לא רוצה להיות מובטל הייטק - חלק 1

tamirshai

New member
לא רוצה להיות מובטל הייטק - חלק 1

ההודעה הבאה היא מעין מדריך מקוצר למחפש עבודה בתחום התוכנה. היא מיועדת בעיקר לאנשים שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם ההייטק. אשמח לשמוע דעות והשגות ואני מקווה שזה יכול להיות לעזר למישהו. כשחושבים על זה אז כל התהליך הזה של חיפוש עבודה הוא די משעשע. לא שהרגשתי כך כשהזמינו אותי לראיונות ה-19, 20 ו-21 בחברה מסוימת שפשוט לא מסוגלת להחליט. וכן - אני כבר יודע לספר על כל התכונות השליליות שלי (בחייכם, אל תגידו שאתם פרפקציוניסטים) ועל איך אני מתמודד עם קונפליקטים בעבודה ואיפה אני רואה את עצמי עוד 5 שנים (אם רק אני אדע איפה אני רואה את עצמי בשבוע הבא...). אז אחרי כל זה, הגעתי למסקנה שלהתקבל לעבודה בהייטק באביב 2005, זו במידה רבה משימה של להתמקצע כמרואיין. לא שאין חשיבות בכלל לתחום המקצועי – עדיין נשארו כמה אנשים שטורחים לברר איתך סוגיות פעוטות כמו האם אתה יודע לכתוב קוד, אבל התראיינות מהוקצעת היא כמעט תנאי הכרחי היום לקבלה לעבודה (אלא אם אתה מאד מבוקש בשוק). אני חושב שהדבר הזה צריך להכתיב את הדרך בה ניגשים למשימה הזאת. יש להרבות בהכנות מוקדמות (אם למבחן באוניברסיטה אנחנו מתכוננים 4-5 ימים, אין שום סיבה שלא נשקיע ככה גם בהכנה לראיונות חשובים), לצפות לשיפור ככל שהזמן עובר ולשמור על אופטימיות גם ברגעים שאתה רוצה להקיא. זה לא אומר שלא נדרשים כמה תנאים מוקדמים - תואר ראשון (רצוי מאוניברסיטה והצטיינות גם לא מזיקה), מעט ניסיון (רצוי רלוונטי) ואם לא אז כנראה שרק קשרים טובים יכולים להכניס אתכם (לפחות בשלב זה). כדאי להתחיל בהגדרת המטרות. לדעתי, גישה של "אני אקח כל מה שיציעו לי", עלולה להתברר כטעות מאוחר יותר. מה אני מצפה ממקום עבודה? האם אני מחפש קידום מקצועי? האם אני מוכן להתפשר על תפקיד שלא תכננתי עליו מראש? כמה חשובה לי היציבות בחברה? מה הוא הגבול התחתון של המשכורת שאני מוכן לקבל? עד לאן אני מוכן לנסוע כל בוקר בפקקים? כמובן שהתשובות לשאלות האלה דינמיות, אבל כדאי לפחות ללכת על כיוון כללי. כתיבת קורות חיים הוא השלב הבא. קורות החיים הם המסננת הגדולה ביותר אצל המעסיקים ולכן יש להם חשיבות גדולה. יש להניח שמי שקורא את הקו"ח משקיע במשימה זאת בין 10 שניות לדקה וחצי ולכן כל רושם לא רציני שהם ישאירו, יגרמו להם לעוף כהרף עין לסל הניירות. כשכותבים קו"ח צריך לנוע בין שתי קצוות – הרצון להרשים ולמשוך מחד והצורך להשמע רציני ואמין מאידך. מנהלים מפתחים חושים מחודדים לזיהוי "חארטות" (פערים בתאריכים, הגזמות בשליטה בתחומים רבים וכאלה). העקרון המנחה אם כך הוא – כתוב את יתרונותיך בצורה ישירה ולא-יהירה, שמור על ניסוח רהוט (תן לאנשים מוכשרים בכך לחוות דעה), מותר לייפות טיפה, אבל המצאות מוחלטות, סופן להתגלות ולגרום לאי נעימות. עכשיו אנחנו מוכנים להפיץ. לטעמי רצוי לחכות טיפה לפני שמסתערים במלוא הכוחות. כאמור ההתחלות תמיד קשות ויש לצפות לטבילות אש מביכות. הדבר אמור במיוחד אם יש חברה מסוימת אליה רוצים מאד להתקבל. רצוי מאד להשתפשף לפני שניגשים לחברה כזאת! ע"י הפצה בטפטוף, אפשר לשפר את הקו"ח. רצוי גם ליצור ואריאציות של הקו"ח לתפקידים שונים (למשל QA לעומת פיתוח), לכתוב קו"ח באנגלית (רהוטה) למקרה שיבקשו וכו'. חיפוש העבודה בעזרת האינטרנט הוא היעיל ביותר. בעיתונים מחפשים בד"כ אנשים מנוסים מאד\מנהלים ולפעמים סתם דופקים מודעות ענק לשם יח"צ. בקישורים של האתר פה אפשר למצוא שפע אתרים לחיפוש עבודה וחברות השמה ואני לא ארחיב על כך. רק אציין שיש כמה דרכים מרכזיות לחיפוש – האפשרות הראשונה היא לפנות ישירות לחברות אשר מגייסות אנשים באופן קבוע (נס, מל"מ, אלעד מערכות, מטריקס וחברות הייטק גדולות כמו אמדוקס וקומברס, למשל). האפשרות השניה היא לפנות לחברות השמה רציניות שיתנו לך (בתקווה) עזרה לאורך הדרך ופיתוח יחסים ידידותיים עם רכזת משאבי אנוש (למה זה תמיד נשים?) בחברה כזאת יכול מאד לעזור. האפשרות השלישית היא חיפוש באתרי משרות כמו ג'ובנט או cji והאפשרות האחרונה היא הפצה נרחבת בעזרת אתרים כמו ראנר.

tamirshai

New member
לא רוצה להיות מובטל הייטק - חלק 2

הגיעו תגובות? אם כן אתם הולכים לעבור את החלק המוזר והמשעשע מכל – שלב הראיונות. יש מספר סוגים וסגנונות של ראיונות. רצוי מאד לברר איזה ראיונות תעברו במקום הפוטנציאלי וכך להתמקד בהכנות. הסוג הראשון הוא הראיונות הכלליים שמתבצעים בד"כ ע"י מחלקת משאבי האנוש ותפקידם לעמוד מעט על תכונותיך כאדם וכעובד. ברור שלהעסיק עובד מקצועי, שיש לו בעיות בעבודה בצוות, או מצבי רוח, או השד יודע מה, יכול להיות מצב בעייתי לחברות והם משתדלים לעלות על זה מראש. הבעיה היא שאנשים נוטים להפגין את תכונותיהם הטובות ולהסתיר את הבעיתיות ולכן הראיון הוא מעין משחק של חתול ועכבר. לעיתים יפגין המראיין גישה חברית ואמפטית במטרה להסיח את דעתו של המרואיין ולהפיל את חומות ההגנה שלו. במקרים אחרים המראיין דווקא ילחץ על נקודות רגישות ומביכות כדי לחשוף את המוסתר. מהניסיון שלי ומסיפורים של אחרים, אין כמעט שאלה שהם יהססו לשאול. החל ממניית חסרונותיך, דרך תיאור קונפליקטים שהיו לך בעבודות קודמות, עד ליחסים אישיים ומשפחתיים ושאר שאלות ביזאריות. החשוב ביותר בסוג זה של ראיונות הוא להישאר רגוע ולזכור שזה לא אישי. הראיונות האלה גורמות לאנשים רבים לחוש מותקפים ולכן הם נלחצים ונעשים תוקפניים בעצמם – שוב חבל לקחת את זה אישית ועדיף להסתכל על זה כאל משחק. מי שיענה על השאלות ברוגע, נינוחות וישר ולעניין, יקרין ביטחון וסביר שיעבור את השלב הזה. כמובן מומלץ להתכונן מראש לשאלות ה"מתקילות", כדי לבוא בראש שקט. חברות מסוימות מעדיפות לשלוח אותך למכוני אבחון המתמחים במתן חוות דעת לגבי עובדים פוטנציאליים (כמו פילת). השיטה הזאת כנראה מוכיחה את עצמה, כי חברות גדולות ורציניות, נותנות לחוות הדעת הזאת משקל רב בהחלטה אם להעסיק עובד. בנוסף לראיון האישי עוברים שם מבחני חשיבה (שימו לב – אלה מבחנים מיוחדים שהם טכניים במהותם ודורשים זריזות ולא כמו שאלות מבחני IQ), משימות קבוצתיות, ציור דמויות וצורות ושאר מבחנים ביזאריים. בגלל שהיום הזה הוא ארוך ומתיש ומוזר, הוא מעורר התנגדות רבה וההמלצה לא לקחת את זה אישית תופסת גם פה. לדעתי חייבים לבוא עם הכנה כלשהי, כדי לדעת למה לצפות וקצת לדעת מה מצפים ממכם. ספר הכנה כמו של מכון נעם בהחלט יכול להספיק ולדעתי חבל על הכסף של קורס הכנה. מצד שני, רצוי לזכור לא להגזים עם העמדת הפנים – המאבחנות (שוב למה רק נשים?) מאומנות בזיהוי תשובות והתנהגות מאולצים. כדאי ללמוד את העקרונות ולא להפריז. הראיונות המקצועיים הם קשים הרבה יותר לצפייה. יש מקומות שישאלו שאלות הגיון כדי לראות את דרך ההתמודדות עם פתרון בעיות, אחרים יבחנו את היסודיות של המתמודד בכל מה שקשור לעקרונות הנדסת תוכנה (עיצוב, איפיון, בדיקות וכו'), אחרים יבקשו לכתוב ממש קוד ויהיו כאלה שיבדקו את השליטה של המועמד בנושאים קלאסיים של מדעי המחשב. סגנון הראיון יכול להיות נינוח או תוקפני, יהיו כאלה שידרשו ירידה לפרטים ואחרים שיסתפקו בראיה כוללת. מהסיבה הזאת קשה יותר להתכונן לסוג ראיונות זה. כמובן שמידע פנימי על סגנון הראיון הצפוי יכול מאד לעזור, אבל אם לא משיגים כזה, רצוי לחקור את תחום הפעילות של החברה בכלל והתפקיד המוצע בפרט. אם, למשל, אתה יודע שהחברה היא חברת סטארט-אפ קטנה, בה לכל אחד יש אחריות רבה, סביר שידרשו מהמועמד ידע בסיסי בשלבי הנדסת תוכנה (ויש חומר רב באינטרנט שאפשר לקרוא בנושא). אם החברה מתעסקת במערכות מידע עם GUI, שווה לתרגל כתיבת כמה מסכים בסיסיים. אם החברה מתעסקת בתקשורת, שווה לחזור על פרוטוקלים וכו' וכו'. דבר נוסף ששווה לזכור בראיונות הוא לנסות לכוון לתכונות שסביר שהם מצפים להם מהמועמד. אם העבודה היא עצמאית יחסית, לדוגמה, רבות מהשאלות יכוונו לצורת ההתמודדות של המועמד עם משימות כאלה בעבר (ולאו דווקא על עבודה בצוות). תמיד שווה לנסות להבין מה הצד השני מחפש ולנסות לתת לו את זה. לאחר שקיבלו החלטה חיובית עקרונית, יותר יותר חברות פונות לממליצים לקבלת חוות דעת. לטעמי, זו הדרך היעילה ביותר בשבילם לדעת מה אתה באמת שווה, ואם הם שואלים את השאלות הנכונות, הם עלולים לעלות על נקודות שהוסתרו עד עתה. מהסיבה הזאת רצוי לתת שמות של ממליצים אשר אתם סומכים עליהם שיתנו חוות דעת טובה. רצוי מאד ליידע את הממליצים על השיחה הצפויה, שזו לא תבוא בהפתעה גמורה. וכמסקנה נלוות מכך – רצוי מאד לא להפרד ממקום עבודה בטריקת דלת. גם אם יש טענות ומשקעים, שווה לעשות את המאמץ ולסיים את היחסים בנימוס ובצורה הוגנת – אתה לא יודע מתי תזדקק להם. אחרי שעברנו את כל שלבי הסיוט נותרה רק השאלה הזניחה – כמה? לדעתי, אין סיבה שלא להפריז במתן תשובה לשאלה בדבר ציפיות שכר. במקרה הרע - הם יחשבו שאתה טיפה חצוף ובמקרה הטוב – תרוויח עוד כמה ג'ובות. אני לא חושב שעל השאלה הזאת תקום או תיפול המשרה. לגבי השכר – הוא תלוי בכמה פרמטרים – המבנה של החברה מבחינת משאבי אנוש (יש חברות שמאמינות במתן תנאים טובים ואחרות שמאמינות שהן צריכות עבדים), סוג החברה (סטארטאפ, חברה מבוססת, חברה ממשלתית), היקף המשרה (עבדות או 9 עד 6), הניסיון הרלוונטי שלך וכו'. שווה להציץ בטבלאות השכר שמפרסמים אתרים שונים, למרות שיש הטוענים שהן מגזימות בשכר במקצת (אני דווקא קיבלתי הצעות בטווח של רוב הטבלאות). מעבר לכך לא שווה להתעקש גם על תנאים סוציאליים (ביטוח על כל המשכורת, מספר ימי חופשה, קרן השתלמות וכו'). זהו עכשיו רק נשאר להתפלל שהחברה ששכרה את שירותיך לא תעבור מהפך אירגוני חודש אחרי שהתחלת, שהבוס שלך לא יתגלה כמפלצת ושהאוכל בחדר-האוכל לא רעיל. מקסימום – (חוץ מהעניין הפעוט של המשכורת) זה די סבבה להיות מובטל.

inbal76

New member
../images/Emo45.gif יפה.

וכדי להקל על הקריאה הייתי מרווחת ונותנת כותרת מודגשת לפני כל נושא חדש (למשל: מטרות, קו"ח, ראיון אישי, ראיון מקצועי, ממליצים, ציפיות שכר...)

® רן

New member
כל הכבוד ../images/Emo45.gif

כתוב בהיר, מקצועי, לעניין. זה צריך להיכנס למאמרי הפורום או לטאגליינס. תעשה Copy&Paste לחלק השני שלך ותעלה אותו שוב ללא הבולד, ואז ישאר למנהלים רק למחוק את ההודעה הכפולה המיותרת.

Shongi

New member
מה עשית במקרה הבא

אין לי מושג כמה זמן חיפשת, איזו משרה חיפשת או לכמה ראיונות הלכת אבל נראה לי שנסיון החיפוש שלך נכבד. אני מניח שנתקלת בסיטואציות הבאות: הלכת לראיונות עבודה במספר לא קטן של מקומות ובחלק מהמקומות עברת מספר ראיונות. לעיתים אחרי ראיונות מתקדמים הגיעה תשובה שלילית (בוטל התקן, נשרף המועדון וכו'). למדת קצת על כל חברה והתכוננת לכל תפקיד, פיתחת ציפיות לדברים שנראו לך מעניינים (בלתי נשלט) ולעיתים קרובות גם התאכזבת כשקיבלת תשובה שלילית (או גרוע מכך - כשלא חזרו אליך). בשבועות האחרונים עם שיפור מצב המשק קיבלת מספר לא מבוטל של שיחות וזימונים לראיונות, עברת שני ראיונות מקצועיים שהיו טובים לתפקיד חלומותיך וראיון נוסף בכוח אדם. בזמן שאתה מחכה לתשובה האם יש או אין הצעה הטלפונים ממשיכים לזרום וכך גם הזימונים לראיונות. האם במצב הזה המשכת ללכת לראיונות? אני יודע שהתשובה השפויה היא "כן" כל עוד לא קיבלת הצעה אבל כמובטל כבר כמה חודשים ההגדרה "שפוי" מוטלת בספק וכשההצעה נראית כל כך קרובה, פשוט אין יותר כוח נפשי ללכת לראיונות ולמבדקים ולמיונים ולמכור את סיפורי הסבתא. כיצד התמודדת עם ההרגשה שהגעת אל השוקת (=אתה עומד לקבל הצעה כלבבך) אבל בכל זאת צריך להמשיך ולחפש?? אשמח לדעת מהי תרופת הפלא שגורמת לך להמשיך להיות נמרץ, ענייני וממוקד גם אחרי הראיון ה-30. ולהראות מופתע ומחוייך כאילו זו הפעם הראשונה ששואלים אותך איפה אתה רואה את עצמך בעוד 5 שנים. יש תופעה שנקראת שחיקה בעבודה. לא האמנתי שיש גם שחיקה בחיפוש עבודה.

tamirshai

New member
להמשיך לחפש

עד שלא נתת התחייבות וקיבלת חוזה ביד, כל האופציות פתוחות. אם אתה מרגיש כל כך עייף ושחוק, תעשה שבוע הפסקה. מצד שני, כשאתה בא לראיון כשיש לך הצעה פוטנציאלית ביד, זה משפר פלאים את הביטחון שלך ואת יכולת ההתמקחות על השכר. בראיון האחרון שלי הרגשתי שגם אני מראיין את מקום העבודה ולא רק הוא מראיין אותי.

pixiER

New member
בעזרתך...

תעשה קופי פייסט, תשרשר לראשונה, ואני אמחק את ההודעה עם הבולד... אין לי את היכולת לערוך הודעות (למרות שלפעמים הייתי שמחה אם היתה
) ואני לא אקח את זכויות היוצרים שלך ואפרסם את ההודעה מחדש תחת שמי... באותה הזדמנות, זה הזמן לשאול אם יש לך התנגדות שההודעות האלו יעלו כמאמר למאמרי הפורום? וזה הזמן לומר גם תודה גדולה על המאמר המושקע מאד!!!

tamirshai

New member
בסדר

טוב אני אפתח ת'רד חדש עם ההודעה מרווחת ונורמלית כפי שהצעתם. תודה למגיבים על התגובות החיוביות. אין לי בעיה שתפרסמו את ההודעה בכל מקום.

למעלה