קרן השתלמות

קרן השתלמות

האם כשמדברים בתעשיה על שכר ברוטו, נהוג להחשיב / לכלול בתוכו גם את הפרשות המעביד לקרן השתלמות (אם יש כזו)?

כלומר, האם בטבלאות השכר של חברות ההשמה לצורך העניין, המספרים כוללים הפרשות לקרן השתלמות או אחרות של המעסיק?

לא
בטבלאות לא לוקחים בחשבון את הפרשות המעסיק לקרן השתלמות, פנסיה, ביטוח אבדן כושר עבודה, הוצאות ארוחת צהריים (כרטיסי סיבוס/תן ביס וכו׳) וכך הלאה.

ipv6

Member
המספרים בטבלאות השכר

הם ככל הנראה שכר הבסיס (שבהרבה מקומות רחוק מאד מכל השכר) ולא כוללים הפרשות סוציאליות.

מאחר והפרשה לקרן ההשתלמות מעלה תקרה מסוימת היא ממוסה, רב המעסיקים מעדיפים להפריש עד התקרה ולתת לך ברוטו גדול יותר.

יש מקומות שמפרישים על כל הבסיס אבל לפחות ממה שאני מכיר אניקודטלית, זה פחות נפוץ.
מן הסתם אם יש לך 2 הצעות עם בסיס 35, באחת ההפרשה היא עד התקרה (נדמה לי 15900) ובשניה על כל הבסיס (35000) אז כמובן שהשניה טובה יותר, למרות שבשניהם הציעו לך 35

Indigo121

New member
המספרים הם השכר כולו, לא שכר הבסיס.

ולא כולל הפרשות. מה גם שלחברות ההשמה אין דרך לדעת את שכר הבסיס אלא את השכר כולו.

לפי החישוב שלך של שכר בסיס של 35K ש"רחוק מאד" מכל השכר המלא, הוא יכול לצפות לשכר מלא של 50K?...

user32

Well-known member
מנהל
אני כן יודע וזה השכר החודשי

זה המספר שמועמד נוקב בו כששואלים אותו כמה הוא מצפה להרוויח וזה המספר שסוגרים עליו בחוזה.
הבסיס הזה הוא כולל את כל הטריקים בחוזה: חלוקה לבסיס + שעות נוספות (שמשולם בכל מקרה), כל מיני עלויות שלפעמים שכר הבסיס מתחלק אליו וכו' אבל בגדול זה המספר שמשולם חודש בחודשו.

זה לא כולל: סוציאליות, ארוחות, ושאר דברים.

בפועל, במקומות שיש תוכניות תגמול משובחות: אופציות, מענקי חתימה, מענקי השארות, RSU, ESPP וכמובן בונוסים שנתיים השכר בפועל יכול להיות גבוה יותר.

שרעבי100

New member
בתאגידים בינלאומיים יש שני מונחים:

שכר בסיס - זה מה שחברות ההשמה מפרסמות.
Total compensation - שכר+ בונוס שנתי + rsu + מענק חתימה( אם יש) - את כל הסכום הזה מחלקים ב12 ומציגים לך בהצעת השכר.

בהחלט יתכן שמי שקיבל הצעה של 35, הtotal comp שלו יהיה ~50.

selalerer

New member
זה יכול להיות מאוד מבלבל

בהסכמי ההעסקה בהיי-טק הישראלי יש חלוקה לשכר בסיס (כך זה מכונה בהסכם) ושעות נוספות (כתחליף משפטי לשכר גלובלי שנקבע שאינו חוקי).
&nbsp
אם יש למושג משמעות נוספת, כדאי לציין שמתכוונים לזאת כשמשתמשים במושג

שרעבי100

New member
אוקי, עקב ביקוש מהקהל, נדייק יותר במונחים

1. שכר בסיס - בעקבות תיקון בחוק שהכניסה שלי יחימוביץ לפני בערך עשר שנים, מעסיק אינו יכול לשלם לעובד שכר גלובאלי. לכן, הוסיפו בהייטק חלוקה *מלאכותית* לשכר בסיס ולגמול חודשי קבוע על שעות נוספות.
בכל המקרים שאני נתקלתי בהם החלוקה הזו הייתה חסרת משמעות מעשית היות וכל השכר היה מוכר לפנסיה ולכל צורך מעשי אחר.
2. שכר - המספר עליו מתמקחים בד"כ עם המעסיק - זהו המספר שמופיע בטבלאות השכר.
3. Total comp - הסברתי קודם.

ipv6

Member
כשמנהלים מו"מ עם קורפורייט

מדברים תמיד בשפה של פיצוי כולל. כמה ממנו מגיע כל חודש כשכר בסיס שעליו מופרשות זה נתון עם משמעות מעטה.
&nbsp
החלק הלא קבוע בשכר (RSU בונוס מזומן ושאר הדברים בסגנון) זה כסף לכל דבר וככל שהפיצוי עולה האחוז של הרכיבים הלא קבועים בפיצוי הכולל עולה.
&nbsp
כששאלו אותי "ציפיות שכר" תמיד דיברתי במונחי פיצוי שנתי מחולק ב12 עם התניה סבירה על הבסיס וכך התנהל גם רב מי שאני מכיר.

שרעבי100

New member
מעניין

אני אישית משקיע הרבה יותר בהתמקחות על השכר החודשי. אקח את זה לתשומת ליבי...
חולק עליך לגבי הטענה "כמה מגיע כשכר בסיס זה נתון עם משמעות מעטה".
בוא ניקח מישהו עם שכר חודשי של 30 ופיצוי כללי של 40 ולעומתו מישהו עם שכר חודשי של 40.
יש לנו עוד 10k שעליהם המעסיק מפריש 6.5% לפנסיה, 8.33% לפיצויים ו7.5% (קיים בדי הרבה מקומות מעל התקרה) להשתלמות.
סהכ מדובר בעוד 2.2k בחודש - לא סכום מבוטל בעיני.
דבר נוסף, הrsu והבונוס (ואפילו מענק החתימה עד שעבר פרק הזמן בהתחייבות) הם "כסף על תנאי" שניתן להפסיד אותו במידה ואתה מחליט לעזוב לפני הזמן. השכר החודשי לעומת זאת מגיע מידי חודש...

ipv6

Member
כמה דברים

אין לי סטטיסטיקה על כל השוק ,אבל לדעתי קה"ש על כל הבסיס זה לא נפוץ.
כלומר רב הסיכויים שגם בהצעה של ה30 וגם בהצעה של ה40 הוא יהיה עד התקרה.

שנית, לפעמים מגדירים חלק מהשכר הבסיס כנסיעות \ שעות נוספות ולא מפרישים עליו שלא לדבר על העובדה שכסף שמופרש לפנסיה לא זמין לך מיידית להבדיל משכר ברוטו.

שלישית אני מסכים איתך, ברור שיש לך אינטרס לקבל כסף כל חודש ללא תחנות יציאה, ללא תלות ב-FX או שערי מניה. אבל בהנחה שתשאר בקורפורייט כמה שנים טובות ובהתחשב בעובדה שיש גמישות מועטה יחסית בבסיס, הרבה יותר חשוב להסתכל על התמונה כוללת ולהתמקח על הסכום כסף הכולל שתקבל, כי בד"כ המניות והבונוס מהווים אחוזים רבים מהשכר ואחוז הרכיב הלא קבוע מהפיצוי הכולל עולה ככל שמתקדמים בדרגות \ סולם שכר.

מניסיוני, אם מתנהלים נכון זה כסף לכל דבר ועניין וה"כח" של הקורפורייטים.
לצורך העניין, גם בדוגמא הקיצונית שהבאת, אם ההצעה של ה30 כוללת יותר מניות כך שהסכום הסופי בה גבוה יותר משמעותית (כשמתחשבים בדלטה בהפרשות) מבהצעה של ה40, הייתי מעדיף את זאת עם ה"שכר" 30.

selalerer

New member
הדבר היחיד שמעניין אותי זה השכר החודשי

אני קצת שואל על השאר ומשווה כאשר ההצעות קרובות, אבל רק בתור מיון משני בכדי לשבור שוויון

בן100

New member
ייתכן שאתה לא מכיר דבר אחר?

מהכרות מועטה עם ההסטוריה התעסוקתית שלך אני לא מאמין שחווית פעם
שכר ש70-80 אחוז ממנו מורכז מבסיס ועוד 20-30 אחוז ממנו מורכבים ממניות.
&nbsp
ישנם לא מעט מקומות עבודה, כמו אינטל, גוגל, אמזון. בהם האחוז מהשכר שהוא מניות הוא יחסית גדול.
&nbsp

choo

Active member
בחברה כמו אינטל זה כנראה יותר בונוס כספי מאשר מניות, לא?

&nbsp
ממה שאני יודע, הבונוס השנתי באינטל יכול להיות בגובה של 20-25% (=2 עד שלוש משכורות חודשיות) מגובה השכר השנתי (משתנה משנה לשנה, ולפי הדרגה של העובד).
&nbsp
לא ברור לי כמה חברה כמו אינטל יכולה לדלל את עצמה באופן קבוע על ידי חלוקת יותר מדי מניות לעובדים - לעומת זאת היא "שוחה" במזומן שהיא מתקשה לנצל עד הסוף לשם הגדלת ההכנסות והרווחים. זו לא "חברת צמיחה" כמו גוגל, פייסבוק, אפל או אמאזון

ipv6

Member
אתה צודק לגבי אינטל

אבל העיקרון הכללי דומה.
חלק לא זניח מהפיצוי הכולל שהוא "על תנאי". אם אני לא טועה כמה שהדרגה יותר גבוהה ככה מספר המשכורות שהבונוס שלהם נותן עולה, לדעתי יכול להגיע גם ליותר מ3 משכורות.

הבונוס שם (למעשה כמה בונוסים) לא מאד שונה מ-RSU במקומות אחרים (בלי להתייחס להיבטים של המיסוי). במקומות אחרים שצויינו פה יש גם מניות וגם cash בונוס שמגיע פעם בתקופה מסוימת.

למעלה