בחירת תחום לאחר סיום התואר במדעי המחשב

Eddy652

New member
בחירת תחום לאחר סיום התואר במדעי המחשב

שלום,
בקרוב מסיים תואר במדעי המחשב באוניברסיטה מוכרת, ועובד בתור סטודנט בחברת הייטק כבר שנתיים. כשאסיים את התואר – ארצה לעבור למשרה מלאה, אך איני בטוח לאיזה תחום שקשור לתואר שלמדתי ארצה ללכת. המלצה שקיבלתי מאנשים ותיקים בתעשייה היא לבחור תחום שמעניין אותי – ולכוון להשאר רק בו.

העניין הוא כזה: יש המון סוגי משרות שקשורים לתואר שלמדתי (פיתוח web, פיתוח אפליקציות, firmware, אוטומציה…) – בחלקם אני יודע במה מדובר, באחרים אני לא ממש יודע במה מדובר וסביר להניח שיש עוד סוגי משרות שאפילו לא שמעתי עליהם. לפני שאני מקבל החלטה, הייתי רוצה לקרוא באופן מסודר מידע על כל תחום שקיים בהקשר של התואר שלמדתי.

מחיפוש בגוגל הצלחתי למצוא רק פיסות מידע. האם אתם יודעים להפנות למקור/מקורות בהם אוכל למצוא את מה שאני מחפש?

מה מעניין אותך?

אם היה לך כל הידע בעולם על תכנות והיית מסוגל לבנות כל דבר, מה היית בונה? לפי זה אתה יכול לכוון את עצמך במה להתעמק.

ואתה כמובן יכול להתנסות בכל מיני תחומים. תמצא לך קורסים מקוונים על ביג דאטא ותראה אם נחמד לך. Datacamp מציעים כל מיני קורסים בחינם ובתשלום. תגגל אותם.

תנסה לבנות עמוד HTML ולהוסיף לו פונקציונליות. מוצא חן בעייניך?
מקור מידע על פיתוח ווב: https://developer.mozilla.org/en-US

אתה יכול לקרוא על תכנות קרנל, על גרפיקה ממוחשבת, על אבטחת מידע...

תתנסה ותגלה מה מושך אותך. אף אחד מלבדך לא ידע להגיד לך מה *אתה* אוהב.

Eddy652

New member
תגובה

קודם כל, תודה על המענה.
דבר שני, מבין התחומים שאני מכיר בעולם של תכנות - אני יודע להגיד פחות או יותר מה מעניין אותי. אך כמה דברים:
&nbsp
1. תחושתי האישית היא שגם על התחומים שאני מכיר (כמו למשל פיתוח web) אני כנראה לא מספיק בקיא כדי לדעת באמת איך נראה יום עבודה ממוצע בתחום זה. אני מחפש מקור שממנו אוכל להסיק בעיקר איך נראה יום ממוצע בתחום x, וטיפה פחות על דברים טכניים כגון שפות התכנות בהם משתמשים בתחום זה.
2. כפי שציינתי, אני מניח שישנם תחומים נוספים בעולם של תכנות שאיני מכיר - הייתי רוצה לדעת גם עליהם לפני שאקבל החלטה אך אין לי אפשרות לגגל על דברים שמעולם לא שמעתי עליהם.
&nbsp

choo

Active member
הניגוד להמלצות שקיבלת, עבודה ראשונה לא בהכרח מקבעת אותך

&nbsp
אני מכיר אנשים שרק אחרי כמה שנים בתעשייה בחרו לעצמם כיוון להתמקד בו, וכיוונו את עצמם לשם. התייחס לעבודה בשנים הראשונות שלך בתור הזדמנות להתנסות בתחומים שונים. אם תמצא חברה שעוסקת במגוון תחומים, או שהמוצר שלה כולל מספר דיסיפלינות שונות, תוכל להתנסות בכמה כיוונים במקום אחד, ולראות מה מעניין אותך.
&nbsp
לקרוא על "איך נראה יום עבודה" מאוד שונה מלחוות כיצד מרגיש יום עבודה, ולקרוא על זה, בפני עצמו, רחוק מלהספיק.

Eddy652

New member
מודע לכך שצריך להתנסות כדי לדעת באמת, ובכל זאת

אני נוטה להאמין שככל שתתעמק ותברר יותר עם אנשים איך נראה כל תחום - הסיכוי שתבחר תחום שמתאים לך יעלה משמעותית מאשר אם תשלח קו"ח לכל משרה שנראית לך מעניינת לפי התיאור שלה ושבסוף יקבלו אותך לאחת מהמשרות הנ"ל.
&nbsp
לא ככה?

choo

Active member
העניין הוא שבאותו תחום, משרות שונות עשויות להראות אחרת לגמרי

&nbsp
אני עובד בתחום מערכות איחסון נתונים. יש אצלנו משרות שעובדים בהן בשפות שונות, בצורה שונה, ומפתחים קוד שונה לגמרי (חשוב על קוד שמטפל בתקשורת נתונים, לעומת קוד שמטפל ב-data path של המערכת, לעומת קוד של תוכנת הניהול של המערכת, קוד ה-UI של המערכת, וקוד של תוכנת BI לניהול מערכות בשטח - כל אחד נראה אחרת, מרגיש אחרת, ודורש כישורים אחרים.
&nbsp
לגבי העברת החוויות, בפורום זה לא עובד בצורה הכי מוצלחת, לדעתי. עדיף לך להתראיין בחברות שונות, ולשאול את האנשים שם לפרטים על העבודה. כמובן הכי טוב יהיה לדבר עם אנשים שעובדים בתפקידים שונים שלא במסגרת ראיון עבודה (שבו הם מנסים למכור לך את מקום העבודה שלהם).

למה אתה מתכוון ב"יום ממוצע"?

יום העבודה של רובנו נע בין
לתכנן, לתכנת, לדבג
לשבת בישיבה, לכתוב דוחות, להכין מצגות, לכתוב מסמכים
לדבר עם לקוחות בטלפון, לנסוע ללקוחות
ועוד כל מיני

אם יש משהו מבין הדברים האלה שאתה אוהב במיוחד או מתעב במיוחד - אולי זה יעזור למצוא כיוון
אבל בגדול, לדעתי - כמעט בכל תחום שתתמקצע בו - תגיע לכל הפעולות האלה. בכל תחום אתה יכול להיות זה שבעיקר מתכנת, או זה שנוסע ללקוחות, או זה שהולך לישיבות הנהלה

Eddy652

New member
מתוך מה שרשמת

מה שמעניין אותי זה לשמוע ביותר פירוט על החלק של "לתכנן, לתכנת, לדבג".
לפי מה שאני מבין הדברים הנ"ל נראים די שונה בתחומים השונים שבתעשייה, לא ככה?

יבגניי34

New member
הם "נראים שונים" מבחוץ כיוון שהכלים שונים. אבל במהות הם זהים

אין שום הבדל תכלסי בין לעשות את העבודה הזו ב embedded או באפליקציות ווב. זו דעתי כמי שעשה את שניהם.

לדעתי, המהות לא שונה. לפעמים הכלים שונים

אם אתה רוצה לעבוד רק עם איזה סטודיו או אקליפס, ולא מוכן לעבוד עם vi ודיבגר בסיסי - אז זה יכתיב את ההחלטה שלך

doutsh

New member
זו שאלה חסרת משמעות, העבודה != המוצר

לצערי התשובה לשאלה שלו היא שכנראה הוא לא יכול לדעת מבלי פשוט לנסות.
הוא דווקא גילה הבנה מפתיעה ששאל "איך נראה יום ממוצע".
גם נושא שנראה לך כביכול מגניב (נגיד רובוטיקה) כשאתה מפרק אותו לגורמים יכול להיות מאד משעמם, כי העבודה היומיומית שלך היא לא להתמסר עם הרובוט בכדור.

אני למדתי הנדסת חשמל (ושם כמות האופציות היא אפילו יותר גדולה) והבנתי שאין לך דרך לדעת מלבד לנסות כמה תחומים כמו שצ'ו הציע, וכמובן שאתה לא יכול לנסות את הכל.
עצוב, אבל הרוב המוחלט של החברים שלי מהתואר עוסקים בתחום שנקבע עבורם על ידי העבודה הראשונה שקיבלה אותם בתור סטודנטים.

למעלה