קניית אופציות שהבשילו בעת עזית חברה - האם מקובל?

choo

Active member
רוב מניות הסטארטאפים אינן סחירות ב-secondary market

&nbsp
כדי שהמניה תהיה סחירה בשוק משני, החברה עצמה צריכה להסכים לכך, ולחשוף מידע מסויים לשוק המשני. מעט חברות ישראליות מסכימות לבצע את זה (ובכלל מגיעות לתנאים שבהם השוק המשני יקלוט אותן).
&nbsp
וזה מחזיר אותנו שוב לשוק הלא סחיר - שהוא שוק שונה לגמרי מהשוק הסחיר.

choo

Active member
נ.ב. משקיע מבצע פיזור רחב של השקעות לאיזון הסיכון

&nbsp
עובד שכיר לא יכול להגיע לפיזור רחב כזה, אלא אם יעבוד במקביל בכמה עשרות חברות ;)

jellymean

New member
תשבי יתרץ קושיות ובעיות

הזכות לרכוש מניות חברה בעתיד במחיר שסוכם בעבר. זאת אופציית רכש CALL.
כאשר משקיעים במניה צריך לקחת בחשבון שהמניה עשויה בהמשך לעלות או לרדת בערכה. חשוב גם שיהיה למי למכור את המניה.

ערך של סטארטאופ יכול לזנק אך יכול גם להתרסק. חברות שגייסו במאה מליון דולר התרוממו והביאו רווחים אדירים אך יש כאלו שהתרסקו והשווי התרסק גם.

selalerer

New member
תבדוק בנוסף אם אתה לא צריך לשלם מס על הרכישה

רשמית אתה מקבל מניות בהנחה גדולה. אני לא יודע אם עושים את זה בפועל, אבל רשויות המס יכולות לראות בעת הקנייה את סכום ההנחה כתשלום עבור עבודה ולמסות אותו בהתאם.

user32

Well-known member
מנהל
יש הסדר מיוחד לעובדי היי-טק - "סעיף 102"

סעיף 102 לפקודת מס הכנסה הוא סעיף מיוחד שמאפשר לעובדים שכירים לממש את האופציות ולשלם את המס רק אם וכאשר יתבצע אקזיט. החוק מחייב שורה של תנאים אבל הסטארטאפים או ליתר דיוק משרדי העו"ד שלהם דואגים לעמוד בחוק.
אגב, אני כל כך רגיל להסדר הזה שלפני כמה זמן חתמתי עם חברה על פרוייקט תמורת תשלום וחבילת אופציות נדיבה שאף הכפילה ושלשה את עצמה כשהחברה הצעירה נקלעה לקשיים (למעשה עבדתי תמורת אחוזים). הבעיה שהחוזה היה מול החברה שלי (חברה בע"מ). הסטארטאפ לא מזמן גייס 10 מליון דולר ואני צריך לממש את האופציות טרם יפקעו. הבעיה שלחברות אין את ההסדר 102 ואני צריך לשלם מאות אלפים למס הכנסה, ועוד קיבלתי אותם במחיר של 1 אגורה למניה. חיים קשים...

jellymean

New member
יוזר, זה מפליא *שאתה* חתמת על הסכם אופציות בלי להתייעץ...

למעלה