לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2181221,812 עוקבים אודות עסקים

פורום עבודה בהיי-טק

ברוכים הבאים לפורום "עבודה בהיי-טק", המקום שבו תוכלו לשאול שאלות במגוון נושאים המעניינים את העובדים בתחום ואת החדשים המעוניינים להיכנס אליו. לדוגמא:- מה שואלים בראיונות עבודה?- מהם תחומי העיסוק וההתמחות בהיי-טק?- כמה אני שווה בשוק?- מה ההבדל בין מסלולי הלימוד והתארים השונים?- עזרה בהכנת קורות-חיים- ייעוץ כללי - האם באמת בהיי-טק כולם אוכלים סושי?מותר לפרסם בפורום גם הצעות עבודה רלוונטיות לתחום, אולם אנא קחו בחשבון שהודעות בנוגע למשחקי פירמידה ו/או לשיווק רב שכבתי (שר"ש, MLM) לא מקובלות בפורום וימחקו ללא אזהרה מוקדמת.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום עבודה בהיי-טק

ברוכים הבאים לפורום "עבודה בהיי-טק", המקום שבו תוכלו לשאול שאלות במגוון נושאים המעניינים את העובדים בתחום ואת החדשים המעוניינים להיכנס אליו. לדוגמא:- מה שואלים בראיונות עבודה?- מהם תחומי העיסוק וההתמחות בהיי-טק?- כמה אני שווה בשוק?- מה ההבדל בין מסלולי הלימוד והתארים השונים?- עזרה בהכנת קורות-חיים- ייעוץ כללי - האם באמת בהיי-טק כולם אוכלים סושי?מותר לפרסם בפורום גם הצעות עבודה רלוונטיות לתחום, אולם אנא קחו בחשבון שהודעות בנוגע למשחקי פירמידה ו/או לשיווק רב שכבתי (שר"ש, MLM) לא מקובלות בפורום וימחקו ללא אזהרה מוקדמת.

לצפיה ב-'על מבוגרים בהיי טק'
על מבוגרים בהיי טק
<< ההודעה הנוכחית
14/05/2020 | 17:57
88
1279
אני מחפשת עכשיו עבודה בהיי טק בגיל יחסית מבוגר (ארבעים פלוס) ובמצב של חוסר עדכון טכנולוגי, ואני אישית מקבלת זימונים לראיונות - ומרגישה שאני לא עוברת אותם מסיבות טכניות ובלי שום קשר לגיל שלי.

אבל במקרה היום נתקלתי בכתבה הזו שמביאה סיפורים של אנשים בני חמישים פלוס שטוענים שיש אפליית גיל, מכל מיני סיבות של "בטח הם ירצו משכורת גבוהה", "אנשים מבוגרים ילמדו פחות מהר והם לא לוח חלק", או ש"מנהלים מפחדים לגייס אנשים מבוגרים כי הם מפחדים שהניסיון של העובד המבוגר יאפיל על זה שלהם".

במקביל הם מדברים על כך שבתור מובטלים ומבוגרים הם מוכנים לקבל כל עבודה וגם בשכר נמוך (אפילו בחצי מהשכר הקודם שלם, ואפילו בשכר מינימום) - העיקר לצאת לעבודה. במקביל הם מדברים על כך שיש עידוד מאוד גדול לאנשים בגיל חמישים פלוס לפתוח עסק עצמאי - משהו שלא כל אחד בנוי אליו (גם מבחינת הרעיון לעסק, וגם מבחינת היכולת לנהל אותו) וכך מחמיר מצבם הכלכלי בכך שהם "זרקו" חסכונות על עסק שלא צלח.

מה דעתכם?

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'מדי כמה זמן מישהו מעלה כתבות כאלה לפורום.'
מדי כמה זמן מישהו מעלה כתבות כאלה לפורום.
14/05/2020 | 19:41
155
לא זוכר איך סוכם הדיון האחרון, אבל אאל"ט מודבר בניפוח של דברים כדי לייצר קליקים.

אם את מרגישה שאת לא עוברת מסיבות טכניות, תחזקי את הצד הטכני.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'הכי טוב ינוקא מבטן אימו ישר לעבודה!'
הכי טוב ינוקא מבטן אימו ישר לעבודה!
14/05/2020 | 22:28
1
52
לצפיה ב-'לגופו של עניין'
לגופו של עניין
20/05/2020 | 15:36
9
בלי להתייחס ללשכת התעסוקה. יש מגמה של זריקת המבוגרים (40+).
ראיתי כמה גלים כאלה בחברות בגדלים שונים שעבדתי בהן. חתכו רוב מי שמעל 40 ושאינו מנהל ואינו עילוי טכני של 1:30. הסתתרו מאחורי קיצוץ רוחבי בגלל שווי המנייה או משהו.
ניתן להתווכח אם אתה עשית משהו שהביא אותם לבחור בך - או שהקריטריונים לגביך יותר קשוחים בגלל הניסיון - או שזהו הגיל נטו שמפריע.
לדעתי העניין החשוב יותר הוא ההשפלה בניסיון לחזור להיות מועסק שמתוארת בכתבה ולזה כמעט לא התיחסו בתגובות. אני יודע שכשיבוא יומי, ילדות בנות 25 שלא יודעות כלום בתוכנה, יחרצו את גורלי ויעבירו את קורות החיים לrecycle bin. לפני שמישהו יטרח לדבר איתי. 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אני מכיר מתכנת בן 57 '
אני מכיר מתכנת בן 57
15/05/2020 | 03:19
66
182
עבד 30 שנה בבית תוכנה ופוטר (שלא כדין אבל זה ענין אחר), הלך ללשכת התעסוקה ושם אמר לפקידה שהוא רוצה עבודה במקצוע. היא צחקה. אמרה לו שבאתר של שירות התעסוקה יש רשימת קורסים, שיראה אם יש משהו שמתאים לו. הוא גם התמחה לאורך השנים בתחום צר מסוים, המוצרים של בית התוכנה בו עבד, אז גם קורות החיים שלו דלים. אין ספק שאין לו סיכוי למצוא עבודה כמתכנת. 

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'מי מחפש עבודה בתיכנות בלשכת התעסוקה?'
מי מחפש עבודה בתיכנות בלשכת התעסוקה?
15/05/2020 | 10:01
65
142
אם עבד 30 שנה באותו מקום, והתחום הזה צר - זו בעיה.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'יכול להיות שעבור אדם מבוגר טבעי לחפש עבודה בלשכת התעסוקה...'
יכול להיות שעבור אדם מבוגר טבעי לחפש עבודה בלשכת התעסוקה...
15/05/2020 | 10:45
63
129
כמו שעבור אנשים מהדור שלי קל לחשוב אוטומאטית על לחפש עבודה דרך חברות השמה ולא מעודכן שכיום רשתות חברתיות וקשרים הם דרך עדכנית יותר.

בנוסף מי שמובטל צריך להגיע ללשכת התעסוקה כחלק מהזכאות לקבל דמי אבטלה, ויכול להיות שבגלל זה הוא שאל לגבי זה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לא אדם מבוגר בתחום שלנו'
לא אדם מבוגר בתחום שלנו
15/05/2020 | 14:45
62
143

לפחות מאז שנות ה-90, לשכת התעסוקה לא רלוונטית בתחום פיתוח התוכנה, ולדעתי גם מלפני כן. גם אנשים מבוגרים יותר *שעובדים במקצועות הללו* יודעים את זה היטב.

מה שכן, אותו אדם מעולם לא ניהל את הקריירה שלו, כפי שזה נשמע - וזו הבעיה האמיתית שלו בהקשר הזה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'גם אני לא "מנהל את הקריירה" שלי'
גם אני לא "מנהל את הקריירה" שלי
16/05/2020 | 07:45
61
126
וגם אני בלי ספק אגמור את הקריירה שלי באותו מקום עבודה שאליו התקבלתי בגיל 21. אחרי שיסכימו סוף סוף לשחרר אותי אני לא אנסה אפילו לחפש עבודה אחרת.
אני יודע שיש רבים במקצועות התוכנה וההנדסה שרואים ערך במעבר בין מקומות עבודה והתקדמות לאיזה יעד מקצועי. אבל יש גם כאלה - כמוני - שזה לא בשבילם. יש רבים שהרבה יותר מתאים להם למצוא מקום טוב ולהישאר שם עד סוף הקריירה. אני לא הייתי מסוגל לעבור ראיונות עבודה, ובשום אופן לא הייתי מסכים שיבחנו את היכולת המקצועית שלי. אז טוב שמישהו כמוני מוצא מקום עבודה בלי ראיון ובלי בחינות, וברור שעדיף לו להישאר שם כמה שיותר.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'למה לא היית רוצה שיבחנו את היכולת המקצועית שלך?'
למה לא היית רוצה שיבחנו את היכולת המקצועית שלך?
16/05/2020 | 07:57
38
111
במקום העבודה הנוכחי שלך לא עושים את זה? אין איזה הערכת עובדים תקופתית שלפיה ניתן לראות אם אתה עדיין עושה את עבודתך, ואם אתה עדיין שווה את הכסף שמשלמים לך?

אני עדיין חושב שאתה לא באמת עובד בהייטק, ומעולם לא היית מהנדס תוכנה, שום דבר ממה שאתה מתאר לא תואם את עולם המציאות בפיתוח תוכנה, גם בחברות שקמו בשנות ה90.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אם זה מה שאתה חושב אז למה אתה פונה אלי?'
אם זה מה שאתה חושב אז למה אתה פונה אלי?
16/05/2020 | 08:01
37
104
איזה ערך יש לתשובות שלי אם אני לא באמת עובד כמתכנת?

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אותו ערך שיש לעצות שאתה מחלק פה לאנשים בפורום - אפסי'
אותו ערך שיש לעצות שאתה מחלק פה לאנשים בפורום - אפסי
16/05/2020 | 08:03
36
86
אני רק רוצה שזה יהיה ברור ונהיר
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'זכותך המלאה להביע דעתך על ה"עצות שאני מחלק"'
זכותך המלאה להביע דעתך על ה"עצות שאני מחלק"
16/05/2020 | 08:09
35
88
אם זה מה שאתה רואה בדברי, ואם זו מטרתך, לא אעמוד בדרכך.
אין צורך שתשאל אותי שאלות לשם כך. תגיד פשוט שאתה חושב שערך העצות שלי הוא אפס (או אפסי, שזה קצת יותר מאפס), ואני מבטיח לא לנסות לסתור אותך.
כל אחד יבחר לקחת ממני, כמו גם מכל אחד אחר שכותב בפורום, את מה שמתאים לו.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אני יודע. אני בכל זאת שואל. זכותך לא לענות, כמובן'
אני יודע. אני בכל זאת שואל. זכותך לא לענות, כמובן
16/05/2020 | 08:53
34
75
השאלה שלי רלוונטית למה שכתבת ולדיון, אבל במקום לענות אתה בוחר להתפלסף.

הסיבה היא, כמו שאמרתי, שאין לך באמת תשובה כי אתה לא באמת נמצא בסיטואציה שאתה משייך לעצמך.

או, במילים יותר פשוטות, אתה שקרן.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אתה זה שבחר לעסוק בשאלת האמינות שלי'
אתה זה שבחר לעסוק בשאלת האמינות שלי
16/05/2020 | 09:22
33
70
קודם הצגת טענה שאני לא באמת עובד במה שאני אומר שאני עובד, אחר כך הצגת טענה לגבי ערך ה"עצות" שלי, ועכשיו אתה גם יוזם דיון בשאלה אם אני שקרן. לכן עניתי לך ישירות לנושא שאתה פתחת בו, והתשובה שלי היא שאתה זכאי ורשאי להביע דעתך בסוגיות שאתה העלית, על האמינות שלי ועל הערך של דברי וכולי, ואני מבטיח לא להפריע.
אני מקווה שעכשיו זה ברור, ובכל אופן לי לא יהיה מה להוסיף בנושאים אלה.
אתה מוזמן להמשיך במסלול שפתחת בו כאוות נפשך.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אז... יש או אין הערכות עובדים במקום העבודה שלך?'
אז... יש או אין הערכות עובדים במקום העבודה שלך?
16/05/2020 | 09:27
32
63
ואם יש - איך אתה מתחמק מהן? היות ואתה טוען שאתה לא מוכן שיבחנו את היכולת המקצועית שלך...
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'יש, אבל אני פטור'
יש, אבל אני פטור
16/05/2020 | 09:49
31
108
אני גם "עובד אפס" של החברה, השכיר הראשון שגויס. אני זה שפיתח את המוצר העיקרי של החברה והייתי מפתח יחיד כמה שנים ו"מתכנת ראשי" עוד כמה. בהמשך הזיזו אותי מהנתיב הקריטי ועכשיו אפילו פקידת הקבלה יותר חשובה ממני, בלי לזלזל בפקידות קבלה, אבל בעיקר אני חוזר ומבהיר שמי שלא מרוצה ממני, שיתלונן בהנהלה, ולהנהלה אני חוזר ומבהיר שאם שם לא מרוצים ממני, שיפטרו אותי. מי שפונה אלי בקשר לקוד שאני כתבתי בזמנו בטענות שהוא רע (כמו ההוא שכתב לי "לאיזה מחשב זה נכתב, המכונה של בבג'?") אני עונה שאם הקוד רע שיכתוב אותו בעצמו מחדש.
בקיצור יש לי אישיות מחורבנת, והם לא יודעים איך לאכול אותי. לפטר לא מוכנים אז עוזבים אותי בשקט.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אז... מה אתה עושה שם? נשמע שכלום?'
אז... מה אתה עושה שם? נשמע שכלום?
16/05/2020 | 10:02
22
83
על מה אתה מקבל משכורת? מה תפקידך בכוח?

עם כל הכבוד להשגי עבר שאולי היו לך, אם תביא לי עכשיו מתכנת שכל הנסיון שיש לו זה נסיון משנות ה90 ומאז הוא לא למד כלום ולא התקדם לכלום - וודאי שלא אקח אותו, ולא משנה הגיל.

אם לעומת זאת יבוא מישהו שמכיר את השיטות העדכניות, הכלים העדכניים, הספריות העדכניות של השפות העדכניות ויודע לפתור בעיות מודרניות בכלים האלה בצורה יעילה תוך עבודת צוות הולמת בלי להגיד לחבריו "לא נאה לך הקוד שלי לך תשכתב בעצמך" - אקח גם בן 70 (למעשה, בחברה שלי עובד מישהו שעבדתי איתו גם בחברה הקודמת שלי, הוא בדיוק בן אדם כזה ובגיל כזה).

זה לא הגיל, זה התרגיל. וכן, גם בארץ יש אנשים בני 50-60+ שלא מתקשים למצוא עבודה. כי הם טובים במה שהם עושים.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'מעשית אכן כלום'
מעשית אכן כלום
16/05/2020 | 14:48
21
88
אני מקבל או לוקח פרויקטים אבל הם תמיד צדדיים ואפשר לוותר עליהם.
אין לי תפקיד מוגדר. אני המפתח הכי ותיק בחברה אבל זה נחשב נגדי. אני "הסבא" שכבר בקושי נושם עצמונית, או משהו בסגנון. ביקשתי לפרוש והמנכ"ל דחתה את הבקשה ובשיחה פרטית גם אסרה עלי להתפטר. אז מהבחינה הזו אני תקוע.
אני מסתכל על החידושים ויכול ללמוד כל שיטה וכל כלי חדש. "שנות ה-90" לא כל כך שונות ממה שיש היום (אני בכלל למדתי לתכנת החל מגיל 10 אז אני בכלל בשנות ה-80). נוספו הרבה כלים אבל בעיקרו של דבר זו עוד טכניקה או עוד ספריה או שפה שאפשר בעקרון ללמוד בתוך יום, ואת הניסיון בין כה וכה צוברים עם העבודה. אבל אתה תצדק כשלא תגייס אותי כי ראשית אני באמת לא אהיה מסוגל לעבוד בצוות, אנשים צעירים יעצבנו אותי וגם אל היותר מבוגרים לא תהיה לי סבלנות. ויותר מזה גם אם אני מסוגל ללמוד כל דבר (בתחומי התכנות), אני לא אוהב את רוב הדברים החדשים. בטח יהיו לי רעיונות איך לוותר על כל הכלים והספריות וכולי, ולפתח את הכל לבד, כפי שעבדתי בזמנו. זה לא יסתדר עם רוח הזמן.
לכן הבעיה איתי (ועם דומים לי) היא המנטליות ולא כושר הלימוד או הידע. אני חושב שאצל אנשים יותר מבוגרים הבעיה הזו תהיה יותר נפוצה, כי אנשים מבוגרים באים עם הרגלים שקשה להם לשנות. אני גם חושב שאדם בן 50-60 יתקשה לעבוד בצוות עם בני 20-30, והקושי יהיה הדדי. במקרה כזה מנהל שיצטרך לבחור בטוח יבחר בצעירים.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'בוא נניח רגע שזה נכון. איך אתה מרגיש עם זה?'
בוא נניח רגע שזה נכון. איך אתה מרגיש עם זה?
16/05/2020 | 22:12
20
60
אתה בעצם מודה שאתה לא מייצר שום תמורה לחברה, כל מה שאתה עושה זה "צדדי" ש"אפשר לוותר עליו", אבל אתה מקבל משכורת כנראה שמנה ותופס תקן ששני צעירים בוגרי טריים שבאים לפה לבכות על האבטלה שלהם יכלו לתפוס ועדיין לחסוך כסף לחברה ולייצר יותר תפוקה ממך.

למה אתה חושב שזה בסדר, ואיך זה מסתדר עם ההערכה העצמית שלך כגורם תורם בחברה (המסחרית שאתה עובד בה והאנושית שאתה חי בה)?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'האמת מסביר המון ממה שהוא הגיב לי לשרשור למטה'
האמת מסביר המון ממה שהוא הגיב לי לשרשור למטה
17/05/2020 | 03:13
4
67
תלות במישהו שמכיר את המערכת כי הוא בנה אותה שנמאס לו לעבוד אבל לא מפטרים אותו כי הוא מכיר פיצ'רים חשובים במערכת.

במקרה שלו, החברה שהוא עובד בה כנראה תתרסק מתישהו כשיהיה מאוחר מידי להבין שהיא משלמת משכורות עתק לרוחות רפאים על חשבון 2, אולי 3 צעירים שיכולים לעשות עבודה הרבה יותר מועילה מלנשום את אויר המשרד ולשבת רגל על רגל.

כנראה שזה מה שמרפד גם את ההערכה העצמית שלו. ברגע שיבוא מישהו עם קצת שכל שיבין שהוא פג תוקף או שהחברה תקרוס, מישהו שם יאכל את הכובע.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'רק הערה - זה לא עניין של צעירים מול זקנים'
רק הערה - זה לא עניין של צעירים מול זקנים
17/05/2020 | 06:26
3
59
אלא עניין של מי שנותן ערך מול מי שלא נותן ערך. אני מאחלת לך שכשאת תהיי מבוגרת עדיין תתני ערך לחברה שבה את תעבדי. 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'את צודקת'
את צודקת
17/05/2020 | 11:42
2
48
הכוונה שלי היתה היא שצעירים הם האוכלוסיית רוב שבדרך כלל מחפשת עבודה ללא ניסיון ולג'וניורים עם מוטיבציה למשל אפשר לחלק את המשכורת שהוא כנראה מקבל ל-3.
אבל הגיל הוא בהחלט לא נתון לערך שניתן לחברה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'מה שהתכוונתי...'
מה שהתכוונתי...
17/05/2020 | 11:58
1
43
זה שאת המשכורת ניתן לתת למי שמביא ערך לחברה. יש חברות שעבורן שלושה גוניורים יתנו ערך גבוה, ויש כאלו שעבורן סניור או שניים יתנו את הערך שהן זקוקות לו.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'נכון. אני לא חולקת עלייך'
נכון. אני לא חולקת עלייך
17/05/2020 | 12:44
7
לצפיה ב-'זה לא ענין של "בסדר" או לא בסדר'
זה לא ענין של "בסדר" או לא בסדר
17/05/2020 | 04:14
14
62
המצב הוא מה שהוא. בין שאלה הנסיבות ובין הסוגיות המשפטיות ושאר התירוצים, לפטר לא מפטרים ולהתפטר אני לא יכול. 
ובכל אופן "ההערכה העצמית" שלי היא לא נושא שמעניין אפילו אותי, לא כל שכן אנשים אחרים גם הקרובים אלי ביותר.
(אני לא "תופס תקן" של אף אחד ואין שום מניעה לגייס אילו עובדים שרוצים בלי קשר אלי)
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'למה אתה לא יכול להתפטר?'
למה אתה לא יכול להתפטר?
17/05/2020 | 06:12
13
16
לצפיה ב-'המנכ"ל אסרה עלי'
המנכ"ל אסרה עלי
17/05/2020 | 07:44
18
לצפיה ב-'הוא בטח נשוי למנכ"לית. חברים, קצת דמיון'
הוא בטח נשוי למנכ"לית. חברים, קצת דמיון
17/05/2020 | 07:56
11
26
לצפיה ב-'אכן אנחנו ביחד כבר 20 שנה'
אכן אנחנו ביחד כבר 20 שנה
17/05/2020 | 08:57
10
84
יש לנו בת וגם נכדה בת 3 חודשים. אבל גם המנכלים המייסדים שהיו בתפקיד ממש עד סוף 2018 (אשתי ניהלה בפועל את החברה הרבה שנים אבל רק בסוף 2018 מונתה רשמית למנכ"ל) גם הם התקשו עם הפיטורים שלי. יכול להיות שאשתי עצרה בעדם אם כי היא לא מודה. היא טוענת שיש שיקולים מקצועיים ואובייקטיבים להחזיק אותי בחברה.
כך או אחרת החברה הצעירים בפורום צריכים להבין שהם לא מכירים את כל מה שקורה "בהייטק" וגם שם נוצרים מצבים מורכבים והשיקולים ההייטקיים אינם היחידים או אפילו העיקריים. נוצרים קשרים לא רק של נישואין אלא גם של חברות חזקה, ויש כל מיני משחקים של אגו, וכל מיני סודות, וכל מיני אינטרסים עסקיים מאחורי הקלעים של המוצרים והתוכנה.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'כן, צריך לחשוב מחוץ לקופסה'
כן, צריך לחשוב מחוץ לקופסה
17/05/2020 | 09:02
68
בגלל שאני הרבה שנים עצמאי ומסתובב בהרבה מקומות, ראיתי סיטואציות שונות ומשונות.
על כל פנים, אתה לא ילד ואני מניח שאתה מודע לסיכונים השונים.

בהצלחה
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'זה נשמע, תסלח לי, כמו הונאה.'
זה נשמע, תסלח לי, כמו הונאה.
17/05/2020 | 10:07
8
63
אישתך למעשה מעבירה כסף של החברה לכיסה הפרטי על ידי העסקה פיקטיבית של בעלה. פעם אחרונה שבדקתי זה היה פלילי.

האם זה אכן מה שקורה? ואם לא - אז למה אתה לא יכול להתפטר, שוב?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אתה ממש אוהב להתווכח, מה?'
אתה ממש אוהב להתווכח, מה?
17/05/2020 | 10:56
4
57
השיעור שאתה צריך לקחת מהשרשור הזה הוא, כפי שכבר אמרתי, ש"בהייטק" כמו בכל עסק יש מצבים מורכבים שאתה לא מכיר, ולא כל מה שמתרחש מבוסס בשיקולים הייטקיים טהורים. לכן יכול להיות שמתכנת מועסק בתנאי העסקה שלך נראים חריגים, למשל כי הוא נשוי למנכ"ל החברה, או כי הוא חבר קרוב של סמנכ"ל המכירות, או כי הוא מחזיק את העסק בביצים בגלל נסיבות אלה ואחרות, ועוד דברים שאני לא מכיר ולא מעלה בדעתי. 
זה מספיק שיעור בשבילך בשלב. שיעורים בניהול חברות, הייטק ואחרות, הם להתרשמותי מעבר לרמה שלך (גם שלי אבל אני לא מתיימר להבין), ובכל אופן זה פורום עבודה בהייטק ולא ניהול הייטק.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אתה לא בעמדה להטיף לי מוסר, מצטער להודיע לך.'
אתה לא בעמדה להטיף לי מוסר, מצטער להודיע לך.
17/05/2020 | 12:01
3
15
לצפיה ב-'גם אתה לא בעמדה להטיף מוסר *לי*'
גם אתה לא בעמדה להטיף מוסר *לי*
17/05/2020 | 12:16
2
46
לא כל שכן לאשתי, במיוחד שאתה לא יודע שום דבר על ההסכמים שלי עם החברה.
מכיון שאתה התחלת אני מציע שאתה תעצור.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'היי, אף אחד לא מושך אותך בלשון לספר לנו סיפורים '
היי, אף אחד לא מושך אותך בלשון לספר לנו סיפורים
17/05/2020 | 12:23
1
48
אני רק מגיב למה שסיפרת.

בעצם אני כן מושך לך קצת בלשון, אבל אתה יודע, אתה תמיד יכול לא להגיב
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אתה צודק'
אתה צודק
17/05/2020 | 12:27
8
לצפיה ב-'אלו מצבים שנתקלתי בהם לא פעם בחברות גדולות יחסית...'
אלו מצבים שנתקלתי בהם לא פעם בחברות גדולות יחסית...
17/05/2020 | 11:19
2
49
תחשוב על זה שלא פעם מדובר על מקום עבודה שבו יש המון אנשים והוא מהווה חממה חברתית (כי אנחנו מבלים בעבודה לא מעט משעות הערות שלנו). לא נדיר שנוצרים זוגות, ובחברות גדולות קל יחסית להפריד בין בני זוג במחלקות או אפילו חטיבות שונות.

ולא פעם בחברות שמאוד נהוג בהן רילוקיישן, החברה תסכים למצוא תפקיד לבן / בת הזוג עבור עובד/ת שהם מאוד רוצים שתעבור לחו"ל. ואם אותו או אותה עובד/ת נמצא/ת בתפקיד ניהולי - לא פעם נוצר מצב שהוא או היא מנהלים (גם אם באופן לא ישיר) את בת / בן זוגם. ומניסיוני במצב כזה - יש זוגות שמתמודדים עם זה נהדר, ויש כאלו שלא.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'זה לא נשמע שזה המצב פה'
זה לא נשמע שזה המצב פה
17/05/2020 | 11:59
1
8
לצפיה ב-'אי אפשר לדעת מה ההיסטוריה שהובילה למצב הזה...'
אי אפשר לדעת מה ההיסטוריה שהובילה למצב הזה...
17/05/2020 | 12:04
46
הסיפור של קלייטון באמת נשמע מוזר, ויש בו כמה דברים שנשמעים חריגים, אבל אני מניחה שאי אפשר לדעת בפורום אנונימי מה בדיוק קורה פה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'טוב, אם עד עכשיו נתתי לך להנות מהספק, אחרי מה שכתבת פה אני'
טוב, אם עד עכשיו נתתי לך להנות מהספק, אחרי מה שכתבת פה אני
16/05/2020 | 14:48
3
106
בטוח שאתה טרול שאין לו מושג איך נראה קוד תוכנה.

אתה מצפה שמישהו יאמין שיש חברה, שמחזיקה מישהו בשכר של מפתח תוכנה, שלא עושה כלו כבר כמה עשורים וגם ימשיכו להחזיק אותו עד הפנסיה?

וזה מבלי שהוא נשוי למישהו מבעלים \ מנהלים בכירים בחברה?

הדבר הכי הזוי ששמעתי מעולם.

מה גם, שלפי מה שאתה מספר עדיין קיים קוד משנות ה-90 במערכות מבצעיות של החברה שלך, במוצרים שאתם מוכרים החוצה, שלא שוכתב.

דבר כזה כ"כ נדיר, וקורה רק במערכות שדורשות רמת מקצועיות לבנות אותן שבעצמך הצהרת שמעולם לא היית לך.

בקיצור, אם אתה רוצה להטריל ולשחק בסיפורי מעשיות, תחזור לפורום 570.
לשם כך הוא נוצר.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'האמת שהסיפור שלו קוהרנטי והגיוני'
האמת שהסיפור שלו קוהרנטי והגיוני
17/05/2020 | 07:47
2
63
תואם לא מעט מקומות. בעיקר תוכנות ישראליות קטנות שתפסו נתח שוק מקומי. עבדתי פעם מול מתכנתים של "חשבשבת" וחשבתי לרגע שאנחנו בשנות ה90. היה לי גם עוד פרוייקט עם תוכנת קופות ישראלית לסוג עסקים מסויים שמוכרים רק בארץ וגם שם היה איזה מתכנת בלתי ניתן להזזה (לכאורה) שבסוף אפילו גרם לי ללכת לתביעה נגד לקוח בפעם הראשונה ובנתיים האחרונה בחיי (וניצחנו).
הסיכון בעבודות האלו הוא כמובן התרחיש הנפוץ למצוא את עצמך יום אחד בחוץ משלל סיבות. אני תמיד יוצא מתוך הנחה ששום דבר אינו נצחי, בטח שלא בהייטק.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'טוב, בהנחה שמה שנאמר בענף למעלה נכון'
טוב, בהנחה שמה שנאמר בענף למעלה נכון
17/05/2020 | 11:17
1
55
יכול להיות.

אני לא אתווכח עם הניסיון שלך, וגם את החשבשבת אני מכיר רק מצד המשתמש, וגם זה לא משתמש ישיר, אלא ידוע לי שהשתמשו בה בחברה בה עבדתי בעבר, ובגלל שהיה מאוד יקר לשדרג ניסו לשמר מחשב שהצליח להריץ גרסת DOS שלה.

אבל אני סקרן:
חשבשבת מחזיקים מפתחים ללא תואר?

מצד שאחד, אני לא חושב שהמערכת הזו מצריכה ידע מיוחד בפיתוח, רק להכניס את כל הכללים של מס הכנסה וכו', מצד שני מדובר במוצר שצריך לעבור תהליך סרטיפיקציה די משמעותי...

אגב, זה עניין אחד "לקבל הרגשה של שנות ה-90" (יצא לי לראות חברה שב-2005 לא השתמשו בה בשום source control) לבין אשכרה קוד שנכתב בשנות ה-90 ועדיין רץ במוצר נוכחי...
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'באמת שאינני יודע'
באמת שאינני יודע
17/05/2020 | 11:30
53
עבדתי מולם בטלפון ולא שאלתי איזה תואר יש להם.
הרגשה של שנות ה90? למשל להגדיר חיבור ODBC, שימוש בקבצי טקסט עם תווים וקודים מסויימים שצריכים להופיע באינדקסים מסויימים. קידוד strings בתקני עברית כל כך ישנים שנאלצתי לכתוב ממיר ידני שיתרגם את התווים לפורמט סטנדרטי.
הרבה ממשקי API זה פשוט הרצה של קובץ exe עם פרמטרים וקבצים. בענייני אבטחה, אני רק אומר שמסתבר שהם מוסרים את סיסמת המאסטר לDB הSQL ורק מבקשים ממך להזהר. לפי הסיסמה, אני חושד שזו אותה סיסמה לכל החשבשבות בארץ או לפחות ברירת מחדל שכנראה אף אחד לא מחליף.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'נשמע שמשעמם לך בחברה ויש לך קביעות נצחית'
נשמע שמשעמם לך בחברה ויש לך קביעות נצחית
17/05/2020 | 03:22
3
102
אז אולי תתחיל להטריל אותם ולא אותנו.

הצעות להטרלה
- לכתוב מערכת בשפת Lisp ולשלוח למתכנתים שמהיום הם צריכים לתחזק את זה
- ללכת לHR ולטעון שהציעו לך בחברה המתחרה שכר גבוהה פי 5, ואם לא מעלים לך את השכר אתה מתפטר
- לרוץ במסדרונות ולצעוק בקול רם "I was the first one here" תוך כדי שאתה מפזר סוכריות בר מצווה
- ללכת לכל מידי עמדות, לתלוש את המסכים ולזרוק מהחלון (אם יש להם כסף לשלם לרוח רפאים, יש להם כסף גם למסכים חדשים)
- לצייר גרפיטי סוטה על הקירות (כי זה תמיד עובד)

בהצלחה!
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'הכותרת שלך נכונה לגמרי'
הכותרת שלך נכונה לגמרי
17/05/2020 | 04:04
2
77
והרעיונות שלך מוצאים חן בעיני. אני אשאל את המנכ"ל מה דעתה ואם היא מאשרת הרעיונות שלך יבוצעו.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'חבל לאבד את אפקט ההפתעה של ההטרלה'
חבל לאבד את אפקט ההפתעה של ההטרלה
17/05/2020 | 12:45
1
47
אל תשאל אותה.
כמו שאומרים האופטימים בימנו Just do it!
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אי אפשר לא לבקש רשות, היא פולניה'
אי אפשר לא לבקש רשות, היא פולניה
17/05/2020 | 12:56
54
זו סכנת חיים ממש.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'במילים אחרות - היה לך מזל'
במילים אחרות - היה לך מזל
16/05/2020 | 14:33
21
120

אם החברה שאתה עובד בה היתה נופלת בשלב כלשהו, והמעסיקים שלך לא היו מקימים חברה חדשה - הייתי, כנראה, מצטרף לנשואי הכתבות בעיתונות.

אגב, מעבר מקומות עבודה הוא לא הדרך היחידה לנהל קריירה - אדם יכול להישאר הרבה שנים באותה חברה ועדיין "לנהל קריירה". אני מכיר אנשים שעשו את זה, ועדיין שמרו על עצמם מעודכנים טכנולוגית ברמה שהיתה מאפשרת להם למצוא עבודה חדשה, בשעת הצורך.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'בהחלט היה לי מזל'
בהחלט היה לי מזל
16/05/2020 | 15:00
20
82
מסדרה של בחינות.
העניין של ידע והכרת כלים ושיטות וכולי הוא לא בעיה, אצלי בכל אופן ולדעתי כך צריכה להיות הנורמה. אני מכיר את הדברים החדשים ויכול להיכנס אליהם מאד מהר ואני חושב שכל מתכנת צריך להיות מסוגל לאותו דבר. לשאול אותי אם אני מכיר איקס זו בעיני שאלה לא טובה. אם אני לא מכיר אז תן לי יומיים שלושה ואני אלמד את זה מספיק בשביל להתחיל להשתמש. זו לא הבעיה בעיני.
אני חשבתי ש"ניהול קריירה" הוא העניין של התקדמות בתפקידים וצבירת קורות חיים מרשימים יותר משורה אחת המכסה תקופה של שליש מאה. הרי "קריירה" זו מילה שמציינת התקדמות.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אם לא טרחת ללמוד Y בשביל הראיון'
אם לא טרחת ללמוד Y בשביל הראיון
16/05/2020 | 22:14
19
70
איך אפשר לסמך על דברייך שתוך יומיים-שלושה תלמד את X בשביל להתחיל להשתמש?

איזו אסמכתא אתה מביא לדברייך פרט ל"סמוך עליי, 30 שנה לא למדתי שום דבר חדש, תוך יומיים זה ישתנה"?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אם היית רוצה לדבר איתי על העסקה'
אם היית רוצה לדבר איתי על העסקה
17/05/2020 | 04:00
18
51
הצגת הפגישה הראשונה כ"ראיון" בוודאות היתה מביאה לביטולה.
אם אתה רוצה לעבוד איתי קודם כל תמצא ביטוי אחר לתיוג הפגישה הראשונה.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'קודם שארצה לעבוד איתך בכלל, בינתיים לא נתת לכך שום סיבה '
קודם שארצה לעבוד איתך בכלל, בינתיים לא נתת לכך שום סיבה
17/05/2020 | 06:14
17
18
לצפיה ב-'אם אתה לא רוצה לעבוד איתי אז אין שום סיבה לדבר על פגישות'
אם אתה לא רוצה לעבוד איתי אז אין שום סיבה לדבר על פגישות
17/05/2020 | 07:43
16
14
לצפיה ב-'השרשור הוא לא עלייך, הוא על מבוגרים שרוצים לעבוד בהייטק'
השרשור הוא לא עלייך, הוא על מבוגרים שרוצים לעבוד בהייטק
17/05/2020 | 08:55
15
43
זה שאתה נכנס לפה עם ה"אני לא מוכן שיבחנו אותי" כאילו שזה מייצג משהו או מישהו זה באחריותך, לא באחריותי.

אתה צריך להבין שגם אם כל הדברים שאתה מספר פה הם אמת לאמיתה - אתה יוצא דופן בצורה כה קיצונית שלשמוע לעצות שלך זה פשוט מגוחך.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אתה וחבריך הפכתם את השרשור לאישי עלי'
אתה וחבריך הפכתם את השרשור לאישי עלי
17/05/2020 | 09:09
14
55
אני בסה"כ סיפרתי על בחור אחד מבוגר שאני מכיר, ואחרי כן בתגובה לשאלות אישיות סיפרתי על עצמי. אני מבטיח לך שגם הבחור ההוא הוא לגמרי לא מקרה מייצג. הבלגן שעומד מאחורי ההעסקה והפיטורין שלו הופך את הסיפור שלי לבנאלי. ספק בעיני שיש מקרה שהוא לגמרי מייצג וטיפוסי, במיוחד בגילאים מתקדמים. עם השנים אנשים צוברים חתיכת חבילה ולהשוות אדם בן 50 לילד בן 20 זו שגיאה יסודית, לדעתי. אבל כל אחד ילך עם הדעות שלו.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'בתור אדם בן כמעט-50 (49 וחצי) - אני משווה את עצמי לבני 20'
בתור אדם בן כמעט-50 (49 וחצי) - אני משווה את עצמי לבני 20
18/05/2020 | 02:26
13
38

טוב, לא באמת לבני 20, כי בחברות שאני עובד בהן כיום כמעט ואין אנשים כל כך צעירים (בבחרה הקודמת היה רק אחד כזה), אבל בהחלט לבני 30-25. ואני עובד עם ה"צעירים" הללו על בסיס קבוע (וגם עם "זקנים" אחרים בסביבות גילי +- 5 שנים, וכל הטווח באמצע). כמו שנאמר למעלה - זה לא הגיל - זה מי שאתה ומה שאתה עושה עם זה.

יצא לי כבר בעבר לראיין אנשים עתירי נסיון שלא היו מסוגלים להתמודד עם ראיונות טכניים, כי הם לא היו מוכנים להתכוננן לזה (לא ברמה שלא באו לראיון - אלא שבאו - אבל לא היו מוכנים). ויצא לי להיתקל באנשים מבוגרים שכן הגיעו מוכנים לראיונות. ולפני כשנתיים כשחיפשתי עבודה, לא אמרתי לאף אחד "אני לא מוכן שיראיינו אותי" או "מה אלו השאלות המעפנות האלו" - עשיתי חזרה מנטלית על החומר, וכשהיה צורך להתראיין - התראיינתי.

לעשות מהעניין הזה אידיאולוגיה בסגנון "אני לא מוכן לעבוד אצל מי שמנסה לראיין אותי" - נו, שוין....
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'יש כל מיני אנשים, השאלה היא עקרונית'
יש כל מיני אנשים, השאלה היא עקרונית
18/05/2020 | 03:07
12
36
האם מתכנת בן 50-60 עם ניסיון של 20-30 שנים במקום אחד, או שניים, זהה לבחור בן 25-30 עם ניסיון של שנים בודדות אם בכלל?
האם אדם בן 50-60 שהילדים שלו כבר יצאו מהבית ואולי הוא בכלל סבא, זהה לבחור צעיר שרק מתחיל להקים משפחה?
האם המבוגר שכבר רואה את הפנסיה וחושב עליה זהה לבחור צעיר שרק מתחיל את הקריירה?
לדעתי בהחלט לא. והדבר ישליך על ההתייחסות של המתכנתים האלה לכל דבר.
דוגמאות יש לכאן ולכאן. אתה דוגמה אחת, אני דוגמה אחרת, הבחור שאני מכיר שכתבתי עליו למעלה הוא דוגמה אפילו יותר קיצונית ממני.
הבעיה שלי עם "ראיון" היא שהוא יוצר היררכיה, שבה המראיין הוא מעל המרואיין. לא רק בעמדה שכאילו המראיין הוא שנותן משהו למרואיין (הזדמנות לעבודה), אלא גם בעמדה שהמראיין הוא בוחן שמבין בתכנות מחשבים, והמרואיין הוא נבחן והוא צריך להוכיח שהוא מבין, ומה שיותר גרוע - ואותי דוחה לגמרי - שמרואיין אמור להבין בתכנות מחשבים כפי שהמראיין מבין את המקצוע.
אם מישהו מזמין אותי לשיחה בידיעה שיש לי קרוב ל-30 שנות ניסיון בתעשיה (כולל השירות בצבא) והוא מתחיל לבחון אם אני מבין בתכנות מחשבים כפי שהוא חושב שצריך להבין, אז אין לי מה לדבר איתו. זה כמו שתזמין נהג מקצועי עם ניסיון של עשרות שנים על הכביש, ותגיד לו שיראה לך איך הוא עושה סיבובים במגרש חניה ואיך הוא מחנה את המשאית. זה זלזול בבנאדם שאתה יודע שהוא מקצועי. תעשה את הבחינות האלה לילדים שבאמת צריכים להוכיח את עצמם.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אתה מפספס לגמרי את עניין הראיונות...'
אתה מפספס לגמרי את עניין הראיונות...
18/05/2020 | 03:19
8
33
אולי כי אף פעם לא ראיינת ולא התראיינת?

ראייונות זה הליך דו כיווני. אתה מתראיין אצל מישהו - אבל אתה גם מראיין אותם. האם תרצה לעבוד בחברה הזאת? האם תרצה לעבוד עם האנשים האלה? במשרד הזה? במיקום הזה? איך הכסאות, איך המטבחון? איך המנהל? כמה עובדים יש מבשרד כשאתה בא להתראיין בשמונה בבוקר או בשמונה בערב? כמה חדרי ישיבות יש להם ואיך הם נראים? איך נראות סביבות העבודה במשרד? כמה צפוף? כמה נקי בשירותים? כמה נקי? כמה שאלות טיפשיות שואלים אותך, ואילו שיחות מתפתחות בראיונות?

כל הדברים האלה אתה, בתור מועמד, גם צריך לבחון. איך בדיוק אתה מתכוון לעשות את זה אם יקבלו אותך רק על סמך קורות חיים (שכולנו יודעים שאנשים תמיד מייפים או מזייפים) ועל סמך "הנסיון המרשים" שלך?

אגב, אם לא שמת לב, אני מתגרר בקליפורניה בשנים האחרונות. למעשה ב10 השנים האחרונות. ואיך אני יודע ש10 שנים עברו? כי הייתי צריך לעשות מבחן תיאוריה בחידוש הרשיון! בארץ לא עושים את זה, אבל בארה"ב צריך לעבור מבחן תיאוריה כל 10 שנים. לא משנה כמה קנסות קיבלת או לא קיבלת, לא משנה כמה תאונות עשית או לא עשית. כל עשר שנים תבחן מחדש. אז אולי לא ביקשו ממני לעשות סיבובים במגרש חניה - אבל בהחלט ביקשו לבחון משהו. כשהמרתי את הרשיון הישראלי שלי באמריקאי - כן ביקשו לעשות סיבובים (הייתי צריך לעשות טסט מלא, לא רק תיאוריה). למה, אם נהגתי יותר מ10 שנים בארץ בלי אף תאונה או קנס? הרי לשיטתך - אני תוך יומיים אמור ללמוד את כל התמרורים והכל בסדר, לא? גם בארץ עושים מבחנים מלאים לכל מי שממיר רשיון זר. אז הדוגמא שלך עם הנהגים לא ממש טובה, מסתבר.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'יכול מאד להיות שאני מפספס'
יכול מאד להיות שאני מפספס
18/05/2020 | 03:59
7
42
הידע שלי על ראיונות עבודה הוא באמת תיאורטי בלבד. בכל זאת אני מתרשם שמי שבוחן ידע מקצועי הוא המראיין, ומי שנבחן מקצועית הוא המרואיין, והכיוון לכן הוא שהמראיין מבין בתכנות מחשבים - זו הנחת היסוד - והמרואיין צריך להוכיח את עצמו. כמו שאתה כותב, המרואיין בודק את סביבת העבודה, את המטבח והשירותים. הוא לא בוחן את המראיין על טכנולוגיות מחשוב. המראיין קובע איך נכון לעבוד והקביעה שלו היא נקודת המוצא. ועכשיו הנקודה שתיבדק בראיון היא אם המרואיין יודע את הטכנולוגיה "הנכונה" שנקבעת ע"י המראיין.
גם פה עלתה יותר מפעם הנקודה שהמרואיין אמור "להתכונן" לראיון, ע"י לימוד נושא זה אחר בתכנות, כי המראיין ישאל אותו שאלות על זה. ואז השאלה היא למה צריך "להתכונן" ולמה דווקא בנושא הזה? למה דווקא הנושא הזה הוא החשוב והנכון? תכנות מחשבים הוא עולם עשיר בלי גבול ואין אף אחד שיודע הכל. תכנות הוא מקצוע עתיר לימוד, בעיקר עצמי. התכונה החשובה ביותר של מתכנת היא היכולת שלו ללמוד. אבל אי אפשר ללמוד הכל. לומדים מה שנדרש לצורך הפרויקט הספציפי. לימוד דורש משאבים ולא הגיוני בעיני ללמוד תחום רק בשביל ראיון. אני אלמד עבור הפרויקט המעשי, וגם זאת את אותם תחומים שיידרשו בפועל לפרויקט. מי שלא מאמין לי שאני מסוגל ללמוד, וזאת אחרי קרוב 30 שנות ניסיון (35 ברוטו), הוא, תסלח לי, פשוט טיפש. מאד לא סביר שמתכנת יעבוד 30 שנה בלי שלמד טכנולוגיות רבות. בעיני מי שמטיל בכך ספק הוא החובבן.

אבל ברור לי שהבעיה היא איתי כי אני מבוגר ואני כמסתבר לא מתאים למקום שבו הם רוצים לקבוע איך נכון לעבוד, והם צריכים מתכנתים שאין להם דעה מוצקה משלהם (או שהם מוכנים לוותר עליה). אני מתאים למקום שבו אני קובע איך נכון לעבוד, כפי שהיה בחברה בה אני עובד. אז אני מתאים אולי שוב לאיזה יזם שיש לו רעיון, אין לו כסף, והוא מחפש איש מקצוע בודד שיעזור לו לממש. ואז לא יהיה "ראיון" כמו שמתואר פה אלא פגישה שבה יידונו רק המרכיבים העסקיים של ההעסקה. 

(המדינה יכולה להעליב את האזרחים שלה בלי גבול וגם עושה את זה. אבל אנשים פרטיים כמו מעסיקים ראוי שיתייחסו לעובדים מנוסים בכבוד)
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אתה שוב טועה'
אתה שוב טועה
18/05/2020 | 05:17
5
32
כשאני מזמין מועמד לראיון - כבר יש לו תואר במדעי המחשב או הנדסה, אני לא בוחן אותו על סינטקס של שפת תכנות או על פתרון משוואות דיפרנציאליות.

אני כן בודק הכרות עם ידע שנקרא "תשתיתי" - בסיס מוצק בתחום מבני נתונים ואלגוריתמים שלכל מועמד צריך להיות בלי שום קשר לגיל או נסיון. הבנה בסיסית של אני יסוד בפיתוח תוכנה. מעבר לזה הדיון ילך לרוב למקומות שמוזכרים בקורות חיים - ארצה לשמוע על פרוייקטים, על שיטות, על כלים ועל דרכי התמודדות עם בעיות שהמועמד התנסה בהם בעבר.

השיחה הזאת היא דו כיוונית, זה לא רק מראיין שואל והמועמד עונה - גם המועמד שואל וגם המראיין עונה. זאת שיחה, וככל שהשיחה הזאת מתקדמת בקלות יותר ובקלילות יותר כך שני הצדדים יראו שיש בינהם התאמה טובה יותר.

אתה אומר כמה דברים שאתה עצמך הפרכת.

"מאד לא סביר שמתכנת יעבוד 30 שנה בלי שלמד טכנולוגיות רבות" - אתה עצמך מציג את עצמך כמתכנת שעובד 30 שנה ועדיין נמצא בשנות ה90 מבחינה טכנולוגית, ואף מתגאה בזה. יוזר32 הביא עוד כמה דוגמאות. נכון, זה "לא סביר", אבל לא כזה "מאוד", זה בהחלט קורה.

"השאלה היא למה צריך "להתכונן" ולמה דווקא בנושא הזה? " - כמו שאמרתי, מדובר בנושאי "תשתית". דברים בסיסיים שבאים לידי ביטוי בפיתוח כל תוכנה. למשל - הערכת סיבוכיות של האלגוריתם. למשל - הבנה במבני נתונים שונים ואיך בוחרים באיזה להשתמש. למשל - הבנה באלגוריתמים בסיסיים שנמצאים ביסוד הרבה מהפיתוחים. האם אתה יודע מתי להשתמש במערך ומתי ברשימה מקושרת? האם אתה מבין את ההבדל בין גרף לעץ? האם אתה יכול להגיד מתי מיון בסיבוכיות של N בריבוע דווקא יהיה עדיף על מיון אחר בסיבוכיות אסימפטוטית לכאורה יותר טובה? אלה דברים שכל מתכנת צריך לדעת כי כל מתכנת משתמש בהם.

"לימוד דורש משאבים ולא הגיוני בעיני ללמוד תחום רק בשביל ראיון"  - אף אחד לא מצפה ממך ללמוד "תחום". לא ישאלו אותך שאלות JAVA אם בחיים לא נגעת בJAVA. אבל כן ישאלו אותך שאלות JAVA אם בקו"ח כתבת ש30 שנה תיכנתת בשפה הזאת, וכן יצפו שתראה מומחיות של מישהו ש30 שנה התעמק במשהו בתשובות שלך.

"מי שלא מאמין לי שאני מסוגל ללמוד, וזאת אחרי קרוב 30 שנות ניסיון (35 ברוטו), הוא, תסלח לי, פשוט טיפש" - אני לא חייב לך כלום, וכך גם אף מראיין אחר. כמוך יש מלא, וכל אחד טוען שהוא גאון הדור. אני צריך לבחור מועמד אחד לעבודה מבין 30 שאני מראיין, ואם אתה לא מוכן להתראיין - סבבה, אבחר אחד מתוך 29 הנותרים. תקרא לי טיפש כמה שאתה רוצה, אבל אני אעשה את העבודה שלי ואייש את התקן במישהו שיש לו בבטחון על סמך מבחני הערכה שלי, ולא על סמך מילתו שלו. למה אתה דורש ממני להאמין לך בלי שיש לך שום הוכחה לדברייך?

"אז אני מתאים אולי שוב לאיזה יזם שיש לו רעיון, אין לו כסף, והוא מחפש איש מקצוע בודד שיעזור לו לממש. ואז לא יהיה "ראיון" כמו שמתואר פה אלא פגישה שבה יידונו רק המרכיבים העסקיים של ההעסקה. " - בהצלחה עם זה. "יזם" כזה הוא בוודאי טיפש ולא מבין למה הוא נכנס, ורוב הסיכויים שיכשל.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אני רוצה רק להרחיב...'
אני רוצה רק להרחיב...
18/05/2020 | 06:24
30
שמעבר על קורס אלגוריתמים אונליין לוקח בערך שבוע וחצי עד שבועיים במאמץ של שעתיים שלוש ב 4 - 5 ימים בשבוע. זה לא מאמץ כזה גדול - ובהחלט עוזר לרענן את החומר לשאלות שעלו בהודעה הזו.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'דווקא הוכחת לי עכשיו שאני צודק'
דווקא הוכחת לי עכשיו שאני צודק
18/05/2020 | 07:54
3
38
אתה בודק ידע שאתה חושב שהוא "תשתיתי" ובא לידי ביטוי בפיתוח "כל תוכנה". אתה החלטת איזה "בסיס מוצק" צריך להיות לכל מועמד. אתה מחליט איזה ידע הוא חשוב, בבסיסי נתונים ואלגוריתמים למשל, ולבחירות שלך המרואיין צריך להתאים את עצמו.
על סמך מה קיבלת את ההחלטות האלה? מה זאת אומרת "כל" תוכנה? איזה ניסיון יש לך שמסמיך אותך לקבוע דבר כזה בכלל? מאיפה לך מה א(ד)ני היסוד בפיתוח כל תוכנה?
אתה יכול להגיד שבארגון שלך אתה קובע (או שאתה מייצג את הקובעים) ובארגון שלכם החלטתם שככה תעבדו, אלה הדברים החשובים, ומי שרוצה לעבוד אצלכם יצטרך להתאים את עצמו אליכם. זה בסדר גמור, ובין כה וכה יהיה נכון לא רק לפן ההנדסי. אבל כשאדם כמוך מדבר אלי כאילו הוא טיורינג בכבודו ובעצמו, ומסביר לי מה אדני היסוד בפיתוח תוכנה, הוא מאבד אותי. זו בדיוק הבעיה שעליה דיברתי.

אני לא יודע מה זה להיות בשנות ה-90 מבחינה טכנולוגית, אלא אם מדובר על כך שהיום יש טכנולוגיות שלא היו אז ואז זו נקודה לא חשובה, אבל הנקודה היא שאי אפשר לעבוד תקופה ארוכה בלי ללמוד טכנולוגיות חדשות, פשוט כי המציאות כופה על המתכנת להתעדכן. אני למדתי (בגיל 10) לתכנת בבייסיק על אפל 2. אחר כך בא האיביאם והדוס, ולמדתי פסקל על דוס. לא הרבה אחרי כן גיליתי את C ולמדתי אותה ישר מהספר הלבן. ואז הסתבר שיש C++ ולמדתי אותה (היה אז בורלנד, ולמדתי מהספרים שלהם). ואז בא חלונות והיה צריך ללמוד חלונות, ובא האינטרנט והיה צריך ללמוד TCP, ואז הטכנולוגיות של הדפדפן וצד שרת וכן הלאה והלאה. גם בעבודה כל הזמן יש זרם של חידושים, לקוחות ומוסדות מציגים ממשקים, צריך ללמוד C#  כי יש איזו תוכנית שחייבים לפתח דווקא בזה, בין שאתה אוהב ובין שלא, ועוד ועוד. אי אפשר להתחמק מזה. כך שככל שמתכנת עובד יותר שנים מאד סביר שנתקל ולמד טכנולוגיות חדשות. אני עובד עכשיו על פרויקט גדול בצד לקוח, שצריך לפתור בעיות שיש היום, ולכן בהכרח עברתי על הטכנולוגיות שיש היום. אני לא יכול לפתח היום תוכנה בצד לקוח בבייסיק של אפל 2, גם אם הייתי רוצה.

(לא פניתי אליך אישית, בינינו בטוח שלא יקרה שום דבר, אז באמת אתה יכול להפסיק להעלב ממני. אני מדבר באופן כללי ביותר ולא פונה לאף אחד אישית. גם ברור לי שאני לא יחיד סגולה ואני לא דואג למי שלא יעבוד איתי. ובאשר ליזם מכיון שכבר עשיתי את זה פעם, והיזמים ההם הצליחו בגדול, ואני לא היחיד שטוען שהיה לי חלק משמעותי בהצלחה, אז לא הייתי ממהר לפסול את האפשרות ששוב זה יצליח. אף שבהחלט שום דבר לא בטוח)
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אני אסביר לך על סמך מה'
אני אסביר לך על סמך מה
18/05/2020 | 09:41
1
28
קודם כל אתה צריך להבין שאתה לא באמת בעמדה להטיל ספק במה שמקובל בכלל התעשייה - כי אתה לא חלק ממנה. עבדת בחברה אחת, חלק (כנראה ניכר) מהזמן לא באמת עבדת, לא היית אחראי על גיוס וסינון מועמדים, לא היית אחראי על קביעת רף איכות והערכת איכות עובדים או תוצרים, ובקושי כתבת קוד וגם זה די מזמן. אז אם אתה מציג את עצמך כיודע הכל - אתה לא יודע כלום.

אם לעומת זאת אתה שואל כדי להשכיל אז אני יכול לענות לך.

קודם כל לגבי הנסיון שלי - תואר ראשון ושני במדעי המחשב (תואר שני בהתמחות הנדסית דווקא, לא מתמטית), כמעט 20 שנות נסיון בכמה וכמה חברות שונות בתעשיה בארץ ובארה"ב, כולל מהחברות המובילות בארץ ובעולם באיכות התוצרים שהם מייצרים והשליטה שלהן בשוק בו המוצרים שלהן נמצאים. בכל החברות בהן עבדתי הגעתי מהר מאוד לתפקידי מוביל טכני וראש צוות, משתתף בתהליך הגיוס של מועמדים חדשים והכשרה של עובדים חדשים ועבודה איתם לאורך זמן. אני באופן אישי יכול לראות במציאות היומיומית איך האנשים שהתמודדו בהצלחה עם השאלות שלי מתמודדים בהצלחה עם המשימות שלהם, ולעומתם אנשים שלא כל כך הצליחו - לא כל כך מצליחים (וכן, אנשים שהמלצתי לא לגייס גוייסו לפעמים, ואף לא פעם אחת הופתעתי מהם לטובה).

זה לגבי הסיון אישי. עכשיו בוא נעבור לנסיון מצטבר. אני כרגע עובד בחברה שמעסיקה עשרות אלפי מתכנתים. החברה מגייסת בסיטונאות ומבצעת מעקב ובדיקה מתמידים כדי לבדוק התאמה של תהליך הראיונות והקבלה להצלחה של העובדים בפועל. מספר שינויים נעשו בתהליך לאורך השנים, והתהליך שתיארתי לך הוא התהליך המוצלח ביותר, נכון לעכשיו.

אני חייב להודות שאת כל הדברים שלמדת מספרים - למדתי בלי ספרים, כך שלא הצלחת להרשים אותי. את הK&R (שקראת לו "הספר הלבן") קיבלתי מהאוניברסיטה הרבה אחרי שכבר התחלתי לעבוד בתעשיה, שלא לדבר על לימוד עצמי שלי בתקופת הבית ספר. באופן כללי, ספרים כבר מזמן מתיישנים עוד לפני שהם מגיעים לדפוס בתחום שפות התוכנה, ספרים כמו קורמן או קנות' לעומת זה אלמותיים - אותם דווקא לא הזכרת.

אני לא נעלב ממך, חלילה, למה לי להעלב מזבוב? אני מנסה להסביר לך שקצת ענווה לא תזיק לך. אתה בא לפה בתור מישהו שעבד בחברה אחת 30 שנה ומציג את עצמך כיודע הכל - אתה לא יודע כלום. אין לך מושג וחצי מושג לא על התעשיה, לא על הטכנולוגיות, לא על איך מגייסים עובדים, ולא על איך לומדים. אתה מתגאה לי פה שלמדת שפות תכנות מספרים, בחייך, איפה אתה חי...
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'זו היתה שאלה רטורית אבל התשובה שלך מאד מעניינת, תודה.'
זו היתה שאלה רטורית אבל התשובה שלך מאד מעניינת, תודה.
18/05/2020 | 10:23
9
לצפיה ב-'הדעה שלך בנושא ראיונות לא מתאימה למציאות'
הדעה שלך בנושא ראיונות לא מתאימה למציאות
18/05/2020 | 10:06
29
יש גרעין של אמת במה שאתה אומר: בעל המאה הוא בעל הדעה. כשאני הולך לשלם סכומים גבוהים והשקעה לא מבוטלת במתכנת חדש, הגיוני שאני זה ששואל את השאלות ומחליט אם הוא מתקבל או לא. באותו אופן, אם יש מועמד מצטיין שחברות מחזרות אחריו, אז הוא זה ששואל את השאלות בראיון ומחליט במידה רבה באיזו חברה לבחור. יצא לי להיות בשני הצדדים, ובשני המצבים, מדבריך אתה לא היית באף אחד מהם.

כל מראיין מחליט איזה דברים הוא רוצה לבחון. מראיין טוב יודע שיש הרבה יותר מדרך אחת לעשות דברים והוא לא יחפש בהכרח את המועמד שיציג את הדרך "שלו". כנ"ל לגבי פרימוורקים, טכנולוגיות ואפילו שפות תכנות. בהרבה ראיונות יתנו לך לממש בשפה שאתה רגיל אליה.
אבל גם מראיין שמחפש מישהו שחושב כמוהו ומתכנת כמוהו, זה לגיטימי אם כי לא בטוח שזה מקום שהייתי רוצה לעבוד בו.

בשאלות הטכניות יש המון שיטות לבחון וזה מאוד תלוי מה אתה רוצה לבדוק. תכנון וארכיטקטורה, ידע בדומיין מסויים, הכרות עם שפה או טכנולוגיה, פתרון בעיות, ידע כללי במדעי המחשב, ואפילו יכולת חשיבה, אינטלגנציה ואפילו תכונות אופי.
יש דעה רווחת בקרב מראיינים שאומרת שיש מכנה משותף של ידע שאמור להיות אצל כל המועמדים. זה יכול להיות ידע כללי בתכנות, וזה יכול להיות ידע שאמור להיות למועמד שטוען שהוא בעל נסיון בתחום מסויים. מי שכותב בקו"ח שלו שעבד 5 שנים בסביבה מסויימת ואין לו את הידע הזה, לרוב ייחשב לאחד מהשניים: שקרן או חובבן. הראשון זה אחד שמשקר בקו"ח, השני זה אחד שבמשך 5 שנים לא טרח להתעניין בחומר הבסיס של העבודה שלו.

היעילות של השאלות במבחנים נבדקת כל הזמן כמו שכתבתי פה בפוסט אחר. מראיינים מנוסים מצליבים בין השאלות שלהם למועמדים שהתקבלו, מחליפים מידע עם קולגות, ובעצמם בוחנים את השיטות שלהם כל הזמן. כמובן שזה לא מדע מדוייק, אבל זה וודאי דרך יותר טובה לסנן מועמדים מאשר להסתמך רק על מה שהם כותבים בקו"ח. מנסיון, כמות השטויות שאנשים מרשים לעצמם לרשום בקו"ח הוא עצום.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'ומה בדיוק גורם לך לחשוב שאתה יודע איך עובדים?'
ומה בדיוק גורם לך לחשוב שאתה יודע איך עובדים?
18/05/2020 | 14:05
22
כשהגעתי למשרה הראשונה שלי, הייתי בטוח לגמרי שאני יודע איך מפתחים תוכנה, כי עשיתי זאת בבית כמה שנים טובות, ואפילו באתי לראיון עבודה עם תיקן עבודות מוכן.

כשהתחלתי את הפרויקט הראשון שלי, הייתי בטוח שאני כותב אותו בצורה יפה ונכונה, וסה"כ גם לא קיבלתי הערות עליו, אבל, זה רק כי זו היית חברה קטנה, ולא היה מתכנת בכיר שיעבור על הקוד שלי.

בהמשך הדרך, כשפתחתי שוב את הפרויקט שלי אחרי חצי שנה שלא נגעתי בקוד, הזדעזעתי מאיכות הקוד הזוועתית.

שאלתי את עצמי איך יכולתי לעשות כ"כ הרבה שטויות.
וזו רק דוגמה אחת.

ככל שעברו השנים, כך ידעתי יותר ויותר כמה ידע חסר לי, וכמה שגיאות עשיתי בעברי בגלל מחסור הזה בידע.

אתה מספר על עצמך שאתה תקוע 30 שנה במקום אחד עם שיטות עבודה מלפני 30 שנה.
למה לכל הרוחות שמישהו יחשוב שאתה יודע משהו שרלוונטי לפיתוח של היום?

הטיפש היחיד בסיפור הוא מי שחושב שהוא מלך העולם שמכיר הכל יותר טוב מכולם בלי שאי פעם יצא מהבית שלו וראה בכלל איזה עולם יש בחוץ.

וכן, בראיונות עבודה שואלים לרוב על נושאים ספציפיים - נושאים שרלוונטיים למשרה אליה מראיינים.
הצפי הוא, במיוחד אם זו משרה עם דרישה לניסיון קודם, זה שתכיר לא את כל תחום התכנות הרחב, אלא את החלקים בו שרלוונטיים לעבודה לשמה מחפשים אותך.

נדיר מאוד שמישהו מוכן לסמוך על כך שתבוא ותשב ללמוד על חשבון כשאתה בא עם 0 ידע רלוונטי.

ואם אתה גם בא עם 0 נכונות להראות שאתה מסוגל ללמוד, אז על מה יש לדבר?

משתמע כאילו אתה מצפה ממראיין להכיר אותך אישית ולסמוך עליך, ולא מוכן בכלל לתת לו שום סיבה לזה.

באמת חשיבה של "אני מלך העולם"...
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לא ברור למה אתה נעלב מזה שהמעסיק מתעקש לבחון אותך'
לא ברור למה אתה נעלב מזה שהמעסיק מתעקש לבחון אותך
18/05/2020 | 09:49
2
34
הוא הלקוח שאמור לשלם לך כסף תמורת שירותך, אתה מצפה שהוא יסתמך רק מה שכתוב בקורות החיים שלך ויקח סיכון בלעסיק מישהו שלא מתאים לו ?

וכן יש ההיררכיה המראיין הוא הבוחן ואתה הנבחן  , ככה זה בחיים כל הזמן יש מבחנים, ולא רק בראייונות עבודה, גם הצגה של מוצר ללקוח זה סוג של מבחן , גם בישיבה השבועית שאתה נשאל שאלות על מה עשיתה.  המבחנים לא מסתיימים עם סיום הלימודים הפרומליים בביה"ס\אוניברסיטה.  אגב הבוחן לא חייב להיות בעל יותר ידע משלך, אולי בסוף הראייון הסתבר לו שאתה יודע יותר טוב ממנו בתחומים מסויימים וזה לא אמור להפריע לו אלה להיפך.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'זו כנראה האישיות הדפוקה שלי'
זו כנראה האישיות הדפוקה שלי
18/05/2020 | 10:02
1
38
אני מבין שלרוב האנשים זה לא מפריע. לי זה עושה בחילה פיזית ממש.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'כל עוד אתה יכול להרשות לעצמך...'
כל עוד אתה יכול להרשות לעצמך...
18/05/2020 | 10:12
10
לצפיה ב-'הוא לא מחפש עבודה בלשכת התעסוקה'
הוא לא מחפש עבודה בלשכת התעסוקה
15/05/2020 | 10:58
125
במסגרת התייצבות בלשכת התעסוקה לשם קבלת אבטלה (בימים כתיקונם) יש ראיון עם נציגה, והיא שואלת את המובטל מה הכוונות שלו, כדי ששירות התעסוקה יעשה כאילו הוא ניסה למצוא לו עבודה. זה התפקיד של שירות התעסוקה. כמובן שאין סיכוי ששירות התעסוקה ימצא עבודה למתכנת מעל גיל 50 ועוד במקצוע.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'יש דבר כזה (או לפחות היה דבר כזה בעבר) '
יש דבר כזה (או לפחות היה דבר כזה בעבר)
17/05/2020 | 08:16
16
91
אבל למרות הכל ניתן למצוא עבודה גם בגילאי 50+ או 60+. 
לפחות פעם (לפני 10-20 שנה) היתה דעה שברגע שהגעת לגיל 40 (או 45 או 50) אתה כבר לא שווה ומחוסר יכולת. ראיתי הרבה מודעות שבהם ביקשו אנשים בעלי "עד 5 שנות ניסיון" ופרוש הדבר שמבקשים אנשים צעירים בלבד. אנשים בחברות השמה גם אמרו לי זאת בפרוש (בעל-פה). היתה גם כתבה שבה חברה מסויימת הצהירה שהיא מוכנה לקבל עובדים חדשים רק אם עבדו מקסימום 3 שנים בחברה אחרת. ההסבר של אותה חברה: אם אותם אנשים עבדו יותר מ-3 שנים בחברה אחרת אז החברה האחרת השרישה בתוכם הרגלי עבודה גרועים שהיא (החברה החדשה) לא תוכל כבר לתקנם. עד כמה שאני זוכר היה גם מנהיג פוליטי שאמר שאנשים בגיל 40 - 45 שפוטרו כבר לא יוכלו למצוא עבודה והחברה הישראלית תצטרך לסחוב אותם על גבה. 
אני לא יודע מה המצב בדיוק היום. אני מקווה שכבר ירדו מהשטויות האלו. 

בקשר לעבודה כעצמאי: נראה לי שחוקי העבודה בישראל הם לרעת העצמאים וממש לא כדאי להיות עצמאי. אבל אם כבר החלטת להיות עצמאית אז כדאי שתעבדי בבית (ולא תשכרי משרד שעולה הרבה כסף), תשתדלי לקנות כמה שפחות ציוד, תשתמשי בכמה שפחות שטח לעבודה (הארנונה על עסקים גדולה בהרה מהארנונה על הבית) ורצוי לא להעסיק עובדים שאינם בני-משפחה בעסק שלך.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אין לי כוונה לפתוח עסק עצמאי...'
אין לי כוונה לפתוח עסק עצמאי...
17/05/2020 | 08:23
62
אין לי יכולות ניהול עסק, וגם לא רעיון להקמת עסק. 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'ה"המלצות" לעצמאים תלושות מהמציאות'
ה"המלצות" לעצמאים תלושות מהמציאות
17/05/2020 | 08:41
14
39
לצפיה ב-'טוב לשמוע שאני לא היחידה שחושבת כך...'
טוב לשמוע שאני לא היחידה שחושבת כך...
17/05/2020 | 10:03
65
במיוחד ממישהו כמוך שהצליח להקים עסק עצמאי שפועל כבר לא מעט שנים (כבר עשור אם אני זוכרת נכון?).
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אני מכיר הרבה עצמאיים אם בעיות (אני מדבר על עצמאיים באופן '
אני מכיר הרבה עצמאיים אם בעיות (אני מדבר על עצמאיים באופן
17/05/2020 | 16:47
12
58
כללי). 
השכירות עולה עשרות אלפי שקלים. 
הארנונה לעסקים גבוהה. 
אתה משלם לבטוח לאומי אבל לא תקבל דמי אבטלה אם תצטרך. 
הציוד שהם רוכשים יקר. 
אם תצטרך הלוואה מהבנק תצטרך לתת ערבות אישית (כלומר למשכן את הבית שלך ואת רכושך). 

ליד ביתי יש מרכז מסחרי ונפתחו והתרסקו שם עסקים בקצב מסחרר. 
הכל אופן מי שפותח עסק עצמאי כדאי שינסה לאמוד ולצמצם את הנזק שיגרם לו במקרה של כישלון.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'זה לא אומר כלום'
זה לא אומר כלום
17/05/2020 | 17:58
11
59
קודם כל, רוב הדברים שהזכרת לא רלוונטיים למתכנת עצמאי.
שנית, דמי ביטוח לאומי של עצמאי נמוך בכמה אחוזים מזה של שכיר ואכן אינו זכאי לדמי אבטלה. כאמור, הוא משלם פחות ביטוח לאומי, אז סה"כ זה אמור להתקזז.

מתכנת עצמאי לא צריך לרכוש ציוד. משרדים ונדל"ן זה דבר מאוד סקלבילי בהיי-טק. מתחיל מעמדה צפה ב700 ש"ח לחודש וממשיך עד לאינסוף. כל אחד ומה שמתאים לגודל העסק שלו ולהכנסות שלו.

לעצמאי יש הרבה דרכים לשלם פחות מס משכיר.

החנויות שהתרסקו במרכז המסחרי ליד הבית שלך לא רלוונטיים למתכנת עצמאי ולא לפורום עובדי היטק.

ערבות אישית יש לכל ההלוואות הבנקאיות בארץ. גם לשכיר שלוקח מליון שקל משכנתה בשביל לרכוש דירה קטנה בראש העין או יונדאי בתשלומים.

לגבי העסקת עובדים: אני מעסיק עשרות עובדים ובזכותם אני מתפרנס מצויין. כל עובד מייצר רווח מסויים. בלי העובדים לא היתה לי פרנסה. אם היו לי 3000 עובדים כנראה היית קוראת עליי בעיתונים. אולי יום אחד...
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'ומה לגבי הדברים האלו: '
ומה לגבי הדברים האלו:
17/05/2020 | 21:03
10
46
1. אתה צריך להשיג לקוחות. זה נראה לי סיפור די בעייתי. 
2. נראה לי שאילו היה לי עסק עצמאי הראש שלי היה שקוע בו 24/7. כשכיר ברגע שאני גומר לעבוד אני לא חושב על העבודה (יתכן שאעבוד שעות נוספות בתקופת לחץ אבל ברגע שאני עוזב את העבודה אני לא חושב עליה). 
3. מה קורה במקרה של משבר כלכלי חריף? האם ההפסדים שלך לא גדולים בהרבה מאלו של שכיר שפוטר? 

סתם מתוך ענין: איך אפשר יכול לשלם פחות מיסים (מתוך הנחה שלא עוברים על החוק)? 

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'ומה לגבי הדברים האלו?'
ומה לגבי הדברים האלו?
18/05/2020 | 08:29
9
33
שנה שעברה כשהתחשק לי לקחתי חודש וחצי חופש וטיול בחו"ל עם המשפחה בזמן שהעסק תפקד והרוויח כרגיל והשנה אני עובד 2-3 ימים בשבוע.
לשאלתך, מה קורה במשבר כלכלי חריף? ומה קורה כשעצמאי מגיע להכנסות של 130,000 ש"ח לחודש? מה קורה בשנה טובה כשמצליחים לחסוך חצי מליון-מליון ש"ח? אלה דברים שכל בעל עסק בינוני מכיר אבל כנראה שאף שכיר במשרה בינונית לא מכיר.
פעם חלמתי להתעשר ולהצליח בגדול. עם השנים גיליתי שיש שכבה גדולה של עסקים קטנים-בינוניים והתמקמתי שם. כאלה שמסכמים שנה עם רווח של 1-2-3 מליון ש"ח. לא תקראי עליהם בעיתונים, ולא במדורי הרכילות אבל כשחולף על פנייך אאודי בכביש ואת תוהה מאיפה הכסף אז זה בעל האולם אירועים, או הקבלן שבונה 4-5 בתים בשנה, המפעל אלומיניום שמעסיק 15 עובדים, המשרד פרסום של 5 עובדים, העו"ד שלי שיש לו משרד של 4 אנשים, הרו"ח - כנ"ל, חבר שיש לו 2 חנויות אופניים מצליחות, ובמקרה שלי, קבלן תוכנה שעושה פרוייקטים.
העניין הוא שכדי להגיע להכנסה כזאת, של 80-200K ש"ח בחודש, בתור שכיר אתה צריך להיות במשרה בכירה מאוד. בתור בעל עסק אתה צריך להיות בינוני, לא יותר.
הסיכון שהזכרת כמובן קיים ויש כאלה שנקלעים לחובות. בטח שיותר משכירים.
לעניין החיסכון במיסוי: הדרך החוקית הנפוצה ביותר היא על ידי שימוש בחברה בע"מ. יש על זה הררים של מידע ומאמרים, חפשי ברשת אם זה מעניין אותך.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'איך אתה יכול להרויח על חברה בע"מ? '
איך אתה יכול להרויח על חברה בע"מ?
18/05/2020 | 12:19
8
29
לפי מה שקראתי מס חברות הוא 23%. אם אתה מושך את הכסף כדוידנד תצטרך לשלם 30% על היתר. סכ"ה מס שתצטרך לשלם זה 46%. עד כמה שידוע לי המס השולי המקסימלי על משכורת שכיר הוא בערך הסכום הזה והמס הממוצע נמוך יותר.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לא מושכים את הכסף'
לא מושכים את הכסף
18/05/2020 | 13:23
7
34
מה שקראת הוא נכון. החל מגובה הכנסות מסויים, מרוויחים יותר כסף ממה שזקוקים לו לצריכה השוטפת. אין סיבה למשוך את הכסף הזה. הוא נמצא בחברה (אחרי 23% מס), מושקע באפיקים שונים ומשמש כתוכנית חסכון/השקעה.
הכסף הזה נצבר ומשמש כהון משפחתי. יש גם הרבה דרכים להוציא אותו בלי לשלם מיסים.
אפשר להעסיק את הילדים שלך בבוא היום ולשלם להם משכורות נאות, בתקופות קשות כשאין הכנסות אפשר למשוך לעצמך משכורות, או סתם להוריש את החברה עם הכסף. בתחום האפור יש שמנצלים אותו בדרכים פחות לגיטימיות כמו הענקת "הלוואות" לבני משפחה או הוצאות עסקיות לשימוש פרטי.

יש גם הטבות מס במקרה של הפסדים או אי הכנסות. שכיר שהיה בבית מכל סיבה שהיא שנה וחצי, מתחיל לעבוד בעבודה חדשה והזכות מס היחידה שהוא יכול לנצל זה החזרים של מס הכנסה בשנת המס הקלנדרית.
חברה בע"מ מגלגלת הפסדים משנה לשנה. אז נאמר שיש לי מליון ש"ח בחברה. במשך 3 שנים לא עבדתי והחברה לא הכניסה כסף אבל משכתי משכורת כל חודש. בדו"חות החברה נרשמו הפסדים של מליון ש"ח שזה כל הכסף שבזבזתי ב3 שנים. עכשיו אני מתחיל לעבוד ושוב החברה מתחילה להרוויח. אבל הרווח מקוזז עם ההפסדים הקודמים. כלומר, אני לא אשלם את ה23% מס עד שהחברה תחזיר לעצמה את המליון שקל.

לשכיר זה כמובן לא עובד ככה. אם בזבזת את החסכונות שלך, זו בעיה שלך. על ההכנסה החדשה שלך תצטרך לשלם מס כמו כולם.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'בסופו של דבר כל הכסף כנראה נמשך מהחברה'
בסופו של דבר כל הכסף כנראה נמשך מהחברה
18/05/2020 | 16:37
4
29
ואז משלמים את כל יתרת המס.
לפי מה שהבנתי היתרון בחברה מבחינת מיסוי הוא היכולת לאזן את המשכורת הנמשכת מהחברה בין שנים טובות לשנים רעות, אבל אם אין שינויים גדולים בין השנים, החיסכון במס מועט.
לעומת זאת הנהלת חשבונות של חברה יותר מסובכת ועולה יותר כסף (כפול).
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'ברוב החברות זה כנראה לא כך'
ברוב החברות זה כנראה לא כך
18/05/2020 | 17:08
3
29
אולי בחברות ממש קטנות אבל מרבית החברות משאירות את הכסף בחברה. עד מתי? תיאורתית לעולמי עד. זה לעניות דעתי העיוות מס הגדול ביותר במאות האחרונות שמבדיל בין עשירים לבין כל היתר והוא כלל עולמי. בישראל ניסו קצת להלחם בזה למשל אסרו על "חברות ארנק" אבל זה טיפה בים וכרגע זו מלחמה אבודה.
אף אחד עשיר לא מחזיק את ההון שלו בחשבון האישי. הכסף מושקע דרך חברות, מהן מושכים מה שצריך לצריכה הפרטית והשאר נשאר שם. עד מתי? יש משפחות שכבר מגלגלים הון לדור שלישי ורביעי.
במקרה שלי, אני לא רואה סיבה שאמשוך את רווחי החברה במהלך חיי. עם חינוך נכון, הילדים שלי יקבלו את החברה בירושה עם הכספים שבה וימנפו כדי לגדול.
לגבי הנח"ש: מה שכתבת נכון אם אתה העובד היחיד בחברה. אבל כשהעסק גדל, ההוצאות של הנהלת חשבונות גדלות בהתאם וזה כבר פחות משנה באיזו ישות אתה משתמש. חשבות שכר לעובדים, ניהול כספים, מיסוי וכל העניינים השוטפים זה כבר ברמה של העסקת מנהל חשבונות במשרה חלקית.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'התכוונתי לחברות קטנות עם בעלות יחידה'
התכוונתי לחברות קטנות עם בעלות יחידה
18/05/2020 | 19:08
2
26
אני עוסק מורשה.
עדיין כשתמשוך את הכסף תשלם עליו מס כמו כולם כשתרצה להשתמש בו.
ואם הכסף יצמח בחשבון השקעות של החברה, עדיין תשלם בסופו של דבר אותו מס, כשתרצה להשתמש בכסף.
יתרון המס בא לידי ביטוי רק כשיש פערי הכנסות לאורך השנים ואז אפשר להרוויח כתוצאה ממשיכת הכסף ממדרגות מס נמוכות יותר לאורך זמן (לפחות זה מה שאני מבין...).
עם צפי שנעבוד עד הפנסיה ואולי מעבר, ובגיל הפנסיה נקבל פנסיה וגם הילדים יעבדו ויקבלו משכורת והזמן האישי שנדרש להתעסק עם חברה, יש לו גם מחיר. יתרון המס לא נראה כזה גדול ולא בוער לי לפתוח חברה.
למי שההכנסות מחו"ל, יש פוטנציאל לנצל את החוק המיותר לעידוד השקעות הון, שנותן הנחת מס אמיתית, אבל לא ברור כמה זה תופס לעסקים קטנים ...

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אכן. לפרילנסר זה לא יתרון משמעותי אם בכלל'
אכן. לפרילנסר זה לא יתרון משמעותי אם בכלל
18/05/2020 | 19:46
1
29
כל המניפסט שלי כוון כלפי מי שטען שלא כדאי להיות בעל עסק, לא להעסיק עובדים וכו'.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אכן אגדה אורבנית'
אכן אגדה אורבנית
18/05/2020 | 20:48
91
כדאי מאוד להיות עצמאי בעסק מצליח.
אני לא חושב שמפלים את העצמאים יחסית לשכירים.
עצמאי הוא המעסיק של עצמו ואם אני לא טועה המיסוי פחות או יותר זהה.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'בקצור לפי דבריך: '
בקצור לפי דבריך:
19/05/2020 | 09:45
18
1. אתה לא מושך את הכסף שאינך צריך, משקיע אותו ואז הכסף שהיית צריך לשלם כמס (וגם הכסף שלא היית צריך לשלם כמס) נותן לך רווחים נוספים. 
זה אפשרי אבל רק אם לא תמשוך את הכסף במשך 15 - 20 שנה זה יתן לך קיצוץ אפקטיבי משמעותי של רבע או חמישית מהמס (אני יוצא מתוך הנחה שתוכל לקבל על ההשקעות תשואה של 4%-5%). 
הטבת מס במקרה של הפסדים: נניח שיש לך מיליון ש"ח רווחים בחברה שלא הוצאת ועכשיו החברה מפסידה אבל אתה מושך משכורת של 20K במשך 50 חודש. אח"כ המברה שוב מרויחה. אתה תשלם מיסים על המשכורת שמשכתה אבל האם במשך הזמן לא תשלם 23% מס עד שחברה תחזיר לעצמה את המיליון ש"ח? 
העסקת הילדים שלך: אני מניח שאתה מתכוון להעסקה ממש לא לפיקציה אבל אתה משלם להם משכורת גבוהה יחסית. האם לזה אתה מתכוון?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'כדי שיצא לך חיסכון משמעותי במס עליך לא להוציא את הכסף במשך '
כדי שיצא לך חיסכון משמעותי במס עליך לא להוציא את הכסף במשך
19/05/2020 | 10:05
24
30 - 40 שנה (כלומר להעבירו לדור הבא). 
בהנחה שאתה יכול לעשות על ההון תשואה של 5% - 6% לשנה. אם תוציא את הכסף אחרי 30 שנה תצטרך לשלם בערך חצי המם ואחרי 40 שנה בערך שליש.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'הכרתי מקום אחד שלא היה מוכן לקבל אנשים מעל '
הכרתי מקום אחד שלא היה מוכן לקבל אנשים מעל
23/05/2020 | 09:43
6
גיל 30. 
אבל זה היה ממש משהו מיוחד. 
בכל אופן כשהייתי צעיר היה לי הרבה יותר קל להתקבל אבל בהחלט אפשר להתקבל גם בסביבות גיל 60. 
עבודה בהיי-טק >>

הודעות אחרונות

16:13 | 26.05.20 simple question
11:37 | 26.05.20 jellymean
18:27 | 25.05.20 Desslok of Gamilon
06:36 | 25.05.20 מחפשת עבודה17
00:31 | 25.05.20 Desslok of Gamilon
21:41 | 22.05.20 סימבה8881
05:51 | 21.05.20 מחפשת עבודה17
04:57 | 21.05.20 מחפשת עבודה17
08:49 | 18.05.20 מחפשת עבודה17

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ