"סקר": כמה שכיח קיומו של product owner בסקראם אצלכם?

• פותח הנושא choo
  • פורסם בתאריך

choo

Active member
"סקר": כמה שכיח קיומו של product owner בסקראם אצלכם?

על פי הספרות הסקראמית הנוכחית (זה משתנה כל כמה שנים), בכל צוות סקראם אמור להיות אדם בתפקיד של product owner שתפקידו הוא הגדרת הדרישות למוצר, תיעדופן, כתיבת ה-user stories וניהול ה-backlog של המוצר שעליו עובד הצוות.

משיחות עם מספר חברים שלכאורה עובדים בסקראם, בחברות שלהם זה לא מתבצע (אצלנו זה כן קיים) - ותהיתי כמה זה שכיח.

אז: האם יש אצלכם product owner לכל צוות?
אם לא - מי כותב את ה-user stories ומתעדף אותם?
אם כן - האם מדובר באדם שזהו תפקידו במשרה מלאה, והאם הוא מטפל בצוות אחד או ביותר?
ולבסוף (אם נח לכם לספר) - האם אתם מפתחים מוצר וואבי או מוצר עתיר UI אחר - או שמדובר במוצר תשתיתי? מערכת תוכנה? מערכת embedded? משהו אחר?

...shoot

יש. ולא במשרה מלאה

האיש מומחה למוצר מסויים, והוא עושה כל מיני משימות רק עבור אותו מוצר ואותו צוות.
במוצר גדול, יש גם שני מאסטרים שכל אחד אחראי על חלק אחר.

יש אצלנו מוצרים עתירי ui ויש לא. וכולם עובדים (או אמורים לעבוד...) באותה שיטה.

כשעבדתי בסקראם

היה מישהו במשרה מליאה.
המוצר היה אפליקציה, אפליקציה לשעון חכם ובקאנד מורכב מאוד.
אני עבדתי על הקליינט והוא היה מאוד מעורב.
אני לא זוכר עד כמה הוא היה מעורב בצד שרת (בדברים שלא היו קשורים ל-UI).

Rשף

New member
הצוות התעקש שיהיה אחד כזה

אנחנו כותבים את הסיפורים ומתעדפים ביחד איתו
הוא לא במשרה מלאה, ואנחנו לא זקוקים למישהו במשרה מלאה
מפתחים מוצר וובי ובמקביל קליינט שרץ על לינוקס

vinney

Well-known member
אצלנו אלה אנשים במשרה מלאה

התפקיד נקרא product manager, וכל אחד הוא owner של כמה מוצרים בו זמנית.

choo

Active member
הם כותבים את ה-user stories ונמצאים בכל הדייליס?

eveik

New member
יש בהחלט..

אנחנו מחולקים לכמה צוותים קטנים, וה PM של כל צוות למעשה מוביל את הצוות מבחינת תעדוף המשימות והגדרת המשימות.
&nbsp
מפתחים מוצר ווב אבל ה PM מאפיין גם משימות יותר טכניות. אנשי המוצר שלנו הם יחסית טכניים כך שזה טיפה מקל, ובמשימות שהן יותר תשתיתיות ה tech lead / architect יאפיין את המשימה אבל עדיין האיש מוצר צריך להבין אותה, לתעדף וכו׳.

user32

Well-known member
מנהל
זה מתחלק למקומות שיש בהם product manager לאלה שלא

איפה שיש PM, הוא מתפקד כPO לפי מתודולוגיית הסקראם. במקומות שאין PM, למשל כל הסטארטאפים שאני עובד בהם שיש בהם 3-7 עובדים, המנכ"ל/שותף/יזם מכתיב את המשימות, בדרך כלל בצורה מבולגנת וגרועה כי הוא עושה את זה תוך כדי 100 דברים אחרים שבתחום אחריותו.

ראיתי ניהול מוצר כל כך גרוע שמוציא לך את החשק לבוא לעבוד.

Astroo

New member
לא מדוייק

עבדתי בשתי חברות גדולות, שבהן היה גם PM וגם PO כשני תפקידים נפרדים במשרה מלאה.

MyVirtualSelf

New member
יש מחלקה שלמה של כאלה, משרה מלאה

אצלנו יש מחלקת Product Owners חיצונית לפיתוח, ובנוסף יש מחלקת Product Management. ה-PO בעצם מתווכים בין ה-PMs לבין הפיתוח. ה-POs כותבים את ה-User Stories בשיתוף עם מנהלי הקבוצות בפיתוח (מנהל קבוצה = מנהל של ראשי צוותים) ומנהלים backlog שמורכב גם מדרישות מוצריות וגם מחוב טכני פיתוחי.
בתוך מחלקת ה-Product Owners יש ג'וניורים, סניורים, ראשי צוותים, ראש מחלקה...

ה-POs מאוד זמינים ובאמת מצליחים למלא את הפונקציה הסקראמית שלהם בצורה טובה, אם כי הם לא מגיעים ל-daily meetings של הצוותים בד"כ - פשוט כי כל PO חולש על מספר צוותי פיתוח (אני מעריך שיש בממוצע 3-4 צוותי פיתוח על כל PO).

אנחנו מפתחים מערכת תוכנה שנמכרת לארגונים. יש במערכת UI אבל לא מדובר על "מוצר עתיר UI" ולא על מוצר וובי, אלא משהו דיי תשתיתי (במובן של תשתיות IT, לא תשתיות תוכנה).

נ.ב.
אני דיי מתעב סקראם, ומבחינתי אותם POs הם שילוב בין Business Analyst לבין Project Manager (שני תפקידים שלא קיימים בארגון שאני עובד בו, אבל כן קיימים במקום העבודה הקודם שלי) - ולא בטוח שהשילוב הזה טוב. נראה לי שהמתח הטבעי בין אנשי מוצר ואנשי פרוייקט מועיל יותר מאשר לתת את שני התפקידים לאותו אדם.

Xsy

New member
יש בערך

רק לאחרונה התחלנו לעבוד בסקראמ. לפי התוכנית לכל צוות יש PO שהוא הראש צוות. כמו-כן מפתח אחד מכל צוות יהיה הScrummaster.
&nbsp
כרגע חסר לנו ראש צוות אז באחד הצוותים ראש הקבוצה ואני חולקים תפקיד של PO\ראש צוות. סיפורים הPO אמור לתכנן ביחד עם הצוות כאשר הSM דואג לכך שמשימות יבוצעו ולעדכון הJIRA.
&nbsp
המוצר שלנו הוא חלק מחבילת מוצרים גדולה שלה יש PM שמפקחת על כל המוצרים בחבילה, אצלנו בקבוצה יש PM "מקומי" שהוא הראש קבוצה.
&nbsp
&nbsp
&nbsp

למעלה