תירוץ לחופש

samwpf

New member
תירוץ לחופש
היי חברה,
אני חייב לקחת חופש לשלושה ימים (ולא מעוניין להגיד את הסיבה לבוס),
ואשמח לשמוע תירוצים טובים:)
חשבתי להגיד שאני חולה, אבל מה עם הקורונה? אם אני חולה אז אני צריך לעשות בדיקה?
או שפשוט אפשר לחשוב על מחלה שבטוח לא קשורה לקורונה ואז אחסוך לעצמי שאלות מיותרות.
מה דעתכם?

הפרבולה

New member
למה אתה צריך לנמק מדוע אתה צריך חופש ?
תגיד שאתה צריך חופש ל 3 ימים וזהו.

BravoMan

Active member
רעיון גרוע!
אי אפשר לייעץ על תירוץ טוב בלי להכיר אותך, את הנסיבות שלך, ואת הבוס שלך.
&nbsp
מה שלא נציע, ייתכן שרק יגרור יותר שאלות. תלוי באופי שלו, ובהכרות שלו אתך.
אם למשל, נציע לך לומר שאתה צריך לטפל בילד, מה אם אין לך ילדים?
&nbsp
אם נציע לך להגיד שהתעייפת מהפרויקט ואתה מרגיש סחוט, אולי זה יגרור את הבוס שלך לשיחה ארוכה ו-"בלבולי ביצים"?
&nbsp
אפילו להגיד "פשוט אל תתן תירוץ" אני לא יכול, כי איך זה יעבור תלוי מאוד באישיות של הבוס שלך...
&nbsp
אתה יכול להגיד שיש לך נזילה ואתה חייב להיות בבית כדי שיתקנו.
אבל אולי אתה נשוי והבוס ישאל למה שאשתך לא תשגיח על העובדים לפחות חלק מהימים?
&nbsp
בקיצור, יש מגוון תירוצים - בעיות בבית, בעיות עם קרובי משפחה, עייפות אישית.
&nbsp
אם תגיד שאתה חולה, אף אחד לא יכריח אותך לעשות בדיקת קורונה (אלא אם תגיד שיש לך סימפטומים מתאימים), אבל אולי מקום העבודה שלך לא נותן לקחת חופש על מחלות, ומתעקשים לראות אישור רופא?
(לא מכיר כאלה אישית, אבל לך תדע, יש מקומות הזויים...)

vinney

Well-known member
אם אתה חולה מעסיק יכול לבקש אישור מחלה
ובכל מקרה זה בא מתקציב אחר.
&nbsp
יש לך ימי חופש - קח חופש. אתה לא צריך להסביר למה ומדוע, זה לא עניינו של אף אחד.

קלייטון

New member
אתה יכול להגיד שאתה חולה ולא צריך להסביר במה
תוכל לקבל אישור מחלה ל-4 ימים מהמרפאה. אין קשר לקורונה, שלל המחלות האחרות עדיין קיימות גם אם מקבלות פחות תשומת לב.
אבל המשכורת שלך תיפגע כי על היום הראשון לא תקבל תשלום, ועל שני הימים הבאים תקבל רק 50%. זה בתנאי שיש לך יתרת ימי מחלה. אם אין לא תקבל תשלום בכלל.
חופשה בתשלום אתה יכול לבקש אבל המעסיק לא חייב לאשר.

vinney

Well-known member
הצהרה על יום מחלה כשלא באמת חולים זאת עבירה על החוק
רופא שמנפיק אישור מחלה כזה גם הוא עובר עבירה. היו רופאים שהועמדו לדין.
&nbsp
אני מתפלא שעורך דין ממולח כמוך נותן המלצה שכזאת פה. בדרך כלל אתה מקפיד להזהיר עובדים שלא ישקרו חלילה למעסיקיהם ולא חלילה יעשו משהו שבגינו המעסיק ירוץ מיד לתבוע אותם...

קלייטון

New member
החבר הוא שהעלה את הרעיון להגיד שהוא חולה
לא אני אמרתי לו שיגיד שהוא חולה. אני רק הסברתי לו באיזו מסגרת הוא יכול להגיד שהוא חולה (לבקש 4 ימים מהמרפאה, בלי צורך להגיע, והסברתי שיפסיד שכר). לא מתפקידי להגיד לו "בואנה זה לא חוקי", הוא יודע בעצמו שהוא משקר והוא לא בא לפה לקבל הטפות מוסר.
אגב עורכי דין לדיני עבודה ממליצים באופן שיטתי להוציא ימי מחלה כשעומדים לפני פיטורים, כי לא ניתן לפטר עובד שנמצא במחלה וכך הפיטורים נדחים. בדרך כלל גם לא ניתן לפדות יתרת ימי מחלה לאחר פיטורים כך שהימים האלה "מתבזבזים".
הבעיה היא אמנם לקבל את האישור מהרופא, מה שיהיה קשה יחסית מעבר ל-4 ימים הנ"ל כי אכן רופאים עומדים לביקורת על ימי המחלה שהם מאשרים. אבל עד 4 ימים לא צריכה להיות בעיה.

vinney

Well-known member
לא מתווכח עם תוכן הדברים, רק מצביע על הצביעות שלך

הפרבולה

New member
השאלה איך אתה מגדיר "מחלה"
לא רואה בעיה מוסרית לבקש מהרופא בטלפון אישור מחלה בטענה "אני תשוש נפשית וצריך כמה ימים לנוח" .
&nbsp
&nbsp

vinney

Well-known member
השאלה היא לא איך אני מגדיר "מחלה" אלא איך החוק מגדיר
ימי מחלה זה מושג מוסדר בחוק, הם משולמים על ידי הביטוח הלאומי (משלמי המסים).

ipv6

Member
אתה בטוח שאתה עובד היי טק?
ראשית, ברב המוחלט של חברות היי טק הסבירות מינוס מינוס מינוס ומעלה ימי המחלה משלומים במלואם מהיום הראשון.

שנית, נכון שעל פי חוק המעסיק חייב לאשר את החופשה, אבל גם פה בחברות הסבירות בד"כ העובד מודיע וזהו, בטח כשמדובר בימים ספורים. יש זמנים לחוצים ויש חברות קצת יותר אבל בד"כ פשוט מודיעים שאתה בחופש. ואם רצית לקחת חופשה של מס' ימים וזה נופל על תקופה כל כך קריטית למעסיק שהוא אומר לך "לא", והחלטת לעקוף את זה בעזרת ימי מחלה, תהיה בטוח שהמעסיק יבוא איתך חשבון על זה.

תהיה בטוח שהתנהלות כזאת תדפוק את היחסים שלך עם החברה (מתישהוא יבינו שאתה משתמש בזה בתור פטיש 5 קילו) והדבר הזה יעלה לך הרבה הרבה הרבה יותר מימי החופש שתחסוך. שכר, קידום, המלצות לעתיד וכו' וכו'.
אף אחד לא יבוא אליך עם טלבה שבה רשום ימי המחלה שלקחת ויגיד לך "הנה. בגלל זה אתה לא מקודם" אבל יקלטו מה אתה עושה ויעריכו אותך בהתאם.

user32

Well-known member
מנהל
אחת השאלות המוזרות. למה לא להגיד את האמת?
שאתה צריך 3 ימים למנוחה וסידורים אישיים. אם הוא ישאל תגיד שיש לך עניינים לטפל בהם. זהו.
אם אתה לוקח ימי מחלה בלי להיות חולה אתה מרמה את המעסיק שלך שמשלם על הימים האלה (או לפחות על חלקם).

קלייטון

New member
יש שתי סיבות לפחות לא להגיד את האמת
אחת שהמעסיק לא חייב לאשר חופשה על פי בקשת העובד. המעסיק הוא שקובע מתי העובד יצא לחופשה.
שניה שלזכות עובד יש שני מסלולים להעדרות מאושרת, חופשה ומחלה, ולעובד יש אינטרס לנצל את שניהם. אם אפשר לנצל ימי מחלה לשם העדרות, ולהשאיר את החופשה לניצול בהמשך, אז לעובד זה כדאי.
לימי מחלה גם יש שני מאפיינים שאין לחופשה. מחלה מקבלים באישור רופא ולא באישור מעסיק, ומחלה אי אפשר לפדות בסיום יחסי עובד מעסיק. ימי מחלה שלא נוצלו הולכים לאיבוד. וזו סיבה מצויינת לנצל אותם.

Jupiter30

New member
אל תשקר ואל תמציא מחלה
פשוט תגיד שאתה צריך חופש לשלושה ימים מסיבות אישיות. לא כל-כך הבנתי מה הבעיה, ממה אתה חושש?

למעלה