"מדוע נשים עוזבות את ההייטק?"

ai21

New member
זה בכלל לא עניין של "נבונים" אלא עניין של "אילוצים"

אם הצהרון מחייב אותך להגיע בשעה מסויימת - זו השעה שתגיע בה.
זה הופך את הדיון על "זמן" לחסר משמעות.
&nbsp
במקום העבודה הראשון והשני שלי מחוץ לצבא זמן ההגעה היה רבע שעה.
במקום העבודה הקודם שלי זה היה שעה - אבל עם הסעה הלוך ושוב,
ובנוכחי זה השתנה - מרבע שעה לשעה (עברו מקום, כך שיותר מהנדסים מגיעים לעבודה תוך רבע שעה אבל אני לא).
השאלה האמתית היא - איפה זה נמצא בשיקולים שלך (כולל מעבר דירה)?

hadooper

New member
מה שאתה המתאר אינו באמת אילוץ

אתה תמיד יכול לשכור בייבי-סיטר בתמורה לתשלום כספי כדי שתוציא את הפעוט / ילד מהגן בזמן הרצוי (וככה אתה משלם לה על הזמן שלה).

לזמן יש ערך כלכלי בדומה לערכו של כסף.

מה שאני טוען הוא שליותר ויותר אנשים, ערכו הכלכלי של הזמן התייקר מהותית מאז פרוץ עידן הריביות האפסיות והכסף הזול בעולם. ולכן נוצר מצב שבו חלקם מתעדפים אותו יותר על-פני שכר גבוה יותר (עד גובה מסויים).

תנסה לחשב כמה היה עולה לך לשכור בייבי-סיטר עבור ילדיך בכל יום. האם זה לא היה "מתקזז" לך בסופו של דבר ממילא מהשכר הגבוה שהיתה מקבל אילו היית עובד כמהנדס בשכר גבוה? לא עדיף כבר להשקיע את אותו הזמן בעצמך בבילוי עם ילדיך ובכך גם להרוויח את היכולת להשפיע באופן יותר טוב בגידולם ובחינוכם?

ai21

New member
שוב "הצעות" תלושות מהמציאות, ותירוצים מגוחכים באופן דומה

ההצעה שלך סבירה - כפיתרון חד-פעמי.
כפיתרון קבוע - היא מגוחכת.
בלי שום קשר לתירוץ הקלוש על "ריבית נמוכה"

כמעט בכל המקרים, בישראל משפחות מתנהלות כשבן-זוג אחד עובד פחות שעות.
מה שמאפשר קיום סביר כמשפחה, לצד עבודה.
מתנהלים - סביב האילוץ הקיים. לא תוך התעלמות מהמציאות.

ברוב המקרים אין 2 בני זוג ששניהם בהיי-טק, ואם כן - אחד מהם יעבור למשרה כזו.
כפי שהזכרתי - ראש צוות שהכרתי, שהיה מצליח מאוד באינטל ויועד לקידום, עבר למשרה כזאת, כדי שאישתו תהיה רופאה (לעומת היי-טק, ברפואה אין אפשרות למשרות אם).

ai21

New member
רמת ניתוק מהמציאות די גבוהה, לפני כמה עשורים עזבת את התחום?

לעובדים בלי הכשרה רלוונטית ובלי מוטיווציה לעבוד קשה, באמת לא חסר עבודות - בשכר נמוך,
מהנדסת שהולכת לעבוד בתחום אחר - סופגת מיד מכה קשה במשכורת.
ולוקח המון זמן (אם בכלל) עד שהוותק משלים חלק מהפגיעה.

ובאמת למה לבלות בפקקים?
הרי מחכה לה מטבח נוח, והיא יכולה להישאר בו "אימא".
אלא שכל המהנדסות שאני מכיר - לא מחפשות את זה.

גם האובססיה לז'רגון הקומוניסטי על "המוחלשות", מעיד על ניתוק.
מכיוון שרק 10% מהאוכלוסייה לומד אנגלית וחשבון ברמה גבוהה, רוב האוכלוסייה "מוחלשת", וככל הנראה נוח לה עם זה.
אבל נשים - הן לא באמת חלק מזה.

hadooper

New member
אולי אתה לא מכיר מספיק מהנדסות

אבל זה לא מפריע לך לקרוא לי מיזוגן ומנותק.

אני כיום עובד בתפקיד שבו אני לא מפסיק ללמוד דברים חדשים על בסיס יומי ואפילו שעתי למרות שאני כבר 12 שנה בתחום.

וצ'מע, המהנדסות שאני הכרתי בארץ כן הכירו במציאות שהתפקיד שלהן לא וורוד והוא לא תמיד מצריך עבודה שמרחיבה את האופקים שלהן. ויש בו לפעמים גם עבודה שחורה ומלוכלכת כמו שיש לכולם. ודווקא בגלל זה, לבלות זמן בבית זה לא אומר בהכרח במטבח, זה אומר שהן יכולות להקדיש קצת יותר זמן לעצמן כדי ללמוד דברים חדשים מחוץ לשעות העבודה.

hadooper

New member
אפרופו מטבח, בתור גבר עם כישורי בישול לא רעים בכלל

הרבה פעמים אני מוצא את עצמי הולך למסעדות מהסיבה הפשוטה: כי המסעדות מאד זולות ברובע העירוני בו אני גר (גם בלי "תן-ביס" מהמעסיק) ולכן זה פעמים רבות יוצא לי יותר משתלם כלכלית, כאשר מה שאני צריך לבשל בבית היה לוקח לי יותר מ 20-30 דקות.

אז זאת עוד דוגמא שבאה להמחיש כאן השיקול הכלכלי בין זמן לכסף.

Nuke1985

Active member
גם אם יש הבדלים ביולוגיים, זה לא אומר שאין הטיה

כמו שיש הבדלים בגובה ממוצע בין גברים לנשים, ייכול להיות שיש הבדלים ברמת העניין. במקרה אני מכיר את פיטרסון, אני לא חושב שהוא מתמחה בנושא הזה והוא טיפוס דיי שנויי במחלוקת , גם james damore פירסם טענות דומות ופוטר על זה מגוגל.

בעקבות המקרה הזה David Patterson (זוכה פרס טורינג, ומהיוצרים של RISC-V) פירסם מאמר תגובה, כול המאמר שווה קריאה אבל החלק הזה רלוונטי במיוחד:

"Second, both established research and common sense tell us that members of underrepresented groups are more easily discouraged because they face daily biases that others don’t. Coaching programs—like Stanford Women in Computer Science, which has helped increase the number of women CS majors dramatically—can compensate. While anyone can selectively pick papers to support one’s version of “the truth,” virtually all scientists who have studied these issues agree that implicit bias and stereotyping are significant barriers for members of underrepresented groups. After all, the more egalitarian the society, the smaller the sex differences in science and math performance. When women feel secure and affirmed, they perform as well as men on math tests."

user32

Well-known member
מנהל
אני בהחלט מסכים

שני הצדדים מעצבנים אותי. פיטרסון עם הפסקנות והבטחון המוגזם שלו שהרבה פעמים נשען על חצאי עובדות ומצד שני, החוקרים במיינסטרים של מדע החברה (ופסיכולוגיה הוא חלק מהתחום) שטופי מוח באג'נדות פרוגרסיביות כביכול וניכר שהדעות שלהם מאפילות על המחקרים בגדול. אני בוגר תואר במדעי החברה אז אני אמנם לא מומחה גדול אבל יכול להעיד ממקור ראשון שהמחקר מוכתב ומוגבל על ידי האידיאולוגיות ולא להפך.

בכל מקרה אני אישית סבור שיש הבדלים במשיכה של גברים ונשים במקצועות שונים. אבל כפי שציינת, בנוסף יש חסמים תרבותיים, התניות חברתיות וסביבה עוינת שמסלילה גברים ונשים.
כך שמבחינתי האמת כרגיל איפשהו באמצע.

choo

Active member
בנוהל הרגיל - קבוצה של גברים שמתווכחים מה חושבות נשים

&nbsp
שימו לב שכל הכותבים בשירשור הזה הם גברים (וטרולים ממין זכר).
&nbsp
באנאלוגיה על כנס דאבוס:
&nbsp
Davos is where billionairs tell millionairs about what the middle class feels
&nbsp
&nbsp

h a j b i

New member
הפורום פתוח לכולם וכולן

אז או שאין פה נשים או שהדיון לא מספיק מעניין אותן

user32

Well-known member
מנהל
האמת שזה נכון גם לצד השני

הנשים שכותבות גבוהה על אפליה והדרה, הן כאלה שמעולם לא כתבו שורת קוד וכף רגליהן לא דרכה בחברת היי-טק אבל הן יודעות יפה להטיף למנהלי החברות, למהנדסים ולמהנדסות איך הם צריכים לנהוג.
כאמור, הפורום פתוח לכולם ולכולן, ורבים מהגברים פה מתגוררים בבית עם אישה שגם עובדת ומגדלים ילדים אז יש קצת הבנה ותחושת שותפות.

Nuke1985

Active member
האמת היא שזה באמת נראה דיי מגוחך

ואפשר להגיד שהפורום התגלה כמיקרוקוסמוס של התמונה שהוצגה של התעשיה, עם עודף אגרסיביות, וכנראה שלא סתם נשים הקימו לעצמם פלטפורמות ייעודיות כמו she-code או נשים בהייטק , למרות שזה כביכול "לא הגיוני" כי יש פחות אנשים מקצועיים שייכולים לתרום.

hadooper

New member
אתה מנסה לפתור בעיה שעמים יותר מתקדמים מאתנו במערב לא הצליחו

כשיש בעיות חברתיות הרבה יותר חמורות ואקוטיות.

האם אתה פופוליסט?
האם אתה רוצה שפשוט נשתיק את יתר הבעיות וגם את המקור להבנת הבעיות אותן אתה מציג (מה שאתה מכנה "אגרסיביות יתר")? האם זה מה שישפר את המצב?

כרגע המצב הוא מאד אבסורדי ולא הגיוני, כאשר אם אתה מנהל מגייס, אתה חשוף מצד אחד לתביעות על חוסר איזון בתחום הD&I ומצד שני גם על אפליית יתר סוגי המועמדים. אתה יוצא קרח מכאן ומכאן... ועוד יותר חמור, בסוף יוצא שאתה מפסיד כספי משקיעים בגלל עובדים פחות מתאימים.

שלא לדבר על השאלה האם כל זה בכלל הוא מה שבסוף עשוי אכן למשוך יותר נשים לתחום או למנוע מאלו הקיימות לנטוש אותו (ספק רב מאד, למידע נוסף, עיין בהודעתי הקודמות אודות הכסף הזול והריביות האפסיות שמייקרים את ערכו הכלכלי של הזמן).

Nuke1985

Active member
אם מישהי רוצה אני ייכול לפרסם תגובה (עוד יותר) אנונימית שלה

שתשלח אותה אלי. ואני אכתוב את זה כאן.

jgut

New member
אני לא יודעת למה נשים עוזבות את ההייטק

בתור אישה, אני יכולה לספר סיפורים אישיים, אבל לא להכליל אותם על נשים אחרות.
אני עזבתי את ההייטק, לתקופה מסויימת, כי עבדתי בחברה שהיתה מאוד לא נעימה. מאז חזרתי להייטק ולמדתי לבחור בחברות טובות יותר.
האווירה באותה חברה היתה אכן אגרסיבית, אבל אני לא יודעת אם זה מה שהפריע לי הכי. אין ספק שזה היה מקום שלא היה נעים לבוא אליו בבוקר.
&nbsp
אגב, גם בזמנו כשכתבתי פה בפורום וניהלתי לתקופה קצרה, נתקלתי במלא הודעות שובינסטיות. אני לא מתרגשת מזה, אבל זה לא מביא את החשק לכתוב פה יותר מידי.

למעלה