דיוני שכר - העלאת שכר או עוד אופציות

NYCMe

New member
דיוני שכר - העלאת שכר או עוד אופציות

שלום לכולם,
אני עובד בחברה מצליחה (גיוסים באיזור ה-100 מיליון דולר, צמיחה מהיום שבו הגעתי לחברה) מזה כשנה ושלושה חודשים (התחלתי בדיוק לפני דיוני השכר הקודמים) - אני מרוצה מהשכר ובנוסף לכך קיבלתי אופציות במעמד החתימה (כשהתייחסתי אליהן בתור בונוס ולא בתור רכיב מהשכר).

בדיוני השכר הוצע לי לקבל העלאה או לחלופין לקבל עוד אופציות - מתלבט בין שתי האפשרויות, המחשבה שלי היא שתוספת שכר אוכל תמיד לקבל, מצד שני אופציות במחיר מימוש נמוך יחסית לא אוכל לקבל בעתיד. מנגד, אם אקבל עכשיו את העלאת השכר יכול להיות שבדיוני השכר הבאים יציעו לי רק אופציות.

אשמח לדעות בנושא, תודה.

יבגניי34

New member
בוא נשאל שאלה אחרת - אתה מעדיף לקבל 1000 שקל ממני היום

או את הזכות לקנות ממני 20 ETH במחיר השקה של 20 סנט עוד 10 שנים ?

ai21

New member
מבחינת החברה קל יותר לחלק אופציות מאשר לגייס מזומנים

אחרת היו מוכרים אופציות למשקיעים - ונותנים לך העלאה בעלות אופציות נמוכה יותר מבחינתם.

עכשיו תעשה את השיקול מה אתה מעדיף:
האם אתה צריך את הכסף עכשיו?
או שלדעתך לא שווה לך להשקיע באופציות החברה: מעריך שתקבל פחות מדי? או שתישאר בלי כלום בסבירות גבוהה מדי?
או שלדעתך אתה מושקע יותר מדי באופציות החברה, ומעדיף לגוון השקעות?
בגדול - זו שאלה סובייקטיבית - של סיכון לעומת סיכוי לרווח.

מבחינת מיסוי (הבחינה ה"אובייקטיבית" היחידה), שווה לך יותר לשלם מס רווחי הון בעתיד, כשתפדה את האופציות (ותשלם 25% מס) מאשר לשלם מס הכנסה, ביטוח בריאות וביטוח לאומי (שיעלו לך 45% מס על כל שקל נוסף מעל 19,801, 41% על כל שקל נוסף מעל 13,861 , או 30% על כל שקל נוסף מעל 8,291 ), וזה לפני שמתייחסים למס רווחי הון נוסף של 25% בכל מסלול ההשקעה החליפי שתבחר (אם אין לך מה לעשות עם הכסף למעט השקעה במסלול אחר).

NYCMe

New member
תודה למגיבים, השיקול הוא כזה-

אולי עדיף לקחת את האופציות עכשיו כשמחיר המימוש נמוך ובשנה הבאה לבקש העלאה בשכר (במקום לקבל העלאה השנה ולקבל אופציות ככל הנראה בשנה הבאה).

ai21

New member
ברור שזה השיקול

לכן השאלה היא - האם אתה צריך את הכסף עכשיו?
והאם אתה מאמין בחברה?
או שהכסף ילך כנראה לחיסכון פחות רווחי, ואז בעצם עדיף לקבל אופציות?
&nbsp
אם למשל נולדים ילדים או רוכשים דירה ההוצאות עולות וזה לגיטימי להחליט שיש לך מספיק אופציות, אבל אתה צריך יותר מזומן.

יבגניי34

New member
הזדמנות פז להזכיר את הרווח העצום שגרפתי מתוכניות אופציות

במהלך הקריירה שלי שעומד כרגע על 50K-

הפרבולה

New member
באיזה חברה אתה עובד ?

אם נדע מה החברה אולי נוכל להעריך יותר טוב האם כדאי לקחת אופציות במקום העלאה במשכורת.

user32

Well-known member
מנהל
עצה שאולי תעזור להכריע

אף אחד חוץ ממך לא יכול להחליט איזה סיכון/סיכוי עדיפים.

מה שכן, אם אתה לא מתכוון להשאר שם בטווח הארוך, לאופציות יש חסרון. אם אתה עוזב את החברה ברוב המקרים תצטרך לממש את האופציה ולהמירה במניות מה שיעלה לך כסף במעמד העזיבה. הרבה עובדים שעוזבים מתחבטים בעניין הזה ובמידה מסויימת זה קצת קושר אותך.

choo

Active member
מחיר המימוש של אופציות עולה אם החברה מגייסת עוד כסף

&nbsp
לפיכך, אם היא גייסה כסף לאחרונה, ולא סביר שתגייס עוד כסף בשנה ומשהו הקרובות, לא סביר שמחיר המימוש של האופציות השנה או בשנה הבאה ישתנה.
&nbsp
אבל נקודה אחת מהותית: עוד כסף במשכורת = עוד כסף של ממש. עוד אופציות = עוד ניירות שכרגע לא שווים שום דבר, ולא בטוח שיהיו שווים משהו בעתיד.
&nbsp
באופן עקרוני, השקעה בחברות סטארטאפ היא השקעה בסיכון גבוה (כן, גם חברה שגייסה מאה מיליון דולר - מדובר בסיכוי לא בשמיים [=50% או פחות] שתרויח מהן כסף), וככה אתה צריך להתייחס לזה, כשמציעים לך אופציות במקום כסף.
&nbsp
ברור שאם מישהו נותן לך אופציות וכלל לא מצויה על הפרק העלאת שכר - אין סיבה שלא לקחת את האופציות.
&nbsp
וכן - ברור שבכל החלטה שתיקח כרגע, אתה עשוי לגלות בעוד מספר שנים שיצאת אידיוט בדיעבד.

h a j b i

New member
מחיר המימוש יכול לעלות גם בלי גיוס

בהתאם להערכת השווי של החברה, ראיתי את זה קורה אצלנו.
כמו כן גם כמות האופציות שנותנים הולכת וקטנה ככל שההנפקה הולכת ומתקרבת.

choo

Active member
כדי שמחיר האופציות ישתנה - צריכה להיות הערכת שווי חדשה

&nbsp
הערכת שווי חדשה זה לרוב משהו שעושים כשמכניסים משקיעים חדשים, או שמתחילים להכין תשקיף עסקי לקראת גיוס כספים.
&nbsp
מצב אחר שבו ראיתי את מחיר האופציות משתנה הגיע כתוצאה מ-split (מצב שבו כל מניה מוחלפת בשתי (או יותר) מניות חדשות ששווי כל אחת מהן חצי (או פחות, בהתאמה) - ואז מחיר המימוש של כל אופציה חדשה ירד כתוצאה מהספליט) או כתוצאה מ-reverse split (מיזוג של מספר מניות לתוך מניה חדשה אחת).
&nbsp
הנקודה היא שביצוע הערכת שווי הוא דבר שגוזל מהחברה זמן וכסף, ולכן זה לא משהו שמקובל לבצע ללא סיבה מספיק טובה.

חכםפסח

New member
שכר תמיד עדיף על אופציות

שכר זה כסף עכשיו בבנק, וכסף אחר כך בפנסיה.

אופציות מגיעות עם אי וודאות גבוהה. אתה לא יודע אם החברה תונפק, מתי, באיזה ערך, ועד כמה ידללו את האופציות שלך. ה"אולי תקבל משהו מחר כך" שווה ערך להשתתפות בטוטו, וזאת לא אטרקציה כזאת גדולהץ

בחברת הסטארט אפ האחרונה שעבדתי בה, אפילו לא ביקשתי אופציות. אני לא מצטער על זה. מכיוון שנתנו לי את השכר שביקשתי בלי להתמקח, אני מצטער שלא ביקשתי יותר.

user32

Well-known member
מנהל
קצת נחרץ, לא?

סיכוי וסיכון אלה דברים הניתנים לתמחור. אולי אישית אתה אחד ששואף לאפס סיכונים אבל אי אפשר להגיד באופן גורף ששכר תמיד עדיף על אופציות.

חכםפסח

New member
זה לא שאלה של הקטנת סיכונים.

קודם כל, העלאת שכר זה כסף ביד, ואופציות זה כסף על העץ. זאת לא הערכת סיכונים, זאת עובדה יבשה.

הדיון איננו על עובדים בראש הפירמידה, שיודעים מה קורה מאחורי הקלעים. הדיון הוא על מהנדסי תוכנה בתחתית הפירמידה, וזה אומר שני דברים. הראשון הוא שהם שומעים מה שההנהלה בוחרת לספר להם, עם מעט מאוד יכולת לוודא שהמידע מלא ונכון. השני הוא שכל שהסיכון יורד \ הסיכויים גדלים, ככה מחלקים פחות אופציות, והרווח עליהם יורד.

הפרבולה

New member
לכן כדאי לקחת את האופציות כמה שיותר מוקדם

כי אם הוא יחכה עוד שנה והחברה תצמח ערך האופציות יעלה ואז אם העובד ירצה אופציות הוא יקבל פחות ( או במחיר מימוש גבוה יותר בגלל שמחיר המניה עלה ).

חכםפסח

New member
רק אם הן יהפכו לכסף

בגדול, אם ההנהלה הייתה יודעת שהאופציות שוות יותר מהעלאת שכר, קשה לי להאמין שהיא הייתה מציעה אותן.

הפרבולה

New member
שהם יהפכו לכסף זה יהיה מאוחר מידי לבקש אופציות.

וכשזה יקרה התמורה תהיה גדולה הרבה יותר מאשר העלאת שכר.

ונכון יש סיכון שהם לא יהפכו לכסף , ורק הוא יכול להעריך יותר טוב מאתנו אם הסיכון שווה את הסיכוי.

חכםפסח

New member
כבר הגעת קרוב מאוד למה שאמרתי

ככל שהסיכוי שהאופציות יהפכו לכסף גדול יותר, ככה הן שוות פחות.

בשלב שבו האופציות עשויות להפוך להרבה כסף, הסיכון גבוה. כמו במשחקי המזל של הלוטו.

הפרבולה

New member
לא הבנתי מה שאמרתה , לדעתי זה הפוך

ככל שהסיכוי שהאופציות יהפכו לכסף גדול יותר ככה הם שוות יותר היום.
&nbsp

חכםפסח

New member
יש קשר הופכי בין תוחלת השווי של הכסף לסיכוי שיתנו אותן לעובד

ככל שהסיכוי שהאופציות יהפכו לכסף עולה, וככל שערך המימוש שלהן עולה, ככה הסיכוי שהעובד יקבל אותן יורד.

בקצה של הסיכוי הנמוך, האופציות הן כמו כרטיס גירוד. לענ"ד, ואני יודע שלא כולם מסכימים איתי, עדיף שקל ביד על פני שניים על העץ.

בקצה של הסיכוי הגבוה, האופציות הן כמו בונוס. לענ"ד העלאה (= לאורך זמן) עדיפה על בונוס (= חד פעמי).

למעלה