ריאקט: נושא רשיון השימוש של פייסבוק וזכויות יוצרים

S h a r k 1 8

New member
ריאקט: נושא רשיון השימוש של פייסבוק וזכויות יוצרים

הי חברים,

מישהו יכול לעשות לי סדר בבלאגן? אני הרבה פעמים שומע שיש איזה עניין שברשיון השימוש של ריאקט יש סעיף שאומר שחברה שמשתמשת בריאקט לא יכולה לתבוע את פייסבוק על הפרת זכויות יוצרים? מה בדיוק אומר הסעיף הזה בחוזה? ברגע שעבדת עם ריאקט פייסבוק למעשה יכולה לשדוד את כל הפטנטים שלך?

Miki Watts

New member
הסעיף אומר שאם יש לך ויכוח משפטי עם פייסבוק לגבי פטנטים שלהם

אתה מאבד את הרשיון להשתמש בריאקט לתמיד, ללא קשר לתוצאות המשפט.

S h a r k 1 8

New member
נשמע שלהשתמש בריאקט הופך למשהו מאד מסוכן

אם ככה, למה המון חברות בכל זאת לוקחות את הסיכון ומשתמשות בריאקט? זה למעשה אומר שאם פייסבוק שודדת אותך וגונבת לך פטנטנים, תצטרך לחשוב טוב-טוב אם להגן על עצמך.
&nbsp
לדעתי, גם הסעיף הזה הוא לא כ"כ חוקי. זה כמו לתת לך מתנה ולהתנות אותה שאם בעתיד אתה תסתכסך עם נותן המתנה הוא ידרוש אותה בחזרה.
&nbsp
&nbsp

זה לא בדיוק מתנה אלא רשיון להשתמש

כל עוד אתה לא מעצבן אותם
&nbsp
אם אתה מרשה לך להשתמש בדירה שלי בחינם, ואתה מעצבן אותי זכותי להעיף אותך מהדירה
&nbsp
אין סיכוי שחברות רציניות יסכימו לתנאי הזה והן ינהלו מו״מ על רשיון שימוש אחר

S h a r k 1 8

New member
גם חברת סטארט-אפ של שלושה אנשים אין סיבה שתסכים לזה

מי יודע... אם הסטארט אפ יצליח, ופייסבוק ירצו לשים עליו יד? למה מלכתחילה להיכנס למיטה חולה?
&nbsp
השאלה היא האם יש מו"מ מול פייסבוק על רישיון השימוש בריאקט, או שזה take it or leave it?
&nbsp
ובכל זאת, עדיין המון חברות משתמשות בריאקט. זה אפילו יותר נפוץ בחברות סטארט-אפ, שקשה לי להאמין שיש להן יכולת מיקוח מול פייסבוק. איך זה שהן לא נרתעות מזה?
&nbsp

BravoMan

Active member
אני לא עו"ד, אבל רוצה להבהיר כמה נקודות לגבי רשיון FB,

ורישיונות בכלל.
&nbsp
קודם כל, "זכויות יוצרים" ו-"פטנטים" הם דבר שונה מאוד.
זכויות יוצרים חלות על הקוד שלך ממש, כלומר, על מה שכתבת במו ידיך ועל התוצרים הישירים (כגון גרסה מקומפלת) של הקוד שלך.
&nbsp
פטנט, נותן מונופול מוגבל בזמן (20 שנה בחוק האמריקאי), על רעיון, ובמקרה של תוכנה מדובר ברעיונות מופשטים ממש ונוסחאות מתמטיות (אלגוריתמים).
למשל, כתבת דפדפן והחלטת לשלב בר התקדמות ושדה כתובת - הפרת פטנט של MS.
לא משנה שהקוד שלך ונכתב על ידך מ-0, ולא משנה איך זה באמת נראה. כל עוד אזור הכתובת עצמו, הטקסט, נצבע בזמן טעינת העמוד.
&nbsp
הרישיון של React, כמו רישיונות תוכנה רבים, מורכב משני חלקים:
1. מתן רישיון שימוש בקוד עצמו, כלומר הספרייה שאתה מוריד (זכויות יוצרים).
2. מתן רישיון לפטנטים המגולמים בקוד.
&nbsp
סעיף 2 הוא שמעניין אותנו: אני לא יודע כמה פטנטים יש ל-FB שקשורים ל-React, אבל בתאוריה, גם אם לא לקחת שורה אחת של JS מהם, אבל כתבת משהו בעצמך שעושה עבודה דומה ל-React, ייתכן שהפרת פטנט שלהם והם יכולים לתבוע לך את הצורה.
&nbsp
הסעיף הבעייתי ברישיון אומר את הדבר הבא:
אם אתה תובע את FB על הפרת פטנט כלשהו, אתה מאבד את הרישיון להשתמש בפטנטים שלהם.
&nbsp
כלומר, אם תמשיך להשתמש בספרייה שלהם, הם יכולים לתבוע אותך חזרה על הפרת פטנטים.
בעצם, גם אם אתה לא משתמש בספרייה שלהם ותתבע אותם על פטנטים, יש סיכוי מצויי שהם ימצאו פטנט כלשהו (או אפילו יותר מאחד) שהקוד שלך מפר ויתבעו אותך חזרה.
&nbsp
ככה עובדת תעשיית התוכנה בארה"ב.
&nbsp
מצד אחד, זה אכן יוצר פתח ל-FB להשתמש בפטנטים שלך בלי לשלם.
מצד שני, בהתחשב במלחמות הפטנטים וריבוי טרולי פטנטים בארה"ב בתחום התוכנה (תחום שכלל לא מתאים לחוק פטנטים, ושאסור היה לאפשר לחוק הזה לחול עליו), הסעיף הזה מובן:
הוא כמו cross licensing שכל החברות הגדולות עושות: אתה תשתמש בפטנטים שלי, אני אשתמש בפטנטים שלך, ולא משנה אלו מוצרים אנחנו נפתח, אף אחד מאיתנו לא יתבע אחד את השני.
&nbsp
דווקא לחברות קטנות הסכם כזה מול חברת ענק כמו FB עשוי להיות רווחי:
חברות כאלה רושמות פטנטים על תוכנה בכמות מסחרית, בתור נשק.
הן מחזיקות עשרות אלפי פטנטים, על שטויות שונות, כך שלמעשה אף אחד לא יודע מתי הוא עלול ליפול על מוקש ולהפר פטנט כלשהו, בקוד שהוא כתב לבד מ-0, ולא ידע בכלל שיש פטנט שחל עליו.
&nbsp
לכן, אני יכול להבין למה חברות רבות לא ממהרות להיפתר מ-React:
נדיר שלסטארטאפ של 3 אנשים יש פטנט על תוכנה.
&nbsp
לרוב ה-IP שלהם הוא סודות מסחריים וזכויות יוצרים על חלק קטן מהקוד.
ואם כבר - האקזיטים הגדולים בישראל בתחום התוכנה, כמו Waze, נרכשו בכלל בגלל משתמשים, ולא בגלל IP, שעליו מתנהלת עכשיו תביעה ייצוגית.
&nbsp
זוכר למשל את YO? אפליקציה ישראלית שתוך שבוע גייסה מליונים?
היא לא עשתה כמעת כלום, ורובה היה מורכב מספריות מוכנות שהודבקו יחד.
&nbsp
זה סטארטאפ שגייס בוחטה בלי לכבתו קוד כמעת, וכנראה גם בלי להוציא אף פטנט, לפחות ככל שידוע לי.
לסטארטאפ כזה אין מה להפסיד מרישיון כמו של React.
&nbsp
השאלה הגדולה היא, האם הסעיף הזה בכלל ניתן לאכיפה?
יש עכשיו וויכוח בארה"ב האם ניתן לחייב בחוזה וויתור על זכויות משפתיות.
&nbsp
למיטב ידיעתי, העניין תרם הוכרע לא ע"י המחוקק ולא ע"י בתי המשפט.
&nbsp
נחכה ונראה...

S h a r k 1 8

New member
סבבה. נגיד שאני חברת סטארט אפ קטנה שאין לה פטנטים לכלום.

אם הסטארט אפ יצליח, יש סיכוי שאני אמכר לחברה גדולה. אני עדיין לא יודע מי החברה הזאת והאם לה יש פטנטים או לא. אבל מי יודע... אולי הקונה העתידי שלי יחשוש שפייסבוק תגנוב לו פטנטים, וזה עלול לתקוע מקלות בגלגלים של רכישה עתידית.
&nbsp
&nbsp

BravoMan

Active member
אז מה כן יש לך?

שוב, השאלה היא, מה אתה מוכר בדיוק?
&nbsp
ניקח את Waze למשל: לא צריך להיות מעורב בפרטי הרכישה כדי להבין ש-Google לא שילמה מיליארד דולר על הקוד של Waze או על המפות שלה.
&nbsp
אם מחר יתברר שהתוכנה מפרה את ה-GPL (מצאו בתוך APK של Waze שמות פונקציות מפרויקט FreeMap שהוא תחת GPL) Google פשוט תשחרר את הקוד כדי לעמוד ברישיון, או תזרוק את הקוד הקיים לפח ותשכתב מ-0.
&nbsp
מה שנרכש כאן, זה בעיקר קהל המשתמשים.
&nbsp
בנוסף, חברה גדולה שיש לה פטנטים, סביר שכבר יש לה הסכמים עם FB, ואם אין אז בכל מקרה יש לה ארסנל פטנטים לתביעת נגד.
&nbsp
אבל כל זה ספקולציות.
בכל פעם שמישהו מצליח בגדול בעולם התוכנה, מישהו מנסה לתקוף אותו משפטית כדי להרוויח כסף. לפעמים בצדק לפעמים לא.
&nbsp
עד שמקרה גדול ראשון שמערב React או FB לא יתפרסם, לא נדע עד כמה הרישיון באמת בעייתי.

S h a r k 1 8

New member
כשאומרים שרשיון השימוש ב React עלול להתבטל

האם זה אומר שלא יהיה אפשר ברמה הטכנית לכתוב קוד עם ריאקט (חסימה כלשהי) או שיהיה ניתן טכנית להמשיך לכתוב על גבי ריאקט, רק שפייסבוק תוכל לתבוע על כך בבית משפט?
&nbsp

BravoMan

Active member
שוב - לא "רישיון של React" אלא "רשיון הפטנטים".

והמשמעות היא, לפחות לפי הבנתי הלא מקצועית, היא שאם תמשיך להשתמש ב-React במוצרים שלך בזמן שאתה תובע את FB, FB תוכל לתבוע אותך על הפרת פטנטים בחזרה.
&nbsp
לא ראיתי בשום מקום דיווח על כך שהוכנס אמצעי אכיפה אלקטרוני לספרייה.
יש לזכור גם שמדובר בספרייה בקוד פתוח, שהקוד עצמו זמין ברישיון BSD המתירני, כך שיהיה מאוד קשה ל-FB להכניס פנימה משהו שישבית מרחוק יישום מסוים שמשתמש בקוד.

N i X

New member
כמה דיו דגיטלי נשפך על הנושא

הנה כמה קישורים חשובים:
&nbsp
הסבב האחרון התחיל מזה שאפאצ׳י פאונדיישן אסרו לשימוש בפרוייקטים שלהם פרויקטיים שתלויים בספריות עם רשיון כמו של ריאקט:
https://news.ycombinator.com/item?id=14779881
&nbsp
עו״ד פטנטים מסביר את המשמעויות:
https://medium.com/@dwalsh.sdlr/rea...e-patent-license-why-its-a-paper-25c40c50b562
&nbsp
פייסבוק אומרים שלא ישנו את הרשיון:
https://code.facebook.com/posts/112130496157735/explaining-react-s-license
&nbsp
וורדפרס הולכים לא להשתמש בריאקט:
https://ma.tt/2017/09/on-react-and-wordpress

zaske

New member
אני בעד להשתמש ב fart.js

אני רוצה לראות חברת הייטק שיגידו לא למועמד תותח בפרונט ענד, שיודע אנגולר , ולא יודע ריאקט, אבל שפיץ בכל הקישקעס של JavaScript , html5
ו css3.
מבין כל מיני שיקולים של ארכיקטורת תוכנה באופן כללי.

אם הם יגידו לא - הם יכולים ללכת לשבת על קקטוס (אבל כזה שהודפס באומנות ASCII או משהו שהוא מקסימום אנימייטד גיף ).

S h a r k 1 8

New member
זאת ללא ספק בשורה חשובה

Miki Watts

New member
כן, אחרי ש WordPress אמרו שהם יפסיקו להשתמש ב React

בגלל הרשיון אז הם נבהלו... רק לפני שבועיים הם אמרו במפורש שהם לא ישנו את הרשיון.

N i X

New member
רק תיקון קטן...

WordPress לא השתמשמו בריאקט לעולם.
WordPress שקלו להשתמש בריאקט אך ויתרו בגלל הרשיון.
&nbsp
Automattic, החברה מאחורי WordPress.com ועוד מוצרים, משתמשת בריאקט,
אך מאטט, המנכ״ל, כתב בבלוג שלו ש - Automattic תיישר קו עם הספריה ש WordPress יבחרו, גם אם זה אומר לשכתב את כל מה שקיים עכשיו.

למעלה