עברתי ראיון טוב אבל ביקשתי שכר גבוה מדי. מה לעשות עכשיו?

Indigo121

New member
עברתי ראיון טוב אבל ביקשתי שכר גבוה מדי. מה לעשות עכשיו?

אני מתכנת, היה לי ראיון בחברה יחסית קטנה שמחפשת להחליף מתכנת שעוזב. הראיון עבר טוב אבל בתשובה לציפיות השכר ביקשתי סכום שאני חושב עכשיו שהוא גבוה מדי לחברה ולסיטואציה. למרות שאמרתי שזה גמיש אני חושש שהם יילכו על מועמד עם צפיות נמוכות יותר. בייחוד כי הם רק התחילו לראיין.

עבר שבוע. מה לעשות עכשיו? להתקשר ולשאול אם יש כבר החלטה ובדרך אגב להוריד את ציפיות השכר שלי? מישהו פעם עשה כזה דבר? זה לא ייתפס נואש? או שעדיף לא להתקשר? הם אמורים להחליט בימים הקרובים.

ai21

New member
אם החברה קטנה וגמישה - אולי ימירו חלק באופציות

וכך כל הצדדים יצאו נשכרים.
&nbsp
&nbsp

vinney

Well-known member
אם הם רוצים אותך - יביאו לך הצעה

חסר פה סיפורים על אנשים שאמרו שרוצים X וקיבלו 75% מזה בהצעה תוך התעמרות מהHR שבכלל עושים להם טובה? אז כשיתחילו להתעמר תגיד ״כן, תודה תודה, בסדר!״ וזהו.
&nbsp
אם הם לא רוצים אותך רק בגלל הצעת שכר כנראה שההפרש הוא כזה שהם לא בונים אפילו על ההתעמרות שתעבוד, ואז כנראה שעדיף שלא תעבוד שם במילא.

grishab

New member
בדיוק.

ipv6

Member
יש חברות שלא אוהבת לתת הצעות שאין להן סיכוי

לדוגמא חברות גדולות שיש בהן כל מיני סטטיסטיקות על אחוז האנשים שחתמו אחרי שקיבלו הצעה, לפעמים הן לא רוצות לחשוף כמה הן יכולות לשלם בפני משהו שרב הסיכויים שלא יגיע.

יש חברות שמציעות בכל מקרה.

אם אתה כל כך רוצה לעבוד שם שאתה מוכן לפגוע לעצמך במו"מ, אתה יכול לצור קשר או להפעיל חברת השמה (חבר שהגעת דרכו) ולהעביר מסר שאתה מוכן להתפשר. קח בחשבון שקיים הסכוי שהם רצו לתת לך את מה שביקשת ועכשיו יתנו פחות.

זה יכול להתפרש גם כזה שאתה נואש ואין לך אופציה טובה יותר ..

אם אתה רק באמצע התהליך אז אין מה לדאוג עדיין

כנראה שאתה לא מודע לזה אבל לא באמת אכפת להם כמה אתה מבקש.. בסוף גם אם תבקש שכר של 25 והם ירצו לקבל אותך, הם יגידו לך שהתקבלת אבל בשכר של 19 לדוגמה ומשם תנסה להתחיל איזה משא ומתן. השאלה כמה אתה מוכן להתגמש.
לי היה את המקרה הזה שביקשתי 25 (בכל זאת מדובר בצפון ולא בתל אביב שבה הייתי מבקש לפחות 30) והציעו לי 19 ואחרי מיקוח הועילו בטובם להעלות את ההצעה ל-20. כמובן שסירבתי והלכתי להתראיין במקומות אחרים. אבל הנקודה היא שאם הם ירצו אותך אז הם כן יתמקחו איתך ולא ישר ילכו על מישהו אחר.

Indigo121

New member
בעניין השכר

הבנתי. תודה על התשובות. בהתחלה שיערתי שככה זה בערך עובד, כי בכל זאת זו ישראל וכולם עובדים בשיטת מצליח, אבל אז היה לי תהליך שבו חברה ממש היססו לתת לי הצעה כי היא היתה נמוכה ב-20% מהדרישה שלי. זאת אומרת שאולי הם פחדו לשכור מישהו עם דרישה גבוהה יותר שתמיד ירצה לרעות בשדות זרים. שדות ירוקים יותר...

באופן כללי יש את הפער העצום בין טבלאות השכר שמתפרסמות באינטרנט לבין הצעות של חברות קטנות ובינוניות, שאני משער שהם נותנים lowball רציני, וגם כמו נתונים באתר theworker למשל, שאין לי שום דרך לדעת כמה הם אמיתיים.
באתר הזה למשל אני משער שכל חברה יכולה למלא נתוני שכר פיקטיביים כדי להוריד את הדרישות, או אולי בעצם להעלות אותם כדי לפתות מועמדים. וכמובן שלחברות השמה גם אינטרס של העלת המשכורות המבוקשות כדי להגדיל את העמלה וכדי לעודד חיפושי עבודה.

user32

Well-known member
מנהל
יש חשש כזה

למראיינים יש בדרך כלל טווח מסויים שהם מדמיינים. מי שזורק מספר משמעותית רחוק מהטווח, זה לפעמים יוצר רתיעה וחשש שהעובד לא יהיה מרוצה גם אם יסכים להצעה הנמוכה. אגב, באופן דומה גם מי שנוקב בסכום נמוך מדי יוצר רתיעה כי חושדים שאולי יש סיבה שהוא מעריך את עצמו כל כך נמוך.
במקרה שלך אין יותר מדי מה לעשות. להתקשר ולבקש לשנות זה מוזר ויישמע שאתה נואש או סתם לא אמין. כמו שכתבו לך, הרבה מקומות לא יהססו בכל זאת לתת הצעה נמוכה בעשרות אחוזים ממה שהמועמד ביקש.

בהצלחה

avihil

New member
תשובתי היא שמועמד שבקש שכר גבוה מדי (אפריורית)

יצטרך לא רק להיות טוב בראיון, אלא ממש טוב, בשביל שאמשיך איתו לראיון נוסף.
וכבר היו לנו כל המקרים, כאלו שבקשו מאד גבוה, וחזרנו עם הצעה נגדית, וכאלו שהיו בסדר או טובים, אבל עם כל מיני כוכביות, והמסקנה היתה שגם כך, הציפיות קצת גבוהות וויתרנו.
אבל אני יכול להניח שיש גם חברות עם תקציב שהוא מקסימום איקס, בלתי גמיש.

יבגניי34

New member
זה מה שנקרא ״אז תקנה מהעיתון״. אם קיבלת 3 הצעות עבודה על 20K

זה לא ממש עוזר לך שאיזה אתר כתב ש״מגיע״ לך 30. זו ״טבלת השכר״ שלך בזמן ובמקום שאתה נמצא.

לדעתי פעלת נכון כשנתת דרישת שכר גבוהה, ואני מסכים עם קודמי שחברה שרוצה אותך תתן counter offer שמתאים לה (אלא אם פערי השכר הם בגדר הבלתי סביר).

הסיפור הזה מדגיש את חשיבות אומנות ההתחמקות מתשובה לשאלה ״מה ציפיות השכר שלך״.

Indigo121

New member
איך אתה מציע להתחמק מהשאלה?

הייתי מאד רוצה לא לענות על זה אבל הם לרוב מתעקשים.

בן100

New member
הפתרון בעיני הוא די פשוט

לא נותנים מספר אלא נותנים טווח.
תן את המספר הנמוך ביותר שאתה מוכן לעבוד בשבילו עבור אותה המשרה (ייתכן שעבור משרה מסויימת תסכים לרדת בשכר) ותן את המספר הגבוה ביותר.

למשל, בוגר אוניברסיטה (לא מכללה) יכול בשקט לתת טווח של 17-22.
אם יירצו אותו מאוד והחברה יכולה לשלם, היא תתן בקצה העליון או אפילו מעבר לו.
אם ייירצו אותו והתקציב מוגבל אז ייתנו בקצה התחתון או שפשוט יסרבו.

עצה גרועה ביותר

אתה ב-95% מהמקרים ככה תקבל את הטווח הנמוך. מתחילים מגבוה בשביל לרדת ואם חברה לא מוכנה לנסות להתמקח אז זו חברה שגם ככה לא הייתה משקיעה בך במידה שהיא מספקת לטעמך.

נגבי2

New member
לא דווקא

אני נתתי טווח כי הרגשתי יותר נוח עם זה, ונתתי אותו בהשלמה שאני אהיה מוכן לעבוד גם אם יתנו לי את הגבול התחתון.
בסוף קיבלתי הצעה שהיא מעל הגבול העליון של מה שאמרתי.

לפותח האשכול- גם אני חושב שבדרך כלל הם יודעים מראש כמה הם רוצים לתת והם לא מאוד מתייחסים למה שאתה מבקש. אלא אם כן זה בהפרש מוגזם. אני הייתי פשוט מחכה בסבלנות, אם כי לאחר שבוע וחצי- שבועיים ניתן בהחט להרים טלפון להתעניין מה עם התהליך ואז כבר לגשש אם יש בעיה עם דרישת השכר

אז ברכותי אתה ב-5%

זה יקרה לרוב בחברות גדולות ומסודרות שנותנות משכורת גבוהה לתפקיד מסויים. בחברות קטנות זה לא יקרה.
אם נותנים טווח אז שלפחות הגבול התחתון שלו יהיה באמצע של הטווח האמיתי שיהיה משם קצת לאן לרדת, אבל לא ישר לתת את הגבול הכי הכי תחתון

בן100

New member
לכל תפקיד

יש את הטווח שחשב המראיין לתת.
אם יירצו אותך והתקציב מרשה אז תקבל בטווח העליון.
אם יירצו אותך והתקציב לא מרשה - טווח תחתון.
אפשרות נוספת היא לתת לך את הממוצע של שאר המפתחים באותו הצוות.
&nbsp
בתור מראיין אני יכול לספר לך שקשה למצוא מועמד מתאים. לכן קשה לי לראות איך יירצו אותך ויחליטו לתת בטווח התחתון רק כי הם יכולים.
&nbsp
&nbsp

klemiki

New member
מה שאני אוהב לעשות

כל עניים המשכורות הוא מפגר.
הרי 20 שיש הפרשות מלאות ללניה וקרן השתלמות שווה ערך ל 25 שההפרשות מוגבלות.
&nbsp
אני אומר סכום ועליו מוסיף 100% לפנסיה 100% לקרו השתלמות ו 20 ימי חופש.
עכשיו אם הסכון יקר להם אפשר לתמקח בכל הכיוונים של הקטנת הפרשות וכדומה.
&nbsp
משום מה, למרות שמדובר בחברות הייטק, לפעמים קל להם להגדיל הפרשות מאשר להגדיל שכר.
&nbsp
תמיד תוסיף את נושא ההפרשות לפנסיה ולקרן בהצעת שכר.

ipv6

Member
הניסיון שלי בדיוק הפוך

דווקא זה נושא שהחברות בארץ לא אוהבות להתגמש בו.
משום שזה שעושה בלגן למחלקת הכספים.

אני מכיר מספר עובדים במספר חברות שונות, גדולות כקטנות שמופרשת להם פנסיה \ פיצויים מעל התקרה הפטורה ממס ולכן הם משלמים על ה-diff מס הכנסה.
הם ניסו לבקש את ה-diff הזה כתוספת שכר לברוטו (הרי ממילא משולם עליו מס) ואף אחד לא הצליח להגיע להסדר מול המקום שהוא עובד בו. חלק הציעו גם לחתום על חוזה חדש.

לדעתי משחקים כאלה בשלב חתימת החוזה לא תורמים לגמישות.
קרן השתלמות מופרשת בד"כ עד התקרה מתוך הנחה (נכונה) שעובד ירצה לקבל ליד את הכסף שהוא ממילא משלם עליו מס.
אחרי שהכסף אצלך אתה יכול ללכת לאותו בית השקעות ולהשקיע את הכסף לבד..

בימי חופש אולי יש גמישות אבל גם אם תרד מ20 ל15 ימי חופש בשנה, זה סכומים קטנים בחישוב שנתי..

liron50

New member
אחרי שבוע אפשר לפנות ולשאול מה הסטטוס

בד"כ עם הציפיות שלך מעבר לתקציב שלהם, אז הם אומרים את זה.
אם לא אמרו כלום, כנראה שהציפיות בסדר.
&nbsp
אני לא הייתי פונה אליהם ומוריד את ציפיות השכר. זה לא נראה טוב בעיני הצד השני..
אם הם יעלו את הנושא, מילא.
&nbsp

למעלה