הסבה לתכנות

offWhiteRider

New member
הסבה לתכנות

הייתי שמח אם תוכלו לייעץ לי מנסיונכם, הסיפור הוא כזה :

- אני מהנדס מכונות, בן 39, גישה טובה למחשבים, לא מרוצה מהתקדמות (דעיכת) הקריירה הנוכחית.

- לומד תכנות כמה שבועות, בעיקר לבד ובעזרת חבר שעובד ב #C (אוטמציה של QA).

- התחלתי ב- JavaScript, שיעוריים בסיסיים ברשת, דרך #C בקטנה ממש, ועכשיו מתחיל ללמוד C, בעקבות ההחלטה להתחיל קורס של אקספריס (דובר עליו קצת גם פה - מודל של חינם+מילגה פיצפונת => אחרי חצי שנה אתה מחויב לעבוד דרכם במשך שנתיים) - קצת סלט אני יודע אבל מקווה שזהו לבנתיים.

- בהנחה שלא אעבור את המיון שלהם, או שלא אהיה מרוצה מהקורס איך הייתם משתלבים (ללמוד לבד קצת קשה לי, מעדיף מסגרת קצרה,לא תואר) במקומי בשוק כמפתח תוכנה בהקדם האפשרי (כמובן לא על חשבון אופק הקריירה) ?
איזה תחום ? מאיפה מתחילים ? להמשיך ב C כדי ללמוד את הבסיס, או שזה לא יקל עלי בכלל (הבנתי שפחות רלוונטי לשוק היום) ?

ניתן גם לענות על חלק מהשאלות או בכלל לא ;)

תודות

offWhiteRider

New member
צפוי אבל במקום :) בבקשה :

הייתי שמח אם תוכלו לייעץ לי מנסיונכם, הסיפור הוא כזה :

- אני מהנדס מכונות, בן 39, גישה טובה למחשבים, לא מרוצה מהתקדמות (דעיכת) הקריירה הנוכחית.

- לומד תכנות כמה שבועות, בעיקר לבד ובעזרת חבר שעובד ב #C (אוטמציה של QA).

- התחלתי ב- JavaScript, שיעוריים בסיסיים ברשת, דרך #C בקטנה ממש, ועכשיו מתחיל ללמוד C, קצת סלט אני יודע אבל מקווה שזהו לבנתיים.

- איך הייתם משתלבים (ללמוד לבד קצת קשה לי, מעדיף מסגרת קצרה,לא תואר) במקומי בשוק כמפתח תוכנה בהקדם האפשרי (כמובן לא על חשבון אופק הקריירה) ?
איזה תחום ? מאיפה מתחילים ? להמשיך ב C כדי ללמוד את הבסיס, או שזה לא יקל עלי בכלל (הבנתי שפחות רלוונטי לשוק היום) ?

ניתן גם לענות על חלק מהשאלות או בכלל לא ;)

תודות

offWhiteRider

New member
כן, תודה על הקישור

אני לא חושב שזו הדרך היעילה ביותר בשבילי, אין לך איזה אלגוריתם יעיל יותר בנמצא מבחינת שימוש במשאבי זיכרוני העלובים ?
תודה.

offWhiteRider

New member
I care about the environment, I'm recycling...

BravoMan

Active member
אם קשה לך ללמוד לבד, אתה צריך ללמוד במסגרת.

אין קיצורי דרך.
&nbsp
ברצינות: אני אף פעם לא מבין למה אנשים חושבים שתכנות זה מקצוע שלא מצריך מאמץ כדי ללמוד אותו???
כאילו מה - זה איזה קסם - באת, הדלקת מחשב, והפכת להיות מתכנת?
&nbsp
לימודי תעודה הם גם ככה קיצור דרך למי שיש תואר חצי רלוונטי כדי שלא יצטרכו לעשות תואר מלא במדמ"ח שזו הדרך בה רוב האנשים מגיעים למקצוע הזה.
&nbsp
אם אין לך יכולת ללמוד לבד לרמה שתוכל להרים פרויקטים (בשביל תיק עבודות) וחברים בתעשייה שיכולים להכניס אותך למקום כלשהו על סמך הוכחת כישורים ומילה טובה, איזה בדיוק קיצור דרך אתה מצפה למצוא?

offWhiteRider

New member
מי אמר שלא צריך מאמץ ??

חייב לציין שלא נעים לקרוא את התגובות שלכם, תוקפניים קצת, מלאי אגו ולא ברור על מה ולמה.

שוטטתי בעוד פורום, מישהו שאל שאלה דומה, קיבל כמה תשובות נחמדות עם מידע רלוונטי, מצרף פה :
"
זמן זה דבר יקר. לדעתי אופציה 2 עדיפה. היו כמה המלצות לbootcamps/קורסים שמיועדים לאקמאיים בשרשור אחר, אולי מישהו לקשר (לא זוכר).
משהו שהייתי שם עליו דגש - תלמד טכנולוגיות חדישות/מודרניות. ממליץ לקרוא את הסקרים השנתיים של stack overflow בשביל לקבל תמונה של מה מודרני ומה מתכנתים אוהבים ומשתמשים בו.

לדעתי הכיוון שאתה שואף אליו הוא נכון, אבל אתה צריך לקחת בחשבון שלא יהיה לך קל להתקבל לעבודה ללא נסיון. זה נכון גם למי שרק סיים תואר במדעי המחשב. אתה תצתרך להסכים לעבוד פחות או יותר איפה שיסכימו לקבל אותך רק כדי לצבור קצת ניסיון ואחרי שנתיים-שלוש לחפש מקום עבודה טוב יותר (מבחינת תנאים, שכר, עניין, חברה, מיקום, וכד).
כמו כן השכלה בעולם הפיתוח היא דבר מאד דינאמי. מפתח רוכש את הידע שלו מהרבה מקורות באופן שמשלים ומחזק אחד את השני ומשתנה מזמן לזמן, כמו תואר, קורסים אונליין (וגם אופליין), מקריאת קוד open source של אנשים אחרים (מאד יעיל), מקריאת תיעוד (כן, בפיתוח RTFM זה אשכרה חשוב), בלוגים (יש בלוגים מעולים לכל שפה / פלטפורמה / דומיין) ועוד. לכן אל תתקבע רק על דבר אחד, אלא תמיד תחפש ללמוד מכל מקור איכותי שנגיש אליך.

עוד משהו - מציע גם לחפש בגוגל על הסבה ממקצוע אחר לפיתוח. אני בטוח שיש הרבה דיונים וחומר איכותי בנושא (כנראה יותר באנגלית).

כמובן שאני מניח שהאנגלית שלך היא ברמה גבוהה, זה די must.
ממליץ לקרוא את כל הסקר מהתחלה עד הסוף:
[URL]https://insights.stackoverflow.com/survey/2017
[/URL]
"

תודה בכל אופן.

יבגניי34

New member
שמע זה רעיון לא רע לקרוא את הסקר הזה! חסכתי לך זמן

ועברתי עליו עבורך. אתה צריך ללמוד Rust או smalltalk - אילו השפות שמתכנתים הכי הכי אוהבים והן מומלצות.

rj111

New member
לא הצלחתי להגיע לסוף התגובה

אני חושב שקיבלת פה תגובות ישירות ועינייניות.
כל כמה ימים יש פה שאלה של מישהו שרוצה לעשות הסבה לתוכנה ובד"כ מחפש לעשות קיצור דרך עם קורס של שבועיים במכון כלשהו.
ככל שתשקיע יותר בהסמכה יותר רצינית כך הסיכויים שלך למצוא עבודה גדלים.
איזה סוג תפקיד אתה עושה בתור מהנדס מכונות?

offWhiteRider

New member
פיתוח ותכנון מכני בעבר

כרגע יותר באיזור האיכות והתיעוד מחוסר ברירה, וזו הסיבה העיקרית (רוצה לחזור לפיתוח)
קיוותי שאמצא פה בוגרי הסבה כזו או אחרת או מקצוענים ללא תואר ראשון שיכולים לחוות דיעה.
הולך ללמוד smalltalk and trolling (תודה יבגנוש
)

יבגניי34

New member
יש מספיק אנשים בפורום הזה שאין להם תואר בתוכנה. BravoMan

selalerer, אני, בטח יש עוד. אבל trolling aside, באמת שאין לי עצות מועילות לתת לך. אני מניח שכולנו ״פשוט״ עבדנו קשה, למדנו המון בבית, ועשינו איזה שנה/תיים טירונות בשכר מגוחך כדי לצבור נסיון בתעשייה.

מה אתה רוצה שנגיד לך? אין קיצורי דרך. ללמוד לתכנת לוקח זמן כמו ללמוד תכן מכני. אז יאללה תבחר משהו ותתחיל ללמוד. כשיש לך שאלה קונקרטית, או נתקעת על משהו, אתה יכול לשאול פה ותגלה שחוץ מטרולים יש פה גם מגיבים עם ידע לא מבוטל שישמחו לעזור.

או ש... פשוט תרשם לקורס של אקספריס

offWhiteRider

New member
תודה על ההזמנה לשאול שאלות

כן נראה שבכל מקרה צריך לבלות כמה שנים עד שמבינים מי נגד מי ( ה0 נגד ה1 לא ?) ובטח כדי להגיע למשכורות כמו שהרווחתי כבר במכונות.

העיקר שזה מעניין ומאתגר, אני די נהנה האמת.

BravoMan

Active member
אתה אמרת, וממשיך להתעקש...

לפעמים האמת כואבת. זה לא הופך אותה לשקר.
&nbsp
ציטטת כאן תשובה שרצית לשמוע. האם אתה יודע עד כמה היא נכונה? האם באמת יש לך סיכוי להצליח אם תלך בדרך הזו?
&nbsp
רצית לפגוש מקצוען ללא תואר? נעים מאוד, קוראים לי Bravoman (השם האמתי שמור במערכת), ואני עובד 12 שנה כמפתח תוכנה ללא תואר. בכלל.
&nbsp
למעשה, ההשכלה הפורמלית שלי בתחום המחשבים מסתפקת במגמת מחשבים בתיכון.
&nbsp
אז הנה - קיבלת חוות דעת של מקצוען ללא תואר - אין דרך קצרה!
תבין: אהבתי למחשבים התחילה בגיל 10. את התוכנה הראשונה כתבתי בגיל 12.
כשחיפשתי עבודה ראשונה אחרי צבא, מצאתי מקום שהסכים להעסיק אותי תודות להרבה מזל וצירוף מקרים (בעוד שהיו לא מעט מקומות שהופניתי אליהם ונפנפו אותי).
&nbsp
וכדי להתקבל לשם, הייתי צריך לעשות עבודת בית, שלקחה שבוע עבודה מאומץ (דרישה שרבים פה אם היו שומעים אותה, היו אומרים למראיין "תודה, נתראה בשמחות" והולכים).
ובסופה גם הגשתי תוכנה עובדת, רצינית ושימושית, לא סתם איזו "הוכחת יכולות".
&nbsp
וכמו שכבר רמזו פה, בשנים הראשונות השכר לא היה בסטנדרט של התעשייה...
אני כמובן לא מצטער על אף רגע, ולא הייתי מחליף את הקריירה שלי אם יכולתי.
&nbsp
אבל, אנשים כמוני, שהגיעו לתעשייה ללא תואר, הם אנשים שעשו את הדרך הכי ארוכה שיש!
יחסית אלינו, תואר של 3 שנים הוא דרך קצרה, וקורס של חצי שנה הוא דרך בזק.
&nbsp
למעשה, הקורס שדיברת אליו הוא דרך כ"כ קצרה, שרוב האנשים בפורום מפקפקים עד כמה הדרך הזו אכן עובדת.
&nbsp
ואתה?
אתה מודה שאתה לא איזה עילוי, ואפילו ללמוד שפת תכנות אחת אתה מתקשה לבד (וגם חבל שאתה מתפזר על כמה שפות לפני שהשתלטת על בסיס של אחת), אבל אתה בטוח שתוכל להפוך למפתח תוכנה מהר יותר מכולנו כאן!
&nbsp
אתה מבין איך השאלה שלך נשמעת לנו?
&nbsp
התשובות שקיבלת הן בהתאם.
&nbsp
אתה מוזמן לפעול לפי התשובה שאהבת. אם תצליח, תחזור ותספר לנו איך סתם היינו "מלאי אגו לא ברור על מה ולמה".
אם לא תצליח, נסה לקרוא שוב את מה שכתבו לך פה ותחשוב על שינוי כיוון.
&nbsp
בהצלחה!

offWhiteRider

New member
אז אתה בדעה עם RJ111 ? הכי כדאי תואר ?

אני מבין לגמרי את הרתיעה שלכם מהקונספט, גם אני לא מת על זה.
ובהחלט שקלתי לייצר בסיס יותר מוצק לעניין.

ד"א היום התקנתי וינדוס לחבר, והדהים אותי כמה קל זה נהיה עם השנים. פעם דרייברים, בלאגן..

אולי זה הגיוני שלוקח פחות זמן היום להיות מפתח תוכנה ג'וניור (בלי בסיס תיאורטי רחב).

תודה רבה על הפידבק, מעריך את זה.

BravoMan

Active member
כן, לפי מה שסיפרת על עצמך אני חושב שההצעה ללמוד

לתעודה היא הדרך הכי בטוחה בשבילך להגיע לאן שאתה רוצה להגיע.
&nbsp
אין שום קשר בין התקנת Windows (עדיין מערכת זבל אגב), לפיתוח תוכנה.
&nbsp
בדיוק כמו שאין קשר בין הזמן שלוקח ללמוד תאוריה, לעובדה שיש מכוניות עם גיר אוטומטי שחוסך לך הסתבכות על הקלאץ'.
&nbsp
פיתוח תוכנה הוא מקצוע יצירתי:
אתה לא לומד להשתמש בכלים שקיימים אלא לומד איך לפתור בעיות חדשות, בצורה הכי טובה שאפשר ביחס לאילוצים.
&nbsp
למעשה, המצב עם לימוד פיתוח הוא הפוך ביחס לשימוש: כדי להפוך את השימוש בתוכנות לקל יותר, היה צריך לבנות תוכנות יותר ויותר מסובכות, ולהערים יותר ויותר שכבות.
כך שככל שהתוכנות הופכות לחכמות יותר וקלות יותר עבור המשתמש, כך יש יותר עבודה ויותר דברים שמפתח צריך להכיר כדי לבנות תוכנות כאלה.
&nbsp
עקרונית, תודות לאינטרנט כל החומר שתלמד בלימודי תעודה זמין גם מחוץ לאוניברסיטה.
אין כאן משהו סודי שמסתירים ממך אם לא תיכנס למועדון.
&nbsp
אבל לכל אדם יש יכולות לימוד שונות.
יש מי שיכול ללמוד בעצמו מהאינטרנט, ויש מי שלא.
&nbsp
העדת על עצמך שניסית ללמוד לבד, ולא הלך לך. אז הציעו לך מסגרת שתפתור את הבעיה.
&nbsp
אספר לך עוד סיפור על עצמי:
&nbsp
לפני 10 שנים בערך, רציתי ללמוד לפתח לסביבת Linux כאשר כל הידע שלי היה מרוכז בסביבת Windows.
חשבתי שיהיה לי קל לרפרף בכמה אתרים, ללמוד את ה-API הרלוונטי ולזרום משם.
אחרי הכל, כבר היה לי בטחון ביכולות שלי כמפתח.
&nbsp
אבל, לא לקחתי בחשבון את השוני בין הסביבות, הכלים, ואת החוסרים בידע שלי ביחס לתאוריה הכללית של פיתוח תוכנה.
&nbsp
אז נתקלתי במבוי סתום, חרגתי ממנהגי, והזמנתי ספר מ-Amazon.
למרות שהספר היה קצת ישן בהשוואה לרשת, ולמרות שהוא לא באמת העמיק באף נושא כמו שניתן להעמיק ברשת, הוא כן עשה סדר בבלגן ובנה תוכנית לימודים מסודרת שלב שלב שאפשרה לי להגיע למקום שרציתי ולהשלים את החוסרים עם הזמן מהרשת.
&nbsp
לך יש אתגר כפול:
גם למצוא דרך לימוד שתאפשר לך לקלוט את החומר בצורה מיטבית, אבל גם לקבל הסמכה שתוכל להציג בזמן חיפוש עבודה.
בדוגמה שלי עם מעבר מ-Windows ל-Linux השיקול השני לא היה קיים.
&nbsp
כאמור, לימודי תעודה עונים על שתי הדרישות.
&nbsp
כמובן, אנחנו כאן בפורום לא מכירים אותך אישית, ושופטים אותך אך ורק לפי מה שאתה כותב.
אם אתה חושב שזה לא מתאים לך לפי היכרות עם עצמך שלנו אין, אתה מוזמן לנסות דרכים אחרות.
&nbsp
בכל מקרה,
בהצלחה!

offWhiteRider

New member
muchas grasias

תודה על התשובה המפורטת,
לימודי תעודה עונים על שתי הדרישות, אכן, אך גם גם בוטקאמפים למינהם.
אם להאמין להם, ואני מאמין {מכיר אישית מישהו שעובד עם כזה(אני יודע שזה נשמע מצחיק)}.
בטוח אצא עם פחות ידע תיאורטי מלימודי תעודה, אבל גם די בטוח שאתחיל להשתכר קודם. מה שיותר חשוב לי כרגע..

ודרך אגב, מאוד נהניתי לקרוא את ההסבר שלך על השכבות,

אז ההתמחות המקצועית במה שהגדרת יפה:
"אתה לא לומד להשתמש בכלים שקיימים אלא לומד איך לפתור בעיות חדשות, בצורה הכי טובה שאפשר ביחס לאילוצים." - הווה אומר יצירתיות ויכולת מהירה ללמוד היא המפתח להצלחה.
מה שמוביל אותי למחשבה שכלים כמו windows,linux, JS וכו' ידרשו לא רק התמחות ספיציפית לפתח אותם אלא התחלקות לעוד ועוד חתיכות, מסובך יותר בשביל מי שמחבר את החתיכות אבל למשתמש, שהוא המקצוען שמטפל במקום אחר לגמרי בחלק אחר באותו שצריכים לפתור בעיה ביצירתיות, יותר קל כי הוא לא צריך רקע רחב..

הסתבכתי קצת, מקווה שברור (הראש מלא בלולאות ותנאים :))

לדוגמא, שיפוצניק היום (גם מקצוע די יצירתי לדעתי) צריך הרבה פחות יכולת פיזית והבנה בכלים, תחזוקה שלהם ושיפוץ מכיון שהכלים הרבה יותר טובים, קלים ואמינים. את האנרגיה שהתפנתה הוא מפנה לפתירת בעיות מהירה יותר וכולם מרויחים (חוץ ממי שמשפצים לו את הבית
).

פרס למי שהגיע לסוף :
https://www.youtube.com/watch?v=kJQP7kiw5Fk&index=9&list=PL-_EUWTuQjLECNxX-0mTtXfinhUXbL34N

BravoMan

Active member
לא בדיוק הבנתי לאן אתה חותר, אבל אני מרגיש שאתה עדיין מנסה

להצדיק קיצורי דרך.
&nbsp
מה שיפוצניק היום צריך לדעת?
די הרבה. אומנם הוא יכול להשתמש בפטיש אוויר כדי לחסוך כוח פיזי, אבל מצד שני הוא צריך להבין שהוא לא עומד לחתוך קו חשמל או צינור מים שעובר בתוך הקיר שהוא אומד לקדוח בו.
&nbsp
אגב, לפני כמה זמן לקחנו מישהו בזול לצבוע חדר אמבטיה.
הוא כנראה לא הבין בסוגי צבעים ומה צריך כדי להכין מקום כזה לצביעה (גם אני לא, לכן אני לא שיפוצניק).
&nbsp
אז בהתחלה זה נראה טוב, אבל אחרי פחות מחודש כל החדר השחיר והצבע התחיל להתקלף.
&nbsp
ואני מכיר מצבים דומים עם מתכנתים...
&nbsp
האם בוטקמפ באמת יענה על הדרישה של המעסיקים?
אין לי ניסיון רלוונטי כדי להגיד לך כן או לא, אבל אני יודע שבפורום הזה לא ממש מאמינים לכך.
ומהיכרות אינטרנטית אם אנשים כאן, אני חושב שאפשר לסמוך עליהם בעניין.
&nbsp
ובאשר לכלים כמו JS:
זה נכון, שחלק מהמומחיות שנחוץ כד לפתח כלי כזה, שונה מאוד מחלק מהמומחיות שצריכים אנשים שמשתמשים בו כדי לבנות יישומי Web.
&nbsp
אבל, רק בגלל שהמומחיות שונה, לא אומר שאחד מאלה צריך פחות מומחיות.
אם חשובה לך משכורת טובה, אתה צריך להיות מסוגל לתת תוצר טוב.
וזה מה שמבדיל בין מי שיש לו את הידע לנצל את הכלי, לבין זה שמנצל את הקלות בשימוש הבסיסי בכלי.
&nbsp
הבנת?

offWhiteRider

New member
הבנתי. הבנתי.

מן הסתם אני מנסה להצדיק, אני חושב כך. לך אין את הנסיון להוכיח או לחזק את מה שאתה אומר (כמו שאר המקטגרים) וגם לי לא. בואו נסכים שלא להסכים.

התכוונתי לא לפחות מומחיות, אלא למומחיות יותר צרה. פחות מומחיאיות (ברבים
) כתוצאה מכך, אבל די. הבטחתי להפסיק.

למעלה