מימוש מניות בסטארטאפ לפני ההנפקה (משקיע חדש)

barsese1

New member
מימוש מניות בסטארטאפ לפני ההנפקה (משקיע חדש)

היי,
קרן חדשה משקיעה בסטארטאפ בו עבדתי בעבר, ובו אני מחזיק מניות לאחר שמימשתי אופציות בעזיבה. היא מציעה לרכוש אחזקות ממשקיעים קודמים (קרנות, עובדים,..).
המחיר משקף תשואה נאה ביחס למחיר האופציות.
האם השווי בהנפקה נוטה להיות גדול משמעותית מאשר השווי בסיבוב האחרון שלפניה?
או - מנסיונכם, בעולם הסטארטאפים הבשלים, עדיפות שתי ציפורים על העץ על אחת ביד?

andthisistheme

New member
ראשית אני לא יודע מה זה ״מימוש מנייה״. שנית

אי אפשר לענות לשאלות כאילו זה כמו לשאול האם כדאי לשים 42 בטוטו או לא.

שלישית אני אסתכן במתן עצה למרות שלא ניפקת שום מידע - בדוק האם סעיף 102 חל על המקרה שלך.

אישית אני תמיד לוקח חיה ביד, לא משנה איזו, על פני חדי-קרן על עצים. אבל לא ברור לא מה ההשלכה מ״נסיוני״ למקרה שלך.

barsese1

New member
סעיף 102, הנחות והשלכות

סעיף 102 חל, כך שהרווחים ימוסו ב25%.
מובן שמידע חלקי פוגם ביכולת לעוץ עצות, אבל, מן הסתם, איני יכול לחלוק פרטים מדויקים.
אגיד רק שמדובר בחברה טובה, שתגיע להנפקה בודאות, והמשקיעים החדשים יקבלו, ככל הנראה, פרמיה על הסיכון אותו הם לוקחים על עצמם.
הנחתי שניתן להשליך מכיוון ונראה לי שהתבנית מוכרת, חברה בשלה שמחליטה לצאת לסיבוב נוסף במקום להנפקה, כשברור שבמוקדם או במאוחר תצא לאחת כזו, היא כבר גדולה מדי מכדי ליפול.

andthisistheme

New member
אם כך, נשמע שכבר החלטת
בהצלחה!

user32

Well-known member
מנהל
הסיכון העקרי במקרה כזה: סנטימנט בשוק

כן, אולי החברה לא תיפול אבל אותך צריך לעניין תשואה ורווחים ובעיקר הפער בין מחיר האופציות למחיר המניה. זה שהחברה תמשיך להתקיים לא עוזר לך.
אם בזמן הקרוב יהיה איזה משבר בבורסה זאת לא תהיה הפתעה גדולה. במקרה כזה (וזאת בהסתמך על מקרים שאני מכיר מהעבר) חלק מהחברות מבטלות הנפקה "עקב הנסיבות שנוצרו", אחרות מנפיקות בתנאים בעייתיים ונפוץ לא פחות הן החברות שנמכרות במקום להנפיק. זכורה לי במיוחד חברה שכבר הגישה תשקיף והתכוננה להנפקה ואז פרץ כזה משבר שהיה ברור שזה לא זמן ללכת לבורסה ובמקום זאת ענקית תוכנה רכשה אותם. הם נמכרו ברווח אבל כנראה הרבה יותר קטן ממה שהעריכו שירוויחו מהנפקה לפני המשבר.

choo

Active member
רק לסבר את האוזן: דווקא בחברות שגייסו הרבה, תתכן הנפקה למטה

&nbsp
חברה בתחום שאני עובד בו גייסה לאורך השנים סכומי כסף שהגיעו ליותר מחצי מיליארד דולר. ב-IPO הם הנפיקו לפי שווי של כמה מיליארדי דולרים, שהיה נמוך יותר משווי החברה בזמן הגיוס הפרטי האחרון שלה. למה? כי למרות שהיו להם הרבה מכירות - הם היו מאוד הפסדיים, והשוק בדיוק התחיל (שוב) להתייחס ל"זמן להגעה לרווחיות" בתור פרמטר חשוב
&nbsp
(אני מדבר על הנפקה שהתבצעה בשנתיים האחרונות)

user32

Well-known member
מנהל
לשאלה הראשונה: הרבה פעמים כן

ההנפקה היא המימוש של המשקיעים. אם היא לא תהיה לפי שווי גבוה משמעותית אז למשקיעים האחרונים לא בטוח שהיה שווה לסכן את הכסף שלהם.
כמובן שלא חסרות דוגמאות של הנפקות שנכשלו, שהסבו הפסדים או שהמניה צנחה זמן קצר לאחר ההנפקה הראשונית.

אם להשאר או לצאת זה כמו בכל אחזקה של מניה. אין תשובה לשאלה הזאת מלבד הנכונות שלך לקחת סיכונים. אישית אני חובב סיכון ידוע אבל כל אחד ומה שמתאים לו.

choo

Active member
אפשר לעשות חצי-חצי - למכור חלק מהמניות, להשאיר חלק

&nbsp
זה מקטין את פוטנציאל ההפסד על חשבון פוטנציאל הרווח.

ipv6

Member
אי אפשר לדעת מה יהיה

מה אם המקום הזה יכשל למרות ההשקעה החדשה? גם זאת אופציה.

ronenw3

New member
בתי הקברות מלאים בחברות שאוטוטו ייצאו להנפקה

ואח"כ נמכרו במחיר מצחיק לחברה אחרת.
הנפקה בימינו זה סיפור מאד מורכב, לא כמו בשנות ה90 העליזות. הרבה דברים צריכים להסתדר ממש בול.

שים לב שעובדים לשעבר הכי קל לדלל באיזה מהלך מפולפל, שבו העובדים הקיימים ובעלי המניות הגדולים ייקבלו פיצוי במניות חדשות.

barsese1

New member
אפשר למכור רק חלק מהמניות

והקרן, ובכן, מומחית בעולם הזה והערכותיה מבוססות על כאלו שמבינים הרבה יותר ממני.
או לפחות כך היא רוצה שנחשוב (פערי מידע הולכים ומצטמצמים בכל תחום, ולכן גם הפרמיה הנובעת מחוסר הסמטריה באינפורמציה..)

למעלה