שאלה לגבי הנדסת חשמל.

R136a1

New member
שאלה לגבי הנדסת חשמל.

שלום לכם.
ראשית אני רוצה להודות לפורום הזה שמנע ממני לעשות טעות שהייתה עולה לי הרבה.
אני הנדסאי אלקטרוניקה ותמיד רציתי ללמוד הנדסת חשמל, אז השאלה שישר עלתה איפה ללמוד? מכללה, או אוניברסיטה.
העלתי לפורום את השאלה, ציינתי את כל היתרונות שהיו למכללה על פני אוניברסיטה ( קבלה מיידית, פטורים, מלגה....) לעומת החסרונות שהבגרות שלי לא מספיק טובה בשביל לנסות להתקבל לאוניברסיטה. חשבתי לעצמי "עד כמה כבר יש הבדל?".
אז קיבלתי תשובה מכמה אנשים בפורום הזה, כולם אמרו לי שכדאי לדחות את הלימודים ולנסות להתקבל לאוניברסיטה. אז הקשבתי לכם, והיום אני אמור לסיים (הסמסטר) את אפיק המעבר מהפתוחה לתל אביב. היום אני גם מבין יותר, שההבדל בין מכללה לאוניברסיטה הוא עצום, ואם הייתי הולך על מכללה הייתי סוגר לעצמי דלתות שכנראה בלתי אפשרי לפתוח.
אז קודם כל תודה.

רציתי גם להתייעץ איתכם לגבי כיוון בתוך התחום. אני יודע שכמות המשרות בארץ לבוגרי הנדסת חשמל היא לא גדולה ביוחד, ובכל זאת אני לא רוצה לוותר על התחום. אני אשמח אם תוכלו לייעץ לי על כיוון (התמחויות), על מנת להגדיל את הסיכויים שלי למצוא עבודה אחר כך.

תודה מראש.
שבוע טוב.

whalla

New member
תבחר איזה מסלולים שתרצה, כל עוד

אחד מהמסלולים הוא מחשבים. זה כרטיס הכניסה של בוגרי התואר לעולם פיתוח התוכנה, למקרה שלא תמצא עבודה בתחום החשמל.

TrustMeEngineer

New member
קצת עצוב אבל זה הטיפ הכי טוב שתקבל, ויתר על זה...

קח כל קורס עם זיקה לתוכנה שתוכל במסגרת קורסי בחירה.

S h a r k 1 8

New member
האמת שמסלול מחשבים הוא גם כרטיס הכניסה לעולם החומרה

ובאותה שאלה, אם נסתכל על המשרות "פרופר" של מהנדסי חשמל אז 90% מהן זה כל מה שקשור לאלקטרוניקה ומעגלים. שאר התחומים כמו RF, תקשורת, עיבוד אותות יש מעט-מעט מאד משרות. אני חושב שקורסי החובה מכילים מספיק קורסים בנושאי אלקטרוניקה.
&nbsp

amir_aikido

New member
אני מכיר בדיוק ההיפך - מיעוט שעוסק במעגלים, הרוב בכל השאר

כמהנדס שעוסק בתקשורת וDSP בתוך צ'יפים
&nbsp
נכון להיום, לא נראה שיש דברים חדשים משמעותיים בתחום התקשורת, כך שעלול להיות קושי למצוא בו עבודה לעתיד.
&nbsp
DSP נראה לי תחום רב שימוש, שים לב שהתחום מתחלק לשניים: תכנון אלגוריתמים של DSP וכתיבת קוד למעבד DSP. כל אחד מהם יעניין יותר אנשים אחרים כי יש בו מוקד אחר.
&nbsp
RF, תחום שהלימוד שלו באוניברסיטה מאוד מוגבל, רוב התורה של התחום מצאת בתעשיה, בין המדובר על RF בתוך צ'יפ או על בורד.
&nbsp
אמיר

whalla

New member
המשרה הכי פופולארית לסטודנטים ולבוגרים טריים

היא דווקא Chip Design, (ווריפיקציה, וולידציה ודיזיין). אבל בניגוד למה שנרשם מעלייך, אין צורך במסלול מחשבים (שיש שם קורס מסכן בVLSI ועוד אחד בארכיטקטורה של מחשבים שקשורים לחומרה) כדי לעבוד בזה. מקבלים אנשים שחזקים במערכות לוגיות ספרתיות, ולא מחפשים יותר מכך.
מה שכן- בתוכנה דווקא כן מסתכלים על קורסים. המלצה שלי- ללמוד במסלול מחשבים את הקורס רשתות תקשורת מחשבים ומעבדה מתקדמת בסי (בנוסף למבוא לתכנות מערכות ומבנה המחשב שהם חובה).

amir_aikido

New member
כן, רק לא יודע עד כמה הלימוד באוניברסיטה יתרום לשם ישירות

Chip Design, (ווריפיקציה, וולידציה ודיזיין) הוא בהחלט תפקיד עיקרי
&nbsp
בהרבה מקרים, מניוסני, מאוד עוזר כשלדזיינר יש הבנה כלשהי של האלגוריתמים שרצים על התכנון שלו.

rj111

New member
יש גם חסרונות ל-DSP

DSP זה תחום רב תחומי ומעניין מאוד אבל יש כמה חסרונות:
1. הגירה מאסיבית של מהנדסי חשמל.
2. פרגמנטציה של הנסיון באלגוריתמיקה (תמונה,בקרה,תקשורת,אודיו...) וסביבות העבודה/צ'יפים (TI code composer / analog ...) כך שנסיון בתחום אחד נחשב רק חלקית בתחום אחר.
3. שיפור בכח העיבוד של המעבדים הרגילים מפחית את הצורך והשימוש במעבדי DSP יעודיים.

amir_aikido

New member
הכל נכון, אבל כתחום ידע בסיסי, פחות משנה

תפריד בין תחום עיסוק ובין תחומי לימוד:
&nbsp
גם אם יבחר לעבוד כמתכנן VLSI, הבנת DSP תעזור לו, כבר ראיתי מקרים שהבנת DSP עזרה גם למהנדסי רדיו
&nbsp
עיבוד ל DSP על מעבדים רגילים אכן קיים, אבל אני חושב שגם בו צפוי יתרון למתכנתי DSP טובים, הם יהיו יותר רגילים לדרישות התזמון ולהתאמות למשאבים.
&nbsp
כן, יש פרגמנטציה,אך שוב, היא לאחר ניסיון, והוא מתייחס לשלב של לימודי התואר הראשון. בנוסף, לא בטוח האם מעסיקים יעדיפו מהנדס DSP מנוסה שנחשב למעולה מתחום אחר או מהנדס DSP סביר שמכיר את התחום ...
&nbsp
אגב, אני לא בטוח שהכל מהגר למעבדים רגילים, תמיד יישארו תחומים גדולים שבהם אלקטרוניקה ייעודית היא חסכונית יותר (ראה למשל את "רדיו תוכנה" כקונספט שלא התרומם. גם אם מגיעים לביצועים, לא עומדים בשילוב הדרישות שלהם עם דרישות זרם וכו' למוצרים אמיתיים).
&nbsp
&nbsp

rj111

New member
קח קורסים בתוכנה

מבני נתונים, מערכות הפעלה, java, קומפילציה.

S h a r k 1 8

New member
האמת שאם אתה לא נעול לגמרי על חשמל

הייתי מציע לך לשנות כיוון למדעי המחשב.
היצע המשרות גדול באופן משמעותי וגם העבודה יותר מעניינת, לדעתי לפחות.
התואר קצר יותר ויש גם מכללות טובות בתחום כמו האקדמית ת"א-יפו או הבינתחומי.
&nbsp
גם לאוניברסיטה הפתוחה יש תואר ראשון במדעי המחשב שנחשב למוערך, כך שתוכל להישאר במסלול שאתה נמצא בו עכשיו. תתפלא אבל יש המון יתרונות ללימודים בפתוחה על לימודים במוסדות "סטנדרטיים".
&nbsp

whalla

New member
פשרה חמודה למי שאוהב חשמל,

ואותו אפיק מעבר גם תופס לזה- ללמוד בתוכנית המשולבת של הנדסת חשמל ומדעי המחשב. החסרונות ברורים- עומס גדול יותר ושני מקצועות שלכאורה אין ביניהם קשר, אבל זה באמת שילוב שמלמד על כל העולמות וגם מאפשר תעסוקה בשני התחומים.

למה הכוונה בחשמל?

אם מדובר בחשמל גרידא, הכוונה למערכות מתח גבוה וכד' אז אכן קשה הקשר.
אבל אם ההנדסה היא אלקטרוניקה, אין יותר טוב מלשלב לזה מדעי מחשב. אם היית מפתח 15 מעגלים עבור 15 מוצרים שונים בעבר, היום 3 מעגלים מספיקים כדי לפתח את אותם 15 מוצרים, בגלל שילוב התוכנה. DSP, SDR, NDR...ולשם האלקטרוניקה הולכת.

אני לומד כרגע (די בגמגום מבחינת כמות הקורסים לצערי) מדעי המחשב באו"פ. הספיק לי הקורס בג'אווה כדי לפתוח את הראש ל-CPP, ומשם ליישם ב-RT באופן עצמאי. אלקטרוניקה ומדעי המחשב זה גאוני.

R136a1

New member
......

תודה לכל מי שהגיב. אני אחשוב על מה שאמרתם. בכל מקרה אני לא חושב שאני הולך לוותר על חשמל, לגבי מסלול מחשבים האמת שרציתי את זה בכל מקרה.
&nbsp
תודה.

למעלה