אחוזים אופציות

omega3fish

New member
אחוזים אופציות

היי. אני מפתח תוכנה עם מעל ל10 שנות ניסיון.

לאחרונה הייתי במגעים עם חברת סטארט אפ להיכנס בתור מפתח מוביל.
כרגע אין להם ממש עובדים, זה רק המנכ"ל והCTO. קיימים בערך חצי שנה, הם בתהליכי גיוס עובדים, יש להם דמו והם גייסו seed לא מזמן בסך 4 מיליון דולר.

הם הציעו לי שכר ממוצע בשוק למידת הניסיון שלי, שמהווה ירידה בשכר שבו אני מרוויח כיום, אבל כיום אני עובד בחברה מאוד מבוססת. לגבי האופציות, לאחר משא ומתן, הם הציעו לי חצי אחוז מהחברה אחרי ה seed.

אני תוהה כמה זה נחשב "מקובל" ביחס לשוק. מצד אחד עבדתי בסטארט אפ אחר בעבר וקיבלתי פחות ( אך הצטרפתי מעט מאוחר יותר), מצד שני, אני בכל זאת העובד הראשון והולך להיות חלק משמעותי בהקמה של המוצר - הרבה על הכתפיים שלי.

כבר הסכמתי להצעה שלהם. אז אולי מאוחר מידי לשאול זאת אבל.. חשוב לי לדעת מה מקובל מבחינת האחוזים, כדי שאדע לתכנן את צעדיי הבאים בהמשך.

ipv6

Member
כמו בכל הצעת שכר

זה תלוי בכמה התרשמו ממך וכמה הם מוכנים לפתוח את הכיס.
בתור אנקדוטה, מניסיון אישי ושל חברים אני יכול להגיד שאני מכיר הצעות של 0.7%-0.8% לעובד 1-3 בהנתן בסיס גבוה (אנשים מחברות גדולות שהוצע להם להצטרף בשלב מוקדם ונתנו להם בסיס שקרוב למה שהיה להם בחברה הגדולה, כמובן שאת הבונוס והמניות לא השוו).
במסגרת המו"מ נאמר שאפשר להוריד את הבסיס ולקבל עוד אחוזים.

מכיר עוד בן אדם עם רקע יותר מרשים שהוצע לו יותר אחוזים..(לא זוכר במדויק כמה אבל משהו כמו 1.5%)

בכל מקרה אין לזה המון משמעות. רב הסיכויים שזה יהיה שווה 0 כי רב הסטארטפים נסגרים בלי אקזיט.

אולי אני טועה פה אבל עד כמה שאני מבין גם במקרה של אקזיט יכולים לדלל אותך וכמה כסף תקבל תלוי לחלוטין בכמה המייסדים מעריכים אותך \ רוצים שתקבל.
זה לא שמובטח לך 0.5% כפול סכום האקזיט..

user32

Well-known member
מנהל
מכיר אותם מספרים מנסיון אישי

במקום אחד הצטרפתי כעובד מס' 5 אבל חוץ מהמייסד לא היו מתכנתים מנוסים וקיבלתי 0.75% כשהחברה אחרי גיוס של 3.5 מליון.

במקום אחר קיבלתי כ1.5% אבל החברה היתה עם גיוס פה-סיד מוגבל מאוד ואפילו עבדתי במשרה חלקית ובהסכם לא סטנדרטי.

כמובן, כפי שציינת יש דילולים עם כל גיוס.

אני עדיין מחכה לאקזיט(ים), אעדכן ברגע שיהיה משהו. בנתיים אחת החברות כבר הגיעה לגיוסים של 12M, השניה התחילה לייצר הכנסות. מקווה לטוב.

הפרבולה

New member
אתה יכול לדעת מה שווי המניות שקיבלתה

לפי % המנית שקיבל אותו משקיע ששם 4 מליון $, אם הוא קיבל x% אז שווי החברה K הוא K=4/x ( במליוני $)
ושווי המניות שלך זה K*0.005

כמובן שזה שווי תאורטי נכון לעכשיו שכנראה אתה לא יכול לממש לעת אתה, ואין לדעת כמה זה יהיה שווה אם בכלל בעתיד ( אגב יש לך השפעה מסוימת על שווי החברה מעצם היותך עובד שם ).

לדעתי כאחד שיש לו שותפות בחברה זכותך לדעת איך מתחלקת החברה בין כל בעלי המניות כולל הבוסים שלך והמשקיע .

user32

Well-known member
מנהל
הזכויות שלו מוגדרות בהסכם האופציות

בדרך כלל אין בהן כלום, בטח שלא זכות לדעת איך המניות מתחלקות. למעשה, הרבה פעמים אפילו בעלי מניות מסויימים לא יודעים על כל ההסכמים, סוגי המניות ואיך הם מתחלקים, וודאי שלא מחזיקי אופציות.

יבגניי34

New member
זה מאד לא מקובל לחשוף את ה cap table בפני עובדים

ואי-אפשר להשיג מהידע הזה שום דבר פרט למירמור.

ipv6

Member
חזרת

אני מתרגש כמו שהאיראנים התרגשו ב79, כשחומייני ירד מהמטוס..
עתיד מזהיר לפנינו.

הפרבולה

New member
אם מדובר במניות ממש ולא אופציות לדעתי זכותו לדעת

מה חלוקת המניות ולקבל כל מידע עיסקי על החברה מעצם היותו שותף בחברה. מניות זה לא רק כרטיס לוטו והזכות להשתתף בהגרלת האקזיט אם תהיה או לא תהיה , מניות זה שותפות בחברה!
כמו שכל חברה שנסחרת בבורסה מחויבת למסור דוח רבעוני על עסקיה ועל שכר בכיריה.
&nbsp
אבל אולי יש חוזה שאומר אחרת ולמניות\אופציות שלו יש פחות זכויות מאשר למניות של האחרים.

selalerer

New member
תוך כמה זמן אתה מצפה למכירה? כמה כסף אתה רוצה לקבל?

קודם אני אספר על הנסיון שלי:
&nbsp
אני הצטרפתי רביעי לסטארט-אפ קטן ללא שום נסיון בשכר קרוב למינימום שלא ממש גייס כלום, במשך כל תקופת הפעילות שלו הוא עלה לפי דעתי לא יותר משלוש מאות אלף שקל והמשקיעים שלו בעצם נתנו לו רק כסף לתפעול במשך התקופה הזו בתמורה לאחוזים.
&nbsp
נתנו לי אופציות ל-2% שמבשילות במשך שנתיים. מכרו אחרי שנה וחצי ב-10 מליון ואני קיבלתי קצת פחות מ 200 אלף במקום (לפני מס) ועוד כסף פרוס על שנתיים (בכדי שלא אעזוב אחרי הקנייה). אני חושב שהחשיבו לי את זה בתור שכר עבודה כי נטו קיבלתי בערך חצי.
&nbsp
מבחינת החזר על השקעה זה הייתה השקעה מצויינת. בפועל בדרך כלל שחושבים על דברים כאלו חושבים על סכומים גבוהים משמעותית.
&nbsp
בסופו של דבר אתה ממלא פה לוטו.
אתה יורד בשכר בשביל ההרפתקה ובשביל סיכוי נמוך לקבל כסף משמעותי תוך שנים ספורות.
תחשוב תוך כמה שנים אתה מעריך שמכירה היא אפשרית וסבירה, ולחילופין תוך כמה שנים אתה תחליט שזה לא ממריא ותנטוש את הספינה.
תחשוב על כמה שכר אתה מוותר בזמן הזה, זו ההשקעה שלך.
תחשוב כמה כסף אתה יכול לקבל במידה ותהיה מכירה, זו הזכייה שלך בלוטו.
&nbsp
עכשיו תחשוב אם ההשקעה של הסכום הזה בסיכויים האלו עבור הזכייה הזו שווה את זה או לא

user32

Well-known member
מנהל
זה סיפור מעניין גם אם די חריג

רק מראה שוב שאין חוקים קבועים.

המסלול היותר טבעי:
סטארטאפ מגייס סיד של מליונים בודדים, עובדים ראשונים מצטרפים בשכר ממוצע שוק, מקבלים חצי אחוז. אם הכל הולך כשורה יש אקזיט שנע בין עשרות למאות מליונים.

אבל אתה צודק שאין שום דרך להעריך כמה יישאר בסוף אם כי אפשר ללמוד ממקרים קודמים שמאות אלפים זה תרחיש ריאלי במקרה של אקזיט מוצלח.

הפרבולה

New member
זה לא ממש כמו לוטו

בלוטו אין לך שום השפעה איזה מספרים המכונה תגריל.
פה יש לו השפעה מסוימת ומעצם היותו האדם השלישי שעובד בחברה כנראה השפעה יחסית גדולה.

selalerer

New member
נכון ולא נכון - יש השפעה אבל גם יש המון מזל

בכל סיפור של יוזמה כזו שהצליחה מעורב תזמון טוב ועוד דברים שקרו במקרה וסייעו.
&nbsp
בהרבה סיפורים של יוזמה כזו שנכשלה יש עניין של תזמון לא מוצלח (למשל: הגענו לפני שהשוק רצה את זה ונגמר לנו הכסף) או איזשהו משהו עם פוטנציאל שלא לגמרי ברור למה לא המריא.

doutsh

New member
אתה מדבר בדולרים או בשקלים?

כי אם זה בשקלים, זו ממש לא השקעה מצוינת...
200 אלף לשנה וחצי זה בערך 11 לחודש, ואם קיבלת שכר מינימום בזמן הזה, הגעת לשכיר סביר בחברה נורמלית בלי הסיכון.

selalerer

New member
שקל. הכוונה הייתה לכל הסטארט אפ, לא לי אישית.

לי היה שווה רק הנסיון גם בלי לקבל את הכסף. הזניק לי את הקריירה

למעלה