לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2022920,229 עוקבים אודות עסקים

פורום עבודה בהיי-טק

ברוכים הבאים לפורום "עבודה בהיי-טק", המקום שבו תוכלו לשאול שאלות במגוון נושאים המעניינים את העובדים בתחום ואת החדשים המעוניינים להיכנס אליו. לדוגמא:- מה שואלים בראיונות עבודה?- מהם תחומי העיסוק וההתמחות בהיי-טק?- כמה אני שווה בשוק?- מה ההבדל בין מסלולי הלימוד והתארים השונים?- עזרה בהכנת קורות-חיים- ייעוץ כללי - האם באמת בהיי-טק כולם אוכלים סושי?מותר לפרסם בפורום גם הצעות עבודה רלוונטיות לתחום, אולם אנא קחו בחשבון שהודעות בנוגע למשחקי פירמידה ו/או לשיווק רב שכבתי (שר"ש, MLM) לא מקובלות בפורום וימחקו ללא אזהרה מוקדמת.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום עבודה בהיי-טק

ברוכים הבאים לפורום "עבודה בהיי-טק", המקום שבו תוכלו לשאול שאלות במגוון נושאים המעניינים את העובדים בתחום ואת החדשים המעוניינים להיכנס אליו. לדוגמא:- מה שואלים בראיונות עבודה?- מהם תחומי העיסוק וההתמחות בהיי-טק?- כמה אני שווה בשוק?- מה ההבדל בין מסלולי הלימוד והתארים השונים?- עזרה בהכנת קורות-חיים- ייעוץ כללי - האם באמת בהיי-טק כולם אוכלים סושי?מותר לפרסם בפורום גם הצעות עבודה רלוונטיות לתחום, אולם אנא קחו בחשבון שהודעות בנוגע למשחקי פירמידה ו/או לשיווק רב שכבתי (שר"ש, MLM) לא מקובלות בפורום וימחקו ללא אזהרה מוקדמת.

לצפיה ב-'איך נכנסנו לתחום - דיון לסופ"ש (אפשר גם אחרי)'
איך נכנסנו לתחום - דיון לסופ"ש (אפשר גם אחרי)
14/10/2011 | 17:39
117
86
לאחרונה אני ניתקלת ביותר ויותר אנשים שמתוסכלים מחוסר היכולת שלהם להיכנס לתחום. אני לא מתייחסת רק לאלה שכותבים פה, אלא להרבה מהתקופה שראיינתי, חברים של חברים וכו'. כל זה מעלה לי כמה שאלות לדיון.

תחושתי שאנשים חושבים שאיך שהם סיימו את הלימודים או את הקורס - מצפה להם שביל אבנים זהובות שכל שנותר הוא ללכת בו כדי למצוא את משכורת ה20K++. הידע שלהם משמעותית לוקה בחסר לעומת התקופה שבה אני למדתי. הסיבה שבה חלק מהאנשים הלכו ללמוד את התחום כי זה ניראה להם הכי כלכלי. לא תמיד היה להם מושג מהו התחום בכלל. ניראה לי שכולם רוצים הכל ועכשיו מבלי לגלות סבלנות והשקעה.
אגב, בתקופתי לא היית חייב להיות בעל תואר כדי למצוא עבודה,ידע ונסיון הספיקו בהחלט.

אני בתור אחת שהתחילה בימי טרום הבועה, נאלצתי לעבוד קשה מאוד כדי להגיע לאן שאני נמצאת היום. העבודה הקשה לא היתה בהכרח בהוצאת ציונים טובים בלימודים או בקושי ללמוד נושאים חדשים. העבודה הקשה התבטאה בכך שנאלצתי לעשות עבודות שחורות שלא אהבתי, לטחון שעות, להוכיח את עצמי מחדש בכל חברה שהגעתי אליה וכו'. גם היום אני לא מרגישה שאני נחה על זרי דפנה. אם אני לא אמשיך להתקדם טכנולוגית, מהר מאוד אמצא את עצמי מאחור.

כל זה מוביל אותי לשאלות הבאות:
איך אתם נכנסתם לתחום? האם עסקתם בתכנות לפני שלמדתם זאת באופן רישמי או עסקתם בכך?
למה בעצם הגעתם לתחום ההייטק ולמה לתחום הספיציפי שאתם עוסקים בו? האם בחרתם או זרמתם עם מה שהיה באותו רגע?

מה אתם חושבים על אותם מתחילים שלא מוצאים עבודה? האם הטובים באמת לא מוצאים?
האם הציונים בתואר אכן משקפים את איכות העובד אחר כך? כיצד לדעתכם נכון לבדוק התאמה של עובד חסר נסיון לחברה מסויימת?
האם כל הבוגרים אמורים למצוא עבודה בשוק נכון להיום? לחלופין האם שוק העבודה אמור לפלוט את הפחות טובים?
מה אתם הייתם רוצים לראות אצל בוגר חסר נסיון בתור משהו שיבטיח לו עבודה?

נ.ב. הדברים לא מתייחסים אל מישהו ספיציפי פה אלא לתופעה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תשובות ומחמאה'
תשובות ומחמאה
14/10/2011 | 19:03
2
55
1. כבר כתבתי לך בעבר פה שאני מאוד נהנה ממה שאת כותבת ואף סרבת ל"הצעת שוחד" שלי בפרטי (תרגעו, אני אדם נשוי באושר, דיברתי על נסיון לברר עם הגברת אם היא מחפשת עבודה ).
2. מסכים עם כל מה שכתבת. אני בהחלט לא נח על זרי הדפנה. ומנסה ללמוד דברים חדשים. לא תמיד אני משלים את הלימוד, אבל לפחות אני מקבל עליהם מושג שמת לב לפוסט המטופש שלי על hello world באנדרואיד? היום הוא נראה לי מטופש, אבל אפשר לראות שהתלהבתי כשזה עבד , וראיתי hello world באנדרואיד. אני חושב שההתלהבות לראות דברים חדשים וללמוד חדשים היא הכרחית, גם כתנאי לכניסה למקצוע, וגם כתנאי להשרדות בו.
3. כילד שיחקתי במחשב וכתבתי תוכניות מאוד פשוטות וגם משחקים מאוד פשוטים בביייסיק. ביקור בביתו של הגאון של הכיתה הראה לי מה הוא עושה בפסקל מעבר למה שאנחנו לומדים בתיכון (זה היה אז לראות פרקטלים ב 320x200 , 256 צבעים, דרך התמפות לכתובת הזכרון A000 שהצביעה לתא הראשון של זכרון המסך)  - כשראיתי את זה היה לי וואו מטורף. קניתי ספר של תכנות  וישנתי וחרשתי עליו. כתבתי תוכניות בפסקל ומשחקים קטנים. בשלב מסויים כתבתי משחק דמוי פקמן (אני רוצה לעשות לו פורטינג לאנדרואיד, אגב) ואז למדתי עוד כמה דברים לגבי אלגוריתמיקה של משחקים.
4. לא היה לי סיכוי להגיע לקורס תכנות בגלל פרופיל גבוה, אז החלטתי לזרום עם זה שכל בוגרי בית הספר שלי הגיעו לחיל קשר, לקראת שיבוץ לקורסי טכנאים. בעודי ממתין לקורס היו בחינות ביחידת פיתוח שהיו חסרים בה מפתחים - בגלל סעיף 3 (שעות רבות של פסקל וכו') - עברתי. ובכלל - הדבר הראשון שהם הביאו לי הוא ספר של C והוראה "קח תלמד" - וככה אנחנו חוזרים שוב על המוטו "התלהבות, רצון ללמוד דברים חדשים ונכונות להשקיע".
5. אחרי השרות החלטתי שאני צריך שמישהו יעשה לי סדר בראש עם מה שלמדתי בצבא, והחלטתי ללכת לעשות תואר ראשון במדעי המחשב. הגישה הפולנית (שאגב, עזרה לי בדיעבד בכמה מקומות) שלי אמרה לי שאני צריך ללכת ללמוד במקום הכי טוב שאני יכול הלתקבל אליו - וכך הגעתי לטכניון. למי שחושש שהוא יחליד בלימודים של פול טיים לתואר ראשון אחרי שירות צבאי, אני יכול להגיד שלי ולאחרים ששירתו אתי שלמדו בטכניון זה לא קרה.
6. מאז אני לא נח על זרי הדפנה בקריירה ותמיד מנסה למצוא את הדבר שיעמיק ויעשיר את הידע שלי ויהפוך אותי לאיש תוכנה טוב יותר.

לגבי השאלות האחרות -
א היום לעומת אז, יש עוד אופציות לרכוש נסיון -
i. קוד פתוח - אפשר לראות בקלות מה אתם תרמתם. בחברות שעובדות בצורה מאסיבית עם קוד פתוח זה יכול להיות יתרון
ii. פיתוח למובייל - אפשר להראות פורטפוליו של העבודות שלכם
iii. פיתוח מערכת עם ממשק וובי - היום עם קלאוד/שרותי הוסטינג אתם יכולים להשקיע קצת ולהרים מערכת וובית שלמה עם לימוד עצמי.

כל אחד שיעשה את אחד מהדברים האלה, יקבל אצלי נקודות, בתור מישהו שקורא קורות חיים. היה פה דיון לפני כמה זמן האם הייתי רוצה לראות פרוייקט פרטי בראיון או לא - אני חושב שיש מצב שהייתי רוצה לראות, אם אפשר.

לא כל הבוגרים אמורים למצוא עבודה כי לא כולם הלכו למקצוע מהסיבות הנכונות, והשוק אמור לפלוט את הפחות טובים, כמו שקורה בכל מקצוע.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אפשרויות'
אפשרויות
14/10/2011 | 20:13
25
היום המון בוגרים יכולים לבחור ללכת לתחומים שלפני כמה שנים לא היו אפשריים: יותר שפות תכנות חדשיות (רובי, סקאלה וכו') הרבה טכנולוגיות ווב (פיתוח אתרים) וכמובן פיתוח למובייל. מי שטוב - מצליח. כמו זאסקה, גם אני לא דרכתי על שטיח אדום אחרי התואר. נפלתי על התפוצצות הבועה. כשמצאתי עבודה, קראתי לזה מזל, לא יותר. היו עוד הרבה כמוני והייתי במקום הנכון בזמן הנכון.
יש קפיצה משמעותית בניסיון של 3 שנים ביכולת למצוא עבודה אבל עד אז, כל מי שאני מכיר שחדש בתחום מחפש ומחפש ומחפש...
אני חושב שמה שמחזיק אותי ואת ההערכה אלי גבוהה היא היכולת לחדש, למצוא את הטכנולוגיה הנכונה והיכולת לשכנע בנכונות הרעיונות שלי.
זה מביא אותי לנקודה שבעצם כדי להצליח לא חייבים להיות מתכנתים תותחים ובטח לא לבוא עם ממוצע הציונים הכי גבוה. (די משקף אותי בסוף התואר)
צריך ראש פתוח, יכולת ללמוד ולהתגמש בנוגע למה שאתה עושה בעבודה. היא תמיד תכלול חלק לא מבוטל של עבודה שחורה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תודה! '
תודה!
15/10/2011 | 10:06
11
לצפיה ב-'באמת איך? סה"כ די במקרה'
באמת איך? סה"כ די במקרה
14/10/2011 | 21:54
28
איך אתם נכנסתם לתחום?
מתישהו בסיום התואר, גיליתי שאני נהנה "לתכנת" (בסביבה היחידה שהכרתי - מטלב), והחלטתי לנסוק לעסוק בזה כמקצוע.

האם עסקתם בתכנות לפני שלמדתם זאת באופן רישמי או עסקתם בכך?
ממש לא. למעשה לא נגעתי במחשב, למעט Load Runner, עד תחילת הלימודים. בוורד ואקסל נגעתי לראשונה במעבדות בתואר.
את המחשב הראשון שלי קניתי בגיל 30, כשהתחלתי לעבוד בתוכנה.

למה בעצם הגעתם לתחום ההייטק ולמה לתחום הספיציפי שאתם עוסקים בו?
יותר מאשר "תחום", הגעתי להיות במקום במקום קטן בו אני נהנה מחופש רב בכל הקשר של העבודה - התאמצתי כדי להגיע לכאן, ואני מתפשר על הרבה דברים כדי להשאר.

בחרתם או זרמתם עם מה שהיה באותו רגע?
בחרתי מבין האפשרויות המועטות שעמדו בפני.

מה אתם חושבים על אותם מתחילים שלא מוצאים עבודה?
כלום. הם קורבן של כשל שוק עמוק, שעיקר האחריות ליצירתו מוטלת על המדינה.

האם הטובים באמת לא מוצאים?
הטובים באמת מוצאים עבודה בכל תחום. הטובים באמת, אם לא יצאו עבודה "בהייטק", ילכו לעשות משהו אחר ויצליחו גם בו, או שייצרו עבודה היכן שלא היתה כזו קודם.

האם הציונים בתואר אכן משקפים את איכות העובד אחר כך?
מסכים עם תיאוריית "קורלציית הקצוות" של choo - הצטיינות יתרה וכישלון קולוסלי בלימודים הם אינדיקטורים מצויינים לאיכות העובד. לגבי הבינוניים (+80-90), הציון חסר משמעות.

כיצד לדעתכם נכון לבדוק התאמה של עובד חסר נסיון לחברה מסויימת?
לתת לו מטלה הביתה.

האם כל הבוגרים אמורים למצוא עבודה בשוק נכון להיום?
לא.

האם שוק העבודה אמור לפלוט את הפחות טובים?
כן.

אין דבר כזה "להבטיח עבודה", זה מונח אנכנוריסטי שלא רלוונטי יותר לשוק העבודה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אנשים מצפים להרבה דברים כי הם שרויים'
אנשים מצפים להרבה דברים כי הם שרויים
14/10/2011 | 22:08
1
19
בקונספציה מוטעית ש"לימודים זה הכל". לימודים זה תנאי (כמעט) הכרחי, אבל לחלוטין לא מספיק.

איך אתם נכנסתם לתחום? האם עסקתם בתכנות לפני שלמדתם זאת באופן רישמי או עסקתם בכך?

מאז שהייתי ילד התעסקתי בתיכנות, אני זוכר את עצמי מתכנת מחשבונים של HP לשם שעשוע בגיל 9. ברגע שהופיע אצלנו בבית מחשב אמיתי, אחד הדברים הראשונים שהותקנו עליו היה טורבו פסקל.

איך נכנסתי לתחום? הרבה מזל וקצת דחיפות מרפקים, אבל לחלוטין לא במקרה.

למה בעצם הגעתם לתחום ההייטק ולמה לתחום הספיציפי שאתם עוסקים בו? האם בחרתם או זרמתם עם מה שהיה באותו רגע?

לתחום ההיטק כי שם מתכנתים, ואני מתכנת. לתחום הספציפי זרמתי, אבל מאז שנכנסתי אליו לפני כמעט 10 שנים, אני משתדל להשאר בו (למרות ההצעות המפתות מתחומים אחרים) כי זה מעניין.

הטובים מוצאים. אין הרבה טובים.

לא.

אי אפשר לבדוק בלי לעבוד איתו, לא יעזור כלום. כל הסינונים שיש מתבססים על ניחושים מושכלים יותר או פחות ונסיונות עבר של מקרים דומים.

האם כל הבוגרים אמורים למצוא עבודה בשוק נכון להיום? לחלופין האם שוק העבודה אמור לפלוט את הפחות טובים?

וודאי שלא. אמור זה שם של דג בים המלח.

שיהיה כמוני. מה, לא? כל המראיינים בסופו של דבר מתרשמים הכי הרבה מאנשים שדומים להם.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תשובה (של מישהו זקן במקצת)'
תשובה (של מישהו זקן במקצת)
16/10/2011 | 21:37
26

מאז שהייתי נער התעסקתי בתיכנות, אני זוכר את עצמי מתכנת מחשבון של HP לשם שעשוע בבסיק בגיל 14~ אחר כך קנו לי Apple II מ-basic עברתי ל USCD pascal ' ומשם לשפת מכונה (6502 8-bit).

אני לא חשבתי שאני יודע מתמימתיקה מספיק טוב ללמוד מתימתיקה ומדעי המחשב (אז לא היו מכללות) אז למדתי במקום זה פיזיקה ראשי מדעי המחשב משני, כאשר גמרתי את התואר ה-I (ב-92) ניסיתי ללמוד תואר II בפיזיקה ומקביל (בשביל למצוא עבודה) כתבתי משחק טטריס על windows - 3.0 על מחשב עם 2MB זכרון (ב-turbo C) . הלכתי עם הדיסקט של המשחק עד שמצאתי עבודה (בראיה לאחור יכולתי למצוא עבודה טובה יותר, אך לא הערכתי את עצמי מספיק).

מאז עברתי כמה תחומים תכנות GUI win32 תכנות WEB תכנות Java חזר ל-Win32 ואז לפני שנתיים, בעקבות רה-ארגון בחברה שלי (העברת מהנדסים ממוביל לאמבדד - firmware) נתנו לי הזדמנות לעבור מ-win32 לאנדרואיד (java/JNI/Linux kernel)

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'התשובות שלי'
התשובות שלי
14/10/2011 | 22:14
12
43
אני עוסק בתכנות כתחביב מגיל 11 בערך, כשקנו לי קומודור 64 (ולחברים שלי היה סינקלייר ספקטרום) ורשמו אותי לחוג בייסיק לילדים.  טחנתי חוברות "מחשבת" ללימוד תכנות לילדים (מי פה עוד חוץ מאור מכיר את הרובוט "אי-ציק" שהזיז את ידיו ורגליו, ומשימת "יורים ברעים" ששם היה צריך לתכנת חללית בדמות הסימן "<" שטסה לרוחב המסך וטיל פוגע בה.  משימה למתקדמים: על החללית והטיל לנוע שניהם באותו זמן!).  בקיצור, חנון מחשבים מצוי.  השתחררתי מהצבא והלכתי ללמוד מדעי המחשב, סיימתי בדיוק לתוך תחילתה של בועת ההיי-טק, ומאז ועד היום הבעיה היחידה שהיתה לי בתהליכי חיפושי עבודה היתה להחליט לאיזה מקום ללכת מתוך כל ההצעות שהיו לי.

> מה אתם חושבים על אותם מתחילים שלא מוצאים עבודה?
לא להתייאש, להפעיל קשרים חברים ומכרים, להתפשר על מיקומים גיאוגרפיים, משכורת ואפילו על אופי התפקיד.

> האם הטובים באמת לא מוצאים?
אני בטוח שרוב רובם של הטובים מוצאים.

> ברוב המקרים כן.  יש יוצאים מן הכלל, לשני הכיוונים.

> מאוד קשה.  בתור מי שנכווה כמה פעמים בגיוסים גרועים, אני מודה שאין לי נוסחת קסם.

> תלוי בוגרים של מה.  בוגר אוניברסיטה או מכללה טובה ימצא עבודה כלשהי, כן.  אולי לא את הבחירה הראשונה שלו, אבל משהו.  בוגר מוסד מהשורה השלישית ומטה ייתכן ויישאר בחוץ.

לחלופין האם שוק העבודה אמור לפלוט את הפחות טובים?
> הוא אכן פולט אותם, לעיתים אפילו אחרי כמה שנים.  אנשים מבינים לבד שזה לא מתאים להם, שהם לא טובים במקצוע, לא מצליחים לבצע את המטלות או נשארים מאחור ביחס לחבריהם, ועוזבים לדברים אחרים שמתאימים להם יותר.

> אני מחפש לראות סקרנות ויוזמה.  אני רוצה מועמד שקרא באתר שלנו לפני והגיע אלי עם שאלות על מה שאנחנו עושים ומה הוא לא הבין.  אני רוצה לראות שמה שהוא לא הבין אלו באמת בעיות אמיתיות או נושאים קשים, ולא סתם חוסר הבנת הנקרא של דברים שכתובים במפורש.  אני מחפש לראות מישהו שקיבל תרגיל באוניברסיטה או פרוייקט וקצת קרא מעבר, קצת ניסה להבין, קצת חקר מסביבו, ולא רק עשה את המינימום ביותר.  אני מחפש אנשים שהתחום באמת מעניין אותם ובאמת רוצים.  כל זה לא מבטיח, אבל עוזר בהחלט.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'דסלוק, כנראה שהייתי נכשל בראיון אצלכם'
דסלוק, כנראה שהייתי נכשל בראיון אצלכם
15/10/2011 | 17:48
10
29
בגלל הקטע של קריאה באתר החברה.
אני *תמיד* קורא באתר החברה לפני הראיונות. ברוב המקרים אני לא מבין שום דבר, ואם אני מבין , אני לא מבין מה היחוד של החברה על פני חברות מתחרות.
אולי זה בגלל שעבדתי בסטרטאפים? אבל לא כולם stealth mode .
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אותי מתסכל כשבאתר החברה יש רק לוגו, ואפילו לא'
אותי מתסכל כשבאתר החברה יש רק לוגו, ואפילו לא
15/10/2011 | 17:58
17
משפט שמסביר מה היא עושה בכלליות.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'באמת? אתה באמת לא מבין שום דבר?'
באמת? אתה באמת לא מבין שום דבר?
15/10/2011 | 19:14
6
20
אני בדרך כלל הולך ישר לחלק של products ומנסה להבין מה המוצר שהחברה מפתחת.  כשמדובר בחברות שתחום העיסוק שלהן קרוב לשלי, אני אמור להיות מסוגל להבין מתיאור שיווקי של מוצר מה הוא אמור לעשות.  אני כמובן שלא מתכוון לסטארט-אפים בשלב אפס שעוד לא מספרים כלום לעולם, אלא לחברות שכבר יש להן מוצרים על המדף.

אגב, שאלה כמו "מה היחוד של החברה על פני חברות מתחרות" היא בהחלט שאלה לגיטימית וטובה ואני אשמח אם מרואיין ישאל אותי את זה.  זו נקודה שבסדר לא להבין אותה מהאתר - אני לא מצפה שמישהו יעשה מחקר שוק השוואתי, יחפש פתרונות מתחרים ויעריך מי יותר טוב.  מה גם שבדרך כלל אין מישהו שהוא יותר טוב אבסולוטית מכל מתחריו אלא שלחברות שונות יש יתרונות וחסרונות על פני המתחרים.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'ואגב, לא טענתי שזה קריטריון הסינון היחיד'
ואגב, לא טענתי שזה קריטריון הסינון היחיד
15/10/2011 | 19:15
14
אבל כששאלו מה אני מחפש לראות במועמד, במיוחד אצל בוגר טרי, זה אחד הדברים.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אל תשכח שאני החלפתי "דומיינים" בסיטונאות'
אל תשכח שאני החלפתי "דומיינים" בסיטונאות
15/10/2011 | 19:17
1
15
ולכן כל "דומיין" חדש הוא סינית בשבילי.
זו הפעם הראשונה שאני עובד בתחום שעבדתי בו בעבר .
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'הוא בסך הכל מחפש לראות'
הוא בסך הכל מחפש לראות
15/10/2011 | 21:26
11
סקרנות ואינטילגנציה בסיסית, זה הכל. אני משוכנע שלא היית נכשל בראיון אצלו (לפחות לא על זה )
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תגובה'
תגובה
16/10/2011 | 12:29
2
11
"מה היחוד של החברה על פני חברות מתחרות" היא בהחלט שאלה לגיטימית וטובה ואני אשמח אם מרואיין "

זאת שאלה שלא ברור מה המטרה שלה? להעלות למראיין שעובד בחברה הזאת 20 שנה את האגו?

מה אתה רוצה מהבוגר המסכן? :) הוא בסך הכל רוצה למצוא עבודה שתקדם אותו, למה להתיש אותו בשאלות של מה מייחד ולמה אנחנו כאלה גדולים וחזקים?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אתה בכלל לא הבנת אותי'
אתה בכלל לא הבנת אותי
16/10/2011 | 13:42
1
12
אני התכוונתי שאני אשמח אם המועמד ישאל אותי את השאלה הזו, כמראיין.  זה יראה לי על המועמד שהוא סקרן ושמעניין אותו לדעת מה אנחנו עושים.  

ראיון הוא תהליך דו-סטרי - גם החברה בודקת את המרואיין וגם המרואיין בודק את החברה.  מהשאלות שהמרואיין שואל את החברה אפשר גם ללמוד ממנו הרבה: האם הוא שואל על שכר ותנאים? האם הוא שואל על אפשרויות קידום?  האם הוא שואל על מצב פיננסי ויציבות?  האם הוא שואל על טכנולוגיה, שפות וסביבות עבודה?  האם הוא שואל על המוצרים, הלקוחות והמתחרים?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'צודק, לא הבנתי אותך נכון :)'
צודק, לא הבנתי אותך נכון :)
16/10/2011 | 19:51
7
פשוט נתקלתי בשאלה הזאת בכמה וריאציות שמראיין שואל אותי: "למה אנחנו" ו"למה אתה רוצה לעבוד אצלינו דווקא" , או "מה אתה יודע עלינו" (שהציפייה שאני אתחיל באיזה נאום הערצה על החברה) לדעתי זאת שאלה קצת מגוחכת
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'יוזמה ונחישות'
יוזמה ונחישות
<< ההודעה הנוכחית
17/10/2011 | 03:09
1
367
פעם זימנו אותי לראיון בחברת סטארט-אפ למשרת סטודנט (הגיעו אליי דרך מרצה ממליץ). החברה הייתה ב STEALTH MODE ובאתר שלהם היה אולי רבע משפט כללי ביותר על פעילות החברה. המרצה רמז שמדובר בטכנולוגיה מאוד מבטיחה ושעובדים שם כמה חבר'ה מוכשרים ביותר, ולכן הייתי נחוש להתקבל לעבודה שם.
מה עשיתי? הכנסתי את שם החברה לגוגל, פייסבוק, לינקט-אין ואחרים עד שמצאתי שם אחד שנקשר לחברה. מסתבר שזה היה מקים החברה.
דרך גוגל למדתי באיזה מוסד עשה את הדוקטורט שלו ונסעתי לספריית אותה אוניברסיטה כדי לקרוא את הדיסרטציה שלו (לא הצלחתי למצוא באינטרנט).
ההנחה שלי התבברה כנכונה והטכנולוגיה שהחברה פיתחה התבססה על עבודת המחקר של אותו בחור. קראתי מספר מאמרים בנושא הספציפי ועל טכנולוגיות מקבילות, ריעננתי את הידע התיאורטי שלי והגעתי מוכן לראיון עם שאלות נוקבות. המראיין כ"כ הופתע מהידע שלי על החברה (שהייתה כאמור ב- STEALTH MODE) והנחישות שלי ולקח אותי מיד לעבודה. אותן שעות בודדות שהשקעתי במחקר התבררו כההשקעה הכי מוצלחת שביצעתי בקריירה שלי.

מה הלקח? אסור להתעצל ולוותר בגלל שאתה "לא מבין מה החברה עושה". תקרא, תחקור, תמצא מאמרים בנושא...הכי חשוב אל תבוא לראיון בור. כמעט כל המראיינים שדיברתי איתם היו לוקחים בשניה את המרואיין הסקרן והנחוש ששואל שאלות מצוינות (ומציג ע"י כך חשיבה ביקורתית) על פני המרואיין שמציג ידע או ציונים יפים אבל לא מציג עניין בחברה או יכולת חשיבה עצמונית.  
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'סיפור יפה '
סיפור יפה
19/10/2011 | 09:58
12
לצפיה ב-'לדסיוק'
לדסיוק
16/10/2011 | 12:26
13

"אני מחפש לראות סקרנות ויוזמה.  אני רוצה מועמד שקרא באתר שלנו לפני והגיע אלי עם שאלות על מה שאנחנו עושים ומה הוא לא הבין."

אני חושב שלקרוא באתר החברה ולהכין שאלות לא אומר הרבה, מועמד הולך להרבה ראיונות והוא לא יתעמק בכל אתר של חברה ויכין שאלות

" אני מחפש לראות מישהו שקיבל תרגיל באוניברסיטה או פרוייקט וקצת קרא מעבר, קצת ניסה להבין, קצת חקר מסביבו, ולא רק עשה את המינימום ביותר"

איך תוכל לבדוק את זה?

בגדול אפשר לראות עבור בוגר אם יש לו הבנה בתכנות , בלוגיקה, באלגוריתמים
וכמו שכלום לא מבטיח שהוא עובד טוב, גם עבור מועמד עם ניסיון אין אחריות כזאת
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תשובות'
תשובות
14/10/2011 | 22:41
14
איך אתם נכנסתם לתחום?
שילוב של סבלנות, עקשנות ומזל.

כן, מגיל ילדות התחלתי לתכנת לבד.
להיי טק כי הבנתי שזה מה שהכי מתאים לי ולהעדפותי ולכישורי. לתחום הספציפי שהתחלתי בו - זרמתי עם מה שהיה, לתחום הנוכחי, אפשר לומר שבחרתי.

אני נוטה להאמין שמי שטוב בסוף מוצא.

אין לי סטטיסטיקה, אבל לדעתי לא משקפים.

לא יודעת, זה קשה מאוד. מי שמגייס צריך לצבור בזה ניסיון ומיומנות בשביל ללמוד איך לזהות את העובדים שמתאימים לו.

האם כל הבוגרים אמורים למצוא עבודה בשוק נכון להיום? הטובים כן. אלו שהתחום באמת מתאים להם. הפחות טובים - כל אלו שבאו רק כי שמעו על המשכורות והתנאים, ואין להם התאמה אמיתית - לא.

לחלופין האם שוק העבודה אמור לפלוט את הפחות טובים? כן.

אין "יבטיח", אבל בעיני Passion למקצוע זה הדבר הראשון.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אני פה עוד מלפני המחשב'
אני פה עוד מלפני המחשב
15/10/2011 | 00:18
20
ליתר דיוק כמובן שהיו פה ושם מפלצות אימתניות בגודל בנין בעולם , אבל לסביבתנו הקרובה הגיע רק המולטיוואק החביב של אסימוב,
אז ברור מכאן שלא התעסקתי בתכנות לפני הלימודים - לעומת זה, כשרק התחלתי שנה א' נפלו לידי הקומודור הראשון  שקנה אחי והספקטרה וידיאו שקניתי ועוד איזה מחשבון ללימודים עם ביסייק מצ'וכלל שאפשרו לי הרבה שעות הנאה מעבר למה שנתנה האוניברסיטה.
את איציק החביב  מחוברות המחשבת של הבייסיק ואת הלגו-לוגו הכרתי מחוגים שעשיתי לילדים.
מאד התלבטתי מה ללמוד כי לא ממש ידעתי מה זה (גם על הזימון לממר"ם שניסו כמעט להכריח אותי להגיע אליהם ויתרתי מאותה סיבה), ולהפתעתי גיליתי שאני ומחשבים זו אהבת נפש.
איך הגעתי לתחום?
אז קודם כל היום אני לא בהיטק אלא במערכות מידע, והגעתי לשם בדרך מפותלת וארוכה - מהתחלה שהיתה עם דגש על מערכות משובצות וחומרה, דרך מערכות מקביליות ודרך מערכות RT מקביליות, ובאמצע תיזה בנושא של עיבוד צורות, התגלגלתי בגלל אילוצים גיאוגרפיים למערכות מידע.
להפתעתי הטובה זה התגלה בתחום מענין ומאתגר , כך שלא היה על מה לבכות (אולי רק חבל על המשכורות שזינקו לשמים בדיוק כשעברתי תחום)
לגבי השאלות על הבוגרים שלא מוצאים עבודה ואנשים שנפלטים:
נערה הייתי וגם זקנתי ופגשתי הרבה אנשים טובים וגרועים,מבריקים וחפפנים, ומסקנותי הן:
1. יש קשר מסויים בין הציונים בתואר לרמה - אבל ממש לא בתחום הצר שנותנים לו המעסיקים היום. בהחלט יש אנשים טובים ואפילו מצויינים עם ממוצע תואר 79, ולא תמיד מי שקיבלממוצע תואר גבוה ב 6 נקודות מזה הוא מבריק במיוחד. כן הייתי מהססת לקלוט לעבודה לא שבלונית מי שהציון שלו נניח 70
2. ראיתי אנשים גרועים שמוצאים עבודה בקלות, ועובריםממקום למקום ומשפרים משכורותלטווח הגדול, ראיתי אנשים מצויינים שאיכשהו נפלטו החוצה או לא הצליחו להקלט.
אבל אין לי מושג איך סוללים להם דך כניסה מחדש חוץ משיטת חבר מביא חבר או מזל
3.איך לקלוט עובד חסר נסיון - רק התרשמות - בדגש על שאלות מקצועיות, אולי פרויקט מעניין שעשה בתואר, או התנסות במשהו קטן בזמן הראיון.
אני נגד חידות שלא קשורות לכלום, וכאמור לא תמיד זה שציונו 84 עדיף על זה שקיבל 81 ..
4. האם כל הבוגרים אמורים למצוא עבודה? הלואי . מה את רוצה שנענה על דבר כזה?
אנייכולה לספר שבזמן שגמרתי את שנה ד' היה משבר עמוק בשוק, והרבה אנשים טובים לא מצאו עבודה (כולל כאלה שרק שנה לפני זה חברות חיזרו על פתחיהם), חלקם ניצלו את הזמן לעשות תואר שני, חלקם מצאו כל מיני עיסוקים אחרים עד שהשוק התאושש.
אבל העולם היה אז קצת יותר סלחני כלפי מישהו שלקח לו זמן למצוא עבודה ראשונה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'......'
......
15/10/2011 | 01:31
8
כן ,אבא שלי השיג ספר לימוד של בייסיק לילדים שבעזרתו התחלתי לכתוב תוכניות ולשחק בתכנות.
בהמשך פתחו מגמת אלקטרוניקה בתיכון שלי ואף המשכתי ללימודי י"ג.

לאחר הי"ג בחרתי להמשיך ליחידה טכנולוגית שם למעשה נחשפתי לעבודת מהנדסי אלקטרוניקה לסוגיהם והבנתי שאני ארצה להמשיך לעסוק בתחום.
לפיכך המשכתי ללימודים לתואר ראשון בהנדסת חשמל.

לא יודע ,חלק גדול מסתדר בין אם בתפקידים טובים ובין אם בתפקידים פחות טובים.ד"א יש הרבה גרועים שאין לי מושג איך הם מצאו עבודה...

בתיכון הייתי טוב במקצועות הטכנולוגיים,כלומר במה שענין אותי קיבלתי ציונים טובים ובפערים משמעותיים מהמקצועות הפחות אהובים עליי.
לעומת זאת באוניברסיטה לצערי לא מלמדים מהנדסי אלקטרוניקה לתכנן כרטיסים אלקטרונים ככה שקשה להסתמך על ציונים אקדמים.
יש גם מחקרים שתומכים שציונים הם לא מדד אמין ועיקבי לעובד טוב.

כמו ציינתי פעם,נתקלתי בעבר בספר אקדמי שמשמש סטודנטים ללימודי עבודה של משאבי אנוש עם פרק שהוקדש לשאלה הזו בדיוק.
הם לקחו את רוב השיטות וניסו לנתח אחת אחת עד כמה אמינים ומהימנים כל סוגי הסינון (CV,מבחנים,ציונים,ראיון מילולי וכו')
ההתאמה הגדולה ביותר היתה לתהליך שבו המועמדים עבדו שבוע על משימות אמתיות.

זה תלוי בביקוש וההצע ואילו משתנים תלויי זמן.בנוסף מההתרשמות שלי שלמהנדסי אלקטרוניקה יותר קשה למצוא עבודה ראשונה ממהנדסני תוכנה.

אהבה לתחום ורצון ללמוד.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אני לא יודע אם אני נחשב בתחום. אולי יותר תחום'
אני לא יודע אם אני נחשב בתחום. אולי יותר תחום
15/10/2011 | 06:05
2
31
נישתי שחופף לעוד תחומים(פיתוח משחקים).
אני רואה שאנשים כאן כתבו על הילדות שלהם, אז כמעט מאז שאני זוכר את עצמי אני עם מחשב.
חלק מהמשפחה שלי עבדו בתחומי המחשב(והיום חלק עוד יותר גדול עובדים).
כך שגם אני בגיל צעיר פיתחתי תוכנות\משחקים\וכו'.
בצבא הייתי מה שנקרא מתכנת שחור. התקן שלי אמר משהו אחר, אבל בתאכלס פיתחתי תוכנות.
במקביל התחלתי לנהל את פורום פיתוח משחקי מחשב כאן בתפוז, מה שעזר לי ליצור קשרים עם אנשים מהתחום.
וכמובן, תוך כדי הצבא גם המשכתי לפתח דברים בתור תחביב.

איך שהשתחררתי התחלתי לעבוד על פרוייקט כלשהו שלא קשור למשחקים, גם השגנו השקעה. אבל בינתיים עוד אין הצלחה איתו.
כשנגמר הכסף לפרוייקט, חברים הביאו לי פרוייקטים בתחום המשחקים, ומאז אני חי ככה.
לאחרונה גם הקמת חברה לפיתוח משחקים.
לגבי למה משחקים? אני עדיין לא יודע מה בידיוק אני הכי אוהב לעשות. אבל אני פשוט אוהב את התחום של פיתוח משחקים.
לראות תוכנת ניהול עובדת, לא מעניין אותי.
לראות דמות רצה על המסך, אחרי דקות או שעות של עבודה - מלהיב אותי.

מה אתם חושבים על אותם מתחילים שלא מוצאים עבודה?
כל אחד יכול למצוא עבודה. זה עניין של השקעה והתמדה.
אם הייתי במסלול הרגיל, של "צבא,לימודים,עבודה", אני לא יודע איך הייתי מוצא עבודה. אני לא יודע לחפש עבודה. עבודה מגיעה אלי. אין לי קורות חיים או פרוטפוליו מסודר.
אם עכשיו הייתי צריך למצוא עבודה, מלבד לכתוב סטטוס בפייסבוק בסגנון "אני מחפש עבודה", אין לי רעיון מה עוד אני יכול לעשות.
אבל כן הצלחתי לעזור להרבה חברים למצוא עבודה\עובדים.

האם הטובים באמת לא מוצאים?
יכולים להיות גם טובים שלא ימצאו. אבל ממה שאני מבין מחברים נוספים, כשאתה טוב העבודה מוצאת אותך.

לא יודע. אין לי תואר.
אני מניח שאם הייתי הולך לעשות תואר, הציונים שלי היו ממוצעים.

כל תפקיד, גם באותה חברה, אנשים שונים מתאימים לו.
וכל כישור אפשר לבדוק בדרך אחרת.
אני מעדיף להסתכל על דברים שהבנאדם עשה וקשורים למה שאני צריך, ולראות מה ההבנה שלו בהם.

אם יש מספיק עבודה לכולם - אז כן. אבל אני מניח שזה לא ככה.
מי שישקיע בחיפוש עבודה, ימצא.
ולהשקיע בחיפוש עבודה זה לא רק לחפש, זה גם ללמוד כל הזמן ולשפר את עצמך. להתעמק בתחום שמעניין אותך ואתה רוצה לעסוק בו.

לחלופין האם שוק העבודה אמור לפלוט את הפחות טובים?
אנשים נפלטים כל הזמן. אבל יש גם מקום לפחות טובים.
יש הרבה דברים שהייתי מעדיף עבודה בינונית שתתבצע בזמן, מאשר משהו סופר יעיל שעבדו עליו פי כמה יותר זמן, או שהעלות של המפתח העילוי הייתה יקרה יותר.
ככה שיש מקום לכולם.
(אגב, יש דברים שאני אומר ללקוחות שאני יכול לבצע, אבל אני גם אומר להם שזה לא יהיה שווה להם עם הכסף שאני מבקש. חלקם בכלזאת הולכים על זה, אז אני לא מתלונן)

אני מעדיף לראות דברים שהבנאדם עבד עליהם.
אני אוהב כשאנשים עובדים על דברים לבד מיוזמתם.
יצא לי לעבוד עם כמה אנשים שלא למדו באוניברסיטה, אבל פיתחו לבד דברים ממש מרשימים, וזה היה כיף לעבוד איתם.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'למה פיתוח משחקים לדעתך הוא לא חלק מהתחום?'
למה פיתוח משחקים לדעתך הוא לא חלק מהתחום?
15/10/2011 | 18:50
1
9
ניראה לי שהרוב התחילו פה בתור צעירים במשחקים וזה מה שהביא את האהבה לתחום.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'זה לא שזה לא חלק מהתחום, אלא יותר תחום נישה..'
זה לא שזה לא חלק מהתחום, אלא יותר תחום נישה..
15/10/2011 | 21:09
16
משאר ה"הייטק" בארץ.
כשמדובר על פיתוח משחקים, לרוב פחות מדובר בפיתוח של טכנולוגיה חדשה, אלא שימוש בטכנולוגיות קיימות לפיתוח תוכן.
ככה שאמנם צריך מתכנתים ושאר אנשים טכניים, אבל יש גם הרבה דגש על גרפיקה וסאונד.

נקח לדוגמה את פריימסנס(שהייתה הרבה בכותרות בשנה האחרונה), הם לא מפתחים משחקים, הם מפתחים טכנולוגיות שבין השאר משמשות למשחקים(כלמיני טכנולוגיות שבבסיס של הקינקט, למשל).
הם למשל - חברת הייטק.
הם מפתחים טכנולוגיה של זיהוי תמונה ותזוזה של עצמים.

לעומת זאת, יש חברות שעושות שימוש בטכנולוגיות שלהן ומפתחות איתן משחקים.
לרוב הן לא יפתחו טכנולוגיה חדשה, אלא ישתמשו בטכנולוגיות קיימות(מנועי משחק קיימים והטכנולוגיה של פריימסנס, למשל).
כך שאין כאן חידוש טכנולוגי(לרוב לא), אבל כן יש צורך במתכנתים. אבל יש צורך למתכנתים גם בבנקים - האם בנק זו חברת הייטק?

עוד הבדל זה ההתייחסות של קרנות הון סיכון לנושא.
קרנות הון סיכון לא משקיעות בתוכן, הן משקיעות בטכנולוגיה.
אתה רוצה להקים חברת משחקים ולגייס כסף מקרן הון סיכון(או מהמדען הראשי)?
תבוא אליהם בטענה שאתה מפתח טכנולוגיה שתהיה בבסיס של המשחק - למשל, פלטפורמת ענן עליה ישבו משחקים מרובי משתתפים.
לאחר מכן תפתח משחק למערכת הזו, כביכול כדי להראות את היכולות שלה.

בנוסף, תחום ההייטק בארץ מכיל בתוכו הרבה יותר מאשר פיתוח משחקים.
פיתוח חומרה ותוכנה לתחומים שונים(זיהוי תמונה, משקל, מערכות צבאיות, רשתות, רפואה וכו' וכו').

ואמנם משחקים זה משהו שמשך המון אנשים לתחום, אבל בסופו של דבר, כמה אנשים פה באמת מפתחים משחקים בתור מקצוע ולא תחביב לשעות הפנאי?
וברצינות, מישהו פה מפתח משחקים בשעות הפנאי? אני אשמח לראות.

מה שכן, בשנים האחרונות יש צמיחה בתחום הזה, המובייל ופייסבוק גרמו להרבה אנשים להתחיל להשקיע בתחום.
ועד עכשיו גם אנשים בודדים יכולים להצליח יפה במובייל.
ואני אנצל את ההודעה כדי לפרסם כנס בנושא שיתקיים השבוע ביום שלישי
http://gameis.org.il/?p=194
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תשובות'
תשובות
15/10/2011 | 08:20
1
16
איך אתם נכנסתם לתחום?
הייתי בוגר מצטיין באלקטרוניקה, היה ביקוש רגעי לתוכניתן .Net. שאלנו אם בא לי? עניתי שכן. בשבוע הראשון למדתי .Net שבוע שני כבר התחלתי לתכנת.
בעקבות הצטיינות בחשבון בכיתה ו' שלחו אותי ללמוד פסקל במכללה המקומית ( 1990 ), בחופש הגדול של ח'-ט' קייטנת מחשבים וכיף.
בצבא שלחו לי עתודה אבל העדפתי קרבי.
הגעתי במקרה ( ראה סעיף א' ), בגלל ההתמחות UI ( הכי מעניין אותי ) הגעתי לתחום שאני עכשיו ( אני עוסק בתחום ייחודי אז מעדיף לא לפרט )
|הדגשהאם בחרתם או זרמתם עם מה שהיה באותו רגע?
זורם, אם יש לי עיצה לחדשים... כל מה שמביאים לכם תהיו הכי טובים ( זה היעד ), ואט-אט יסמכו אליכם ויתנו לכם עוד ועוד אחריות וכמובן הובלה של פרוייקטים.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תשובות, יותר מסודר'
תשובות, יותר מסודר
15/10/2011 | 08:23
10
איך אתם נכנסתם לתחום?
הייתי בוגר מצטיין באלקטרוניקה, היה ביקוש רגעי לתוכניתן .Net. שאלנו אם בא לי? עניתי שכן. בשבוע הראשון למדתי .Net ( ספר ) שבוע שני כבר התחלתי לתכנת.
בעקבות הצטיינות בחשבון בכיתה ו' שלחו אותי ללמוד פסקל במכללה המקומית ( 1990 ), בחופש הגדול של ח'-ט' קייטנת מחשבים וכיף.
בצבא שלחו לי עתודה אבל העדפתי קרבי.
הגעתי במקרה ( ראה סעיף א' ), בגלל ההתמחות UI ( הכי מעניין אותי ) הגעתי לתחום שאני עכשיו ( אני עוסק בתחום ייחודי אז מעדיף לא לפרט )
האם בחרתם או זרמתם עם מה שהיה באותו רגע?
זורם, אם יש לי עיצה לחדשים... כל מה שמביאים לכם תהיו הכי טובים ( זה היעד ), ואט-אט יסמכו אליכם ויתנו לכם עוד ועוד אחריות וכמובן הובלה של פרוייקטים.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אני ממש נהנית לקרוא את התשובות של כולם'
אני ממש נהנית לקרוא את התשובות של כולם
15/10/2011 | 10:41
63
42
העלתם לי נשכחות...
אני רוצה לצרף את התשובות שלי - חפירה:

כמו כמה אנשים פה התחלתי בתור ילדה. זה היה שילוב של זה שאמא שלי הביאה לי ספקטרום מאנגליה וחוג ששלחו אותי אליו (ניראה לי במסגרת נוער שוחר מדע או משהו כזה). אז הכרתי את שפת הבייסיק ואבא שלי קנה לי את החוברות שהאמת שאני לא זוכרת את שמן, אבל מחשבת נשמע לי הגיוני. ממש נהנתי מכך וכמובן מה שמשך אותי היה תחום המשחקים. בתיכון למדתי בהנדסאים שם הכרתי את שפת הפסקל ובאוניברסיטה למדתי פסקל (שוב) , אסמבלי (שמבחינתי היתה הכי טבעית), C ואחרכך C++ ו JAVA (זה היה ברמה ממש נמוכה). התחלתי לעבוד בתחום באמצע השנה השנייה שלי דבר שלי אישית עשה רק טוב ותרם לי גם בלימודים.

קשה לי להגדיר מה התחום הספיציפי שלי. בעיקר LOW LEVEL. קצת זרמתי, קצת בחרתי. בתור סטודנטית היו לי שלוש אפשרויות QA בחברה מסויימת שנהגה במדיניות הדלת המסתובבת עוד בסוף שנות ה-90 (גיליתי שאני מחליפה אנשים שעובדים 11 חודשים ומפוטרים), אמדוקס שלא התחשק לי לעשות עבודת העתק\הדבק וחברה קטנטנה שהגעתי אליה במקרה דרך סיפור אחר שקשור לחתולים (סוף סוף יצא משהו חיובי מהחתולים שלי) אליה הלכתי.
החברה עסקה בפיתוח דריייברים לחלונות בתור פרוייקטים לפרנסה ובנוסף היו לה מוצרים שהיא ניסתה לפתח בשוק. האנשים היו מקסימים, החתולים גם כן והביאו אותי בהתחלה לאחד המוצרים שדרש פיתוח מעל TCP ואחרכך MFC. כמובן שלא ידעתי מה זה ממש אומר MFC ואת שאר המושגים הכרתי בכללי ביותר.
לצורך העבודה נאלצתי ללמוד את עקרונות מערכות ההפעלה, תקשורת,אבטחה בסיסית ולתכנת נכון. למזלי היו לי שם מורים טובים. העבודה הזו תרמה לי המון ללמודים, כי בעצם הגעתי עם רקע לקורסים הקשים, הלימודים רק סידרו לי הכל בראש בצורה מבנית ונכונה.
הסיבה שעברתי מהר מאוד לפיתוח דרייברים היתה שאחד השותפים שם אמר לי שדרייברים זה לא לבנות ושכדאי שאתמקד ב GUI. באותו יום כבר היתה לי שיחה עם המנכל שאני עוברת תפקיד. כמובן שזה יותר התאים לי.
את תקופת הבועה פיספסנו כי היינו עסוקים בלשרוד בחברה הקטנה הזו. בסופה נקנו ע"י אחד הלקוחות שלנו כי היינו על סף סגירה. משם עסקתי בתחומים דומים והיו לי כמה שנים שעבדתי בנוסף באמבדד. תמיד זה היה או מול חומרה או בקרנל.
אחת התקופות שהכי תרמה לי היתה בתקופת משבר שעבדתי במקום שלא ממש היה לי מה לעשות בו. הייתי מסיימת את המשימות שלי לפני שקיבלתי חדשות וניצלתי את הזמן הפנוי בצורה הכי טובה ללמוד. פשוט עשיתי רשימה של כל הדברים שאני לא מבינה עד הסוף. רכיבי חומרה, דיבגרים, קומפיילרים, לינקר וכו'.

יש לי קצת דאגה מהנושא. אני חושבת שהיום תרבות האינסטט צומחת גם פה. אני חוששת שגדל דור חדש של מפתחים שיודע לעבוד רק עם השכבות הגבוהות מבלי להבין את הקרביים. אני מסתכלת קדימה ושואלת את עצמי איך השוק יראה עוד כמה שנים אם אנשים ידלגו על הבסיס.  מטריד אותי שהרבה אנשים מסרבים לקבל את זה שצריך לחזור על הבסיס. הם רואים את זה כעלבון ולכן לדוגמא לא מתחשק לי לעזור להם יותר. סה"כ כשמנסים לעזור אנחנו משקיעים מזמננו הפרטי והם לא מוכנים לקבל.
אני רואה אנשים טובים שכן מצליחים למצוא עבודות, אפילו עבודות טובות מאוד. הם מתחילים בתור סטודנטים ומתכננים את העתיד שלהם בצורה מודעת.

האם הציונים בתואר אכן משקפים את איכות העובד אחר כך? כיצד לדעתכם נכון לבדוק התאמה של עובד חסר נסיון לחברה מסויימת?
הנסיון שלי מראה שיש אנשים ללא תעודת בגרות והם מפתחים מבריקים. יש אנשים שסיימו בהצטיינות ולא ראויים לתואר מהנדס. לכן אני אישית לא מסתכלת על הציונים.
אצלנו עושים מבחן שבו נותנים תוכנית כלשהי עם כמה באגים שאנחנו מציינים מה הם בשפה לא כ"כ מוכרת. מבקשים מהנבחן לתקן את הבאגים + לעשות כמה שינויים. לדעתי זה מראה על יכולת כלשהי. לצערי גם אנשים מנוסים נופלים במבחן הזה ולא ברור לי איך.

אני חושבת שהתשובה לכך היא חד משמעית לא. כל אלה שהלכו ללמוד כי הם שמעו שיש בזה משכורות גבוהות, מצידי שלא ימצאו עבודה בתחום. אני נתקלת בכאלה שאין להם שום זיקה לתחום ואין סיבה שהתחום יספוג אותם. אולי הם יכולים לעסוק בעבודות של העתק\הדבק. אגב QA בעיני הוא קריירה בפני עצמה ולא צריך לספוג אנשים גרועים, אלא אנשים שזה מה שמעניין אותם.

הייתי רוצה לראות זיקה וכשרון. כן כשרון. יכולת ללמוד וסקרנות עצומה לתחום. סבלנות זה דבר לא פחות חשוב ויכולת להבין שהדרך למשכורות הגבוהות עוברת בעבודה קשה וצניעות.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אני רוצה להתייחס רק למה שכתבת על'
אני רוצה להתייחס רק למה שכתבת על
15/10/2011 | 13:16
37
32
המבחן שאתם נותנים עם הבאגים וזה שאת לא מבינה איך אנשים נופלים במשימות כאלה.

האמת? זה מדהים.

אני היית מראיין סטודנטים שהייתי נותן להם משימות והסטודנטים לא היו יודעים בכלל איך לגשת לשאלה.

אני מדבר איתך על שאלה פשוטה כזאת:

יש לך פונקציית RAND שמחזירה מספר אקראי בין 0 ל1.
כתוב פונקציה חדשה MYRAND שמחזירה מספר אקראי בין 0-750.

אחרי שראיתי שהסטודנטים לא יודעים לפתור את השאלה וגם לא יודעים איך להתחיל אפילו שזה מדהים בפני עצמו הייתי נותן להם רמז:

"רמז: השתמש בפונקציה RAND."

עדיין נאדה. אין תשובה ואין כלום.
מתפתלים בכיסא, שואלים שאלות מטופשות ומתחכמות אבל את התשובה המתבקשת לא היה אחד שידע לתת.

מדהים לא?

ועוד משהו, כבר אין הרבה אנשים שמבינים שהדרך למשכורת הגבוהה עוברת דרך עבודה קשה ובטח שלא בצניעות.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'זה לא כזה מדהים'
זה לא כזה מדהים
16/10/2011 | 12:15
27
אני לא חושב שחוסר יכולת לענות על שאלה אחת מספר משהו על המועמד, יש אלמנט של לחץ ומה לעשות יש שאלות קשות שתפתור וקלות שתפספס

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'פעם שאלו אותי את השאלה הזו בראיון,התחכמתי '
פעם שאלו אותי את השאלה הזו בראיון,התחכמתי
16/10/2011 | 12:57
31
40
(751*rand-0.5)/1
אבל רק כדי לאזן את ההסתברות בין כל המספרים בטווח
זה העלה כמה חיוכים
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לא זכרתי נכון את עניין החלוקה ב-1'
לא זכרתי נכון את עניין החלוקה ב-1
16/10/2011 | 13:04
30
28
אבל הרעיון ברור
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'בדיוק. הרעיון ברור.'
בדיוק. הרעיון ברור.
16/10/2011 | 13:24
29
21
ולהרבה מאוד סטודנטים הרעיון בכלל לא ברור שזה מה שמוזר.
ולדעתי זה כן מעיד על משהו ברמה של הסטודנט שלא מכיר דבר כזה וגם לא יכול לחשוב על הפתרון ולפחות לנסות לפתח אותו לבד.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'זה מעיד'
זה מעיד
16/10/2011 | 20:05
28
19
זה מעיד שאתה לא יכול לחשוב מחוץ לקופסא כמו שאתה מצפה מהסטודנטים שאתה מראיין, ויוצר לעצמך סטיגמות לגבי אנשים.
אתה לא חושב שסטודנט ממוסד מוביל כלשהו התמודד ופתר דברים קצת יותר מסובכים מהשאלה הזאת?
הסיבה שאתה כל כך נאחז בשאלה הזאת בתור מדד היא חוסר היכולת שלך להעריך את הבוגר, אז קל לך למצוא שאלה פשוטה, ומי שעונה סבבה, מי שלא, הוא לא סבבה
זה ממש לא נכון ויש מכלול גדול של גורמים שבהם אתה יכול לבחון מישהו שחלק מהם אגב יכול להיות שאלות כמו זאת,
אבל ברור ששאלה אחת לא מעידה כלום.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'"מחוץ לקופסה"? השאלה הזו כ"כ עמוק בקופסא'
"מחוץ לקופסה"? השאלה הזו כ"כ עמוק בקופסא
16/10/2011 | 20:56
1
21
היא אפילו לא בקופסא, היא בערך ביסודות שמהן בנויה הקופסא. אני משוכנע שאחוז המתכנתים הטובים שלא מצליחים לענות על שאלה כזו הוא ממש זניח. שאלה כזו שואלים כדי להתחמם, לתת למרואיין להרגע ולהשתחרר. מרואיין שלא עונה על דבר כזה בתכל'ס אין מה להמשיך איתו בראיון (אבל ממשיכים, מתוך נימוס).
או שהוא ממש, ממש לא יודע כלום, או שהוא כ"כ לחוץ שממילא אין טעם לראיין אותו במצבו.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אני לא מאמין שקיים אדם אחד אפילו שלא מסוגל.'
אני לא מאמין שקיים אדם אחד אפילו שלא מסוגל.
16/10/2011 | 21:30
16
חוץ מחוסר הבנה של המושג "מספר רנדומלי", השאלה הזאת היא אפילו לא שאלה.

להסיק משהו מהעובדה שאדם לא מסוגל לענות על השאלה הזאת זה קצת דומה ללהסיק משהו מהעובדה שאדם לא מסוגל על השאלה "איך קוראים לך?".
עכשיו, אין לי מושג מה זה בדיוק אומר שאדם לא מצליח לענות איך קוראים לו, אבל מה שדי בטוח הוא שזה לא בגלל שהוא לא יודע איך קוראים לו.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'מצטער אני לא מסכים איתך.'
מצטער אני לא מסכים איתך.
16/10/2011 | 21:24
25
20
כל סטודנט בוגר אמור לענות על השאלה הזאת כהרף עין. ומכאן מ משיכים הלאה לשאלות אחרות.

אם בשאלה הזאת אני צריך להתחיל לחפור ולהסביר ולתת דוגמאות ולהאכיל זה גרוע מאד.

זה מראה חד משמעית שעל בעיות אמיתיות שדורשות מחשבה מי שלא ענה על השאלה הזאת כנראה לא יצליח לענות.

ואגב אני לא מצפה פה לקבל בדיוק את התשובה הנכונה והמדוייקת מספיק לי גם הרעיון של ההכפלה הזאת ב750 כדי שתנרמל את המספרים בין 0 ל1 למספרים שבין 0 ל750.

השאלה הבאה אגב היא לעשות פונקציה שמביאה לך מספרים בין 250 ל750. שפה יש קצת יותר סיבוך: צריך להשתמש גם בחיבור של קבוע.

זכותך לא להסכים אבל מצטער, מי שלא יודע לענות על שאלה כזאת צריך לבדוק את עצמו.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'הניחוש שלי הוא (הזה שלא מבוסס על כלום כמובן)'
הניחוש שלי הוא (הזה שלא מבוסס על כלום כמובן)
16/10/2011 | 21:39
16
שאם תדלג על השאלה הראשונה, ותשאל מיד את השאלה השניה, כמות האנשים שלא ידעו לענות עליה תקטן.

וגם, אם תוסיף את ההבהרות הנדרשות למתכנתים כמו "מחזירה מספר שלם" או "מחזירה מספר כלשהו, לא בהכרח שלם" וגם את המילים "בהסתברות שווה", אז כמות האנשים שלא ידעו לענות תקטן עוד יותר.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'יכול להיות שאנשים מחפשים את ה catch'
יכול להיות שאנשים מחפשים את ה catch
16/10/2011 | 21:55
22
18
ובמקום לענות ישר ולעניין מתחילים להסתבך.

זה כמו שנתקלתי פעם בשאלה הבאה (באינטרנט, לא בראיון עבודה): נתונים ארבעה כדורים אדומים ושלושה כחולים.  כמה אפשרויות יש לסדר אותם כך שלא יהיו שניים רצופים מאותו צבע?

אני ישר התחלתי לחשוב על קומבינטוריקה, על נוסחאות לשליפת N מעל M, על חישובי עצרת, והאמת שהבעיה נראתה לי לרגע ממש לא פתירה.  אז הצצתי בתשובות וראיתי שהתשובה הנכונה היא אפשרות אחת בלבד: RbRbRbR.  פשוט וקל.  
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תנו לי קצת קרדיט שאני יכול לזהות'
תנו לי קצת קרדיט שאני יכול לזהות
17/10/2011 | 09:50
21
16
אם הבן אדם מחפש CATCH או לא יודע לענות.

יש פה אחת שכתבה שהשאלה נראית לה קלה והיא מחפשת את הCATCH אבל עובדה שתוך שניה היא ענתה וענתה טוב.

ואגב אין לי שום בעיה להודות שאם לא ניסחתי את השאלה כמו שצריך אז זה טעות שלי.

אני אומר לך בדוק. הרבה לא ידעו בכלל איך להסתכל על השאלה ולא חיפשו שום CATCH.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אני רוצה להגיד לך'
אני רוצה להגיד לך
17/10/2011 | 12:36
20
14
שכשקראתי את השאלה, ואני לא בראיון ובלי שום לחץ, במבט ראשון היתה לי תגובה של "אין לי מושג על מה הם מדברים",
מכיוון שסתם רפרפתי בפורום ולא היה לי זמן, לא ממש גם ניסיתי לפתור או להבין יותר מדי,
אחרי שהדיון המשיך פתאום קלטתי שמדברים על משהו שאני עושה כל הזמן בלי לחשוב עליו אפילו.
אז יש מקום להניח שבראיון זו לא בדיוק השאלה שהייתי נופלת עליה, אבל משהו בניסוח שם מבלבל אם הראש שלך בכיוון אחר לגמרי באותו רגע.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'קשה לי להאמין שהיית נופלת על זה בראיון.'
קשה לי להאמין שהיית נופלת על זה בראיון.
17/10/2011 | 13:25
19
11
כמו שאמרת לא היה לך זמן ולא ניסית לפתור את זה.
בראיון לא היית אומרת לי תשמע מצטערת אין לי זמן וחשק לנסות לפתור את זה.

נכון?

אבל כשבראיון הבן אדם מראה שהוא לא בכיוון אפילו ואת יודעת מה? יותר מזה אחרי שפתרתי להם את השאלה שאלתי אותם אם הם מבינים את הפתרון. התשובה היחידה שהם אמרו היא שכן. עכשיו הם מבינים את הפתרון.

אגב אם תסתכלי באמת על השאלה מה לא ברור שם?

יש פונקציה שמחזירה מספר אקראי בין 0-1 כתוב פונקציה משלך שמחזירה מספר אקראי בין 0-750.

זה הכל. זה פשוט וקל להבנה אם רק מנסים להבין את מה שצריך להבין.

מי שמבין כל מיני דברים אחרים מהניסוח הזה מזכיר לי את אותם סטודנטים שבמבחנים היו מתחילים לקרוא למרצה ולשאול אותו כל מיני שאלות בסגנון של "תגיד בשאלהה זאת הכוונה לא'? או לב'? ואז התשובה של המרצה תמיד היתה "אם אני אגיד לך אז פתרתי לך את השאלה תחשוב לבד."

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'זה מזכיר לי'
זה מזכיר לי
17/10/2011 | 13:43
18
16
את הפוסט הזה, קשה להאמין שאחוז כל כך גבוה של אנשים נופל בשאלות כאלה...
סתם מתוך סקרנות - להערכתך, איזה אחוז של המועמדים לא מצליח לענות על השאלה הזו?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'שים לב מה הוא כותב שם ואני אצטט תוך כדי תרגום'
שים לב מה הוא כותב שם ואני אצטט תוך כדי תרגום
17/10/2011 | 14:14
14
21
הוא מתחיל ואומר ש199 מתוך 200 מועמדים למשרת תיכנות לא יודעים לכתוב קוד.

הוא שם לב שמפתחים שקשה להם לכתוב קוד לא קשה להם רק לכתוב קוד שפותר בעיות קשות או אפילו בעיות קלות כמו למשל לכתוב קוד של רשימה מקושרת, אלא יש להם אפילו בעיה לכתוב קוד של בעיות קלות קלילות מאוד! ולכן בשביל לזהות כאלה מתכנתים הוא פיתח סט שאלות שהוא קורא להם "שאלות פיז באז" שמטרתן היא לסנן כאלה מועמדים. דוגמא לשאלת פיזבאז כזאת היא הדוגמא הבאה:

כתוב קוד שמדפיס את המספרים מ1 עד 100 אבל כל מספר שהוא כפולה של 3 זה ידפיס FIZZ וכל מספר שהוא כפולה של 5 זה ידפיס BUZ. וכל כפולה של 3 ו5 זה ידפיס FIZZBUZ

מה שהוא אומר זה שמתכנתים טובים יצליחו לכתוב קוד כזה תוך כמה דקות. אבל רוצים לדעת משהו מפחיד? רוב הבוגרים לא מסוגלים בכלל לכתוב קוד שעושה את זה.

ועוד הוא טוען שהוא ראה גם מתכנתים מנוסים עם ניסיון שלקח להם 15 דקות לכתוב כזה קוד.

אני אגיד לך מה דעתי:

לדעתי הוא צודק, רוב הבוגרים לא מסוגלים לכתוב כזה קוד.

אבל לגבי המתכנתים המנוסים אם זה יקח להם 10-15 דקות לדעתי זה לא נורא.

אני אגב ניסיתי לפתור את השאלה, לקח לי משהו כמו 5 דקות אבל בלי לחשוב יותר מדי.

אני מצרף את הפתרון שלי. אני מקווה שלא טעיתי. אם כן, אז פדיחה...
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'מדהים'
מדהים
17/10/2011 | 14:48
18
אז אני כבר יכולה לגשת לראיונות בתכנות?
כי אפילו שיש עלי שכבות חלודה מדהימות, אני לא רואה בעיה לכתוב אתהקוד הזה
אישית בסיטואציה של מבחן (ראיון) הייתי כותבת את הפתרון הפשוט ביותר בלי התחכמויות, וגם כמראיינת אני מעדיפה חשיבה ישירה ופשוטה
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'כל בוגר יכול לכתוב כזה קוד'
כל בוגר יכול לכתוב כזה קוד
17/10/2011 | 15:37
10
15
לפעמים אנשים נלחצים מראיונות או לא רגילים לכתוב קוד על נייר.

אני פספסתי את הראיון הראשון שלי כי התחלתי להתלבט איך יהיה הכי מסודר לכתוב את האלגוריתם. לולאת for או while. בסוף המראיין עצר אותי באמצע עם לולאת while מחוקה ומתחתיה לולאת for  שלא ממש פותרות כלום וכנראה שבגלל זה הפסדתי את הראיון.

השאלה דווקא לא היתה טריויאלית אבל בהחלט היתה פתירה. במיוחד שנפלתי בחלק הקל של לקודד את האלגוריתם אחרי שכבר מצאתי אלגוריתם יעיל ותיארתי אותו בעל פה.

מאז תמיד כתבתי קודם כל במהירות את הקוד הפשוט  ביותר ורק אחר כך הוספתי תיקונים ושיפורים אם היה צורך.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'מעניין שאתה אומר שכל בוגר יכול'
מעניין שאתה אומר שכל בוגר יכול
17/10/2011 | 15:38
9
12
והוא אומר ש199 מתוך 200 בוגרים לא יכולים.

מי צודק? אתה או הוא?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אני לא יודע איפה למדת יאיר24'
אני לא יודע איפה למדת יאיר24
17/10/2011 | 16:17
8
14
אבל אם למדת במוסד רציני היית מעריך יותר בוגרים
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אני כן מעריך בוגרים'
אני כן מעריך בוגרים
17/10/2011 | 17:01
7
13
עובדה שכתבתי שזה מדהים שהרבה בוגרים לא הצליחו לפתור שאלה פשוטה.

הניסיון שלי הראה לי שלמרות ההערכה שיש לי לבוגרים הרבה מהם לא מצליחים לפתור שאלות קלות.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'...............'
...............
18/10/2011 | 08:55
6
5
תשמע נשמע מוזר כל הענין,
שתי השאלות שהבאת כלל לא קשות.אילו שאלות שאני זוכר שהשתעשתי עימן עוד כששיחקתי עם שפת הבייסיק.
האמת יכול להיות שאנשים פשוט התרגלו לעבוד בסביבות "מפנקות" שמספקות פונקצית ספריה או מתודה שעוזרת להשיג את המטרה בשורה אחת
במקום לשבור את הראש ועל הדרך ללמוד להעמיק.
סתם דוגמא,
מתכנת NET פנה אליי שאני אזכיר לו איך בודקים אם ביט מספר X דולק.

אגב,אתה רואה קשר בין המוסד בו הבוגרים למדו לבין שיעור הבוגרים שכן עונה על השאלות?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לצערי כן...'
לצערי כן...
18/10/2011 | 09:12
5
7
בוגרי מכללות עונים פחות טוב מאשר בוגרי אוניברסיטאות או טכניון.

אבל יש לציין שלא ראיינתי מספיק אנשים ממכללות ואוניברסיטאות בשביל לקבוע איזשהי דיעה סטטיסטית אמיתית.

והסיבה שזה לצערי היא בגלל שאני עצמי בוגר מכללה.

סך הכל ראיינתי בערך 10 אנשים ב5 שנים האחרונות.

1 היה בוגר אוניברסיטה עם 3 שנים ניסיון שענה טוב על השאלות, 1 בוגר טכניון עם ניסיון של שנה שענה מצוין על השאלות, והשאר בוגרי מכללה עם ממוצע של 70 שענו גרוע על השאלות...
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'.............'
.............
18/10/2011 | 09:29
1
4
האמת כמו שאתה מתאר זה נראה שלבוגרי המכללות אין ניסיון ואז למעשה למי שיש ניסיון (בוגרי האונ') עונה יותר טוב (שזה די הגיוני).
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'צודק. בכל מקרה זה לא מספיק למדגם מייצג כלשהו.'
צודק. בכל מקרה זה לא מספיק למדגם מייצג כלשהו.
18/10/2011 | 09:39
3
לצפיה ב-'בוגרי מכללות עם ממוצע 70?'
בוגרי מכללות עם ממוצע 70?
18/10/2011 | 13:28
1
28
טוב שלא ראיינת בסטיונרים מהשוק למשרות תכנות.

בסה"כ ראיינת 2 מועמדים נורמליים, ושניהם ענו בקלות על השאלה הממש קלה שלך.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אולי רציתי לחשוב שבוגרי מכללות עם ממוצע 70'
אולי רציתי לחשוב שבוגרי מכללות עם ממוצע 70
18/10/2011 | 13:56
12
יכולים לענות על זה ולתת להם איזשהו צ'אנס.

אבל אתה צודק לדעתי.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'החוויה שלי שונה'
החוויה שלי שונה
18/10/2011 | 14:25
9
אני אישיתי ראיינתי די הרבה אנשים. ראיתי מגוון של איכויות במכללות ובאוניברסיטאות. גם באותו מוסד עצמו ראיתי מגוון רחב.
עדיין הכמות שראיינתי לא מאפשרת לי לעשות סטסטיקה טובה.

לעומת זאת היתה לי דיעה מאוד שלילית על יוצאי אוניברסיטה מסויימת (שרובם עבדו באותה חברה שאוהבים כ"כ לשנוא). את הדיעה הזו פיתחתי בעבודה מולם ולידם ולא מראיונות.
למרות זאת אני אתן צ'אנס כנה למי שיצא מאותה האוניברסיטה, מה גם שהשמועות אומרות שהמצב שם השתפר פלאים.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אין מנוס מהמסקנה שאתה לא יודע לסנן קו"ח'
אין מנוס מהמסקנה שאתה לא יודע לסנן קו"ח
18/10/2011 | 22:08
13
או לסנן טלפונית - כי אם אתה מראיין הרבה אנשים שלא מסוגלים לענות על 2 השאלות הללו, ביחד, תוך 10 דקות כולל לחץ - משהו מאד, מאד לא בסדר - אצלך.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'השאלה הזאת די הלחיצה אותי.'
השאלה הזאת די הלחיצה אותי.
26/10/2011 | 15:24
12
השאלה זועקת לצורה מאוד מסויימת של פתרון. אממה: בטוח ש"קייסים ברברס" זה משהו שמתשמשים בו בC? ואיך הולך הסינטקס? switch או select?
בכלל איך זה שאני מסתבך מול הנייר? בEmacs זה לא היה קורה. target=_blank rel=nofollow>http://www.timg.co.il/...
טוב, נכתוב עם כמה לולאות if.  עכשיו, מותר ורצוי להגדיר את i בתוך הלולאה, או שחייבים להגדיר אותו לפני כן? איך זה שאני פתאום לא זוכר?
עד 100 זה כולל או לא כולל? ולמה המראיין כבר חסר סבלנות? target=_blank rel=nofollow>http://www.timg.co.il/...
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'יותר מזה שים לב שיש שם בתגובות מישהו שנתן '
יותר מזה שים לב שיש שם בתגובות מישהו שנתן
17/10/2011 | 14:34
2
13
פתרון חמוד, שאומר שאם המספר מתחלק ב3 הוא כותב FIZZ ואם המספר מתחלק ב5 הוא כותב BUZ ואם המספר מתחלק בשניהם זה יכתוב אוטומטית FIZZBUZ.

כשפתרתי את השאלה חשבתי על רעיון כזה אבל אז הסתבכתי כשזכרתי שאם המספר לא מתחלק בכלום אז צריך להדפיס את המספר עצמו.

לא היה לי כח לחפש פתרון לזה אז פתרתי את זה בצורה הטריויאלית. ולדעתי זה הפתרון שהייתי נותן בראיון עבודה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'זה כנראה הפתרון שהייתי נותן (בלי כח)'
זה כנראה הפתרון שהייתי נותן (בלי כח)
17/10/2011 | 16:19
1
16

for(i=0;i<100;i++)
{

if( i%3 == 0 )
{
printf("fizz");
}

if( i%5 == 0 )
{
printf("buz");
}

if( i%3 != 0 && i%5 != 0)
{
printf("%d",i);
}

printf("\n");

}
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'יופי של פתרון.'
יופי של פתרון.
17/10/2011 | 16:46
4
לצפיה ב-'בקשר לשאלה השנייה'
בקשר לשאלה השנייה
17/10/2011 | 16:55
10
הפתרון הוא
zz ? f(x) =250+500x
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
16/10/2011 | 13:59
3
17
זה נראה לי כאילו התשובה היא להחזיר 750 * rand.
אם זה נכון, אז השאלה פשוט פשוטה מדי לדעתי. כלומר, היא כל כך קלה, שלא הייתי מאמינה שמישהו ישאל אותי כזאת שאלה קלה בראיון עבודה, והייתי מתחילה לחפש מה הקאטץ' בשאלה שאותו אני לא רואה.
אם זה לא נכון, אז פאדיחה, לא הבנתי את הקאטץ' בשאלה :)
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'שים לב שיש לך פה עיגול מטה אם אתה שם את זה ב-'
שים לב שיש לך פה עיגול מטה אם אתה שם את זה ב-
16/10/2011 | 17:47
2
17
int ולכן הסיכוי לקבל 750 הוא נמוך מאוד.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'הבנתי עכשיו. אבל היה כדאי לציין '
הבנתי עכשיו. אבל היה כדאי לציין
17/10/2011 | 14:42
1
14
שהפונקציה השניה מתבקשת להחזיר int. כי אם היא לא אמורה לעשות את זה, אז לדעתי התשובה שלי תקינה לחלוטין, לא?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'הנחות סמויות - כשל של ראיון ולפעמים בחיים'
הנחות סמויות - כשל של ראיון ולפעמים בחיים
19/10/2011 | 09:37
18
אחת הבעיות הגדולות בלעבור ראיון בהצלחה , היא הבנה של ההנחות הסמויות שעומדות מאחורי הגדרת הבעיה שנתנו לך, ואני ממש לא מדברת רק על השאלה הספציפית הזאת.
אם המראיין לא מודע להנחות הסמויות שלו, יכול להיות שהוא יכשיל אותך על תשובה שלא עונה על כל הפרטים - כמובן שאדם מנוסה, בשאלה ממוקדת אחת או שתיים יבדוק למה כתבת את הקוד שכתבת ויבין אם זה מחוסר ידע או מכשל כזה,
כמובן שמרואין בעל נסיון (אם הוא לא לחוץ מדי) ידע לשאול את השאלות המנחות שיקבעו איך לכתוב את הקוד, או להסביר בקול רם את ההנחות שלו - ואז לפעמים הקוד מתייתר כי רואים מה הרמה של הבנאדם שעומד מולך.
הבעיה היא לא ברמת הראיון אלא כי לפעמים גם באפיון אפילו מפורט מאד, יש איזשהו הנחות סמויות שלמי שכתב את האפיון מובנות מאליהן, ולמי שכותב את הקוד ממש לא, ואז הקוד לא מתאים לצורך האמיתי גם אם פורמלית הוא עונה על האפיון.
נשמע מאד פשוט לפתור את זה בתיאוריה - אבל בחיים זה קורה גם לצוות הכי מקצועי ובמתודולגיה הכי מושקעת
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תשובות נוספות'
תשובות נוספות
15/10/2011 | 16:35
16
28
1. החוברות הן מחשבת
2. בן-גן סיפר לכם את הבדיחה העקומה על הנפח והנגר (אולי זה היה איש מקצוע אחר) בכפר ליד טיבליסי?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'כבר הספקתי לשכוח את הבדיחות שלו '
כבר הספקתי לשכוח את הבדיחות שלו
15/10/2011 | 18:38
15
16
אתה מוזמן לספר פה אם היא היתה מצחיקה - משום מה אני זוכרת שלא צחקתי מהסיפורים שלו.

אגב התיכון הזה - אני חייבת לציין שהוא עשה לי קצת טראומות.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'למה טראומות?'
למה טראומות?
15/10/2011 | 18:56
14
13
תראי, היו את המינוסים, אבל עם עובדות אין להתווכח במקרה שלי-

סיום לימודים ב1994 -> הגעה אוטומטית לחיל קשר ב1995 (הצבא דפק אותי עם הגיוס) -> המתנה לקורס במקשרר -> מבחן ביחידה שהיו חסרים מפתחים -> שרות כ"תוכניתן שחור". בלי הנדסאים המסלול שלי היה אחר לגמרי היום.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'היו הרבה פלוסים בתיכון הזה. '
היו הרבה פלוסים בתיכון הזה.
15/10/2011 | 20:03
13
10
למיטב ידיעתי הוא כבר לא קיים במתקונת שהיה אז.
הב"ס הזה הכין אותי מעולה לאוניברסיטה, לסביבה תחרותית ובאמת למדתי בו דברים שאני אהבתי.
אבל מבחינה חברתית היו לו חסרונות. היינו מעט מאוד בנות בכיתה לא מגובשת. אני הגעתי לב"ס הזה מחטיבה ויסודי שבהם הכיתות היו מאוד מגובשות.
אומנם מצאתי חברים בב"ס, אבל האווירה התחרותית לא תמיד עודדה אותי לבוא ללימודים. אצלנו בכיתה זה היה די קיצוני.
אם לפני כן הייתי הולכת בכיף לב"ס וזו היתה הזדמנות עבורי לפגוש את החברים, שם באתי בכח. אגב לא סיימתי שם ובמקום בו סיימתי חזר לי הכיף של ב"ס.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'דבר נוסף'
דבר נוסף
15/10/2011 | 20:05
5
6
זה היה המקום הראשון (והיחיד) שבו נתקלתי בשוביניזם מצד מורים.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'שוביניזם מצד מורים?'
שוביניזם מצד מורים?
15/10/2011 | 20:10
4
9
אחותי לא סיפרה על זה שום דבר. ותאמיני לי, עם הפה שלה, אם רק היה קצת שוביניזם, היתה רעידת אדמה ברמת אביב, מהעוצמות הווקאליות שלה :) (היא סיימה ב1988).
אכן הבית ספר כבר די השתנה, האחיינית הגדולה שלי למדה בשבח מופ"ת שמבית ספר די מעפן, הפך בזכות העליה הרוסית לבית ספר של מצויינות.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'היה מורה מסויים שהיה שולח '
היה מורה מסויים שהיה שולח
16/10/2011 | 10:53
3
9
אותי קבוע להכין לו קפה בתחילת השיעור. כל פעם היינו רבים על כך עד שהפסקתי להיכנס לשיעורים שלו. הוא מעולם לא שלח מישהו אחר.
זה היה מלווה בכל מיני הערות שהיום לא היו עוברות בשלום (אפילו בלונדינית כמוך יכולה להכין משהו בסיסי כמו קפה).

סבלתי שם מהצקות גם מכמה מורים אחרים. אולי לא לקחתי את זה קשה מידי אבל זה לא הוסיף לכיף.

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'לא זוכר בלונדיניות מהכיתה שלך'
לא זוכר בלונדיניות מהכיתה שלך
16/10/2011 | 10:58
2
9
מעניין, דווקא אז אהבתי בלונדיניות.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אולי כי עזבתי בי"א? '
אולי כי עזבתי בי"א?
16/10/2011 | 15:23
1
6
לצפיה ב-'נו, היית בבית ספר לפני שעזבת'
נו, היית בבית ספר לפני שעזבת
16/10/2011 | 16:18
8
הכשל בזכרון לא מוסבר. הגיל עושה את שלו...
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'כמה מחברי הטובים למדו בהנדסאים'
כמה מחברי הטובים למדו בהנדסאים
15/10/2011 | 21:29
6
12
אני במקור מנס-ציונה, ולתיכון המקומי שלנו היה בזמנו שם לא מי-יודע-מה (הוא זכה בין היתר בכינוי "קייטנת נס ציונה").  שניים מחברי החליטו שהם רוצים להשקיע בעתיד שלהם ובאפשרויות המקצועיות שיהיו להם (החלטה בוגרת מאוד יחסית לתלמידי כיתה ט') ועברו להנדסאים בת"א.  

הם היו צריכים לקום כל בוקר ב 5, ללמוד מצאת החמה עד צאת הנשמה, ובלי חיי חברה בכלל.  חוץ משניהם לא היו עוד תלמידים מהאיזור שלנו, לא היו כמעט בנות בכיתה (היתה איזה אחת שכולם הזילו ריר עליה והיא היתה די בשוק מכל הקטע).  הם סבלו מאוד מהמורים ומהמטלות הלימודיות.  בסופו של דבר בסוף כיתה י"ב כולנו ניגשנו לאותן בחינות בגרות של משרד החינוך.  אני הוצאתי ציונים יותר טובים מהם, התקבלתי לאוניברסיטה יותר טובה מהם, והיה לי קל יותר מהם בתחילת הקריירה.  

לא אני ולא הם מציינים היום את שם התיכון שלמדנו בו בקורות החיים, כך שמבחינת "ההשקעה בעתיד" או הקידום בחיים שהם חשבו שהם יפיקו מזה, זה לא עזר להם בכלל.  
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תלוי מתי הם למדו וכו''
תלוי מתי הם למדו וכו'
15/10/2011 | 21:37
2
14
כשאחותי למדה - המון הלכו לעתודה. אפשר להתווכח אם טוב או לא טוב, אבל שמע, זה כן סידר להם איזו קריירה.
בהנדסאים בזמנו היה רק 28 יחידות לימוד. זה דווקא מצויין. כי 20 מתוכן הן על מקצועות שיש עליהם בונוסים באוניברסיטאות - עשיתי פעם השוואה עם חבר שעשה יותר יחידות , כולל טכנולוגיות, ויצא שהיה שווה לו ללמוד בשיטה של הנדסאים, כי מה לעשות, ככל שיש לך יותר מבחנים יש לך יותר סיכוי לעשות פאשלות:)
אצלנו היו 8 בנות לפחות (אולי יותר, מי זוכר, אבל לא יותר מ12).
חיי חברה ? צודק, שמרתי על קשר עם החברים מהיסודי, חברים עד היום. לא זוכר את הלימידם כקשים מדי. כמו שכתבתי  - מהבית ספר אוטומטית הגעתי לחיל קשר והתגלגלתי להיות תוכניתן שחור למזלי, ואני לא היחיד אגב.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'סיימנו ב 1991'
סיימנו ב 1991
15/10/2011 | 21:47
1
10
השנה של מלחמת המפרץ הראשונה (קיבלנו אפילו הקלות לבגרויות עקב המלחמה).  לעתודה אפשר ללכת מכל תיכון, לא רק משם.  הנושא של הקבלה האוטומטית לחיל הקשר נכון - הם שניהם הגיעו לתפקידי טכנאים (לא עתודאים) ועשו שנת קבע אחת.  אני מניח שהיו כאלו שהגיעו גם לתפקידים טובים יותר.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'בשנה זו הנדסאים היה במתכונת שאני למדתי בו'
בשנה זו הנדסאים היה במתכונת שאני למדתי בו
16/10/2011 | 10:55
11
אני לא יודעת מה היה קורה אם לא הייתי לומדת שם. אני מניחה שהייתי מגיעה למקום דומה כמו היום. אבל אני לא יכולה לזלזל בבסיס שהמקום נתן לי במקוצועות שלא היה לי אפשרות ללמוד בתיכון המקומי.

לפני כמה שנים התראיינתי אצל מישהו שלמד איתי שם. הוא שאל אותי למה לא כתבתי את הב"ס בקורות חיים. לא ראיתי סיבה לכתוב זאת.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'הנדסאים הוא תו תקן מבחינתי'
הנדסאים הוא תו תקן מבחינתי
16/10/2011 | 12:41
2
14
יש דברים בקו"ח שהם בגדר מיתוסים ויש דברים שבאמת שווים. עם כל הכבוד, לא כל בוגר אוניברסיטה נחשבת יודע לתכנת, ממר"ם ו8200 כוללים גם כאלה שהכינו קפה לש"ג או התקינו windows (ואין לי דרך להבחין בינהם). יש מעט מקומות שמצביעים כמעט תמיד על איכות. במקום הראשון הייתי שם בוגרי תלפיות, ואחר כך בוגרי הנדסאים. אלה בדרך כלל אנשים שנולדו למקצוע, נמשכו אליו מגיל צעיר והם אנשי פיתוח בכל נימי נפשם. הייתי אומר שגם בוגרי קורס טיס בדרך כלל אנשים מצויינות ובוגרי הפתוחה בדרך כלל עם יכולות עצמאיות גבוהות שזו תכונה הכרחית במקצוע.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'מפתיע אותי לשמוע'
מפתיע אותי לשמוע
17/10/2011 | 12:16
1
11
למרות שזה הגיוני בסה"כ.
לא תגיד שזה יהיה מוזר לציין בקו"ח את התיכון?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'קו"ח כותבים בצורת FIFO'
קו"ח כותבים בצורת FIFO
17/10/2011 | 14:29
16
חסרי נסיון מציינים את התיכון (במיוחד אם הוא מוסד ידוע), מפרטים על השירות הצבאי, פרוייקט הסיום באונ' וכו'.
מישהו עם 15 שנות נסיון ישמיט את כל הנ"ל, ישאיר שורה אחת על התואר וזהו. אולי שווה להשאיר "שרות צבאי מלא" לטובת אלה שלא אוהבים משתמטים.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'ועוד תשובות'
ועוד תשובות
15/10/2011 | 16:48
4
22
1. לגבי השכבות הגבוהות - הרשי לי לייצג פה את אנשי ה Java /Java EE - אמנם בתור מפתח C/C++ במשך 5 שנים, כולל עבודה כסטודנט באינטל אני חייב להגיד שלפעמים לאנשי השכבות הנמוכות יש יותר מדי זלזול. גם לנו, אנשי ה Java יש כל מיני שיקולים שקשורים ל performance . אני למשל התעסקתי עכשיו במשהו שחתך את הפניות לדטה בייס בחצי. יש לנו באגים מאוד מעניינים שאת יכולה לראות בהם את כל השישו ושימחו שלמדת במערכות הפעלה על starvation, dead locks  וכו'.  צריך להתעסק בכל מיני נושאים של scale out ואם תקראי על Akka (לא ההיא מנילס) ו Scala תוכלי לגלות שחלק מהדברים שם (כמו עניין Message passing ) מוכרים לך כנראה מתכנות multi-core - התחומים שלנו לא כל כך רחוקים כמו שאת אולי חושבת , ואלגוריתמים ש"עובדים" אצלכם "עוברים" אלינו, וגם ההפך (כי המעבדים "שלכם" נהיים חזקים יותר ויותר). וחוץ מזה - למה את קוראת "בסיס"?

2. לגבי המבחן - לנו גם יש מבחן. המבחן שלנו בודק יכולת קריאת קוד ותיקון שלו (באג? אולי דווקא יותר הוספה של פיצ'ר) תוך כדי למידת משהו חדש ב Java תוך כדי המבחן. מה קורה בפועל? רוב הנבחנים נלחצים, וישר הולכים ללמוד את ה API במקום להבין קודם כל מה צריך לתקן (וזו לא הבנה קשה, אגב).

3. לא חייבים להתחיל בתור סטודנט. אני לא יודע איפה למדת, אבל אני שמח מאוד שהיו לי כמעט חיים סטודנטיאליים מלאים ושלא עבדתי  כמעט 4 שנים (את העבודה באינטל עזבתי מרצוני בסמסטר 7, אגב, כדי לחזור לחיים סטודנטיאלים מלאים).

4. מסכים לגבי קיו איי - בארץ כולם רוצים פיתוח והינדול. אתמול הכרתי מישהי שהחליטה שהיא יותר אוהבת קיו איי (הגיעה לתחום מחוסר ברירה בעקבות המשבר הגלובלי, וגילתה שמעדיפה את זה על לתכנת, היה לה נסיון בפיתוח תוכנה).

5. מסכים לגמרי. לגבי כשרון - רוצה להוסיף שיש עוד אנשים מוכשרים במקומות אחרים בעולם. אנחנו עובדים עם מדינה באיחוד האירופאי שהמשכורות בה נמוכות מישראל. יש לכמה חברות גדולות מרכזי פיתוח סביב ה"טכניון " שלהם ויש שם אחלה סטודנטים מבחינת הידע. לא רוצה לאיים בחרב האאוט סורס,  אבל זה שאנשים שמחים לאידם שפרוייקטים עם הודים או סינים כשלו, לא אומר שפרוייקטים עם "אירופאיים" לא יצליחו. אנשים צריכים ללכת לתחום לא בגלל המשכורת הגבוהה. אבל טוב נו, כבר דיברנו על מה אני חושב על ישראל ועל השונות המטורפת של המשכורות (עובדת סוציאלית מול עובד הייטק - ומה שעצוב זה שיש אנשים שמאשימים את העוסית שהלכה ללמוד מקצוע עם שכר חרא -  ומה עשיתי/עושה בנידון :)

עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אין לי שום זלזול בפיתוח השכבות הגבוהות'
אין לי שום זלזול בפיתוח השכבות הגבוהות
15/10/2011 | 18:52
3
14
מה שניסיתי לומר שמי שלא מבין את הקרביים לא יוכל לפתח את אותם דברים שתיארת בשום שכבה. או לפחות לא בצורה טובה ויעילה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'כמה מהחבר'ה שעובדים אתי בקבוצה'
כמה מהחבר'ה שעובדים אתי בקבוצה
15/10/2011 | 19:00
2
46
הם מפתחים בחסד עליון ומעולם לא תכנתנו בשכבות נמוכות. אז אוקיי, הם מכירים message passing מ akka, scala ומערכות מבוזרות מבוססות java ולא מתכנות מולטי-קור. או שהם מכירים caching ולא paging במעבדים (ובשבילם 1st level, 2nd level cache זה אולי משהו בהייברנייט וכו') - כמו שאמרתי - יש חפיפה רעיונית יותר גדולה ממה שאת חושבת :)
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'כנ"ל'
כנ"ל
15/10/2011 | 21:29
10
מכיר אחד שעבד איתי כמה שנים (בחברה שכותבים בה ב-Java). רצה להתעסק רק עם GUI, כל מה שקשור לחווית משתמש. התמקצע מאוד, אין עליו ב-Javascript למשל.
יום אחד קיבל משימה בשכבה נמוכה של המוצר (היה שינוי אירגוני וערבבו את הצותים) - עשה אותה בלי שום בעיה ובמקצועיות גבוהה (אני עשיתי לו את ה code review אולי אני לא 100% אובייקטיהי...). כישרון וחשיבה מחוץ לקופסא הם שם המשחק יותר מאשר ידע בשכבה מסויימת (או אפילו שפה).
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'צודק - קיבלתי את ההערות'
צודק - קיבלתי את ההערות
16/10/2011 | 10:48
3
לצפיה ב-'ל ג'גוט'
ל ג'גוט
16/10/2011 | 13:08
2
8
אני לא חושב שצריך לבטל מי שבא להייטק כי יש בו משכורות גבוהות, מה שחשוב זה אם הוא טוב או לא
לצערנו אין לנו יותר מדי תחומים במדינה שאפשר להתפרנס בהם בכבוד
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'ממה הבנת שאני מציע לבטל מישהו?'
ממה הבנת שאני מציע לבטל מישהו?
16/10/2011 | 14:19
1
5
אני כן חושבת שיש קשר בין איכות העובד לבין מה שמניע אותו למקצוע. זה משפיע על רמת ההתלהבות וההשקעה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'*מציעה'
*מציעה
16/10/2011 | 14:20
3
לצפיה ב-'תשובות:'
תשובות:
15/10/2011 | 10:43
10
היה לי שלוש תחומים שאני טוב בהם, זה היה הכי מבטיח מבחינה תעסוקתית (הבואה הייתה בשיאה), אז הלכתי ללמוד את זה. הבועה התרסקה בתחילת השנה האחרונה ואז חיפשתי עבודה שלוש שנים. השוק קצת התאושש, וכשאני אני על סף יאוש ממנו שכרו אותי לסטארט אפ כמתכנת ++C יחיד במשכורת מצחיקה. הסטארט אפ נמכר אחרי שנה וחצי ואני עובד אצל הרוכשת מאז.

עניתי בשאלה הקודמת.

אני חושב שיש פה הרבה גורמים מעורבים. כנראה שסטטיסטית רוב הטובים מוצאים עבודה.

במוסדות "קשוחים", ציונים טובים אומרים הרבה. בינויים לא אומרים הרבה (יש כל מיני סיבות שגורמות גם לאנשים טובים להוציא ציונים בינוניים).

אמור? לפי היהדות?

שאלה טובה וקשה. מנסה לראות שעומד מולי איש אינטיליגנט שהפנים את מה שהוא למד.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תשובות + זוית קצת אחרת'
תשובות + זוית קצת אחרת
15/10/2011 | 13:22
17

הזוית האחרת: החיים לימדו אותי שאין דרך אחת לעשות משהו בצורה טובה, ואין רקע אחד שמתאים. בסופו של דבר, כשמדובר בעולם הביצוע, מה שחשוב הוא התוצאה, ולא הדרך - אם מישהו עושה עבודה טובה, זה לא משנה אם הוא התחיל עם זה בתור ילד, או נקלע לזה במקרה בגיל 40. אי לכך, אני משתדל לבחון אנשים לפי השורה התחתונה, ולא לפי סיפורי הסטוריה של "איך הם הגיעו לשם". עוד נקודה - אני לא בטוח שגדל פה "דור אינסטנט" - אני זוכר הרבה ילדי אינסטנט מהתקופה שאני הייתי ילד - וגם לי היו בעיות התמדה בהרבה מאוד תחומים. יש פשוט הרבה "אינסטנטיות" אצל צעירים באופן כללי - אבל עדיין יש מספיק אנשים צעירים שהם לא ממש אינסטנט - ופשוט צריך לבחור אותם, ולא את האינסטנטאים, היכן שיש צורך בהעמקה. חלק מהאינסטנטאים יגדלו להיות אנשים מעמיקים יותר, ובגיל 30 יתאימו גם כן לעבודות מעמיקות יותר.

לגבי אישית:

* איך הגעתי - אמא שלי דאגה לשלוח אותי להמון חוגים (בעיקר ספורט מסוגים שונים) ולקנות לי ספרים וערכות ניסוי בתחומי מתמטיקה, פיזיקה, כימיה, חשמל, הסטוריה. בכיתה ז' הגעתי לחוג תיכנות מחשבים, ולמרות שלא הייתי טוב במיוחד בביצוע, זה תפס אותי מספיק בשביל לעסוק בזה כמה שנים. בכיתה י' הבנתי שזה מה שאני ארצה לעשות בחיי. לגבי התחום - התעניינתי בתחום תקשורת הנתונים מאז ה"פרוייקטים האישיים" שלי בזמן הלימודים (שכמו בילדות - היו בתחומים שונים ולא קשורים), ומשם הגעתי בהמשך לתחום המערכות המבוזרות - ומאז אני שם.

* מי שלא מוצא עבודה - קודם כל, למיטב ידיעתי, אין מספיק עבודה לכולם. אנשים יכולים לשפר את מצבם על חשבון אנשים אחרים - אבל זה דורש הרבה השקעה בלימוד ואימון - ולא לכולם יש את הדחף הדרוש בשביל לעשות את זה. לכאורה, הטובים ימצאו עבודה - אבל כבר ראיתי מצבים שאנשים טובים נפלטו מהתחום, בגלל שהאיכות שלהם הוסתרה תחת בעיות אישיות ובטחון עצמי - או בגלל שהם העדיפו לחזור למקצוע המקורי שלהם (עבור "מוסבים").

* הציונים בתואר - בגדול הם משקפים את יכולתו של אדם להיכנס לפרטים ולהפוך אבנים - ובתיכנות מערכות זה דבר חשוב. אי לכך, הציונים בגדול משקפים יחסית טוב את יכולתם של אנשים לבנות מערכות יציבות - אבל בהחלט יש יוצאים מהכלל. בנוסף, הציונים לא תופסים יצירתיות - אלא יכולות הנדסיות. את היצירתיים - קשה יותר לגלות. אולי חידות מתאימות לזה - אבל מאחר ואני אישית לא מאוד יצירתי - אני משאיר את גילוי היצירתיים, לאנשים יותר יצירתיים ממני במקום העבודה. בפועל - לא ראיתי שיטה לגילוי אנשים יצירתיים, מעבר לשיטה אחת מלאכותית אחת - לגייס אנשים מגוונים.

* מה מחפש אצל בוגר חסר נסיון - יכולת, רצון וסבלנות. פחות חשוב לי איך הוא הגיע לשם, ולכן אני לא מחפש אנשים שהתחילו עם התחום בילדות - אני כן מחפש אנשים שחוקרים מעבר למה שמונח להם מול העיניים. אני מחפש אנשים שיש להם סבלנות לחפור בבעיות - ואנשים שחושבים בצורה הגיונית. מסיבה זו אני אוהב שאלות עם מגוון תשובות ושאלות פינג-פונג "מתפתחות"- ומנסה לראות מי נשבר קודם בדרך לעוד תשובות - המרואיין או אני. מצד שני - אני רוצה לראות גם יכולת, לא רק מוטיבציה - לפעמים אני נשבר בגלל שהמרואיין מתקדם כל כך לאט עד שאני מתחיל להשתעמם.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'התשובות שלי'
התשובות שלי
15/10/2011 | 14:35
7
כמו האחרים פה, גם אני התחלתי לתכנת בגיל צעיר. בגיל בי"ס יסודי כתבתי תוכניות פשוטות מאוד בבייסיק.
בכיתה ז' בערך עברתי לטורבו פסקל, שזו כבר הייתה שפה נהדרת. שם כתבתי כבר תוכנות מרשימות יותר - שיניתי פסיקות, כתבתי TSR-ים, חבילה גרפית שפתחתי באסמבלי, המון תכנות Low Level. בסוף התיכון ציירתי בפסקל פרקטלים במישור הקומפלקסי והתחלתי להתעניין באלקטרוניקה ובמתמטיקה מתקדמת יותר.

אח"כ הלכתי ללמוד הנדסת חשמל באוניברסיטה (הייתי עתודאי). מצד אחד, האוניברסיטה גרמה לידע שלי במחשבים להתדרדר. מצד שני, התחלתי להתעניין בתחומים יותר אלגוריתמיים שקשורים לעיבוד אותות ונושאים מתמטיים יותר וזהו התחום שאני עוסק בו עד היום. אם בחרתי בתחום? כן, שחיפשתי עבודה חיפשתי אך ורק בתחום האלגוריתמים.

לגבי מתחילים - אני חושב שמי שסיים בציונים גבוהים (מעל 90) מוצא עבודה יחסית בקלות. אני לא יודע כמה הציונים משקפים את איכות העובד - אני חושב שאנשים עם ציונים גבוהים הם לרוב יסודיים יותר ואולי גם משקיענים יותר (אם כי גם הכרתי כמה שהם ההיפך הגמור - אחד מחבריי הטובים ביותר, סופר מצטיין, שלא מצליח לשבת שעה בלי לקחת הפסקת קפה). מה שכן, ציונים לא מעידים דבר על יצירתיות, ומה שחמור מכך, מנסיוני, זה לא באמת מעיד על ידע, כי יש המון אנשים שאין להם סקרנות ודחף לקרוא וללמוד עוד ושוכחים אחרי המבחן, או שלא מצליחים לקשר ידע תיאורטי לבעיות בשטח.

אני חושב שיש יותר מדי בוגרים כרגע, וכמו שמישהו אמר מדובר בכשל שוק.

לגבי התאמה של עובד - זה לא פשוט. אני מניח שהייתי נוקט בשיטות הרגילות: הסבר על פרוייקט שהוא עבד עליו, הייתי שואל שאלות לגבי זה. הייתי שואל שאלות מקצועיות לא מכשילות רק בשביל לראות שהוא בעניינים ומתרשם מהסקרנות ומהתשוקה שלו למקצוע.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'ככה זה אצלי:'
ככה זה אצלי:
15/10/2011 | 14:35
5
19
האם תיכון נחשב רשמי? תכניות מעאפנות בבייסיק כילד? או אפילו בלוגו רחמנא ליצלן (FD 10...)

לא מחבב כ"כ עבודה עם בני-אדם (במסגרות כמו שירות/מכירות). מעדיף להיות איש אפור. הרגיש לי "טבעי".
יצאתי לטיול לארה"ב לאחר הצבא וכשחזרתי גיליתי שאחי כבר רשם אותי ללימודי תואר ראשון במדמ"ח. לא הבעתי התנגדות.
כשחושבים על זה - מבחינה יבשה להיות תכניתן לא רחוק כ"כ מלהיות קופאית: יושבים מול מקלדת ומסך ומקלידים תווים. אני קופאי תוכנה

הטובים מוצאים. גם הפחות טובים מוצאים. השאלה כמה זמן מחפשים. יש תקופות שהשוק בשל לספוג כמות גדולה של מתחילים לכל מיני משרות ויש תקופות
קשות יותר. בתקופות הטובות יותר זה כבר משתנה ממועמד למועמד. אני לקחתי את המשרה הראשונה שהוצעה לי מיד לאחר תום הלימודים. בדיעבד - הייתי צריך
לעשות ויברח כעבור שנה כמו שרבים מחברי הטובים עשו. אז כניסה בכל מחיר כדי להשיג ניסיון ונק' זינוק טובה יותר להמשך מחד, ומצד שני לא להתפשר על
בחירות מקצועיות בשנייה שיש את האפשרות לשפר למקום איכותי או לתפקיד שאכן ישפר את היכולות באופן ניכר.

לא בהכרח. אפשר לעשות אבחנה בין המקצועות השונים. אני לא חושב שמי שנכשל באינפי' או בליניארית אבל הוציא ציונים גבוהים בקורסי תכנות ובמבנה נתונים למשל
יהיה תכניתן גרוע. סטודנט שכלכל את עצמו לאורך התואר- קיימת סבירות גבוהה שהזמן שנותר לו ללימודים מופחת מאשר לכזה אשר נהנה מתמיכה.
בסופו של דבר מכיר לא מעט גם ללא תואר שהם די תותחים (ע"ע יוצאי יחידות צבאיות) וכו'.
אם השאלה מתייחסת רק לחסרי ניסיון - הרי שאפשר להתעלם מהחלק האחרון.

ראיון טכני, הצגת פרויקט ושאלות לגביו, ניסיון להבין כיצד ניתן לטייב את הפרוייקט, מבחר שאלות טחונות כדי לנסות להבין האם יש למי שיושב מולי באמת רצון להבין
ולהתעמק מעבר למה שהעבירו בלימודים. מבחן תכנות קצוב בזמן.
אחד הראיונות הכי הזויים שהיו לי היה מול בוגר חסר ניסיון שעשה הסבה מאדריכלות. שאלתי אותו לגבי הפרוייקט שלו וברגע שהזכיר את השותף ההוא שעשה א' והשותף
ההוא שעשה ב' - כבר עלה החשש שמעורבתו היתה פחותה, כמו גם הקושי שלו לתאר מה בדיוק עשה. כשעברתי לשאלות יחסית פשוטות בתכנות הוא התחיל להתפתל
ולהזיע. באמת שהיה מוזר ולא ברור - הרי הוא סיים 3 שנות לימוד. עשינו הפסקה של מספר דקות, שיירגע קצת, הלך לשתות, להתרענן, חזר ושוב - כלום...
התשובה שלו: "לא חשבתי שתשאלו אותי על שאלות בתחום הזה...חשבתי אולי שאלות על הניסיון שלי באדריכלות". עכשיו - מילא להיות לא מוכן - אבל להיות מספיק לא
נבון כדי לחשוב שתישאל על שאלות מהניסיון המקצועי שכלל לא קשורות לתפקיד הנוכחי - זה קצת מדאיג. הוא היה המועמד היחיד שלאחר ראיון ישבתי איתו על סיגריה
בחוץ ונתתי לו דגשים של מה אני מצפה ממרואיין, מה כדאי לו ללמוד, הפניתי אותו לפורום הזה בין השאר + נתתי לו את המייל שלי שייצור קשר ואעביר לו סגנונות של בחינות +
לינקים לחומרים רלבנטים. אחרי כל אלה הוא שואל אותי: "אז זה אומר שלא התקבלתי?". עצוב...עצוב...הוא גם לא פנה אלי לאחר מכן.

למה לפלוט? נניח ומישהו ירקן בבסטה, ונרקבו לו מספר ירקות - הוא יכול לזרוק אותם ואז לספוג ההפסד - הוא יכול להשאיר אותם ואז אולי לא יקנו ממנו כלום והוא - למכור את
הירקות הפחות טובים עם הטובים בתוך סלסלות כשהטובים מסתירים את הרקובים. במידה והתחלופה של הלקוחות שלו גבוהה מספיק - הוא מסודר - אחרת הרקובים
ידביקו את הירקות הטובים. אנלוגיה בשלושה שקלים לקילו

חזה גדול. אפילו מוגזם. ברצינות. אבל בבוגרת. בבוגר זה סתם ייראה מוזר.
מודה שפעם אחת העברתי מישהי לראיון מול המנהל שלי - גם שלא הבריקה - היתה יפה מאוד. לא אחד מהרגעים שבהם אני אמור להתגאות.
בוא נאמר שהמנהל שלי הרבה יותר נבון וקולט את מי שמולו ביחס אלי ועדיין העניק לה שעה וחצי (חצי שעה מעבר לנורמה) של ראיון. ככה יפה היא היתה
ולבסוף כשעשה בחירה מקצועית נכונה - יכולתי לראות את תחושת ההחמצה על פניו. שוין.
אם הדברים למעלה היו רק חצי נכונים הרי שהחיים שלי היו מעט פחות משעממים P-:
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-' אני מודה ומתוודה בעוונותי'
אני מודה ומתוודה בעוונותי
15/10/2011 | 15:34
4
19
גם אני העברתי פעם מתמודדת רק בגלל שהיא היתה כל כך יפה, וגם במקרה שלי המנהל שלי פסל אותה (והיתה לנו שיחה קצת מוזרה אחר כך).

אגב, עבד איתי גבר שנראה סוף הדרך - ואני מתכוון ברמה כזו שכשהוא נרשם לאתר היכרויות, האתר השתמש בתמונה שלו לעמוד השער.  התפקיד שהוא מילא בחברה בוטל (לא באשמתו) וזמן רב אחר כך עוד החזיקו אותו בעבודה ממש בצורה מלאכותית וניסו למצוא לו תפקידים מתחת לאדמה שהוא ימלא.  אז נכון שהוא היה בחור חיובי גם מבחינות אחרות, אבל אי אפשר לתהות אם זה שהוא נראה עד כדי כך טוב לא היה פקטור גם כן.  
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'יש מחקר'
יש מחקר
15/10/2011 | 21:33
3
15
מדעי (לא נראה לי שהוא ממומן ע"י חברה מסחרית כלשהי) שטוען שככל שבחור או בחורה נראים טוב יותר וגבוהים יותר - סיכוי ההצלחה שלהם בחיים גדל.
ניתן לראות (לפחות מעדות אישית) שבמשרות מסויימות בהייטק (לאו דווקא בתכנות) ישנם אנשים יפים יותר - למשל ב-HR.
לא ממזמן שמעתי סיפור מחבר שהחליט לחתום בחברה מסויימת כאשר היה לו כמה הצעות ביד כי הבחורה מה-HR שראיינה אותו נראתה כמו דוגמנית :)
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'זה קורה לא מעט בחברות הייטק'
זה קורה לא מעט בחברות הייטק
16/10/2011 | 06:52
1
124
ואני אומר לך לאור נסיון של ראיונות בעשרות חברות (ככה זה כשאתה עובד בחברה השביעית לאחר סיום לימודיך) - כמעט תמיד מנסיוני אשת כ"א היא נאאה פלוס במקרה הרע, ויפהפיה במקרה הטוב.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'רואה? לי היה מזל - כמעט לא פגשתי כאלו'
רואה? לי היה מזל - כמעט לא פגשתי כאלו
16/10/2011 | 10:03
12

ולמרות שאני נמצא בחברה השישית אחרי סיום הלימודים - רואיינתי רק פעם אחת על ידי "אשת כח אדם", ויצא לי לעבוד בפועל רק בשתי חברות שהיה בהם מנהל או מנהלת כח אדם (ובשני המקרים - הם והתפקיד שלהם הגיעו לחברה כמה שנים אחרי שאני הגעתי אליה). בכל החברות הקטנות שעבדתי בהן, לא היה תפקיד כזה, וגם לא היה מקום לתפקיד כזה.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'בעקבות המחקרים האלה'
בעקבות המחקרים האלה
16/10/2011 | 11:53
13
יש נוהג בתזמורות לבחון מועמדים מאחורי פרגוד. הוכיחו שגם בנגינה לבוחנים היתה העדפה למועמדים יפים.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'הגעתי בטעות. למרות שהייתי מילדי APPLE IIC ו'
הגעתי בטעות. למרות שהייתי מילדי APPLE IIC ו
15/10/2011 | 22:58
19
BASIC וספרי BUG ובצבא מתוך שעמום כתבתי אלגוריתמים לעצמי והייתי בכלל במודיעין שדה למדתי בכלל תואר ראשון בפיסיקה כי לא ידעתי מה אני רוצה להיות כשאני אהיה גדול.

עם תואר ראשון בפיסיקה אין מה לעשות ובדיוק הבועה התפוצצה. שנייה וחצי לפני שחזרתי לגור עם ההורים התקבלתי כפיסיקאי בחברה שזה בעצם אלגוריתמאי (מרמת התכנון ועד השורה האחרונה) וכך מצאתי את עצמי בעולם הזה. בעבודה הבאה כבר הצגתי את עצמי כמתכנת לכל דבר
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אני - '
אני -
16/10/2011 | 14:35
8
התחלתי להתעסק עם HTML בכיתה ח', אח"כ למדתי קצת CSS. בהמשך הלכתי למגמת מחשבים בתיכון וכבר היה לי ברור שאני רוצה ללמוד מדעי המחשב. אני בנאדם מאד ריאלי ואוהבת אתגרי מחשבה. התחום מרתק אותי ואני פשוט נהנית לתכנת...
בגדול תכננתי לעבוד בתחום של פיתוח תוכנה עם דגש על GUI, אבל כרגע אני בתחום של WEB, שזה כרגע PHP, HTML, CSS, JS (צד שרת + צד לקוח).
נראה מה יהיה בהמשך...
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'כל המתכנתים המאושרים דומים זה לזה'
כל המתכנתים המאושרים דומים זה לזה
16/10/2011 | 17:58
7
11
לצפיה ב-'ואתה?'
ואתה?
16/10/2011 | 19:28
6
15
מאושר? דומה לשאר?
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אני אומלל בדרכי שלי'
אני אומלל בדרכי שלי
16/10/2011 | 21:30
5
7
לצפיה ב-'תזכיר לי ממי הציטוט?'
תזכיר לי ממי הציטוט?
17/10/2011 | 12:37
4
3
לצפיה ב-'אאל"ט - טולסטוי'
אאל"ט - טולסטוי
17/10/2011 | 13:28
1
7
לצפיה ב-'אכן, השורה הראשונה של אנה קרנינה'
אכן, השורה הראשונה של אנה קרנינה
17/10/2011 | 13:40
4
לצפיה ב-'שיערתי שאת תעלי על הפרפרזה '
שיערתי שאת תעלי על הפרפרזה
17/10/2011 | 13:39
1
7
הצעירים של ימינו כבר לא קוראים ספרים
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'זה לא שכל האנשים בגילי קראו את אנה קרנינה'
זה לא שכל האנשים בגילי קראו את אנה קרנינה
17/10/2011 | 14:50
13
אני במקרה הייתי די תולעת ספרים,
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'גם די עתיק '
גם די עתיק
16/10/2011 | 22:01
2
16
אני די עתיק ( בחיים לא בפורום הזה - אותו אני בעיקר קןרא כבר כחודש)
:
* האם עסקתם בתכנות לפני שלמדתם זאת באופן רישמי או עסקתם בכך?

כשהתחלתי ללמוד ( 1983)   בטכניון כמעט ולא היו מחשבים בבתים לכן הלימודים האקדמיים היו בשבילי  מגע ראשון עם התכנות.
*     למה בעצם הגעתם לתחום ההייטק
         הנדסת  תוכנה בזמנו נשמע רעיון טוב - עבודה עם כנסה וביטחון.
*  ולמה לתחום הספיציפי שאתם עוסקים בו? האם בחרתם או זרמתם עם מה שהיה באותו רגע?
           מזל נטו. כשסיימתי השוק היה במצב רע, זרמתי עם מה שהיה בלי להבין בכלל לאן זה מוביל ( אני בתחום של מחבים גדולים)
*  מה אתם חושבים על אותם מתחילים שלא מוצאים עבודה? האם הטובים באמת לא מוצאים?
   זו שאלה מורכבת. היום לרוב הארגונים אין סבלנות לקלוט מישהו חדש. כשיש כבר משרה או תקן בדרך כלל מתקבל חבר של משיהו ממקום עבודה קודם והוא מן הסתם בעל ניסיון.
    בהחלט הייתי אומר שעדיף ניסיון על לימודים , בפרט שלי עדיין לימוד מכללה נראים פחות מלימודי תואר.
  * האם הציונים בתואר אכן משקפים את איכות העובד אחר כך?
    חלקית בלבד.  ציונים מאוד גרועים ועובדים מאוד טובים זה שילוב שלא קיים, כל השאר ייתכן בהחלט.
  *   כיצד לדעתכם נכון לבדוק התאמה של עובד חסר נסיון לחברה מסויימת?
        שלושה חודשים עד חצי שנת ניסיון ( בשכר נמוך)
  *   האם כל הבוגרים אמורים למצוא עבודה בשוק נכון להיום?
         כן , לפחות כאנשי QA . רמת הפיתוח של הקוד בארגונים היא עדיין נמוכה למדיי. זה אומר שאין מספיק תהליכי QA.
*   לחלופין האם שוק העבודה אמור לפלוט את הפחות טובים?
* מה אתם הייתם רוצים לראות אצל בוגר חסר נסיון בתור משהו שיבטיח לו עבודה?
אין דבר כזה. מציאת עבודה היא בעיקר עניין של מזל ותזמון
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'ברוך הבא!'
ברוך הבא!
17/10/2011 | 10:48
1
3
לצפיה ב-'תודה וברוכה הנמצאת'
תודה וברוכה הנמצאת
17/10/2011 | 23:02
3
לצפיה ב-'תשובות:'
תשובות:
16/10/2011 | 22:44
11
איך אתם נכנסתם לתחום? האם עסקתם בתכנות לפני שלמדתם זאת
באופן רישמי או עסקתם בכך?
אין איזה סיפור מיוחד, לא תכנתתי באמת עד לתואר, סיימתי את התואר והתחלתי לעבוד (תוך כדי תקופת המבחנים האחרונה)

בתיכון עשיתי מגמות מחשבים ופיזיקה, זה מה שהכרתי, אז זה מה שחשבתי ללמוד, לא קימפלתי תוכנה עד להלו וורד הראשון באוניבריסטה (שלא כמו כולם פה ששיחקנו בתכנות עוד בגיל 12) שיקול משמעותי היה הכסף, וזה שמסתבר שאני טוב בזה.
למה שאני עוסק הגעתי ע"י חיפוש עבודה, די לא רצית להתעסק בווב או בUI או בDB, כך שכמות המשרות היתה מוגבלת, בסופו של דבר אפשר להגיד שאני מתעסק בתקשורת וכותב בC++, סה"כ נחמד.

הטובים באמת מוצאים, בהנחה שהם יודעים להתראיין וכאלה. אין לי מושג מה להגיד למתחילים, תנסו יותר חזק אולי.

לדעתי כן, בקירוב, כמובן שיש מקרים לכאן ולכאן.

לתת לו לעבוד חודש, סתם לדעתי כמה ראיונות מקצועיים אמורים לשקף את היכולת של העובד (לפחות לתפקידים של בוגר)

אני מניח שהוא פולט, לא מכיר מספיק את שוק העבודה.

אני מניח שסקרנות ויכולת להתמודד עם חומר לבד.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תשובות של מתחיל'
תשובות של מתחיל
17/10/2011 | 02:53
1
28
* איך אתם נכנסתם לתחום?
צורך כספי (הופעתם של ילדים בחיי) + רצון לאתגר ועניין אקדמי (ביחס למשרת הוראה)

* האם עסקתם בתכנות לפני שלמדתם זאת באופן רישמי או עסקתם בכך?
רק בתואר גיליתי את עולם התכנות, אני מרגיש שיש לי חסרונות עצומים מול אלה שעסקו בזה בתור ילדים

*  למה בעצם הגעתם לתחום ההייטק ולמה לתחום הספיציפי שאתם עוסקים בו? האם בחרתם או זרמתם עם מה שהיה באותו רגע?
מה שהציעו לי זה מה שלקחתי (היה סף תחתון נמוך מאוד של משכורת ועדיפות גדולה למשרות בתחום התקשורת, מערכות ההפעלה או WEB)

* מה אתם חושבים על אותם מתחילים שלא מוצאים עבודה?
אני יכול לתת שתי עצות שאני מיישם בעודי עובד:
1. כתבו פרוייקט גדול (שאיננו לימודי) בתחום שמעניין אתכם או לחלופין, היכנסו לקרבים של טכנולוגיה שמעניינת אתכם. סביבות הפיתוח זמינות ואפשר לעשות כמעט הכל. זה מאוד מרענן וכיף לתכנת שלא במסגרת הלימודים. (כרגע אני כותב משחק, נהנה מכל רגע ואפילו מיישם ידע שלמדתי בקורס בגאומטריה חישובית).
2. עוד לא פגשתי אדם אחד שנהניתי לעבוד איתו והוא לא סקרן. אני מאמין שבתחום הזה סקרנות היא אחת התכונות החשובות והמושכות. גלו לגבי מה אתם סקרנים בתחום גם אם לא תעמיקו יותר מדי (נניח, אני עד עכשיו תוהה איך עובדות ספות סקריפטינג ללא קומפיילר?) השאלות שיעלו והתשובות שתתאמצו לגלות (אולי אפילו בעזרת הכלים שרכשתם בתואר) יתנו לכם עומק שיכול לשרת אתכם היטב בראיון מקצועי והלאה.

* האם הטובים באמת לא מוצאים?
אם הכוונה לאנשים עם ממוצע טוב - יתכן מאוד שהם לא מוצאים. אני מכיר כמה כאלה.
אם מדובר באנשים מעניינים וטובים, אני לא מאמין שהם לא מוצאים. ממה שראיתי עד כה המראיינים רוצים לראות את הדברים הבאים:
1. ידע בסיסי במבני נתונים ובעיות בסיסיות בתכנות  (כלומר, שהאדם היושב מולם למד משהו בשנה א)
2. גישה  לפתרון בעיות.
3. מעט מאוד ידע ספציפי למשרה.
4. אדם חי, מתקשר, מעניין,  שאיננו פלקט  
יש הרבה מאוד בוגרים עם ציונים גבוהים שנכשלים כשלון חרוץ בסעיפים 2 ו 4.

*האם הציונים בתואר אכן משקפים את איכות העובד אחר כך?
ככלל, ציונים בתואר משקפים אמביציה, מוסר עבודה ולעתים הבנה. נשמעות לי תכונות מועילות בעבודה.

* כיצד לדעתכם נכון לבדוק התאמה של עובד חסר נסיון לחברה מסויימת?
משימת תכנות לכמה ימים בבית ושאלה תיאורטית למחשבה.

*האם כל הבוגרים אמורים למצוא עבודה בשוק נכון להיום? לחלופין האם שוק העבודה אמור לפלוט את הפחות טובים?
היות שלא נדרשת כל תעודה או הסמכה לעבודה במקצוע הזה, אז כל אחד יכול להקים עסק וככה למצוא לעצמו עבודה. שמעתי על כמה חברות משחקים ישראליות שהצליחו בקטן אבל יפה ובעצם עובדים שם ארבעה - חמישה חברים שהחליטו לכתוב משחק. מי מונע מכל בוגר לעשות דבר כזה?

בתור מישהו שלא מזמן התראיין, לא נראה לי שאני יכול לענות על השאלה
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'תשובות של מתחילה 2'
תשובות של מתחילה 2
17/10/2011 | 19:35
7

* איך אתם נכנסתם לתחום?
בגיל די צעיר התחלתי לתכנת (DELPHI), המשכתי בקטנה עם WEB והיה די ברור שאני הולכת ללמוד מדמ"ח. לקראת סוף התואר (שנה שעברה) הציעו לי משרת סטודנט (חבר מביא חבר) ובגלל שאני ממשיכה לתואר 2 הלכתי על זה.

*  למה בעצם הגעתם לתחום ההייטק ולמה לתחום הספיציפי שאתם עוסקים בו? האם בחרתם או זרמתם עם מה שהיה באותו רגע?הלכתי על הדבר הראשון שהציעו לי, היה נשמע מעניין וזה באמת ככה

* מה אתם חושבים על אותם מתחילים שלא מוצאים עבודה?
יש כאן עניין של מזל - להכיר אנשים שיכולים להמליץ עליך, יש כאן עניין של כשרון - מי שטוב מצליח, אבל יש כאן הרבה מאוד עניין של נכונות להשקיע, גם במהלך התואר ובעיקר לפני כל ראיון - וזה המקום שבו אפשר להשתפר.

* האם הטובים באמת לא מוצאים?
מה זה טובים באמת? אם מדובר על אנשים עם ממוצע גבוה שגם מתכנתים מצויין (יחסית לבוגרים) וגם מתעניינים ובעלי מוטיבציה. כן הם מצליחים. מעבר לזה - אין לי מושג...

*האם הציונים בתואר אכן משקפים את איכות העובד אחר כך?
לא באופן ליניארי אבל סטטיסטית - אני חושבת שכן.

* כיצד לדעתכם נכון לבדוק התאמה של עובד חסר נסיון לחברה מסויימת?
לו רק היה אפשר לשכור לחודש ולהתרשם...
בכל מקרה, חידות הגיון זאת לא הדרך לדעתי.

רק הרגע סיימתי תואר ואני בטח לא במקום של המראיין אבל נראה לי שהתעניינות והתלהבות מהמקצוע.
עבודה בהיי-טק >>
לצפיה ב-'אוי, זה מעלה זכרונות נשכחים....'
אוי, זה מעלה זכרונות נשכחים....
17/10/2011 | 21:41
11
במהלך תואר ראשון עשיתי הרבה קורסים בסטטיסטיקה (מכל מיני שיקולים שהיום בלתי רלוונטיים לחלוטין). מהר מאד מצאתי את עצמי עסוק עד מעל הראש כעוזר מחקר של בערך חצי מהמחלקה לסטטיסטיקה והייתי עושה להם את כל עבודות התכנות ועיבוד נתונים. כשסיימתי את התואר אחד המרצים הזמין אותי לעבוד איתו באיזה מוסד ממשלתי. זה היה לי מאד נוח כי גם התעסקתי בדברים שעניינו אותי (ורק דברים שעניינו אותי - יכולתי להרשות לעצמי להיות פרימדונה) ומצד שני הייתה לי הרבה תמיכה והלכו הרבה לקראתי מה שאפשר לי לעשות תואר שני ולהוציא ציונים גבוהים מאד. השנים היו תחילת שנות התשעים והתחרות מצד השוק הפרטי לא הייתה כל כך אטרקטיבית כמו היום. בסוף שנות התשעים בזכות הציונים הגבוהים וההישגים המקצועיים (בגלל שבאתי בגישה של ראש גדול, ההתקדמות שלי באותו מוסד הייתה מטאורית) קיבלתי מילגה לאחת האוניברסיטאות הטובות בעולם וארזתי את המשפחה הצעירה ונסענו לחו"ל איפה שעשתי תואר שני נוסף, הפעם במערכות מידע. כשחזרתי לארץ בסוף התואר כבר היו אלה ימי הבועה העליזים ומצאתי עצמי מחוזר מאד על ידי מעסיקים. התחלתי לעבוד בתפקיד ניהולי בכיר בסטארט אפ מאד יוקרתי באותה תקופה שהיה בדבר הכי בארץ בזמנו ומה שאומרים, משם כבר הכל הסטוריה.

לאורך תקופה מסויימת העסקתי הרבה מאד בוגרים חסרי ניסיון. מה שהיה לי חשוב מאד לראות היה רצון אמיתי ללמוד, נכונות לעבוד קשה ומידה רבה של התלהבות ומחוייבות לחברה. מצידי הצעתי לבוגרים הכשרה 1st class והקדשתי המווווון זמן ואנרגיה להכשרתם. כיום אני כבר כמעט שלא מעסיק בוגרים טריים מכמה סיבות. קודם כל כי אני עצמי כבר עובד בעיקר ביעוץ ופחות בניהול צוותים רבגווניים. שנית הבוגרים של היום מאד שונים מהבוגרים של פעם. היום מגיעים מאד מפונקים, עם פאסון, דרישות שכר לא ריאליות בעליל ובגישה כללית שהם עושים לי טובה כשהמצב בעצם הפוך. גם המחוייבות נעלמה לה מהעולם. שומעים הרבה סיפורים גם בפורום זה וגם מחוצה לו על בוגרים שלא מתמידים. קורה לי בתדירות די גבוהה שחבר או חבר של המשפחה מבקש ממני לדבר ולכוון את הבן שלו שרק סיים תואר (במילים אחרות לעזור לו למצוא עבודה). לפעמים אני פוגש חברה עם גישה כל כך בעייתית שאין שום מצב שבעולם שאני הולך להמליץ למכרים שלי עליו ומנסה לדחוף אותו.
עבודה בהיי-טק >>

הודעות אחרונות

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ