לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2182621,826 עוקבים אודות עסקים

פורום עבודה בהיי-טק

ברוכים הבאים לפורום "עבודה בהיי-טק", המקום שבו תוכלו לשאול שאלות במגוון נושאים המעניינים את העובדים בתחום ואת החדשים המעוניינים להיכנס אליו. לדוגמא:- מה שואלים בראיונות עבודה?- מהם תחומי העיסוק וההתמחות בהיי-טק?- כמה אני שווה בשוק?- מה ההבדל בין מסלולי הלימוד והתארים השונים?- עזרה בהכנת קורות-חיים- ייעוץ כללי - האם באמת בהיי-טק כולם אוכלים סושי?מותר לפרסם בפורום גם הצעות עבודה רלוונטיות לתחום, אולם אנא קחו בחשבון שהודעות בנוגע למשחקי פירמידה ו/או לשיווק רב שכבתי (שר"ש, MLM) לא מקובלות בפורום וימחקו ללא אזהרה מוקדמת.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום עבודה בהיי-טק

ברוכים הבאים לפורום "עבודה בהיי-טק", המקום שבו תוכלו לשאול שאלות במגוון נושאים המעניינים את העובדים בתחום ואת החדשים המעוניינים להיכנס אליו. לדוגמא:- מה שואלים בראיונות עבודה?- מהם תחומי העיסוק וההתמחות בהיי-טק?- כמה אני שווה בשוק?- מה ההבדל בין מסלולי הלימוד והתארים השונים?- עזרה בהכנת קורות-חיים- ייעוץ כללי - האם באמת בהיי-טק כולם אוכלים סושי?מותר לפרסם בפורום גם הצעות עבודה רלוונטיות לתחום, אולם אנא קחו בחשבון שהודעות בנוגע למשחקי פירמידה ו/או לשיווק רב שכבתי (שר"ש, MLM) לא מקובלות בפורום וימחקו ללא אזהרה מוקדמת.

לצפיה ב-'שאלות בראיון עבודה'
שאלות בראיון עבודה
<< ההודעה הנוכחית
28/09/2004 | 17:01
38
4196
שלום, אני חדש כאן בפורום. מחפש עבודה יותר משנה בהיי-טק בתפקיד של ניהול מוצר. בראיון עבודה יש תמיד ניאנסים דקים בנושא השאלות והתשובות. בטח כבר כתבתם על זה המון, ואולי נמאס לכם, אז מי שמוכן להפנות למידע או
לתצמת תשובה אז בשמחה.
הכוונה שלי זה מה מתכוון השואל ואיך בהתאם צריכה להיות התשובה בשאלות בראיון עבודה לתפקיד ניהול מוצר. וכמובן שזה אישי, אבל יש כאן שיטה.

1.השאלה: מה היית רוצה לשנות בעצמך?
למה הכוונה? למה שמישהו ירצה לשנות משהו בעצמו? במיוחד אם אתה מודע לעצמך ומקבל את עצמך כמו שאתה. מה הכוונה מאחורי השאלה ומה לדעתכם התשובה הנכונה.
2. תן 3 תכונות טובות ורעות על עצמך.
האם להתחיל בטובות או ברעות? האם תשובה שבעצם אין תכונות טובות ורעות אלה יש היכרות עצמית והבנה איך כל תכונה יכולה להרתם למשהו חיובי, זו תשובה מתאימה לדעתכם? או מתחכמת מדי? או מראה על אמיתיות? מה הייתם עונים?
3. תאר מקרה של קונפליקט שהיה לך בעבודה.
למה מתכוון השואל? האם הכוונה לשמוע שאתה מוותר לאנשים על מנת להסתדר בכל מחיר? או דבק במשימה על חשבון האנושיות? מה דעתכם ואיזו תשובה נראית לכם מתאימה?
4. איך אתה בפתירת בעיות?
האם הכוונה לראות שכל נושא הוא בעייתי בשבילך? האם יש כאן הנחה מוסווית שלכל בעיה יש פתרון?  הרי כל יום יש בעייות שנפתרות.
5. איפה היית רוצה להיות עוד 5 שנים.
האם הכוונה לראות אם יש לך תכנית ארוכת טווח, או שאתה סתם חולם? האם עדיף לומר שאתה מסתכל עד שנה קדימה וגמיש לשינויים או לומר שאתה רואה שאתה משתלב בחברה כ 5 שנים קדימה ולהראות עד כמה אתה רציני לגבי הכוונות שלך בחברה זו.

טוב, זהו בינתיים, אשמח לשמוע תשובות מחכימות.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אין נכון ולא נכון אבסולוטי'
אין נכון ולא נכון אבסולוטי
28/09/2004 | 18:49
336
ואת זה את יודע לבד.
לכל תפקיד, צריך תשובות אחרות.
לכל בן אדם יש יכולת שונה לזהות את התשובות שרוצים לשמוע במן ובמקום הנכון...

דוקא פה לא רצו יותר מידי תשובות לשאלות ראיונות העבודה, בגלל שיש הרבה מאד תחומים ושוני גדול בינהם בהיי טק.

אני מאד אשמח אם כל מי שיש לו איזו עצה, תרומה או ניסיון בעניין,
שיאיר קצת את ענינו (במיוחד אנשי כוח אדם בחברות היי טק, או אנשים שעברו קורסי הכנה למבחני מיון למינהם, או מדריכים בקורסים כאלו)

אני מבטיחה לסכם את כל הידע שנצבור בשרשור הזה, ולהפוך אותו למאמר
שיועיל לכולנו

חוץ מזה, ראיתי כמה תשובות בנושא הזה בפורום מחפשי עבודה, כדאי להריץ חיפוש גם שם.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'הם מתכוונים בדיוק למה שהם שואלים'
הם מתכוונים בדיוק למה שהם שואלים
28/09/2004 | 19:03
19
326
1. לא היית רוצה לשנות שום דבר בעצמך? אתה חלק ממיעוט מאושר...

2. להגיד שכל תכונה רעה אפשר לדעת לנצל לטובה זו תשובה נהדרת, אבל אתה חייב לתת גם דוגמא, אחרת זו התחמקות.

3. הוא התכוון שתתאר מקרה של קונפליקט. הוא רוצה לדעת איך תתנהג בעבודה, הוא יודע שיהיו בעבודה קונפליקטים, ועל סמך נסיון העבר שלך, רוצה להבין איך תתמודד. שברת לצד השני את השיניים? הלכתם למנהל משותף שיפשר? ניהלתם משא ומתן? עשית מה שאתה רוצה?

4. איך אתה באמת בפתרון בעיות? בעבודה נורמליתנתקלםי בבעיות יום יום, והוא רוצה להכיר את הסגנון שלך. אתה מתמודד לבד או מתייעץ? פותח ספרים?

בכל אופן - אל תנסה להתחכם, ואל תנסה למצוא התחכמויות אצל המראיינים איפה שהן לא נמצאות. כי אז אתה משאיר רושם מבולבל.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'היי אפרת, השאלות ממילא'
היי אפרת, השאלות ממילא
28/09/2004 | 19:58
4
237
מתחכמות, ועיצה כמו "אל תנסה להתחכם, ואל תנסה למצוא התחכמויות אצל המראיינים איפה שהן לא נמצאות" לא ממש במקום ולא מובילה לשום פתרון מכיוון שאין פתרון פשוט. השאלות לא פשוטות ואם את באה מעולם הגיוסים או הראיונות את בוודאי יודעת שיש איזון עדין בין מה מותר או אסור או מומלץ לספר. יש גם טרנדים עונתיים בשאלות הנלמדים בקורסים למגייסים ולכן הייתי רוצה לשמוע מה דעתם  של אנשי כוח אדם לשאלות אלו.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'הן לא מתחכמות. אני מראיינת.'
הן לא מתחכמות. אני מראיינת.
29/09/2004 | 09:03
246
כשאנחנו מקבלים עובדים חדשים, חשוב לנו לא רק שהם יהיו מתכנתים מעולים, אלא עוד תכונות באיך שהם עובדים. לא רוצים עובד שעל הויכוח הראשון יסתכסך עם כל הצוות, או להיפך - עובד שיידע מה הדרך הנכונה לבצע משהו אבך יתבייש להגיד.

איך מגלים תכונות כאלה בראיון?

דרך אחת היא מעט מתחכמת - אתה שואל אותו שאלה שאין עליה תשובה ורואה אם הוא נלחץ, אתה אומר לו שתשובה (נכונה) שהוא ענה היא טעות. אתה שם לב אם הוא מתווכח איתך ומוכיח את צדקתו או שהוא ישר אומר שאתה צודק.

אצלנו לא אוהבים את הגישה הזאת, כי היא יכולה להלחיץ אנשים שלא לצורך.

אז אנחנו מנסים את הגישה הישירה, שהיא השאלות שאתה מתאר. אני רוצה לדעת איך אתה מתמודד במצבים שונים, הדרך הכי טובה היא שאתה תספר לי מנסיונך. תתאר לי מקרה שבו היה לך ויכוח עם המנהל שלך, איך זה התנהל, איך התקבלה ההחלטה.

ומאחר שאני מהעולם הזה, אני יודעת שלא כדאי לשקר. כי אנחנו לא טובים בשקרים מהסוג הזה. אם כל הראיון אתה מדבר בסגנון תוקפני ושחצני אבל אתה מספר לי שבויכוחים אתה נעים ומקשיב - לא אאמין לך. בנוסף - שולחים למכונים שונים ומתקשרים לממליצים. ואם יש סתירה חזקה בין מה שסיפרת על עצמך לבין מה שהמכון או הממליצים אומרים - זו בעיה. אפשר להחליט לקבל לעבודה מישהו שיודעים שהוא שחצן או תוקפני או ותרן. לא רוצים מישהו שקרן.

וזה לא טרנד עונתי. עברתי קורס למראיינים לפני יותר מחמש שנים, ואלה בדיוק השאלות שלימדו אותנו לשאול....
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'והמלצה מה כן לענות -'
והמלצה מה כן לענות -
29/09/2004 | 09:07
2
239
לא משנה מה הדרך והסגנון שלך, מה שחשוב למראיין זה שיש לך תוצאות.

אז בהתאם לאישיות שלך, אתה יכול לאמר -

"בהתחלה אני נורא מתבייש וסגור, אבל כשדברים חשובים לי בסוף אני מתגבר ואומר מה שאני חושב".

או להיפך -

"דברים חשובים לי, ולכן אני מתלהט ולפעמים בויכוח אני מרים את הקול ומתלהב נורא, אבל בגלל שאני יודעת להיות ביחסים טובים עם אנשים זה מתקבל ברוח טובה, ובסוף תמיד אנחנו מוצאים פתרון".

ואז גם אם המראיין רואה אצלך דברים שמטרידים אותו, הוא מבין שבשורה התחתונה - בסגנון שלך, אתה מגיע לתוצאה הרצויה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'את היחידה ששמעתי ממנה'
את היחידה ששמעתי ממנה
29/09/2004 | 09:53
1
186
שצריך לספר את האמת בצורה כזו. לדעתי מראאין אחר ששומע שאת מתלהטת לא יהיה להוט לקבל אותך. דבר שני שהעלית, ובהחלט מעניין, זה נושא התוצאות.
כולנו יודעים שאם אתה אינדיבידואליסט ויוזם אתה מביא לשינוי, בדרך כלל על חשבון אלו שלט יזמו. לעומת זאת אם אתה פאסיבי אז אתה "מאפשר", הדברים קורים בלי שאתה מפריע להם. לכן, ברור לשנינו, שתוצאות קורות בין כך ובין כך, והאתגר הוא איך לאזן את היוזמה\איפשור מצד אחד, ומצד שני איך לתאר זאת בראיון עבודה מצד שני.
מה דעתך?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לא תמיד קורות תוצאות ...'
לא תמיד קורות תוצאות ...
29/09/2004 | 10:34
146
אם אתה לא מוכן ליישם החלטות שאתה התנגדת אליהן - אז אתה גורם מפריע. אתה עלול להכשיל פרויקט.

אם אתה לא יודע לעבוד עם אנשים והעבודה קשורה לעבודה עם צוותים אחרים או לקוחות - אתה עלול להכשיל.

אם האינדבידואליות שלך אומרת שאתה חייב כל דבר לעשות בדרכך ועל כל דבר להתווכח - אתה מפריע.

השאלה מה כבר יש בצוות - אם יש המון "ראשים גדולים", אז לפעמים דוקא מחפשים מישהו יותר שקט, שיעשה מה שאומרים לו, ולא ישאף לגדולות. אם יש צוות אפור, מחפשים מישהו מבריק, שיוכל להביא שיטות חדשות ולגוון.

אצלנו יש כמה אנשים מאד מלתהטים. אנחנו קצת צוחקים עליהם, כי כל ישיבה איתם הם לא מסוגלים לשבת רגע בשקט. אבל הם התקבלו לעבודה כי הם מאד מוכשרים, ולכן כולנו מקבלים בסבלנות את ההתלהטות הזו שלהם. אנחנו יודעים שהם תורמים הרבה. אם אתה גם מתלהט וגם אומר שטויות - אכן לא יקבלו אותך.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'יש לי בעיה עם מה שאמרת..'
יש לי בעיה עם מה שאמרת..
30/09/2004 | 02:16
13
154
זו בעיה חמורה לדעתי,שצריך בכלל לבחור אנשים עפ"י מאפיינים באישיות שלהם ולא עפ"י המקצועיות שלהם.רק בתקופה מבולבלת של היום,כל השאלות הללו קיימות בראיונות עבודה.הרי כולנו יודעים שאין בני אדם מושלמים ותכלס בעבודה כבר יתגלו החסרונות והיתרונות של כל אחד,אז מה לעזאזל יעזור אם אני אענה בראיון עבודה שאני עקשן,וורקוהוליק ואוהב לעזור לזולת אם בעוד שבוע כשאני אתחיל לעבוד אז ההיפך יתגלה כאמת.
רוצים סלקציה טובה יותר,אז שראיון עבודה ייבנה משאלות יותר מקצועיות בתחום.עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'כי עובד טוב נבחן בכמה פרמטרים'
כי עובד טוב נבחן בכמה פרמטרים
30/09/2004 | 09:41
12
138
יש הרבה מהנדסים שיודעים תוכנה/חומרה/הנדסה כמו שצריך. לא חוכמה למצוא מישהו שיודע לתכנת את מה שצריך. מתוכם, מנסים לבחור את הטובים ביותר. לא עוזר שאתה סיימת את הלימודים עם ציון 100, אם אתה אנטיפת שאף אחד לא מסוגל לעבוד איתו, או שקרן שגונב ציוד מהמשרד או משקר לגבי מצב התקדמות הפרויקט, או לא מסוגל לקבל דעות של אחרים. אז גם אם אתה מוכשר כשד אבל בן אדם זוועה - יקחו מישהו אחר.

בחברות רציניות מצליחים לאתר אם אתה משקר. אתה יכול לספר בראיון שאתה חביב ועוזר לזולת, אבל אם המראיין יתרשם שאתה אנטיפת - הוא לא יקבל אותך. חברות רבות שולחות למבחנים שמאתרים תכונות אופי. אז תגיד שאתה וורקוהוליק, אבל במבחנים יראו שלא היית מסוגל להתמיד ולסיים אף משימה. אז יגידו שלא רק שאתה לא מתמידן, אתה גם שקרן. חוץ מזה  מתקשרים לממליצים. ולפעמים גם בלי שאתה יודע - חבר מכיר חבר, ומנהל מכיר מנהל מחברה אחרת שמספר עליך.


עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'יש גם הרבה נסיון מצד המראיינים'
יש גם הרבה נסיון מצד המראיינים
30/09/2004 | 11:45
1
99
למקצע את הנושא ולהדביק תוויות בדיוק כמו שקראת בתשובה של אפרת.
המראיין מתרשם לפעמים בצורה מסויימת, ואז מוסיף לכך נופך "פסיכולוגי" מהמטען המועט שרכש כהשכלה באוניברסיטה או השנה-שנתיים שלו כמראיין. העובדה שכבר ראה אלפי קורות חיים ועשה מאות ראיונות מחזקת אצלו את הבטחון בצדקתו.
הרבה פעמים המראיין הוא מראיינת צעירה שמסוחררת מהכוח שבידיה ואין לה את הבגרות הנפשית הנדרשת, היא עובדת לפי שבלונות, ולכן המתראיינים צריכים לזהות מי עומד מולם ולהפעיל שבלונה נגדית. בנוסף, כדפוס עבודה, מתחדדים אצלה החושים למצוא קונפליקטים אצל המרואיין. אבל זה הדבר הכי קל בעולם - למצוא קונפליקטים - אצל מי מאיתנו אין. גם הדימוי שקונפליקט הוא רע איננו מדוייק, לפעמים זהו המדרבן הראשח אצל אדם.
אבל המצב לא כזה פשוט מכיוון שהמתראיין יעבוד עם אנשי הצוות שלו וייתכן מצב שהמראיין יחשוב שהוא אנטיפט אבל אנשי הצוות יחשבו שהוא אדם נעים.
== >העבודה הנכונה של איש כוח אדם היתה צריכה להיות האפשרות להכיר באמת מי עומד מולה ולנתב בצורה אקטיבית תכונות קונפליקטים ורצונות לתפקידים ושאיפות. אבל זה כאמור מסובך ודרוש מהמראיין להיות באמת מקצוען, ולא כולם יכולים להיות כאלו (זה בטח גם יקר לחברה) ולכן מסתפקים בסינון פאסיבי ובשבלונות כמו בבית חרושת, ועוטפים באריזת צלופן אוניברסיטאית.
==> יש מראיינים ואנשי כוח אדם מדהימים, שיכולים להתחבר לייעוד שלהם  ואני מאד מעריך אותם, רק שהם מאד נדירים.
בקיצור, אם לא הבנת, זו המציאות הרגילה של תנאי השוק, אין כאן שיקולים רבים מדי חוץ מהשיקול הכלכלי, חברה רוצה לאייש משרה, זמן חברי הצוות יקר מדי כדי לבדוק התאמה, מביאים מישהו "מקצועי" אבל זול, שיודע לעבוד עם שבלונות כי ככה יותר מהר, אם איצטלה אוניברסיטאית שתעיד על מקצועיותו ובלי הבגרות הנפשית הדרושה.
ושים לב, לא צריך להיות מרירים כלפי זה יותר מאשר כלפי השירות שאתה מקבל בבנק, בחברות ממשלתיות, בבית הספר, ובכל מקום שיש שיקול כלכלי בשירות החברה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'ודוגמא שהוזכרה כאן בפורום היא Jungo'
ודוגמא שהוזכרה כאן בפורום היא Jungo
01/10/2004 | 17:18
297
עם תהליך הסינון התמוה (שלא לאמר מופרך) שלהם.

השוואה של תהליך הסינון של Jungo (שהוא ארוך ומלא מאילו של חברות אחרות - הוא כולל ראיון עם מראיינת "מקצועית" ממחלקת כוח אדם ומבחנים "מקצועיים" בתוכנה או חומרה) לזה של Intel חושפת את ההבדל בין תהליכי הסינון של החברה הישראלית הממוצעת ותהליך סינון רציני.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'מצטער,לא השתכנעתי'
מצטער,לא השתכנעתי
01/10/2004 | 02:07
5
88
לדעתי זה רע מאוד שיש אנשים שיודעים לעשות את העבודה ב100 אחוז אבל עצם העובדה שהם לא אסרטיבים מספיק או שהתקשורת שלהם עם אחרים לא טובה,זו הסיבה שהם לא יעבדו.אני לא מדבר על שקרנים או גנבי ציוד שאת זה קל למצוא,אני מדבר על דברים מורכבים יותר,כי הרי אסרטיביות קשורה יותר לבטחון עצמי,תכונה נרכשת ולא אופי של אדם.תקשורת עם אנשים נקראת בלשון המקצועית-יחסי אנוש וגם זה תלוי גם בסביבה ולא דוקא ורק במרואיין עצמו. המסקנה היא שהיום הדרישות למציאת 'האנשים הנכונים' לעבודה היא חסרת כל פרופורציה.אני מדבר עם הרבה חברים ומכרים שאני מכיר כל חיי,שהם מבית טוב,סיימו באוניברסיטה,ללא שום דופי והם מובטלים שמגיעים מדי יום לראיונות עבודה ונופלים בגלל שטויות של פסיכולוגיה בגרוש.
אני אישית עברתי את זה.אני מרקע של עיצוב דיגיטלי בהיי טק,הייתי מובטל חצי שנה,הבטחון העצמי שלי לא היה משהו כתוצאה,והדרישה הזו של להגיע מוכן לראיונות עבודה,היה ממש סיוט כל פעם מחדש.כל פעם הגדירו אותי כמשהו לגמרי אחר,כל פעם המראיין כאילו דרש משהו אחר שאני אראה לו,ובעצם זה הפך אותי לאיזה שחקן דרמה ולא למרואיין לעבודה.בסוף,באחד הראיונות היותר גרועים מבחינתי,כשכבר נמאס לי והתעצבנתי על המראיין משאלות כמו: "אתה בטוח שאתה לא מספר לי עוד משהו לגבי האופי שלך?" ,התקבלתי לעבודה, והיום אני עובד שם כבר שנה וחודשיים.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'מי דיבר על לא אסרטיבי מספיק?'
מי דיבר על לא אסרטיבי מספיק?
01/10/2004 | 12:35
4
86
אנשים לא נדחים בגלל שהם לא אסרטיבים מספיק.

אני מצטערת על שאתה עברת נסיונות כאלה לא נעימים. אני בטוחה שיש בעסק הרבה מראיינים שחצנים שמנסים להפגין יכולות שלא קיימות אצלם, ובגלל זה משפילים מרואיינים. אני עבדתי רק במקומות עבודה רציניים, ומקווה שאצלנו לא היו מצבים כאלה.

אצלנו דווקא המצב הפוך. מעדיפים אנשים שהם קצת ביישנים, מתוך הבנה שככל שירגישו יותר נוח הם יפגינו יותר בטחון ועמידה על שלהם. הבעיה הגדולה היא עם מרואיינים שיושבים בראיון, ומפגינים שהם כבר יודעים הכל יותר טוב מכולם.

ישב מולי מרואיין שעבר ארבעה מקומות עבודה בשנה וחצי (המדובר בסוף שנות התשעים, מצב שבו לא היתה בעיה למצוא עבודה, ואנשים לא פוטרו כלכך מהר). למה עזבת את מקום א'? כי המנהל שלי היה אדיוט ולא יכולתי לעבוד עם כזה אדיוט. למה עזבת את מקום ב'? כי כולם שם מטומטמים ולא הסכימו לקבל את ההצעות שלי שהיו הכי טובות. ולמה את מקום ג'? כי החברה הזאת בכלל לא יודעת מה היא עושה. וכן הלאה. אז אולי מדובר בבחור גאון וחסר מזל שנפל ארבע פעמים על חברות כושלות, אבל הניחוש שלי היה שמדובר בבחור שאני לא ארצה לעבוד איתו. ובכלל לא עניין אותי כמה טוב הוא מתכנת. על אותו תפקיד התחרו מספיק מתכנתים מוכשרים,למה שאקח דוקא את אותו מועמד שקיים סיכוי סביר שעוד חודשיים הוא יחליט שגם אנחנו מטומטמים ולא עומדים בסטנדרטים שלו? אתה היית לוקח אותו?.

או בן אדם שרק סיים את לימודיו ומודיע לי שהוא מומחה בכל שפות התכנות הקיימות. הוא לא רק שחצן, הוא גם לא מבין על מה הוא מדבר.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'הוכחת את טענתי ב50%'
הוכחת את טענתי ב50%
01/10/2004 | 14:09
3
63
בחור א'-בראיון עבודה לא נראה לי שבאמת הגיוני לדבר בצורה מלוכלכת,גם אם מדובר באנשים שהוא עבד איתם וגרמו לו לסבל (פיטורים).
בחור ב'-מצטער,אבל לדעתי הפסדת בחור טוב לעבודה.יש לו ראייה כוללנית על תחום התיכנות וזה הרי ברור ששפות התיכנות הן דומות בלוגיקה שלהן, ומה ששונה זה רק הצורה בה כותבים את הסקריפט.אני בטוח שלזה הוא התכוון, למרות שלא הייתי מספר את זה בראיון עבודה כי אני מבין גם שמראיינים לא מכירים את זה והם יראו זאת כשחצנות.
לגבי אסרטיביות-תבדקי מודעות דרושים של שירות לקוחות בחברות סלולריות.אני בטוח שגם אדם שקצת מגמגם ולא בטוח בעצמו(בצדק,הוא לחוץ לקבל עבודה ולא לחכות עוד חודשיים עד הראיון הבא),יוכל אחרי שבוע שבועיים לרכוש אסרטיביות בטלפון על מנת לדבר עם אנשים כמו שצריך.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לא מסכימה עם החלק השני של הודעתך'
לא מסכימה עם החלק השני של הודעתך
03/10/2004 | 15:25
1
35
כתבת: "יש לו ראייה כוללנית על תחום התיכנות וזה הרי ברור ששפות התיכנות הן דומות בלוגיקה שלהן" - את זה אפשר להגיד על כל מתכנת. כל מי שכתב בשפה אחת מכיר לוגיקה של תכנות - ולא רק אותו בחור.

עם זאת - העובדה שכתבת בשפה מסוימת לא הופכת אותך ל"מומחה בכל השפות" (כפי שטען המועמד), ואפילו לא ל"בעל נסיון בכל השפות". בכל שפה יש להתנסות כדי להפוך לבעל נסיון באותה שפה, ובוודאי שכדי להיות מומחה בה...

לא ברור לי על סמך הסקת שהיא הפסידה מתכנת מעולה. לא היתה שום אינדיקציה לכך בהודעה של אפרת.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לא לזה התכוונתי'
לא לזה התכוונתי
03/10/2004 | 19:04
28
בהתייחס לדברים שאמר בחור ב',הוא מכיר את הלוגיקה של התכנות(או במלים אחרות שפות התיכנות),למרות שלא למד את כל השפות וזה כיון שבאמת שפות התיכנות כתובים בסקריפטים שונים אבל כוונתם דומה בכל השפות,דוגמא פשוטה: לולאות בשפות-C,C++,VB,מבצעים את אותו הרעיון,דרך הכתיבה שונה משפה לשפה וייתכן שבאחת הסקריפט יהיה ארוך מהאחר.
גם בטכניון המרצים מסבירים שברגע שמכירים את הרעיון וההיגיון שפועל מאחורי התיכנות בשפה אחת,מכירים את השאר ,לכן מלמדים את הבסיס לתיכנות -אסמבלי ושפת C שחשובות בלוגיקה ->לדעתי,הבחור התכוון לזה ולא ניסה לשקר או להשתחצן בראיון העבודה.פשוט אי הבנה או תקשורת לקויה בין מראיינת למרואיין.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לפני מספר שנים'
לפני מספר שנים
05/10/2004 | 14:50
61
היה לי ויכוח עם איש helpdesk.  הבחור התחיל לחפש עבודה כתוכניתן.  הוא שאל אותי אם אני יודע על מקום שמחפש, וסיפר לי שבראיונות העבודה שלו הוא אומר למראיין, שתוך שבועיים, הוא יהיה התוכניתן הטוב ביותר בחברה.  אני נדהמתי ואמרתי לו, שאסור לא להגיד את זה.  אין מה לעשות הניסיון כל כך חשוב בתחום, ואין אדם שבתוך שבועיים ילמד את מה שכל המתכנתים בחברה מסויימת למדור שנים.  הבן אדם לא השתכנע.  לאחר שנה אני עזבתי כבר למקום עבודה אחר והוא המשיך לעבוד בhelpdesk ולחפש משרה כתוכניתן.  אותו בחור מאד מזכיר לי את מועמד ב.  אפשר להראות בטחון עצמי.  זה אפילו יכול מאד לעזור, אבל יש הבדל ענק בין בטחון עצמי לשחצנות ופיזור הצהרות חסרות כיסוי.  באופן אישי אני תמיד נדהם למצוא את אותם תוכניתנים, שמסבירים שהם יודעים מעולה ASP, Oracle, VB C, java, .Net, realtime, DB2, SQL Server ועוד טכנולוגיות שונות ומשונות.  באחד המקומות, שעזבתי, עזרתי לאתר מחליף.  הקורות החיים הראשונים שהעפנו מהחבילה, היו קורות חיים שטענו למומחיות ביותר מידי תחומים.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'קשקוש מקושקש'
קשקוש מקושקש
01/10/2004 | 10:36
3
88
מקצוע "המראיין/ת" הכאילו "פסיכולוג/ית", הומצא בתקופת הבועה כדי לעזור למנהלים ששוכרים עובדים לכסות על ישבנם.  זו פסיכולוגיה בגרוש ללא כל בסיס תיאורטי, למעט איזשהו עיוות של תורת "טיפוסי האישיות" - שלפיה מתחלקים כל בני האדם ל 16 טיפוסי אישיות...

האמת הרבה יותר מורכבת.  אין שום דרך לחזות התנהגות של יחיד והשתלבותו בקבוצה ביום אחד של מבחנים, ובטח לא בראיון של שעה.

היתה לי חברת אינטרנט לפני 5 שנים ואחרי שה "מראיינת" שהעסקתי קיבלה תוך כדי חוות דעת חמה מישהו שבדיעבד גרם לי נזק כבד, נאלצתי לפטר את שניהם.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אתה מחזק את דברי'
אתה מחזק את דברי
01/10/2004 | 12:25
2
60
כאשר לוקחים מישהו לעבודה, חשוב לבדוק גם תכונות אופי. בגלל שהמראיינת שהעסקת לא עשתה את זה נכון, אתה סבלת הפסדים כבדים בגלל עובד בעייתי.

המסקנה צריכה להיות שצריך שהמראניינים שלך יהיו טובים, לא שהתפסיק לבדוק מועמדים. אחרת, למה לראיין בכלל? קח עובד מתוך עשרות אלה שסיימו את לימודי התואר בציון 95 ומעלה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לצערי נסיוני מלמד אחרת'
לצערי נסיוני מלמד אחרת
01/10/2004 | 13:54
1
65
ה"בעיה" שיש לי עם הפסיכולוגיה התעסוקתית כפי שהיא קיימת בישראל נובעת מהנחות מוצא שגויות של אלה שעובדים במקצוע זה:

1. "תכונות אופי הן קבועות ובלתי ניתנות לשינוי, בניגוד ליכולת מקצועית שכן ניתנת לשינוי - לכן חשוב 'לגלות' את תכונות האופי לפני שמקבלים עובד". מנסיוני זה בדיוק הפוך - האופן שבו מגיב עובד לסביבה, משתנה באופן דרסטי בין סביבה אחת לשניה - ומנהל טוב, ידע להתאים את הסביבה לעובד כדי להוציא ממנו את המיטב. לעומת זאת - יכולת מקצועית וכשרון מקצועי - אי אפשר ללמד וקשה מאוד לשנות - לכן נראה לי שאת טועה כשאת אומרת ש "יש הרבה תוכניתנים טובים..." וכו'.  שווה מאוד להתאמץ ולמצוא את הכי מוכשר.  הדרך שבא הוא יהיה חברותי, נחמדי, וכו', תלויה בסביבה שהחברה תיתן לו, וכמעט תמיד שווה לחברה להתאמץ מאוד כדי ליצור סביבה מתאימה למתכנת מוכשר מאוד, ולא להסתפק במתכנת "טוב" שידע להסתדר עם הסביבה הקיימת.

2. "ניתן לגלות תכונות אופי בזמן קצר - ראיון או מבדקים".  זוהי כמובן שטות מוחלטת. התנהגות היא דבר מורכב וכמעט כל אדם נתון יגלה תכונות אופי שונות ואף הפוכות בהינתן סיטואציות שונות. ושוב - אם מדובר באדם נורמאלי מהישוב, ולא באיזה פסיכופט, אזי מנהל טוב ידע להוציא מכל אחד תכונות חיוביות כגון השתלבות בצוות, וכו'.

3."מראיין טוב יודע מי יושב לפניו - ואי אפשר לעבוד עליו". עוד משפט שכבר הוכח כשטות. הכנה למבדקים ולראיון מעלה את סיכויי ההצלחה בעשרות אחוזים. אז מה תאמרי למועמד שלא הרשים אותך בראיון "האישי" פשוט מפני שלא הלך להכנה כזו, ולעומת זאת - מבחינה מקצועית הוא מעולה?

מנסיוני כמנהל חברת הייטק לשעבר - אין שום התאמה בין חוות הדעת של המראיינים ומכוני הבדיקות לבין כישואי העובד.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אתה צודק, הבעיה כמו שכתבתי'
אתה צודק, הבעיה כמו שכתבתי
02/10/2004 | 02:38
31
זה לעבור את המכשול הזה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'פיספסת שאלה...'
פיספסת שאלה...
29/09/2004 | 21:00
93
אתה יושב מול המראיין, ואז זה מגיע:
"ובכן מר אלון... מה אתה עושה כאן?"
אז מה באמת נראה לך שאני עושה כאן?
או יש את אלו שבכלל נסחפים - "בוא לכמה דקות נחליף תפקידים..."
איך אמורים להגיב לשטויות האלה?!
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'הגעתי מהעמוד הראשי'
הגעתי מהעמוד הראשי
30/09/2004 | 00:08
3
98
אז אני לא מכירה אותך ואת ההסיטוריה , ובכל זאת קצת מנסיוני (משניהצדדים של השולחן)
הכוונה של השאלות האלו היא מצד אחד להכיר אותך בתכונות היותר עמוקות שלך כבן אדם - בין השאר כדי לבדוק את הכימיה שלך עם הצוות ועם אופי הארגון, מצד שני כמו שאמרו כאן לבחון איך אתה מתמודד עם שאלות קשות.
הדרך להתמודד עם סוג כזה של שאלות היא להתכונן אליהן ולהכין תשובה , שהיא אמיתית (כדי שתעבור את הבדיקות הצולבות) אבל מציגה אותך באור חיובי.
לגבי השאלות הספציפיות:
1. מה אתה רוצה לשנות בעצמך - כמנהל, הוא מחפש אדם שמודע לעצמו, גם לצדדים החיוביים וגם לשליליים ומנסה להשתפר כל הזמן. התשובה שאתה מקבל את עצמך כפי שאתה עלולה להתקבל כותרנות. ואז הוא שואל את עצמו, אם גם כשיש קושי בפרויקט אתה תותר, או שאתה תלחם בשיניים כדי להגיע לתוצאה טובה יותר ויותר (היטק - אתה יודע)
תחפש משהו שהקונוטוציה שלו לא שלילית - אם הראיון הוא לתפקיד ניהולי, אתה יכול להגיד למשל שיש לך נטיה להבין את האנשים שכפופים לך בצוות, אבל אתה עובד על כך ומתגבר על הנטיה הזאת על ידי ניהול יותר קפדני של משימות.
אם לתפקיד ביצועי - יכול להתאים שאתה יותר מדי פרפקציוניסט ומנסה ללמוד איך לרכך (זהירות זה קצת נדוש - תחפש משהו מסדר גודל דומה שמתאים לאישיות שלך)
2. לא חשוב במה אתה מתחיל - כן חשוב שהתכונות הרעות והטובות כאחד יהיו משהו שתורם לחברה שאליה אתה רוצה להכנס ויוצגו כך. אם אתה מתחמם במהירות - אז לא להגיד שיש לך פיוז קצר וככה זה, אלא שאכפת לך מאד ממה שאתה עושה ואתה לוקח ללב יותר מדי.
3. זו שאלה ממש מהותית - כי רוצים לדעת אם יש לך יכולות להתמודד עם קונפליקט. הכוונה היא שתתאר איזשהו קונפליקט שהצלחת להגיע בו למצב של win -win , צריך להדגיש את היכולת שלך ליצור אמפתיה עם הצד השני, להבין אותו, לוותר כאשר אתה טועה ולשכנע כאשר אתה צודק.
4. שאלה פשוטה: הם מחפשים מישהו שיודע לפתור בעיות - למצוא במהירות את הפתרון אם הוא קיים, לאתר בעיות שאין להם פתרון - להציף למעלה ו/או למצוא מעקפים. אתה צריך להראות ולהדגיש שיש לך את היכולת לניהול עצמי לאיתור ופתרון בעיות - זו ממש הדרישה הכי יסודית כמעט לכל מקצועות ההי טק.
5. כאן הכי טוב זה האמת - למרות שכמובן קצת מודיעין עסקי לא מזיק. בתקופת הבועה חיפשו צעירים "רעבים" לקרירה במסלול המהיר. מי שהתקבל כמתכנת וראה עצמו כעבור 5 שנים באותו תפקיד נתפש כלוזר, היום יותר ויותר חברות מחפשות מישהו יציב שרוצה קידום מקצועי באותה חברה (למתכנת יכול להיות ראש צוות, אבל למנהל מוצר נראה לי שהתשובה הנכונה היא דוקא שהתפקיד עצמו מאתגר ומרתק , ואתה רואה את עצמך באותו תפקיד אבל עם הרחבה והעמקה של היכולות - ניהול של מוצר יותר ... (תלוי איפה מתראיינים - חדשני, גדול, חשוב ..)
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תודה, זה ממש מדבר אלי'
תודה, זה ממש מדבר אלי
30/09/2004 | 01:07
2
63
האמת שמניסיוני הפרטי אין תכונות רעות או טובות, יש רק הבנה עצמית (מודעות) לתכונות שלך ולאיזה כיוונים חיוביים אתנ יכול לקחת אותן. מה דעתך, איך תתקבל תשובה כזו?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לדעתי זה עלול להתקבל כהתחכמות'
לדעתי זה עלול להתקבל כהתחכמות
30/09/2004 | 21:28
46
כאילו שאתה מנסה להיות יותר חכם מהמראיין ו/או להתחמק מהשאלה.
הרעיון הוא לנסות לשתף אתו פעולה וללכת אתו, כמובן תוך הדגשת היכולות והיתרונות היחודיים שלך.
תראה, תפקיד של מנהל מוצר זה תפקיד שהוא קודם כל שיווקי, וגם כרוך בממשקים עם המון דרגים שונים בארגון, לכן אחד הכישורים שמחפשים אצלך זה להתחבר לכל אדם ולהצליח להניע אותו על ידי כך שאתה מדבר בשפה שלו ומהכוון שלו - אם בראיון אתה יוצר דימוי של מישהו שמנסה להיות צודק בנקודת ההשקפה שלו בכל מחיר, זה עלול להיות נקודה לרעתך.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אלון - המשפט שלך מאד חכם'
אלון - המשפט שלך מאד חכם
01/10/2004 | 12:39
45
ואני חושבת שהוא ידבר אל מראיינים חכמים שיודעים מה שהם מחפשים.

בחברות בהן עבדתי נהוג לעשות תהליך הערכת עובד פעם בשנה. ואף פעם לא אומרים "תכונות חלשות" אלא "תחומים שזקוקים לחיזוק", או משהו כזה.

מה שכן - מאד חשוב שתביא דוגמא, כדי שלא תיראה כמתחמק.

"למשל, אני גילית שקשה לי ל., אז מצאתי דרך ל.....". או "יש לי התכונה שאני ... וזה מקשה עלי ב... אבל לעומת זאת, זה עוזר לי ל...."
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'בתור אחד שראיין עשרות מועמדים'
בתור אחד שראיין עשרות מועמדים
01/10/2004 | 19:34
4
186
אני יכול לגלות כאן סוד:

אף אחד מהמראיינים לא באמת יודע מה לעשות עם התשובות שתינתינה לשאלות הללו.

אלו שאלות שהם למדו באיזה כנס (כמו שאני למדתי) ונראות מתוחכמות לאללה. מה שקובע בראיון הוא ה"הלו אפקט" והרזומה המקצועי.


אגב, מחפשים אצלנו בדחיפות מתכנתים עם נסיון רב בדלפי ובאורקל, ושמוכנים לעבוד קשה, אבל מאד קשה.

מי שמתאים שישלח לי מסר.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אם כבר יש לך את הידע...'
אם כבר יש לך את הידע...
01/10/2004 | 21:10
95
אולי תחלוק אותו איתנו?

ספר לנו על הקורס הזה, על ה"הלו אפקט" וכו'...


שבת שלום!

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'מה זה "הלו אפקט" '
מה זה "הלו אפקט"
01/10/2004 | 21:37
2
861
לצפיה ב-'זה פסיכולוגיה בגרוש,'
זה פסיכולוגיה בגרוש,
01/10/2004 | 23:24
133
אבל מאד נכונה.

הרושם הראשוני, הצורה בה מתרשמים מהאדם כאשר הוא אומר "הלו".

היא קובעת כמעט הכל.


עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'Hallow Effect'
Hallow Effect
02/10/2004 | 07:45
132
Hallow Effect או אפקט ההילה הוא הנטיה הבסיסית של כולנו לעשות גלוריפיקציה ולהעריץ אדם אחר באופן כולל אך ורק בזכות תכונה אחת ממנה התרשמנו במיוחד.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-' My very own prescription...'
My very own prescription...
01/10/2004 | 22:50
99
1.השאלה: מה היית רוצה לשנות בעצמך?
למה הכוונה? למה שמישהו ירצה לשנות משהו בעצמו? במיוחד אם אתה מודע לעצמך ומקבל את עצמך כמו שאתה. מה הכוונה מאחורי השאלה ומה לדעתכם התשובה הנכונה.
I think they would like to see how you see your self and in wich way you would want to develope in the future. That will have influence on your job.
2. תן 3 תכונות טובות ורעות על עצמך.
האם להתחיל בטובות או ברעות? האם תשובה שבעצם אין תכונות טובות ורעות אלה יש היכרות עצמית והבנה איך כל תכונה יכולה להרתם למשהו חיובי, זו תשובה מתאימה לדעתכם? או מתחכמת מדי? או מראה על אמיתיות? מה הייתם עונים?
What you say is right. But if you would want to use it even better, you'll use both good and bad sides of yourself to describe how well you will match this job. I know nothing about your skills, so you will have to relate. For example:
Bad sides:
A. I,m much too organized, as my friends will say (a good point for one who wants to work for a project)

3. תאר מקרה של קונפליקט שהיה לך בעבודה.
למה מתכוון השואל? האם הכוונה לשמוע שאתה מוותר לאנשים על מנת להסתדר בכל מחיר? או דבק במשימה על חשבון האנושיות? מה דעתכם ואיזו תשובה נראית לכם מתאימה?
Here you would want to tell about the way solv conflicts in the best way for your job. You would want to be seen as a person whom is diplomatic and including of you job mates. You would have a meeting with the person you are in conflict with, so you can solve it and remember that you are there for working and do the best for your job.
4. איך אתה בפתירת בעיות?
האם הכוונה לראות שכל נושא הוא בעייתי בשבילך? האם יש כאן הנחה מוסווית שלכל בעיה יש פתרון?  הרי כל יום יש בעייות שנפתרות.
A question like that would be asked because they want to see if you see things as problems or chalenges. Are you going to give up quickly, or try to fined the way to solve it? I would have answered that I like to look at new chalenges from all angels, and then find a way to solve them.
5. איפה היית רוצה להיות עוד 5 שנים.
האם הכוונה לראות אם יש לך תכנית ארוכת טווח, או שאתה סתם חולם? האם עדיף לומר שאתה מסתכל עד שנה קדימה וגמיש לשינויים או לומר שאתה רואה שאתה משתלב בחברה כ 5 שנים קדימה ולהראות עד כמה אתה רציני לגבי הכוונות שלך בחברה זו.
% years is a long way in IT, but still, they are going to invest money in your education in these years, and would want to see som results. I would have answered that you never know where you'll be in 5 years, only time will show. But still, if I have a good job with possiblity for developement, then I'll probably be right here and earning lots of money for the company...  

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לדעתי, הכל ענין של מ ז ל '
לדעתי, הכל ענין של מ ז ל
03/10/2004 | 01:59
2
100
אין כללים ברורים מה צריך לענות בראיון ולדעתי התשובה שאתה נותן יכולה להיות מאוד טפשית אבל המראין חושב עליך חיובי אז אולי תתקבל.

לדעתי הרבה תלוי בכימיה שנוצרת בין המראיין למרואיין ולא לטיבו של המרואיין או הכשרתו.

אין כללים. יש מזל ופעם הוא משחק לך ופעם לא.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'את צודק'
את צודק
04/10/2004 | 22:17
1
60
פעם הזמינו אותי לרעיון עבודה בחברה מכובדת וידועה.
ישבתי בערך חצי שעה ודיברתיחי עם פקידת כח אדם בחברנ על גברים וילדים.
לא שאלה אותי הרבה שאלות מקצועיות.
אחרי שבוע התקשרו ואמרו לי שהתקבלתי.
        

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'את=אתה...רעיון=ראיון .........'
את=אתה...רעיון=ראיון .........
04/10/2004 | 22:38
52
לצפיה ב-'התשובות, שנראות לי'
התשובות, שנראות לי
05/10/2004 | 15:23
1
150
1)  בהחלט יש דברים, שאני רוצה לשנות בי.  זה לא מונע את העובדה, שאני מודע לעצמי ומקבל את עצמי.  קשה לי להאמין, שיש בן אדם כל שהוא, שלא מעונין בשום שינוי.  השינוי יכול להיות גם משהו קטן (למשל שאני אצליח להפסיק לעשן), או שינוי באופי (שאני אהיה יותר רגוע).  בכל מקרה למרות שאני מאד אוהב את עצמי, בהחלט ישנם מספר דברים, שהייתי רוצה לשנות.  אני חייב להודות, שכאשר אני שומע אדם אחר אומר, שהוא לא רוצה לשנות שום דבר, זה נשמע לי התחמקות במקרה הטוב, ושחצנות במקרה הפחות טוב.

2) אני נותן תכונות טובות ותכונות רעות.  אין לי שום בעיה למצוא את 2 הסוגים אצלי.  דרך אגב, מראיין טוב, גם ידע מתי ממציאים תשובה ומתי נותנים תשובות סתמיות.  פשוט צריך לתת תשובות אמיתיות עם תכונות רעות, שאכן הם רעות, אבל לא מונעות את קבלת העבודה.

3) היו לי כל כך הרבה מקרים של קונפליקטים בעבודה, כך שממש אין לי שום בעיה לתת לו מספר מקרים.  היו מקרים קיצונים (עד כדי התפטרות שלי מהעבודה) והיו מקרים מאד פשוטים, שהבעיה נפתרה בדיון אחד (אני מודה, שלפעמים הדיון היה בצעקות).

4) מעולם לא שאלו אותי שאלה כזאת.  במידה וישאלו, אני אנסה לברר מהמראיין למה הכוונה.  ישנה בעיה מאד קלה כגון - מה ללבוש היום לעבודה, וישנן בעיות הרבה יותר קשות כגון איך להשיג כסף לדירה וכמובן בעיות הרבה יותר קשות, שכבר נוגעות לחיים ומוות.  את חלקם אין לי בעיה לפתור ויש בעיות, שלעולם לא אדע איך לפתור.

5)  אני לא יודע איפוא אני אהיה בעוד 5 שנים.  אני רק יכול לקוות, שאני אהיה בריא ומאושר.  מעבר לזה אין לי מושג.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'בהחלט נראות גם לי...'
בהחלט נראות גם לי...
05/10/2004 | 19:08
57
לצפיה ב-'השרשור הוכנס לטאג ליין'
השרשור הוכנס לטאג ליין
05/10/2004 | 22:27
59

הודעות אחרונות

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ