מוסריות כלפי מעסיק

Rick and Morty

New member
מוסריות כלפי מעסיק

התקבלתי עכשיו לעבודה, אבל אני רוצה להגיש מועמדות למשרה אחרת במקום אחר שבפועל תיפתח רק בעוד כמה חודשים, וגם הראיונות עבודה יתחילו עוד כמה שבועות. המשרה השנייה יותר טובה בכל הפרמטרים, שכר, קידום וכו'.
השאלה אם זה מוסרי לעדכן את המעסיק הנוכחי רק כשאני אתקבל לתפקיד במקום השני (במידה וכן), ואז יצא שהוא סתם השקיע בהכשרה שלי כמה חודשים, או לעדכן אותו כבר עכשיו, ואז רוב הסיכויים שהוא יוותר עלי כי לא שווה לו להשקיע בשביל מישהו שיכול להיעלם בזמן הקרוב.
מצד שני אני לא מעוניין להישאר בלי כלום ביד, ואם אני לא אתקבל למשרה השנייה אני באמת מתכנן להישאר במשרה הזאת. פשוט המשרה השנייה זו הזדמנות ממש גדולה עבורי. דילמה קשה.

user32

Well-known member
מנהל
הרבה מאיתנו היו במצב הזה

אני בדעה שאם חתמת והתחלת אתה צריך לעמוד במילה שלך ולהשאר.

כמובן שאם תודיע שאתה בתהליך במקום אחר זה גם יכול להביא לפיטוריך (איזה מעסיק יתחיל להכשיר עובד בידיעה שהוא מתמיין לחברה אחרת?) ולכל הפחות ליצור אווירה גרועה מאוד בעבודה החדשה.

תאר לך מצב הפוך: מעסיק היה מקבל אותך לעבודה ותוך כדי ממשיך לראיין מישהו אחר ואז מפטר אותך אחרי כמה שבועות לטובת מועמד יותר טוב או יותר זול.

באופן כללי: משרות טובות והזדמנויות "חד פעמיות" יש כל הזמן ולכן הן לא באמת חד פעמיות. אם אתה לא שלם עם המשרה הנוכחית אז תעזוב לפני שתתחיל. אם המשרה נראית לך אז תשכח מהמקום השני גם אם זו משרה טובה יותר.

בהצלחה והכי חשוב: לשים את העבר מאחוריך להסתכל קדימה.

Lhuna1

New member
מסכימה

אולי "לא מוסרי" זה קצת כבד להגיד פה, אבל ברור שיש עם זה בעיה אתית.
&nbsp
&nbsp

shayCn

New member
לא מסכים

אין שום עניין של מוסריות אם לא חתמת על סעיף שאתה מתחייב ל-X חודשים/שנים. מכיוון שלמעסיקים יש הרבה יותר יד חופשית מול מועסקים מאשר במצב הפוך, אחד המקומות שאתה כן יכול לפעול לטובתך ולחשוב על עתידך המקצועי והכלכלי זה בבחירת מקום העבודה שלך.

maor255

New member
בחוזי עבודה אין מוסר

כל עוד אתה נותן הודעה מוקדמת לפי תנאי החוזה - הכל תקין.
תעשה את מה שטוב בשבילך - בדיוק כמו שהמעסיק יעשה, אם יחליט שאינך מתאים למשרה.

klemiki

New member
בדיוק! אבל....

חייב להיות תום לב...
&nbsp
אם המועמד ידע שזה לכמה חודשים, זה לא חוקי והוא חשוף לתביעה.
&nbsp
הפתרון: לא להגיד לאן ולמה את עוזב, לאף אחד בעבודה.
&nbsp
!
&nbsp
&nbsp

vinney

Well-known member
עוד לא ראיתי אף חוזה בו הייתה תקופת התחייבות "מינימלית"

מקסימום שראיתי זה בונוס חתימה שהמעסיק היה לוקח חזרה אם היית מתפטר "מוקדם מדי". זה גם לא חוקי להציב מגבלות כאלה.
&nbsp
אין פה שום עניין של תום לב. ואני אומנם לא עורך דין, אבל קשה לי מאוד לראות על סמך מה הוא יהיה חשוף לתביעה כלשהי.

ipv6

Member
- זה גם מה שאני מכיר.

מעבר לעובדה שזה כאב ראש ו-PR נוראי לתבוע עובד על דבר כזה.

klemiki

New member
מסכים! רק הוספתי שזה אפשרי

לחתום על חוזה שאתה יודע בוודאות שאתה לא מתכנן להישאר שם, ולומר לבוס שאתה כן... זה רמאות.
&nbsp
אבל.....
&nbsp
&nbsp
לך תוכיח את זה, מה גם שבית המשפט נוטה לטובת העובד , כך הבעיה מינימלית.
&nbsp
לכן, תיהיה בוגר ואל תגיד לאף אחד כלום, אף אחד בעבודה הוא לא חבר שלך והוא לא משפחה ולא בטיח.

user32

Well-known member
מנהל
אני לא מסכים

בהתנהלות בין אנשים יש מוסר ואתיקה גם בעסקים. כמובן, כל אחד קובע לעצמו את הגבולות אבל יש את המקובל ולעזוב עבודה אחרי חודשיים לטובת הצעה אחרת זה שבירה של המקובל.
אגב, זה תקף גם לצד המעסיק. נגיד ששכרת מישהו וגילית אחרי שבועיים שהוא פחות מוצלח ממה שחשבת, זה לא שאתה שם לו מכתב פיטורין על השולחן ועובר למועמד הבא. אם מחשב היה מנהל את העסק כנראה שהיה מעיף אותו לטובת מישהו מתאים יותר אבל המנהל שגייס אותו מרגיש אחריות ותתפלא אבל יש לו מצפון ולכן הוא יעדיף בניגוד להגיון הכלכלי לספוג את ההפסד ולהשקיע בעובד יותר ממה שתכנן.

במקרה של פותח השרשור, הנזק שיכול להגרם לעבוד מעבר למצפונו המיוסר הוא שכולם יזכרו לו את זה. זו תעשיה קטנה, כולם מכירים את כולם ומספיק שמישהו בעתיד בתהליך הגיוס יהיה חשוף לסיפור הזה כדי לפסול לחלוטין מועמדות. ראיתי לפחות שני מקרים כאלה בעבר.

maor255

New member
לפני 10 שנים חשבתי בתמימות כמוך

אבל מה לעשות, התפכחתי מאז.

בעולם העסקים, אין מוסר ואתיקה. רוב המעסיקים שנתקלתי בהם - פועלים בעיקר מתוך שיקולים עסקיים וענייני מוסר ואתיקה נמצאים אצלם בתחתית הרשימה.

אני לא רואה במעבר לעבודה אחרת לאחר זמן קצר שבירה של המקובל בשוק.
כמו שמעסיקים מפטרים עובד לאחר חודש אם אינו מתאים להם, כך עובד יכול לעזוב את המשרה מכל סיבה - בין אם תנאי העבודה לא נראים לו או עבור הצעה טובה יותר.

user32

Well-known member
מנהל
זכותך לחשוב כך

אתיקה ומוסר זה דבר חמקמק. יש אנשים עם אפס מוסר, יש כאלה שהם אמא תרזה. ברור ששיקול עסקי תופס מקום חשוב ולפעמים צריך לפטר גם כשלא נעים.
לקבוע שאין כלל מוסר ואתיקה בעולם העסקים זה קצת מרחיק לכת.

אני מכיר המון מעסיקים שהחזיקו עובדים עם תועלת מפוקפקת ביותר רק מתוך רחמים או חוסר נוחות לפטר ועשו מעל ומעבר כדי למצוא להם תעסוקה והצדקה להעסקתם. לא יודע אם זה נקרא "מוסר" אולי סתם "חוסר נעימות", תלוי ממקרה למקרה.

כך או כך, גם מבחינה תועלתנית לגמרי עזיבת מקום אחרי חודשיים משאירה שם רע לעובד.

choo

Active member
לפחות באזור חיפה והצפון - פיטורי עובד אחרי חודש - נדיר למדי

&nbsp
ניתקלתי הרבה יותר במצב ההפוך - עובד שהיה ראוי לפטר (כי לא הצליח להשתלב מקצועית, כי התברר כעובד בעייתי מבחינת שיתוף פעלה בחברה או מבחינת איכות עבודה שלא תלוית-כשרון אלא תלוית-רצון), ניסו לעזור לו להשתלב ולהשתפר במשך תקופה ארוכה (בין כמה חודשים לבין שנתיים) לפני שפיטרו (ובחלק מהמקרים הללו העובד עזב ביוזמתו)
&nbsp
במצב שבו פיטרו עובד מהר - זה קרה רק כשהעובד הפגין זילזול תהומי בעבודה ברמות של "what the fuck????" (למשל עובד שלאחר יומיים במקום העבודה התחיל לחפש עבודה חדשה מתוך מקום העבודה - כולל קריאת מודעות דרושים במהלך יום העבודה, וקיטר על כל משימה שהוא קיבל מהרגע הראשון. רבאק - אתה לא רוצה לעבוד שם - אז למה מלכתחילה חתמת על חוזה בתפקיד שאתה כלל לא רוצה לעשות?)

ipv6

Member

לחפש עבודה כשרק התחלת במקום החדש, זה נשמע חצוף ברמות..

מאחר ולמשרה השניה אפילו טרם התחיל תהליך הראיונות

אין על מה לדבר עכשו

העדיפות שלך עכשו זה להתאקלם בעבודה החדשה.

עוד כמה שבועות, אם עדיין תרצה - תגיד מועמדות לעבודה החדשה

לא יורים בציפור שיש לך ביד בתקווה לתפוס ציפור אחרת על העץ (או משהו כזה)

ipv6

Member
בטח שלא לעדכן את המעסיק הנוכחי

אולי הוא יחליט לוותר עליך או אם בסוף תשאר אצלו אתה תזכה לפתיחה ברגל שמאל.

לגבי מוסר, זה לא הדבר הכי נחמד ולדעתי דיי מסריח. אבל אנשים עושים את זה ולדעתי המעסיק הישן לא ירדוף אותך בגלל זה.

בסוף כל אחד דואג לאינטרסים שלו, גם העובד וגם המעביד. בטח שביחס למשהו שעוד לא התחיל לעבוד. יש חברות שמתוך מדיניות מראיינות לתפקיד עד שיש מועמד שחתם, אבל לא נותנות חוזה ליותר מאחד.
אני התראיינתי ובקשתי 10 ימים לחשוב על החוזה, ב10 הימים הללו אתה הגעת ביקשת לעשות תהליך כמה שיותר מהר, יעבירו אותך את כל התהליך אבל לא יתנו לך חוזה עד שאני אוותר. יש כאלה חברות.

vinney

Well-known member
אם תתפוס את הציפור שאתה מצפה שתנחת על העץ עוד חודשיים

אז תחשוב אם לדבר עם המעסיק הנוכחי, על מה ואיך.
&nbsp
בפועל, לא רק שאין לך משרה אחרת, אין לך אפילו תהליך אחר. אז אלא אם אתה ב100% בטוח שתתקבל ויכול להרשות לעצמך לשבת מובטל עד אז - למה אתה בכלל מטריח את עצמך במחשבות?

liron50

New member
לא רואה איפה הבעיה

זכותו של כל אחד לרצות להתקדם ולשפר תנאים, וזה בסדר תמיד לחפש מקום אחר.
אם למשל, תקבל הצעה אחרת עם שכר גבוה ב-20%, אולי זה מראה משהו על המעסיק הנוכחי.

למעלה