שאלה לאנשי אמבדד

yair24

Member
שאלה לאנשי אמבדד

שלום,
בחברה שאני עובד בה אנחנו עובדים עם מיקרוקונטרולר מסוים כבר המון שנים.
עם הזמן גם עברנו דגם שלו לדגם יותר מתקדם. אבל עדיין זה אותו מיקרוקונטרולר.

המיקרוקונטרולר הזה הוא מיקרוקונטרולר פשוט.

אין עליו מערכת הפעלה פשוט מתכנתים אותו בC באיזשהי סביבת עבודה שהיא ממש יעודית למיקרוקונטרולר הזה וצורבים את התוכנה עם כבל יעודי למיקרקונטרולר הזה. ואחרי זה מחברים מתח וזה מתחיל לעבוד.

שבוע שעבר הודיעו לנו שיש סיכוי מסוים שב5-10 שנים הבאות המיקרוקונטרולר הזה יפסיק להיות מיוצר ושכדאי שנתחיל להתכונן להחליף אותו. (מה שנקרא END OF LIFE)

בגדול מה שאנחנו צריכים זה
פרוססור או מיקרוקונטרולר שיודע לעשות את הדברים הבאים:

1. שיהיה לו הרבה פורטים (לפחות 50-60)
2. SPI
3. I2C
4. UART RS232
5. ETHERNET
6. DAC לפחות 4 עדיף יותר ערוצים.
7. ADC גם לפחות 4 עדיף יותר ערוצים
8. אפשרות לכתוב פרמטרים של INIT ולשמור אותם כדי שבפעם הבאה שמדליקים את המערכת היא קוראת את הערכים של הפרמטרים האלה.

איכשהו יוצא שכל מה שאנחנו רואים זה דברים שהם מבוססי ARM כאשר כמעט כל מה שראינו היה די OVERKILL לצרכים הפשוטים יחסית של המערכות שלנו.

יש מישהו שמכיר כאלה דברים ויכול להמליץ על משהו שמקובל בתעשיה?
(ולא PIC)

(אגב בשאלה הקודמת שלי על הרכיב WIFI שהיינו צריכים אכן בסופו של דבר הגענו לESP8266 שהיה היחיד שאשכרה עשה את העבודה בקלות ועבר את כל המתחרים שלו שהיו פי 20 יותר יקרים ממנו ודה פקטו לא הצליחו לבצע את המשימה... )

תודה.

rj111

New member
לא כתבת עם איזה מיקרוקונטרולר אתם עובדים ולאיזה מטרה

לא ראיתי מיקרוקונטרולר עם 50 I/O ports.
מה רע ב-ARM? האם המחיר יקר מדי? מגבלות הספק/גודל/מהירות שעון?

יבגניי34

New member
אני לא ״איש אמבדד״ אבל מה שמקובל בתעשייה זה esp32

היורש של esp8266
הוא עומד בכל הדרישות שלך, למעט ethernet שתצטרכו להוסיף. להגיע למס׳ כזה של io ports אתה בכל מקרה צריך gpio expander כמו PCF8575. זה יושב על i2c bus.

d70

Well-known member
I/O זה החלק הפשוט (יש מעבדים עם 128 I/O)

למעט הדרישה ל ethernet ,שאר המודולים נחשבים כסטנדרט ונמצאים כמעט בכל מיקרו.
אפשרות לשמירת פרמטרים:יש מעבדים שמכילים איזור מיוחד לנושא,מצד שני אתה פשוט יכול להגדיר לך מקום ייעודי ב flash ולשמור שם את הפרמטרים,לחילופין קיימים זכרונות חיצוניים שניתן להתממשק אליהם עם I2C שכבר ציינת בתור דרישה.

רמזת שאתה מעונין להחליף מעבד קיים.במקרה כזה הייתי מנסה ללכת על מעבד קרוב ככל שניתן למעבד הקיים.ככה הפורטינג של הקוד יהיה יותר פשוט ,מבנה זיכרון רגיסטרים,סביבת עבודה ספריות וכלי הצריבה יהיו דומים.
זה יקל ויחסוך לך הרבה זמן בפורטינג ובאינטגרציה בייצור.
שני פרמטרים שמשחקים תפקיד בצימצום המועמדים שלא צויינו :
-target price
-גודל הflash ו ה ram

אגב מסקרנות מה הבעייה עם PIC (אגב הם קנו את atmel האם גם הם מחוץ למשחק)?
ומה זה משנה אם ARM זה overkill? סביר להניח שמעבד ARM חדש עולה פחות מהמעבד הישן (אגב יש את סדרות ה cortex-M שנוצרו במיוחד לסגמט שאתה מחפש, מעין "ARM לעניים").

למעלה