זהירות עם B12

diday

Member
זהירות עם B12

לא היה לי זמן להתעמק בידיעה העיתונאית ולכן עדיין לא בדקתי את המחקר שעליו מדובר.
בקיצור: לקיחה של B12 כויטמין בודד מעלה, ככל הנראה, את הסיכוי לסוגי סרטן מסוימים. לקיחה של B12 כקומפלקס עם ויטמינים אחרים פחות בעייתית.

הידיעה מעיתון (רציני, לא למה-נט שנקרא אצלכם לעתים טמקא) מאתמול, אבל זכורה לי במעומעם כבר כמה שנים.

1Shir

New member
כל המומחים הסבלניים של הפורום, אם אתם כבר כאן נדרשים

לסוגיית הבי12 המסרטן
(כ"כ הרבה דברים מסרטנים, להתחיל לנסות להחליט לגבי כימו/הקרנות/כן/לא כבר עכשיו?!
)

אז גם לי יש שאלה, קצת יותר קלילה

זוכרת שאתם טולרנטיים גם לשאלות סמי-מוזרות

לגבי ויטמין D
האם יש טעם לקחת אותו גם בימים שבהם אני נחשפת לאור השמש?
(בבדיקת הדם האחרונה נמצא אצלי חוסר, אז אם החומר שבכדור נקלט בנוסף למה שנקלט מהשמש, אז נראה לי שיש טעם לקחת גם וגם)

Gidi Shemer

New member
אגירה של ויטמין די היא לא עניין של יום כזה או אחר

אלא תהליך ארוך. גם אם נחפשת לשמש ויצרת מספיק ויטמין (מה שלא בטוח כלל ועיקר), אז את צריכה לבנות מאגרי ויטמין. אם יש לך חוסר, כדאי לקחת תוסף ולבדוק מדי פעם

Gidi Shemer

New member
אם אפשר לראות את המקור, אשמח להתייחס

אי אפשר להתייחס לידיעה שאני לא מכיר. זכור לפחות איזה עיתון?

diday

Member
עיתון גרמני, כך שאני משער שלא יעזור לך

אנסה לתת קישור למחקר בימים הקרובים

RSPA

New member
בינתיים תן בבקשה קישור לידיעה בעיתון הגרמני.

Gidi Shemer

New member
תודה ל- rspa על הקישור

הורדתי את המאמר המלא. אני קצת עמוס מדי בעבודה בשביל להגיב, אבל מבטיח להגיב מאוחר יותר.
בינתיים, שורה תחתונה- אפשר לצאת מהמקלטים ולהוריד את הדגל השחור. זה בסדר. אפשר להמשיך לקחת תוסף.
פרטים בהמשך

Gidi Shemer

New member
טוב, אז קראתי את המאמר המלא

אני אנסה לצרף אותו מחר למתעניינים.
אני אתחיל בנקודה אחת בעייתית שמאד מקשה על קריאה ביקורתית של המאמר. במקומות מסויימים במאמר מדובר על רכוזי בי- 12 של 55mg/day ומעלה ובמקומות מסוימים הם מציינים 55ug/day. מיקרוגרם מול מיליגרם. סה״כ הבדל של פי אלף....

לפי ההשוואות שלהם בדיון לעבודות קודמות נשמע שהמיליגרם הוא המספר הנכון. אם זה נכון, אז באמת שאפשר לגמרי להירגע. מדובר בריכוזים מאד מאד גבוהים. הם גם מציינים שבמחקר התערבותי שנעשה בעבר לא היה קשר בין בי-12 לסיכון לסרטן ריאה והם מעלים את ההשערה שיתכן וזה בגלל הריכוזים המאד שונים. במחקר ההתערבותי דובר על 0.4 מג ליום (שזה פחות או יותר הרכוז שאנשים לוקחים כתוסף). פה מדובר ב- 55. זו פשוט כמות עצומה.

מעבר לכך, חשוב לזכור שמדובר במחקר תצפיתני שכולל אלפי פקטורים שלא נשלטים ויכולים להראות תמונה מעוותת של קשר למרות שאין קשר אמיתי. זה מה קרוי בעברית ערפילנים ובלעז- confounding variables. נוסיף לזה שבשביל מחקר מהסוג הזה גודל האפקט הוא לא משהו משהו.
ובנוסף להכל- הם בודקים אנשים שהשתמשו בעבר בויטמין וכאלו שמשתמשים כעת. אלו שמשתמשים כעת לא הראו בכלל קשר לסרטן. זה רק אלו שהשתמשו בעבר.
ואז הם בודקים אנשים שמעשנים כעת, אנשים שעישנו ב- 10 השנים האחרונות וכאלו שעישנו לפני יותר מ- 10 שנים. הם לא בדקו לא מעשנים כי לא היו מן הסתם מספיק חולי סרטן ריאות. רק בקרב אלו שמעשנים כעת, לתוצרות של התוסף בריכוזים של 55 מג ליום היו משמעות סטטיסטית. אלו שעישנו בעבר, אפילו עם 55 מג של בי 12 ליום, לא הגיעו לתוצאות עם מובהקות סטטיסטית.
בקיצור, תמשיכו לקחת תוסף בי 12 ואל תעשנו.

RSPA

New member
תודה רבה גם על הניתוח וגם על צירוף המחקר השלם.

לפי זה, כך נראה, זה ממש לא משמעותי לנו.
אם המינון המקובל לתוסף תחת הלשון הוא 1000מק"ג (1 מ"ג) ליום , אז כמויות של פי 50+ הן לא שגרתיות וחריגות ביותר.
מסכים איתך שוב שחשוב לא לעשן. אני עדיין לא הצלחתי להיגמל....

RSPA

New member
ותוספת...

לעומת זאת, אם כוונתם למינון של 55 מק"ג (ולא מ"ג) ליום - זה נוגע לנו מאוד.
שכן בטבלית מציצה אחת תחת ללשון (כפי שציינתי קודם) יש קרוב לפי 20 מהמינון הגבולי שהם ציינו. המינון המעשי הוא גבוה מידי גם אם ניקח בחשבון שלא כל ה 1000 מק"ג שבטבליה נספג.
זה ראוי לתשומת לב.

Gidi Shemer

New member
כן ולא

אם מדובר במיקרוגרמים, ואני מנחש שזה המצב כי לא רואה סיטואציה שאנשים צורכים 55 מג ביום, אז זה אמנם רלבנטי מבחינת הריכוזים אבל עדיין לא אומר הרבה. לזה התייחסתי בנקודות האחרות שכתבתי עליהן.
ייתכן ולמי שעדיין מעשן יש באמת עוד סיבה לדאגה, אבל מהנתונים הספציפיים במחקר הזה לא הייתי נבהל במיוחד. אגב, לגבי חומצה פולית, זה דווקא לא מפתיע במיוחד ומסתדר עם ההגיון. אם יש מישהו שיש אצלו כבר התחלה של פעילות סרטנית, הוספת חומצה פולית (וייתכן וגם בי 12, מי יודע) עלולה ״לעזור״ לתאי הסרטן בשגשוגם. לא סתם תרופות אנטי-פולאטיות הן תרופות כמותרפיות, למעשה התרופות הראשונות כנגד סרטן

Gidi Shemer

New member
ושיהיה בהצלחה עם הגמילה

גם אני עישנתי ולגמרי מבין את הקשיים להתנתק. לי זה עבד רק בפעם השלישית שניסיתי. זה בהחלט לא קל. מה לעשות והחלטות לעשות דברים טפשיים עושים בגיל שבו הטיפשות לגיטימית...

למעלה