שתי הצעות עבודה - משא ומתן

user1986

New member
שתי הצעות עבודה - משא ומתן

האם בזמן משא ומתן לגבי תנאים, במצב שבו כבר ציינת שיש לך הצעה נוספת, נהוג לציין את שם החברה שקיבלת מהם את ההצעה?

אני מעדיף שלא לציין אבל חושש שהם ינסו ״ללחוץ״ ורוצה להיות בטוח איך להגיב במידה וזה יקרה.

תודה.

grishab

New member
בשום אופן אל תתן שם של חברה.

שילחצו כמה שירצו. ומה זה בכלל קשור מאיזו חברה בדיוק קיבלת הצעה ?. זה סימן לא טוב להתנהלות לא כשירה של חברה.
שייתנו את ההצעה שכנגד שלהם וישאו בתוצאות.

user32

Well-known member
מנהל
למה לא?

אני תמיד נותן אם אין לי מה להסתיר. מכיר מועמדים אחרים ששיתפו את המראיינים בהתלבטות שלהם ונופפו בהצעות ממקומות אחרים (הצעות בעל פה, לא באו עם מסמכים...) כדי ללחוץ במו"מ. לגיטימי לחלוטין.

ipv6

Member
כי אתה לא יודע עדיין

מי האנשים שאתה מנהל איתם משא ומתן ומה הם עלולים לעשות עם המידע שתתן.
&nbsp
ללחוץ אפשר גם בלי לתת פרטים שעלולים לפגוע בך..

grishab

New member
כי אין לזה שום רלוונטיות להצעת השכר.

מי נתן מה כמה ולמה זה לא עניינה של החברה. מעבר לעניין רכילותי מה בדיוק יוסיף המידע הזה להצעת השכר שלהם ?
מעבר לזה, לעיתים הצעות השכר ניתנות בדיסקרטיות, חברות לא מעוניינות שיתגלה כמה שכר הן נותנות למועמדים חדשים, זה עלול לעורר שדים אצל העובדים הקיימים.

user32

Well-known member
מנהל
זה מעלה מאוד את האמינות

אם אני אומר "הציעו לי 5 יותר" המגייס יכול בקלות לחשוב שזה משחק פוקר של מו"מ.
אם אני אומר "אמזון הציעו לי 5 יותר" יש הרבה פחות סיכוי שאני משקר. כמובן יכול להיות מישהו ללא עכבות שיעשה ניים דרופינג אבל רוב האנשים שינקבו בשם חברה יעשו זאת רק כשזה אמיתי.

בפרוייקט האחרון שהגעתי אליו אמרתי למגייס שיש לי הצעה ממקום X שהוא אמנם פחות מעניין אבל נמצא 10 דקות מהבית שלי. כדי להשוות הוא אפשר לי לעבוד מהבית חלק מהזמן וגם להתחיל לעבוד מהבית ולהגיע למשרד אחרי הפקקים כך שאני חוסך את הבזבוז בכבישים. אני מאמין שזה שנקבתי בשם המקום היה מנוף משמעותי, יותר מאשר אם הייתי אומר שיש איזה מקום דמיוני ליד הבית שלי שמציע ככה וככה.

ipv6

Member
אם מועמד מוסר שם של חברה מתחרה

שלכאורה נתנה לו הצעה, הסיכוי שהוא משקר יורד משום שזה משהו שעוד איכשהוא ניתן לאמת, לעומת אמירה כללית של "יש לי הצעה מתחרה", אז זה כן משרת את המועמד במידה זו או אחרת.

אני, כאמור הייתי חושש שיפגעו לי במו"מ עם המתחרים ולא נותן את השם[1].
עוד נקודה טובה הזכרת, באמת בחלק מהמקומות גם הצעת השכר \ חוזה סודית וחבל לפתוח את הדרך במקום חדש עם הפרה של סעיף בחוזה שהרגע חתמת עליו.

[1] להבדיל מלהגיד לאן אני עוזב במקום הנוכחי, בתנאי שהיחסים שלי עם המקום הנוכחי טובים ויש לי את הבטחון שלא יעשו עם המידע שום דבר מזיק.

בן100

New member
להיפך

אם אתה מתראיין בחברה X ומספר להם שאמזון הציעו סכום גבוה יותר. ייתכן שמנהל משאבי אנוש בחברה X ייצור קשר עם אמזון ויראה שאתה צודק. אני חושב שזה ייגרום רק לתחרות בריאה במסגרתה הנציג של אמזון, להם יש משאבים יותר גדולים - ירים טלפון למועמד ויעלה את ההצעה.
&nbsp
מדוע אין בכך סיכון? כי הצעה ביד היא התחייבות משפטית לתת עבודה בשכר שהוצע. לא סביר להניח שאמזון תחזור בה.
&nbsp

ipv6

Member
הסיכון הוא נמוך אבל לא מהסיבות שציינת

אני לא משפטן אבל זה שיש לך הצעת שכר לא אומר שהם חייבים להעסיק אותך או שזה ימנע מהם לפטר אותך על היום הראשון אם יגיע אליהם מידע שמצדיק את זה.
בטח כשמדובר על הצעה שאף אחד מהצדדים לא חתם עליה.

לגבי הירים טלפון לאמזון, גם התסריט שבו מראיין מחברה א'
יתקשר לחברה ב' (נניח אמזון) ויבקש פרטים על מועמד מסוים, כשהם במצב של תחרות על אותו המועמד? למה שאמזון ישתפו מידע כזה? ועוד יפרטו איזו הצעת שכר הם נתנו לבחור (שזה לירות לעצמם עם תותח ברגל). גם אם מגייס מחברה א' מכיר חבר באמזון שמוערב בתהליך הגיוס, זה מאד לא אתי

לגבי המשאבים הגדולים יותר, זה יכול ליצור אפקט הפוך: החברה הענייה יותר תחשוב שאין סיכוי לנצח את אמזון (או כל חברה גדולה ועשירה אחרת) ותוותר על המועמד. ראיתי את זה קורה (נניח בתחרות מול גוגל).

קיים סיכוי נמוך שמשהו בחברה א' מכיר משהו באמזון ועלול בצורה לא רשמית לפגוע לי בתהליך. הסיכוי נמוך אבל אני מעדיף לא לקחת אותו

user32

Well-known member
מנהל
המועמד צריך להשמע משכנע

למשל להגיד ש: נכון שגוגל נחשבים למקום מעולה אבל עדיין אני מעדיף את החוויה בסטארטאפ ומאוד הייתי רוצה להצטרף אליכם אבל צריך לשפר את התנאים.

liron50

New member
לא אתי

גם לחשוף את שם החברה שנתנה לך הצעה וגם כמה הציעה זה לא אתי ועלול לגרום נזק
לחברה. יש חברות
שגם יציינו בטויטה של החוזה שהפרטים אישיים ואין לחשוף אותם (בטח לא למתחרה).
&nbsp
גם לך תדע עם מי יש לך עסק. לא חסרים כאלה שינסו לחבל בסיכוייך להתקבל לאותה חברה בדרכים לא כשרות.
&nbsp
לעלות את האמינות שלי? אם אני אומר שיש לי הצעה יותר טובה מחברה אחרת
וחושדים שאני משקר כדי לקבל יותר כסף, באמת שאין לי מה לחפש במקום כזה.
&nbsp

Dor77732

New member
לדעתי זה תלוי

אם אתה מרגיש שגילוי שם החברה יכול להזיק לך, אז תעמוד על שלך ואל תציין.
אם הם לוחצים, אתה יכול להמשיך לעמוד על שלך ולהגיד "אני באמת מעדיף לא להגיד את שמם, אבל מדובר בחברה טובה מאיזור המרכז, וההצעה היא עם תנאים X Y Z". במקרה שלי זה עבד, והפסיקו לשאול.
&nbsp
אבל- אם אתה חושב שיהיה לך יתרון במידה ותציין את שם החברה, אז בהחלט אפשר לציין. נניח אם מדובר בחברות עילית/מתחרות/ממומנות היטב, שמתחרות ביניהן על pool של מהנדסים איכותיים.
יש לי חבר שקיבל הצעה מ2 חברות עילית (גוגל, פייסבוק, אמאזון...),וציין את שמות החברות, וכתוצאה מכך הצליח להשיג תנאים טובים יותר. בשביל החברות האלה, כמה אלפי שקלים לפה או לפה זה peanuts.
&nbsp
בלי קשר, כדאי לך לחשוב טוב טוב מה אתה בדיוק רוצה להשיג, ומה אתה הולך להגיד. צפה לשאלות כמו "אוקיי, ואצל מי אתה מעדיף לעבוד?" וכדומה. אם ההפרש בין ההצעות הוא יחסית זניח, אז תמיד יש חשש שיתפסו אותך כ'גרידי'- צריך לחשוב גם על ההיבט הזה.

user32

Well-known member
מנהל
בדיוק

למעלה