לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2181221,812 עוקבים אודות עסקים

פורום עבודה בהיי-טק

ברוכים הבאים לפורום "עבודה בהיי-טק", המקום שבו תוכלו לשאול שאלות במגוון נושאים המעניינים את העובדים בתחום ואת החדשים המעוניינים להיכנס אליו. לדוגמא:- מה שואלים בראיונות עבודה?- מהם תחומי העיסוק וההתמחות בהיי-טק?- כמה אני שווה בשוק?- מה ההבדל בין מסלולי הלימוד והתארים השונים?- עזרה בהכנת קורות-חיים- ייעוץ כללי - האם באמת בהיי-טק כולם אוכלים סושי?מותר לפרסם בפורום גם הצעות עבודה רלוונטיות לתחום, אולם אנא קחו בחשבון שהודעות בנוגע למשחקי פירמידה ו/או לשיווק רב שכבתי (שר"ש, MLM) לא מקובלות בפורום וימחקו ללא אזהרה מוקדמת.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום עבודה בהיי-טק

ברוכים הבאים לפורום "עבודה בהיי-טק", המקום שבו תוכלו לשאול שאלות במגוון נושאים המעניינים את העובדים בתחום ואת החדשים המעוניינים להיכנס אליו. לדוגמא:- מה שואלים בראיונות עבודה?- מהם תחומי העיסוק וההתמחות בהיי-טק?- כמה אני שווה בשוק?- מה ההבדל בין מסלולי הלימוד והתארים השונים?- עזרה בהכנת קורות-חיים- ייעוץ כללי - האם באמת בהיי-טק כולם אוכלים סושי?מותר לפרסם בפורום גם הצעות עבודה רלוונטיות לתחום, אולם אנא קחו בחשבון שהודעות בנוגע למשחקי פירמידה ו/או לשיווק רב שכבתי (שר"ש, MLM) לא מקובלות בפורום וימחקו ללא אזהרה מוקדמת.

לצפיה ב-'״הגענו בהייטק למקום של שכר מטורף ולא מוצדק לטעמי״'
״הגענו בהייטק למקום של שכר מטורף ולא מוצדק לטעמי״
<< ההודעה הנוכחית
22/05/2020 | 21:41
69
384

הנה ראיון שמסביר למה אנשים שונאים את ה hr. 

נתחיל עם זה שמחיר של כל דבר בשוק (גם של עובד) הוא תולדה של היצע וביקוש. גם בהייטק, בתקופה שבה יש מחסור בכוח אדם, המפתחים ה״פנויים״ מבוקשים יותר והמשכורות עולות, ובתקופה של מחסור, המשכורות יורדות. גם אם המשכורות לפני הקורונה היו מאד גבוהות, בעוד כמה שנים השוק יתאזן ואז הן עלולות להיות נמוכות מאד אפילו בצורה לא הוגנת. לא זכור לי שבתקופות קשות בשוק אנשי ה hr זעקו שלא ייתכן שמהנדסים מרוויחים משכורות כ״כ נמוכות. 

מה שלי הכי מפריע במשפט הזה זה מדוע אדם שחלק מתפקידו זה לדאוג לרווחת העובדים יוצא בהצהרות שהעובדים קיבלו משכורות גבוהות מידי? האם היא אשת כספים שאחראית על מצבה הפיננסי של החברה? איך הדאגה לרווחת העובד מתחלפת בצרות עין?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'התפקיד של HR זה לדאוג לרווחת '
התפקיד של HR זה לדאוג לרווחת
23/05/2020 | 00:26
1
226
מי שמשלם להם את המשכורת... 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'זה נכון'
זה נכון
23/05/2020 | 01:10
102
ומכיוון שמי שמשלם את המשכורת של המהנדסים זה אותו אדם שמשלם את המשכורת של ה hr מוטב תעשה ה hr ותשמור את דעותיה לעצמה.
הסיבה שהיא נמצאת בארגון הוא לא לייעץ להנהלה איך לבזבז את ההכנסות של החברה. בשביל זה יש אנשי כספים.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'יש אנשים שנולדו חזירים...'
יש אנשים שנולדו חזירים...
23/05/2020 | 01:47
124
ומכיוון שאני אוהב בייקון, אתם יודעים...

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תביא גם את המשך המשפט-התכונה לשימור עובדים'
תביא גם את המשך המשפט-התכונה לשימור עובדים
23/05/2020 | 01:51
119
"הרגשתי מאוד לא בנוח מבחינת השכר המטורף והלא מוצדק לטעמי, מהניסיון הבלתי נגמר לשמר עובדים בהשקעה פיננסית שיצאה מפרופורציה"
מפתיע משהו. בניגוד לגיוס עובדים חדשים ,תהליך שבו יש אי וודאות ליכולתו של המועמד.  בשימור עובד קיים ,למעסיק יש את כל המידע (שכר, יכולת מוכחת של העובד ומצבה הפיננסי של החברה). ברצונו, יכול לצ'פר ולשמר את העובד או לחילופין - לתת לו ללכת.
ובלי קשר, אני בספק איזה מנכ"ל או יועץ יודע מה צריך לעשות בשעת משבר גלובלי רפואי, כולם פשוט מהמרים ומאלתרים. זה משהו פסיכולוגי כנראה, אפשר ללכת לקוראת בקפה - אותה תוצאה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'המנהלת מחוייבת בנאמנות למעסיקה ולא לעובדים'
המנהלת מחוייבת בנאמנות למעסיקה ולא לעובדים
23/05/2020 | 03:59
1
97
וזאת על פי החוק והפסיקה. לפי החוק והפסיקה היא צריכה לחשוב מה טוב למעסיקה שלה ולא מה טוב לעובדים. ובמקרה של עובדת בכירה קיימת חובת נאמנות מוגברת. ככל שהמעסיקה רוצה לשפר את מצב העובדים, היא תתן את ההוראה והמנהלת תפעל בהתאם. אבל אם המנהלת מזהה בעיה בהתנהלות העסק היא חייבת להתריע בפני הממונים עליה, ואם לא תתריע על בעיה שזיהתה זו יכולה להיות סיבה מוצדקת לפיטורים.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'מסכים איתך לחלוטין.'
מסכים איתך לחלוטין.
23/05/2020 | 13:12
62
ה hr צריכה לדאוג למקום עבודתה ולהיות לויאלית לממונים עליה.
אם הנהלת החברה הגיעה למסקנה שאלה הסכומים שהם משלמים לעובדים, כנראה שהגיעו למסקנה שאין להם ברירה אם הם רוצים למשוך אנשים איכותיים.
תפקידה של ה hr בכל הקשור למשכורות זה להשוות את תנאי השוק ולדאוג שהמשכורות תואמות את תנאי השוק. אם היא הייתה מצליחה לשכנע את ההנהלה שהמשכורות מוגזמות ביחס לשוק כנראה שהחברה לא הייתה משלמת אותן.

מה שהיא עושה עכשיו זה מוציאה דיבה על המנכ״ל ועל ההנהלה הבכירה בחברה שבה היא עבדה ומציגה אותם כאנשים בזבזנים שמתנהלים בחוסר אחריות בכספי החברה. זה בדיוק ההפך מנאמנות למקום העבודה או למעסיקיה.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אנשים נוטים לשכוח שמנהלות HR...'
אנשים נוטים לשכוח שמנהלות HR...
23/05/2020 | 07:23
117
הן חלק מההנהלה הבכירה של החברה, ולא עובדות סוציאליות. הן לא ממש דואגות לרווחה של העובדים אלא רק לייצר מראה של דאגה לרווחה בצורת חטיפים במטבחונים וימי כיף כדי לשדר שהחברה שבה הן עובדות "דואגת לעובדים".

לגבי המשכורות - אני חושבת שהיא התכוונה לזה שכדי לשמר אנשים "טובים" בחברה החברה צריכה לדאוג שאף חברה מתחרה לא תמשוך אותו בעזרת הצעה טובה יותר, כשהצעה טובה יותר היא לרוב משכורת גבוהה יותר. לכן מאוד קל לה להשמיץ את העובדים בתור חזירים במקום לחשוב על איך לגרום לאנשים טובים להשאר בדרכים יותר מקוריות מאשר רק "לזרוק" עליהם עוד כסף (כמו למשל להציע להם קידום או תפקיד טוב יותר).
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'סטראטוסקייל גייסה אנשים כמעט עד הרגע האחרון '
סטראטוסקייל גייסה אנשים כמעט עד הרגע האחרון
23/05/2020 | 12:13
102
אם זה היא כן הרגישה בסדר ?

כל התפקיד של כוח אדם זה למנוע שרפות ולכבות אותן עם מינימום רעש להנהלה. פעם מישהי בתחום הזה סיפרה לי שהמטרה שלה מסתכמת בלהיות אשת סוד של המנהלים הבכירים.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'הקשבתי לפודקאסט המלא - האמירה נאמרה ממצוקה של חברה ישראלית'
הקשבתי לפודקאסט המלא - האמירה נאמרה ממצוקה של חברה ישראלית
23/05/2020 | 14:47
56
122

חברות ישראליות בכלל, וחברות סטארטאפ ישראליות בפרט, אינן מסוגלות להתחרות במשכורות וההטבות שמציעות כיום חברות כמו אמאזון, גוגל, פייסבוק, אפל- ושאר החברות ש"מדפיסות כסף". לא עומדים מאחוריהם על פי רוב משקיעים בסדר הגודל שעומדים מאחורי סטארטאפים בארצות הברית, ויותר מזה - ה-exit הסביר בארץ נמוך בצורה דרסטית מה-exit הסביר לסטארטאפ אמריקאי, כך ש"החלום על המכה" לא מסוגל להתחרות עם ההכנסה ממניות שעובדים בחברות האמריקאיות הללו יכולים לקבל *בסבירות גבוהה בהרבה*.

אותה אשת HR מדברת מתוך הנקודה הזו בדיוק. אגב, היא לא אמרה את הדברים יוזמתה - היא הגיבה לשאלה ששאלו אותה בהקשר הזה.

ולצערי, מבחינה פיננסית, היא צודקת. ככה זה - עד לפני 7-8 שנים תעשיית ההייטק "דפקה" את התעשיות האחרות וגנבה להן את העובדים - וב-3-5 השנים האחרונות נוצרו פערים בתוך התעשייה, שגורמים לחברות "הדפסת הכסף" לדפוק את שאר החברות בתעשייה. מפלאי אי-השיוויון ;)

אגב, הבעיה הזו בפועל מוגבלת בהיקפה, כי כמות המשרות בחברות "מדפיסות הכסף" נמוכה למדי ביחס לכלל התעשייה, ולכן היא מייצרת בעיקר עיכוב בגיוס עובדים. צריך לחכות שמועמד מוכשר לא יצליח להתקבל לאחת מחברות הדפסת הכסף - ואז יהיה לו קשב להיות מגויס לחברות "נורמליות". במובן הזה, התעשייה שלנו לא שונה בהרבה מתעשיית הפיננסים של וול סטריט.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'גוגל/פייסבוק/מיקרוסופט/אמאזון'
גוגל/פייסבוק/מיקרוסופט/אמאזון
23/05/2020 | 18:40
1
117
הן ליגה בפני עצמן.
לחברות אחרות אין בכלל מה לנסות להתחרות בהן כי אין להן את היכולת לשלם את המשכורות שלהן. גם אם הייתה היכולת, יש לחברות האלה עוד מיליוני יתרונות על סטארטאפים כמו מניות, רמה מקצועית, מוניטין לקורות החיים, יציבות תעסוקתית ועוד. מהנדס שיתקבל לחברות האלה לא ישתין לכיוונה של סטרטוסקייל. נקודת המוצא צריכה להיות שכל מי שעובד/מתקבל לסטרטוסקייל לא מתקבל לגוגל/פייסבוק/אמאזון/מיקרוסופט.

מצד שני, מעל ל-90% מהמהנדסים בהייטק (להערכתי) לא עובדים בחברות האלה. לכן, סטרטוסקייל בהחלט יכולה להתחרות בחברות אחרות ולתת פייט לא רע, ומאידך עדיין היצע המהנדסים שיהיה לה הוא היצע לא רע בכלל. עם כל הכבוד, אף אחד לא אמר שחייבים להעסיק את המהנדס הכי-הכי תותח שיש. גם סתם אנשים ״טובים״ או ״טובים מאד״ יכולים לעשות את העבודה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אתה מכליל בטירוף'
אתה מכליל בטירוף
24/05/2020 | 23:29
40
החברות האלה מעסיקות אלפי עובדים בארץ, חלקם לא זניח עבדו בסטארטאפ שנרכש על ידי החברות האלה (לא עברו מיון של החברה הגדולה) והקוד\מוצר המשיך כמוצר עצמאי לפעמים מנותק מהתשתיות של החברה הגדולה ("רמה מקצועית") כמה שנים טובות אחרי.

לא כל מי שעובד שם מרוויח שכר עתק (ויש גם שוני בין 4  החברות הללו), גם מבחינת היציבות.
באמזון למשל, לפחות בחלק מהקבוצות, קיימת הנחיה לקצץ X אחוזים תחתונים כל שנה. גם FB זאת חברה שנחשבת לטוחנת \ לוחצת יחסית.

גם לא כל מי שלא בחברה גדולה, בהכרח לא התקבל לשם \ לא יכול להתקבל. יש לאנשים שונים סט שיקולים שונה.

אגב בארה"ב, אף אחת מהחברות שציינת לא נמצאת בטופ של השכר.
נטפליקס נחשבת לאחת החברות שמשלמות הכי הרבה, ALL CASH, בלי מניות ואומרים לך בראיון שהם לא מתביישים לפטר אף אחד שלא עומד בציפיות. על פי חברים שלי שעובדים בעמק הסיליקון, הם גם מקיימים את ההבטחה
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'הבעיה האקוטית יותר היא שימור העובדים החזקים'
הבעיה האקוטית יותר היא שימור העובדים החזקים
23/05/2020 | 21:27
22
107
שמניעים את הארגון.

לפני 15 שנה, ברוב המקרים הסטארטפים היו משלמים לא פחות מהתאגידים (בנוסף לחלום האקזיט), והפחות מוכשרים הלכו לעבוד בחברות הגדולות (הכללות, כן?).
בשנים האחרונות , החברות שמדפיסות כסף שואבות את העובדים החזקים ביותר בסטארטאפים שהרבה פעמים עזרו לבנות את ליבת המוצר.
יש משהו מדכדך שהמוחות החזקים ביותר עובדים באותו קמ״ר, בין אלקטרה לשרונה.  
הרושם שלי הוא שקשה יותר ליזמים למשוך אנשים חזקים (אני מקשר את זה גם להתפכחות מחלומות ההתעשרות מאופציות).
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אולי אם היו נותנים למהנדסים יותר מחצי פרומיל של אופציות...'
אולי אם היו נותנים למהנדסים יותר מחצי פרומיל של אופציות...
24/05/2020 | 00:26
37
לצפיה ב-'מחזק ומוסיף'
מחזק ומוסיף
24/05/2020 | 01:42
20
88
אותן חברות אליהן זורם הכסף המודפס של הפד + הכסף שנוצר מה buybacks שהן מבצעות (מניפולציות לכל דבר ועניין בשווי המניה), בסופו של דבר גם מאפשרות להן לפתוח עוד ועוד פרוייקטים, מוצרים ומחלקות על חשבון הסטרטאפים.

ולמעשה בכך גם מצליחות למשוך את המהנדסים החזקים מבחינת עניין וטעם במשרה ולא רק גובה השכר והתנאים. הרבה פעמים פרוייקט / מחלקה / מוצר כאלו, נתפסים אצל המהנדסים החזקים בתור חברה אוטונומית לכל דבר ועניין, בה גם הפוליטיקה הארגונית הרבה יותר מאוזנת מאשר כל הסירבול שהיה מקובל ואפיין בדרך-כלל את העבודה בחברות הענקיות שהיה בעבר כה מרתיע אותם.

לדעתי עולם הסטרטאפים באיזשהו שלב לא ישרוד את השיטה המוניטרית הנוכחית. זה עוד סייד-אפקט שלילי שלה מני רבים...
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'איך בדיוק הכסף המודפס של הפד זורם אליהן?'
איך בדיוק הכסף המודפס של הפד זורם אליהן?
24/05/2020 | 02:39
18
65
אני לא רואה שום הזרמות של פד לא לגוגל ולא לאמאזון ולא לאף אחת אחרת מהחברות האלה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'ההשערה שלי היא שהפד מדפיס כסף ןקונה באמצעותו '
ההשערה שלי היא שהפד מדפיס כסף ןקונה באמצעותו
24/05/2020 | 19:59
3
37
אג"ח ממשלתי. קניית אג"ח ממשלתי בכמויות מעלה את מחירו וכמובן מקטינה את התשואה שלו (הרי אג"ח זוהי התחייבות של הממשלה לשלם לך כסף בכמות ידועה ובתאריך ידוע ועלית מחירו מקטינה את האפשרות שלך להרויח ממנו בעתיד). הקטנת התשואה העתידית של האג"ח גורמת לאנשים לחפש השקעות אלטרנטיביות כמו מניות (וגם דירות) ולכן ערכם של המניות עולה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'ערכן של המניות עולה כי "השוק", אבל הכסף של הפד לא מגיע לשם'
ערכן של המניות עולה כי "השוק", אבל הכסף של הפד לא מגיע לשם
24/05/2020 | 22:55
28
בתסריט שציירת אין שום תנועה של כסף מהפד לאמאזון.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'מה שאתה מתאר לגבי אג"ח לא עובד בתנאים של ריבית אפס'
מה שאתה מתאר לגבי אג"ח לא עובד בתנאים של ריבית אפס
25/05/2020 | 05:47
1
23
לכן הזרקות הכסף נעשות ע"י QE

הרעיון הוא להשקיע בממכשירים פיננסים שבתורם מקבלים כסף לרכישה של נכסים "מוחשיים" בשוק והעלאת ערכם.עליית הערך הזו מורידה את התשואה ודוחפת משקיעים לשוק המניות (כאמור סביבה של ריבית אפסית).

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'ככל הידוע לי QE זו הרחבה כמותית. '
ככל הידוע לי QE זו הרחבה כמותית.
25/05/2020 | 11:01
19
עד כמה שידוע לי הרחבה כמותית נעשתה ע"י רכישת אג"ח. 
אם זה לא כך אז תסביר מהם המכשירים הפיננסים האלו ואיזה נכסים "מוחשיים" הם רוכשים? 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'בעקיפין'
בעקיפין
25/05/2020 | 09:10
13
26
כשאתה מזרים כסף לשוק יש יותר כסף פנוי. הכסף מחפש נתיבי השקעה ומוצא את דרכו בין השאר למניות. זה לא סוד שהזרמות הכסף מנפחות בעיקר נדל"ן ומניות. אם הכסף היה זורם לעשירונים התחתונים כמו שקורה לעיתים במדינות עניות יותר, היית רואה אינפלציה במחירי עגבניות ואורז.
כשהכסף זורם לבנקים, לחברות ולמוסדות פיננסים אז אתה רואה אינפלציה במחירי מניות לפעמים גם בנדל"ן.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'העקיפין אבל לא פועל ספציפית עבור חברות אלה אלא עבור כלל השוק'
העקיפין אבל לא פועל ספציפית עבור חברות אלה אלא עבור כלל השוק
25/05/2020 | 09:26
1
21
אין סיבה לכעוס דווקא על פייסבוק או אפל, ולראיה - כלל השוק הבורסאי עולה. יותר מזה, הbuybacks דווקא מוציאות כסף מהחברה חזרה למשקיעים, כך שהכסף בעצם זורם מהחברות אל המשקיעים ולא להיפך.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'נכון'
נכון
25/05/2020 | 09:32
5
לצפיה ב-'מה זה בעקיפין? '
מה זה בעקיפין?
25/05/2020 | 10:56
10
23
כדי להזרים את הכסף לשוק הוא אמור להעביר אותו למישהו או לקנות באמצעותו משהו ממישהו. למי הוא מעביר את הכסף שהוא מייצר? 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'בוא נחשוב ביחד'
בוא נחשוב ביחד
25/05/2020 | 11:16
9
26
קודם כל, לאן לדעתך הלכו ה3 טרליון דולר של הפד?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לפי מה ששמעתי: '
לפי מה ששמעתי:
25/05/2020 | 14:26
8
26
הם קנו אג"ח מהממשלה והזרימו לה את הכסף. הממשלה קנתה מוצרים מהשוק או חילקה קצבאות לאזרחים בכסף זה. קניית האג"ח העלתה את ערכו והקטינה את תשואתו העתידית. האזרחים\החברות שקבלו את הכסף השקיעו אותו בקניית מניות\נדל"ן וזה העלה את ערכו. זו השערתי.

(בכל אופן מישהו כתב לי כאן שהשערתי לא נכונה). 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'יפה. אז זה מסביר את העניין'
יפה. אז זה מסביר את העניין
25/05/2020 | 14:34
19
הם קנו אג"ח מהממשלה וזו בתורה הגדילה את הגירעון והזרימה כספים אינספור.
אגב, להבנתי הם קונים גם אג"ח קונצרני וכך מסייעות לעסקים ישירות לגייס עוד כסף בזול.
אז הממשלה מזרימה כספים. למי? ממש מעט לאזרחים, הרוב לעסקים.
מה עושים העסקים עם הכסף? "השקיעו אותו בקניית מניות\נדל"ן" כמו שאמרת.
מה יוצא? שבעקיפין הכסף של ההרחבה הכמותית זורם לבורסה ומעלה את מחירי המניות שזה מה שניסיתי לטעון.
במידה מסויימת זו המטרה שלו: ייצוב השווקים, שמירה על האמון ותזרים לעסקים. בפועל אפשר להתווכח מי מרוויח ומי מפסיד מהמהלכים האלה והאם זו דרך נכונה למדיניות כלכלית.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'רכישת אג"ח ממשלתי על ידי הפד *לא* הכניסה כסף למדינה'
רכישת אג"ח ממשלתי על ידי הפד *לא* הכניסה כסף למדינה
26/05/2020 | 01:36
6
13

לא מדובר על ביצוע הנפקת אג"ח חדשות של ממשלת ארצות הברית - אלא על רכישה של אג"ח של ממשלת ארצות הברית בשוק, ממי שמחזיקים אותו כרגע - שאלו גופי השקעה ובנקים. הכסף הזה שמגיע לאותם בנקים וגופי השקעות שמכרו את האג"ח הממשלתי שבבעלותם לפד, אמור בתאוריה להגיע להשקעות במשק. התאוריה הזו לא ממש פועלת בפרקטיקה, כפי שראו ב-2008.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'למה לא? תלוי את מי שואלים '
למה לא? תלוי את מי שואלים
26/05/2020 | 01:57
1
12
מי שיש לו הון עצמי יכול לקבל מהבנקים הלוואות במחירים מצחיקים. אפילו אני יש לי משכנתאות בריביות שבקושי מכסות את האינפלציה (אם בכלל, אחת ההלוואות שלי היא ב2.5%).
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'בפועל, הבנקים נרתעו מלתת הלוואות חדשות ב-2008 אחרי ההזרמה'
בפועל, הבנקים נרתעו מלתת הלוואות חדשות ב-2008 אחרי ההזרמה
26/05/2020 | 11:47
3

ויותר מזה - נמנעו מלהלוות כסף אחד לשני (משהו שהם נוהגים לעשות על בסיס יומי כל הזמן). אז מה עשה הפד? הזרים עוד כסף, וניסה לשכנע אותם כן להלוות.

הלוואות מהסוג שאתה מתאר ממש לא ניתנו בצורה מאסיבית באותה תקופה.

אם אתה מעוניין בנתונים, חפש נתונים על ה-credit crunch במשבר של 2008.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אתה טוען שהפד רוכש אג"ח מגופי השקעה ובנקים, מזרים '
אתה טוען שהפד רוכש אג"ח מגופי השקעה ובנקים, מזרים
26/05/2020 | 09:24
3
7
להם כסף? 
ומה הם עושים בכסף? קונים מניות ומעלים את ערכן? 
בכל אופן האג"ח האלו יגמרו להם מתשהו כך שתהליך זה יגיע לסיומו.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לאג"ח יש פוטנציאל אינסופי'
לאג"ח יש פוטנציאל אינסופי
26/05/2020 | 10:14
1
6
אג"ח אפשר להנפיק בלי סוף כל עוד יש מי שיקנה אותו. זאת הדרך להגדיל את הגירעון שגם ככה הוא גבוה.
לפד בהגדרה יש יכולת לקנות אינסוף אג"ח.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לא בדיוק אינסופי - הפד קונה בשוק, לא ישירות מהממשלה'
לא בדיוק אינסופי - הפד קונה בשוק, לא ישירות מהממשלה
26/05/2020 | 11:57
4

מי שמנפיק אג"ח הוא ממשלת ארצות הברית (משרד האוצר). הם צריכים למכור אותו בהנפקה לגופים מוסדיים (ולא לפד). רק אז הפד יכול להציע לרכוש את אותם אג"חים מהגופים המוסדיים.

במילים אחרות - צריכים להיות גופים מוסדיים (שלמרות שמם, רובם הן חברות פרטיות) עם כסף פנוי *ורצון* לרכוש את האג"ח הממשלתי החדש.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אתה יודע כמה אג"ח אמריקאי יש במחזור (כלומר בשוק) כרגע?'
אתה יודע כמה אג"ח אמריקאי יש במחזור (כלומר בשוק) כרגע?
26/05/2020 | 11:53
3

שים לב לעמודה שנקראת Treasury - רשום שם 13 טריליון דולר - וזה נכון לתחילת 2017.
התוצר של ארצות הברית באותה שנה היה קצת פחות מ-20 טריליון.

כלומר, לכל מטרה מעשית - זה לא באמת ייגמר.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'באמת איך הפד מזרים אילהם כסף?'
באמת איך הפד מזרים אילהם כסף?
24/05/2020 | 12:21
12
לצפיה ב-'מה פרוש חברה שמדפיסה כסף: '
מה פרוש חברה שמדפיסה כסף:
24/05/2020 | 12:11
30
62
עד כמה שידוע לי המקומות היחידים שמדפיסים שם כסף זה הבנקים המרכזיים והבנקים הפרטיים (בבנקים הפרטיים לא ממש מדפיסים פיזית אלא יוצרים כסף אלקטרוני ע"י כתיבת מספרים בקובץ אקסל כל פעם שמלווים כסף למישהו). 
ממתי גוגל, פייסבוק, אמזון ואפל "מדפיסות או מייצרות כסף"? 

(נ=הדבר היחידי ששמעתי זה על ניסיון של כמה חברות ליצור מטבע אלקטרוני בשם "ליברה" שספק אם הממשלות ירשו ליצור אותו). 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'הן מדפיסות מניות, ומניות זה כסף'
הן מדפיסות מניות, ומניות זה כסף
24/05/2020 | 14:55
24
72
לחברות הגדולות (גילוי נאות: אני עובד באחת מהן כבר שנה) יש יתרון שאין לקטנות: המניות שלהן נסחרות בבורסה, והחברות נותנות לעובדים מענקים שנתיים בצורות של RSU, ESPP, ועוד כל מיני ראשי תיבות שתוכל לחפש בגוגל.  לחברה זה לא עולה כלום, ומבחינת העובדים זה שדרוג של עשרות אחוזים בשכר.  כשחברה נסחרת בטריליון דולר, אז 0.0001%  מתוכה זה מליון דולר.  זה אומר שהיא יכולה לחלק מניות שמבחינת דילול המשקיעים ושווי החברה זה זניח, אבל לעובדים זה כסף משמעותי.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'סתם שאלה'
סתם שאלה
24/05/2020 | 15:49
4
63
אם הן מנפיקות מניות אז המשמעות שהחלק היחסי של בעלי המניות קטן. זה כמו שאני קונה 10% מחברה מסוימת תמורת סכום כסף מסוים ואחרי כמה שנים באים ואומרים לי: ״שומע? החלק שלך בחברה עכשיו הוא רק 5%״. זה לא קצת... גניבה?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'בהסכמה של הדירקטוריום שמייצג את העובדים, אז לא'
בהסכמה של הדירקטוריום שמייצג את העובדים, אז לא
24/05/2020 | 16:11
17
לצפיה ב-'גנבה זה בטוח לא'
גנבה זה בטוח לא
24/05/2020 | 16:52
54
זה כן בא על חשבון בעלי המניות (כסף הרי לא נוצר יש מאין), אבל כל עוד המניה עולה הם מרוצים מהמצב, גם הם מבינים שהעובדים עובדים בעצם עבורם ותגמול שלהם זה אינטרס משותף. ההגדרה של גנבה היא לקחת משהו ממישהו ללא הסכמתו, אבל כאן דירקטוריון החברה (שהוא הנציג של בעלי המניות) מאשר חלוקה של איקס אחוזים בשנה, ובעלי המניות מודעים לסכומים, כי החברות מפרסמות את זה בדוחות שלהם.

הנקודה היא שהחברות יכולה בעצם להפיל חלק מעלויות השכר שלה על בעלי המניות ולהשתמש בשווי המנופח מאוד של המניה (חברות היי-טק נסחרות במכפילים של פי 20 ויותר ביחס לרווחים האמיתיים שלהן) לתגמל את העובדים.  ההשפעה על המניה היא כמעט בלתי נראית (שברירים של שברירי אחוזים) וההשפעה על השכר של עובדים מן השורה היא גדולה (עשרות אחוזים).  זה לא שהעובדים הופכים לעשירי העולם מזה, אבל לדוגמא ראש הצוות שלי שנמצא יותר שנים ממני באותה חברה כבר כיסה את המשכנתא שלו על דירה נחמדה בתל אביב רק מהמניות האלו.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'כל עוד כמות המניות שמחלקים קטנה יחסית לגודל '
כל עוד כמות המניות שמחלקים קטנה יחסית לגודל
24/05/2020 | 19:50
29
החברה - זה בסדר. אפשר לטעון שהעובדים שמקבלים את המניות תורמים הרבה לרוחיות החברה. 

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'במה זה שונה מבונוס כספי למשכורת?'
במה זה שונה מבונוס כספי למשכורת?
25/05/2020 | 09:14
13
אם חברה מחליטה לשלם למתכנת בונוס שנתי, אתה מוציא כסף מהחברה ונותן אותו לעובד. קופת החברה מדלדלת והמניה מאבדת מערכה.
הקצאת מניות זה אותו דבר רק שזה אמור ליצור תמריץ יותר משמעותי לעובד.
בעסק שמתנהל טוב, העובדים יתרמו לחברה רווח גבוה משמעותית מהבונוסים שהם קיבלו בין אם זה מזומן ובין אם זה במניות.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'חברה ששווה טריליון דולר צריכה להעסיק המון עובדים. '
חברה ששווה טריליון דולר צריכה להעסיק המון עובדים.
24/05/2020 | 19:35
10
44
נניח שחברה שווה טריליון דולר (אני לא יודע אם יש חברות כאלו אבל נניח שכן). 
נניח שאותה חברה נסחרת במכפיל 25 כלומר יש לה רווחים של 40 מיליארד דולר לשנה והכנסותיה הם כנראה פי 5 כלומר הכנסותיה הן כ-200 מיליארד דולר לשנה. 
כדי להגיע להכנסות כאלו צריכים להיות בחברה כחצי מיליון עובדים לפחות (במקרה כזה יוצא שההכנסות לעובד הן בערך 400 אלף דולר לשנה שזה המון). כאשר יש לחברה כמות כזו של עובדים היא לא יכולה לחלק אפילו 1 חלקי מיליון ממניותיה לעובד (אפילו אם תחלק רק מניות רק ל-10% או 20% מהעובדים). 

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'מה זאת אומרת שאתה לא יודע אם יש חברות כאלו?'
מה זאת אומרת שאתה לא יודע אם יש חברות כאלו?
24/05/2020 | 22:36
9
48
אבל "נניח שכן"?

מחירי מניות משתנים כל שניה, אבל נכון לרגע זה, אחרי הנפילות של הקורונה:
גוגל: 963 מיליארד
פייסבוק: 669 מיליארד
אמאזון: 1.22 טריליון
אפל: 1.38 טריליון
מיקרוסופט: 1.39 טריליון

לכל אחת מהחברות האלו יש פלוס מינוס מאה עד מאה וחמישים אלף עובדים. לפייסבוק  משמעותית פחות מזה.  אתה יכול לחפש בגוגל כמה עובדים יש בכל חברה,תקבל מושג די מדויק.

אתה שאלת מה ההבדל בין חברה שמחלקת פי 1000 פחות אבל לפי 1000 עובדים?  חברה עם אלפית מהעובדים זה חברה של 100-150 עובדים וזו חברה קטנה מאוד, אפילו בסדר גודל ישראלי.  החברות הגדולות, פר עובד, מחלקות הרבה  יותר מהשווי שלהן במושגים דולריים, גם אם לא במושגי אחוזים.  חברה גדולה יכולה לחלק מאית ממה שנותנת חברה קטנה מבחינת אחוזי מניות ועדיין לעובד זה יצא פי 10 במושגים כספיים.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לא ניסיתי לפקפק בדבריך רק אמרתי שלא '
לא ניסיתי לפקפק בדבריך רק אמרתי שלא
25/05/2020 | 09:12
8
19
ידועים לי הנתונים האלו. 
לא הצלחתי להבין מדבריך למה חברה גדולה יכולה לחלק יותר מחברה קטנה לכל עובד.
מה זאת אומרת "שאם חברה גדולה מחלקת מאית ממה שנותנת חברה קטנה מבחינת אחוזי מניות עדיין לעובד זה יוצא פי 10 במושגים כספיים"? אם חברה גדולה מחלקת כך אז אבסולוטית היא מחלקת פי 10 מחברה קטנה אבל היא מחלקת זאת לפי 1000 עובדים כלומר כל עובד מקבל מאית ממה שמקבל עובד בחברה קטנה. 
בכל אופן (על פי הנתונים שהבאת) החברות שהזכרת (גוגל, אמזון, אפל וכו') מוכרות בערך ב-1.5 מיליון דולר לעובד ורווחיהן הם בערך 300 אלף לעובד. כל חברת הייטק שיש לה מכירות ורווחים כאלו (גם חברה קטנה של 50 עובדים) יכולה לחלק בונוסים ומניות לעובדיה כך שישדרגו את שכרם בהרבה. 

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'מה לא ברור?'
מה לא ברור?
25/05/2020 | 09:18
4
21
הכל יחסי, נכון?
חברה קטנה מחלקת לעובד מניות בשווי $10,000 וזה יוצא לה 0.001%
חברה ענקית מחלקת לעובד מניות בשווי $20,000 וזה יוצא לה 0.0000001%

מי אמר שחברה חייבת לחלק מניות לכל העובדים? יכול להיות שכל חברה תבחר לחלק ל10 העובדים הטובים ביותר בחברה. עכשיו מי כנראה תחלק יותר כסף?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'ההנחה שלי היא שהחברות מחלקות מניות לאותו אחוז '
ההנחה שלי היא שהחברות מחלקות מניות לאותו אחוז
25/05/2020 | 10:47
3
25
של העובדים שלהם. 
אם חברת ענק מחלקת מניות רק ל-10 העובדים הטובים ביותר שלה אז מה זה שווה לך? מה הסיכוי שלך לקבל מניות אם רק 10 עובדים מתוך 150 אלף מקבלים? במקרה כזה אין שום טעם שתבנה על כך שתקבל מניות. זה זהה בדיוק למצב שבו החברה לא תחלק לך מניות בכלל. 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'ספר את זה למתכנתים באמזון'
ספר את זה למתכנתים באמזון
25/05/2020 | 11:48
2
31
אמזון מעסיקה 800,000 עובדים. לפי פרסומים בערך 3000 מתוכם הם מתכנתים.
אתה חושב שהמענקים חולקו בשווה עם עובדי המחסנים?
מה הסיכוי שלי כמתכנת לקבל אופציות באמזון? הייתי אומר בערך 100%.

אולי הגעת מאיזו חברה קומוניסטית שבה כולם שווים?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'טוב. אז חברה שקטנה פי 100 מאמזון מעסיקה '
טוב. אז חברה שקטנה פי 100 מאמזון מעסיקה
25/05/2020 | 14:19
1
20
8000 עובדים ו-30 מתכנתים. היא תחלק אופציות ומניות רק למתכנתים. הכמות שהיא תחלק קטנה פי 100 מאשר אמזון לפי 100 פחות אנשים. כלומר כל מתכנת יקבל כמו מתכנת באמזון. 

מאיפה הכנסת לכאן את הקומוניזם? מה זה בכלל קשור? 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לחברות קטנות יש לרוב הכנסה פר עובד נמוכה בהרבה'
לחברות קטנות יש לרוב הכנסה פר עובד נמוכה בהרבה
26/05/2020 | 12:03
3

חברות שלא מונפקות בבורסה - לא יכולות לבצע את התעלול הזה - כי אין שוק שיקנה את המניות של העובדים בכל רגע נתון, ולכן הכל וירטואלי.

חברות קטנות שכן מונפקות בבורסה, הן צריכות לצמוח בקצב מאוד גבוה כדי שהמניה שלהן תאפשר חלוקה מספיק נדיבה - ורובן לא צומחות בקצבים מספיק גבוהים.

יש חברות בינוניות שנסחרות ב-secondary market - אבל שם אין מסחר רציף ואוטומטי, ולכן לא מובטח לעובדים שהם יצליחו למכור את המניות שלהם.

ולשלם את זה מהכיס - אין להן - רובן מפסידות כסף, והמשקיעים לא יאשרו להן לחלק כספים בכמויות כאלו *כל שנה*.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אתה מתעלם מהנקודה'
אתה מתעלם מהנקודה
25/05/2020 | 11:03
2
25
חברה בשווי של טריליון דולר יכולה לחלק 10 מיליארד דולר לעובדים וזה יהיה בסך הכל 1% מהשווי שלה.  אם יש לה 100,000 עובדים אז כל אחד יקבל בממוצע $100,000 (כמובן שההתפלגות האמיתית במציאות היא לא התפלגות אחידה).  זה כסף אמיתי שהעובדים מקבלים אבל הוא לא יוצא מקופת החברה ולא מכביד על תזרים המזומנים שלה.  לחברה בשווי נמוך יותר אין כזו קופת מזומנים לחלק.  נכון, יש לה פחות עובדים, אבל יש כאן יתרונות לגודל.  

החברות הענקיות מרוויחות הרבה יותר פר-עובד מאשר חברות קטנות, כי יש עלויות פיתוח ושיווק שאינן לינאריות בכמות המכירות.  לוקח אותו מאמץ, כסף וכמות עובדים לפתח מכשיר טלפון סלולרי שיימכר במליון יחידות כמו מכשיר שיימכר במאה מליון יחידות.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אז חברה בשווי של מיליארד דולר יכולה לחלק 10 מיליון דולר '
אז חברה בשווי של מיליארד דולר יכולה לחלק 10 מיליון דולר
25/05/2020 | 14:16
1
19
לעובדיה וזה יהיה בסך הכל 1% מהשווי שלה. אם יש לה 100 עובדים אז כל אחד יקבל בממוצע גם 100 אלף דולר. גם זה כסף אמיתי וגם הוא לא יוצא מקופת החברה ולא מכביד על תזרים המזומנים שלה. 
כלומר מבחינה זאת אין הבדל בין חברה גדולה וקטנה. 

הקטע השני שבו אתה מסביר שלחברות גדולות יש פחות הוצאות שווק ופתוח מאשר לחברות קטנות - זה כבר נשמע הגיוני. 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לחברות של מיליארד דולר בד"כ יש הרבה יותר מ 100 עובדים'
לחברות של מיליארד דולר בד"כ יש הרבה יותר מ 100 עובדים
25/05/2020 | 14:37
17
100 עובדים זה חברה קטנה מאוד, ונדיר שתגיע לשווי כל כך גבוה.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'זה לא הדפסת כסף: '
זה לא הדפסת כסף:
24/05/2020 | 19:54
40
מה ההבדל בין חברה בשווי של טריליון דולר שמחלקת מענקים מניות לעובדיה לבין חברה בשווי קטן פי 1000 שמחלקת פי 1000 פחות מניות לפי 1000 פחות עובדים? 

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'זה לא אותו דבר'
זה לא אותו דבר
24/05/2020 | 23:00
2
36
אתה מדבר על העברת כסף מהמשקיעים לעובדים, הכסף פה לא נוצר "יש מאין".

לא פלא שעיקר המניות שהולכות לעובדים הולכות לבכירים ביותר (מנכ"ל אפל מקבל יותר ממניות מכל המהנדסים ביחד להערכתי) - כי אלה האנשים שהכי חשוב למשקיעים לתגמל. אותו מנכ"ל גם כמעט ולא מקבל משכורת נומינלית - כי מי שמתגמל אותו זה המשקיעים ולא החברה.

ובכל מקרה כל מענק מניות אפילו לעובד הכי זוטר עובר דרך אישור הדיקרטריון (דהיינו נציגי המשקיעים), ולו באופן סמלי.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'כל מה שאמרת נכון אבל לא סותר את מה שאני אמרתי'
כל מה שאמרת נכון אבל לא סותר את מה שאני אמרתי
24/05/2020 | 23:18
1
32
אני טענתי שהחברות הגדולות מקבלות כאן יתרון על הקטנות, שהקטנות לא יכולות להתחרות בו.

אם לחברה רגילה שחיה מהרווחים שלה יש X כסף לפזר, אז לחברה בורסאית גדולה יש אפשרות בעצם למשוך אחוז מסוים מהמשקיעים שלה כל שנה לפי השווי שלה שהוא X כפול מכפיל הרווח העצום שלה, ולשלם לעובדים משכורות מכסף שלא יוצא מכיסה.  זה לא בדיוק הדפסת כסף אבל זה כן יצירת ערך לעובדים שלא מתוך קופת החברה.  יש כאן יתרון לגודל, בחברות גדולות מאוד אפשר למשוך סכומים שלא יפגעו במשקיעים (שברי שברירי אחוזים) אבל יתנו מספיק כסף כדי להוות הבדל מבחינת העובד הפשוט.

ברור שההנהלה הבכירה מקבלת סכומים חלומיים.  אבל גם המתכנת הזוטר או איש ה QA הפשוט מקבלים משהו.  אצלי מענק ה RSU הראשוני במעמד החתימה הוסיף אפקטיבית כ 25% לברוטו (כשאני לוקח את הסכום הכללי שהוענק לי ומחלק אותו על פני כל תקופת ההענקה), ויש עוד ESPP והטבות נוספות, ואפשרות למענקי RSU נוספים מדי שנה על פי הערכת ביצועים.  זה מצטבר לסכומים לא קטנים, שבהחלט מהווים שיקול בבחירת מקום עבודה עבור אנשים רבים.  אני יכול להגיד לך שמעט מאוד אנשים עוזבים אצלנו, אפילו כאלו שלא טוב להם מכל מיני סיבות.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'כן, זה העולם'
כן, זה העולם
24/05/2020 | 23:39
37
עדיף להיות בריא ועשיר מעני וחולה. עדיף להיות חברה גדולה ורווחית מחברה קטנה ומפסידה.

חברה קטנה ורווחית עדיין יכולה להתחרות באותה המידה. אם בגוגל עובדים עשרות אלפי מהנדסים בכירים שצריכים לקבל מאות אלפי דולרים בשנה, אז בחברה קטנה אתה צריך שניים כאלה. אז השניים יקבלו את מה שהם צריכים. עבדתי בחברות קטנות, וזה קורה, ונכון שגוגל בסוף שואבת את כולם, אבל עדיין איכשהו מצליחים למצוא אנשים שרוצים להיות הבורג הכי גדול במערכת.

אגב, בגוגל אין ESPP - הידעת? הכלי הזה פעם היה יחסית משמעותי, אבל כבר עשור (או יותר אפילו?) מאז ששינו את הטיפול המיסויי בכלי הזה והוא הפך להיות ריק מתוכן. דווקא עבור אנשים שמרוויחים פחות הESPP הוא עדיין יחסית משמעותי, אלה שעובדים בגוגל עבורם זה במילא היה טיפה בים.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'ESPP בד"כ סוכריה חביבה'
ESPP בד"כ סוכריה חביבה
24/05/2020 | 23:32
3
50
לא באמת סכום שהוא משנה תמונה..
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'כן, זה גרושים'
כן, זה גרושים
25/05/2020 | 00:51
2
47
אבל עדיין זה מצטבר לכמה אלפי ש"ח בודדים בשנה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'כמה אלפי שקלים בודדים בשנה זה בקושי עוד מניה של גוגל או אפל'
כמה אלפי שקלים בודדים בשנה זה בקושי עוד מניה של גוגל או אפל
25/05/2020 | 02:17
1
45
חברות צריכות לשלם על התענוג הזה ולנהל חשבונות ולהתעסק עם דיווחים ורשויות - בשביל מה? אז בgrant הבא תקבל עוד מניה או שתיים בנוסף ל100 שבמילא היית מקבל, וזה בדיוק מה שהיית מרוויח מהESPP.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אני מסכים איתך, אבל משום מה אצלנו זה עדיין קיים'
אני מסכים איתך, אבל משום מה אצלנו זה עדיין קיים
25/05/2020 | 11:09
25
אולי העובדים התרגלו להטבה והחברות לא רוצות לשלול להם אותה.  מבחינתי זה לא נוח בגלל שיורד לך סכום כסף גבוה מאוד כל חודש (מחשבים 10% מהברוטו ומורידים אותו מהנטו, כך שהנטו אפקטיבית קטן ב 20%) ומקבלים אותו חזרה בבום אחד אחרי 6 חודשים, וזה סתם עושה בלאגן בתזרים המזומנים בשביל רווח של כמה מאות ש"ח בודדים.

עדיין זה כסף חינם אז כולם עושים את זה, כי למה לא.  אם אפשר היה לקבל את אותו כסף בצורה אחרת זה היה עדיף, אבל לא הציעו לנו אפשרות אחרת.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'כתבתי "מדפיסות כסף" במרכאות - זה דימוי, אל תיקח אותו מילולית'
כתבתי "מדפיסות כסף" במרכאות - זה דימוי, אל תיקח אותו מילולית
25/05/2020 | 02:57
4
37

הכוונה לחברות שכמות ההכנסות שלהן (ו/או כמות הרווחים שלהן) לשנה, גדלות ביחס אקספוננציאלי ביחס לגידול בכמות העובדים שלהן. חברות שהצליחו לייצר מוצר שמכניס להן כל כך הרבה כסף, שלאחר מכן שכרו אנשים אחרים כידי למצוא דרך "לבזבז" אותו ;)   (ועדיין לא מצליחות לבזבז אותו).

הנציגה הראשונית של המועדון הזה היא אלפאבית (חברת האם ה"מומצאת" של גוגל) - שב-2019 היו לה כ-119,000 עובדים, והכנסות שנתיות של כ-161 מיליארד דולר (הכנסות של 1.3 מיליון דולר פר עובד. אם היית לוקח רק את גוגל, ההכנסה פר עובד היתה גבוהה יותר - כי כל שאר חברות הבת של אלפאבית הן נסיונות לייצר שווקים עתידיים.

אצל פייסבוק - ההכנסות השנתיות שלה ב-2019 היו כ- 70 מיליארד דולר, על פני כ-45,000 עובדים - או כ-1.5 מיליון דולר לעובד.

אצל נטפליקס, ההכנסות השנתיות שלה היו כ-20 מיליארד דולר ב-2019, על פני כ-6700 עובדים, או כמעט 3 מיליון דולר לעובד, למרות שמודל ההוצאות שלהם שונה לגמרי (הפקה של סרטים וסדרות בעלות של כ-15 מיליארד דולר ב-2019). מצד שני, בגלל שהם עדיין חברה צעירה יחסית בשוק העולמי, השוק לא מחפש מהם כרגע רווחיות מהותית אלא גידול מעריכי בהכנסות (מה שאכן מתרחש).

אפל עם הכנסות של כ-260 מיליארד דולר ב-2019, ועם כ-137,000 עובדים, כלומר הכנסות של כ-1.9 מיליון דולר לעובד.

אמאזון, אגב, היא חברה יוצאת דופן במועדון הזה - עם כ-780,000 עובדים ב-2019 ורק כ-280 מיליארד דולר הכנסות, עם הכנסות של כ-350,000 דולר לעובד. מצד שני, זו לא ממש חברת תוכנה - העובדים שלה ברובם אינם "עובדי ידע".
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'הכנסות פר עובד זה מצוין, אבל כמה רווח פר עובד?'
הכנסות פר עובד זה מצוין, אבל כמה רווח פר עובד?
25/05/2020 | 04:40
1
40
יש חברות שבקלות יכולות להכניס מליונים פר עובד... אבל גם מוציאות עוד יותר (מישהו אמר דור-דאש? אובר?)

אם נסתכל לדוגמא על נטפליקס - יש להם הכנסות שתניות של 20 מליארד, אבל רווח נקי של פחות מ2 מליארד. דהיינו שול רווח של פחות מ10%. וזה עוד טוב, נטפליקס הפכה לרווחית יחסית לא מזמן ורק אחרי השקעה עצומה בתוכן משל עצמה - אין ולא יכול להיות מצב של ספק תוכן רווחי כשהוא צריך לשלם על כל התוכן שהוא מספק.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לדעתי נטפליקס ואמזון הן היוצאות דופן'
לדעתי נטפליקס ואמזון הן היוצאות דופן
25/05/2020 | 09:31
33
ובאמת לא הייתי מכנה אותן בביטוי "מדפיסות כסף". נטפליקס רווחית רק לאחרונה והאסטרטגיה של אמזון זה לשחק כל הזמן על הגבול של הרווח. הן גם לא ממש חברות תוכנה להוציא את עסקי הענן של אמזון. קשה להיות רווחי בקמעונאות ובתוכן טלווזיוני.

אבל גוגל, פייסבוק, אפל ומיקרוסופט מייצרות כבר שנים ארוכות רווחים גדולים מאוד. אין שום איום הנראה לעין שיכול להביא אותן להפסדים. כנראה שאם אתה מסתכל על רווח Non GAAP ומנטרל כל מיני השקעות בפרוייקטים עתידניים, אתה מגיע לרווח עוד יותר אגדי.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'בכל החברות הללו יש המון עובדי קבלן'
בכל החברות הללו יש המון עובדי קבלן
25/05/2020 | 09:24
1
48
חלקם גם בתפקידי פיתוח \ ליד פיתוח (נניח מעצבים גרפיים \ UX \ בדיקות) או אפילו פיתוח ממש (מה שגוזר עלויות נוספות).
שמעתי שבגוגל למשל מספר עובדי הקבלן (מכל הסוגים) שווה למספר העובדים הקבועים או גבוה ממנו.

בכל מקרה, אי אפשר להשוות בין אמזון שרב ההכנסות הן מה-retail שלה (שולי רווח נמוכים) לאפל שמוכרת מוצרי חומרה (עלות רכיבים\יצור) לבין גוגל ופייסבוק שמוכרות בעיקר פרסומות.

אם אתה מתעקש לחשב דולרים פר גולגולת, יש כנראה חברות פיננסים שבהן ההכנסה לעובד באותו הסדר גודל למרות שהחברה הרבה יותר קטנה. (למשל VIRTU, מבדיקה זריזה בגוגל 1.87B על 1049 עובדים)
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תחום הפיננסים הוא בעל מבנה דומה, עם הסטוריה ארוכה יותר'
תחום הפיננסים הוא בעל מבנה דומה, עם הסטוריה ארוכה יותר
26/05/2020 | 01:26
23
לצפיה ב-'אולי יש בזה משהו'
אולי יש בזה משהו
24/05/2020 | 11:47
3
115
אני רואה חברות שנחשבות יחסית "קמצניות" כמו צק פוינט או אמדוקס מציגות ביצועים עיסקיים טובים (ממשיכות לגדול במשך שנים בהכנסות, ומציגות רווחים טובים). אז אולי מדיניות חסכנית גם משתלמת.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אמדוקס פיטרה אלפי עובדים לאורך השנים. הרבה פעילות יצא מישראל'
אמדוקס פיטרה אלפי עובדים לאורך השנים. הרבה פעילות יצא מישראל
24/05/2020 | 17:24
2
30
לצפיה ב-'כן אני חושב שזה חלק מהמגמה של חסכנות'
כן אני חושב שזה חלק מהמגמה של חסכנות
24/05/2020 | 18:06
1
59
בכל מקרה מי שמסתכל על ההיסטוריה של ההכנסות או הרווחים שלהם ברור שהולך להם טוב, אני זוכר עוד מישהו שעבד בחברה גדולה וגם מצליחה שאמר שהצוות הכי טוב שלהם נמצא בהודו (למרות שהשכר שם כנראה הרבה יותר נמוך).
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'חייב לומר שהצוותים מבנגלור ופונה שעבדתי עמם בעבר לא הרשימו '
חייב לומר שהצוותים מבנגלור ופונה שעבדתי עמם בעבר לא הרשימו
24/05/2020 | 22:38
53
אבל לא כל צוות תוכנה צריך להיות נוצץ.  

עבודה בהיי-טק >>

הודעות אחרונות

11:37 | 26.05.20 jellymean
18:27 | 25.05.20 Desslok of Gamilon
06:36 | 25.05.20 מחפשת עבודה17
00:31 | 25.05.20 Desslok of Gamilon
21:41 | 22.05.20 סימבה8881
05:51 | 21.05.20 מחפשת עבודה17
04:57 | 21.05.20 מחפשת עבודה17
13:01 | 18.05.20 men43
08:49 | 18.05.20 מחפשת עבודה17

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ