האם RSU הוא שיקול לבחירת מקום עבודה?

Ignition29

New member
האם RSU הוא שיקול לבחירת מקום עבודה?

שלום לכולם,
קיבלתי הצעת עבודה בחברה שנותנת RSU ששווים מאוד מאוד גובה , סכום יפה לכל הדעות.
אני לא כל כך מכיר את ההתנהלות עם הRSU , השאלה שלי היא האם אתם חושבים שכדאי לעזוב מקום עבודה פרטי לטובת חברה שמספקת RSU , מדובר פחות או יותר באותו תפקיד כלומר אין ממש קידום מקצועי בעוד שבמקום הפרטי יש לי הזדמנויות מקצועיות יותר טובות, האם המימוש שלהן הוא פשוט או שזה בלוף וצריך לחכות איזה כמה שנים טובות עד שאני אראה מזה משהו?
לפי מיטב הבנתי , לאחר שנה כבר ניתן לממש רבע מהיחידות , אבל אחרי שנתיים המיסוי מתחיל להיות פחות רצחני.
אשמח לשמוע מהנסיון שלכם מה אתם חושבים
תודה רבה וסופש נעים.

זה בדיוק כמו לשאול: "האם שכר הוא שיקול לבחירת מקום עבודה?"
RSU זה עוד רכיב בשכר. הוא בהחלט יכול להוות שיקול, אם כי הוא בוודאי לא השיקול היחיד. עניין מקצועי, אפשרויות קידום, קרבה לבית, שעות עבודה, כימיה עם המנהל ועם העמיתים לצוות, אווירה במקום העבודה, יציבות מקום העבודה ועוד שיקולים שונים ומשונים, לכולם יש השפעה.
&nbsp
רק אתה יכול להחליט אם מקום העבודה מתאים לך, בהתבסס על מכלול השיקולים הנ"ל. אין ספק ששכר גבוה הוא סיבה טובה להעדיף מקום אחד על פני אחר. בוא נשאל אותך אחרת: אם כל שאר הפרמטרים דומים, למה לא לעבוד במקום שנותן RSU בסכומים "מאוד מאוד גבוהים" לדבריך?
&nbsp
זה לא בלוף. מה שסיפרו לך נכון. אחרי שנה אתה יכול להתחיל לממש. המיסוי נקבע בשתי מדרגות: המס על מחיר המניה ביום שנתנו לך אותה הוא כמו מס על עבודה (50%) אבל אם המניה עולה אחרי שכבר נתנו לך אותה אז התוספת מעל המחיר הראשוני חייב במס רווחי הון (25%). זה כמובן רק אם המניה עולה.
&nbsp
כמובן כל זה מדובר רק על חברה שהמניות שלה כבר מונפקות בבורסה וסחירות. אם מדובר על אופציות בסטארטאפ או על מניות לא סחירות או על כל מיני הבטחות אחרות, אז צריך לקחת אותן הרבה יותר בחשדנות והרבה יותר בעירבון מוגבל.

Ignition29

New member
תגובה

לפי מה שהבנתי מקריאה בפורום וכו' בשנה הראשונה , לא משנה אם המנייה עולה או לא המיסוי הוא 50 אחוז . אתה אומר שהמיסוי על הרווחים הוא 25% בשנה הראשונה.
ומה לגבי השנה השניה? יש איזשהו שינוי לגבי המיסוי של ה50 אחוז?
תודה

אני מציע לך לברר את זה בחברה
זה תלוי בכל מיני עניינים משפטיים שיכולים להיות שונים ממקום למקום ושום תשובה שתקבל בפורום לא תהיה מוסמכת. זה לגיטימי בהחלט אם קיבלת כבר הצעה מהם לשאול אותם איך עובד עניין המיסוי אצלם.
&nbsp
להבנתי המוגבלת, ואני לא חותם לך על זה שאני צודק, בסוף שנה א׳ אתה מקבל מניות בשווי X. זה אירוע מס שחייב ב 50%. אם בהמשך המניה עולה ומוסיפה עוד Y לשוויה, על ה Y הזה אתה משלם 25%. הסתייגות: מעולם לא עבדתי בחברה שחילקה RSUs והחוקים, התקנות והנהלים השתנו בשנים האחרונות מספר פעמים ויש גם הבדלים בין חברות שונות.

ipv6

Member
על רווח ממכירה של RSU ביום ה"הבשלה"

משלמים מס שולי לפי גובה השכר השנתי, לא בהכרח 50% [1].
אם מוכרים אחרי שנתיים והמניה עלתה, על הרווחים בלבד משלמים מס רווחי הון.

[1]חברות שונות עושות משחקים שונים (נניח לקחת לפי המדרגה המקסימלית ולקזז בחודש הבא) עם המיסוי של המכירה אבל במקרה רע ביותר אפשר להגיש החזר מס בגלל שהמס שנתי.

צודק, מקבל את התיקון
בהינתן משכורות הייטק, התוספת של ה RSU יכולה להיות כזו שתגיע למדרגה הגבוהה ביותר של 50%, אבל כמובן שזה לא בהכרח ככה.

Astroo

New member
האם משלמים ביטוח לאומי על מימוש RSU?

אם לא, מי שמשתכר 30 לחודש, יכול לממש RSU בערך ב-130 אלף שקל לשנה ועדיין להישאר בדרגת מס של 35%

זה פשוט לא נכון
ה RSU נחשב כהטבה מהמעביד, וממוסה כמו כל הכנסה. חל עליו מס הכנסה, ביטוח לאומי, ומס בריאות.
&nbsp
ההכנסה המרבית לתשלום ביטוח לאומי היא 43370 ש"ח לחודש, כך שמעל זה לא משלמים ביטוח לאומי, אבל מס ההכנסה מעל 41,410 הוא 47% ומעל 53,333 הוא 50%.
&nbsp
מקורות:
https://www.btl.gov.il/Insurance/Rates/Pages/default.aspx
&nbsp
https://www.xn----1hcmgxnk8ede.co.il/מדרגות-מס

דני0409

New member
האם ניתן למשש RSUs אחרי התפטרות / עזיבת מקום העבודה?

הנחתי שלא אבל שמעתי ממישהו שכן ניתן לממש RSU שמבשילים תוך 3 חודשים.

choo

Active member
לא ברור לי - למה לעובד להחזיק במניה במועד ההבשלה ולא למכור?

&nbsp
אני יכול למכור את המניה מייד בשוק החופשי ולקנות אותה באותו יום דרך הבורסה - ואז לא הצטרך לחכות שנתיים למכירה כדי לשלם מס נמוך יותר. מה התועלת שיכולה להיות לי מהמנעות ממכירה? חסכון בתשלום דמי קניה/מכירה? אני לא חושב שזה שקול ביחס ליכולת למכור את המניות במועד הרצוי לי.
&nbsp
מעבר לזה, כשאני עובד בחברה X - אני כבר מושקע בפועל בחברה X (כי היא משלמת לי משכורת). מסיבות של פיזור השקעות, יש עדיפות להשקיע את הכסף העודף שלי בחברות אחרות. זו עוד סיבה למכור את המניות מיד בזמן ההבשלה ובכסף שנפדה להשקיע בחברות/ניירות ערך אחרים.

יבגניי34

New member
כי בתרחיש שיש לך 0 הון עצמי, תוכל לרכוש חזרה רק 50% מהמניות

(או פחות, למען הפשטות נניח strike price = 0)

choo

Active member
אין קשר - מכרת מניה במחיר X - תקנה אותה בחזרה במחיר X

&nbsp
ההון העצמי יגיע מהכסף שתקבל תמורת מכירת מניות ה-RSU בשעת הבשלתן. שילמת מס בעת המכירה ולכן קיבלת פחות כסף? אני עדיין לא מבין מה זה משנה, אלא אם אתה מניח שלאורך השנים המס על רווחי הון יירד.

יש פה עניין של דחיית מס
למיטב הבנתי, כל עוד לא מכרת, לא שילמת מס, ובינתיים הסכום ברוטו עובד עבורך.
&nbsp
תרחיש א׳:
- קיבלת מניות בשווי 100 ש"ח, מכרת מייד
- שילמת 50% מס, קיבלת 50 ש"ח, קנית בהם מניות
- המניות עלו ב 20% אחרי שנתיים, כלומר רווח של 10 ש"ח שממנו שילמת 2.5 ש"ח מס רווח הון
- מכרת הכל, קיבלת 57.5 ש"ח
&nbsp
תרחיש ב׳
- קיבלת מניות בשווי 100 ש"ח, לא מכרת
- המניות עלו ב 20% אחרי שנתיים, כלומר רווח של 20 ש"ח
- במכירה, אתה משלם 50% על ה 100 ש"ח המקוריים ועוד 25% על הרווח של 20 ש"ח. סה"כ שילמת 55 ש"ח מס
- מכרת את כל תיק ההשקעות וקיבלת 65 ש"ח
&nbsp
תרחיש ב׳ עדיף, אם לא טעיתי פה במשהו.
יש פה עוד הסברים:
http://www.hasolidit.com/kehila/threads/מדיניות-מיסוי-של-rsus.2111/
&nbsp

choo

Active member
הבנתי. הרווח נובע מכך שמדובר בהשקעה מהברוטו ולא מהנטו

שרעבי100

New member
סיבה נוספת, הרבה פחות נפוצה

היא לשמור את הכסף לשנים של הכנסה נמוכה יותר שנובעת מפיטורין או חל"ת ארוכה ואז אפשר למשוך ולשלם מס נמוך הרבה יותר.
אני מניח שזו התנהגות יותר נפוצה אצל בני 50 מאשר אצל בני 30 שמקבלים rsu.

Rשף

New member
מעולם לא שמעתי על הסיבה הזו

שאלתי הרבה אנשים למה הם מחזיקים במניות ולא מוכרים, בישראל אבל לא רק, והתשובות היו בין ״לא יודע״ ל ״אני מאמין בחברה ושהמנייה תעלה״
אני לא אומר ששיקולי המס לא נכונים, אבל לפחות עד כמה שראיתי רוב האנשים פשוט לא מתוחכמים עד כדי כך

amir_aikido

New member
מיסוי RSU בישראל, 10 האגורות שלי (מהברוטו
)

עד כמה שאני יודע, מיסוי RSU בישראל עובד כך:
&nbsp
אם אתה מוכר פחות משנתיים ממועד הענקה, כל הסכום (ערך ראשוני + רווח) מצטרף להכנסה ומחושב לפי המס השולי.
אם אתה מוכר אחרי יותר משנתיים, רק הערך הראשוני (שנקבע למעשה עוד לפני ההענקה) ומצטרך להכנסה ומחושב לפי המס השולי ועל הרווח יש מס של 25% בלבד.
&nbsp
RSU בדר"כ אופייני לחברות גדולות ונשכרות בבורסה האמריקאית ולכן יש כללים ותאריכים מאוד ברורים לקביעת הערך. אותן החברות מתייחסות לRSU כחלק מחבילת השכר שלך, שיינתן לך בהתאם לרצון שלהן לשמור אותך כעובד.
&nbsp
&nbsp
מבחינתך, הכי פשוט לחשוב על RSU כעל תוספת שכר, אבל כזו שלא מגיעה ישירות לחשבון הבנק (לפחות אצלי זה עוזר לחסכון)

למעלה