הנדסאי אלקטרוניקה - אחרי 13 שנה בהייטק שאלה קריטית

efi19803

New member
הנדסאי אלקטרוניקה - אחרי 13 שנה בהייטק שאלה קריטית

אני עובד כהנדסאי אלקטרוניקה 13 שנים בענף הייטק.

שאלה חשובה - הזמן "רץ" וכידוע ההייטק לא סימפטי לגילאי 40 +

(ותאמת דיי נמאס מהלחצים האלו לשמוע כל כמה חודשים יש תקציב אין תקציב לפרוייקט כן קונים את המוצרים לא קונים וכו...)

השאלה היא מה האלטרנטיבות? איזה הסבות מקצוע ניתן לעשות?

תודה מראש,

BlackAdder1

New member
אתה באמת חושב שכולם מקבלים מכתב פיטורין לים ההולדת ה 40?

אתה מפיק זמן בתעשייה, ומספיק קרוב לגיל 40 כדי להכיר את המצב יחסית מקרוב - אתה באמת חושב שזה המצב?
(במקומות שאני עבדתי בהם לא הרגשתי בעייה כזו באופן משמעותי - אבל יתכן שמדובר בסוגים של חברות)

user32

Well-known member
מנהל
הוראה (בלי ציניות)

מעבר למקצועות הרגילים: מתמטיקה, פיזיקה, וכו' יש ביקוש גדול למורים שיכולים ללמד אלקטרוניקה בתיכונים או במכללות להנדסאים. יש גם המון חוגי רובוטיקה, אלקטרוניקה ועוד מחוץ למשרד החינוך. חלק מהמשרות יכולות להיות מתוגמלות לא רע, במיוחד אם אתה עובד בכמה מקומות.

ai21

New member
במקום העבודה הקודם שלי להנדסאים המכתב סירב להגיע

לגבי הוותיק מבינהם,
גיל 50 חלף לו, גיל 60 וגיל 67
בגיל 69 הוא החליט להתפטר, כי הוא הבין שלא יפטרו אותו לעולם.
למה?
כי הוא היה טוב בעבודה שלו, והעריכו אותו, וכנראה שהוא לא סבל מהלחצים.
&nbsp
&nbsp
אם נמאס לך מהלחצים,
פתח חומוסיה.

efi19803

New member
שאלה ל usr32 - איך מבצעים הסבה ללימודי אלקטרוניקה

אני הנדסאי אלקטרוניקה ובנוסף תואר ראשון BA מאוניברסיטת חיפה.
מה התהליך להסבה להוראה שיוכר גם במשרד החינוך?
&nbsp
תודה,
&nbsp

ai21

New member
בכל מכללה להוראה יש תוכנית הסבה

משך הלימודים הוא שנה. בחלקם השעות מאפשרות עבודה במקביל

user32

Well-known member
מנהל
אכן. צריך לברר במככלות להוראה

יש מסלולים שונים. אני יודע שהיתה תקופה שרצו להביא עובדי הי-טק להוראה והיו מסלולים סופר מקוצרים: 3 חודשים מרוכזים או שנה בצורה רגועה יותר.

אגב, אפשר ללמד בלי שום תעודת הוראה ושום הסמכה אבל לפחות במשרד החינוך השכר יהיה נמוך יותר. הרבה מורים מתחילים ללמד ועושים את ההסבה תוך כדי העבודה.

אילן די

New member
לא מכיר אותך אבל אני בן 42

ואין לי שום כוונות לעשות הסבה מקצועית. אני גם יועץ עצמאי כך שאני מחליף עבודות באופן תדיר יותר מ-"הייטקיסט" ממוצע ולכן צריך לעבור ראיונות ותהליכי העסקה.

אגב, אצל אחד הלקוחות הקודמים שלי, המנכ"ל (והבעלים) החליט להעסיק את אבא שלו. איש בן שבעים ומשהו עם רקע בניהול. האבא לא עבד כבר 10 שנים אבל לאחר מות האם, הוא הרגיש משועמם ולחץ על הבן להעסיק אותו. הבן (המנכ"ל) החליט מחוסר ברירה לתת לאביו תפקיד של עוזר למנהל הפרוייקטים.
היתה תרעומת ורמת ציניות לא קטנה בין האנשים בפרוייקט על חבר הצוות החדש ועל הייחוס המשפחתי שלו.
בישיבה הראשונה בה עברנו על הדרישות של הפרוייקט, האיש שתק כל הישיבה ושרבט בפנקס שלו (בלפטופ הוא לא ידע כל כך להשתמש). לאחר שעתיים שבהם דנו בפרטים טכניים, בסיסי נתונים ובעיות טכנולוגיות שונות, הוא שאל שאלה אחת. השאלה שלו חשפה נקודת תורפה כל כך גדולה בדרישות כך שכולם נאלמו דום. האיש פשוט חשב על בעיה שתצוץ לקראת השלב הסופי של הבדיקות. במשפט אחד הוא שלח את הסטייק הולדר חזרה להגדיר את הדרישות הכי בסיסיות של המוצר וחסך לחברה עבודה של כמה שבועות לפחות אם לא חודשים. מדובר באדם שהיה צריך עזרה כדי להשתמש באימייל.

efi19803

New member
באמת עכשיו שאני מסתכל מסביבי על הייטק מלא באנשים בני 40+

איך לא שמתי לב....
&nbsp
עכשיו אני מבין שהייטק עושה להם כל כך טוב - ממש כולם נראים בני 20 - 30
&nbsp
למרות שהם בני 40+ ובכלל אני לא מדבר על זה שכל כך יפה לראות את כמות האנשים שיוצאת לפנסייה מדי שנה מענף ההייטק ...
&nbsp
&nbsp
תתעוררו למי אתם מספרים סיפורים
&nbsp

joblist

New member
הסיבה שאין אנשים בני 50 בהייטק

היא שכשהם היו צעירים, ולמדו בבי"ס ובאוניברסיטה, עוד לא היה הייטק.
אז עוד לא היתה להם הזדמנות להיכנס לעולם הזה.
גם היום אם תסתכל על המבוגרים שבתחום, בד"כ תמצא מנהלים או מהנדסים בתחום האלקטרוניקה/תקשורת, ופחות מהנדסי תוכנה.
ימים יגידו מה יהיה עוד 10 שנים... אני אופטימי ומאמין שהתעשייה תתבגר, תרתי משמע.

salachshabati

New member
הייטק זה לא רק תוכנה.

הייטק היה פה לפני שנולדת. חישובים עשו עם רכיבי חומרה. תוכנה הריצו עם כרטיסיות ו סרטים מנוקבים על מחשבי נובה. במטוסי F15 F16 שהגיעו לארץ בתחילת שנות השמונים הייתה אלקטרוניקה מאוד מפותחת שפותחה בתחילת שנות ה70 בארה"ב. נכון שהכל היה מאוד גדול וכבד אבל היה הרבה יותר חכם יחסית למה שיש היום. (בגלל האילוצים שהזכרתי )

TotalCommnader

New member
ולא היה להם מחשב בבית כדי להתאמן או אינטרנט כדי להשיג מידע ב

קלות.

התנאי הראשון חשוב בהרבה מהשני

choo

Active member
לאנשים היה מחשב בבית מתחילת שנות השמונים

&nbsp
מצד אחד - תואמי אפל היו לאנשים הרציניים יותר, ומצד שני - מחשבים אישיים "מונוליטיים" נעשו מאוד נפוצים באותה תקופה. במקום להשיג מידע באינטרנט - אנשים מצאו מידע בספרים, ובמגזינים.

choo

Active member
לא דיברתי על ילדי שנות ה-80

&nbsp
מי שהיום (2016) בני 50 - היו בני 14 בשנת 1980, ולחלק מהם שהתעניינו באלקטרוניקה ומחשבים כנראה שהיה מחשב בבית בזמן התיכון (במקרה אני מכיר אדם אחד שהוא כיום בערך בן 50 - היה לו מחשב TI-99-4A באותה תקופה).

TotalCommnader

New member
למעט מאוד אנשים היו מחשב ב1980. מדובר על הפריצה הגדולה של ה

מחשב הבייתי בערך באמצע העשור הזה. כשהיה לרוב האנשים, למי שהיה מחשב כשהיה ילד היה קל יותר להיות גיק מחשבים... מי שהיה מבוגר יותר כבר פיתח "פער דורי" מסוים.

לא שלא היה אפשר ללמוד תכנות בגיל מאוחר יותר, ולא שלא היו מחשבים, אבל מחשב בבית בגיל צעיר מקל מאוד על התמכרות לתחום

choo

Active member
לי היה מחשב בכיתה ח - ולמרבית חברי היה קצת לפני או קצת אחרי

&nbsp
מתוך אלו שהיה להם מחשב בגיל הזה - רק למעטים נכנס "חיידק התיכנות". אצל רובם המחשב היה פשוט "מכונת משחקים משוכללת" והיה שוק שחור ער של החלפת משחקי מחשב.
&nbsp
תחת ההנחה הזו, למרבית אלו שהיום בני 50, היה מחשב בבית בכיתה י"א או י"ב - כשהם קצת יותר בוגרים וקצת יותר רציניים - מה שעשוי לגרום לקצת יותר מהם להתעניין בפועל בתיכנות ולא רק במחשב כתחליף לאטארי/אדיוקט

TotalCommnader

New member
בדיוק. ולמי שבן 50 לא היה מחשב כתינוק בן יומו. מדובר על מי ש

היה ביסודי באמצע שנות ה80 (הפריצה של מחשבים ביתיים). מי שהיה תינוק/נער/בפנסיה לא ממש בקטגוריה

למעלה