שמן זית מזיק?

dan912

New member
שמן זית מזיק?

בסרטון הזה ובדף הזה אומרים ששמן זית (או מכל סוג שהוא) מזיק ללב ושכל ההמלצות על שמן זית הם מוטעות
זה נכון? ואם כן אז איזה שומן אמורים לצרוך כדי לספוג רכיבים שנספגים בשומן כמו ליקופן מעגבניה?

gidishemer

New member
לא, זה לא נכון

כמובן שלא צריך להיסחף בצריכה של שמן, כל שמן שלא יהיה, אבל הרבה מההפחדות של אותו בחור מוגזמות לחלוטין. אותו מיק הוא קוטף דובדבנים ידוע שבאופן גלוי מצהיר על כך (וחושב שזה בסדר)

dan912

New member
למרות ההרצאה של הפרופסור?

שהשמן חוסם את התא נדבק לעורקים ומעלה LDL וכו זה באמת נכון?
השאלה אם השמן זית תורם משהו או שהוא רק עדיף על שמנים אחרים

gidishemer

New member
קודם כל, מילה על אותו פרופסור

אם אתה מתייחס לסרטון של אותו בחור (מייק) ולקטעים הקצרים מתוכו שבו מופיעה אדון מייקל קלפר, אז תנוח בשלום. קלפר הוא אחד הדמגוגים הגדולים, לא רק בתחום שמן הזית. יש קליפ אחר שהוא אנטי שמן זית שקלפר הוא הכוכב הראשי בו כשהוא מצולם בהרצאה שהוא נותן. החלטתי פעם שאני אקשיב לכל ההרצאה. בשתי השקופיות הראשונות הוא מתאר מאמרים ומצטט אותם כולל לתת את המקורות. היו שם דברים שנשמעו קצת לא הגיוניים, אז החלטתי לבדוק את המקורות ומסתבר שהוא המציא, פשוט המציא. במאמר הראשון לא נאמר מה שקלפר אומר (אני לא מדבר על הסקת מסקנות שונות של קלפר, אני מדבר על ציטוטים של דברים שלא היו) ובמחקר השני דובר בממצאים לחלוטין שונים ממה שהוא כתב. בקיצור, הוא לא מישהו שהייתי סומך עליו.
עודף שומן, לא שמן, לא ״נדבק״ לעורקים אבל כן יכול לחסום כניסת סוכר לתאים מסוימים על ידי עכוב מעבר סיגנלים (לא על ידי חסימה פיזית). הדגש פה הוא על המילה עודף. במצב של עודף שומן, למשל במשקל עודף חריף, אכן יהיו לזה השלכות. זה לא המצב מאכילת מספר כפות שמן זית ביום.
אם אתה רוצה פירוט על הטעויות בסרטון, אז הנה סרטון ביקורת. אני בדרך כלל לא אוהב להמליץ על סרטונים באשר הם, אבל אחרי שיצא לי לבדוק מקרים אחרים שבהם היא התבטאה, אני סומך עליה הרבה יותר מאשר על אותו בחור:
https://www.youtube.com/watch?v=_nfStqAb9_0&t=
https://www.youtube.com/watch?v=mWpEAnnHvjY

dan912

New member
מזל שיש את הפורום

ההסבר הזה נשמע יותר הגיוני מהסרטונים המבלבלים האלה
כמעט חתכתי משמן זית לגמרי וגורם לאוכל להיות תפל מזל ששאלתי

gidishemer

New member
ופה בדיוק הבעיה עם אותן המלצות מופרכות

גם אם שמן זית היה בעייתי קצת, אם בסופו של דבר מישהו נמנע מסלט טוב כי הוא מרגיש שהוא צריך לשים קצת שמן, אז הכל מתפספס

dan912

New member
מסכים

אולי ההמלצות האלה רק בגלל ה100 קלוריות בכף שמן כנראה למי שיש מקום ל100 קלוריות האלה בתפריט לא תהיה לו בעיה לשלב אותו

tgranot

New member
זאת בדיוק הסיבה להצליב עדויות.

נכון להרבה תחומים בחיים.

baruche1

New member
שמן זית

שמן זית כבישה קרה 8% -5% חומציות מעולה לגוף/ טוב לבישול וטיגון
שמנים שעברו פיסטור כבר לא שמנים
שמן קוקוס גם מעולה .
רק בריאות.

היכנס :eek:pen-all.co