רישיון Apache לעומת MIT

rj111

New member
רישיון Apache לעומת MIT

שניהם רישיונות שימוש חופשיים בקוד.
קראתי טענות שעדיף להשתמש ב-Apache כי הוא מגן בפני תביעות פטנטים.
האם לדעתכם/מניסיונכם (הלא משפטית) זה משמעותי או סתם הפחדה של עו"ד?

BravoMan

Active member
למה הכוונה שלך בדיוק?

מצאת שתי ספריות, שעושות אותו דבר בדיוק, אחת תחת MIT ואחת תחת Apache ואתה תוהה איזו יותר בטוח לקחת?
&nbsp
או שאתה רוצה לשחרר קוד ואתה תוהה באיזה רישיון להשתמש?
&nbsp
אם מדובר במקרה השני, שום רישיון שתבחר לא יגן עליך מפני תביעה של מישהו שחושב שהקוד שכתבת מפר פטנט שלו.
&nbsp
אם מדובר במקרה הראשון, Apache מפורט יותר, אני לא עו"ד, אבל לפי מה שאני יודע הם אוהבים דברים כמה שיותר מפורטים, אז אם איכות הקוד שווה, לך על ה-Apache.

rj111

New member
הכוונה למקרה הראשון

לא הבנתי בדיוק באיזה הפרת פטנט מדובר - האם בתסריט הזה נרשם פטנט על קוד ה-MIT ע"י צד שלישי ואז המשתמש נתבע?
אני מתאר לעצמי שלא שמעתם על מקרה של קוד עם רשיון MIT שנתבע בגלל הפרת פטנט, אבל אולי אני טועה.

BravoMan

Active member
אני כמובן לא עו"ד, אבל:

פטנטים הם דבר טריקי.
היה מקרה של בחור, שכתב מ-0 קוד ב-Java שמימש איזו נוסחה מתמטית שמאפשרת להשוות שתי מנגנות ולקבוע אם הן זהות.
&nbsp
הוא פרסם את הקוד בבלוג שלו ו-Shazam איימו עליו בתביעת פטנט וגרמו לו להוריד את הקוד.
&nbsp
אז, שום רישיון לא יכול להגן עליך בפני מישהו שיבוא ויטען שהקוד, בין אם אתה כתבת ובין אם מישהו אחר כתב, ממש איזה פטנט שלו.
זכור לי מקרה שטרול פטנטים איים על מפתחי iOS שהשתמשו ב-API רכישות של Apple בטענה שלאותו טרול שי פטנט על ה-API ש-Apple מפרה.
רק שים לב - לא היה לטרול כסף לתקוף את Apple ישירות (וכנראה גם לא באמת פטנט), אז הם הלכו לאיים על מפתחים קטנים ועצמאיים שלא יכלו להרשות לעצמם להתגונן, בתקווה לייצר ככה לחץ ולגרום ל-Apple לשלם להם (לטרול) כדי שייעלמו.
&nbsp
אז מה הקשר ל-Apache?
כפי שאני מבין זאת, ושוב - לא עו"ד!, Apache הוא רישיון מפורט יותר מ-MIT, ובין היתר נותן לך רשות להשתמש בכל פטנט שעשוי להיות מגולם בקוד, כלומר, הוא נותן לך ביטחון שהמפתח המקורי, או מי שתרם קוד לפרויקט תחת אותו רישיון, לא יבוא לתבוע אותך על פטנטים.
&nbsp
בזה הרישיון מכסה אותך, להבנתי הלא מקצועית.
&nbsp
בכל מקרה, במקומך הייתי קודם כל שוקל איזה ספרייה מתאימה יותר מבחינה טכנית.
תרם שמעתי על מקרה שמישהו פרסם קוד תחת רישיון MIT רק כדי לתבוע הפרת פטנט ממי שלקח את הקוד.
&nbsp
וכאמור אם נטפל אליך טרול צד שלישי, שום רישיון לא יעזור לך.
אז תשתמש במה שעובד יותר טוב.

andthisistheme

New member
well said.

למעלה