שאלה בנושא אלגוריתם

talidol

New member
שאלה בנושא אלגוריתם

הפנו אותי לפורום הזה בהנחה שאולי כאן אמצא את הפתרון
נתקלתי בבעיה בעבודתי כאשר מטרתי העיקרית למזער עלויות של בדיקות חומרי גלם שמבוצעות עבור כל פרויקט.
כאשר מגיעה מנה חדשה של חומר גלם למפעל עמ להתאימה לפרויקט אנו נאלצים לעשות בדיקת התאמה (נניח יש לי חומר X שהגיע עכשיו למלאי עמ להתאים אותו לפרויקט מס' 1 יש לי עלות בדיקה של 2 שח, ועמ להתאים אותו לפרויקט מס' 2 יש לי עלות בדיקה של 4 ש"ח). במידה והוחלט לבצע עבור אותו פרויקט (והכל יצא תקין) את הבדיקה במנה מסוימת של חומר גלם- אני יכולה להשתמש בחומר גלם עבור אותו פרויקט.
מטרתי להקטין את כמות הבדיקות שמבוצעות ובכך להקטין את עלות הבדיקות, וזאת עי הקצאה נכונה של מנות חומרי הגלם לפרויקטים.

פונקציית מטרה minC כאשר C מציין סהכ עלויות עבור בדיקות חומר גלם לכלל הפרויקטים.
משתנה החלטה Xijkl כאשר:
i- סוג חומר גלם
j-מספר מנת חומר גלם
K-סוג הפרויקט
l-מספר מנה של פרויקט (עמ למנוע בלבול בין מנת חוג ומנת פרויקט אקרא למנת פרויקט לוט)
Xijkl-
יקבל 1 כאשר חומר i ממנה j ישובץ עבור פרויקט k של מספר לוט l
0 אם אחרת.
פרמטרים שקיימים (DATA שיש לי במערכת):
1. סוגי חומר גלם
2. מלאי מכל סוג חומר גלם
3. כמות פרויקטים ופריסת מנות הפרוייקטים במהלך השנה (לדוגמא פרויקט מס' 1 לוט 1 צפוי להיות בשבוע הראשון לאחר מכן פרויקט מס'1 לוט 2 צפוי להיות בשבוע השני). כלומר קדימויות מה לפני מה במהלך השנה.
4.עלות בדיקת כל חומר עבור פרויקטים.
5. כמה חומר גלם נדרש עי כל פרויקט לייצור
אילוצים:
1. מנת חומר גלם תבדק עבור פרויקט מסוים פעם אחת.
2. רק כאשר מנה של חומר גלם מסוים במלאי תסתיים נעבור למנה הבאה. (לצורך העניין אם מחומר x יש לי מנה 1 ומנה 2. רק כאשר לא ישאר מלאי ממנה 1 נעבור למנה 2).
3.אילוצי קדימויות כלומר עפ הנתונים פרויקט 1 לוט 2 לא ניתן להקצאות לו חומר גלם לפני שהקצאנו לפרוקט 1 מלוט 1.
בסופו של הדבר הקצאה נכונה של מנות חומר גלם בפריסה על פני הפרויקטים ימזער לי את כמות הבדיקות שנדרשות לי וכתוצאה מכך גם את העלויות.
ציפרתי קובץ וורד עם דוגמא לבעיה
במידה ועדיין לא ברור, אשמח להבהיר שוב..

rj111

New member
כדאי למקד את השאלה

כשפונים לפורום או תמיכה טכנית, בד"כ כדאי לפשט את הבעיה כך שיהיה קל יותר להבין אותה ולענות עליה.
לפעמים תגלה שהבעיה ניפתרת בעיקבות הפישוט.

d70

Well-known member
חסרים נתונים
-האם ניתן לשחק עם תיזמון הפרוייקטים? למה לא לבצע במרוכז את כל הפרוייקטים
עם אותו חומר גלם?
-האם כל פרוייקט מכיל חומר גלם מסוג אחד?
-האם יש שונות גדולה בבדיקת חומרי הגלם?

talidol

New member
תשובות לשאלות..

-האם ניתן לשחק עם תיזמון הפרוייקטים? למה לא לבצע במרוכז את כל הפרוייקטים-
שאלה יפה.. בגדול השלב הבא שלי היה לראות מה קורה אם אני "משחקת" עם תוכנית העבודה של הפרויקטים או אם נכנס פרויקט במהלך השנה, האם הקצאה אחרת של חומרי הגלם תניב תוצאה טובה יותר? אבל זה באמת צעד קדימה- נק' ההנחה היא שתוכנית העבודה קבועה ותוכנית הקצאת חומרי הגלם תגזר על פיה.

-האם כל פרוייקט מכיל חומר גלם מסוג אחד?
לא, הוא מכיל כמה חומרי גלם, אבל תכלס זה לא משנה.
נניח חומר גלם X נדרש עבור ייצור פרויקט 1,3,5 וחומר Y נדרש עבור לייצור פרוייקטים 1,5,7 בסופו של דבר אני רוצה לקבל הקצאה של חומר X בנפרד והקצאה של חומר Y בנפרד ואיך כל חומר יתפרס בין הפרויקטים.
בגדול אפשר להריץ את הרעיון עם חומר גלם 1, מספר מנות, מספר פרויקטים ומספר לוטים ולאחר מכן לחבר את כל העלויות, כלומר להריץ את האלגוריתם עבור כל חומר גלם כי הוא למעשה בלתי תלוי בחומר גלם אחר ורק לבסוף לסכום את כל העלויות.

-האם יש שונות גדולה בבדיקת חומרי הגלם? לצערי כן, ובדיקה נדרשת עבור כל מנה וכל פרויקט מחדש (קח לדוגמא נושא רגיש כמו תעשיית התרופות, במידה שמכינים כדור ממנת חומר גלם חדשה נדרש לבדוק אם התכונות עומדות בתקן אף אחד לא יקח סיכון לעבור מנת חומר גלם בלי לבדוק זאת.

למעלה