טבעונות אינטלקטואלית

grimmjow

New member
טבעונות אינטלקטואלית

אני נמצא כעת במקום בחיים שבו אני נאלץ לאכול מכל הבא ליד, כולל מוצרים מן החי. אני משתדל להימנע מבשר.

למעשה, ניצבת בפני הבחירה כן לחיות טבעונות מלאה אם ממש אשקיע מאמץ כביר, אבל הבעיה היא שהטבעונות שלי איננה רגשית אלא אינטלקטואלית במהותה. אני *יודע* את כל הסיבות להיות טבעוני אבל אין לי גרם של מניע רגשי. אני לא מרגיש אשמה או כל דבר כזה או אחר לאחר אכילת בשר או כל דבר מן החי.

מה דעתכם על טבעונות אינטלקטואלית לבין טבעונות רגשית? זה די מעציב אותי שאין לי את הנחישות שיש לטבעונים הרגשיים. האם מישהו פה אוכל ממניעים שכליים גרידא?

האלזה

New member
כן, לפעמים הבחירה שלי נובעת ממניעים רציונלים בלבד

לא תמיד הבחירה שלי מונעת מרגש או גועל.
הבחירה היא קודם כל מושכלת ונובעת מתוך ההבנה שאין לנו זכות לפגוע בבע"ח.
לא רואה בגישה הזו בעיה.
מה שחשוב במקרה הזה הוא איך שבע"ח מרגישים, ולא איך שאני או כל טבעוני/ת אחר מרגיש/ה.

b88

New member
אני אישית לא הורג מקק שנמצא אצלי בבית, אבל.......

וגם לא מבין למה אנשים הורגים זבובים שמפריעים להם, או מקקים.
לאן נעלמה הטבעונות.
&nbsp
אני חושב שזה עניין יחסי, האמת היא לפעמים יחסית.
&nbsp
כי אחרת, מי שהורג זבוב הוא נא*', ומי שששותה חלב הוא נא*י ומי שאוכל בשר הוא נא*י.
&nbsp
אבל גם לצמחים יש רגש, שהרי עשו מחקר, וכשמגיע הבעלים של הצמח להשקות, כשהוא רק מתקרב, הצמח כבר מתרחב ומבחין בזה... והצמח יודע שבסוף יאכלו אותו... אבל הצמח עדיין שמח מזה..

דייהטסו

New member
לתפיסתי אין מערכת ערכים שמבוססת על אינטלקט בלבד

מערכת ערכים דומה לתורה מתמטית. יש ערכים שנובעים לוגית מערכים בסיסיים וישומם לאור המציאות. בסופו של דבר טבעונות מתבסס על ערך אחד בסיסי - אפשר לכנות אותו ולנסח אותו בצורות שונות - חמלה, אהימסה, לא תרצח, לא תגרום סבל, ואהבת לרעך כמוך. זהו כלל הזהב שקיים בכל חברה אנושית, ביחד עם התובנה שכל בעלי החיים רגישים ומסוגלים לסבול, ולא רק בני האדם.
מה המקור של הערך הזה? אפשר להסביר אותו אבולוציונית, פסיכולוגית, אבל זה בעיני לא מעניין כאשר אתה רוצה לברר את מערכת הערכים שלך. הכלל הזה הוא ערך יסודי, שמבוסס על רגשות.

grimmjow

New member
טבעונות שלא נובעת מרגש כלפי החיות

אני טבעוני כי אני מבין שזה רע להרוג ולאכול חיות או לקחת להן את התוצרת שלהן. אין לי בעיה עם זאת לאכול המבורגר, פיצה או חביתה למרות שאני מעדיף שלא. לעומת זאת הטבעונים ה"אמיתיים" הם הארדקור ופועלים מרגש כלפי החיה ולא מסוגלים אפילו לחשוב על האפשרות של לאכול דברים כאלו. נקודת המבט שלי לפחות...

nivtol1729

New member
אצלי אין הפרדה

אני אדם רציונאלי, וגם הרגשות שלי הם בעלי בסיס אינטלקטואלי ביסודם.
אני מבין שכל עוד אני צורך מוצרים מהחי אני גורם לסבל ומוות, וההבנה האינטלקטואלית הזו היא לכשעצמה רגשות האשם שלי.
אני מבין שבעלי החיים סובלים סבל כזה שעדיף למות מאשר לחוות אותו אפילו יום אחד, וההבנה הזו היא הרחמים שלי.

לגבי השאלה שלך - אני לא חושב שיש עם זה בעיה עקרונית (הרי המטרה פה היא בעלי החיים, להם לא אכפת מה הסיבה שאוכלים או לא אוכלים אותם), השאלה היא האם יש לזה השלכות - אם אתה אומר שבגלל זה אתה מרשה לעצמך לחטוא ולאכול מוצרים מהחי, אז כן, יש עם זה בעיה.

קרנף לבן 1

Well-known member
מנהל
רגש ושכל הולכים ביחד.

השכל הוא בעיקר בטבעונות בריאותית הרגש רחמים על בעלי חיים

למעלה