מישהו מבין בטפסי 161 לפנסיה?

מישהו מבין בטפסי 161 לפנסיה?
לאחרונה ניסיתי לעזור לחמותי (שבגיל פרישה) למשוך כספים שנשארו תקועים באיזה קרן פנסיה ממקום עבודה שהיא עבדה בו כמה שנים. נחשפתי בפעם הראשונה לעובדה שקרנות הפנסיה לא משחררות כספי פנסיה לאנשים שבפנסיה ללא אישור של מס הכנסה, ומס הכנסה לא משחרר אישורים בלי טופס 161 מכל מעסיק שעבדת אצלו.

לגבי חמותי הצלחנו לאתר את המעסיק, שעדיין היה קיים, והוא הנפיק לה טופס 161. עוד לא חזרנו לפקיד השומה לגלות איזה עוד בירוקרטיה הוא יבקש מאיתנו, אבל בינתיים זה גרם לי לחשוב על עצמי, וחיפשתי בניירת ששמרתי ממקומות עבודה ישנים (לא הרבה), ומצאתי טופס 161 רק מהמעסיק האחרון. לפניו עבדתי בשלוש חברות סטארט אפ תקופה מצטברת של 15 שנים כמעט, ואין לי 161 מאף אחד מהם.

מחיפוש בגוגל עולה שהטופס הזה הוא חובה ובלעדיו תחויב ב 47% מס שולי על כל כספי הפיצויים. האם זה באמת ריאלי? האם כאשר אפרוש ביום מן הימים בגיל 67 בשנת 2041 המעסיק ידרוש את הטופס 161 שאין לי מהסטארט אפ שעזבתי בשנת 2001, שזה 40 שנה קודם לכן, ובלי הדף הזה הוא יחייב אותו במס מלא? זה נשמע לי מטורף. המעסיק לא קיים כבר הרבה שנים, ואני לא זוכר אם אי פעם קיבלתי כזה נייר אבל גם אם כן לא שמרתי אותו ובדיוק לפני שנה עברתי דירה וזרקתי לפח טונות של קלסרים עם ניירות ישנים שנראו לא חשובים, כל מיני קבלות ואישורים. האם באמת מס הכנסה מצפה מכל אזרח ואזרח לשמור ניירת במשך 40 שנה אחורה?

ירון786

New member
אל דאגה -עבדתי בבנק גדול בעבר הרחוק מאוד
וכשהצטרכתי טופס 161 אמרו לי שהם שומרים נתונים 7 שנים אחורה בלבד.
במשרדי פקיד שומה מס הכנסה חותמים על איזשהו טופס הצהרה
והכל בסדר
גם אם מקום עבודהנסגר או אי אפשר לאתר טופס 161 חותמים על הצהרה.
והכספים משתחררים ללא 47 אחוז מס .

HarmonicWave

New member
מדובר על רצף פיצויים?
ולא על קצבה, נכון?
&nbsp
זה קישור מאתר אינפורמטיבי למדי:
https://pensuni.com/?p=1286
&nbsp
זה הזוי אם לצורך חישוב המיסוי על כספי הפיצויים מס הכנסה דורש טפסים כל כך הרבה שנים אחורה.
&nbsp
באחת התגובות כותב נדב:
&nbsp
״ניתן לקבל מכתב סיום עבודה גם כעבור 10 שנים מסיום העבודה, בדרך כלל במקום טופס 161 פונים למס הכנסה עם אישור צבירה עדכני מהקרן לקבלת אישור מס.״
&nbsp
נשמע שאולי יש דרך להוכיח לפי ההפרשות לקרן.

choo

Active member
למעשה, זה החוק (או התקנות), אבל כולם מתעצלים למלא אותו
&nbsp
בעקרון אתה אמור לקבל מכל חברה מכתב שיחרור לכספי הפנסיה כדי להעביר בעלות לחברה הבאה - את המכתבים הללו כדאי שתשמור אצלך (לפחות עותק).
&nbsp
נוסף על זה, בכל מעבר חברה, אתה אמור לפנות למס הכנסה ולבמלא טופס שבו אתה מבקש להחיל "רצף קצבה" על כספי הפיצויים. המשמעות של זה היא שהפיצויים לא יהיו כסף שתמשוך בפרישה, אלא יצטברו לסכום שעל בסיסו תקבל גמלה כשתגיע לגיל פרישה.
&nbsp
גם אני בעצלנים....

vinney

Well-known member
חשבתי שרצף קצבה זה עכשיו ברירת מחדל אוטומטית?

galgal761

New member
אם אתה רוצה למשוך את הכסף רק כקיצבה (ובגיל
הפרישה ולא לפני כן), האם עליך לעשות משהו?
(יש לי מנהל שכמה פעמים פניתי אילו, הוא משך את הענין ועד שחתם הוא כל פעם עשה טעויות בחתימה ולבסוף עזבתי אותו).

choo

Active member
חפש נתונים על "רצף קצבה"
https://www.kolzchut.org.il/he/רצף_קצבה_(יעוד_כספי_פיצויי_הפיטורים_למטרת_קצבת_פנסיה_חודשית)

שים לב שהחוק החדש חל רק ב2-3 שנים האחרונות. אם מדובר במעסיק שעזבת קודם לכן (ולגבי כל מקום עבודה שעזבת קודם לכן) - לא ברור לי אם זה חל.

עוד נקודה - לרצף קצבה אוטומטי יש תקרה של הכנסה שנית של כ-365,000 שקל בשנה. חפש נתונים על זה אם זה רלוונטי עבורך.

קלייטון

New member
קשה להאמין שבעוד 20 שנה עוד יידרשו טפסים
הרי המידע הכלול בטופס 161 נמצא בידי רשות המסים. כל מעסיק מדווח כל שנה את כל הנתונים על העובדים שלו (טופס 126) והנתונים שם. הן מס הכנסה והן ביטוח לאומי משכללים כל הזמן את מחשוב הדיווחים ומפחיתים את כמות הטפסים שיש למסור. הטפסים האלה שצריך למסור, כמו טופס 106 או 161 ואפילו 101 (שצריך למסור למעסיק), הם כוח האינרציה של הבירוקרטיה שמתעקשת לשרוד. אבל לפי ההתנהגות של הרשויות גם הן לא מעוניינות בזה ופועלות לחסל את הטפסים לגמרי.
בעוד 20 שנה כשתבוא לחברת הביטוח יהיו לה כל הנתונים כבר. גם החוקים הנוגעים לפיצויים ופנסיה בטח ישתנו לרעה, אבל זה עניין אחר.

galgal761

New member
יש מקום שבו נותנים ייעוץ לאזרח וזה נקרא שי"ל.
הייעוץ הוא חינמי. חפש באינטרנט.
בכל אופן אני חושב שכאשר אתה מגיע לגיל הפנסיה אתה לא זקוק לאישורים אבל אני לגמרי לא בטוח בזה. אנ י לא מוסמך.

ipv6

Member
אני לא מספיק Hands On בנושא כדי לתת עצה אמיתית
כשדברנו על משיכת כספי פנסיה וכתבתי את מה שכתבתי פה
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/308/184880117/עסקים_וקריירה/עבודה_בהיי-טק

המקרה שלך זה בדיוק מה שהתכוונתי אליו. חוויתי משהו דומה בעצמי (אדם מבוגר שחתם על מיליון דברים שהוא לא מבין לאורך השנים וסלט שלם בפרישה).

המליץ לי בזמנו סוכן, לגשת למס הכנסה בכל החלפה של מקום עבודה (נדמה לי שיש 161 וגם 161א') גם אם לא מתכוונים למשוך כספי פיצויים ולהסדיר\"לעשות רצף" על הקופות.

אותו בן אדם בסוף שילם לסוכן שיעזור לו 'לפרוש' (לאחד קופות ולהתחיל למשוך קצבה)
(יכול להיות שהמקרה שלי היה יותר מסובך ואני יותר אלרגי לבירוקרטיה)

למעלה