לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2170821,708 עוקבים אודות עסקים

פורום עבודה בהיי-טק

ברוכים הבאים לפורום "עבודה בהיי-טק", המקום שבו תוכלו לשאול שאלות במגוון נושאים המעניינים את העובדים בתחום ואת החדשים המעוניינים להיכנס אליו. לדוגמא:- מה שואלים בראיונות עבודה?- מהם תחומי העיסוק וההתמחות בהיי-טק?- כמה אני שווה בשוק?- מה ההבדל בין מסלולי הלימוד והתארים השונים?- עזרה בהכנת קורות-חיים- ייעוץ כללי - האם באמת בהיי-טק כולם אוכלים סושי?מותר לפרסם בפורום גם הצעות עבודה רלוונטיות לתחום, אולם אנא קחו בחשבון שהודעות בנוגע למשחקי פירמידה ו/או לשיווק רב שכבתי (שר"ש, MLM) לא מקובלות בפורום וימחקו ללא אזהרה מוקדמת.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום עבודה בהיי-טק

ברוכים הבאים לפורום "עבודה בהיי-טק", המקום שבו תוכלו לשאול שאלות במגוון נושאים המעניינים את העובדים בתחום ואת החדשים המעוניינים להיכנס אליו. לדוגמא:- מה שואלים בראיונות עבודה?- מהם תחומי העיסוק וההתמחות בהיי-טק?- כמה אני שווה בשוק?- מה ההבדל בין מסלולי הלימוד והתארים השונים?- עזרה בהכנת קורות-חיים- ייעוץ כללי - האם באמת בהיי-טק כולם אוכלים סושי?מותר לפרסם בפורום גם הצעות עבודה רלוונטיות לתחום, אולם אנא קחו בחשבון שהודעות בנוגע למשחקי פירמידה ו/או לשיווק רב שכבתי (שר"ש, MLM) לא מקובלות בפורום וימחקו ללא אזהרה מוקדמת.

לצפיה ב-'מחיר קנית אופציה לעומת מחיר נקוב'
מחיר קנית אופציה לעומת מחיר נקוב
29/10/2019 | 15:21
26
215
קניתי את האופציות שלי לאחר שעזבתי סטארטאפ אחרי 4 שנים. המחיר היה כחצי דולר לאופציה. קיבלתי תעודה שאני בעל כך וכך כמות מניות בחברה שהערך הנומינאלי של המניה שווה סנט אחד בודד.  
נשמע למישהו הגיוני?  הרי שילמתי פי 50 יותר...
קשה לי להאמין שהחברה אותה עזבתי תנסה ״להרוויח״ על הגב של שלי.
אשמח לעזרה ממי שמכיר את הנושא.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'קרוב לוודאי שאין לזה שום חשיבות'
קרוב לוודאי שאין לזה שום חשיבות
29/10/2019 | 16:00
12
152
אתה כנראה מתכוון לערך הנקוב על המניה שזה מה שהיה השווי ביום שרשמו את החברה, לפני גיוס כסף ראשון, לפני משקיעים, לפני הכל.  זה לא הערך במצב כיום שתלוי במצב החברה ויכול להיות כל שווי החל מאפס ועד למיליארדים.  הערך הנקוב על המניה זה סתם פיקציה משפטית, אין לו משמעות אמיתית.  זה לא משהו שמשתנה אי פעם, בניגוד לשווי האמיתי שיכול לעלות ולרדת לפי ביצועי החברה והבורסה באופן כללי.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אז מדוע מכרו לי בחצי דולר?'
אז מדוע מכרו לי בחצי דולר?
29/10/2019 | 17:29
11
117
היו יכולים למכור לי לפי סנט אחד פר אופציה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'זו היתה הערכת השווי בעת המימוש שלך'
זו היתה הערכת השווי בעת המימוש שלך
29/10/2019 | 18:51
5
117
הערכת שווי זה נושא סבוך. אחת הדרכים היותר אמינות זה להסתמך על השווי לפיה גוייסה ההשקעה האחרונה, או לחילופין השווי של הגיוס המתקרב במידה ויש תהליך גיוס פעיל.
אז אם קרן הון סיכון שילמה לפי שווי של חצי דולר, גם אתה תשלם לפי השווי הזה כי זה השווי הנוכחי של החברה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'יוזר, בהיות שואל השאלה בעלים של כמות קטנה של מניות...'
יוזר, בהיות שואל השאלה בעלים של כמות קטנה של מניות...
30/10/2019 | 00:50
4
109
ככל הנראה, כח המיקוח שלו קטן יחסית ולכן הוא יקבל את המחיר שיתנו לו. אבל הוא עדיין יכול לנסות להתמקח או למכור את המניות בבורסה (אם הן סחירות) או לגורם שלישי אם ימצא אחד כזה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'הוא לא יכול להתמקח, כי אין לו שום מנוף'
הוא לא יכול להתמקח, כי אין לו שום מנוף
30/10/2019 | 01:42
3
91
 
החברה ממש לא תתנגד שהוא וותר על האופציות שלו, והן תחזורנה ל-pool לטובת הקצאה לעובדים אחרים. אין לו שום דבר לתת לחברה, שיספק להם ערך כלכלי - אלא אם הוא מתעתד למכור להם שירותי תמיכה במוצר והם *מאוד* חפצים ביקרו (וסביר יותר להניח שהם יתנו לו הלוואה מימוש האופציות בתנאים נוחים, או ישלמו לו כסף רב ויתר על שירותי התמיכה העתידיים, אבל לא ישנו את מחיר המימוש של האופציה (קיימת גם אפשרות שמבחינה חוזית אסור להם לשנות את מחיר האופציה, שנקבע בעת חתימה על חוזה הענקת האופציות לעובד, לאחר שהעובד הצטרף לחברה, ועל בסיס תוכנית אופציות שאושרה על ידי הדירקטוריון של החברה, שכוללת בין השאר את מחיר המימוש של האופציות).
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תמיד אפשר לנסות להתמקח וגם....'
תמיד אפשר לנסות להתמקח וגם....
<< ההודעה הנוכחית
30/10/2019 | 02:15
2
72
כתבתי שכנראה, כח המיקוח שלו קטן מאוד וזה מקביל לניסוח שלך על מה שאתה מכנה היעדר מנוף. התיאור שלו לא קוהרנטי, שים לב לציטוט...
 
 
קניתי את האופציות שלי לאחר שעזבתי סטארטאפ אחרי 4 שנים. המחיר היה כחצי דולר לאופציה. קיבלתי תעודה שאני בעל כך וכך כמות מניות בחברה שהערך הנומינאלי של המניה שווה סנט אחד בודד.  
 
כותב הפוסט מימש את האופציות ורכש מניות. הוא לא בעל אופציות אלא בעל מניות. הוא יכול להציע את המניות שלו למכירה. ייתכן שהחוזה מגביל אותו במכירה של המניות. לדוגמה, בחברת הייעוץ מקינזי, השותפים לא יכולים למכור את המניה לצד שלישי, הם מוגבלים בהחזרת המניה לחברה (ככל הנראה חלף פיצוי כספי).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
נ.ב
מה זה השפה הפלצנית הזאת למעלה? "חלף"? נורא! 
שוב פעם שוקי יצא מהתיבה....
בים בם בום התפוח הוא אדום
 
 
צ'רינג צ'ראנג....
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אם החברה היא פרטית, ככל הנראה הוא לא יכול למכור את האופציות'
אם החברה היא פרטית, ככל הנראה הוא לא יכול למכור את האופציות
30/10/2019 | 02:32
1
71
 
נוהג מקובל בחוזי אופציות בחברות שאינן ציבוריות, למעט במקרים שבהם החברה החליטה להצטרף ל-secondary market.
 
בכל מקרה אין אפשרות להתמקח על מחיר מימוש האופציות, וככל הנראה אין לו רשות למכור את המניות, ולכן אין על מה להתמקח מול החברה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'נכון , לא יכול למכור ואין לי אפשרות להתמקח'
נכון , לא יכול למכור ואין לי אפשרות להתמקח
30/10/2019 | 22:44
20
לצפיה ב-'לא יכלו למכור לך בסנט אחד'
לא יכלו למכור לך בסנט אחד
30/10/2019 | 09:43
4
113
כי בנקודה שמכרו לך, שווי החברה כבר היה יותר גבוה.  כנראה נכנסו משקיעים או בעלי מניות אחרים לפי שווי גבוה יותר, וזה מה שאתה קיבלת.  לא יכלו להפלות אותך ולתת לך נכס בסנט כאשר לפני כן מכרו את אותו נכס לאנשים אחרים במחיר של חצי דולר.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'הגיוני'
הגיוני
30/10/2019 | 22:42
16
לצפיה ב-'דסלוק, המהות של אופציה....'
דסלוק, המהות של אופציה....
30/10/2019 | 23:39
2
65
האופציות שהבחור קיבל או רכש מבטיחות לו לרכוש את המניה במחיר מוסכם וקבוע מראש בזמן עתידי. כנראה שהאופציות שלו קבעו מחיר קניה של חצי דולר בעוד כך וכך שנים. אין קשר למחיר השוק או לעסקאות עם אחרים. המחיר של אופציה נקבע מראש. ולגבי משחק עם מחירים של אופציות... ראה המקרה של מנכ"ל קומברס, קובי אלכסנד שהורשע בפרשת הבקדייטינג.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אתה באמת לא צריך ללמד אותי'
אתה באמת לא צריך ללמד אותי
31/10/2019 | 11:27
1
70
אני 20 שנה בענף וקיבלתי אופציות ומניות מ 5 חברות עד עכשיו, מתוכן 3 שפשטו רגל, סטארט אפ אחד שנמכר באקזיט גדול, וחברה אחת שכבר בורסאית ומונפקת.  אני מכיר את הנושא מכל צדדיו.
 
בוודאי שמחיר המימוש של האופציה נקבע מראש, ביום הענקת האופציה.
 
אבל הוא לא נקבע בצורה שרירותית.  הוא נקבע לפי שווי החברה באותו רגע שהאופציה מוענקת, לרוב לפי גיוס אחרון ולפי כמה שהמשקיעים האחרונים קנו את המניה.  לפעמים העובד מקבל בהנחה מסוימת ולפעמים לפי השווי של הגיוס האחרון כמו כל משקיע.  כמובן שהמטרה של כולם היא שהחברה בעתיד תהיה שווה הרבה יותר ואז גם העובד וגם המשקיעים ירוויחו כסף.
 
דוגמא מספרית:
- אם גיוס הכסף האחרון של החברה ממשקיעים נעשה לפי שווי חברה של 10 מליון דולר, ולחברה יש מליון מניות, אז כל מניה שווה באותו רגע 10 דולר.  
- העובד מקבל ללא תמורה אופציות שמאפשרות לו לקנות מניה ב 10 דולר בזמן עתידי כלשהו (לרוב האופציות מוגבלות בזמן, 5-10 שנים זו תקופה מקובלת).  
- לרוב האופציות לא ניתנות לעובד מייד אלא רק "הבטחה לאופציות" והאופציות עצמן משוחררות על פני כמה שנים לפי מנגנון שנקרא Vesting.  אופציות שהן לא Vested לא ניתנות למימוש.  אם העובד עוזב הוא מאבד אותן
- אופציות שהן Vested ניתנות להמרה למניה במחיר שנקבע עליהן מראש
- מניות של חברה פרטית ניתנות למכירה רק באופן פרטי, אם מישהו רוצה לקנות.  מניות של חברה בורסאית ניתן למכור בשוק החופשי בכל רגע.
- ברגע ההענקה העובד בדרך כלל בנקודת האפס, כלומר אם הוא ממיר את האופציה למניה באותו רגע ומוכר אותה (בהנחה שמותר היה לו) אז הוא לא ירוויח ולא יפסיד כלום כי מחיר המימוש של האופציה מייצג את מחיר המניה באותו רגע.  לעיתים נותנים לעובד הנחה מסוימת על מחיר המניה באותו רגע, זה יכול להיות גם 10-15%, תלוי בחברה, וזה יכול גם לא להיות
- המטרה של כולם היא לשבת על האופציות ולא לממש אותן עד שהחברה תהיה שווה הרבה יותר, ואז לממש את האופציה במחיר ההיסטורי המקורי שנקבע לה, למכור את המניה במחיר החדש והגבוה בהרבה, ולקבל את ההפרש לכיס, בניכוי מס כמובן.
- אם עובד עוזב את החברה לפני שהיא מונפקת בבורסה או נמכרת לחברה אחרת, לרוב הוא צריך לוותר על האופציות או לממש אותן.  אם הוא מוותר, האופציות נמחקות.  אם הוא מממש אותן, הוא מוציא מהכיס כסף לפי התנאים המקוריים והופך לבעל מניות בחברה ומקבל מניות לא סחירות שאין לו מה לעשות איתן באותו רגע, אלא לחכות ליום שהחברה תעשה אקזיט, שאולי יקרה ואולי לא.
 
כמובן שלא דיברנו על המקרה שהחברה מבצעת גיוסי כספים נוספים אחרי הנפקות האופציות ו/או מימושן, דילולים, מניות מועדפות למשקיעים מאוחרים, וכך הלאה וכך הלאה.  יש גם שיקולי מס, יש אפשרויות להפקדת אופציות ו/או מניות אצל נאמן, יש תוכניות אחרות חוץ מאופציות כמו RSU או ESPP שכיום פופלריות יותר בחברות אמריקאיות בורסאיות, ואפשר להרחיב עוד ועוד בנושא
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תודה על ההסבר המנומק'
תודה על ההסבר המנומק
01/11/2019 | 00:31
42
המצב שלי מתייחס לזה:

״- אם עובד עוזב את החברה לפני שהיא מונפקת בבורסה או נמכרת לחברה אחרת, לרוב הוא צריך לוותר על האופציות או לממש אותן.  אם הוא מוותר, האופציות נמחקות.  אם הוא מממש אותן, הוא מוציא מהכיס כסף לפי התנאים המקוריים והופך לבעל מניות בחברה ומקבל מניות לא סחירות שאין לו מה לעשות איתן באותו רגע, אלא לחכות ליום שהחברה תעשה אקזיט, שאולי יקרה ואולי לא.״
 
 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לאופציה יש מחיר מימוש קבוע'
לאופציה יש מחיר מימוש קבוע
29/10/2019 | 16:00
91
הרעיון הוא שאם המחיר של המניה עולה מעל המחיר הזה אז משתלם לך לקנות את המניה ואם אתה מוכר כשהמחיר הוא עדיין מעל מחיר הקניה אז הרווחת.
 
הייתרון באופציה לעומת מניה הוא שאם המחיר אף פעם לא עולה מעל מחיר המימוש אז אתה יכול פשוט לוותר עליה במקום לקנות במחיר אחד ולמכור בפחות.
 
לפעמים אתה גם מחוייב לממש את האופציה (או לוותר עליה) ולמכור את המנייה באירוע של קניית החברה וככה אתה מרוויח כאשר החברה נקנית.
 
כמעט תמיד בעת עזיבה של החברה אתה חייב לממש או לוותר על האופציה.
 
אם החלטת לממש אתה מחוייב במחיר המימוש. כרגע כנראה שהשווי של החברה הוא כזה ששווי כל מניה הוא מתחת למחיר המימוש. אתה למעשה מהמר שהחברה תצליח. אם היא לא תצליח (למשל נסגרת מחר) הפסדת את הכסף שעלה לך המימוש של האופציות.
 
 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לפי התיאור שלך, לא קנית אופציות, קנית מניות'
לפי התיאור שלך, לא קנית אופציות, קנית מניות
29/10/2019 | 17:58
68
קנית כל מניה תמורת חצי דולר. אם המניה שווה בשוק מעל חצי דולר, אתה יכול למכור את המניות ובכך לייצר רווח. מצב שבו מחיר המניה הוא מעל מה ששילמת נקרא "בתוך הכסף". אם מחיר המניה בשוק מתחת מה ששילמת אז המצב הוא "מחוץ לכסף". אם המחיר הוא בדיוק מה ששילמת (רווח = 0) אז זה נקרא "בכסף".
 
הערך הנקוב של המניה, במקרה שלך, 1 סנט זה הוא ערך חשבונאי. לצורך ההסבר אני ממציא דוגמה.... בהקמת החברה, המייסדים רשמו הון מניות ונניח שעל כל דולר שהם הזרימו לחברה 1 סנט נרשם כערך נקוב ועוד 99 סנט נרשמו כפרמיה על המניה או קרן אחרת בהון החברה. חלף זה נרשם דולר אחד בחשבון המזומנים של החברה. החברה פשוט גייסה הון עם הקמתה. מאז, זרמו מיים רבים  בנהר העסקי... מכירות... הלוואות... עסקאות...  וכיום יתכן שערך החברה פר מניה גבוה בהרבה מ-1 סנט ואפילו מאותו דולר שהזרימו המייסדים.... אבל ייתכן גם שמצב החברה לא מזהיר ואז ערך המנייה עלול גם להיות אפס.... שווי החוב גבוה משווי הנכסים....
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'הערך הנומינלי של התעודה לא רלוונטי לכלום'
הערך הנומינלי של התעודה לא רלוונטי לכלום
30/10/2019 | 00:59
10
73
הערך הוא 1 סנט כי חייב להיות ערך, אבל הערך האמיתי זה השווי של המניה במחיר השוק (השווי שלה בבורסה ציבורית או עבור משקיעים פרטיים).
 
זה כמו שעל המטבע עשוי מאונקית זהב טהור כתוב שערכו זה 20 שקלים. אתה אפילו יכול להפקיד כזה מטבע בבנק ולקבל זיכוי של 20 שקל בחשבון, אבל האם זה אומר שזה מה שאונקיית זהב שווה? לא.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'שלום למר ויני.... לא חייב להיות ערך'
שלום למר ויני.... לא חייב להיות ערך
30/10/2019 | 02:21
59
בישראל לא חייב להיות ע.נ וכך גם אצלכם בגולה באמריקה... 
ב-USA זה נקרא no-par .... ללא ערך נומינלי או face value....
 
נ.ב 
האם צפית בסדרה שממנה הבאת ציטוט בפורום, Parks & Recreations?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לערך הנקוב יש משמעות והסברתי קודם'
לערך הנקוב יש משמעות והסברתי קודם
30/10/2019 | 02:27
8
59
למשל, בייסוד החברה נרשמו מניות והמשקיע קיבל מניה ע.נ סנט אחד ושילם דולר.
99 סנט הלכו לקרן כלשהי. סנט אחד זה הון עצמי. ההון העצמי של החברה לא ניתן לחלוקה או בעצם לשימוש. ה-99 סנט חולקו כרווח או שהשתמשו בהם להשקעה.
תכפיל את הדולר הזה בפקטור של מיליונים. עדיין יש סכום שהוא ההון העצמי של החברה.
 
בים בם בום התפוח הוא אדום
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'ערך נקוב כלל לא קשור להון העצמי של החברה'
ערך נקוב כלל לא קשור להון העצמי של החברה
30/10/2019 | 02:41
1
76
 
ההון העצמי של חברה הוא החלק משווי החברה המיוחס כשייך לבעלי המניות שלה (להבדיל מהון-זר).
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תיקון לטעות שלי'
תיקון לטעות שלי
30/10/2019 | 18:08
38
בהסברים בדיון הזה נפלה טעות וכאן אסביר ואתקן את הטעות.
הון החברה מתחלק שני חלקים, הון עצמי והון זר.
הון זר זה בעיקר הלוואות.
הון עצמי כולל בתוכו כמה סעיפים. אחד מהם הוא הון המניות של החברה (ערך נקוב).
 
הנה תסריט אפשרי. אדם משלם דולר על מניה. סנט אחד נרשם כהון מניות (כאן טעיתי וקראתי לזה הון עצמי, אוקי סעיף בהון העצמי). ו-99 סנט נרשמים בחשבון פרמיה על המניות. 
 
ולהערה/שאלה שלך צ'ו.... אז נניח שהחברה הנפיקה 1,000,000 מניות....
הון המניות יהי 1,000,000 X סנט = 10,000 דולר (ע.נ של כל המניות)
הפרמיה על המניות תהיה 99 סנט X מליון = 990,000 דולר
ההון העצמי יהיה 1,000,000 דולר
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אין לך מושג על מה אתה מדבר, נכון?'
אין לך מושג על מה אתה מדבר, נכון?
30/10/2019 | 08:32
5
30
לצפיה ב-'מר ויני, מי שלא מבין כלום זה אתה.... ההסבר בפנים...'
מר ויני, מי שלא מבין כלום זה אתה.... ההסבר בפנים...
30/10/2019 | 17:57
4
64
No par value stock is shares that have been issued without a par value listed on the face of the stock certificate.
 
לפחות תעשה גוגל ותלמד...
 
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'זה מה שעשית עכשיו? גיגלת ו"למדת" ועכשיו אתה "מבין"? '
זה מה שעשית עכשיו? גיגלת ו"למדת" ועכשיו אתה "מבין"?
30/10/2019 | 18:26
3
77
במדינת דלוור ערך נומינלי של המניה משפיע על דרך המיסוי שלה, וחברות שמתכוונות להיות ציבוריות עדיף להן שיהיה למניות ערך מינימלי כלשהו.
 
חברות שמתכוונות לפעול או להסחר בארה"ב מעדיפות להרשם בדלוור בגלל החוקים ומערכת המשפט המיוחדים שם.
 
חברה שהוציאה מניות מסוג מסוים עם ערך נקוב תמשיך להוציא מניות מהסוג הזה עם ערך נקוב, שינוי ערך נקוב של מניה אחרי שהוצאה זה עניין מסובך ולא כדאי. המניות שמוצעות לעובדים אלה בדרך כלל מניות מאותו הסוג שיוצעו גם למסחר בבורסות ציבוריות בעתיד, דהיינו סוג המניות הנפוץ ביותר.
 
עכשיו "תעשה גוגל" ו"תלמד".
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'המידע שהבאת לא רלוונטי לדיון לעיל.... '
המידע שהבאת לא רלוונטי לדיון לעיל....
30/10/2019 | 22:40
2
51
אתה מתחיל לשעמם....   
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לא "הבנת"... לא נורא, זה בסדר שלא תבין, זה לא באמת חשוב לי.'
לא "הבנת"... לא נורא, זה בסדר שלא תבין, זה לא באמת חשוב לי.
31/10/2019 | 02:03
1
19
לצפיה ב-'אתה משעמם....'
אתה משעמם....
31/10/2019 | 14:30
41

הודעות אחרונות

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ