לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום הורים לילדים ביסודי

ברוכים הבאים! לכל אחד מאיתנו יש אמונות ודעות באשר לגידול ילדים. לעיתים אנחנו מצליחים ליישמן, ולעיתים המציאות גורמת לנו "לחשב מסלול מחדש". הכניסה של ילדינו למערכת החינוך מציבה בפני ההורות שלנו אתגרים חדשים הלובשים פנים שונות לאורך השנים של ילדינו בבית הספר. אנחנו כאן כדי לדבר בפתיחות ובאווירה נעימה על כל מה שקשור להיותנו הורים ולא רק... הפתעות נעימות והפוך עם ראש כפול

הנהלת הפורום:

אודות הפורום הורים לילדים ביסודי

ברוכים הבאים! לכל אחד מאיתנו יש אמונות ודעות באשר לגידול ילדים. לעיתים אנחנו מצליחים ליישמן, ולעיתים המציאות גורמת לנו "לחשב מסלול מחדש". הכניסה של ילדינו למערכת החינוך מציבה בפני ההורות שלנו אתגרים חדשים הלובשים פנים שונות לאורך השנים של ילדינו בבית הספר. אנחנו כאן כדי לדבר בפתיחות ובאווירה נעימה על כל מה שקשור להיותנו הורים ולא רק... הפתעות נעימות והפוך עם ראש כפול
x
הודעה מהנהלת הפורום
פורום הורים לילדים ביסודי
המשך >>

לצפיה ב-'כשהילד חוזר פתאום בתשובה'
כשהילד חוזר פתאום בתשובה
<< ההודעה הנוכחית
27/09/2009 | 09:17
73
497
איך מגיבים?
אציין שבשנות נישואיי שמרנו על בית דתי,
האב שומר מצוות
כשהתגרשתי חזרתי למקורות החילוניים שלי עם זיקה למסורת, כשרות וכאלה

הבן החל להסתובב עם כיפה, מניח תפילין כל בוקר ושמר את השבת באדיקות,
מדובר באור בן ה- 16 שלי
אציין שאני מכבדת את בחירותיו ולא מציקה לו ולא מקשה עליו, בשישי הוא הלך לבית כנסת וכשחזר עשינו קידוש, דאגתי לכל מה שצריך.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'השאלה היא איפה זה נעצר'
השאלה היא איפה זה נעצר
27/09/2009 | 09:35
7
114
הבן של העוזרת שלי עושה את המוות.
הם משפחה דתית. שומרי שבת ושומרי כשרות, הולכים לבית כנסת והכל. אבל לא כיסוי ראש וחצאיות.
מישהו עשה לו "טיפול" לראש. הבחור שהוריו כבר שילמו לו שנה שלישית אוניברסיטה, החליט בעצת הרב שהלימודים הם כפירה והוא חייב ללמוד רק תורה. עזב לימודים באמצע תוך הפסד כספי גדול להוריו. הוא משליט טרור בבית וצועק על אמא שלו שהיא מופקרת כי היא הולכת בלי כיסוי ראש ובלי חצאית. עם האחיות שלו הוא בכלל לא מוכן לדבר.
יש לו דרישות קניית אוכל מטורפות והכשרות בבית לא מספקת אותו.
עכשיו הוא הודיע להורים שהוא מצפה לשידוך בזמן הקרוב והרב דורש שהם יממנו חתונה ויתנו חצי דירה. אמרתי לה שתודיע לרב שהוא יותר ממוזמן לשלם על השגעונות שהוא הכניס לבן.
הכל התחיל בקטן. שבתות פה ושם בישיבות, נסיעה לאומן ואז הגיע הבום הגדול.

תבדקי מאיפה זה בא ועד לאן הוא מצפה להגיע. לא הייתי מקלה ראש בהתחזקות והייתי הולכת להתייעץ עם אנשי מקצוע.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'מי שעושה לו טיפול בראש'
מי שעושה לו טיפול בראש
27/09/2009 | 11:57
4
84
שכח להזכיר לו את הדיבר הכי חשובה (לדעתי) - כבד את אביך ואת אמך למען יאריכון ימיך.
חבל שהוא מצליח במניפולציות זולות לשגע להם ככה את החיים.
אני בטוחה ששום רב לא היה רוצה שהוא יהרוס ככה את בית הוריו.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'הם כל הזמן אומרים לו את זה'
הם כל הזמן אומרים לו את זה
27/09/2009 | 13:11
3
75
יש הרבה רבנים שרלטנים ומסיונרים שהמטרות שלהם לא כשרות.
הם דיברו עם הרב, הוא טוען שזה בא מהבן ולא ממנו.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'ברור, מה יגיד?'
ברור, מה יגיד?
27/09/2009 | 13:32
24
לצפיה ב-'אז שיתכבד הרב ויעשה שיחה '
אז שיתכבד הרב ויעשה שיחה
27/09/2009 | 13:44
1
58
משולשת, או שידבר עם העלם, על מנת שזה הצעיר לא יהפוך ככה עולמות.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'כן בטח. הוא מורח אותם בציטוט פסוקים'
כן בטח. הוא מורח אותם בציטוט פסוקים
27/09/2009 | 14:39
31
לצפיה ב-'השאלה אם עד אז היה כזה בן למופת'
השאלה אם עד אז היה כזה בן למופת
28/09/2009 | 09:48
59
(צועק על אמו???!).
ברור שלבן הזה יש להבהיר את זכויותיו ןחובותיו בבית אם ברצונו להמשיך ולגור שם.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'באמת עד לאן. הכרתי אב שבנו היה בהרי קרישנה'
באמת עד לאן. הכרתי אב שבנו היה בהרי קרישנה
28/09/2009 | 09:52
56
כדי לשמור על קשר עם הבן הוא פתח מכון לימוד הכת בבית והיה עושה "סופי שבוע" לחברה....

ואני לא משווה כאן את החזרה בתשובה לכת .

אני בטוחה שאם אחת הילדות שלי תבחר בדרך דתית אני אמצא את שביל הזהב לה ולנו בבית.

ואין אצלנו שום סממן בבית. אני לא צמה, אוכלת לחם בפסח  וכל השאר....
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'אחותי הבכורה חזרה בתשובה'
אחותי הבכורה חזרה בתשובה
27/09/2009 | 09:39
75
בבית של ההורים שלי החזיקו לה כלים כשרים ומופרדים ופלטת שבת. האוכל שהביאו לה היה כשר למהדרין.

לאחר שהתחתנה היא כבר לא הגיעה לשבתות להורים אבל המשיכה לבקר וגם הילדים שלה ובעלה.

ההתחשבות היא הדדית מצד כל המשפחה
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'הייתי חוטפת חום!'
הייתי חוטפת חום!
27/09/2009 | 09:43
15
68
אני מאד נגד. גם כשהוא בצחוק אומר "לא אוכל בשר עם חלב" אני כועסת ומבקשת שיפסיק לדבר שטויות.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'גם אני. אנחנו מאוד רחוקים מהדת. אבל אצל ג'סי'
גם אני. אנחנו מאוד רחוקים מהדת. אבל אצל ג'סי
27/09/2009 | 09:54
1
77
המצב שונה, כי יש זיקה.
השאלה באמת עד כמה רחוק הבן יילך.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'היא היתה באמת צריכה לקחת את זה בחשבון'
היא היתה באמת צריכה לקחת את זה בחשבון
27/09/2009 | 10:00
59
לצפיה ב-'למה? יום אחד הגדולה, בצעירותה, באה ואמרה שהיא'
למה? יום אחד הגדולה, בצעירותה, באה ואמרה שהיא
27/09/2009 | 10:56
10
66
רוצה להתחיל לשמור שבת. אמרתי לה - בבקשה

ישבנו והסברנו מה עושים ומה לא עושים

והיא - וויתרה. אבל אם היתה בוחרת לשמור היינו שם איתה ועוזרים לה ותומכים
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'למה? ככה. כי שנינו רחוקים מאד מהדת'
למה? ככה. כי שנינו רחוקים מאד מהדת
27/09/2009 | 11:28
9
60
שנינו לא שומרים, אין אצלנו בבית סממן אחד של יהדות ועבורי זה יהיה נורא אם אחד מהם יחזור בתשובה. אני לא רואה עצמי משנה דבר באורחות חיי כי הילד/ה שלי יחליט לחזור בתשובה.
אני גם לא מאמינה שיקרה דבר כזה אבל לא נכון לאמר "לי זה לא יקרה" .

הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'אני באה ממשפחה שאוכלים בה חלב עם בשר'
אני באה ממשפחה שאוכלים בה חלב עם בשר
27/09/2009 | 11:41
8
64
ובשר חזיר ולחם בפסח ובכל זאת אחותי חזרה בתשובה.

ההורים שלא הרגישו שהשמיים נפלו ולא חשבו שזה נורא.

הם לא שינו דבר מאורחות חייהם. ההתחשבות היא הדדית כי זו משפחה ואוהבים אחד את השני ורוצים להיות יחד.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'ואני כן חושבת שזה יהיה נורא'
ואני כן חושבת שזה יהיה נורא
27/09/2009 | 11:42
7
59
אולי אזרוק אותו מהבית, לכי תדעי.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'את באמת מסוגלת להפנות את הגב לילד שלך?'
את באמת מסוגלת להפנות את הגב לילד שלך?
27/09/2009 | 12:03
3
55
ילד שגידלת הרבה שנים ובסה"כ שינה את אורחות חייו ו/או חושב אחרת ממך

זכותו של כל הורה לנהוג כלפי ילדיו כראות עיניו.

לי זו נראית תגובה קיצונית ומוגזמת
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'נו באמת'
נו באמת
27/09/2009 | 12:23
1
52
לא מובן לך שזה היה בציניות?
לא אהבתי שכתבת  "ההתחשבות היא הדדית כי זו משפחה ואוהבים אחד את השני ......" כביקורת.... גם אצלי זו משפחה ועדיין אני מאד מאד מאד + מיליון פעמים לא אוהב ולא ארצה שאחד מהילדים שלי לא רק שיחזרו בתשובה, אפילו יאמץ לעצמו משהון קטן כמו לא לנסוע בשבת או הפרדה בכלים.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'הנקודה היא שזה לא תלוי בך'
הנקודה היא שזה לא תלוי בך
27/09/2009 | 18:31
35
את יכולה לא לאהוב את הרעיון
להרגיש מבואסת וכן הלאה.
השאלה מה עושים עם זה.
מסכימה עם מחר יום חדש ומאמינה מאד (גם מסיפורים אישיים שאמכירה ושעליהם סיפרתי בהורים למתבגרים בעבר) שמערכת היחסים בין הבן/בת החוזרים לבין ההורים ושטאר המשפחה תלויה בנפשות הפועלות (כמו כל מערכת יחסים...)
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'דרך אגב, ארגיש אותו הדבר'
דרך אגב, ארגיש אותו הדבר
27/09/2009 | 13:10
30
אם הילדים שלי יתחילו לעשן. אני אפילו לא מוצאת את המילה הנכונה לכתוב מה ארגיש כאמא. אולי כמו שמרי פופ כתבה : "כשלון".
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'לא אזרוק מהבית לעולם'
לא אזרוק מהבית לעולם
27/09/2009 | 12:50
2
39
אבל אני גם לא אשנה את מנהגי למנהגים שנראים לי מטופשים ומכבידים.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'בדיוק!'
בדיוק!
27/09/2009 | 13:04
1
29
זה גם מה שכתבתי
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'יכול להיות שכן אצא קצת מגדרי לכיוון שלו, כי '
יכול להיות שכן אצא קצת מגדרי לכיוון שלו, כי
27/09/2009 | 13:13
32
מנסיוני (הרע), חוזרים בתשובה רוצי בד"כ "הכל או לא כלום". הם מוכנים לאבד את הקשר עם בני משפחתם ולי זה יהיה חבל.

בכל מקרה, אני אראה בזה כשל חינוכי גדול מאוד שלי.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'גם אני הייתי חוטפת חום'
גם אני הייתי חוטפת חום
27/09/2009 | 11:51
35
אבל משתדלת לכבד, אם כי לא הייתי יוצאת מגדרי. אין מצב שהייתי מפרידה כלים לבשר-חלב, לא מדליקה אש בשבת וכדומה.
מלחמה רק תגרום לה להתבצר בעמדתה ואולי אף לעשות דווקא.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'אולי אני טועה'
אולי אני טועה
01/10/2009 | 16:49
25
אבל אבא שלך לא בא מבית דתי?

אם כן, הוריו בטח חשו מה שאת חושבת שתחושי.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'אחי היה חוזר בתשובה במשך 3 שנים'
אחי היה חוזר בתשובה במשך 3 שנים
27/09/2009 | 10:04
9
71
ההורים שלי שהיו רחוקים מזה מאוד אמרו לו שאת הרגלי הבית הם לא משנים עבורו .
אז הוא גר חלק מהזמן אצל סבא וסבתא שלי שכן שומרים על מנהגים ומסורת - והם גרו ברחוב בו גרנו אנחנו, לבריכה הלך איתנו בשבת - כשהוא ברגל ואנחנו במכונית, שתה אצל ההורים שלי רק בכוסות זכוכית מים מהברז ואכל רק מה שנקנה עבורו סגור ממקום כשר ובשימוש בכלים ח"פ.

המחנכת של הבכורה היא אם לבן שחזר בתשובה, אני מכירה אותם מאז (הבן שלה למד איתי בכיתה)היא היתה שבורה, הרוסה, ההורים התגרשו בגלל שכל אחד מהם החזיק בטענה שונה לגבי היחס והשינוי בבית. הוא עבר לגור בפנימיה, היום הוא נשוי ואב ל5 ומנהל בית ספר לבנות .
כמובן שהיום הם בקשר (האמא והבן)אבל אני זוכרת שם תקופות קשות מאוד.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'באיזה גיל זה היה?'
באיזה גיל זה היה?
27/09/2009 | 11:36
8
25
לצפיה ב-'אחי?'
אחי?
27/09/2009 | 12:40
7
50
לצפיה ב-'בגיל הזה להחזיק מעמד 3 שנים, ועוד לעבור לגור'
בגיל הזה להחזיק מעמד 3 שנים, ועוד לעבור לגור
27/09/2009 | 12:58
6
49
חלק מהזמן אצל סבא וסבתא, כנראה שהיה לו כח רצון עז.  הוא משהו מיוחד בטח...
ולמה הוא הפסיק את החזרה בתשובה?
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'יום אחד הוא בא להורים שלי הביתה'
יום אחד הוא בא להורים שלי הביתה
27/09/2009 | 16:36
5
55
ואמא שלי הכינה משהו לאכול -לא כשר-אבל הריח היה מדהים.
אני זוכרת את זה כל כך טוב, הוא בא והתישב לשולחן ורצה לאכול ואמא שלי אמרה לו-אבל זה לא כשר והוא ענה - לא איכפת לי.
וככה זה נגמר.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'קיבל שכל '
קיבל שכל
27/09/2009 | 16:50
4
47
אני מחכה שאחותי תקבל שכל ותפסיק עם הצמחונות שלה.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'לא יודעת, מאז הרי גם אחותי התחילה'
לא יודעת, מאז הרי גם אחותי התחילה
27/09/2009 | 16:51
45
להתעניין בדת והיא מתקרב ומתרחקת.
היא מקפידה על כשרות - כלים ניפרדים, בשר חלב, שומרת מרווח שעות וכו...פעם גם שמרה שבת - היום כבר לא.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'גם אמא שלי חיכתה לזה, שאני אפסיק עם הצמחונות'
גם אמא שלי חיכתה לזה, שאני אפסיק עם הצמחונות
27/09/2009 | 18:10
2
39
נראה לי שכבר הפסיקה לחכות.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'רציתי בדיוק להביא דוגמה כזו'
רציתי בדיוק להביא דוגמה כזו
27/09/2009 | 18:34
33
בתי החליטה שהיא צמחונית לפני מספר שנים.
כל הצדדים שיתפו פעולה- היא הודיעעה לנו שלא איכפת לה מה נאכל בארוחה משפחתית  (כלומר לא ניסתה "להחזיר אותנו בתשובה).
אנחנו לארוחות משפחתיות (ואחרות) הכנו אוכל מתאים עבורה.
זה לא חזרה בתשובה אבל זה בהחלט תוספת הכנות .
(לבסוף היא הפסיקה עם הצמחונות אך זה ללא קשר אלינו)
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'אחי היה חוזר בתשובה במשך 3 שנים'
אחי היה חוזר בתשובה במשך 3 שנים
27/09/2009 | 10:05
44
ההורים שלי שהיו רחוקים מזה מאוד אמרו לו שאת הרגלי הבית הם לא משנים עבורו .
אז הוא גר חלק מהזמן אצל סבא וסבתא שלי שכן שומרים על מנהגים ומסורת - והם גרו ברחוב בו גרנו אנחנו, לבריכה הלך איתנו בשבת - כשהוא ברגל ואנחנו במכונית, שתה אצל ההורים שלי רק בכוסות זכוכית מים מהברז ואכל רק מה שנקנה עבורו סגור ממקום כשר ובשימוש בכלים ח"פ.

המחנכת של הבכורה היא אם לבן שחזר בתשובה, אני מכירה אותם מאז (הבן שלה למד איתי בכיתה)היא היתה שבורה, הרוסה, ההורים התגרשו בגלל שכל אחד מהם החזיק בטענה שונה לגבי היחס והשינוי בבית. הוא עבר לגור בפנימיה, היום הוא נשוי ואב ל5 ומנהל בית ספר לבנות .
כמובן שהיום הם בקשר (האמא והבן)אבל אני זוכרת שם תקופות קשות מאוד.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'גם האחיינית שלי התחזקה וכולנו חטפנו חלושעס.'
גם האחיינית שלי התחזקה וכולנו חטפנו חלושעס.
27/09/2009 | 10:06
5
26
לצפיה ב-'אותי, החילונית, המונח "התחזקה" מעצצצצצבן'
אותי, החילונית, המונח "התחזקה" מעצצצצצבן
27/09/2009 | 11:38
4
21
לצפיה ב-'גם אני חושב שחזרה בתשובה זו'
גם אני חושב שחזרה בתשובה זו
27/09/2009 | 11:40
41
החלשות מוחלטת.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'צודקת. המונח הזה הפך לבדיחה אצלנו בבית'
צודקת. המונח הזה הפך לבדיחה אצלנו בבית
27/09/2009 | 16:49
1
30
הבן שלי מבואס כי הוא וכל החברים אחרי בר מצווה ואף אחד מהחברים לא מורשה לרכוב על אופניים ביום כיפור. מכיון שהם אחרי גיל 13, ההורים מכריחים אותם לצום. זאת תקופת "התחזקות". לחברים של הגדול גם היתה תקופה כזאת וחלק מהחבר'ה אף התחילו להתחזק. כמובן שכולם כבר מזמן לא מחוזקים אבל הבדיחה נשארה.
הבן שלי סיפר על חבר לשעבר ששותה אלכוהול ומעשן, שאלתי אותו איך זה מסתדר עם ההתחזקות אז הבן אמר שהוא מחוזק עכשיו בחומרים אחרים.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'זאת גם האסוציאציה שלי'
זאת גם האסוציאציה שלי
27/09/2009 | 17:29
24
חיזוקי אלכוהול..
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'כל עוד זה כבוד הדדי הרווחת'
כל עוד זה כבוד הדדי הרווחת
27/09/2009 | 12:00
23
כל עוד את מכבדת את דרכיו וזה לא מפריע לך אז זה מצוין.
מה יקרה אם ינסה לכפות עליך את דרכיו - נניח יבקש שלא תדליקי חשמל בשבת, שלא תסעי בשבת. האם זה עדיין יהיה מקובל עליך?
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'שמחים מאד, אני חושבת...'
שמחים מאד, אני חושבת...
27/09/2009 | 12:45
12
42
טוב, אני אשה דתית וגדלתי בבית דתי - אז ברור שזו תגובתי.
אבל גם במעבר, זה מראה שהילד הוא יותר רציני, בוחן דברים, מגיע להחלטות וזה לא קל.
אבא שלי מלמד ילדים לפני בר-מצווה. אחד הילדים היה שואל המון שאלות ובעקבות הבר-מצווה החליט לחזור בתשובה.  רק בן 13 והיה מקפיד לקום מוקדם להתפלל שחרים בבית הכנסת,  הלך עם כיפה לבית הספר (בית ספר לא דתי) וכו'.
ההורים היו מסורתיים - אז הם לא התנגדו ודי זרמו איתו. מבחינה חברתית היה לו קצת קשה עם כל ההצקות מצד  חבריו לכתה ("דתי מזוייף" וכו') אבל הוא החזיק מעמד.   בתיכון למד בממ"ד (שם רוב הילדים באים מבתים לא דתיים) והיום הוא נשוי עם ילדים ומנהל בית דתי (אבל לא חרדי). ההורים שלו מאד גאים בו.
גם בת של השכנים החליטה לחזור בתשובה ושם בביתחוץ מצום כיפור - אין שום סממן דתי/יהודי.  והיו שם מלחמות עולם סביב כל בקשה שלה (טבילת כלים, הגעלה, אוכל כשר וכו').  אבל אחרי כל מלחמה כזו - ההורים "נכנעו"ונתנו לה מה שהיא רוצה.   היא התחתנה עם בחור חרדי ויש להם עכשיו משפחה חרדית- אבל הםלא התנתקו מההורים.  ובאיםלפעמים בשבתות וחגים.   הנכדים האלו הם מקור הגאווה של השכנה הזו.  כי משאר הילדים אין לה בכלל נחת, בלי להכנס לפרטים.
אני אישית מעריצה את החוזרים בתשובה, בעיקר בגיל הצעיר, כי אני יודעת כמה שזה קשה. אני נולדתי לתוך זה - אז זה לא חוכמה.  אבל מי שרגיל להיתרים ושם על עצמו איסורים מרצון - צריךלהיות אדם עם אופי חזק.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'זה דווקא מגיע בצמתים של חולשה ואובדן דרך'
זה דווקא מגיע בצמתים של חולשה ואובדן דרך
27/09/2009 | 12:55
35
חזרה בתשובה, לאדם חילוני לחלוטין, היא עבור אנשים שלא מוצאים משמעות לחייהם.
ההיבט הנפשי של ילד שלי שירצה לחזור בתשובה יטריד אותי הרבה יותר מהחזרה לדת עצמה שעימה אין לי בעיה.
ה"למה?" בפירוש יטריד מאוד את מנוחתי.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'אה, אבל מה היית אומרת לו היה מגיע הנער ואומר'
אה, אבל מה היית אומרת לו היה מגיע הנער ואומר
27/09/2009 | 17:31
2
32
שהוא רוצה ללמוד בבית ספר ממלכתי, מוריד את הכיפה וקופץ לחבר בשישי אחרי ארוחת ליל שבת כדי לראות טלויזיה?
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'אני חושבת שכבר לא היתה כל כך שמחה...'
אני חושבת שכבר לא היתה כל כך שמחה...
27/09/2009 | 18:15
31
אני לא הייתי שמחה בחזרה בתשובה וכן לא ביציאה בשאלה. זה מוגדר כהפרעת אישיות. (כנ"ל המרת דת לכל דת שהיא).
לא הייתי שמחה אם ילד שלי ישנה את כל אורח חייו ויתנכר לכל מה שחונך עליו. אם הייתי במקום העוזרת, שילדה עושה לה טרור בבית, בהחלט הייתי דורשת ממנו לעזוב את הבית. חתייאר גדול שגר עם אמא'לה ודורש ממנה לשנות את חייה בגללו? לא מוכנה.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'כל סטיה ב 180 מעלות מהדרך'
כל סטיה ב 180 מעלות מהדרך
28/09/2009 | 19:00
32
מעידה על אופי עצמאי. גם מי שעוזב את הדת וגם מי שחוזר בתשובה. קשהב לי לומר מה קשה יותר - כי תמיד יש את הבקורת של הסביבה.
אבל ברור שכיון שבעיני חזרה בתשובה וקיוםמצוות הינה דבר חיובי - הייתי מברכת על זה.
ילד שמחליט, בהחלטה עצמאית לחלוטין, לעזוב את הלמודים ולהתפרנס מnמכר סמים -לא היה מתקבל אצלי בברכה. אפילו שעצם העניין מעיד על איזה שהוא פן עצמאי  אבל אני מקבלת בברכה דבר חיובי - כמו השיבה לדת.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'הבעיה שאין דרך חזרה'
הבעיה שאין דרך חזרה
27/09/2009 | 20:00
1
37
דוד שלי חזר בתשובה לפני 30 שנה. קצת לפני הגיוס, עם אז חברתו והיום אשתו. עשה 12 ילדים, מגדל 10 נכדים היום והיד כמובן, נטוייה.

כששומעים אותו מדבר על נושאים חילוניים, רואים שאם היה צריך לעשות הכל מההתחלה, לא היה עושה את זה.

אבל אם יעזוב את הדת עכשיו, לא רק שאין לו שום עבודה מחוץ לממסד החרדי, הוא גם ידפוק ל-12 ילדים את השידוך, ויאלץ להתגרש מאשתו, שהיא חזקה בדת.

אני יכולה לחתום שבקלפי הוא שם עבודה או אפילו מרץ, בטח לא ג'.

הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'אני מכירה חוזר בתשובה שחזר בחזרה בשאלה,'
אני מכירה חוזר בתשובה שחזר בחזרה בשאלה,
28/09/2009 | 07:52
37
אבל הוא היה כיפה סרוגה.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'חחח הצחקת אותי'
חחח הצחקת אותי
28/09/2009 | 19:37
5
34
מה היה קורה אילו היה בנך בא ואומר לך (בגיל, 10 או 13 או 15) "תשמעי אמא, חשבתי על זה הרבה והחלטתי שאני לא מעוניין יותר לקיים מצוות שנראות לי משונות/אכזריות/שוביניסטיות (בערך כל המצוות), ישבתי עם ספרי הגמרא והפרשנות, עשיתי עבודה רצינית ואחרי כל המחקר המעמיק הגעתי למסקנה הזאת. בתוך הבית אכבד את מנהגיכם אבל מחוץ לבית אנהג כחילוני"
האם גם אז היית אומרת "זה מראה שהילד הוא יותר רציני, בוחן דברים, מגיע להחלטות וזה לא קל"?
אני סתם סקרנית...

הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'עניתי על זה כבר'
עניתי על זה כבר
29/09/2009 | 07:02
4
28
3 הודעות מעלייך.    גם עזיבה בשאלה, בעיקר אם היא נובעת מחשיבה עצמאית ולא סתם בבעיטה במוסכמות כי "ההורים/הרבנים עיצבנו אותי", מעידה על אופי עצמאי.
כמובן שבמקרה כזה הייתי עושה הכל כמעט כדי להחזירו למה שאני מאמינה בו - כי מבחינתי עזיבת הדת היא דרך מוטעית מאד.
אבל כמו שכתבתי, בעיני החזרה לדת היא משהו מאד חיובי ואין ספק שהיא מעידה על בגרות של הנער. זה מאד לא קל לחזור בתשובה, עם כל הסממנים החיצוניים.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'אולי פיסית יותר קשה, למרות שאני גם לא בטוחה '
אולי פיסית יותר קשה, למרות שאני גם לא בטוחה
29/09/2009 | 09:31
1
27
בזה.
נפשית - לי ברור שהרבה יותר קל: חייך מסודרים, מאורגנים, יש תשובה לכל דבר ואם אינך יודע אותה יש את מי לשאול ולקבל את תשובתו ללא היסוס, יש לך "אבא". יש המון טקסיות.
דוקא בתקופת הנעורים, שבה אתה מפקפק בכל דבר, שבה אתה לא תמיד מוצא את עצמך, תשובות חד משמעיות וברורות לכל שאלה יכולות מאוד לעזור לך.
לא סתם בני נוער פונים לקיצונויות של ערכים (ימין-שמאל עד הסוף, קומוניזים-פאשיזם). שם הם מקבלים תשובות מוחלטות. החיים באמצע, באפור, בחוסר הוודאות - הם מסימני הבגרות.

אולי קשה חברתית להתמודד, אבל זה גם סוג של מושא גאווה "אני שונה", "אני אחר", "אני יודע". זה לא שהוא אומר: אני לא שותה אלכוהול, אבל כן הולך למסיבות, אני נוהג - אבל לא במהירות, למועדון הזה אני הולך, לשני לא. הוא בוחר לא לעשות כלום מאלו. זה הרבה יותר קל מלבחור מה כן ומה לא ולהצדיק בחירה "אפורה".

ומנסיוני האישי, גם אם הוא מצומצם, הסממנים החיצוניים הם החלק הקל ביותר והמהיר ביותר. הטקסים. המנטרות.
הרבה יותר קשה להתמודד עם הערכים האוניברסליים, ההומאניסטיים. בהם הרי גם ההורים שלך וכל "הסמולנים" מאמינים - אז איפה הייחוד שלך? בגלל זה את גם רואה איך חלק גדול מהדתיים היום הולכים בעיקר לכיוון של מצוות שיש בהם סממן חיצוני מובהק (לבוש, שינון תפילות בקול "ובכוונה רבה", קנייה של אוכל "יותר כשר", "יישוב הארץ", הולדת הרבה מאוד ילדים) ופחות לכיוון של מצוות הומאניסטיות, שבין אדם לחברו.

כמו שאמרה לי חברתי הטובה, שהיא אשה חרדית היום: "כל כך עצוב לחיות בעולם שלך שאין בו אלוהים".
היא צודקת. יותר קשה לחיות בעולם שלי, שבו אני אחראית, אני צריכה לחשוב וללמוד, אין כביכול סיבה לערכים שלי ויש הצדקה גם לערכים של האחר. אני מבינה אותה ומבינה למה היא הגיעה לאן שהגיעה, למרות שבעיני זה פתרון של בריחה.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'1000 -ים'
1000 -ים
29/09/2009 | 18:49
10
לצפיה ב-'ואם נתייחס שוב לטרמינולוגיה שלך'
ואם נתייחס שוב לטרמינולוגיה שלך
29/09/2009 | 20:38
1
28
מי שעוזב את הדת הוא בעל "אופי עצמאי" ומי שחוזר בתשובה הוא לא "סתם" עצמאי אלא גם בוגר...
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'עכשיו את סתם נתפסת למילים ודקויות'
עכשיו את סתם נתפסת למילים ודקויות
29/09/2009 | 20:54
21
אז במיוחד בשבילך :  מי שמחליט לחזור בתשובה או לעזוב בשאלה, אם זה בא מתוך מחשבה ורצון עצמאי הרי שהדבר מעיד על בגרות ועל עצמאות ועל יכולת הליכה נגד הזרם.
זה לא קל, בעיקר אם ממשיכים לחיות בסביבה הקודמת (חילונית או דתית).
יחד עם זה, לא אתכחש לזה שבעיני החזרה בתשובה הינה תהליך חיובי ולכן אני מברכת עליו בעוד שעזיבה בשאלה הינה תהליך שלילי שאני מצרה עליו.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'זה שונה כשיש זיקה מסורתית'
זה שונה כשיש זיקה מסורתית
27/09/2009 | 12:49
1
32
אני לא חושבת שיש לך ברירה אלא לזרום איתו.
הוא בגיל כזה, יתכן שזה פשוט יעבור כלעומת שבא.

אם אחד הילדים שלי ירצה לחזור בתשובה אדע כי נכשלתי בחינוכי ובמאמצי לצקת בטחון, תוכן וערכים.
מקווה שזה לא יקרה.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-' יש חוזרים בתשובה שאני מכירה שהם קיצוניים'
יש חוזרים בתשובה שאני מכירה שהם קיצוניים
27/09/2009 | 13:17
27
מאד ומסכימים בקלות לפתיחות (רק שלפתיחות יש צד אחד- לכיוון החזרה בתשובה)...
מסכימה עם מרי פופ בעניין חינוך ליציבות ולערכים.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'ממשיכים לחיות כרגיל תוך כיבוד המגבלות שלו'
ממשיכים לחיות כרגיל תוך כיבוד המגבלות שלו
28/09/2009 | 07:58
11
36
שזה אומר לדאוג לו לכלים מתאימים ובית שהוא יכול לחיות בו.

זה לא שונה מכל נכות אחרת ובדיוק כמו שאם חו"ח הוא היה בכיסא גלגלים לא הייתם חושבים לא להרחיב את המעברים בבית כך גם כאן.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'נכות פיסית אינה בחירה'
נכות פיסית אינה בחירה
28/09/2009 | 08:46
1
17
לצפיה ב-'חזרה בתשובה זו לא נכות'
חזרה בתשובה זו לא נכות
28/09/2009 | 08:54
8
18
לצפיה ב-'נכות במובן של מגבלה'
נכות במובן של מגבלה
28/09/2009 | 09:33
7
28
גם לי יש אח חוזר בתשובה וההורים שלי מחזיקים סט כלים מיוחד בשבילו ולכן אין לו בעייה להגיע בשבתות.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'למרות שדבריך כביכול משקפים ראיית עולם מעט '
למרות שדבריך כביכול משקפים ראיית עולם מעט
28/09/2009 | 09:37
3
28
יותר פתוחה מרוב הנאמר בשרשור זה,
גם הם לוקים בראיית עולם צרה מאד.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'וכן, גם אני מעדיפה שצאצאי יחשבו כמוני'
וכן, גם אני מעדיפה שצאצאי יחשבו כמוני
28/09/2009 | 09:40
1
27
זה לא תמיד קורה. זה אינו משמח אבל זו בדיוק הנקודה של גידול אדם עצמאי.
וכן, ישנם גם מאמינים שכנראה חושבים באופן עצמאי ושוקלים את צעדיהם לא רק עפ"י איזה רב שצד אותם ברשתו (כל זה נאמר לאחר שיחות מעניינות עם חוזר בתשובה חרדי).
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'שוקלים את צעדיהם אבל גם מעבר לרב ולרצון יש'
שוקלים את צעדיהם אבל גם מעבר לרב ולרצון יש
28/09/2009 | 09:45
16
מערכת חוקים נוקשה שאין לעבור עליה. הרב והמחשבה העצמאית באים לידי ביטוי רק בתחום האפור של הפרשנויות.

אני דווקא מעדיף שצאצאיי יבחרו בדרך שתעשה להם טוב ולא בדרך שאני בחרתי. כף רגלי לא דורכת בבית כנסת (כי כאדם לא מאמין אין לי מה לחפש שם. זו לא הצגה ולא מועדון חברים אלא מקום תפילה וככזה צריך לכבד אותו גם אם אני לא מאמין) אבל אשתי לוקחת את הילדות כדי שתכרנה את היהדות ושיוכלו לבחור את דרכן כשתגדלנה.

הדבר היחיד שבו הדרך שלהן לא תגבר על רצוני לתת להן בחירה זה אם יפגעו באחרים.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'איך שלא תסתכלי על זה ההכרה שהדת היא הדרך'
איך שלא תסתכלי על זה ההכרה שהדת היא הדרך
28/09/2009 | 09:42
18
הנכונה לחיות היא לא בחירה כי מי שמאמין כבר לא מחליט אם להיות דתי או לא ואמונה לא בוחרים.

כמו כל מערכת חוקים גם הדת שלנו קובעת הגבלות שונות למאמין שדורשות התחשבות מהזולת. אין הבדל בין אדם שזקוק לרמפה כדי להיכנס אליי הביתה לבין אדם שזקוק למזוזה. שניהם לא יוכלו להיכנס אם אני לא אחליט שאני מתחשב במוגבלות שלהם.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'לי לא נראה מתאים להשבות את זה למגבלה'
לי לא נראה מתאים להשבות את זה למגבלה
28/09/2009 | 09:41
2
22
או נכות או משהו כזה.

זו דרך אחרת של חיים.

אם מתאים לשני הצדדים להתחשב הדדית, הם ישארו בקשר. אם לא תהיה התחשבות הדדית - לא ישאר קשר
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'זו דרך אחרת אבל דרך מגבילה'
זו דרך אחרת אבל דרך מגבילה
28/09/2009 | 09:48
1
19
לחילוני אין בעייה להתארח אצל הדתי שלא צריך לעשות שום שינוי עבורו אבל להיפך נדרשת התאמה של אורח החיים.

מה שכן מדובר בדברים טכניים ועם טיפה רצון טוב מתגברים על המכשולים בקלות.

ההשוואה לנכות באה כדי להבהיר שצריך לרקבל את האדם כמו שהוא על מגבלותיו וכמו שלא אדרוש מנכה להתאים את עצמו לבית שלי כך לא אדרוש זאת מאדם דתי.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'לא תמיד.'
לא תמיד.
28/09/2009 | 10:00
14
היתה לי חברה, ממשפחה דתית, שהפכה לחרדית סופר-אדוקה.
לא רק שהיא לא באה לבקר אצל משפחתה ולא משנה איזה סידורי כשרות ובטיחות הם ניסו לסדר עבורה, היא גם לא מוכנה שבנות אחיה יגיעו אליה - כדי שילדיה לא יראו ילדים חופשיים.
מאותה הסיבה, אגב, היא לא באה לבקר. הם גרים בסביבה חרדית והיא לא רוצה שהילדים שלה יראו בכלל את האופציה של סביבה לא חרדית.

המשפחה שלה עושה שמיניות באויר כדי לרצות אותה (והיא דוקא בחורה מקסימה ומאוד נחמדה, רק השתחרר לה בורג לגמרי, כנראה). והם, כמובן גם מאוד אוהבים ומתגעגעים. אחות אחת מגיעה אליה כל פעם כדי לעזור לה בבית, אמא שלה מגיעה לעתים קרובות. אבל זה מאוד מוגבל וחד צדדי. האחייניות מתגעגעות אליה ואל בני הדוד נורא, אבל לא עוזר להן כלום.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'חוץ מהעובדה שאדם צריך לבחור את דרכו '
חוץ מהעובדה שאדם צריך לבחור את דרכו
28/09/2009 | 09:45
22
וזו אינה תמיד מה שההורה בחר,
חוץ מזה קחי בחשבון שמדובר בבן 16
גיל בו מנסים הרבה דברים, מחפשים את הדרך .
כלומר יתכן שיחזור בתשובה ויתכן שבגיל 18 יגלה שזו בעצם היתה משובת נעורים בלבד (אם אפשר לקרא לזה כך).
הדברים עדיין אינם מגובשים.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'לפי מה שכתבת זה לא ממש פתאום'
לפי מה שכתבת זה לא ממש פתאום
28/09/2009 | 13:04
22
אם האב שומר מצוות, ובילדותו הוא גדל בבית דתי, וגם את בעצמך שומרת מסורת, זה היה קצת צפוי. אולי גם כדרך להתקרב יותר לאביו?
אני מקווה שהילדים ילכו בדרכנו, וגם אם יתקרבו אל הדת שלא יהיו פנאטים.
קשה לי לדמיין מצב כזה, אבל אני חושבת שאעשה כמיטב יכולתי ללכת לקראתם, אבל לא אשנה מהותית את דרך החיים שלי. לדוגמה אכין להם אוכל כשר, אכין פלטה עבורם בשבת, ואסכים שיערכו קידוש, אבל לא אסכים לא ליסוע בשבת בעצמי, או לחבוש כיסוי ראש, או לוותר על חביתה טריה בבוקר יום שבת אם בא לי.
הורים לילדים ביסודי >>
לצפיה ב-'אני לא מבין את הבעייה'
אני לא מבין את הבעייה
29/09/2009 | 09:20
31

האם חזרה בתשובה היא אסון?

מה שמאוד חשוב, הוא "עשה לך רב.
בגילו הוא עדיין צעיר מידי לדעת מה נכון ומה לא נכון - להיות הרב של עצמו.
הרב הפורמלי יכול לטעת בלבו דברים מאוד לא אמיתיים.

אני חושב שהנכון במקרה הזה הוא שאת תהיי לו הרב.
הדריכי אותו בצורה הנכונה ביותר שאת יכולה להבין את החזרה בתשובה שלו.
הורים לילדים ביסודי >>

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ