הצהרת בריאות

krambo1

New member
הצהרת בריאות

שלום,

האם מקובל או חוקי לבקש מהעובד לחתום על הצהרת בריאות? לא מבקשים פרטיים אישים רק רוצים לדעת שהעובד חדש כשיר לעבוד. גם כתוב שאם המעסיק ידרוש מהעובד לעבור בדיקה רפואית אז הוא חייב.
העבודה זה מתכנתת בחברת ביטוח.

תודה רבה

krambo1

New member
הצהרת בריאות שאני אמורה לחתום עליו

salachshabati

New member
הצהרה זו מונעת כ 400000 איש החולים בסכרת בישראל לעבוד בחברה.

סכרת כידוע היא מחלה כרונית.
&nbsp
אפשר לגגל "חולים בסכרת בישראל"

Astroo

New member
לא, זה לא מקובל ולא בטוח שחוקי

נראה שעל פניו זו אפליה של בעלי מוגבלויות.

krambo1

New member
נראה לי לא חוקי

כתבה שמצתי עכשיו

עו"ד טל קרת, שותפה ומנהלת מחלקת דיני עבודה במשרד תדמור יובל לוי, אומרת כי "מצבו הרפואי של אדם הוא בגדר עניין פרטי שברוב המקרים אינו רלוונטי לתפקיד, ובשל כך המעסיק אינו רשאי לדרוש מידע על אודותיו - בין באמצעות שאלות ישירות שמוצגות למועמד במהלך הראיון ובין אם באמצעות דרישה לחתימה על כתב ויתור סודיות רפואית".
לדבריה, דרישת מידע רפואי ללא הרשאה בדין, לרבות החתמה של עובד על כתב ויתור סודיות רפואי, היא פעולה הפוגעת בזכות לפרטיות של העובד ומפרה את האיזון הראוי בינה לבין חובת הגילוי המוגברת שחלה עליו.

liron50

New member
אני חושב שהמומחים אומרים

שמותר לדרוש דברים כאלה כאשר זה רלוונטי לתפקיד.

הבעיה שאין הרבה מומחים שיגדירו מה זה "רלוונטי לתפקיד". אם למישהו יש מחלה מאד בעייתית, זה יכול להיות רלוונטי גם עבור עבודה בתכנות

דבריה של העו"ד המכובדת הם הגיוניים
אבל זו הפרשנות שלה לחוק. אני לא יודע אם יש לכך תמיכה בתקדימים משפטיים.
&nbsp
השאלה היותר פרקטית היא מה את מתכוונת לעשות. הרבה יותר חשוב לעשות מה שטוב לך מאשר מה שאומר החוק. יש לך שלוש אפשרויות: לחתום, לוותר על המשרה, או להתעמת עם מקום העבודה ולנסות לשנות את הדרישה ולהתקבל בכל זאת. אם המקום לא יסכים לשנות את הדרישה, יעמדו בפנייך האפשרויות: לחתום, לוותר על המשרה, או ללכת לערכאות משפטיות.
&nbsp
אם אין לך בעיות בריאותיות ואת מעוניינת במשרה, הפתרון הכי פשוט הוא לחתום...

Astroo

New member
רק צריך לקחת בחשבון

לפני שחותמים שזה כנראה מקום דורסני שלא מכבד את חוקי העבודה ואת העובדים.

liron50

New member
אי אפשר להגיע למסקנה כזו על סמך סעיפי חוזה ונהלים ביורקרטיים

שההנהלה מלמעלה מכתיבה.

Astroo

New member
בטח שאפשר, קראת את המסמך?

על פי המסמך, כל מחלה כרונית כגון אסתמה, רגישות ללקטוז, אלרגיה לאבק, פסוריאזיס, תת פעילות בלוטת התריס, כולסטרול גבוה או מצב נפשי כגון ביישנות, חרדה חברתית קלה, דכאון קל שמאוזן בתרופות, הכל פוסל מהעבודה בחברה.

liron50

New member
יש חברות שמנסחות חוזים יותר "מפחידים"

זה לא בהכרח אומר שמדובר במקום עבודה דורסני שלא מכבד את העובדים.
&nbsp
בהרבה מקרים, מדובר בבירוקרטיה. איזה עורך דין ניסח מסמך עם 1000 סעיפים וכולם מעבירים אותו מיד ליד בלי להתעמק בכלל במשמעויות.

vinney

Well-known member
זה חברת ביטוח, מה חשבת?

המודל העסקי שלהם סובב סביב החתמת אנשים על דברים כאלה...

יש בזה משהו. מי שהולך למקום שעושה את הרווחים

מזה שהם עובדים על בני אדם, שלא יתפלא שמנסים לעבוד גם עליו

I130Form

New member
לא מרמים. חברות ביטוח מספקות שירות חשוב

האם אני אקבל בחזרה את כספי הביטוח ששילמתי (רכב, בריאות וכו')? כנראה שלא (תודה לאל). אני "זורק כסף" לא כי אני מצפה להרוויח מזה, אלא כי החלופה, במקרה הנדיר שכן יקרה לי משהו, קטסטרופלית ותהרוס אותי כלכלית.
&nbsp
שמי לב למלים במשפט הנ"ל: ביטוח משתלם במקרה של אירועים נדירים אך עם השלכות כלכליות אדירות. לכן ביטוח רכב הוא עסקה טובה לרכב חדש ולא לרכב ישן.
&nbsp
העוינות שלהם כלפי מגישי תביעות כמובן אינה נובעת ממניעים אלטרואיסטים, אבל משרתת אותי, כמבוטח: העוינות (וניסיונות ההתחמקות) משמרים את המודל הסטטיסטי שעליו הביטוח מבוסס.
&nbsp
כל לקוח צריך להבין שכל עסקת ביטוח מבוססת על הסטטיסטיקה הזו, וכשהיא לא מתקיימת, זה פשוט לא משתלם (זה פשוט הופך לתכנית חיסכון).

liron50

New member
השאלה האם ביטוח משתלם היא הרבה יותר עמוקה

וגם משתנהעבור כל אחד והעדפות האישיות שלו.
&nbsp
באופן כללי, נראה לי שהכותבת מעל התכוונה, שבהרבה מקרים השירות שמבוטח מקבל מהביטוח בעת הצורך הוא לא משהו. לא רק "ניסיונות התחמקות".

אין סתירה בין "שירות חשוב" לבין "מרמים"

הדיון לא אם השירות חשוב או לא, או אם הוא משתלם או לא

השאלה היא האם חברת הביטוח מוכרת למבוטח ערימת ביטוחים שהוא לא צריך

השאלה האם חברת הביטוח משלמת כאשר צריך

התשובה:
חברות הביטוח נוטות למכור לנו מוצרים שאנחנו לא צריכים
חברות הביטוח נוטות למצוא דרכים לא לשלם לנו, כאשר קורה מה שקוראים "המקרה הביטוחי".

Astroo

New member
נראה לי שמדובר בהעסקה דרך קבלן

רק חברות קבלן יכולות להרשות לעצמן לצפצף על החוק בצורה כה בוטה.

ipv6

Member
גם אם ינצח בבית משפט

הוא לא יעבוד שם..אולי יזכה לכסף כפיצוי.
אתה לא יכול לעבוד במקום שבית משפט הכריח את המקום לקבל אותך, לפחות לא לאורך זמן..

למעלה