חגים, חופשים, ומחאת ההורים

שקדייה

New member
קודם כל- כל הכבוד
באמת....

תדעי לך שבזכות מורים כמוך- הילד שלי פשוט רץ בחיוך כל בוקר לבית הספר.
והוא לא ילד מתקשה, ולא ילד שצריך אתגר נוסף כי עקף את הכיתה. הוא סתם ילד. (הסתם ילד הכי חמוד כמובן...)- וגם בהיותו סתם ילד, מורה כמוך גורמת לו להנות מבית הספר.

מאוד מאוד הייתי רוצה שהמערכת תתגמל אותך בצורה הולמת יותר.
מאוד הייתי רוצה שתיווצר הדיפרנציאציה בינך לבין מורות שלא מזיזות את התחת ועושות רק את המינימום.
ויותר מזה, הייתי רוצה שהמערכת תבעט החוצה מורות גרועות.
להיות פרזיטית של חצי משרה על חשבון ילדינו? לא תודה. שתלך להיות מלצרית 3 ימים בשבוע אם זה הפורמט המתאים לה....

ועדיין, עבודה בערב, השלמת שעות, לתת את המקסימום שלך , לכבד את העבודה שלך ואת עצמך במקצועיות שלך- זו הברכה וגם הקללה של אנשים מסויימים. זו את. לא תימלטי מזה בשום מקצוע.
גם בהיי טק, את תהיי הבן אדם שנותן את העוד קצת אקסטרה... כי ככה את.
אבל בכל המקצועות האנשים שנותנים את האקסטרה- נותנים בכייף ובלי להתבכיין, ורק המורים לא מפסיקים לבכות על העבודה בערב..... לא מבינה את זה.

tomi32

New member
אני מכיר עוד כמה אנשים שמתלוננים

אני מניח שגם את שמעת פה ושם על רופאים שמתלוננים על משמרות, עורכי דין שמתלוננים על עבודה בלילה או רואי חשבון בביג 5 שלא מכירים את הילדים שלהם ערים באמצע השבוע.
התלונות על שעות העבודה קשורות לכך שבכל המקצועות עובדים היום הרבה יותר.

ובקשר למורים - אני לא חושב שהם מתבכיינים. פשוט בניגוד למקצועות אחרים, כלפיהם נטען שהם עובדים 4 שעות ביום וזה פשוט לא נכון (כי את עורך הדין שיוצא ב-9 מהמשרד כולם רואים).

שקדייה

New member
כן ולא...

הרבה אנשים מתלוננים שבגדול- החיים קשים. והם באמת יכולים להיות קשים לפעמים. במיוחד בעשור הספציפי בחיים בו אתה גם מתרבה ויולד ילדים, וגם נותן את שיא הבוסט בקריירה שלך.
אבל בעוד הרבה מאוד אנשים בוכים באופן כללי על הקושי בחיים , אצל רוב המתלוננים אפשר להבחין בסוג של לקיחת אחריות... לא מתמרמרים על המקצוע בכללותו, כי מבינים שיש גם טוב וגם רע (כמו בכל דבר).

אצל המורים, בחלקם כמובן, מצד אחד "אלו תנאי ההעסקה שלנו, ככה היה תמיד. מקנא? לך תהיה מורה"- כלומר, הטוב.... זה המובן מאילו.
אבל את הרע "עובדים בלילה"- את זה הם , שוב.. לא כולם, פשוט לא מצליחים לעכל.

בחיים לא שמעתי רו"ח מהביג 4 (יש חמישי?) מתלונן שאיזה באסה להיות רו"ח... ושזה לא פייר, ומה פתאום וכו'.....

tomi32

New member
טוב. הההכרות שלי שונה.

אני מכיר אנשים שמתלוננים על שעות העבודה בכל המקצועות. רובם חושבים שאפשר להיות לא פחות יעיל בפחות שעות, אבל התרבות האמריקקית היא שהביאה למצב הנוכחי.
גם בקשר למורים ההכרות שלי שונה. רוב בנות משפחתי מורות. גם אשתי שעזבה את המקצוע במיאוס, התלוננה על נושאים שונים, אבל לא על שעות העבודה.

ובקשר לביג 4, פליטת מקלדת מעניינת. כנראה עוד לא הפנמתי את הארועים של לפני עשר שנים שצמצמו את הצמרת.

tomi32

New member
ועוד משהו בקשר למורים

לפחות עד אופק חדש המצב היה שמורים מוגדרים כעובדי מדינה, שכרם נמוך, אבל מבחינת זמינות מצפים מהם להרבה יותר. בכל יום אחר הצהריים אפשר לקבוע להם השתלמות, אסיפת הורים או מורים וכו'. ברור לי שזה קיים בהרבה מקצועות, אבל כשקבוצת הייחוס היא עובדי מדינה ו/או אנשים שמרוויחים 4000 ש"ח (זה היה השכר לפני אופק חדש), יש ציפייה שלא יהיו הרבה הנחתות מעבר לשעות העבודה המוגדרות.

אנחנו בוכים?

אני לא בוכה. אני אוהבת מאד את העבודה שלי.
למעשה, עזבנו בעלי ואני שנינו עבודה מאד מאד מכניסה והורדנו כ10 אלף ש"ח לחודש בהכנסות שלנו כדי לעבור לתחום החינוך.
שנינו עוסקים בזה
שנינו אוהבים את זה
יכלנו להרוויח הרבה הרבה יותר ( התלוש שלי הוא למעשה מגוחך ליד השכר הקודם שלי ) ואנחנו טובים בזה ב"ה.
ועדיין, זה לא סותר את העובדה שמורה יכול להרוויח יותר.
כולם מקטרים על המשכורת
הרופאים
האחיות
העובדים הסוציאליים

כולם

אני רוצה לדעת למה נראה לגיטימי ששכר שמורה מתחיל בעל תואר ראשון יהיה 5800 והאחיות שובתות על כך ששכר הבסיס של אחות עם תואר ראשון מתחילה עומד על 6200.

לשניהם יש תואר ראשון
שניהם עובדים קשה

שניהם עושים עבודת קודש. למה לא לגיטימי שמורה לא יקטר ואחות כן תשבות?

גם למורים יש אפשרות כמו גם לאחיות לעשות קצת תוספות. למשל ריכוז של תכניות, שכבה,מקצוע וכו' כך שיוכל להגיע ל 10 אחוז בונוס. גם אחיות יכולות לעבוד משמרות לילה, שבת וכו' ולהרוויח יותר.

שוב- אני במקצוע הזה אשאר גם עם המשכורת הנוכחית. אני כן חושבת שיהיה נכון וראוי לתגמל מורים על עבודה טובה. זה חייב להיות בדרך עוקפת מנהלים כדי לעקוף קומבינות ( אשתו של המנהל שלי היא החברה הטובה של כמה מורות בבית הספר ) אבל חייב להיות. הילדים של כולנו ירוויחו מזה. תחרות אומרת פעמים רבות מצוינות.

מירי,

New member
בדיוק ההבדל.

כמה שעות עבודה צריכה לעשות מורה - לאורך כל השנה!!!!! וכמה שעות עבודה צריכה לעשות אחות???

את רוצה להשוות לעו"ס? כי את רוב השרותים שלהם הפריטו.....

יש כל מיני דברים נוספים

כמו בונוס שנתי של 12 אלף ש"ח שיש לאחיות וכו'
אני באה ואומרת שכשמישהו לומד מקצוע מסוים הוא יודע מה רמות השכר שלו. ואם לא- שיברר.
מי שלמדה סיעוד ידעה שכסף גדול היא לא עושה.
אני מדברת על 6200 בסיס. יש לזה לא מעט תוספות שאחות יכולה לעשות. חברתי למדה סיעוד- עובדת בזה 5 שנים ושכרה מגיע ל8500 נטו בחודש. והיא כמעט ולא עושה שבתות כי היא שומרת שבת ומעדיפים לא להעמיד אותה במקום הזה.
מורה לעומת זאת עובד היום באופק חדש 36 שעות בשבוע. (במקום 45) וזה השכר שלו. מקסימום 10 אחוז תוספת גמולים.

אף אחד לא נולד מורה

יכלת לבחור גם ללמוד הוראה - בחרת שלא.
יש לי חברות שיש להן תעודת הוראה ולאחר שנה בביה"ס הן ברחו למקצועות אחרים.
יש לי חברה, אמא לילדים קטנים, עם השכלה בתחום המחשבים+תעודת הוראה.
היא נכנסה להוראה ובאמצע השנה פרשה. חצי שנה מובטלת ועכשיו היא עובדת בתחום המחשוב. עובדת על 5 מינימום בערב, הילדים פעם פה ופעם שם ומבחינתה אין סיכוי שהיא חוזרת להוראה.

זה לא סתם שמחקרים מצביעים על ההוראה כמקצוע בין הכי שוחקים שיש. מסוג המקצועות שלא נמדדים בשעות. אלו שעות עבודה רציפות, אינטסיביות, עם הפעלה של כל הגוף (פיזי, נפשי ואינטלקטואלי) והרבה מההצלחה שלהן תלויים בכלל באנשים נוספים.
אני כאמא רוצה שהמורים של ילדיי ינוחו היטב ויחזרו עם מרץ מחודש ורצון לעשות ולא יראו עייפים ויגעים וחסרי מוטיבציה.

איזה מחקרים?

"עבודה רציפות, אינטסיביות, עם הפעלה של כל הגוף (פיזי, נפשי ואינטלקטואלי) והרבה מההצלחה שלהן תלויים בכלל באנשים נוספים."

כרגע תיארת את העבודה של בעלי, שעובד 14 שעות (אני כן ספרתי) באופן רציף,
רק שצריך להוסיף לכך מאמץ פיזי, והוא צריך לריב עם חצי עולם כדי לקבל תשלום על הפרוייקטים שלו (מהנדס בנין).

כולם עובדים קשה,
כולם משקיעים מאמץ פיזי ומנטלי,
הרבה מאוד אנשים עובדים במסגרת חוזה אישי ושכר גלובלי (שזה אומד שעות עבודה בלתי מוגבלות).

למורים יש ים חופשי בשבוע וחופשות שגם אם יקוצצו בחצי, הן מפנקות ביותר. לא מצרות עין - באמת סבבה. אבל די לנסות להצדיק מצב קיים כי "הם עובדים קשה", רוב האנשים עובדים קשה (ואגב, אני מכירה מורים שעובדים מאוד לא קשה. אז מה?).

3תיתי

New member
אני לא למדתי להתרגל. אני שמחה שיש חופשות

זה טוב לילדים שלי. אצלי בחופשות, הילדים מתקדמים בלימודים ועוסקים בתחביבים מדליקים. זה בדיוק הזמן שהם הלכו למחנות מדע, מחנות נגינה, התנדבויות. עסקו באמנות, למדו שפה נוספת. אני לא מורה, והחופשות שלי אינן מקבילות לחופשות הילדי. אף פעם לא היו. להפך! בחופשות מע' החינוך, אני מתפרנסת יותר, ולא יכולה להרשות לעצמי לקחת חופשה בעצמי.
אני לא ממש מצטערת שאני לא חושבת כמוך ולא מסכימה איתך.ן לצורת הכתיבה שלך אלי, אין מקום. חלק מהטיפול בילדים, זה השגחה ע"י הוריהם או תחליף להוריהם, כשהם צעירים. זו הוצאה נוספת, כמו חיתולים, בקבוקים, פדי הנקה וכו'. וכמו הוצאות תלויות גיל אלה, הן נעלמות עם הזמן. אחת הדרכים שמצאתי יעילה (וזולה) זה מרווחים גדולים בין הילדים, כך שהגדולים יותר מגיעים לגיל, בו הם יכולים להשגיח על הקטנים בבית. זה גם חלק מהאחריות שלוקחים, כשמביאים ילדים לעולם.

לגבי הרווחה? אני לא צריכה לקרוא לעו"סיות עבורך. הילדים שלך מפריעים לך, לא לי. תקראי לעו"סיות בעצמך.

ילדה בגן טרום טרום חובה מאבדת כיוון בחופש?

לאיזה כיוון היא פונה בדרך כלל? בחייך, גם ילדה קטנה נראה לך ש"צריכה" להיות במסגרת כל השנה אחרת עושים לה עוול? הרי די ברור שזה ההפך, והעוול הוא המצב שמכריח ילדים קטנים להיות שעות ארוכות במסגרת ולא להיות חופשיים לעשות מה שהם רוצים. הפתרון הוא לתת לכולם חופשה, כדי שאת תוכלי להיות איתם והם יוכלו לעשות דברים מהנים בלי דרישות מלמעלה (וכן, אם ממש יש צורך בהשלמות, זה זמן טוב לרצף של שיעורים פרטיים), לא לקחת לילדים את החופשה.

mykal

New member
אנסה לענות לך

מכמה נקודות מבט.
אבל תחילה אומר, 1)אין לי ילדים צעירים. 2)הייתי מורה.
אבל אוסיף שאני סבתא לנכדים צעירים שבנותי וכלותי אינן מורות,
ואני מכירה את הקשיים.

נקודת מבט אחת--היא הצורך לומר לך, שהחופשות לא באו להתאים להורים,
או למורים או למערכת. החופשים הם צורך שכל צד שנמצא במערכת יוכל להתמודד איתה.
וגם מחאת הרים לא תועיל--שכן זה הסכם עבודה.
כמו שאת נמצאת בתוך הסכם כך גם המורים נמצאים בהסכם.
וגם אם יחולו אי אילו שינויים--הם יהיו מינוריים. ולא יספקו את צרכי ההורים.

נקודת המבט של ההורה--גם אם אני מבינה את הקושי--
ההורים מודעים לחופשות--זו איננה החלטה פתאומית,
ועל ההורה להערך לראת החופשות.
אני רואה שמי שנערך מסתדר--למשל אצלינו הנכדים ממשיכים'צהרונים'
כלומר--הצהרון פותח שעריו מהבוקר.והילדים במסגרת.
בת אחרת שלי--לקחה בחורה שלוקחת את הילדים בבוקר,
מטיילת איתם, ומחזירה אותם אחה"צ.
אגב, גם כמורה, הייתי זקוקה לחופש הזה, וכשילדי היו קטנים, הם הלכו לקיטנטת (בקיץ)
ולבחורה שהעסיקה אותם במהלך ימים. ורק בחלק מהימים הם נשארו איתי.

מבחינת הוצאה אלו לא סכמים שלא ניתן להתמודד איתם.
ויש גם סידורים תוך משפחתיים כאלה ואחרים.

ההתרגזות שלך מיותרת ולא יעילה.

kmiki

New member
Kא מסכימה

ראשית, אני לא מתרגזת, זו מחשבה אחרי שיחה בנושא עם אנשים נוספים, ואחרי תובנות שזה נושא שחייב לעלות לסדר היום, לדעתי ולדעת כמה אנשים בסביבתי הקרובה.
אני מביהנ שפה אין הסכמה או לפחות אין רוב בנושא, ואני לא מכריחה אף אחד.
גם לי יש הורים שעוזרים המון על הילדים, כי אני מסרבת שבני ייכנס לצהרון ביה"ס שהוא מתחת לכל ביקורת, ועם הקטנה בגן פספסנו את המועד ואין לה מקום, אבל גם אצלה הייתי מעדיפה שהיא לא תהיה בצהרון במשך השנה, ואני מסתדרת בסופו של דבר.
כמו שאמרתי כבר, אני לא באמת מדברת עליי, אני בסדר, גומרת את חודש ומצליחה יופי לבלות עם הילדים שלי, אבל מסתכלת מסביבי ורואה המון אנשים שזה ממש בלתי אפשרי אצלם.
יש לי חברה, חד הורית, עם גרוש בן זונה (סליחה על השפה, אין הגדרה אחרת, וזה נכון גם בגלל אמא שלו), היא עובדת בעבודה תובענית מאד, אף פעם לא לוקחת חופש, שומרת הכל לרגעי הקושי (כמו עכשיו). שני הילדים במסגרות עם צהרונים, עולה לה הרבה כסף כמובן, שום התחשבות (לא מקבלת מזונות, מהוצל"פ יצא קדחת ובט"ל גם לא משלמים לה), והנה היום, גם הצהרונים לא עובדים, מחר כן, היום לא, למה? ככה!!! נע באוזן אמא יקרה, חפשי את החברים שלך.
אין סבתא שתעזור, אין כלום ואף אחד, אבל לאף אחד זה לא מפריע, כי "הילדים זקוקים לחופש מביה"ס"

mykal

New member
עונה כאן גם לחני וגם לך על הכתיבה למעלה,

את פתחת את הנושא הכספי--לכן הגבתי.ואני באמת לא רוצה להגיב לענין כלכלי.
אני בהחלט מסכימה איתך שזה צריך להיות פתרון מערכתי ולא קשור למורים.

מבקשת להאיר משהו--את קודם התרגזת על תיתי שלא יכולים
לבנות מערכת ע"ח נוחות של יחיד,
בה במידה לא יכולי לבנות מערכת רק בגלל מצוקה של חברה יחידה שהגרוש שלה...

אם רוצים לפתור את הנושא הוא צריך באמת להפתר מערכתית.
'לנצל' כוחות הוראה כמו סטודנטים להוראה, להעשרה לתגבור.
אבל זה צריך להעשות בהצעות יעול ולא כמחאה שמתקיפה מבלי לתת פתרונות או ללבות 'אש'
כלפי מי שלא אשם בענין.

אגב, גם בקופ"ח אין מענה על כל צורך רפואי,
ויש בעיה להגיע לבתי"ח מיום חמישי אחה"צ עד יום ראשון בבוקר.
צריך כנראה להבין שמערכות גדולות לא מסוגלות ל'כסות' הכל.

mykal

New member
שאני באמת לא פותחת את הנושא

זו היתה תגובה נקודתית על ענין העלות.

כל עניני החופשה כל הזמן מוטלות על המורים-
והם אינם צד בענין.

למעלה