חגים, חופשים, ומחאת ההורים

kmiki

New member
חגים, חופשים, ומחאת ההורים

באמת שאני לא יודעת, אין לי מושג מה קורה בשאר העולם, אבל מתקבל לי הרושם שבארץ יש חוסר קשר מוגזם בין החופשים של הילדים ושל ההורים.
אז באמת שלא משנה לי מה קורה במדינות אחרות, ולכן כל מיני דעות של "אבל תראי, במדינה X זה כהה, או בשניה אחרת" לא רלוונטיות עבורי.
מדוע לכל השדים והרוחות, אם נר שמיני של חנוכה יוצא בשבת, אין בי"ס ביום ראשון? למה המורים צריכים עוד יום חופש, על חשבוננו?
לא מבינה, תהרגו אותי, לא מבינה למה כל חג הופך להיות כזה עוול מטורף.
חנוכה אינו חג דתי, אין לי יום חופש אחד מהעבודה, ואני אמורה לשבור את הראש עם עצמי ובעצמי על סידור לילדים.
למה אין שום קורלציה בין ימי החופש שלנו, ושל הילדים.
הרי לאדם ממוצע יש 14 ימי חופשה בשנה, ולחד הוריות/ים למשל, אין כפליים (כי כביכול כשיש שני הורים, אז אפשר לאמר שיש להם ביחד 28 ימי חופש), וכמובן שבמקומות עבודה רבים, אין אפילו את ה14 ימי חופש בשנה, ונתעלם לרגע מהעובדה שאנחנו גם צריכים ימי חופש למטרות אחרות, לא רק בייביסיטר על הילדים.
אז למה אנחנו לא יוצאים במחאה, כמו שיצאנו למחאה על מחירי הקוטג'? כמובן שכוונתי סמלית, כי לא באמת יצאתי למחות על מחירי הקוטג', ידעתי שזה די מיותר, ידעתי שיורידו את המחיר ויעלו אותו בחזרה אחרי יומיים, וזה מה שקרה באמת.
למה אנחנו לא עושים משהו בנדון?
אנסח מחדש, האם אתן/ם בעד מלחמה נגד החופשות המוגזמותש ל מערכת החינוך במדינת ישראל?
אולי נרים את הכפפה ונתחיל לעשות משהו בנדון?

kmiki

New member
אז מה? התשובה שלך טובה כמו כולם

את רוצה לתת לי חומר למחשבה? בבקשה, אני לא מתנגדת, אין לי נחרצות, וכמובן שהתלונה שלי אינה מכוונת למורים, אלא למערכת, שאחראית לספק תרון שהולם את שני הצדדים.

חני ב

New member
מה אכתוב

שלא יעצבן פה אף אחד? אני נהנית מחופש (מי לא?) ומרוצה מכל יום שיש לנו.
לצערי קיצרו את החופש הגדול, לא מעניין אותי ש"מחזירים" לנו את הימים במהלך השנה.
מעולם לא היתה לי בעיה עם הילדים מן הסתם, כי כשהם בחופש גם אני.

אין לי ספק שהייתי מחזיקה בדעה שלך לולא הייתי מורה-אבל כשהילדים קטנים וחייבים למצוא להם סידור.

kmiki

New member
תודה על התמיכה

אז בעצם, את רואה עין בעין כמוני, פשוט את נהנית מהמצב, וזה הכי ברור, והייתי אומרת בדיוק כמוך והייתי נהנית מזה.
אז אני לא מצפה ממך כמובן לצאת איתי יד ביד למחאה מול הכנסת...
אבל כן חשוב היה לי לדעת אם יש משהו שיאיר את עיניי.

נומלה

New member
שאר העולם

ב"שער העולם" (במקומות רבים) יש סוף שבוע ארוך שבו גם הילדים לא לומדים וגם ההורים לא עובדים. ואז כולם מסדרים את הסידורים שלהם וכו. אצלנו להרבה הורים יש יום חופשי בזמן שהילדים בבית הספר וזה מקטין את מספר ימי החופש החופפים שלהם עם הילדים. אי אפשר לתפוס את המקל משני הקצוות. אם הילדים ילמדו חמישה ימים בשבוע כמו במדינות רבות ב"שאר העולם" יהיו לך פחות ימים ל"סידורים" אבל יותר ימי חופש משותפים. בסך הכל מספר ימי הלימודים של ילדי ישראל חופף פחות או יותר למספר ימי הלימוד של מקומות אחרים. אורך יום הלימודים זה כבר ענין אחר. אצלנו יום הלימודים קצר באופן משמעותי ממקומות שאנחנו רוצים להשתוות אליהם.

kmiki

New member
לא מדוייק

בתור התחלה, מה זה זמן לסידורים? הבן שלי מסיים ללמוד בבי"ס ביום שישי ב11.45, מה בדיוק אני אמורה להספיק ב3.45 שעות? זה לא עונה על זה.
וכמו שאמרתי, לא באמת מטריד אותי מה קורה בשאר העולם.
אני רוצה להבין מדוע חנוכה, 8 ימים, מסתיים ביום שבת, והמורים צריכים עוד חופש ביום ראשון.
זה כמובן רק דוגמא, כי תמיד, בכל חופש זה המ שקורה, תמיד גונבים עוד אחד פה ואחד שם, בלי שום הצדקה, ואפס התחשבות בהורים. העובדה שיום הלימודים בארץ כזה קצר, גם היא בעייתית, אבל עדיין סבירה יותר, לעומת הנושא של החופשות.

נטלי22

New member
אני לא שומרת מסורת, אבל דווקא

לגבי חנוכה את טועה. מדליקים נר אחרון במוצאי שבת, וזה ערב נר אחרון של חנוכה, כך שכל יום ראשון (עד השקיעה) הוא לפי היהדות היום האחרון של חנוכה.
אין כאן ״אסרו חג״ או יום נוסף.
מה שכן, פעם החופש היה מתחיל רק בנר שני של חנוכה, ובגלל קיצור החופש הגדול האריכו את החופשה של חנוכה ביום אחד בתחילתה.

kmiki

New member
תודה, כבר קיבלתי את ההסבר הזה

וכבר אמרתי (כנראה לא ראית) שאני מקבלת אותו, נקודתית פה לחנוכה, אבל הדיון שלי הוא יותר כללי מרק לדבר על חנוכה.
הוא בופן כללי על גרף מאד לא הגיוני בין ימי עבודת הורים וימי חופשות תלמידים.

שקדייה

New member
רק אני תחת הרושם שתחת "הארכת שנת הלימודים

על חשבון החופש הגדול" ה-3.5 ימים האלו.... תוקעים לנו עוד משהו כמו 6-7 ימי חופש מפוזרים ומצנועים היטב לאורך כל השנה?

שקדייה

New member
מה זה אחד תמורת אחד?

הרי כל פעם ה-26 לאוגוסט נופל ביום אחר.
בשנה הראשונה שבה זה נקבע ובסוף בוטל רגע לפני, ה-26 היה יום א'- וזה אמר ללמד שבוע שלם (השם ירחם...).
אז הוחלט שקודם נחזיר חובות, ורק אח"כ נקבל את ההלוואה.
OK...
השנה, השנה הראשונה בה זה ייושם, זה יצא ככה שהיה מדובר בסוף רק ב-3.5 ימים אם אני לא טועה....
אז לפי מה מחזירים?

כל שנה נקבל בהפתעה יומן חופשות אחר בהתאם למה שמתאים ונוח באותה השנה?

galitpa

New member
לא לפי מה שנוח.

השנה, למשל, הוסיפו יום לחופשת הפסח. אבל במקום להוסיף ליום האחרון (שכן המימונה זזה ביום בגלל השבת) הוסיפו ביום הראשון לחופש. אם כבר מוסיפים, למה לא ללכת לקראת? או למה לא להוסיף לסופ"ש ארוך?

tomi32

New member
אכן יום תמורת יום

אני לא רואה מה האסון אם לא נדע שנתיים מראש אם חופשת פסח תוארך ביום או ביומיים

נומלה

New member
אף אחד לא האריך את שנת הלימודים

תחזרי לפרסומים. דובר על קיצור החופש הגדול. ומכיוון שמספר ימי הלימודים לא השתנה דחפו חופשים במהלך השנה.

הרבה מאוד אנשים כן עובדים בשישי

בד"כ אלה עם שכר פחות מהממוצע,

ואני לא חושבת שהמטרה הסופית היא זמן לסידורים, אלא באמת חופשים שאפשר להנות מהם יחד, ופתרונות של המערכת לתקופות שבין לבין,

כמו צהרונים שפועלים במסגרת בתי הספר (ולמה לא?? המבנה כבר קיים), וקייטנות לחופשים הגדולים.

היתה יוזמה לעבור לשבוע עבודה של 5 ימים, כך שיום ראשון יהיה חופשי.
הלוואי שיצא לפועל!

recordion

New member
ממש לא

לפני שרוב המשק עבר לשבוע עבודה של חמישה ימים, לא היו יותר ימי חופש מאשר כיום.
היו שבועיים בשנה למתחילים לעבוד - שזה 10 ימים כיום ואז 12 יום, אבל בפועל אותם השבועיים, וכך לאורך הדרך.
תמיד היה פער בין ימי החופש לאנשים עובדים וימי החופש בבתי הספר. מה שכן, פעם היה נפוץ יותר שחיים ממכורת אחת, כך שלרוב היה הורה, או פחות סבתא, שטיפלו בחילדים הצעירים בחופשות. פעם גם השאירו ילדים לבד בגיל צעיר יותר, מה שכיום הס מלהזכיר.

המורים ממילא עובדים רק 5 ימים בשבוע, ומצידי שיסגרו את בתי הספר בימי שישי במקום ה"יום החופשי" שמצריך חוגי קרב וכאלה כדי למלא את החללים האלו. בתמורה - לקצר משמעותית את החופשים, וכבר הצעתי פה תכנית איך לקצר בגלגולים הקודמים של הדיון הזה.

רק שכמו שמחאת הדיור לא יצרה דיור בר השגה, וכמו שמחאת הקוטג' לא עזרה לשמור אותו מתחת ל-5 שקלים לגביע, כך מחאת החינוך לא תעזור.

noa_f

New member
מצטערת, אני לא איתך. הילדים שלי כבר זקוקים

לחופשה ממערכת החינוך.

וסתם לגבי יום ראשון: אצל היהודים, היום מתחיל עם שקיעת החמה. לכן יום ראשון הבא הוא "נר שמיני".
ואגב, השנה נוסף יום חופש לחופשת חנוכה. תמיד למדו ב"נר ראשון". השנה לא. למה? כי הורידו 4 ימים בסוף הקיץ (שממש לא עזרו לאף אחד וארגנו מחדש את החופשות בצורה מזעזעת).
תשמעי, שר החינוך המכובד שלנו קיבל מקום שני או שלישי ברשימה שלו, לא? יש לך הזדמנות להגיב לזה בבחירות הקרובות. תראי לו מה זה.

למעלה