מה זה השטויות האלה אופציות בסטארט-אפ ?

S h a r k 1 8

New member
מה זה השטויות האלה אופציות בסטארט-אפ ?

רציתי לשאול במה מתבטאת ההטבה של קבלת אופציות בחברת סטארט-אפ.
ממה שהבנתי לא מדובר במניות אמיתיות כי החברה עדיין לא הונפקה בבורסה. אני מבין שהכוונה היא שאם החברה תונפק בעתיד, אז העובד יוכל לקנות מניות. האם הכוונה בקנייה של מניות במחיר נמוך יותר ממחיר השוק? מה קורה אם האופציות מבשילות לפני ההנפקה?

Lhuna1

New member
זה זכות לקניית מניות במחיר קבוע מראש

המחיר נקבע בעת שחותמים איתך על חוזה האופציות.
ההנחה היא שאם וכאשר תהיה הנפקה זהו מחיר נמוך ממה שיהיה ערך המניה.
(כמובן שבפועל יכול להיות גם מצב הפוך, שבו לא ישתלם לך לממש את האופציות. אין לנבא את העתיד.)
גם לחברה שאינה מונפקת יכולות להיות מניות שאתה יכול לרכוש כאשר האופציות שלך הבשילו, למשל באירוע מכירה של החברה או של חלק ממנה.
רכישת מניות כזאת גם יכולה לזכות אותך בדיווידנדים אם וכאשר יחולקו (חלוקת רווחים לבעלי המניות).
&nbsp
וכמו שאומרים תמיד: אופציות זה בגדר זכיה שאולי תזכה ואולי לא, ולא להסתמך על זה שתרוויח מזה משהו וכולי וכולי...

S h a r k 1 8

New member
ואם החוזה אומר שאני אקבל X אופציות

שהן יבשילו בעוד 3 שנים. המחיר נקבע לפי רגע החתימה או לפי נקודת הקנייה (עוד 3 שנים) ?
&nbsp

Lhuna1

New member
המחיר נקבע מראש בזמן החתימה וכתוב בחוזה האופציות שלך.

בחוזה האופציות שלך יהיה כתוב (סתם לדוגמה) שיש לך 1000 אופציות במחיר של 0.2 דולר למניה.
&nbsp

מניות זה בעלות בחברה, לאו דווקא בבורסה

צריך להבחין בין אופציות, מניות ושילוב של השניים. אופציות כפי שכתבו לפניי זאת זכות לקנות מניות במחיר שאמור להיות נמוך מאד משווי המניות. בכל מקרה עובדים צריכים לבדוק אם יש הגבלות על מימוש האופציות, מה קורה במקרים של אקזיט לא בורסאי, ע"ע מיזוג ורכישה.

ואגב ה"שטויות" האלה התבטאו ב $1.2M בוויז. לא יודע כמה המשכורת שלך אבל רוב האנשים צריכים לעבוד הרבה שנים בשביל סכום כזה.

Cמן רשום

New member
זה בטח לא שטויות

זה נותן לך זכות לקנות מניות לפי שווי החברה בזמן שהצטרפת אליה ולא בזמן ההנפקה. אז אם אתה יכול לקנות נניח 1,000 מניות ב $1 למניה ולמכור אותה במחיר השוק ב $100 למניה אז זה כמו מענק כספי שלא עולה כלום לחברה. בדרך כלל האופציות פוקעות אם אתה עוזב את החברה וזאת גם דרך לגרום בעקיפין לעובדים להתמיד, במיוחד כשיש אווירה של אקזיט, אז אף אחד לא עוזב.

choo

Active member
זה "לא עולה" לחברה - זה יעלה למשקיעים

&nbsp
בניגוד לתחושה שהאופציות הן "כסף בחינם" - מישהו משלם על זה. מי שמשלם הוא בעלי המניות הקיימים בחברה בזמן מימוש האופציות - על ידי דילולם (כשהאופציות ממומשות - נוספות לחברה עוד מניות מבלי שערך החברה עולה - מה שאומר שכל מניה תהיה שווה פחות).

user32

Well-known member
מנהל
בדיוק כך. זה יותר דומה לבונוס לפי ביצועים

מעסיקים ובכללם אני מעדיפים לשלם בונוסים ותגמולים לפי הישגים מהטעם הפשוט שאם יש הצלחה אז אתה מוכן לחלוק אותה עם העובדים ואם לא אז לא לפחות לא תצטרך לשלם.
אבל בוודאי שמישהו משלם על זה ובמקרה של אופציות מדובר בבעלי המניות כמו שציינת. למשל בפרשיות הback dating מי שנפגעו היו בעלי המניות.

Cמן רשום

New member
יש בכ"ז הבדל לא קטן

החברה שלך מרוויחה. רוב הסטארט אפים לא מרוויחים או שיש להם הכנסות קטנות מאד. הם מאד זהירים עם קופת המזומנים ומעדיפים לשלם לאחר האקזיט.

וגם זה לא חוק ברזל. לפני כ15 שנה שקלתי לעבוד בצ'ק פוינט ואני זוכר שהציעו לי אופציות על קניית מניות בתנאי שאני מתמיד שנתיים בחברה ועוד כמה תנאים. למרות שצ'קפוינט הייתה אז חברה רווחית (מאד). בסוף בחרתי לא לעבוד שם מסיבות אחרות אבל עשיתי קצת מחקר על הנושא והדבר נחרט לי בזכרון. זה היה קצת שונה כי החברה היתה כבר מונפקת.

user32

Well-known member
מנהל
אני קיבלתי אופציות מסטארטאפ שהיה רווחי כשהצטרפתי

כמו שכתבת, העניין הוא שזה לא גורע מקופת המזומנים של החברה ולכן זה אטרקטיבי. גם בונוס מותנה ביצועים מאפשר לשמור על מסגרת התקציב הקיימת ורק אם וכאשר ייכנס כסף נוסף הבונוס משולם וזה מאוד נוח למי שמנהל את התקציב.

Cמן רשום

New member
זה נשמע אידיאלי (לעובד)

מוציא מהמשוואה את גורם אי הוודאות. כבר ידוע שמצליח.

choo

Active member
רבות מחברות ההייטק הציבוריות מספקות לעובדים מניות/אופציות

&nbsp
מילת המפתח מתוך דוחו"ת כספיים, שמדגישה את אותה חלוקה של אופציות ומניות לעובדים היא "רווח למניה בדילול מלא" - שזה תוצאת החלוקה של הרווח הנקי, בסך כל כמות המניות הקיימות והמובטחות, נכון להיום. הבעיה בהבנת הדוחו"ת - זה "נכון להיום" - ובעוד שבוע יחלקו עוד מניות/אופציות לעובדים חדשים (ולעובדים קיימים)

Cמן רשום

New member
יש משהו שנקרא אופציות על סדרות עתידיות או משהו דומה

אבל לפי מה שהבנתי ואני מדגיש שאני לא כל כך מצוי בנושאים האלה, בחברה בורסאית הרבה יותר כדאי לקבל אופציות על מניות קיימות, שכרגע בידי החברה.

choo

Active member
אתה מדבר על מניות שאינן נסחרות?

&nbsp
כלומר מניות שהחברה שמרה בצד לצורך שימוש במימוש אופציות? (למיטב ידיעתי, אם יש מניות "רדומות" כאלו - הן לא נספרות כשמחשבים רווח למניה, וגם לא נספרות למטרת חלוקת דיוידנדים - עד למועד מימוש האופציות - ולכן לא משנות את עובדת דילולם של המשקיעים הקיימים)
&nbsp
או שאתה מדבר על הדבר הבא:
&nbsp
http://www.executivecapitalmn.com/u...sting Shares of Stock to Exercise Options.pdf
&nbsp
שהוא דרך לצמצם חבויות מס.
&nbsp

choo

Active member
לא ברור לי למה זה משנה לעובד - וזה עדיין על חשבון המשקיעים

&nbsp
מבחינת העובד - זה לא משפיע על סכו"ם הכסף שהוא יקבל במקרה של מימוש (כי המימוש בסוף הוא על ידי מכירת המניות בשוק - ולשוק לא משנה מהיכן המניה הגיעה), ולא על המיסוי שהוא ישלם על הרווחים.
&nbsp
מבחינת המשקיעים - ראה מה שכתבתי בהודעה הקודמת.

Cמן רשום

New member
כן אבל הסטארט אפים תמיד קצרים במזומנים

ויכולת לתגמל עובד בלי להוציא מזומן היא אטרקטיבית מאד. לכן כתבתי שלחברה זה לא עולה כלום, אולי לא הניסוח הכי מוצלח.

פעם סטארט אפ שנזקק נואשות לפתרון BI ולא רצו להוציא כסף הציע לי להיכנס למין שותפות איתם ולקבל מניות תמורת הפתרון. נזכרתי בבחור ההוא שביל גייטס הציע לו לשלם לו במניות של מייקרוסופט כשהם עוד היו עובדים בגראז' של משפחת גייטס. כמוהו גם אני סירבתי בנימוס והסברתי שאני משלם משכורות לעובדים שלי ולכן לא יכול למממן אותם. האמת שאני לא מת על קומבינות וזה בדיוק מה שהוא הציע לי.

S h a r k 1 8

New member
נניח ומדובר באופציות שמבשילות

תוך שנה.
1. האם המחיר של האופציות נקבע ביום ההצטרפות לחברה או אחרי שנה?
2. בהנחה ואני בוחר לממש את האופציות, האם אני צריך לקנות אותן אחרי שנה (למרות שהחברה עדיין לא הונפקה) או שרק כשתהייה ההנפקה (בעוד X שנים) אני אוכל לקנות מניות אמיתיות במחיר של האופציות?
&nbsp

1. לפי מה שכתוב בחוזה. מן ההגינות - ביום ההצטרפות

הגיוני שביום החתימה על החוזה תדע מה מחיר האופציות, מאחר וזה חלק ממרכיבי ההחלטה שלך האם להצטרף לחברה או לא.

״מימוש אופציה״ משמעו - קניית מניה בזול, במחיר שסוכם עליו. לכן - לא ברור לי איך אפשר לממש אופציה לפני הנפקה.

vinney

Well-known member
זה אולי הגיוני, אבל לא בהכרח יכול להתקיים

אופציות מאושרות בדרך כלל על ידי הדירקטריון, והמחיר נקבע ביום האישור. בדרך כלל, כשעובד חדש מצטרף, הסכם האופציות מאושר בפיגשת דירקטריון הבאה (וזה יוצא בד"כ פעם בחודש או רבעון, תלוי בחברה). כך שבהחלט יכול להיות מצב שמחיר האופציות ישתנה בין החתימה לאישור, במיוחד אם בדיוק מתבצע תהליך גיוס כספים באותה תקופה.

למעלה