הכשרה בתחום הBI לבוגרת מדעי המחשב.

246din

New member
הכשרה בתחום הBI לבוגרת מדעי המחשב.

אז קראתי כבר בהרבה מקומות חוות דעת על קורסי הכשרה דוגמת הקורס של Experis או Infinity labs.
העניין הוא שנראה שכל התגובות השליליות התייחסו לשני דברים עיקריים:
1. איך שחברות תסתכלנה על בוגר קורס לעומת בוגר תואר (עיקר התגובות בקיצור: אין קיצורי דרך! רוצים בוגרים שלמדו את ה3 שנים האלו על פני אלו שצלחו את הקורסים האינטנסיביים).
2. למה ללמוד 4-8 חודשים בלי שכר ובנוסף להתחייב לשנתיים במשכורת נמוכה מהממוצע בשוק?
והמקרה שלי שונה מ-2 סיבות:
1. את התואר במדעי המחשב יש לי (וכבר עובדת בפיתוח כמעט כשנה) ורק מעוניינת בהכשרה כדי להוסיף לי את הידע החסר בעולם הBI.
2. בעוד שהשוק מלא במשרות פיתוח תכנה קלאסיות (C#, JAVA, C++ וכו') וכן, גם לחסרי ניסיון, בתחום הBI העברתי את החצי שנה האחרונה עם יד על הדופק, קשובה לכל הצעה/מכרז/מודעה המפרסמת משרת מפתח/מנתח BI ללא ניסיון ואין(!) כך שנראה שההכשרות, עם ההתחייבות הן הברירה היחידה שלי.
לאור הדברים האלו, אילו עוד חסרונות/שיקולים עלי לקחת בחשבון לפני שאני מקבלת החלטה אם להצטרף לקורס שכזה?

BravoMan

Active member
דבר ראשון זה לקרוא טוב טוב את האותיות הקטנות

ולבדוק מה זו בדיוק ההתחייבות הזו.
&nbsp
כי נראה שאחד הדברים שפספסת בעניין ה-"התחייבויות" למיניהן, זה שהרבה פעמים הן לא כ"כ מחייבות את הצד השני.
תזכרי - אם זה לא כתוב בחוזה, זה לא קיים, לא משנה מה הבטיחו לך בע"פ או בחומר פרסומי.
&nbsp
דבר שני, הקורסים שכתבת עליהם לא קשורים ל-BI.
אם את רוצה המלצות או השגות לגבי קורס ספציפי, תכתבי על איזה קורס מדובר, ואז אולי ימצא מי שמכיר את הקורס או בוגרים של אותו קורס שיוכלו לתת לך מידע רלוונטי.

246din

New member
לגבי ההתחייבות מצידם...

אכן קראתי בהרבה פוסטים אזהרות על כך שהחברה מוציאה ממך התחייבויות, והבטחות, ודם... אבל לא מתחייבת לדבר בחזרה.
העניין הוא שההתחייבות שהכי דרושה לי מצידם היא פשוט להשיג לי עבודה בתחום, ואת זה יש להם אינטרס מעצמם לממש אחרת השקיעו בי בהכשרה לחינם...
משום מה מוציאים את מנהלי ההכשרות האלו כעלוקות נצלניות ואני מנסה להבין למה... הרי אף אחד לא מצפה מהם לעשות את זה מתוך טוב ליבם, ורצון להקל על מצוקת העובדים חסרי הניסיון. הם מודים שהרווח שהם עושים מהתכנית הוא ההפרש בין כמה שהמעסיק נכון לשלם וכמה שהם מעבירים לך בפועל, אבל בתמורה לאחוזים האלו הם דואגים לך למשרה שאחרת הגיוני שלא היית משיג.
כמו כן, עד כמה שהבנתי, התכניות שאני מדברת עליהן קשורות בהחלט לBI:
Experis Kickstart BI
Infinity labs Data Science

BravoMan

Active member
כמו שכתבתי לך: תסתכלי בחוזה בפועל.

אל תנסי לנחש מה יקרה לפי מה שנראה לך שמעניין את מנהלי הקורסים.
&nbsp
העניין הוא שאלא אם המוסד שאת לומדת בו הוא זה שמציע לך את המשרה, הוא לא יכול להבטיח לך מראש שבעוד חצי שנה יהיה משרה מוכנה שממתינה לך.
ואף מעסיק לא יחזיק משרה פתוחה חצי שנה בשביל בוגרת קורס שאין שום בטחון שתסיים אותו ועוד בהצלחה.
&nbsp
תביני: בעולם המציאות התחייבות כזו לא מאוד מציאותית, לכן צריך לראות מה אומר בפועל חוזה של קורס:
מה קורה אם כשתסיימי אין משרות?
מה קורה עם המעסיקים לא ירצו אותך למשרות שיש מכל מיני סיבות?
האם יש "קנס יציאה"?
מה קורה אם את נושרת באמצע או מוציאה ציון נמוך?
&nbsp
בקיצור, תבדקי בארבע עיניים את המסמכים שאת חותמת עליהם!
&nbsp
אגב, אני מסתכל עכשיו על הקישור של Infinity, ויש שם דברים תמוהים מאוד:
למשל, אם את מפתחת עם שנה של ניסיון, אין סיבה ללמד אותך GIT, או Debuggers או Eclipse - גם עם לא עבדת עם הראשון או האחרון, וודאי עבדת עם מקבילה כלשהי שלהם, ואת ממש לא צריכה קורס בשבילם.
&nbsp
חלק מהדברים שרשומים שם פשוט הזויים:
מה זה לכל הרוחות "Shared Objects/JARs"? כאילו מלמדים אותך מה זה JAR במנותק מ-Java?
WTF???
&nbsp
את כל או רוב העמודה "Development Paradigms" את כבר אמורה להכיר, ובטח כבר השתמשת לפחות בחצי ממה שיש שם.
&nbsp
בקיצור, נראה שהדברים שבאמת מעניינים אותך וחסרים לך הם חלק קטן יחסית מהקורס.
&nbsp
בקישור השני הסליבוס פחות מפורט, אז קשה לדעת אם הוא יותר רלוונטי.
הקורס בכל זאת לא מכוון ספציפית למתכנתים, אז יכול להיות שיש בו הרבה בסיס שמיותר לך לחלוטין ורק יבזבז לך זמן יקר.
&nbsp
ולבסוף, לשאלה ששאלת במקום אחר לגבי ניסיון:
כשקוראים קורות חיים, לא מסתכלים רק על כמות הזמן שעבדת. למעשה, זה פרמטר פחות חשוב.
מה שחשוב באמת כשבודקים ניסיון, זה להבין מה עשית בפועל, וחלק מזה זה להסתכל איפה עבדת.
&nbsp
לפני זמן לא רב היה כאן שרשור על אמדוקס, ואיך מסתכלים רע בתעשייה על מי שיש לו ניסיון משם, כי יודעים איזה סוג עבודה עושים שם רוב המתכנתים (אלה שאינם בצוות ליבה).
&nbsp
אני אישית לא מראיין, אבל מנהל המחלקה שלי מתייעץ איתי מידי פעם לגבי קורות חיים של מועמדים, כדי לקבל דעה על פרויקטים שהם מציינים שם או סוג הדברים שהם עשו, להעריך את איכות הקוד שכתבו (אם הם ציינו פרויקטים זמינים ב-github) או מורכבות טכנית של פרויקט שהקוד שלו לא זמין וכו'.
&nbsp
אז כן - שנתיים עבודה לא אומרים בהכרח ניסיון רצוי.
זה תלוי מאוד מה ואיפה עשית בשנתיים האלה.
&nbsp
אגב, זה אחד הדברים שאולי כדאי לך לבדוק בקורות חיים: איך את מפרטת את מה שעשית כגון פרויקטים משמעותיים בקורס, ודברים שאת עובדת עליהם עכשיו.
כי רק לכתוב "שנה ניסיון בחברה X" לא מספיק.
&nbsp
פרויקט אחד משמעותי ב-github יכול להיות שווה יותר משנתיים מבוזבזים במקום שמוכר כחורני בתעשייה!
&nbsp
בהצלחה!

אל תתני למשפט של ״דרושים עם נסיון״ לשלוח אותך לקורס

בשביל אלה שמחפשים ״עם נסיון״, אין הבדל גדול בין חוסר נסיון לבין קורס.
וגם ״עבודה של שנתיים במשכורת נמוכה״ זה לא בהכרח הנסיון שהם מחפשים.

לדעתי - תקראי קצת, קחי איזה קורס און ליין, ותלכי לראיון. תגידי שאין לך נסיון בתחום אבל את לומדת מהר.
אם אחרי חצי שנה עדיין לא תמצאי, תחשבי שוב על האפשרות של קורס.

246din

New member
"ותלכי לראיון" - ואיך זה יקרה בדיוק?

כפי שציינתי, אני חצי שנה עם יד על הדופק למשרות הפתוחות לחסרי ניסיון (או ניסיון שמנוסח בסגנון "ידע ב..." "היכרות עם..." "שליטה ב...".
מצאתי רק כ5 הזדמנויות (2 מכרזים, ו-3 באתרים שונים) ולא יצא כלום, לכאורה התעלמו מהקו"ח שלי בגלל חוסר הניסיון (מעבר לזה סיימתי את התואר בממוצע 94, ויש לי כבר ניסיון על אף שבתחום אחר).
למה שעבודה של שנתיים בתחום לא תחשב כניסיון בעיני מעסיקים פוטנציאליים?

לא ציינת קודם, שאת שולחת ולא חוזרים אלייך

אז יש שתי אפשרויות:

האחת, לעבור על קורות החיים ולהבין למה לא חוזרים אלייך. האם את מזכירה שם שיש לך ״היכרות״ עם BI? או שאת מכוונת עצמך לתחום הזה?

האחרת - להאמין לקורס ההוא, ולקוות שיימצאו לך עבודה איכותית.

לשאלתך - בן אדם יכול לעבוד שנתיים ואף יותר, ועדיין לא לרכוש ידע וכישורים. לכן זה שימצאו לך עבודה זה נחמד, השאלה האם זו עבודה שתעשה טוב לקו״ח שלך.

selalerer

New member
כמה משרות פתוחות יש לאנשי BI עם נסיון?

אני חושב שזה שוק קטן משמעותית משוק הפיתוח הרגיל.

BI זה שם גדול להרבה תחומים, אולי

כדאי לך למקד את זה יותר.
לא מעט חברות שעושות BI לא רע בכלל, יגדירו את המשרה כ Data science ושם יש המון משרות.
חוץ מזה, אני חושב שקורס ב UDemy, קורסרה וכו', יכול לעזור מאוד, הוא יראה על מוטיבציה גבוהה. אגב, אפשר לקחת "מסלול" כלומר כמה קורסים ואז הרמה היא מאוד גבוהה (מאוד!).

כל הקורסים הקודמים שציינת, בכלל לא קשורים לתחום הזה.

למה BI?

דבר אחד לא הבנתי. למה את רוצה לעבוד דווקא ב-BI?
אם את עובדת בפיתוח. באיזה תחום מה את מפתחת? איזה שפות? טכנולוגיות? כלים? משהו לא ברור בהודעה שלך.

למעלה