מתפטר מהחברה אחרי 3 שנים, מגיעים לי פיצויים?

king iverson

New member
מתפטר מהחברה אחרי 3 שנים, מגיעים לי פיצויים?

היי
אני מתכנן לקבל הצעה חדשה שקיבלתי ולהתפטר בימים הקרובים מהחברה בה עבדתי בשלוש השנים האחרונות. בכל חודש, הופרש לי מהמשכורת סכום לפיצויים, אשר הסתכם לעשרות אלפי שקלים.
אני יכול לקחת את הסכום הזה באופן ישיר לאחר הפיטורים? האם הוא מחוייב במס? מה נהוג לעשות במקרים כאלו?

תודה

ipv6

Member
יש פטור ממס עד סף שכר מסוים.

לפי דעתי משהו כמו שכר של 12K בחודש.

אם אתה חתום על סעיף 14 ויש לך הפרשות סוציאליות על סכום שכר בסיס של 35K, אז כל חודש המעסיק מפקיד לך 8.33% מה35K הללו, לקופה לבחירתך.
על פני שנה זאת משכורת אחת.

פה מגיע הקטע שאני לא בטוח בו,
לפי דעתי אם מושכים עד התקרה הפטורה ממס, בהנחה שהיא 12K כמו שרשמתי,
אז תוכל למשוך מהקופה הזאת 0.0833 * 12000 * מספר החודשים שעבדת, מבלי לשלם מס על הסכום הזה.

יש הליך שבו צריך לגשת למס הכנסה ולהוציא מהם טופס מסוים, אחרי שמוציאים הטופס הנ"ל מגישים אותו לחברת הביטוח שבה קופת הפיצויים ומקבלים את הסכום.
פנה לסוכנת שלך לפרטים וציין שאתה רוצה למשוך עד התקרה הפטורה ממס, אם אתה באמת רוצה למשוך כמה שיותר..

ipv6

Member
עוד נקודה חשובה

לאחרונה (שנה שנה וחצי אחרונות) נכנס מס על פיצויי פיטורים מעל לתקרה מסוימת, כלומר אם המעסיק מפריש לך מעל סכום מסוים אתה משלם על ההפרשה הזאת למרות שהיא הולכת לקופה ולא לכיס שלך, יכול להיות (גם פה אני לא בטוח) שגם את הכסף שהוא מעל התקרה ניתן למשוך גם כן כי שילמת עליו מס שולי בחודש שבו הוא הופקד לקופה שלך.

כלומר, נניח שהתקרה היא עד ברוטו של 28 (התקרה בערך באזור הזה), לך הופרש רכיב פיצויים על שכר של 35, באותו החודש שילמת מס שולי נוסף על 7000 * 0.0833 = 583.1 ש"ח

אני לא סגור איך מתנהלת משיכה של ה583 שקלים אבל יכול להיות שגם אותם אפשר למשוך ללא מס (כי כבר שילמת עליהם מס!).

המקור הכי מהימן לשאלות האלה הם הכספים בחברה שלך וסוכן הביטוח. עשיתי את ההליך הזה לפני כמה שנים אז יכול להיות שלא דייקתי בדרך שבה מגיעים לסכום שפטור ממס (מה שדיברתי עליו בהודעה הראשונה שלי)

salachshabati

New member
תשובות:

אני יכול לקחת את הסכום הזה באופן ישיר לאחר הפיטורים?

כן, אתה זקוק לאישור מעביד ואישור מס הכנסה ( טפסי 161, 161א )

האם הוא מחוייב במס?

http://www.kolzchut.org.il/he/ניכוי_מס_הכנסה_מפיצויי_פיטורים

כן, מעל תקרה מסוימת.

מה נהוג לעשות במקרים כאלו?

לא כדאי למשוך ( פגיעה של 40% בפנסיה שלך)

salachshabati

New member
שים לב שבכל מקרה זה נקרא ארוע מס ( פיטורים או התפטרות )

ועליך לקבל ולמלא טפסי 161, 161א.

d70

Well-known member
מגיע לך ,רק שהפכו את המשיכה ללא כדאית
1- משיכת הפיצויים גרע כסף מקרנות הפנסיה שאלהן המעסיק העביר את כספי הפיצויים.
2-בנוסף לסעיף 1,בעת פרישה,משרד האוצר הולך אחרה ומתחשבן עם מי שמשך את הפיצויים ופוגע במושך במס מוגדל.

למעלה