מעבר לקריירה עצמאית ב-web

• פותח הנושא sysd
  • פורסם בתאריך

sysd

New member
מעבר לקריירה עצמאית ב-web

אהלן,
אני שכיר בחברה אמריקאית גדולה (תכנות low-level).
התנסיתי בבניית אתרים פנימיים ברמה בסיסית של כתיבת שרת בפייתון וקליינט
ב-JS + כמה ספריות גרפיות על בסיס Jquery, ואהבתי מאוד את הנושא. ברור לי שהתחום הרבה יותר מורכב מזה, ומצריך למידה של המון תחומים לא חופפים.
הבנתי מקריאה בפורום שיש כאן כמה שהם עצמאיים ומספקים פתרונות בדמות בניית אתרים ללקוחות עסקיים. רציתי לקבל תובנות לגבי איך התחלתם בתהליך, ואיך עסק מתחיל של בן אדם אחד יכול לבדל את עצמו

rj111

New member
עד כמה שידוע לי בניית אתרים ללקוחות זה תחום עם רווחיות נמוכה

מי שעושה את הכסף זה מי שבונה אפליקציות ווב עם מיליוני משתמשים (ע"ע גוגל/פייסבוק...).

sysd

New member
ברגע שיש לך קהל משתמשים כזה, קשה מאוד להפסיד כסף

השאלה היא איך מתפרנסים בכבוד בתור עצמאי בתחום ה-web?

user32

Well-known member
מנהל
יש לך את הגישה הידועה של אנשי החומרה והlow level

כל פעם שאני עושה פרוייקט לאמבדד/חומרה הם מתייחסים לכל המפתחים האפליקטיביים כ"מתכנת אתרים" או משהו כזה כי כל מה שלא כתוב באסמבלי זה סתם לצייר מסכים.

אז למען הסדר הטוב:
בניית אתרים זה לא מקצוע מתגמל במיוחד, רף הכניסה נמוך, התחרות גבוהה, הפרוייקטים קטנים ולא רווחיים. אולי אפשר להתפרנס אבל לא קל.
לעומת זאת, פיתוח web שכולל את הנושאים שהזכרת כשזה ברוב המקרים מצריך איש פיתוח מקצועי הוא מקצוע מבוקש ואפילו מאוד. יש אינסוף עבודה כרגע. הפרוייקטים נעים בין לשבת כעובד עצמאי באיזו חברה (שזה יותר דומה לשכיר) לבין סטארטאפים שרוצים להוציא את הפרונט אנד החוצה, חברות גדולות שצריכות UI מהיר למודול, וכל מה שבאמצע.

sysd

New member
אני כנראה לא מעורה מספיק בתחום

בשביל להבין מה ההבדל בין פיתוח web לסתם בניית אתרים. באיזה תחומי לימוד אני צריך להתעמק בשביל לא ליפול לנישה שציינת? כמו שציין NIX, אני כנראה יצטרך להתחיל מלשכנע מישהו שאני לא רק מתכנת low level אלא גם מתכנת web מוכשר, ולהתחיל לעבוד בתור שכיר . אשמח להסבר על ההבדל בין בניית אתר לפיתוח web

יבגניי34

New member
ראשית חכמה לדעת JS ברמה טובה. שנית FE framework

כמו אנגולר או ריאקט (עדיף בהרבה השני). שלישית server side כלשהו node למשל. אח״כ יש עוד אינסוף דברים זה הבסיס. אני מצטרף לעצה שאם המושגים הנ״ל נשמעים לך חדשים אולי תשקול להתחיל כשכיר.

Indigo121

New member
המעבר המשמעותי הוא בין שכיר לעצמאי

לדעתי המעבר ל WEB זה משני כאן. להיות עצמאי לא קל בשום מקום, ובייחוד לא בישראל. הייתי קורא קצת על זה בתור התחלה. אני מקבל את הרושם שהתחרות קשה, ומוסר התשלומים הישראלי גם בעייתי מאד.

rj111

New member
היתרון במקצוע הזה שאתה לא חייב לקבל לקוחות מישראל

יבגניי34

New member
בהצלחה בתחרות על לקוחות מחו״ל מול פרילנסרים שלוקחים 5-15 h/$

שיודעים כבר ריאקט, אנגולר ולאראוול ויש להם תיק עבודות להציג.

user32

Well-known member
מנהל
"עצמאי בישראל" זו הגדרה מאוד רחבה

אם אתה פותח בית קפה קטן או חנות אז כן, ישראל זה מקום שקשה לעשות בו עסקים בגלל עודף רגולציה ובירוקרטיה מסובכת.
אם אתה *מתכנת* עצמאי אז ישראל מקום מעולה כי הבירוקרטיה קטנה (רק לפתוח תיקים ברשויות המס, בדרך כלל רו"ח יעשה זאת בשבילך) ויש פה עבודה בשפע, המון לקוחות ממומנים היטב ומוסר תשלומים מעולה. בעיות התשלומים היחידות שנתקלתי בהן זה כשאישור התשלום היה צריך להגיע מחו"ל ושם לוקחים את הזמן עד שהדירקטור המתאים מואיל בטובו לחתום. פה לא נתקלתי בבעיות ואני עצמאי מאז 2010.

התחרות פה לא קשה למתכנת מקצועי בדיוק כמו שהיא לא קשה למתכנת שכיר שמחפש עבודה. יש יותר עבודה מידיים פנויות ולכן בדרך כלל רודפים אחריך ואתה בעמדה של דחיית פרוייקטים בגלל מחסור בידיים עובדות ולא להפך. זה המצב לפחות בעשור האחרון.

N i X

New member
למה לא להיות שכיר בעצם?

שכיר 35K, עלות מעביד 45.9K,
חלקי 189, 261ש״ח ( לא כולל מע״מ
)
אומנם כעצמאי אפשר לגבות יותר לשעה, אבל כמות ה billable hours כניראה לא תהיה 189.
&nbsp
( ולא דיברנו על RSU, ESPP ובונוסים למיניהם שיש לשכירים )

user32

Well-known member
מנהל
מבחינה כספית אין הבדל גדול

לעצמאי יש יותר גמישות: יכול לצמצם ולהעלות באחוזי משרה, להחליף מקומות מדי כמה חודשים, לעבוד מהבית, לקחת תקופות הפסקה, חופשים ושעות עבודה באופן שיותר מתאים לו, לעבור בין תחומים ביתר קלות.
מאידך תמיד יש את הסיכון של תקופה ללא עבודה או עם הכנסות מועטות.

ההבדל הגדול מבחינה כלכלית זה כשמתחילים לקחת עובדים וזה בעצם מה שמאפשר scale מבחינת הכנסות ורווחים. אין מה להשוות עצמאי עם 5 עובדים לעומת מנהל/שכיר למשל שמנהל 5 עובדים.

N i X

New member
שוק הווב

השוק מתחיל מחברות בניית אתרים שמבטיחים ללקוח אתר ב2000 ש״ח
גגל ״בניית אתר לעסק״ תראה את העמוד הראשון.
&nbsp
בד״כ המתכנתים השכירים במקומות האלה ירוויחו 8-10 אלף.
וכמובן יש את התחרות ממזרח אירופה והודו באתרים דוגמת upwork.
&nbsp
זה השוק שאתה רוצה להכנס אליו?
&nbsp
&nbsp
אם ווב מעניין אותך, למד לעומק ולך לחברת מוצר בתור שכיר (לפחות בהתחלה),
אחרי שתהיה טוב תוכל לבוא גם בתור פרילנסר לחברות כמו ש user32 רשם.
אם כי אני לא מבין איך זה עדיף מלהיות שכיר בחברה טובה.
&nbsp
בהצלחה!

השנקל שלי כעצמאי

צריך להבדיל בין בניית אתרים של ארי תדמית / חנויות / בלוגים / פורטלים וכדומה. לרוב זה בנוי על WP או על מערכות דומות. העבודה די משעממת. הלוקחות עניים - תחשוב לע החבר שלך מהתיכון שהחליט לפתוח חנות לפרחים באיזור ראשון לציון ופונה אליך, אין לו 70 אלף ש"ח לתת לך על עבודה. בשביל שאתר ייראה טוב יש לא מעט עבודה ואתה מתחרה באין סוף מתכנתים דרג ג' שגם יודעים לעשות את זה. אני החלטתי (גם בעצת יוזר32) ש-WP הוא קו אדום אצלי ואני לא לוקח פרויקטים כאלו.
מה שמעניין זה פרויקטים גדולים, מעשרות אלפי שקלים ועד מאות. מאוד חשוב שמי שמשלם לך זהלא יהיה יזם חדש שמשלם מכיסו. לרוב זה לקוחות מאוד קמצנים. הלקוחות הכי טובים זהחברות הייטק שרוצים להוציא חלק מהעבודה החוצה או חברות עסקיות גדולות שצריכות מערכת כלשהיא. יזמים מנוסים ועסקים בינוניים זה לקוח טוב אבל פחות מהסוג הראשון.
בשביל לבנות ווב מורכב צריך להבין בתוכנה ולגעת יותר מאשר JQUERY. יהיה לך קשה לבנות אתר ממש מורכב עם JQUERY.
כמו שאמר יוזר32 יש שני סוגי פרילנסרים, האחד זה שכיר לתקופה יחסית קצרה. השני, זה מיקור חוץ. מסיות אישיות אני החלטתי שאני הולך על המיקור חוץ, הקו שלי הוא שאני עובד מהמשרד האישי שלי ולא מהמשרד של הלקוח. אני כמובן מגיע לפגישות אבל אני לא עובד משם באופן קבוע.
איך התחלתי? קפצתי למים. בשנה הראשונה הרווחתי מאוד קצת. ממש חשוב זה לטפח קשריםץ עם כל מי שרק פגשת אותו או עבדת איתו. הייתה תקופה באמצע שהייתי סטרטאפיסט שמטבע הדברים יוצר המון קשרים חדשים וזה ממש עזר לי.
מאוד חשוב גם להיות במצב שאתה יכול לסיים פרויקט מהתחלה ועד הסוף. תזכור שאין מי שיחפה עליך ואתה צריך להיות הדבאופס של עצמך, ואתה צריך להבין ב-UX ובדטהבייסים וגם להגדיר את הדומיין.
ממה שאני למדתי אם אתה מצקוצען אתה מוצא לקוחות שמבינים את זה ושמוכנים לשלם על זה.
טיפ: תהיה שכיר.

sysd

New member
תודה על הפירוט

עכשיו אני מבין שמי שרק בונה אתרים כנראה לא מתעסק בכל הטכנולוגיות שציינתם, אלא נשען על טמפלטים (WP). אני כנראה יתחיל מלמידה עצמאית של full stack בזמני הפנוי, ואז בתקווה להתחיל כשכיר.

יבגניי34

New member
וזה מחזיר אותנו לשאלתו של NiX - על פניו יצאת קרח מכאן ומכאן

לא? כלאמר מה בינך ל-״שכיר שעובד מרחוק ולא מפרישים לו לפנסיה וק״ה״ ?
(לצורך העניין אני שכיר לכל דבר, ועובד מתי ומאיפה שבא לי).

N i X

New member
דווקא הוא רשם

״הקו שלי הוא שאני עובד מהמשרד האישי שלי ולא מהמשרד של הלקוח.״
&nbsp
יוזר32 הביא סיבות מהותיות לדעתי:
- לו״ז גמיש, יושב לך בבית, עובד מתי שאתה רוצה.
- פרויקטים מגוונים
- התקווה לגדול למגה קורפוריישן של OS\שרותים, כשיש עובדים אפשר לעשות יותר כסף כניראה.
&nbsp
גם נראה לי אחרי שאתה (אני) שכיר 10-15 שנה זה נותן אפשרות ליותר גיוון.
&nbsp

למעלה