסל.
לטענתה על כולנו לתכנן ילדים לפי חופשות משרד החינוך, אבל זה בסדר לתכנן ילדים לפי בת כמה סבתא...
לי זה נראה צבוע.
להסתכל על המקרה הפרטי שלך מבלי להסתכל מסביב ולהתייחס לסביבה שלך בכלל, זה אגוצנטרי ודוחה.

3תיתי

New member
לא בנית, כי אולי אתה לא ממש צריך

אתה חי, לפי מיטב הבנתי, במערכת קיבוצית, בה אין הרבה חופשות, כך שלא נזקקת לעזרת הילדים האחרים. אני רואה את התועלת שצמחה דוקא מכך שכן בניתי על הילדים שלי, שישמרו איש על אחיו. וזה גם די זול... כלומר, לא צריך להיות נורא עשיר במצב כזה, כדי שאפשר יהיה לקיים הרבה חופשות לילדים ובכל זאת לעבוד.

מרי פופ

New member
חופש זה נפלא

ילדים גדולים תקועים ימים שלמים מול אלקטרוניקה, הופכים את הבית ומעלים משקל.
אין שום סיכוי שאעסיק את הילדים שלי ביצירה בפימו, בנגינה או בכל תעסוקה אחרת, כי אני עובדת.
פרוייקטים לא נעצרים בחופשים, לעצמאים אי עבודה משמעה, אי כסף, חברותי מחוייבות להחתים 9 שעות למרות נס החנוכה או העליה לרגל בסוכות...
בפורום הזה יש מדגם מאוד לא מייצג של אנשים שדעתם שונה לגמרי מזו של מעמד הבינים העובד במדינה.

kmiki

New member
לגבי מדגם לא מייצג, לגמרי נכון

מדגם לא מייצג ואגרסיבי למדי.
אבל אני מתייחסת דווקא לאלה שכן מסכימים איתי.
אשמח לדעת אילו פתרונות ברי השגה נוכל להציע כחלופה למצב הקיים.
בני כמה ילדיך?

מרי פופ

New member
אני מסכימה איתך

הילדים בני 13, 10 ו 7 ואני חושבת שהפתרון היחיד הוא שיפור כולל של התנאים במערכת החינוך: כיתות קטנות, סביבה מטופחת, מתן כלים להתמודדות למורים והכי חשוב: העלאת שכרם כך שישקף את ההשקעה הרבה שלהם ויתן להם תמריץ לעבוד יותר ימים בשנה.
בקיצור, חזון אחרית הימים.

מירי,

New member
הגדולים שלך עדיין זקוקים לך?

והם מספיק גדולים גם בשביל הקטנה- לא?

מרי פופ

New member
3 ילדים גדולים בבית שיריבו על 2 טלויזיות

הם לא עושים כלום חוץ מאשר אלקטרוניקה ומקרר, אפילו לחברים לא ילכו ולא יזמינו אם אני לא שם כדי לדרבן.
הקטנה הולכת לקייטנה של הצהרון כי היא יודעת שהיא האחרונה בשרשרת המזון של הטלויזיה.
עקרונית לא צריכים אותי, אבל חוסר המעש לא נאה לאף אחד מאיתנו.

מירי,

New member
אולי כי את ליד....

בשנה האחרונה הם היו צריכים אותי יותר- פשוט כי אני כאן.
בשני קודמות, אחרי כמה ניתוקי טלפון 'יורד דם?, לא, אז ביי' הם התמודדו....
הגדולים שלך הם בגיל של הצעירים שלי, ולפחות הגדול שלך (לטעמי) צריך גם את הרביצה והטכנולוגיה- הצעירה שלי למדה לראות טלויזיה במחשב.....

תראי

יש הרבה סקטורים שאינם עובדים בחנוכה, היום הלכתי לעובדת סוציאלית וכמה שהופתעתי לקרוא הודעה שעובדי רווחה בחופשה, כנ"ל לגבי סקטורים רבים, גם מרפאה שלנו לא עובדת וכתוב שמי שזקוק לרופאים שיגיע למרפאה מרכזית בישוב שזה מרחק רב, גם עובדי מדינה לא עובדים, ניסיתי היום לתפוס כמה.
להמשיך?

מירי,

New member
מעניין.

כי אצלנו הם כן עובדים (טוב, לא מלא בעיקר כי האחיות בשביתה).

למעלה