אוטומציה או פיתוח ? (וחיפוש עבודה ראשונה)

• פותח הנושא Be1n
  • פורסם בתאריך

Be1n

Member
אוטומציה או פיתוח ? (וחיפוש עבודה ראשונה)

היי,
אני סטודנט שנה ג ואני מעוניין להתחיל לחפש עבודה בקרוב.
לפני שאני אתחיל, יש כמה שאלות שמעניינות אותי, חלקן להלן:

1.אחת השאלות שמטרידות אותי, היא שאני לא יודע עד כמה אני מעוניין לבלות את כל ה5-10 שנים הקרובות, בלקרוע את עצמי בלפתח דברים שהיו משאלת ליבם של אחרים.
אני יכול לעבוד קשה עבור זה, אבל יותר מ9-10 שעות ביממה, כך שלמעשה אני אהפך ל"עבד" של אחרים לא ממש קורץ לי.
מעניין אותי מה אתם חושבים על הנקודה הזו? (באופן כללי)
האם יש חברות שמאפשרות לעובדים איזון בית-עבודה בישראל ?
זה משהו שמתחיל להכנס לשוק העבודה ?

2.(קשור ל1)
בעקבות זאת חשבתי לחפש עבודה ראשונה באוטומציה.
האם זה יגביל אותי אם בעתיד ארצה לעבור לפיתוח ?

3.אני חשבתי על איזה סוג עבודה ראשונה לחפש.
אני חושב שהכי מעניין אותי יהיה למצוא עבודה בbackend (web) t, ובשפת C#.
אני יודע שהרבה מחבריי למחזור פשוט "יורים" לכל הכיוונים, עד שהם מוצאים משהו.
זה יהיה מהלך נבון מבחינתי לנסות למצוא עבודה בתחום אחד ?
עדיף פשוט "לירות לכל הכיוונים" ?
איך אתם ניהלתם את התהליך למציאת העבודה הראשונה שלכם ?

כל טיפ או המלצה שאתם יכולים לתת תעזור.
תודה רבה !

Lhuna1

New member
שאלות מעניינות. קצת מחשבות.

יש היום הרבה חברות שמצהירות על עצמן כמעודדות איזון בית-עבודה. מילות המפתח הן "מצהירות על עצמן".
בפועל לדעתי 9-10 שעות ביום בממוצע זה עדיין הסטנדרט המצופה ברוב מוחלט של החברות.
אני גם לא הייתי חושבת שתמורת המשכורות שלנו יש לנו זכות להתלונן על שעות כאלו, אבל אם אתה מסיים אוניברסיטה היום אתה אולי מילניאל עם ראיית עולם שונה.
(מצד שני אם הגיל שלך בכרטיס נכון אז אתה ממש לא)
&nbsp
אם אתה לא רואה את עצמך מפתח רעיונות של אחרים מה אתה כן רואה את עצמך מפתח?
יש לך רעיונות משלך? שואף להיות יזם? לאן אתה רוצה להגיע?
אני עוסקת במקצוע שאני גם נהניית מהעיסוק בו וגם מרוויחה עליו הרבה כסף. זה די הפוך ממצב של עבד.
ובמקרה היום אני גם אוהבת את המוצר (מודה שלא בכל החברות שעבדתי זה היה המצב).
אבל למה בעצם אתה נכנסת לתחום הזה ומה אתה שואף לעשות בו?
&nbsp
למה להתחיל מאוטומאציה?
כי אולי זה יהיה פחות לחוץ?
אי אפשר להמליץ לך לכאן או לכאן בלי לדעת מה המטרה שלך.
&nbsp
ולמה דווקא בקאנד ולמה דווקא #C?
עקרונית זה לא רעיון רע לדעת מה אתה רוצה ולהתמקד קצת, במיוחד אם אתה באיזור המרכז ויש לך הרבה אופציות.
אבל לא בטוחה על מה מבוססות הבחירות שלך.
אולי במקום שפה וסביבה, תחשוב באיזה עולם תוכן כן יהיה לך חשק לפתח - תסתכל בהצעות מה מפתחת החברה: רובוטים? ציוד רפואי? לווינים? אפליקציה לחרשים? מערכת ניווט בבית לחרקים? מסחר אוטומאטי בבורסה? רחפנים? בינה מלאכותית? בהיי טק עושים בערך את כל מה שמעניין היום בעולם, וזה שמישהו אחר חשב על רעיון לא אומר שאתה לא יכול להאמין בו ואפילו להתלהב ממנו ומהאפשרות להיות שותף ביצירתו, וככה לא להיות כזה מדוכא מהרעיון של לעבוד כשכיר.
וגם לירות לכל הכיוונים זה בסדר גמור, במיוחד כשעוד לא באמת מכירים את השוק מבפנים. זה יפתח לך הרבה אפשרויות.
&nbsp

Be1n

Member
C# כי זו השפה שאני הכי מכיר

ויקח לי יחסית זמן קצר להתכונן לראיון בה.
בקאנד, ממגוון סיבות, בייחוד שקוסם לי הרעיון שמה שאני ארשום, יהיה תקף כמעט לכל פלטפורמה שהיא. (אפשר לפתוח מדסקטופ/ נייד וכדומה..).
פרונטאנד, אני פחות מתחבר..
בגלל זה גם ריאקט-נייטיב מעניינת אותי, אבל לה יקח לי הרבה זמן להתכונן.לדעתי.
&nbsp
הגיל גבוה במספר שנים..טעות שנגררה לאורך השנים.
&nbsp
הכיוון שלי, בגדול, הוא להכנס לעולם הפיתוח.
למה ? כי אני פשוט אוהב את זה. יותר מזה קשה לי לנמק.
אגב, אני לא מאמין שאני כאן בגלל השכר..
אולי זה היה שיקול בעברי, אבל היום פחות.
אני מוכן לעבוד פחות, שיהיה לי יותר זמן "בית" ושיהיה לי יותר זמן לפיתוח אישי - בין השאר גם מבחינה תכנותית..
בעתיד הרחוק, אם יתאפשר, אני מאמין שאני אהיה מעוניין לנסות לפתוח חברה..
אבל זה בעתיד הרחוק מאוד (אולי עוד 10-7 שנים)
&nbsp
&nbsp
&nbsp

יבגניי34

New member
הסטנדרט בשוק הוא שאתה מתראיין באיזו שפה שבא לך

לחברות רציניות ממש לא משנה איזו שפה אתה ״יודע״.
אם הדומיין שמעניין אותך הוא שרתי ווב, #C זו כנראה בחירה לא מוצלחת לשפה להתמקצע בה.

ipv6

Member
היי טק זה לא מפעל נעליים בבנגלדש

לא עומדים לך עם שעון.
בד"כ במקומות סבירים מעניינת התפוקה שלך ולא כמה זמן את במשרד.

יש מקומות יותר לחוצים יש מקומות רגועים אבל זה כנראה מתפלג סביב ה9 שעות ביום.

בכל מקרה אני מסכים עם יבגני והשאלות מיותרות. תחזור עם 3 חוזים והחבר'ה יעזרו לך להחליט.
שאלת מיליון הדולר היא איפה למדת ובאיזה ממוצע תסיים?

selalerer

New member
אתה עובד פחות ממה שמצויין לך בחוזה?

אני עבדתי פחות ברוב העבודות שלי. תמיד נחשבתי מתכנת חזק וזה סייע לי לבצע את זה אבל זה לא היה מובן מאליו.
&nbsp
לא מזמן, מנהל לשעבר שנפגשתי איתו אמר לי שכאשר עבדנו יחד שפנתה אליו אשת כח האדם ושאלה אותו אם הוא מודע למספר השעות הנמוך שאני מדווח. הוא אמר לה שהוא מודע וזה בסדר כי אני נותן הספק טוב.
&nbsp
כנראה שכמעט בכל מקום שעבדתי זה עלה, בין אם מולי או בכלל בלי ידיעתי ברקע, ולא ברור איך כל מנהל יגיב לזה ומה אומרת על המדיניות של החברה ועד כמה אוכפים אותה.
&nbsp
אני לא חושב שעבדתי במקומות לא טובים. כנראה שהמדיניות הרשמית בכל מקום היא שתעבוד את מספר השעות שרשום בחוזה ואולי בחלק מהמקומות יש מדיניות לא רשמית שלא מקפידים על זה, אבל לא בכל מקום ולפעמים זה גם תלוי מי נמצא בשדרת הניהול מעליך ומה הוא חושב על זה.

ipv6

Member
אין לי מושג כמה שעות רשום בחוזה

לעולם לא עניין אותי ולעולם לא נאכף בשום חברה שעבדתי (לרמה שעשו בעיות לאנשים שעמדו בציפיות אבל היו מעט שעות).
תמיד נמדדתי לפי תפוקה ונשארתי יותר או פחות שעות בהתאם לפידבק והרגשה שלי. לא בכל המקומות שעבדתי היה שעון בכלל..

למספר עצמו אין משמעות גדולה כי זה לא מפעל ואנשים עושים הפסקות \ הולכים לאכול ככה שגם מקום שלכאורה עובדים בו יותר שעות לא תמיד יותר לחוץ.

באופן כללי,לפעמים אני קורא הודעות שלך ולא מבין אם אנחנו עובדים באותו ה"היי טק" אפילו ההודעה למעלה על אכיפת חוזים, זכורה לי במעורפל הודעה \ עמדה שלך שאתה לא חותם למעסיק שהוא מילא את כל החובות אליך במעמד של עזיבה (אני מתנצל אם אני מתבלבל עם משהו אחר) ועוד דברים בסגנון שלא שמעתי על אף אחד שעובד במקום סביר ומתעקש \ בודק אותם.

מה שמגן עליי מפני המעסיק זה שאני עושה עבודה טובה (??) ויהיה לו יקר לאבד אותי ולא חוקי העסקה סבירים או לא סבירים שהוא חושב שיאכפו או לא יאכפו [1]

[1] כמובן שהמעסיקים היו חברות "גדולות ומכובדות" שלא יתכלכו איתי על מענק חתימה (וקיבלתי מענקי חתימה יפים בחיים שלי) או לגנוב לי כמה אלפי שקלים \ עשרות אלפי שקלים מימי חופש \ הפקדות או כל דבר שנותנים במשכורת האחרונה.

selalerer

New member
לקחת את זה קצת רחוק מידיי

אף מעסיק לא עשה לי שום בעיות אף פעם.
&nbsp
הנושא של לא לחתום על כתב סילוק, זה עניין אישי שלי. אני לא מכיר אף אחד אחר שעושה את זה וזה גם לא ענייני מה אחרים עושים ומה לא. לטעמי זה סתם כסת"ח משפטי שעו"ד עצלנים ממליצים באופן אוטומאטי לכל המעסיקים ואני לא רוצה לשתף פעולה עם זה. באופן כללי הגישה שלי היא שאני לא חותם על שום התחייבות משפטית שמבחינת עלות/תועלת היא לא קריטית לי (לא רק בנושאי עבודה).
&nbsp
עד לפני בערך 15 שנה בכלל לא היה מעקב שעות בהיי-טק.
מאז עבר חוק שמחייב כל מעסיק במשק לרשום את שעות העבודה של כל השכירים.
המטרה הייתה כמובן לטפל בבעיות שיש במקומות עבודה שהם לא היי-טק אבל חברות היי-טק עדיין צריכות לעשות את זה.
היו גם מספר תביעות של שכירים בהיי-טק שדרשו תשלום על שעות נוספות בדיעבד.
מאז יש בכל חברת היי-טק את הדו"ח ויש מי שמסתכל עליו. אם יש שם משהו חריג (כמו עובד שלא ממלא את המכסה שלו) אז מעלים את זה ובתלות באופי החברה ולפעמים גם סתם באנשים שמולם זה עלה, ייתכן ויגיעו לדבר איתך על זה.

ipv6

Member
מקומות העבודה שלי

היו הגופים הכי אמינים שאיתם התקשרתי, מעולם לא היה לי איזה חשש שידפקו אותי או יחתימו אותי על איזו תרמית בסכום כסף משמעותי.
אני משוכנע שבכל אחד מהמקומות שעבדתי היו מביאים לי את מה שמגיע לי גם אם חתמתי על המסמך וגיליתי בדיעבד שנעשתה טעות, גם בכמה עשרות אלפי שקלים.
בסוף יושבים שם אנשים הגיוניים והסכומים זניחים לחלוטין בשביל הארגון, בטח במחיר של טעם רע עם עובד טוב שעוזב.
היו לי גם חוזים שהיה בהם בונוס\שנתי\חציוני שתלוי בביצועים ותמיד קבלתי את מה שהגיע אובייקטיבית (או יותר) למרות שמשפטית הם יכלו לתת לי 0. (נדמה לי שאני זוכר איזו אמירה שלך שכל מה שלא בסיס אתה לא מחשיב חלק מהמשכורת, אבל אולי גם פה אני עושה לך עוול
)

בנוגע לשעות, אני לא יודע מה המעסיק ממלא ומעביר הלאה אבל מבחינת המנהלים זה לא מעניין ואולי ממלאים איזה ערך דיפולטי בשבילי מאחורי הקלעים. איפה שעבדתי קבעה הפרודוקטיביות (בחלק מהמקומות בצורה קיצונית[1]) ואף מנהל לא הציק לאנשים שהיו טובים אבל היו מעט זמן במשרד.
אנשים שהעירו להם היו כאלה שלא סיפקו את הסחורה וגם זרקו.

[1] אנשים שמאד השתדלו עשו המון שעות לקחו משימות 'מגעילות' אבל התפוקה מהם הייתה נמוכה, היו תחת זכוכית מגדלת ולא זכו לחסד תמורת המאמץ וההשקעה וההיפך.

Be1n

Member
ייתכן מצומצם וגם אם זה המקרה

זה רק הופך את הבחירה ליותר חשובה. לא ?

יבגניי34

New member
אני אשתף אותך באנקדוטה שאולי תהיה wakeup call מועיל

אני מפתח תוכנה עם 10++ שנות נסיון ובוגר טכניון. בחודש האחרון שלחתי קו״ח ל-~100 חברות, וקיבלתי תשובה מ... אחת.
כמוך, יש לי הרבה ״דיעות״ לגבי איפה כן או לא כדאי לי לעבוד ולמה. אבל מה הועילו צדיקים בתקנתם? כנראה שאאלץ לשים העקרונות בבוידעם להתראיין בחברה האחת הזו.

ipv6

Member
זה לא מצב סביר

או שאתה מטריל\משקר או שאתה מסתיר אינפורמציה מאד רלוונטית.
בן אדם סביר גם בלי תואר, יזכה לזימונים רבים ואני מכיר כמה שמחפשים עכשיו.

user32

Well-known member
מנהל
מסכים. ייבגני, שתף אותנו בנתון החסר

או שרשמת ביודעין בקו"ח משהו שמסנן את רוב המשרות, או שאתה ממציא. לא נשמע הגיוני בכלל.
כל מי שאני מכיר מחפש לגייס באיטנסיביות ואני עצמי מקבל בערך 2-3 פניות ביום.

יבגניי34

New member
״נתון חסר״? אין. אולי הגזמתי במאה. תוריד ל-70. לא ספרתי.

ההבדל היחיד שאני יכול לחשוב עליו ביני למפתח אחר הוא שאני לא גר במרכז וגילי לא קטן מ-40.

user32

Well-known member
מנהל
ממש מוזר. אם "לא במרכז" זה משהו קיצוני אז זה יכול להסביר

יש לא במרכז חיפה, ב"ש, וכו' ויש טבריה או דימונה.

אני שולח לך משהו בפרטי, אולי אוכל לעזור.

יבגניי34

New member
בוא נגיד שחיפה רחוקה ממני כמעט שעתיים נסיעה. באמת אני צריך

להוריד את מקום המגורים מהקו״ח ולעשות לזה A/B

user32

Well-known member
מנהל
וואו. בהנחה שאתה בצד הלא נכון של השעתיים, זה יכול להסביר

ipv6

Member
פרט שולי ולא רלוונטי לשום מעסיק..

לא השתרבב לך גם איזה "מחפש אך ורק עבודה מהבית 100% מהזמן" תמים לתוך הקו"ח?

יבגניי34

New member
אני אולי טיפש אבל לא טמבל. על דברים כאילו מדברים בסוף התהליך

ברור שהשאיפה שלי היא לעבוד 100% remote. אני *לא* כותב את זה בקו״ח (ברור גם שאני באופן תדיר שולח קו״ח לחברות שהן באופן מוצהר remote כמו גיטלאב).

למעלה