שאלה בעניין "ממליצים" במהלך תקופת חיפוש עבודה

icecold7

New member
שאלה בעניין "ממליצים" במהלך תקופת חיפוש עבודה

היי לכולם,

אשמח לדעת מהי הדרך המקובלת והנכונה כיום (בדגש על כיום-תקופת האינסטנט) עבור אותה בקשה לממליצים בזמן שמחפשים עבודה ועוברים ראיונות עבודה במקומות שונים...

בעבר היה מספיק רק מכתב המלצה פלוס שיחת טלפון לממליץ/בוס לשעבר/מנכ"ל/סמנכ"ל החברה וכו',
כיום למיטב הבנתי מסתכלים גם על LinkedIn ומקובל גם "להפנות" את אלו שמבקשים ממליצים גם לקולגות בתחום,

השאלה באה ממקום של התייחסות נכונה לעניין הנ"ל,
הרי יתכן ש"מנהל לשעבר" לא בקשר איתי (ואני איתו) כבר שנים ויש תמיד את אותה מבוכה להרים טלפון/לשלוח הודעה ככה פתאום, כמו כן - הרי לא יתכן לשמור על קשר אחת לשבוע/חודש/שנה (מאיפה צצתי פתאום... )
כמו כן וזה הרי ברור שיותר ממקום עבודה פוטנציאלי אחד יבקש "ממליצים"
ואולי בעצם זה אני שהתפטרתי ומקום העבודה לא אהב זאת והמחליף שהגיע לא היה מתאים וכו' וכו'... הרי כולנו עסוקים מעל הראש פלוס פלוס...

ואולי אני בכלל מחפש בדיסקרטיות (דבר שהוא מקובל סה"כ)

בקיצור, מה אתם ממליצים?
מה התבונה שלכם מהתקופה האחרונה ומה הדרך הנכונה ביותר להתמודדות עם הנושא?
איזה דרך לדעתכם הינה המתאימה כיום?
אשמח לשמוע/לקרא גישות שונות של כמה שיותר אנשים

בתודה רבה מראש והמשך חג שמח!

אתה רוצה דיון תיאורטי, או עצות?

אם אתה רוצה עצות למצבך הנוכחי, אז תכתוב מה הוא מצבך הנוכחי.
אתה גם התפטרת, גם עברו מאז הרבה שנים, ואתה גם מחפש בדיסקרטיות?

אתה רוצה להביא ממליץ שניהל אותך לפני 10 שנים?
אתה פוטרת? התפטרת? ברוח טובה?
יש מנהלים שאתה כן בקשר איתם?

icecold7

New member
אני מדבר "תיאורטית" בלבד אך כמובן ברמה הפרקטית

ובכוונה הארכתי ופירטתי ככל האפשר כדי שכול אחד יוכל לתת את התובנות והעצות מנקודת מבטו,
&nbsp
ושוב, ככל שהדבר רלוונטי יותר ומתאים יותר לימינו ולשוק העבודה (כולל הרשתות החברתיות) כיום

TrustMeEngineer

New member
מצטרף לשאלה של מה עושים במקרה של חיפוש דיסקרטי

נניח ואינך רוצה לתת טלפונים של מנהלים בחברה הנוכחית כי אתה בינתיים רוצה להשאר ורק לבחון אופציות. יש קולגות בדרגה גבוהה יותר שלהם כן יש אפשרות לספר ואולי לבקש להמליץ אך האם זה מקובל?
מה עושים בכל אופן?

liron50

New member
לגבי הדסקרטיות

אם אפשרי, מביאים ממליצים ממקומות קודמים.
אם המראיינים מסכימים ,אפשר להפנות למישהו במקום העבודה הנוכחי שהוא לא המנהל ישיר.
אפשר לבקש (מה שבד"כ קורה) ששיחה עם ממליצים משאירים לקראות הסוף, אחרי ריאיונות, ואז רק המלצה ממש גרועה תפיל את התהליך.
&nbsp
ואם אין שום אפשרויות מישהו צריך להתפשר. או שאתה מוותר על הדיסקרטיות או שהם
מוותרים על שיחה עם ממליצים. יש מקומות שאין סיכוי שיוותרו כי התהליך הביורקרטי
שלהם מחייב לקבל המלצות, ויש מקומות שבהתאם לדחיפות עשויים לוותר.
&nbsp

TotalCommnader

New member
מביאים ממליצים ממונים ממקום קודם וקולגות שאפשר לסמוך עליהם

מהנוכחי. מי שמתעקש לחשוף אותי במקום העבודה הנוכחי שלי רק כי מתאים לו ולא מתחשב בי עוד לפני שקיבל אותי - שיעסיק מישהו אחר...

icecold7

New member
סבבה, זה בעניין הדיסקרטיות אך השאלה היתה קצת אחרת...

אשמח להתייחסותכם בעניין ההתייחסות לעניין "ההמלצות" או "הממליצים" גם מעבר לעניין הדיסקרטיות,

תודה

TotalCommnader

New member
לא הבנתי. היום אין מכתבי המלצה ואם לא מצאת אף ממליץ אז כן את

ה בבעיה גם אם זה לא אשמתך, הבוסית היה מכשפה והריצפה עקומה

icecold7

New member
יש ממליצים ויש מכתבי המלצה, השאלה היא...

עיקר השאלה היתה-כיצד לנהוג כיום בצורה נכונה?
(בדגש על כיום)
&nbsp
שוק העבודה הרי השתנה בשנים האחרונות,
הרשתות החברתיות שולטות (אנחנו יכולים לאהוב זאת או לא לאהוב)
והכול היום זה אינסטאנט...
&nbsp
עם זאת, כמובן שאני לא ארצה "להטריד" את אותם ממליצים ולמיטב ידיעתי-המראיינים/מנהלות כח אדם מאוד אוהבים לנהל שיחות חולין
(אני עצמי מקבל כאלו לא מעט)
ולכן חשוב לי לדעת מנסיונכם כיצד נכון להתנהל בנושא הנ"ל ורק בנושא זה

icecold7

New member
אינסטאנד = מיידי = Instant = תשובות מהירות לזה ששואל

לזה ששואל או לזה שעשוי להיות המנהל העתידי/מנהל או מנהלת כח אדם באותו מקום או באותה חברה אליה מתראיינים

אם תוכל לפרט למה הכוונה

אתה אומר שהיום מראיינים מצפים לתגובות יותר מהירות כשהם מבקשים ממליצים?

ולמה ״אינסטנט״? כשאומרים ״אינסטנט״ הכונה בדרך כלל למהירות על חשבון איכות. איך זה קשור לנושא ממליצים וראיונות עבודה?

icecold7

New member
זה קשור בעיקר לתרבות סיפוק הדחף המיידי אצלנו במדינה

משהו שהלך חמור יותר ויותר בשנים האחרונות,
אתה יכול להילחם בזה ואתה יכול לזרום עם זה, במקרה הזה ולמען האינטרס לעבור את שלב הממליצים על הצד הטוב והנכון ביותר-הייתי מעדיף לזרום עם זה
&nbsp
&nbsp

דייהטסו

New member
ממליצים

אני לא יודע לגבי מעסיקים שחופרים למועמדים בלינקדאין ומתקשרים לקולגות- זכותם לעשות כל דבר, אבל זה לא מקובל כ"כ.

הדרך הישנה והטובה ונמקובלת עדיין היא לבקש מהמועמד ממליץ מכמה חברות קודמות. באופן טבעי מועמד שעובד כרגע לא יכול לתת את המנהלים הנוכחיים שלו כממליצים, כל מעסיק יבין זאת. הממליצים לא חייבים להיות חברים שלך, אבל כדאי שיהיו אנשים שמעריכים אותך מקצועית.

אין שום דרך להבטיח שהחיפוש יהיה דיסקרטי. אתן לך דוגמה - לפני חודש הייתי בכנס, בחורה אחת אמרה לי שלום, נראתה לי מוכרת. ניסיתי להזכר מאיפה היא מוכרת, ואז באופן אוטומטי פלטתי "אה, היית אצלנו בראיון". מישהו מהחברה שלה עמד לידה... למזלי לא קרה שום נזק.

בדיוק בשבוע שעבר היה לי מקרה מעניין
אדם X התראיין בחברה כלשהי אצל מראיין Y, וככל הנראה עבר את הראיון הראשון.
לאחר הראיון, המראיין שלו נכנס לפרופיל ה linked-in שלו וחיפש קשרים משותפים, ומצא אותי.
מסתבר שאני עבדתי עם המראיין Y במקום העבודה הקודם שלי, ועם המרואיין X עבדתי במקום העבודה שהיה לפניו, וכך הייתי מקושר בדרגה-1 לשניהם.
המראיין Y שלח לי הודעה דרך linked-in לקבל המלצה.
&nbsp
במזל, במקרה הזה יכלתי לתת המלצה די חיובית כי מדובר היה באדם טוב. אבל בעבר היו מקרים שאנשים פנו אלי לקבל המלצות, וממש היה לי קשה. אני לא משקר טוב בתשובות לשאלות ישירות, ואם מי שביקשו ממני המלצה היה אדם לא מוצלח לדעתי, מקצועית או אישית, או שאם אני עצמי לא הייתי מסכים לגייס אותו שוב לו זה היה תלוי בי, אני תמיד נתקע בדברים האלו ולא יודע מה להגיד. אם המועמד הוא שנוי במחלוקת, אני מוצא את עצמי לפעמים בדילמה קשה: האם הנאמנות הגדולה יותר שלי היא לחבר שמחפש עבודה, או לחבר שמחפש עובדים?

ipv6

Member
המלצות זה דבר בעייתי

זה סובייקטיבי ולמי ששומע את ההמלצה אין תמיד דרך לשפוט נכון את הסיטואציה.
אני לא איש HR אבל מהמעט שאני מכיר מהן, להגיד שעובד עזב בגלל אי הסכמה עם ההנהלה גורר כמעט תמיד שהוא יפסל, כי אי אפשר לדעת מה קרה שם ומי אשם בסיטואציה. כשיכול להיות שההנהלה גרועה.
הרבה פעמים על אותה יכולת מנהל אחד יגיד שהעובד "תותח" ומנהל אחר יגיד שהוא היה ממוצע מינוס בצוות.
הרבה פעמים נשות HR מתעקשות לדעת איך המועמד היה ביחס לצוות. אם הוא היה הכי טוב? אם היה ב20% העליונים, בלי להכיר בכלל את שאר הצוות\חברה ויש חברות שרף הגיוס בהן הוא גבוה יותר מבאחרות.
הרבה פעמים אנשים משתנים. אם עבדת עם משהו בתחילת דרכו והוא עשה קצת שטויות, זה לא צריך לרדוף אותו כל חייו המקצועיים.

אני בד"כ נוטה להיות לטובת המועמד עד גבול הטעם הטוב. לדעתי חברה צריכה לדעת לבחון לבד את המועמדים שלה ופחות להסתמך על סיפורי מצד ג' שרלוונטיים ללפני 5 שנים.

למעלה