חגים, חופשים, ומחאת ההורים

kmiki

New member
לא שמעתי על מקרה אחד כזה

אני כל פעם שומעת איך על כל שפעת המורה נעדרת שבוע, כשאני בחיים לא ארשה לעצמי להעדר יותר מיומיים, כשהחום גבוה ואין ברירה.
אצלנו מורות נעדרות כל הזמן, כל הזמן, פע זה על הילד שלהן ופעם עליהן.
ותמיד איכשהו זה הופך להיות שבוע שלם שבו הילדים בקושי לומדים, כי אין החלפה נאותה.

מירי,

New member
שלא ייגמר לעולם.

מהרגע שהילדים שלי נכנסו לכיתה א- כל יום חופש הוא מבורך!
בעבר שילמתי הון עתק, היום כשהם גדלו הנטל הזה ירד.

למורים יש ועד חזק, ולכן לא עושים עם זה כלום!!

ספציפית לחנוכה? בד"כ למדו בערב נר ראשון-ביום שמדליקים את הנר, מר שמיני יוצא ביום ראשון הבא (את הנר מדליקים ערב לפני במוצ"ש).

לגבי החופשות הארוכות, אני חושבת שהן עוד מימי המנדט, כשחופשת פסח והחופש הגדול היו מוגדשים לעזרה של הילדים בבית ובשדה.
והחיבור לחגי ישראל? אחרי ולמרות הכל אנחנו מדינה יהודית.

mykal

New member
לא מדויק ולא קשור,

יש הסכמי עבודה, כדי ל'פתוח' אותם זה הרבה יותר מתנאי מורה.
אם רוצים לותר על החופשה לתלמידים זה יכול להעשות
בהרבה צורות, בלי לפתוח הסכמם עם המורים.

היה פעם שרשור השבו נתתי 4 אפשרויות שונות איך הץתלמידים יכולים ללמוד ולא עם המורים.
ותאמיני לי יש הרבה יותר מהפתרונות האלה.

recordion

New member
אבל למה?

למה שמורה תשב לה בחופש וישלמו למישהו אחר שכר לעשות עבודה שהיא יכולה ומסוגלת ומוכשרת לכעשות?
רק בגלל הסכמי עבודה דפוקים?

tomi32

New member
זו שאלה קצת ילדותית

למה שלא ישלמו לכל מורה מאה אלף ש"ח לחודש, רק בגלל הסכמי עבודה דפוקים? ולמה שהוא לא יחליט מה הוא מלמד בלי להתחשב בתוכנית הלימודים?
המדינה ומשרד החינוך לא מצליחים להעביר רפורמות הרבה יותר צנועות מאשר להוריד לעובדים עשרות ימי חופשה בלי תמורה.
אם את מחפשת כסף גדול תשאלי למה אנשי קבע ששירתו בקריה, למשל, מקבלים פנסיה תקציבית במשך 50 שנה מגיל 40 ועד גיל 90. ויש עוד כמה כאלו במדינה שלנו.

mykal

New member
את צודקת,,

כספי מיסים זה כסף מעצבן, עמלות וניכויים על פעולות סתמיות,
זו הוצאה נעימה ומבורכת.
ריביות הן הוצאה נעימה.
זו בעצם תשובתך, כי הרי את כספי העובדים בבנק לא הבנק משלם.
את משלמת. בכל פעולה בנקאית שאת עושה, הלואה,משכנתא,
העברה מבנק לבנק הכל את הלקוח משלם.
יעקוב פרי עשה שם את הכסף שלו, כן כשדיבר בטלפון.
וכמה זה נעים לך--באמת לקנא בהפרטה.
באמת חבל שלא מפריטים את בתי הספר.
לו ההורים היו משלמים, כנראה האוירה היתה שונה.

מירי,

New member
ועכשיו יש תחרות.

חשבון ללא עמלות, חשבות הפוך, חשבון לחשבונאים- יש תחרות, ויש יעילות של האירגון.
(ריבית נשמע לי הכי הגיוני, למה שמישהו ילווה לך כסף בחינם?).
גם את שכר העובדת בחנות את משלמת ואת השכר של העובדים במקומות בילוי.... (את גם משלמת את שכר עובדי חברת חשמל, זו השוואה יותר רלוונטית לנושא).

הפרטה של בתי הספר (תוך הורדה במיסים- כי ההוצאה יורדת...) תועיל לפלג מסויים בציבור....

mykal

New member
ומה התחרות אומרת?

אהה אני בנק אחד מוריד עמלות ומעלה בריביות,
ואני בנק אחד מוריד עמלות אבל רושם פקסנות באופן אחר.
תאמיני לי הכל מחושב, ויש קשר 'קרטלי' בין הבנקים.
ממש כמו בדלק. ממש כמו בקופ"ח. הרי אין אלפי חברות.
אז פעם היה פיקוח, של הממשלה והיום אין.פעם היה הרבה מתחת לשולחן והיום יש הרבה עליו בחוצפה בלי להסתיר (כאילו).
ואומר משפט הכי כואב--כל חברה כלכלית, דואגת לעצמה ולא ללקוחותיה.
כל עוד יש גם כמה דברים לא מופרטים,
יש בהם עוד קצת נשמה. והסיכוי שה'נשמה' הזו תתאדה קרובה מאוד.

מירי,

New member
באמת יש נשמה בהוראה?

סבא שלי קיבל מכתבים שנים אחרי שהפסיק ללמד, הוזמן לחתונות ולבריתות- והוא היה מורה ביסודי (ילדים בני 14 ומאוחר יותר בני 12).

אני לא זוכרת את השמות של המורים שלי.....

המיסים שלי

לצרי, ממנים הרבה אוכלוסיות. לא רוצה להיכנס לזה, ולגבי הבנק, זה כן על חשבוני, כי כל פכם כאשר אני מגיעה לבנק ויש לקוח אחד, לפקידה לוקח שעתיים לטפל בו.

mykal

New member
את באמת שואלת?

למה יוצאי צבא, פורשים פרישה מוקדמת עם המון הטבות ויכלים לעבוד עוד משרה.
ולצבור פנסיות עתירות?
למה הרבה עובדי מדינה מקבלים אחזקת רכב,
ומורים בקושי את מחיר הכרטיסיה?
את מדברת על הרבה שאלות שעל פניו ניראות עיוותים.

ואז באתי ואמרתי- החופשות הן חלק מהסכמי שכר,
השאלה האם הדיון עוסק בכך או ב'מסגרות' לתלמידים?
אם רוצים שהתלמידים ישהו בביה"ס יותר ימים--יש לי רעיונות ופתרונות שלא נוגעים להסכמי שכר.

כיון שכן עונה לך, וקראתי את השרשור, דברי כאן לא אליך ספציפית.
אבל מעלים הרהורים--
המורים גרועים, הם לא מספקים את הסחורה איך כינתה אותם "בני זונות"
למה ההורים רצים אותם שיוסיפו ימי עבודה?
אם הם יוסיפו ימי עבודה אז פתאום הם יצליחו יותר עם התלמידים הכושלים?

אז יש חלופות. אגב כל מי שממש מרגישה רע במסגרת--יש חינוך ביתי.

דווקא המצב שלנו יחסית לעולם לא נורא,

פורסם בעבר בפורום קובץ שעורך השוואה.

מה שכן נבדל בינינו לבין העולם, שבהרבה מדינות להורים העובדים יש פתרונות מובנים כחלק ממערכת החינוך,
כך שלא כל אחד צריך לחפש סבתא שמחפשת משרה חלקית, קייטנת-חנוכה יקרה ועוד שלל פתרונות הזויים, לא אחידים ברמתם, לא אחידים במחירם, ובכלל לא נדרשים לעמוד באיזשהו תקן.

אני חושבת שזה ממש הזוי, לא פחות מהזוי, שקיימים מוסדות חינוך שהם פשוט ריקים בזמן החופשים הנ"ל, כשבקלות היה ניתן להפעיל בתוכם מסגרות חלופיות, בתשלום נוסף כמובן, אם דרך משרד החינוך או בעזרת מפעיל חיצוני.

לא בחינם, בתשלום. להורים עובדים. שרוצים להמשיך לעבוד כדי לשלם דמי שכלול.

מה שמוגזם בחופשות בארץ, זה התזמון הלא הרמוני שלהם. אני בעד חופשות סמסטריאליות, רציפות וקצרות בזמן.

אין סיבה שחופשת פסח תהיה יותר משבוע, גם לא סוכות וחנוכה. חופש גדול במשך חודש, ואני חושבת שזה נהדר.

מירי,

New member
מה שבדקו הם ימי לימוד...

קחי בחשבון שביתר העולם לומדים 5 ימים בשבוע- אם היו לומדים כך פה הרי שהיינו מפסידים בגדול.

רוב ההורים לא עובדים (לפחות אחד מהם) ביום שישי, זה היה מקל בפיזור החופשות (של ההורים).

kmiki

New member
ועל חלקנו זה היה מקל

גם ככה הגדול שלי בביה"ס ביום שישי רק 3.45 שעות, אני מעדיפה שלא ילמד ביום שישי, ושיורידו את כמות החופשות שמאלצות אותי לקחת ימי חופש.
זה לא פשוט למצוא מסגרת לחופשות, ממש לא פשוט, לא אצלנו לפחות.
מזל שיש סבתא ואבא עצמאי, אחרת מי יודע מה היינו עושים.

galitpa

New member
איפה גליאל ; ) ? סתם....

כל חופש ארוך יחסית עולה פה הסוגיה. אז ראשית, כן, כנראה שצריכה להיות חפיפה לחגים, כמו שמירי ענתה לך. דתי, לא דתי. מה זה משנה. זה גם קצת מייחד את היום, לא? ולמרות שלא רצית שנזכיר, זה לא רק אצלנו.
לי נראה שהבעיה העיקרית שהיום יש יותר אנשים שמפחדים על מקום העבודה שלהם, כי אין בטחון במקומות העבודה כמו פעם. וזה ההבדל העיקרי. כשהיינו בגן ובבית ספר לא למדו יותר, וההורים הסתדרו. אז זה גם זה, וגם שהיה מקובל להשאיר לבד מגיל צעיר יותר.
אז נכון, החופשים לפעמים ארוכים מידי. אבל הגישה הזאת של "למה המורים צריכים עוד יום חופש" היא קצת נשמעת קטנונית ולא נעימה. תחשבי על זה מהצד השני. כמו שאניאורחת ציינה.
ואמת, זאת תקופה לא כל כך ארוכה. תכל'ס צריך להסתכל על חצי הכוס המלאה, כמו שאנחנו צריכים לרצות לשלם מס הכנסה, כי זה אומר שאנחנו מרוויחים מעל סכום מסוים אנחנו צריכים להיות מרוצים משהו אם אנחנו צריכים למצוא סידור לילדים (למרות שפה אני לגמרי יודעת שלפעמים אלה שמרוויחים פחות עובדים יותר שעות ויותר קשה להם, אבל משום מה נראה לי שזאת לא פעם האוכלוסייה שפחות מתלוננת).

למעלה