לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2181221,812 עוקבים אודות עסקים

פורום עבודה בהיי-טק

ברוכים הבאים לפורום "עבודה בהיי-טק", המקום שבו תוכלו לשאול שאלות במגוון נושאים המעניינים את העובדים בתחום ואת החדשים המעוניינים להיכנס אליו. לדוגמא:- מה שואלים בראיונות עבודה?- מהם תחומי העיסוק וההתמחות בהיי-טק?- כמה אני שווה בשוק?- מה ההבדל בין מסלולי הלימוד והתארים השונים?- עזרה בהכנת קורות-חיים- ייעוץ כללי - האם באמת בהיי-טק כולם אוכלים סושי?מותר לפרסם בפורום גם הצעות עבודה רלוונטיות לתחום, אולם אנא קחו בחשבון שהודעות בנוגע למשחקי פירמידה ו/או לשיווק רב שכבתי (שר"ש, MLM) לא מקובלות בפורום וימחקו ללא אזהרה מוקדמת.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום עבודה בהיי-טק

ברוכים הבאים לפורום "עבודה בהיי-טק", המקום שבו תוכלו לשאול שאלות במגוון נושאים המעניינים את העובדים בתחום ואת החדשים המעוניינים להיכנס אליו. לדוגמא:- מה שואלים בראיונות עבודה?- מהם תחומי העיסוק וההתמחות בהיי-טק?- כמה אני שווה בשוק?- מה ההבדל בין מסלולי הלימוד והתארים השונים?- עזרה בהכנת קורות-חיים- ייעוץ כללי - האם באמת בהיי-טק כולם אוכלים סושי?מותר לפרסם בפורום גם הצעות עבודה רלוונטיות לתחום, אולם אנא קחו בחשבון שהודעות בנוגע למשחקי פירמידה ו/או לשיווק רב שכבתי (שר"ש, MLM) לא מקובלות בפורום וימחקו ללא אזהרה מוקדמת.

לצפיה ב-'האם המשבר באמת עבר?'
האם המשבר באמת עבר?
<< ההודעה הנוכחית
21/05/2020 | 04:57
52
496
כולם (כמעט) עוסקים ב"חזרה לשגרה": בתי ספר ועסקים חוזרים לאט לאט ובמגבלות כאלו ואחרות (לפעמים מוצדקות ולפעמים הזויות) ויש גם שמועות על מקומות עבודה שפותחים את המשרדים (אבל גם מאפשרים לעובדים בשלב זה להשאר בבית בחודשים הקרובים). רבים מהעובדים שהוצאו לחל"ת מתחילים לחזור לעבודה - או מפוטרים לחלוטין.
 
אני חברה בקבוצה של מחפשות עבודה בפייסבוק, וב 3 - 4 השבועות האחרונים עלתה השאלה לגבי החזרה לשגרה עולה שם בהקשר של חיפוש עבודה. חלק מהנשים ענו שהן כן מקבלות יותר שיחות לגבי משרות, אבל רובן אמרו שעדיין קשה להגיע לראיונות ממש כמו במשבר עצמו.
 
האם המשק (במיוחד בתחום ההיי טק) "חוזר לעצמו" - או שאולי אנחנו נמצאים בתחילתו (או לפחות במהלכו) של משבר כלכלי בשוק התעסוקה בכלל ובתחום ההיי טק בפרט? 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'המשק רק מתחיל להתאושש'
המשק רק מתחיל להתאושש
21/05/2020 | 09:33
126
בתקופה הזו הזמן עובר לאט ויש תחושה שכבר עבר המון זמן ונו מה קורה עם החיים הרגילים. למעשה לא עבר כל כך הרבה זמן, ביחס למכה שהמשק חטף. צריך סבלנות, ואין טעם להתעסק עכשיו בשאלות עתידיות. בין כה וכה אף אחד לא יודע מה יקרה למשק בהמשך, לא יודעים אם יהיה גל שני ומה הצעדים שעוד צפויים.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'המשבר האמיתי בהייטק נדחה לעת עתה'
המשבר האמיתי בהייטק נדחה לעת עתה
21/05/2020 | 09:37
48
165
הקורונה עזרה לדחות משבר חמור יותר בהייטק שקשה כרגע להעריך מתי הוא יפרוץ.
 
כרגע התעשיה מוצפת בכסף זול בחסות הורדת הריבית של הפד.
זה משול להזרקת סם מרץ לגופו של אדם גוסס...
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'כלומר אתה טוען...'
כלומר אתה טוען...
21/05/2020 | 09:56
46
139
שכיום 12 שנים אחרי המשבר הכלכלי הרציני האחרון (ב 200*8) נוצר שוב שוק של בועה שצריכה להתפוצץ - ושהפד האמריקני גרם לכך שהפיצוץ לא יקרה עכשיו בעקבות הקורונה?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'פחות או יותר'
פחות או יותר
21/05/2020 | 10:17
45
144
מה שאני טוען הוא שהניפוח הפעם של מניות הטק הגדולות הוא מאד חריף (יש לכך השלכות).
 
סורי אם זה נשמע קצת כמו קונספירציה אבל זו האמת... הממשל האמריקאי בניצוחו של מייק פומפאו, החליטו לשתול את וירוס הקורונה כדי לערער את המשטר בסין ולהביא שם למהפכה, אבל גם לעשות מה שאת אומרת, שזה לגרום לפד להדפיס טריוליונים של דולר כדי לעקוף את כלכלת סין ואולי גם לדחות משבר כלכלי אחר בהייטק שעתיד היה לבוא (כנראה בהקדם אלמלא הקורונה).
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אתה נותן הרבה יותר מדי קרדיט למייק פומפאו '
אתה נותן הרבה יותר מדי קרדיט למייק פומפאו
21/05/2020 | 10:27
4
58
לצפיה ב-'הוא אדם מאד מסוכן'
הוא אדם מאד מסוכן
21/05/2020 | 10:36
3
116
אם כי אני מסכים שטראמפ עצמו ליצן (וגם הצליח לעשות הרבה שיווק טוב לוואווי).
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'וודאי שהוא מסוכן, שמים ליצן טיפש לנהל חצי עולם - זה מסוכן'
וודאי שהוא מסוכן, שמים ליצן טיפש לנהל חצי עולם - זה מסוכן
21/05/2020 | 21:55
2
57
אבל אתה מייחס לו קונספירציות מרחיקות לכת - אין לטראמפ ולאף אחד מהאנשים שהוא ממנה שום יכולת אפילו לחשוב על קונספירציות כאלה, שלא לדבר על ביצוע.
 
מעט האנשים בממשל שלו שעוד היו מסוגלים לעשות כאלה דברים עפו החוצה כבר מזמן (מאטיס, קלי, טילרסון, וכד׳).
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אמממ..'
אמממ..
21/05/2020 | 23:25
1
57
אני לא מבין למה אתה מניח שפוליטיקאים עצמם יוזמים או עושים הכל בעצמם ולא בעלי המקצוע שלהם (יועצים, אנשי הצבא והביון, אסטרטגים וכדומה)?
 
לדעתי אנשי הממשל רק מאשרים...
הנשיא הוא commander in chief והוא רשאי לאשר כל מבצע מסוג כזה בלי לקבל תחילה את אישור הקונגרס.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אמרת ״בניצוחו״...'
אמרת ״בניצוחו״...
22/05/2020 | 00:15
42
דוגמא להחלטה של טראמפ בניגוד מוחלט להמלצות הדרג המקצועי - חיסולו של הגנרל האירני (הוצגה לו אופציה, אחת מיני רבות, עם המלצות לא לבחור בה - והוא בחר בה).
 
פירוק משרד המשפטים זאת דוגמא נוספת, המהלכים שטראמפ עושה לפירוק מערכת המשפט האמריקאית הם אפילו חמורים יותר ממה שקורה בארץ. זה לא בהמלצת ״גורמי מקצוע״, למעשה טראמפ מפטר גורמי מקצוע בסיטונאות ומחליף אותם באנשים שהוא ראה בטלויזיה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אני מסכים לגבי המחירים המנופחים'
אני מסכים לגבי המחירים המנופחים
21/05/2020 | 10:42
21
136
מצטער שאני לא קונה את התיאוריות הקונספירציה לגבי הווירוס. אבל יש לי עוד הסתייגות: לא בטוח שהבועה תתפוצץ. באמת שאי אפשר לדעת מה יקרה אבל נראה שחוקי הכלכלה שהחזיקו מעמד כ100 שנה הולכים ומשתנים וכוחות שונים שפועלים בשוק ולא היו בעבר מכתיבים כלכלה חדשה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אין כלכלה חדשה - יש תשואות סולידיות מאוד נמוכות'
אין כלכלה חדשה - יש תשואות סולידיות מאוד נמוכות
21/05/2020 | 13:31
20
113
 
בכל תקופה שבה התשואות הסולידיות היו נמוכות, משקיעים חיפשו השקעות מסוכנות יותר, אבל לא תימחרו את הסיכון נכון (מבחינת התשואה שהם דורשים להשיג מאותה השקעה מסוכנת). כשהתשואות הסולידיות עולות (ולפעמים גם לפני כן) - הסיכונים מתממשים בחלקם ואז יש ירידה מהותית בשוק.
 
בועות כלכליות אינן תופעה של המאה העשרים - קרא על בועת הצבעונים בהולנד במאה השש עשרה. https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7%99%D7%92%D...
 
בכל פעם שמישהו חושב שיש "כלכלה חדשה" - תוך מספר שנים מועט מתברר שאין באמת כלכלה חדשה. שינויים מהותיים במבנה הכלכלה מתרחשים לעיתים מאוד רחוקות - הסתכל מתי היה השינוי המהותי האחרון בתחום - משהו כמו fractional-reserve-banking - זה מלפני כמה מאות שנים:    https://en.wikipedia.org/wiki/Fractional-reserve_b...
 
גם השינוי של הכנסת בנקים מרכזיים למערכת הכלכלית הוא מאוד ותיק (לפחות מהמאה השבע עשרה - ושוב הולנד מככבת בסיפור):  https://en.wikipedia.org/wiki/Central_bank#History
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אכן כיוונתי למשפט האחרון'
אכן כיוונתי למשפט האחרון
21/05/2020 | 13:50
19
97
לפחות לפי העיתונות הכלכלית, מעולם לא היה ניסוי כזה של הדפסה וחלוקת כסף כמו שיש עכשיו. חוץ מאולי רפובליקות בננות כשהמטבע שלהן לא שווה כלום.
 
עוד משתנים שאולי יעידו על כלכלה חדשה:
1. האנושות לא צריכה לעבוד לפרנסתה. אפשר לספק כמעט את כל צרכי המין האנושי (מים, מזון, דיור ומחסה) באמצעים טכנולוגיים וכמעט ללא כוח אדם.
2. לממשלות וגופים יש יכולות מחשוב שמאפשרות לנהל משאבים בנפח שלא היה בעבר. אולי בריה"מ הקומוניסטית היתה מצליחה לשגשג כמו שסין מצליחה באמצעות ניהול יעיל וממוחשב.
3. לרווח הארוך, משבר האקלים והשפעתו יכולים למוטט את הסדר העולמי באופן כזה או אחר.
4. בטווח הקצר, התרחבות הפערים בין שכבת הסופר עשירים לבין כל היתר, התגברה כל כך שהיא מעוותת את השוק. מספר קטן של אנשים צבר כוח והשפעה וזה בא לידי ביטוי בכך שחוקי השוק מוטים לטובתם. זה שוב מביא אותנו לעניין הדפסת הכסף, מה שקורה בשוק האג"ח והמניות ולאיזה אנשים זה עוזר.
 
על דבר אחד אי אפשר להתווכח: 12 שנים שהריבית אפסית ולא נראה שיש שום העלאות באופק. זה כבר מספיק כדי לערער כמה יסודות שהיו מקובלים בכלכלה. והעובדה השניה היא שהבנקים המרכזיים הדפיסו טריליונים, מחקו חובות, הזרימו כספים והממשלות הגדילו גרעונות למימדים הסטוריים. תקרא לזה איך שאתה רוצה אבל אם אתה יכול ללוות מליארד דולר ויום אחד הממשלה תחזיר לך את הכסף, יש שיקראו לזה "כלכלה חדשה". בתנאים האלו, יכול להיות שהבורסות יישארו למעלה עוד הרבה שנים כי שום דבר לא יכול להפיל אותן.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אתה מתעלם מכך שרוב הבעיות שהצגת הן פועל יוצא של המדיניות'
אתה מתעלם מכך שרוב הבעיות שהצגת הן פועל יוצא של המדיניות
21/05/2020 | 14:32
10
100
הבעייתית שהציג צ'ו, או בהכללה יותר רחבה, מהליכתן של מדינות המערב (בהובלת ארה"ב אבל בעיקר שלה עצמה) נגד הטבע ונגד כללי השוק החופשי.
 
1. משבר האקלים למשל, הטריגר שלו הוא תקומתה של תעשיית פצלי השמן האמריקאית.
כלומר, הפקת נפט בדרכים לא טבעיות שהורסות את האקלים.
אז נכון, ההתחממות הגלובלית היתה איום ותיק עוד לפני תקומת פצלי השמן. אבל אלמלא תקומתה של התעשיה הזו בימיי אובמה, לא היה אף טריגר למשל לאירועי קיצון כמו השריפות באמזונס בקיץ האחרון.
 
2. התרחבות הפערים, היא פועל יוצא של נכונות הממשלות בעולם לעשות כל התערבות בוטה בכלכלה כדי לעוות השוק לטובת השחקנים הגדולים ביותר במקום לתת לטבע לעשות את שלו. כמו למשל, מדיניות שמיטת החובות שמונהגת בארצות הברית ומונעת גלגלו על הדורות הבאים. ללא התערבות הממשלה, השוק עצמו באופן טבעי לא היה מתעוות ואפשר לומר במידה רבה של ביטחון שהוא היה אפילו ממוטט חלק מהם ומביא אותם לחדלות פירעון.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תוספת לגבי 1'
תוספת לגבי 1
21/05/2020 | 14:48
9
81
בתרחיש בו המדיניות המוניטרית לא היתה כה מקלה על הכלכלה הגלובלית (נניח ריביות של 2-3% ולא 0% או שליליות בעולם), אזי גם צריכת הנפט העולמית היתה מאוזנת יותר, כך שמחירי הנפט לא היו חוצים את רף ה 40-50 דולר לחבית שהופך את תעשיית פצלי השמן לרווחית ובו בזמן מאפשר לה לגייס הלוואות בריבית אפסית.
 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'ואז גם הרבה תעשיות לא היו מוצאות צרכנים'
ואז גם הרבה תעשיות לא היו מוצאות צרכנים
22/05/2020 | 00:40
8
34
ואז גם הרבה אנשים לא היו מוצאים פרנסה, ואז להרבה אנשים לא היה כסף לבזבז, ואז לעוד הרבה תעשיות הייתה בעיה למצוא צרכנים, ואז ואז ואז.... ואז היינו חוזרים למצב לפני הכלכלה המודרנית בו אנשים פשוט לקחו עבדים במקום עובדים, קיבעו חקלאים לאדמה, ומי שלא הצליח להתפרנס גווע מרעב כפי שקרה בימי הביניים.
 
אי התערבות זאת גם מדיניות. מעשה הוא מדיניות כפי שהמנעות ממעשה זאת מדיניות. כך שלא משנה מה תהיה ההחלטה, ״ליברטריאני״ כמוך תמיד יכול להאשים את ה״מדיניות״.
 
זאת טענה ריקה מתוכן.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'מסכים, המדיניות בעייתית ולגבי ה"כלכלה המודרנית"'
מסכים, המדיניות בעייתית ולגבי ה"כלכלה המודרנית"
22/05/2020 | 01:21
7
50
האם אתה מתכוון לכלכלה שנוצרה אחרי 2008?
 
אגב, אני לא יודע אם צריך להרחיק לכת עד ימי הביניים כדי להגיע לסוג הכלכלה הנכון (למרות שעבדות אגב במידה מסויימת עדיפה לדעתי על-פני שכונות ה hoods של הגנגסטרים הפרזיטים שלא יודעים קרוא וכתוב שנוצרו אחרי סיום מלחמת האזרחים).
 
לדעתי הדבר האידאלי הוא לחזור למדיניות של אחרי מלחמת העולם השניה, רק שהפעם לשנות את כללי המשחק כך שהכסף יוצמד לזהב או לביטקוין וכך  שארצות-הברית לא תהיה המעצמה השולטת על המדיניות המוניטרית העולמית.
 
אנשים פרטיים וחברות יוכלו ללוות כספים באופן פרטי אחד מן השני, הלוואות תהינה בתנאים יותר אטרקטיביים ולא יהיו בנקים (ככה גם תיחסך האנטישמיות ושנאת היהודים בעולם, בעיקר יהודי אמריקה).
 
וכן, אני מסכים, פערים חברתיים הם לא מילה גסה בשיטה שלי ולא כולם חייבים לחיות טוב בכל תקופת זמן נתונה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'וואו, אתה גם גזען נוסף לכל '
וואו, אתה גם גזען נוסף לכל
22/05/2020 | 01:52
6
39
לא נוצרה שום כלכלה אחרי 2008 שלא הייתה שם קודם. המשבר ב2008 היה עוד משבר, כפי שהיו לפניו ויהיו אחריו. תמיד יש סיבות, לרוב הן שונות, וזה לא משנה.
 
גם המשבר הנוכחי יעבור ולא הרבה ישתנה בעקבותיו, אלא אם כן וירוס הקורונה עצמו ימשיך להשפיע בצורה חריפה. אני מניח שאו שהחיסון יימצא, או שהחסינות עדר תווצר, או שכמו עם שפעת - זה יהפוך לעוד מחלה עונתית שתדרוש הרחבת תשתיות בריאות לאורך זמן. הבעיה עכשיו היא שהתשתיות לא בנויות לנפח כזה של תחלואה, אבל אם ייבנו התשתיות הנדרשות האנושות בהחלט יכולה להמשיך להתקיים גם בלי לשטוף ידיים.
 
מדיניות אחרי מלחמת העולם השניה זאת דוגמא למה?
 
להזכירך, תוכנית מרשאל הייתה למעשה סיבסוד מוחלט של הכלכלה המערב אירופאית על ידי ארה״ב. משלמי המסים האמריקאיים (ששילמו הרבה יותר מסים מעכשיו) מימנו את שיקומה של חצי יבשת. התוצאה הייתה צמיחה אדירה גם באירופה (שזכתה למימון חיצוני והצליחה להעסיק את האוכלוסיה שלה בשיקום ההריסות) וגם בארה״ב (שקיבלה שוק שבוי למוצריה וטכנולוגיות שלה).
 
האם זאת הדוגמא ל״ליברטריאניות״ שאתה מקדם?
 
בנוסף, במסגרת נסיון לגייס עובדים במהלך ואחרי מלחמת העולם השניה התחילו המעסיקים בארה״ב להציע הטבות למיניהן, כמו למשל סיבסוד ביטוח בריאות על ידי המעסיק. ואם בכל שאר העולם נושא הבריאות היה במסגרת סיבסוד ציבורי, העיוות הזה שנוצר בארה״ב הביא למערכת הבריאות הקלוקלת שיש בה היום: מערכת בריאות מונעת רווח, תלות בלתי מוסברת בין הזכות לביטוח בריאות ליכולת למצוא עבודה טובה, וחוסר יכולת של האמריקאים לטפל בבעיות רפואיות כי חופשת מחלה יכולה לעלות בפיטורין שבתורם יעלו באובדן ביטוח בריאות שבתורו יעלה בחוסר יכולת לטפל בבעיות הרפואיות, מה שיוצר מעגל קסמים שרק עכשיו, עם ההשפעה של אובמה-קייר, מתחיל להשבר. התוצאה? תוכלת חיים מהנמוכות במערב, תחלואה מהגבוהות במערב, תמותת יולדות ותינוקות גבוהה, ואוכלוסיית חסרי בית גדולה שנובעת מפשיטות רגל בגלל בעיות רפואיות שונות ובעיות נפשיות לא מטופלות שונות (הסגירה של מערך הבריאות הנפשית שעוד נשאר על ידי רייגן בהחלט לא עזרה פה).
 
גם זאת דוגמא בעינייך למדיניות ליברטריאנית?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'והמחסור הזה בביטוח בריאות גם מזיק ליכולת ליזום עסקים חדשים..'
והמחסור הזה בביטוח בריאות גם מזיק ליכולת ליזום עסקים חדשים..
22/05/2020 | 05:57
2
29
כלומר אדם שרוצה להקים עסק פרטי (שפוטנציאלית יכול להפוך לחברת ענק - הרי גם אפל ומייקרוסופט התחילו בתור חברות של כמה אנשים בודדים) ייתקשה מאוד לעשות את זה אלא אם יש לו ביטוח רפואי מגורם אחר שהוא לא עבודה (נניח צעירים עד גיל מסוים מכוסים על ידי הביטוח של ההורים שלהם) או שהם עשירים מאוד מלכתחילה ויכולים להרשות לעצמם לרכוש ביטוח רפואי בהון תועפות.
 
לי יצא לקרוא פעם בלוגרית אמריקנית שסבלה מבעיה כרונית אבל קלה (כאבי ראש שלא העידו על סרטן או בעיה אחרת) והחליטה בשלב מסוים להתחיל לעבוד בתחום שבו היא עסקה (עיצוב דפי עסקים באינטרנט) כעצמאית רק כי אובמה קר איפשר לה את זה. ואחרי בחירות 2016 היא מאוד פחדה שבגלל שטראמפ ניסה לבטל את אובמה קר היא תאלץ לסגור את העסק ולחזור לעבוד בתור שכירה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'בדיוק - הרגולציה הממשלתית והשירות הציבורי איזנו את השוק'
בדיוק - הרגולציה הממשלתית והשירות הציבורי איזנו את השוק
22/05/2020 | 09:21
1
12
לצפיה ב-'ביטוח הבריאות הוא רק קצה הקרחון...'
ביטוח הבריאות הוא רק קצה הקרחון...
22/05/2020 | 09:56
28
יש לך למשל את חברות המזון המהיר העשירות שיש להן את הכוח הכלכלי למנוע רגולציה שלהן, ואז אתה מקבל מצב שבו ארה"ב נחשבת לאחת המדינות השמנות בעולם (אם לא השמנה ביותר) עם כל הבעיות הבריאותיות שנלוות להשמנת יתר חמורה ולתזונה גרועה. ומסתבר שבגלל סיבות שונות הרוב המכריע של השמנים הם אנשים עניים שאין להם גישה כלכלית (ולא פעם גם פיזית) לאוכל בריא, ולכן הם מסתמכים על ג'אנק פוד.
 
ועדיין לא הזכרנו פה את הפערים שקיימים ביכולת לתת לדור הילדים חינוך נאות שייתן להם אפשרות לקדם את עצמם בחיים - וכך קל מאוד לקבע את העוני למשך דורות רבים (לפחות בתיאוריה).
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'כמה דברים'
כמה דברים
22/05/2020 | 13:39
2
54
1. כן נוצרה כלכלה חדשה מאז 2008 - אתה מוזמן את השרשור המקביל, היא נקראית "פלוטוקרטיה".
 
2. אתה לא מסתכל על כל התמונה...
 
א. ארצות-הברית היא זו שגרמה במו ידיה למלחמת העולם השניה. לא ניכנס כאן בדיוק ללמה ואיך, בגדול: 1. מבצעים חשאיים... 2. לא הכל מצויין בספרי ההיסטוריה... 3. פופוליזם של רוזוולט שהביא לרעב ועוני עולמיים בעיקר בגרמניה וגרם גם לפופוליזם להתפשט גם לגזרה שלה.
 
ב. תוכנית מרשאל לא "באה בחינם", אלא כללה התחייבויות קשות מצד האירופאים שהבטיחו את שליטת ארצות-הברית על הכלכלה העולמית והמערכת המוניטרית. את זה בדיוק צריך לבטל !!!
 
ג. התכוונתי לתקופה של אחרי ההתאוששות ממלחמת העולם השניה, אז כסף הפיאט היה צמוד לזהב. אותה כלכלה שהצליחה להחזיק מעמד יופי טופי 2-3 עשורים עד שארצות-הברית החליטה כהרגלה לבצע מניפולציות מלוכלכות במערכת הפיננסית ולצאת למלחמות נפט מול המזרח, שגרמו בתורם לאינפלציות כבדות בעולם.
 
3. רפואה זה דבר יקר - צריך לשלם עליה!
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'חייב לשאול אותך האדופר מתוך סקרנות'
חייב לשאול אותך האדופר מתוך סקרנות
22/05/2020 | 18:36
55
מה דעתך על פרישת הG5?
האם אתה מתנגד לחיסונים?
שמעת את המושג "הנדסת אקלים"?
מי אחראי לדעתך על ההתחממות הגלובלית?
מי לדעתך רצח את רבין ומי אחראי לכך?
 
זהו, נגמרו השאלות.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'גרמניה לא עושה לך טוב....'
גרמניה לא עושה לך טוב....
23/05/2020 | 00:08
39
הפלוטוקרטיה זה לא דבר חדש, זה תמיד היה. המשפט "בעל המאה הוא בעל הדעה" לא הומצא ב2008. אנשים פשוט נחשפו לזה קצת (לא הרבה) יותר, אבל בגדול השלטון האמריקאי מאז הקמת ארצות הברית התבסס על שכבת העשירים (בתחילתה של ארה"ב זה היה בצורה מפורשת - רק בעלי אדמות היו יכולים להצביע, היה צריך לשלם מס על הזכות להצביע - הכל כדי להגביל את הזכויות רק לשכבה דקה. היום הelectoral college זאת דוגמאה לשאריות שעדיין קיימות).
 
ארצות הברית לא גרמה "במו ידיה" למלחמת העולם השניה, הסכם וורסאי הוכתב בעיקר על ידי אנגליה וצרפת. ארצות הברית בהחלט תרמה, אבל לא "גרמה במו ידיה". רוזבלט (הFDR, לא תדי) נבחר לנשיאות כשבגרמניה כבר החלה עליית הנאצים, הוא לא זה שגרם לה.
 
תוכנית מרשאל הייתה התוכנית הכלכלית העיקרית בארה"ב פוסט מלחמת העולם השניה. אתה רצית לחזור לתקופה ההיא, לא? אז למה אתה אומר שאת זה בדיוק צריך לבטל?
 
בתקופה בה הדולר היה צמוד לזהב היה גם איסור מוחלט להחזיק זהב וכסף בידיים פרטיות. ארה"ב החרימה רכוש פרטי, ופרצה לאנשים לכספות בבנקים כדי לקחת מהם מטבעות זהב שהיו באוספים של נומיזמטים. אם זאת לא דוגמא למניפולציות מלוכלכות אז מה כן?
 
רופואה זה דבר יקר מתוך בחירה. עלות התרופות בארה"ב היא פי 10 מישראל (בוודאות, כי קניתי אותה תרופה בשני המקומות). מה יודעים בישראל שלא יודעים בארה"ב? אני אגיד לך מה: שרפואה לא צריכה להיות עסק רווחי.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'יפן, כמדינה, חיה במשך כ-20 שנה עם ריבית אפסית'
יפן, כמדינה, חיה במשך כ-20 שנה עם ריבית אפסית
22/05/2020 | 00:15
7
64
 
בבורסה היפנית היתה בועה (בעקבות בועת נדל"ן), שבהתפוצצותה מדד הניקי איבד כ-75% משוויו. זה התרחש בשנות ה-90 המוקדמות (או שנות ה-80 אפילו? לא זוכר) - ולאחר מכן, הריבית של הבנק המרכזי ביפן היתה קרובה ל-0 במשך כ-20 שנה. זה לא שינה את *כללי הכלכלה* ביפן.
 
לגבי פערים בין עניים לעשירים - בימי הביניים הפערים היו קיצוניים יותר בסדרי גודל.
 
ולגבי הגדלת גרעונות - עיין ערך ארצות הברית בעקבות השפל הגדול, וכמות הזרמת הכסף לשוק (שלא הועילה בפועל)
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'זאת בדיוק הכלכלה החדשה'
זאת בדיוק הכלכלה החדשה
22/05/2020 | 09:19
6
65
בשפל הגדול בערך רבע מאוכלוסיית ארה"ב היתה קרובה לפת לחם. מספרים מבהילים של חברות קרסו, ומניות התאדו והשאירו את המשקיעים מרוששים. אם היה עכשיו שפל גדול אז הייתי  אומר שזו הכלכלה המוכרת. אבל אין שפל, מחירי המניות שוב קרובים לשיאים ההיסטוריים. גם אחרי 2008 היה שפל קצרצר. השפל הגדול האחרון היה בדוט קום כשהממשלה אפשרה לשוק להפיל את מניות האינטרנט ולסגור את החברות תוך מחיקת ההשקעות.
מאז ועד היום, זה לא קורה יותר כי הבנקים המרכזיים והממשלות מנשימים את השווקים.
 
בימי הביניים לא היתה כלכלה קפיטלסטית אלא פאודלית. הפערים לא היו קיצוניים יותר מהיום, תלוי איך אתה מודד אותם. הפערים היום הם ש85 אנשים מחזיקים ב50% מההון העולמי מול מליארדי אנשים בעולם. לא היה את זה בימי הביניים. בכל מקרה, אם אנחנו קרובים למצב של ימי הביניים אז כן, זו כלכלה חדשה-ישנה אבל בהחלט לא כלכלת שוק קפיטלסטית כפי שהכרנו מהעשורים האחרונים. ההגדרה הכי קולעת לטעמי לכלכלה החדשה היא: פלוטוקרטיה.
מוזמן לקרוא כאן:
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אם זה ככה - זה עצוב מאד'
אם זה ככה - זה עצוב מאד
22/05/2020 | 13:27
44
אישית, אני כבר לא מרגיש טעם / צורך להישאר במקצוע שלי תחת כלכלה מסוג כזה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'הכלכלה אינה חדשה - הבנק המרכזי פשוט למד לקח מהשפל הגדול'
הכלכלה אינה חדשה - הבנק המרכזי פשוט למד לקח מהשפל הגדול
22/05/2020 | 13:38
4
41
 
ובעוד 30-50 שנה, הבנק המרכזי ילמד לקח מהמשבר של 2008
 
נ.ב. למה לדוט קום אתה קורה "שפל גדול"? כמות האנשים שאיבדו את מקום עבודתם בשוק ההייטק בישראל בשנים 2001-2003 היוותה בערך 10% מכח האדם בתחום (הבאתי בפורום בעבר מקורות לזה), והשכר ירד בסדר גודל דומה, והמשבר נמשך בערך 2-3 שנים. המשבר של 2008 (שבפועל התחיל בסוף 2007), נמשך פרק זמן דומה לזה (לא מבחינת גובה המניות שכבר נסחרו בבורסות - אלא מבחינת ההשפעה על הכלכלה ועל שוק העסקים). הוא פשוט הרבה פחות נגע לתעשיית ההייטק, ולכן לאנשי הייטק הוא הרגיש קצר יותר.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'במשבר הדוט קום לא היו חילוצים'
במשבר הדוט קום לא היו חילוצים
22/05/2020 | 18:34
3
32
השוק איבד 2 טריליון דולר, מאות (או אלפי?) חברות נמחקו והרשויות חיו עם זה בשלום. אמנם כבר אז התחילו להוריד ריביות מה שגרם לבועה חדשה להתנפח אבל לא היו הדפסות כסף כמו עכשיו. הפד לא רכש אג"ח, הממשלה לא חילקה כספים.
חברה שפשטה רגל נסגרה והמשקיעים איבדו את הכסף. גם חברות כמו לוסנט או נורטל שפרנסו מאות אלפי עובדים ולא רק חברות דוט קום מצ'קמקות. אחרי כמה שנים על חורבות החברות האלו קמו חברות חדשות, טובות יותר, תחרותיות יותר ויצירתיות יותר.
 
ב2008 המוסדות המשמעותיים היחידים שנסגרו היו בר סטרנס ולימן ברדרס. כל השאר חולצו במימון ממשלתי. ב2020 למיטב ידיעתי אף חברה גדולה לא נסגרה. אפילו לא חברות תעופה. לכולם ברור שהממשל יחלץ אותם כך או אחרת ובמקביל בשני המשברים המנהלים חילקו לעצמם בונוסים ומענקים בהיקפים ענקיים שגררו ביקורת ציבורית מה שכמובן לא מנע מהם להמשיך.
 
כאמור, זה הניסוי הגדול בכלכלה המודרנית. מעניין מה יהיו התוצאות.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תיקון קטן'
תיקון קטן
22/05/2020 | 18:38
28
אף חברת תעופה גדולה. קראתי על חברות לואו קוסט שנסגרו אחרי שעוד לפני המשבר הצליחו בקושי להשאר בחיים.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'כמה שזכור לי נורטל לא קשורה לבועת הדוט קום'
כמה שזכור לי נורטל לא קשורה לבועת הדוט קום
23/05/2020 | 00:18
25
נורטל נסגרה סופית ב2013, אבל הקריסה שלהם התחילה בגלל שילוב של בעיות שונות של איכות מוצרים, ריגול תעשייתי (ג'וליאן אסאנג' שייסד את וויקיליקס התחיל שם את הקריירה), והרבה בעיות של ניהול כושל (על סף הפלילי אני חושב?).
 
הא, והם כן קיבלו כסף מהממשלה, אפילו כשזה היה ברור שהם לא הולכים לשרוד הממשלה הקנדית המשיכה להזרים להם כסף. כך שהיו חילוצים, ועוד איך היו.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אתה מערבב משבר נקודתי, עם משברים כלליים'
אתה מערבב משבר נקודתי, עם משברים כלליים
23/05/2020 | 14:30
21
 
פיצוץ בועת הדוט קום היה רלוונטית לתחום תעשייתי אחד - תעשיית ההייטק, שהשפעותיה על הכלכלה בכללותה באותה תקופה היו קטנות וממוקדות. את הורדת הריבית שהתחילה ב-2001 עשו מסיבה אחרת לגמרי - ספטמבר 2011.
 
לעומת זאת, המשבר של 2008 השפיע על הגופים שמניעים את כל התעשייה - הגופים הפיננסיים, והיה חשש גדול שהמשבר יעבור מהשוק הפיננסי לשוק הריאלי בכללותו. הבנק המרכזי אגב לא התחיל להתערב בתחילת המשבר - הירידות בבורסות התחילו בנובמבר 2007, והבנק המרכזי די "ישב על התחת" גם כשבר סטרנס פשט את הרגש, והתמקד רק בחילוץ חברות המשכנתאות הרלונטיות. "הליקופטר בן" נולד רק קרוב לשנה לתוך המשבר הפיננסי, וההליקופטרים של אירופה התחילו לפעול עוד יותר מאוחר מזה.
 
והמשבר של 2020 משפיע על *כל* התעשיות בבת אחת.
 
אז אל תסיק מזה שבמשבר נקודתי עתידי - הבנק המרכזי והממשלות יתערבו באותה צורה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'האם רק מניות ההיי-טק מנופחות? '
האם רק מניות ההיי-טק מנופחות?
21/05/2020 | 16:35
17
73
או שכל המניות. 
 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'מנייות הייטק 'מנופחות' יחסית לאחרות בגלל צפי לצמיחה'
מנייות הייטק 'מנופחות' יחסית לאחרות בגלל צפי לצמיחה
22/05/2020 | 00:03
16
48
לא מסיבות אחרות.
השאלה אם כלל השווקים הפיננסים מנופחים היא סובייקטיבית לחלוטין
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'סובייקטיבי? אכן...'
סובייקטיבי? אכן...
22/05/2020 | 00:39
15
53
כן, כשיש לך מניה נניח של אפל שנסחרת במכפיל 100.
הציפיה היא שבעוד 100 שנה הרווחים שלה ידביקו את מחיר המניה...
 
כלומר שבכל אותן 100 שנים המהנדסים והעובדים שלה ינגנו לפי החליל שלה כדי לספק לה תפוקה שתביא עד אז לרווח כזה... עד כמה זה מציאותי...
 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אם נניח שלסבתא היו גלגלים, היא הייתה אוטובוס!'
אם נניח שלסבתא היו גלגלים, היא הייתה אוטובוס!
22/05/2020 | 00:53
14
45
אבל אבוי, אין לסבתא גלגלים.
 
מכפיל הרווח של AAPL הוא פחות מ25 נכון להיום. אם נשווה את איפה שאפל הייתה לפני 25 שנה ואיפה שהיא עכשיו, היחס שאתה מצייר בין PE לבין צפי המציאות לא כזה מופרך. למעשה, רק בעשור האחרון אפל הכפילה את הרווח הנקי שלה פי כמה מ6.12 מליארד ב2008 ל59.53 מליארד ב2018. כמעט פי 10.
 
ב2008 הPE של המניה נשק ל30, ומחיר המניה היה בסביבות ה26 דולר למניה.
 
ועכשיו שאלה: מי שקנה ב2008 עם PE הרבה יותר גבוה מעכשיו - הפסיד או הרוויח? האם ההשקעה, בדיעבד, הייתה מוצדקת או מופרכת? האם מחיר המניה היה מנופח?
 
הכפלת ההכנסות פי 10 תוך 10 שנים מצדיקה את מכפיל רווח של 100 שהתלוננת עליו בתחילת התקופה. ואפל, שדווקא אותה בחרת כדוגמא - דווקא השיגה את זה. ואפל היא לא היחידה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אתה טוען שווי החברה בבורסה ירד בכ-10%. '
אתה טוען שווי החברה בבורסה ירד בכ-10%.
22/05/2020 | 19:34
3
31
הרווח הכפיל את עצמו פי 10. 
למרות זאת המכפיל הוא 25. 
כלומר אז המכפיל היה יותר מ-250. 
זה לא נשמע הגיוני שמישהו קנה אותה במכפיל כל כך גבוה. 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לא הבנתי את החשבון שלך'
לא הבנתי את החשבון שלך
23/05/2020 | 00:27
2
24
שווי החברה ב2006 היה כ50-60 מליארד, עכשיו זה הרבה מעל לטריליון - איפה זה ירד ב10%?
 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אם מחיר המניה ירד ב-10% אז השווי של '
אם מחיר המניה ירד ב-10% אז השווי של
23/05/2020 | 08:49
1
19
החברה ירד ב-10%. הרי מחיר החברה זה מחיר המניה כפול מספר המניות. 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'סליחה טעיתי. חשתי שאמרת שמחיר המניה היה 30 דולר '
סליחה טעיתי. חשתי שאמרת שמחיר המניה היה 30 דולר
23/05/2020 | 08:55
16
ב-2006 והוא 26 דולר היום.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'היית שוקל לקנות מניה במכפיל 100?'
היית שוקל לקנות מניה במכפיל 100?
22/05/2020 | 19:36
1
15
לצפיה ב-'זאת שאלה היפותתית'
זאת שאלה היפותתית
23/05/2020 | 00:10
26
המניה שהאדופר הצביע עלייה לא נסחרת במכפיל 100.
 
אבל זה מדד ניבואי, ולכן השאלה היא יותר בסגנון "האם אתה חושב שהחברה שצמחה בקצב X תמשיך לצמוח בקצב X", וזאת שאלה שכן אפשר לדון עליה.
 
זה נראה שהמשקיעים לא חושבים שאפל תמשיך לצומח עכשיו באותה מידה בה צמחה ב10 השנים האחרונות, ולכן הPE עכשיו הוא יותר נמוך מהPE שהיה ב2006.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'איך אתה יכול לחזות מראש שהרווחים יכפילו את עצמם פי 10? '
איך אתה יכול לחזות מראש שהרווחים יכפילו את עצמם פי 10?
23/05/2020 | 09:00
7
8
לצפיה ב-'אני? בקושי'
אני? בקושי
23/05/2020 | 09:24
6
27
אבל יש אנשים שזה המקצוע שלהם. הם מנסים להבין את התוכנית העסקית, את הכיוון של הכלכלה, את הנסיון הקודם וההשקעות בשתיות כדי לחזות אילו רווחים יהיו לחברה בשנים הקרובות. לפעמים הם מצליחים, לרוב הם טועים, אבל זה לא מפריע להרבה אנשים להקשיב להם. חלקם דווקא עשו כסף לא רע מהיכולת הזאת שלהם, ע"ע ווארן באפט.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אבל האם יש להם השפעה מסויימת על השוק?'
אבל האם יש להם השפעה מסויימת על השוק?
23/05/2020 | 11:24
22
בגלל התדמית שלהם כמנבאים? הנה כתבה מלפני שנה וחצי שבה שורטיסט שהעלה ביקורל על אמדוקס גרם לכך שמחירי המניה שלה ירדו בצורה משמעותית בימים אחרי שהוא פרסם את המסקנות שלו. אין לי מושג עד כמה המסקנות שלו (או אפילו העובדות שהוא מנסה להציג) מדויקות או לא - אבל היתה לו השפעה מיידית על החברה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לפי ההגיון: אם ה"מומחים" לרוב טועים אז מי שמקשיב להם '
לפי ההגיון: אם ה"מומחים" לרוב טועים אז מי שמקשיב להם
23/05/2020 | 14:17
4
15
לרוב יפסיד. 
לגבי ווארן באפט: יש לך איזה מודל שיוכיח שהצלחותיו היו בגלל יכולת ולא סתם מקריות. יש מיליארדים שמשקיעים בבורסה וסביר להניח שחלקם יצליחו יותר מאחרים. צריך איזה מודל שיוכיח שהסיכוי שמישהו ירויח בבורסה סכומים כמו שהרויח ווארן באפט הוא משהו כמו 1 ל-10 בחזקת 200. אם הסיכוי שלו הוא 1 למיליארד, אז הרווחים שלו יכולים להיות אקראיים לגמרי. 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'זה לא מה שקורה בפועל?'
זה לא מה שקורה בפועל?
23/05/2020 | 22:27
3
24
המסקנה שאני שומע מהרבה אנשים שהתנסו זה שנסיון לברור מניות ספציפיות או השקעה בקרן נאמנות מנוהלת יביאו לרוב תשואות יותר נמוכות מהשקעה במדדים. לגביי לפחות זה מאושש בצורה אנקדוטלית.
 
לעומת זאת יש אנשים שעושים מחקרים משל עצמם כדי לאושש או להפריך את טענות המנחים, יושבים כל יום כל היום על גרפים ונתונים ומשקיעים לפי זה - ומרוויחים המון. אני מכיר מליונר כזה, אבל הם נדירים מאוד. אני באופן אישי כנראה שלא הייתי מצליח כך, אז אני מעדיף לעשות את המליונים שלי בדרכים אחרות. יש לי פחות מהמליונר ההוא, אבל מצד שני גם לא עברתי התקפי לב (בינתיים...).
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'במה אתה משקיע? '
במה אתה משקיע?
23/05/2020 | 22:38
1
17
שמעתי על השקעה במדדים דרך קרנות נאמנות מחקות (קרנות נאמנות שמנסות להשיג את תשואת המדד ולא להשיג יותר ממנו). חלק מהשקעותי הם כאלו אבל עד כמה שבדקתי רק מדדי ארצות-הברית (בעצם הסתכלתי רק על S&P500) ו-MDAX השיגו תשואה טובה (לפחות 6%) לאורך זמן. 
האנשים שמרויחים המון: אם הם נדירים קשה לדעת אם זו מקריות או כישרון. מבין מליארד משקיעים סביר להניח שיהיו כאלו שיצליחו בגדול רק בגלל מזל.
 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'נכון, ואני לא משקיע ב"מזל"'
נכון, ואני לא משקיע ב"מזל"
23/05/2020 | 23:00
22
אני משקיע בארה"ב, ומרכז החיים שלי כרגע בארה"ב, כך שלהשקיע במדדים מוטי ארה"ב זה בסדר בשבילי. יש גם כמה ETFים יותר מבוזרים ברמה בינלאומית. פעם אחרונה שבדקתי החשיפה שלי הייתה 80/20 לארה"ב ושאר העולם. אגב, אפילו במדדים אני לא מצליח להשקיע טוב - הS&P500 עשה כ9% תשואה שנתית ב5 השנים האחרונות, אני הצלחתי להגיע לכ6.5% בערך לעומת זאת מתחילת השנה הS&P איבד 8.5% - אני איבדתי פחות. החשבונות הפנסיוניים שלי (שבארה"ב מוגבלים על ידי המעסיקים ביכולת השקעה) עשו עוד פחות, כ5.5%, וזה כשאופציות שהמעסיק שלי נותן דווקא יחסית טובות (אבל עדיין קרנות מנוהלות). לאחרונה הוסיפו לנו אופציית מסחר מלא, אני שוקל לעבור גם שם לETFים מחכי מדדים.
 
אני גם משקיע בנדל"ן, כי זה הרבה יותר פשוט לאתר "מציאה". התשואות על נדל"ן הרבה יותר נמוכות, אבל הרבה יותר עקביות. יש לי כמה נכסים מניבים בכמה מדינות שונות בארה"ב (כולל קליפורניה). מבחינת עליית הערך והדיבידנדים שקיבלתי אלה היו השקעות יותר טובות משוק ההון. אני מכחה שהמשבר הזה ייתן את אותותיו לרכוש עוד כמה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'באיזו דרך?'
באיזו דרך?
23/05/2020 | 22:39
4
לצפיה ב-'ממשלות ובנקים מרכזיים מזריקים טריליונים לכלכלה. זה לא יישתנה'
ממשלות ובנקים מרכזיים מזריקים טריליונים לכלכלה. זה לא יישתנה
22/05/2020 | 00:01
56
הכסף ישאר 'זול'.   אין שום דבר ייחודי להייטק בסיפור.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'רוב ההיטק הישראלי לא ממש קשור למשק פה'
רוב ההיטק הישראלי לא ממש קשור למשק פה
21/05/2020 | 23:58
1
82
גם החברות האמריקאיות וגם הסטארטפים לא ממש תלוים באחוז האבטלה פה, או הגרעון. עדיף להסתכל על מה קורה בארה"ב, ומיוחד בשווקים הפיננסים שם.  
 
ומה הכוונה קשה להגיע לראיונות ?  פיזית ?  
 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לא, הכוונה לקבל בכלל זימון...'
לא, הכוונה לקבל בכלל זימון...
22/05/2020 | 05:29
74
אני מכירה עוד כמה מחפשות עבודה וכולנו מרגישות שפחות חוזרים אלינו כדי לקבוע ראיונות ודוחים אותנו אוטומאטית.
עבודה בהיי-טק >>

הודעות אחרונות

16:13 | 26.05.20 simple question
11:37 | 26.05.20 jellymean
18:27 | 25.05.20 Desslok of Gamilon
06:36 | 25.05.20 מחפשת עבודה17
00:31 | 25.05.20 Desslok of Gamilon
21:41 | 22.05.20 סימבה8881
05:51 | 21.05.20 מחפשת עבודה17
04:57 | 21.05.20 מחפשת עבודה17
08:49 | 18.05.20 מחפשת עבודה17

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ