זהירות הודעה ארוכה ... מאוד.

maximbu

New member
זהירות הודעה ארוכה ... מאוד.

בארבע מילים: עוד עצות לחיפוש עבודה. אם המילים האלה לא אומרות לכם כלום אז קודם כל מזל טוב ושנית כל אני אחסוך לכם זמן קריאה יקר ואגיד שמה שאני רושם פה לא מיועד אליכם (אם כי כמובן אני אשמח לתגובות מכם בכל זאת) . כמה מילים על עצמי , אני בוגר חסר ניסיון , חיפשתי עבודה במשך 3 חודשים ובלי הצלחה , עד ששיניתי גישה (לפני שבועיים בערך ועוד רשמתי על זה פה בפורום) מאז עברתי בהצלחה 4 ראיונות והספקתי להתקבל לעבודה (סוף סוף) , כלומר אחרי שהבנתי כמה דברים (ובמקביל למדתי הרבה מאוד דברים) הצלחתי בקצת יותר משבוע לעשות משהו שמקודם לא הצלחתי תוך 3 חודשים. בעקבות זאת חשתי מאין חובה מוסרית (אני יודע שזה נשמע פלצני אבל זה פשוט נורא מתאים פה... תודו) לעזור לכל אלו שעדיין מחפשים עבודה ולנסות להסביר לכם בדרך הקלה מה שאני למדתי בדרך הקשה (תוך שריפת מקומות עבודה פוטנציאליים בעתיד). חרשתי את האינטרנט ולא מעט ספרים ולמדתי כמה שאפשר על ראיונות עבודה (ושליחת קו"ח וכאלה) , כמובן שכמו בכל נושא שיש עליו כמות עצומה של חומר התברר לי ש90% ממה שקראתי פשוט שטויות , ואני רוצה לנסות לתמצת לכם את ה10% הנותרים. עוד כמה משפטים לפני שהסאגה תתחיל . אני כותב מנקודת מבט אישית מאוד , ברור שיש דברים שאני מחשיב אותם לטיפשיים בעוד האחרים לא וההפך לכן קחו הכול בפרופורציה . דבר אחרון : אשמח מאוד לכל תגובה או ביקורת בונה (ולא "אתה אידיוט ואין לך מושג על מה אתה מדבר" זאת לא ביקורת בונה). טוב נתחיל ... שלב ראשון: כתיבת קורות חיים: מצטער לאכזב כבר בשלב הזה אבל לא מצאתי שום אתר או ספר שבאמת תורמים בנושא הזה כמובן בהנחה שאתם לא נפלתם ממאדים ויודעים שאין שום הצדקה לטעויות כתיב , פירוט של מה שעשית בגן או פריסת קורות החיים על יותר מ2-3 (ה3 מאוד מאוד מאוד גבולי, גם ה2 אגב) עמודים. כל המקומות עם ה"עצות" לקורות חיים הם מהסוג של "בואו נשכתב את קורות החיים של דני , דני רשם בתחביבים שהוא חובב שתיית אלכוהול במקום את היותו מוביל 4-5 פרוייקטי קוד פתוח לאחר מכירה של ה2 הקודמים , הוא גם בחר להרחיב על העבודה שלו במקדונלדס ולא ציין שעבד חמש שנים בתור סמנכ"ל חברת סטרטאפ מאוד מצליחה אז נשנה גם את זה" , מה אני אגיד לכם אם ככה דני כותב קורות חיים אז הוא צריך את עזרתו של אלוהים ולא "טיפים לגבי כתיבת קורות חיים" בשביל למצוא עבודה. אם מצאתם אתר/ספר שאינו כזה אשמח לדעת עליו . ובכל זאת מה כן ... נכון אחרי שסיימתם את קורות החיים קראתם אותם ואמרתם "הייתי מזמין אותו לראיון" (אגב אם לא , הכי טוב שתעלו אותם לפורום ותתנו לאנשים לעזור לכם לשפץ אותם) , בטח גם נתתם לחבר/חברה לעבור עליהם ולהסכים להזמין אותכם לראיון דמיוני . הכול טוב ויפה אבל לא כך המצב בפועל (נכון לא בכל מקום אבל בחלק לא קטן) , מי שמקבל קורות חיים לא באמת יישב ויקרא אותם לעומק , הוא מעיף מבט חטוף של 10 שניות (גג) ואז מחליט אם יש טעם להמשיך להתעמק בהם או לא . עכשיו תעיפו מבט בקורות חיים שלכם במשך 10 שניות , האם יש משהו שקופץ לעין ומשכנע אתכם להמשיך לקרוא? אם כן יפה מאוד עברתם שלב אחד , אם לא תבליטו את היתרונות שלכם (הצטיינויות , ניסיון עשיר , תחומי התנדבות מרובים ... לא יודע מה). אם אתם ממש (אבל ממש) לא מוצאים מה להדגיש עצתי (ועצתי בלבד) שנו את עיצוב קורות החיים שלכם. נכון שאמרתי שאין אתרים טובים לגבי איך לרשום קורות חיים אבל מצאתי אחד לא רע בכלל שמסביר (מנקודת המגייס) מה הם מחפשים : http://www.joelonsoftware.com/articles/SortingResumes.html תקראו אותו לפני שאתם מפיצים את קורות החיים. שלב שני : פנייה לחברות / חברות השמה האם כדאי בכלל לפנות לחברות עצמן ? כן , קודם כל כי אין לכם מה להפסיד (אבל אם יש דרישות שאתם לא עומדים בהם עבור משרה מסוימת אני נגד לשלוח סתם ) , שנית כל לפעמים חוזרים אליכם (אם כי לצערי גיליתי שלרוב יותר פשוט להגיע לחברה דרך חרבת השמה ולא ישירות) , וזה גם מראה שאתם באמת מעוניינים בחברה הזאת ולא סתם שולחים לכל מקום (אני יודע שזה לא ממש ... טוב... ממש לא ככה אבל אני מעדיף ליהנות מהספק). האם כדאי לפנות לחברות השמה?בפירוש כן , אבל אל תשכחו שחברות השמה לא מחפשות עבורכם את התפקיד שהכי יתאים לכם והמניעים שלהם לא הכי טהורים בעולם , הן רוצות כסף וכמה שיותר מהר. כלומר מבחינתן עדיף בהרבה שתתקבלו לעבודה שקצת פחות מתאימה לכם מאשר למשוך עוד זמן בחיפוש של משהו "מתאים" יותר(כמובן שאם אתה נציג של חברת השמה מסוימת שבדיוק קורא את מה שרשמתי ובא להגיב שדווקא אצלכם הכי חשוב זה שמחפשי העבודה יהיו מרוצים ולא באמת אכפת לכם מכסף אז אני אחסוך לכם ... ) , כמובן שמה שרשמתי נכון בכל חברות ההשמה פרט לאחת , זאת שנציגה עכשיו קורא שורות אלו. אני אישית ביקשתי מחברות השמה שלא יפנו אליי לגבי משרות בהן השכר הוא מתחת לX (אני לא מאמין בלבזבז זמן לחינם לכם ולמראיין) , ממליץ גם לכם. מכל החברות השמה בהן נעזרתי אני יכול להמליץ על דיאלוג (הפציצו אותי בזימונים) , ליבה (גם היו בסדר גמור) וג'וב אינפו (דרכם התקבלתי בסוף). עצה (שקיבלתי כאן בפורום אבל לא הספקתי ליישם) נסו לבנות יחסים אישיים עם הנציגות בחברות השמה (לדוגמא "סתם רציתי להתקשר ולברך אותך עם יום האישה הבין לאומי" יכול לתפוס אם תחליטו ליישם את הכתבה כבר מחר - ואם זה נציג ולא נציגה אז צר לי לבשר לכם ... זאת לא באמת חברת השמה). דרך מעולה להפיץ לחברות השמה היא דרך האתר : http://runner.co.il/ אתר שמרכז המון חברות (שתוכלו לחפש באתרים שלהם משרות מתאימות) : http://www.bubbletech.co.il (ובלי קשר , אחלה אתר) שלב שלישי: טלפון מהחברה /זימון לראיון זה שלב שאי אפשר להיכשל בו (אם הצלחת אז ברכותיי , אתה מיוחד) אבל הוא יכול לעזור לך בשלבים הבאים , אני תמיד ניסיתי לברר כמה שיותר פרטים על הראיון עצמו (מקצועי או עם משאבי אנוש , על אילו נושאים וכמה זמן) , כל מידע שתשיגו הוא מאוד חשוב (ואם תצליחו לשלוף את ה"ומה בדיוק אתם מחפשים?" עוד בטלפון , יש לכם יתרון משמעותי על האחרים ). תרשמו את כל מה שנראה לכם רלוונטי (אני אישית לא מסתמך על הזיכרון שלי אבל אם ניחנתם בזיכרון מעולה , בעצם אפילו אז עדיף לרשום). וישר גשו לאינטרנט ושלפו כמה שיותר מידע על החברה (ואם אפשר גם על התפקיד ) . אם בזמן שאתם מחפשים מידע צצה לכם שאלה (כל עוד היא לא בסגנון "מי ההומו שעיצב להם את האתר הזה?" ) רשמו אותה על דף. אח"כ תחשבו על עוד שאלות שתרצו לשאול בראיון ורשמו את כולם על דף , עכשיו תעברו על הדף ותמחקו כל שאלה בה מופיעה אחת המילים הבאות "משכורת , תנאים , הטבות , מטומטם " וחלקו את השאלות ל"על התפקיד , על החברה , על שאיפות החברה ותוכניות עתידיות" ותכניסו את הדף הזה לתיק איתו אתם הולכים לראיונות (זה ששם כבר שוכבים עותקים רבים של קורות חיים שלכם ושל גיליון הציונים) . יופי אתם מוכנים לשלב הבא (אם אין לכם שאלות היעזרו באתר הבא לקבל כמה רעיונות ): http://rainbowonnet.blogspot.com/2006/12/questions-to-ask-hr.html . שלב רביעי : ראיון מקצועי יש לי המון (!!!) מה להגיד על השלב הזה (לפחות באורך של מה שרשמתי עד כה) ועל הבאים בתור אך אני חושש שאם אני ארשום פה גם את זה אז מנהלי הפורומים יחסמו אותי עקב הפצת ספאם (וגם כבר קצת כואבת היד לכתוב). לכן בינתיים אני מפסיק פה ואמשיך לרשום (אלא אם כן אני אקבל תגובות נזעמות , איומים טלפונים או המחאות על סך כמה אלפי שקלים) במועד מאוחר יותר (בשאיפה עד מחר). אשמח לתגובות או לשאלות . יום טוב לכולם !

ilan1998

New member
מזל טוב וכל הכבוד!

מחכים להמשך של שלב רביעי...זה השלב הכי מעניין..... קדימה רוצים את ההמשך...

0 אור 0

New member
אתה אידיוט ואין לך מושג על מה אתה מ

טוב סתאאם - רציתי להעביר קצת ביקורת בונה. מזל טוב על העבודה החדשה ובהצלחה תודה על השיתוף, ואם פעם ימאס לך מהעבודה החדשה, אתה תמיד יכול לפתוח טור בנושא חיפוש עבודה - אני לפחות נהנית לקרוא (בעיקר את הדוגמאות מה לא)

Ranimi23

New member
ישר כוח! ../images/Emo6.gif

וברור שמצפים לחלק הרביעי, מה חשבת שתתחמק ככה מההמשך? קדימה קדימה. לך על זה!

maximbu

New member
חלק שני ... מתוך מה שנראה כ"רבים"

שלב רביעי : ראיון מקצועי אז ככה ... מה שאני רושם פה מכוון בעיקר לחסרי ניסיון או עם מעט ניסיון אני לא יודע מה שואלים אנשים עם ניסיון ולכן אם אתם כאלה אני לא חושב שיש לכם בעיה אמיתית למצוא עבודה. יש כמה סוגים של רעיון מקצועי וניגש אליהם אחד אחד ואז אני אסכם (אני אישית חיפשתי עבודה בC או C++ (אם אפשרות ל#C) אז אם אתם מחפשים בתחום ממש שונה לא יודע אם העצות שלי פה יהיו שימושיות. יאללה אי אפשר להתחמק מזה עוד ... נתחיל . סוג ראשון "כתוב פונקציה ש ...." – לא יודע מה איתכם לי אישית לוקח איזה 20 שניות להתחיל לכתוב פונקציה על דף ו5 על מחשב .... לא יודע למה (בטח עניין של הרגל) לכן עצה ראשונה כשאני רושם תכתבו על דף אל תתחכמו ותכתבו על דף , נכון זה לוקח יותר זמן וצריך אח"כ להעתיק למחשב ולוודא שזה עובד (תמיד אבל תמיד תוודאו שזה עובד) אבל על מי אתם עובדים ... אתם מחפשים עבודה יש לכם את כל הזמן שבעולם אז די להתעצל ! דבר ראשון לפני ראיון תכתבו על דף פונקציה שהופכת רשימה מקושרת (פעם אחת איטרטיבית ופעם נוספת רקורסיבית) , פונקציה שמחזירה גובה של עץ בהינתן שורש (שוב פעם אחת איטרטיבית (קצת יותר קשה) ופעם אחת רקורסיבית) , פונ' שהופכת מחרוזת (רצוי גם אחת שהופכת מילים) ואחת שמוצאת אינדקס של תת מחרוזת במחרוזת, פונקציה שבהינתן מערך באורך באורך N עם מספרים מ-0 עד N (כל המספרים שונים) ומחזירה את המספר שלא נמצא במערך) , חיפוש בינארי. זה אמור לכסות חלק ניכר מאוד מהנושאים עליהם אפשר לשאול במשך השעה של הראיון . (כמובן שהכול צריך להיות עם מינימום זמן / זיכרון נדרש אם יש לכם שאלות או אתם לא בטוחים פנו אליי ואשמח לעזור).כתבתם הכול ובדקתם שזה עובד (אגב DEBUGING מומלץ בחום גם לעשות על דף אבל זה בטח כבר מוגזם לבקש מכם) יפה עברתם את שלב א' , לא עשיתם אז אתם עצלנים ואין שום סיבה שיעסיקו אותכם (באמת , אם אני משקיע פה וכותב הכול בשבילכם המינימום שאתם יכולים לעשות זה לפחות לכתוב את הפונקציות האלו ). בראיון עצמו ... אתם לא ממש מבינים מה המראיין שואל בדיוק ? תשאלו ! נפלתי כמה פעמים על שטויות רק כי הנחתי משהו לא נכון והתביישתי לשאול (או חשבתי שאני אמור להבין לבד). מאוד חשוב לא "לחשוב בראש" אלא לשתף את המראיין במחשבות (כמובן רק אם הן רלוונטיות לשאלה ) אחרת הם לא יודעים אם אתם סתם בוהים ולא יודעים או מסתובבים סביב הפתרון (מה גם שזה נותן פידבק מיידי על הפנים שלהם ואתם יכולים לדעת אם אתם בכיוון) , אתם מרגישים שאתם ממש קרובים אבל קשה לכם לשים את האצבע ... שוב שתפו את המראיין (ממש קל להגיד את זה בדיעבד אבל ככל שתיכנסו לראש הזה יותר מהר ככה תמצאו עבודה יותר מהר). בזמן הכתיבה תמיד (!) שימו לב למקרי קצה , זה פחות קריטי איך אתם מטפלים בהם אבל כן חשוב שתדעו לזהות אותם. סיימתם לכתוב ? תבדקו ! גם אם אתם בטוחים ב100% שזה נכון , 99% שאתם טועים . עם יד על הלב כמה פעמים קרה לכם שתוכנית שכתבתם רצה בפעם הראשונה (במיוחד כשמדובר ברקורסיות) ? בדיוק ! אז כשאתם לחוצים המצב לא בדיוק משתפר. אתם בטוחים בתשובה שלכם אבל המראיין טוען שהיא לא נכונה ? לקח לי הרבה זמן להבין את זה אבל ... ייתכן שהוא טועה (רק בגדר ייתכן כן ... ) , נסו להסביר לו למה אתם בטוחים שהתשובה שלכם נכונה בכל מקרה כבר אין לכם מה להפסיד (אלא אם כן אתם מאלה שבטוחים ששום דבר לא מוכיח נכונות של תוכנית יותר טוב מאשר אגרוף בלסת). כמה דגשים : אם התוכנית שלכם נראת מסובכת מדי או ארוכה מדי אתם לא בכיוון. אל תתחילו לכתוב קוד לפני שאתם סגורים על מה אתם רוצים לרשום (אף אחד לא ירצה להעסיק אידיוטים שקודם רושמים ואח"כ מנסים לשכנע אחרים שיבדקו מה היה לא בסדר בצורת החשיבה שלהם.). קחו את זה ככלל ... לא סגורים בדיוק על מה לרשום , אל תרשמו ! הייתי ממליץ בחום לקנות (הייתי רושם להוריד אבל זכויות יוצרים וכזה ...) ספר שנקרא Programming interviews exposed (לפחות ככה הוא נקרא באימיול עם סיומת pdf ... סתם לידע כללי). למרות שיש שם כמה פתרונות שלטעמי לא הכי יעילים (כמו הקצאת מערך נוסף בשביל לבצע היפוך מחרוזת ועוד כמה דוגמאות בסגנון) ספר פשוט מעולה שמלמד גישה לשאלות , למדתי ממנו לא מעט ואני ממליץ על התחום של השאלות המקצועיות בו. (אני נאלץ לקטוע פה ולעשות קופי פייסט לעוד פוסט ... מסתבר שיש מגבלה על כמות תווים :)

maximbu

New member
חלק שלישי

טוב סוג שני : שאלות ידע : לפני שהולכים לראיון תדעו לומר תשובות לשאלות הבאות מתוך שינה : מה זה פונקציה וירטואלית , מה זה פולימורפיזם , איך פולימורפיזם ממומש , מתי צריך הורס וירטואלי , מה נבנה קודם הבן או האב , מה נהרס קודם , איך עובדת רקורסיה ולמה כמעט תמיד עדיף פונקציה איטרטיבית , לאלו שניגשים לסי-שארפ או ג'אווה איך עובד הגארב'ג קולקטור , מה היתרונות שלו ומה החסרונות , הבדל בין חוט לתהליך , מה זה דד-לוק , איך אפשר להימנע ממנו (יש לי קצת בעיה עם השאלה הזאת אבל חפיף),אילו משאבים משותפים לחוטים , למה בכלל צריך מולטיפרוססינג / multithread בטח יש עוד הרבה שאלות "בסיסיות" אבל לא עולה לי בינתיים עוד כלום לראש לכן תיאלצו להסתפק ברשימה חלקית זו. יודעים את כל התשובות ... מעולה . לא יודעים תעברו שוב על התחום עליו נשאלה השאלה. יופי עכשיו אתם מוכנים לחלק הזה. אם שואלים אתכם בראיון שאלה שאתם לא יודעים או לא זוכרים פשוט תגידו שאתם לא זוכרים עדיף בהרבה מאשר לחרטט משהו ולהיתפס כחרטתן . עוד משהו קטן ... design patterns גם אם אף פעם לא שמעתם את המושג הזה (אני אישית לא שמעתי אותו לפני שהתחלתי עם חיפוש העבודה) עכשיו זה הזמן לשמוע עליו . כנסו לפה ותלמדו לפחות singleton ו-state (הבנה + זיכרון) לוקח בדיוק רבע שעה ויכול להפוך תשובה שלילית לחיובית : http://www.dofactory.com/Patterns/PatternSingleton.aspx http://www.dofactory.com/Patterns/PatternState.aspx למה דווקא אותם ... כי הראשון הכי קצר לכן גם הכי קל ללמוד אותו  וגם הכי קל לבקש מכם שתממשו אותו ... השאר בהחלט לא כאלו חמודים ונחמדים למימוש. וstate פשוט כי אם ישאלו אתכם שאלה שבודקת ידע בדסיין פאטרנס בלי לשאול ישירות אם אתם יודעים או לא יש סבירות גבוהה מאוד שזה יהיה בדיוק על פאטרן הזה (גם מאוד קל להמציא שאלות וגם לא לוקח שנה להסביר את השאלה כמו בכמה פאטרנס אחרים וגם אפשרות לעלות על זה בלי באמת לדעת דיסיין פאטרנס) . אם המשרה מערבת כמה פלטפורמות / שפות תכנות תעיפו מבט גם פה : http://www.dofactory.com/Patterns/PatternAbstract.aspx , לא תצטערו. סוג שלישי:"למה זה לא עובד?"- חברות רבות מעסיקות אנשים שאין להם מושג איך לרשום קוד והם גם מתקשים להבין למה קוד כזה לא עובד , הפתרון הוא גיוס עובדים פיקטיבי ... מזמנים המון מתראיינים לכל אחד נותנים קטע קוד אחר ולאחר זמן מה יש להם תוכנית מדובגת שכן עובדת ... עד הגיוס הבא. למרות זאת עדיין יש חברות שאשכרה בודקות ככה עובדים (אני לא מבין למה זה טוב אבל בסדר ... שוב נבליג). לי אישית החלק הזה בא די בקלות כי ה"ניסיון" היחידי שיש לי זה אשכרה בלמצוא למה תוכניות לא עובדות (ככה זה כשאתה בודק תרגילי בית לסטודנטים בנתקלים לראשונה במושג תכנות). כמה דגשים : שימו לב לטווח החיים של כל משתנה ... הרבה שאלות בודקות בדיוק את זה , בעיקר כשזה קשור לפוינטרים בלי הקצאה דינאמית שמוחזרים כתור פלט מפונקציה. פשוט שימו לב איפה כל משתנה חי , אם מדובר במחרוזות שימו לב שה0\ לא נמחק בטעות , בלולאות שימו לב שאפשר לצאת מהן , ברקורסיות תנאי עצירה , בתכנות מרובה חוטים שימו לב למנעולים על הקטעים הקריטיים ושאין דדלוקס או )busy waitברור שתמיד יש אבל אני לא מדבר על מימוש סמפורים עצמו), תמיד לשים לב למקרי קצה. בגדול זה מה שאני יכול להגיד על רגל אחת , בכל מקרה אין לי אהדה לשאלות כאלה. סוג רביעי:"מה זה מדפיס"-עד עכשיו למזלי לא נתקלתי בזה הרבה ולדעתי זאת שאלה ממש אבל ממש מטומטמת שהתשובה "תריץ תראה" היא לגיטימית בעיניי (אבל לא בעיני המראיין לצערי) , אין לי מה להגיד על שאלות כאלה .... פשוט תריצו (זה עוד איכשהו מתקבל על הדעת אם מדובר ברקורסיה אבל אני עוד מעולם לא נתקלתי ב"מה זה מדפיס" בשאלה רקורסיבית ) , בכל מקרה תדליקו נורה אדומה בראש יש מצב שמייעדים אתכם לתפקיד QA במסווה של פיתוח. בנושא הזה נשאר לי עוד לרשום על חידות , שאלות הזויות וסיכום(הסיכום הכי חשוב) ... ואז להמשיך לנושאים הבאים אבל שוב אני עושה הפסקה זמנית. כרגיל כל תגובה תתקבל בברכה.

inbal76

New member
../images/Emo45.gif

גם מניסיוני אלו הדברים העיקריים שחשוב לדעת. ביקורת בונה
לא על התוכן רק על ההגשה: קצת קשה (לי לפחות) לקרוא פסקאות כל כך ארוכות. אם תחלק ליותר פסקאות קצרות יותר (בסה"כ להוסיף אנטר פה ושם) זה יקל על הקריאה. ושוב קבל ח"ח על המאמרים

maximbu

New member
צודקת

אנסה לשפר את זה :). תודה על התגובות החיוביות !

nextexit

New member
בשם חסרי הנסיון ../images/Emo51.gif

אני שמח שבעלי הניסיון חולקים איתנו את הידע שלהם זה עוזר מאוד לפעורים כמונו שאין להם מושג לקראת מה הם הולכים אני אישית לא הייתי בראיון אחד אפילו .. וזה תורם לי הרבה הפורום הזה

אתה אומר את זה בציניות או ברצינות? מה זה הבולשיט הבא: "סוג שלישי:"למה זה לא עובד?"- חברות רבות מעסיקות אנשים שאין להם מושג איך לרשום קוד והם גם מתקשים להבין למה קוד כזה לא עובד , הפתרון הוא גיוס עובדים פיקטיבי ... מזמנים המון מתראיינים לכל אחד נותנים קטע קוד אחר ולאחר זמן מה יש להם תוכנית מדובגת שכן עובדת ... עד הגיוס הבא" אני לא יודע אם אתה ציני או רציני, אבל תנוח דעתך: הקוד שקיבלת הוא לא חלק מהמערכת המבצעית של אותו ארגון. הקוד שקיבלת כמבחן הוא בדיוק זה: מבחן. הגיוס אינו פיקטיבי, המשרה אמיתית, והקוד שקיבלת מטרתו לראות שאתה מבין באמת איך השפה עובדת, לא לפתור בעיות למעסיק. "סוג רביעי:"מה זה מדפיס"-עד עכשיו למזלי לא נתקלתי בזה הרבה ולדעתי זאת שאלה ממש אבל ממש מטומטמת שהתשובה "תריץ תראה" היא לגיטימית בעיניי" שוב: זו שאלת הבנה, לראות אם אתה מסוגל לדעת איך קוד רץ ומה הוא עושה. אחד הדברים הקשים ביותר לתוכניתן הוא היכולת להיכנס לקוד של מישהו אחר ולהבין מה הוא עושה. לא תמיד אפשר להריץ, לא תמיד אפשר להריץ את כל מקרי הקצה על כל הקלטים האפשריים. לך תריץ קוד של ראוטר שמעביר אלפי פקטים לשניה בלי מעבדה מאוד משוכללת. סוג השאלות האלו מראה אם אתה מסוגל להבין קוד ולפענח אותו. וזה בכלל לא קשור ל QA - QA לא רואים בכלל קוד, ולכן לא צריכים להבין אותו.

inbal76

New member
כן, בקטע הזה גם אני רציתי להעיר

ברור שזה מופרך. שום חברה לא צריכה עזרה בדיבוג ממועמדים (ובטח לא מחסרי ניסיון). זה מיתוס פאראנואידי במיוחד של מרואיינים. תהיו בטוחים שכל קוד שמועמד חסר ניסיון יכול להבין, יכולים להבין גם מתכנתי החברה המנוסים.

maximbu

New member
לדסלוק ולענבל

שתהיו בריאים :) . לא אני לא באמת מאמין שיש חברות שעצם קיומן מותנה בכך שבוגרים ידבגו להם את הקוד ויכתבו קוד חדש . אני גם לא מאמין שכשמבקשים ממך בראיון עבודה לכתוב קוד זה לא כי למראיין אין שום מושג איך לכתוב אותו אבל הוא חייב להביא קוד זה לאחראי עליו ולכן המציא גיוס פיקטיבי , אני כן מאמין ששאלות כאלו הן לא שאלות "חשובות" כמו "כתוב פונקציה ש..." (עניין של דעה אישית שלי) ומאחר שזה הפוסט שלי זכותי להשמיץ קצת חברות שדוגלות בשיטה הזאת. אל תיקחו ללב ואל תתנו לנסיון תעסוקתי לפגוע לכם בחוש ההומור :). אגב עינבל , באמת קיים מיתוס כזה ? לגבי "מה זה מדפיס" שוב דסלוק זה עניין של דעה אני חושב שחברה לא צריכה להעסיק אנשים שכותבים קוד לא ברור ושאם הקוד באמת מסובך לא מוסיפים הערה קטנטונת בשביל להסביר מה זה עושה ,אתה חושב שכן (סביר גם להניח שעצם זה שלך יש נסיון ולפי מה שזכור לי מהפורום גם דרג די בכיר נותן לך נקודת השקפה חדשה שייקח לי זמן לפתח ואולי עם הזמן גם אני אחשוב כמוך אבל עד אני נשאר בדעה שלי). אם כולם בחברה יודעים לכתוב קוד כמו שצריך לא מבין למה יש צורך לשבור את הראש ולנסות לפענח מה זה עושה , נכון לעכשיו המקרה היחידי שאני כן רואה בו משהו שבודק הבנה במידת מה זה רקורסיות (וגם זה במידת מה). רוצה לשאול שאלות הבנה ? שאל שאלות הבנה ולא "מה זה מדפיס". לגבי QA שלא רואים קוד ... אני מבין שאתה יותר מדי שנים נמצא בחברה אחת (וגדולה) ? בהרבה חברות (וככל שהגודל שלהן קטן אז מספרן גדל) הבדיקות הן בסגנון קופסא לבנה ולא שחורה , כמובן תלוי איזה קוד , מה מו מי אבל להגיד "QA לא רואים בכלל קוד ולכן לא צריכים להבין אותו" זה ממש אבל ממש לא במקום.

כמה דברים טוב, לפחות הבהרנו שמדובר על ציניות ../images/Emo13.gif לעניין "מה זה מדפיס". יכול להיות שעם קצת נסיון תסכים איתי יותר (ויכול להיות שלא, וזו זכותך). זה קל להגיד "חברה לא צריכה להעסיק אנשים שכותבים קוד לא ברור", אבל בפועל שיש לך עשרות מתכנתים שכותבים מסות של קוד בלחץ של זמן, וכשהדרישות משתנות כל הזמן, וכשבאגים מתגלים ועושים שינויים ברגע האחרון, וכשהמערכת גם ככה מסובכת מאוד, לא תמיד הקוד ברור. תוסיף לזה את העובדה שאנשים עוזבים ומתחלפים, וקוד עובר מספר ידיים ומסתבך עוד יותר, ושלא תמיד יש זמן לתעד ולא תמיד אפשר להתייעץ עם מי שכתב את הקוד המקורי, ותגלה שרוב הקוד שרץ ברוב המערכות כתוב בצורה די לא ברורה. זאת המציאות. יתרה מזאת, בתור מהנדס מתחיל במקום עבודה חדש, לא ישר יתנו לך לתכנן ולפתח מודול חדש מאפס. בדרך כלל תצטרך להיכנס לתוך איזושהי מערכת קיימת, ללמוד אותה, ולהכניס בה שינויים, שיפורים או תיקוני באגים. זה מסלול ההתחלה של כולם. לצורך זה, חשוב מאוד שתדע לקרוא קוד, גם קוד לא הכי ברור, ולהבין אותו. וכפי שציינתי, לא תמיד אפשר להריץ את כולו כי לא תמיד אתה יכול ליצור סביבה שתכניס לו את כל הקלטים האפשריים שיגרמו לכל ההסתעפויות לקרות. מטרת שאלות ה"מה זה מדפיס" זה לבחון אותך בקטן (ממש בקטן) על סוג עבודה ועל סוג חשיבה שתצטרך להפעיל בעבודה די מהר. אגב, דווקא רקורסיות הן נושא כמעט אקדמי לחלוטין שבעולם האמיתי כמעט ולא משתמשים בו בכלל. לגבי הנושא האחרון, דווקא ההנחות שלך לא נכונות. עבדתי עד היום בשלושה מקומות עבודה (כולל הנוכחי), וכולם היו סטארט-אפים קטנים יחסית. במקומות שאני עבדתי בהם, QA לא ראו קוד ולא נדרשו להבין מה הוא עושה.

maximbu

New member
אולי עם הזמן...

כן אולי עם הזמן אני אשנה את הדעה שלי ... בינתיים אני עדיין נשאר בדעה שלי. לגבי הפסקה השנייה , אצלי ספציפית המשרה שמצאתי זה אשכרה לפתח מאפס (סטרטאפ) לטוב ולרע (אני אישית חושב שזה הרבה יותר טוב מרע אבל שוב זה עניין של דעה) ואני ספציפית דווקא כן יודע לקרוא קוד (לפחות יודע ברמה של קצת יותר טוב מבוגרים אחרים חסרי נסיון כי עבדתי בדיוק בזה כשנה) אבל עדיין לפי מה שאני למדתי מלימודים אם התכנון נכון והחלוקה למודולים (קלאסים , ספריות לא משנה איך תקרא לזה) נכונה וכל אחד עושה היטב את החלק שלו אז לא באמת צריך להבין קוד שמישהו אחר כתב , מן הסתם בתעשייה זה בטח שונה מאשר בלימודים אבל כל עוד אין לי נסיון בתעשייה אז החשיבה שלי מקובעת . לגבי רקורסיות , ברור (בגלל זה גם רשמתי "למה כמעט תמיד פונקציה איטרבית על רקורסיבית") אבל אם אין שום שיקולי מהירות או מקום אז למה לא לכתוב פונקציה קצרה יותר (שלרוב גם יותר "טבעית" לכתיבה ואף להבנה) ולכן יש מצב תאורתי להיתקל ברקורסיות (כמובן רק בתאוריה). לגבי QA וואלה ... טוב בטח מדובר בחברות עם הרבה כסף (ניחוש שלי שחלקו זרם למרקורי) או לחילופין כאלה שקרסו עקב ניהול לא נכון של כספים או כאלה שדי מזלזלים בQA (אבל כפי שהוכחת הניחושים שלי לא הכי נכונים).

inbal76

New member
מסתבר שיש מיתוס כזה

כי אתה לא הראשון שממנו שומעים את התיאוריה הזאת. אבל זה פשוט מצחיק לחשוב ככה.

אני נבחנתי בגיוס פקטיבי

מעשה שהיה כך היה... חברה מסויימת שבונה אתרי אינטרנט להכנה לבגרויות פירסמה מודעה בה היא מחפשת אנשים שיחפשו ויתקנו טעויות בתכנים שלהם באתר. החברה זימנה לראיון ביום שהייתי כ-15 אנשים למקצוע המתמטיקה שיקבלו כמה דפי אינטרנט עם תרגילים ופתרונות ויבדקו אם יש שם טעויות ויתקנו. זה היה המבחן שלי. מסתבר.. שכל אחד מהנבחנים קיבל דפים שונים וכל אחד פתר בעיות בנושאים שונים. הגיוני היה שהיו נותנים לכולם את אותם דפים ואפשר היה לראות מי מביניהם הצליח הכח במשימה. החלק השני של המבחן היה להמציא עוד שאלות באותו נושא עליו היתה הבדיקה. המחנים ערכו 3-4 שעות. אני הלכתי באמצע כשהבנתי שזימנו אותנו כדי לנצל אותנו, כנ"ל עוד אחד שישב איתי בחדר. אני, אחרי ניסיון של 10 שנים בהכנה לבגרויות ועבודה בבתי ספר אקסטרנים, עם ניסיון עשיר מאוד גם באקדמיה (ופה אני רוצה להחמיא לעצמי ולהגיד שאני ממש מקצוענית בתחום), קיבלתי מכתב שנמצאתי לא מתאימה להם. יכול להיות שזה היה בגלל שהערתי לבחור שבחן אותי: אחרי שעתיים של בדיקת האתר הגשתי לו את בדפים והוא שאל אותי איך זה שכבר סיימתי? ושאם אכן סיימתי אז שאני אחכה שכולם יסיימו כי יש חלק שני למבחן... אמרתי לו שאם אני מתאימה - מספיק שעברתי על חצי אתר והם יכולים לראות מה תיקנתי גם אם עשיתי חצי מהעבודה. פשוט היה ברור לי מרימו אותנו!!!

guysalo2

New member
לגלגולית.

אם את אכן תותחית בהוראת מתמטיקה, כולל הוראה אקדמית ( חדוא, ליניארית וכד' ) אנא שלחי לי קורות חיים ייתכן שאוכל לארגן לך עבודה ( לא פיקטיבית
). גיא

maximbu

New member
חלק רביעי (ורחוק מלהיות אחרון)

סוג חמישי: "איך היית מעצב משחק דמקה?" . שאלות מהסוג בו ברור שבדובר בחלוקה נכונה לקלאסים דווקא די שכיחות ורצוי להגיע מוכן. מה חשוב ? לדעת לחלק תפקידים נכון , לזהות נכון את האובייקטים , לא לשכוח ירושה ופונקציות וירטואליות (אולי אפילו אבסטרקטיות). תחשבו איך הייתם בונים משחק דמקה בתכנות מונחה עצמים , משחק שחמט , מערכת BILLING (לצורך הדוגמא עם לקוחות רגילים ועסקיים) , חשוב להשאיר מקום לשינויים עתידיים (סתם דוגמא ממש מונפצת נגיד אתם מתכנתים מערכת לניהול בית קפה , ויש לכם ספק של מזון (שמספק על בסיס יומיומי) וספק של רהיטים (שאליו אתם פונים במקרה צורך) גם אם לפי ניסוח השאלה אין סיבה להפריד בין שניהם תשקלו בכל זאת לעשות "ספק" אבסטרקטי ששני אלו יירשו ממנו כי לכו תדעו מה ירצה בעל הבית קפה אח"כ , כן אני יודע שזאת דוגמא גרועה אבל כשאתה ממש רוצה קפה ואין לך כוח לקום ולהכין אז דווקא הדוגמא הזאת קופצת לך לראש). לכל עיצוב תחשבו על יתרונות וחסרונות (אגב תמיד יהיו כאלו). זה לא באמת מעניין איך תרשמו את הקוד למשחק הדמקה או אפילו אם אתם יודעים איך לכתוב אותו מה שחשוב זה שתדעו מי קובע האם מהלך הוא חוקי . מה קורה ברגע שהחייל הופך למלכה וכאלה. זה סוג השאלות בהם כל מה שרשמתי על design patterns עלול לבוא לידי ביטוי. סוג שישי: חידות: לא יודע מה איתכם אבל אני אוהב חידות (קצת פחות כשזה בראיון עבודה אבל עדיין). מה בוקים פה בעצם ? יכולת התמודדות עם בעיות שלא נתקלתם איתם מקודם , יכולת לנתח בעיה , איך אתם מסתדרים עם לחץ ועד כמה אתם יצירתיים (במשפט אחד האם כבר נתקלתם בחידה זו בעבר). אז איך נגשים לחידות בשביל עבור בהצלחה את הבדיקה ? דבר ראשון : אם ניתן לצייר את החידה , ציירו ! כן גם אני הייתי מסוג האנשים האלה שעושים הכול בראש ולא צריכים לצייר אבל אז הבנתי שאני מעדיף למצוא עבודה. נכון אף אחד לא צייר דגול אבל אין לכם מושג כמה ציור עלול לעזור (קחו לדוגמא את השאלה הבאה : שני ילדים נכנסו למנהרה ולאחר שעברו 2/3 ממנה ראו רחוק לפניהם רכבת , הם התחילו לרוץ כל אחד לכיוון אחר , אחד לקראת הרכבת והשני בכיוון חזרה שניהם רצו במהירות 10 קמ"ש ושניהם הספיקו להתחמק מהרכבת בשנייה האחרונה. מה מהירות הרכבת ? תחשבו ... קשה ? עכשיו נסו לצייר ותראו תוך כמה זמן תעלו על התשובה). דבר שני: דברו ! בדיוק כמו בסוג הראשון חשוב מאוד לשתף את המראיין במחשבותכם. לפעמים אפילו תוך כדי דיבור תעלו על משהו , גם אם לא חשוב למראיין לראות שאתם לא מפחדים לנסות לפתור בעיות לא מוכרות ומנסים כל מיני גישות לפתור אותם. דבר שלישי: תבדקו שוב את ההנחות שלכם , לא תמיד מה שאתם מניחים הוא נכון , לא בטוחים נסו לפתור ללא ההנחה הזאת או במקרה הכי גרוע שאלו את המראיין. דבר רביעי: אם קופץ לכם מייד לראש פתרון , הפתרון הזה לא נכון . צר לי לאכזב אתכם אבל זה המצב . כנ"ל לגבי המצב בו הגעתם לתשובה מהר מדי / בקלות מדי. יש סיבה לכך ששואלים אתכם דווקא את זה בראיון , אם זה היה כזה קל כנראה שלא היה טעם לשאול את זה. דוגמא מעולה להבהיר את זה היא מה מספר השקילות המינימאלי שצריך לעשות בשביל למצוא מטבע מזויפת (ששוקלת יותר) מתוך 8 מטבעות. התשובה המיידית היא 7 אבל זה ברור לכולם שזה לא נכון. פתרון שני שיבוא די מהר לאנשי מדעי המחשב הוא חיפוש בינארי 4 מול 4 , אח"כ 2 מול 2 ואח"כ 1 מול 1 סה"כ 3 שקילות אבל שוב זה בא קצת בקלות מדי לא ? לכן זאת כנראה לא התשובה הנכונה. אני לא אגלה לכם את התשובה (תחשבו קצת מה יש) אבל נסו לפתור את החידה. דבר חמישי: ניסיון . כמו בכל דבר בחיים כמה שיהיה לכם יותר ניסיון ככה תצליחו יותר טוב והתחום הזה לא שונה לכן אני ממליץ בחום על ספר : How Would You Move Mount Fuji - William Poundstone.pdf (אם תחליטו לגשת לחנות אז אל תגידו את ה.pdf זה כמו בצרפתית , לא מבטאים את הסיומות רק רושמים אותן). יש שם הרבה חידות ופתרונות וגם הסברים (יותר מפורטים משלי) איך לגשת לשאלות כאלו. כרגיל המשך יבוא ואשמח לתגובות

למעלה