מערכת יחסים עם לא-צמחוני

TempGuest

New member
מערכת יחסים עם לא-צמחוני

היי לכולם

אני צמחונית כבר כמעט 14 שנים (מאז הילדות) אבל אף פעם לא באמת הפריע לי שיש אנשים שכן אוכלים בשר.
הגישה שלי היא לעשות מה שטוב לי ומתאים לי ושכל אחד יעשה ככה.
בגלל זה גם אין לי בעיה שאחרים יאכלו לידי בשר (בדיוק כמו שהם לא יאמרו לי לא לאכול את מה שאני רוצה).
מה שכן, לא אלך למסעדת בשרים ואני לא ארצה שמישהו יספר לי על כמה טוב הבשר שהוא אוכל/אכל וכו׳. באותה מידה שאני לא מתחילה להסביר את דעותיי על תעשיית הבשר.
איש איש באמונתו יחיה

בני הזוג שהיו לי בעבר היו כולם אוכלי בשר וזה היה בסדר כי אף אחד לא נכנס לצלחת של השני והייתה הבנה משותפת.
לפני כמה זמן הייתה לי מערכת יחסים עם צמחוני ודעותינו היו זהות ופתאום נגלה לעיניי כמה שאני מרגישה יותר טוב לצאת עם מישהו שחולק איתי את אותה אידיאולוגיה לגבי בעלי חיים. זו הייתה סוג של ״הקלה״ נגדיר את זה ככה...
מאז, נהיה לי קשה (ביחס לעבר) לצאת עם אוכלי בשר, שלצערי מהווים את רוב האוכלוסיה. מצד שני זה לא מה שיגרום לי לפסול בן אדם על מה שהוא.
עכשיו אני מוצאת את עצמי יוצאת כבר מספר חודשים במערכת יחסים רצינית עם בחור שמאד אוהב בשר, בהתחלה הוא היה משתף אותי על דברים שקשורים לזה אבל הבהרתי לו כמה שזה עושה לי רע ומאז הוא הפסיק ומכבד את דעותיי.
אבל.... לפעמים עדיין מאד קשה לי עם זה...
אני יכולה להבין את האהבה לבשר, אני בעצמי מאד אהבתי בשר והיה לי נורא קשה להפסיק אבל בעלי החיים יותר חשובים לי והחוסר רצון לתמוך בתעשייה הזאת מתעלה על כל חשק שיש לי לאכול את הדברים האלה.
בעצם אני לא יודעת מה אני מנסה לומר עם כל זה. אין לי כאן איזהשהי שאלה ספיציפת, אבל אני אשמח לשמוע סיפורים דומים והזדהות, לדעת שאני לא היחידה שאמנם יוצאת עם אוכל-בשר אבל לא בדיוק מרוצה מזה...
האם זה אפשרי להמשיך ככה בטווח הארוך? משהו משתנה בגישה של אחד הצדדים?
לפני שיצאתי עם הבחור הצמחוני זה באמת לא הפריע לי בשום צורה. אבל פתאום לדעת שיש ״משהו אחר״ שינה לי את התפיסה.

אני חייבת להדגיש שאין לי שום כוונה לנסות לשכנע את הצד השני בדיוק כמו שהוא לא מנסה לשכנע אותי כן לאכול בשר.

subatoi

New member
ברוכה הבאה.

שאלה טובה.
היו על כך דיונים רבים בעבר ואנשים שיתפו חוויות, תוכלי לחפש בארכיון.
אין ספק שזה לא קל וההחלטה מה לעשות היא שלך. יש מי שזורם עם מצב כזה, יש מי שיודע שהוא לא יוכל להיות עם מישהו שאין לו לפחות הבנה לצד שלך, או מודעות בסיסית, או מודעות מתפתחת, גם אם זה קורה בהדרגה.
גם אם את לא מנסה לשנות אותו, העניינים רגישים.

הכי חשובה היא התקשורת. אולי אתם צריכים לדבר על זה ולהבין איפה כל אחד עומד. זה יעזור קצת יותר להבין לאן זה הולך.

האלזה

New member
מבינה אותך מאוד - זהירות חפירה

לצערי, אף אחד מאיתנו לא יכול באמת לעזור לך בהחלטה הזאת. ככל שתנברי בסיפורים תמצאי שאין תשובה אחת נכונה וזה בעצם תלוי בעיקר בשאלה עד כמה זה מפריע לך.
אספר לך שמהמקרה האישי שלי, למדתי.
בעבר הייתי עם קשר עם מישהו שכמעט טבעוני. טבעוני לידי, טבעוני ברוב הזמן כשלא לידי, כמעט טבעוני בגללי, אבל לא באמת הפנים את הנושא. הדיבור שלו על הנושא והתפיסה שלו נשארו אותו דבר. לפעמים הייתי חושבת שהוא עושה יותר נזק לטבעונות עם כל הקשים שלו ושהיה עדיף מבחינה הסברתית שלא ינסה בכלל.
ככל שהעמקתי והרחבתי קשרים עם חברים טבעונים, הפער היה בולט יותר והנסיון להתעלם מהפער הזה הפך לעול.
עם הזמן זה גרם לי להעריך אותו פחות ופחות, ובמקביל זה התחיל להלחיץ אותי (אם האוכל טעים לו, אם אני יכולה להפתח באמת בלי שהוא יחשוב שאני קיצונית, אם אני יכולה לשתף אותו בדאחקות טבעוניות בלי שיעלב...).
מנקודת מבט הנוכחית בקשר עם טבעוני, המחיר שקשר "מעורב" גובה יקר מדי בשבילי.
זו הקלה אדירה עבורי להיות בקשר עם מי שרואה את הטבעונות כנקודת החוזקה שלי, ולא להפך, ושיכול להבין אותי באמת.
&nbsp
אגב, את כותבת על המצב כאילו הוא סימטרי: הוא לא מנסה לשכנע אותך לאכול בשר ולכן את לא תשכנעי אותו. הרטוריקה הזאת מוכרת אבל היא לא נכונה בעיני.
אי איכלת בשר לא פוגעת באף אחד ואין סיבה שינסה לשכנע אותך, לעומת המצב ההפוך.
אני לא בהכרח מציעה לך להתחיל לשכנע אותו, רק שלא הייתי מצדיקה את זה באמצעות סימטריה, כי אין פה סימטריה.
באותו אופן, טבחונים נוהגים להשתמש בביטוי "להכנס לצלחת" ואני רואה שאימצת גם את הביטוי הזה

זה ביטוי שמשטיח ומרדד את המהות של המאבק לזכויות בעלי חיים.
האם היינו מקבלים טענה מגנב "צאו לי מהכיס"?
או מהורה מכה "צאו לי מהבית"?
יש כאן פגיעה חמורה בבעלי חיים, לא מדובר על התערבות בחיים אישיים של מישהו אלא התערבות בפגיעה בבע"ח כאידיולוגיה. ברגע שמערבים מישהו אחר והוא נפגע, זה כבר לא עניין אישי.
מה שעומד מאחורי הטענה הזאת הוא "שכל אחד יתעסק בחיים שלו ולא יגן על אוכלוסיות נחלשות". זה מסר מאוד בעייתי שאנחנו לא מקבלים בתחומים אחרים.
גם במקרה הזה אני לא בהכרח מציעה לך להעיר לאחרים על הצלחת שלהם, אלא לשקול להוציא ביטויים מדכאים כמו אלו, בדיוק כמו שהוצאת מוצרים מדכאים מהצלחת...
בכל מקרה שיהיה המון בהצלחה ואת מאוד מוזמנת לעדכן אותנו איך התפתחו הדברים בטווח הקרוב והרחוק.

TempGuest

New member
תודה על התגובה, אני מבינה את מה שאת אומרת

אבל אני לא מסכימה איתך עם ההשוואות של הגנב וההורה המכה כי אלה הם דברים לא חוקיים (ותאמיני לי כשאני אומרת שהלוואי! שתעשיית הבשר לא הייתה חוקית, אבל זה לא המצב...)
תראי, הוא בא מתרבות שונה, שבה בבית שלו אכילת בשר זה חלק גדול מאד מהמסורת וזה לא משהו שאפשר לשנות (אני בטוחה שאת מכירה אנשים כאלה בעצמך). אני בעיקר לא נכנסת לוויכוחים כאלה כי אני חוטפת כאלה עצבים שאני לא שולטת בעצמי.
ומה שקורה בנוגע ל"שכל אחד יתעסק בחיים שלו ולא יגן על אוכלוסיות נחלשות", אני מצטערת אבל זה באמת מה שקורה בחיים האמיתיים.... ממש לא רק עם בעלי חיים.
כל אחד עושה מה שהוא יכול, אבל אי אפשר לעזור לכולם.
כמו שאני צמחונית, אבל לא טבעונית. עם כל אהבתי לבעלי חיים, אני מאד בררנית באוכל ואם אהפוך לטבעונית (וניסיתי כבר שלוש פעמים) אני פשוט לא אתקיים על כלום.
אז הפסקתי לאכול ביצים והפסקתי לשתות חלב וכל מיני ויתורים שכאלה...
&nbsp
בבית שלי אני מכינה לו רק צמחוני ואם הוא רוצה לקנות לעצמו משהו בחוץ זה בחירה שלו.
&nbsp
אגב לדיונים כאלה יש נטייה לקחת צד תוקפני אז אני רק רוצה לומר שהכל פה נכתב ברוח טובה

האלזה

New member
חוסר החוקיות ממש לא רלוונטי לעניין זה

העניין הוא רידוד של הטענה, הפיכת הדיון לעניין פרטי והתעלמות מהנושא המוסרי, מהפגיעה. לא השוותי בין גניבה לאכילת בשר, כך שעניין החוקיות לא רלוונטי. אם זה עדיין לא מובן, דמייני את אותה הלוגיקה הכושלת עבור פגיעה חוקית, אוקיי? נגיד חרם על נער/ה שמוצדק בטענה של "צאו לי מהסמרטפון".
מאכלי בשר הם חלק מסורתי של רוב התרבויות בעולם, כך שאני לא מסכימה עם הטענה הזאת (והאמת שגם לא הבנתי למה כתבת אותה. לא הצעתי לך לנסות לשכנע אותו
).
&nbsp
לגבי מה שכתבת "אני מצטערת אבל זה באמת מה שקורה בחיים האמיתיים" , אני ממש לא מסכימה. את רואה שמישהו מכה את הכלב/ ילד/ אישה שלו ברחוב וזה עובר בשתיקה וכולם עוצמים עיניים ואומרים "שכל אחד יתעסק בשלו?".
זו סיסמה שנשלפת רק כשלא רוצים להתעמת עם סוגייה מוסרית מסויימת.
&nbsp
לגבי הטבעונות שלך, ניסית את אתגר 22? מכירה את הפרוייקט הזה?
&nbsp

אני חושב שאת לא כל כך מודעת לחשיבה של אוכלי בשר

היה אולי נכון לחשוב שאכילת בשר תפריע לבן הזוג הצמחוני
אבל זה הפוך , אי אכילת בשר מפריעה לבן זוג הלא צמחוני יותר
כלומר גם הם פנאטים בעמדה שלהם .
מה יקרה כאשר תצטרכי להכין לו אוכל ? אפילו במינימום לפתוח קופסת טונה ולהכין סנדוויץ .
גם כך יש בעיות התאמה שלא כוללות את הנושא הצמחוני .
למשל לדעתי : האשה הכי יפה בעולם נועה תשבי, מסתבר שהתחתנה עם גבר
שגם אוהב גברים, כיום היא גרושה .
בא לומר : בחירה לא נכונה של בן זוג וזה קורה הרבה , יותר מידי הרבה .
אני חושב שתשימי את האהבה בצד, אפשר להתאהב שוב ותבחרי בן זוג
מתאים יותר מבחינת הצמחונות, כי זה קטע חשוב .
או לחלופין תבדקי את הקשר הנוכחי שלך בזכוכית מגדלת ולאורך זמן .

Gidi Shemer

New member
״אי אכילת בשר מפריעה לבן זוג הלא צמחוני יותר״??

זה נכתב כהנחת מוצא או שמתייחס רק לחלק מאוכלי הבשר?

כי אני מכיר די הרבה אוכלי בשר שממש לא מפריע להם שבני הזוג שלהם הם צמחונים או טבעונים

יש הרבה יותר פנאטים מאשר כאלו שיקבלו בן זוג צמחוני

זה לא רק חד צדדי , לא נתקלת בכאלו שצמחונים עבורם זה עוף מוזר ?
אשתי כמובן מקבלת את היותי צמחוני אבל גם היא אומרת חבל שאתה לא אוכל בשר
יש לי הרבה מתכונים שאני לא יכולה לבשל לך . ( הרפרטואר שלה יותר גדול בבשרי)
אני נמצא במדינה שבה בכל דבר שמים בשר , בסלט תפוחי אדמה ( סלט אוליביה )
בפיצה ,
מוצרי "טבעול" אין בכלל , אני בקושי מוצא נגיסי סויה , יש קצת חלב סויה במקומות מסויימים .
בא לומר ישראל היא קטנה ולא מדד לכלום .

Gidi Shemer

New member
אני לא גר בישראל

ייתכן ומה שציינת נכון לאיזור שאתה גר פה, אבל זה ממש לא נכון למקומות אחרים וזה נכון גם לכותרת בפוסט הנוכחי

אני חי עם אוכלי בשר כל החיים שלי גם כצמחוני

גם הבנות שלי , רק אחת מהן הצעירה , לאחר הצבא החליטה שהיא צמחונית .
באיזה שהוא מקום למרות שהמבחינה הזו אין לי שום בעיה עם אשתי
יש באיזה מקום בלב נקודה שכן הייתי רוצה שבת זוגי תהייה צמחונית
כאמור אני נמצא במקום שצמחונים זה זן נדיר .
לכן אני חושב שכדאי לייעץ לצמחונים להתאמץ ולבחור בני זוג צמחונים .
במיוחד שבישראל זה לא מצרך נדיר .
אהבה זה לא המדד היחיד והוא יכול להשתנות עם הזמן , היום אוהבים בעתיד לא
הפרמטרים האחרים של החיים המשותפים פחות משתנים .
(נתקלתי באוכלי בשר שלא רצו בני זוג צמחונים )

The Blue Fairy

New member
אני רק יכולה לספר

שבעלי (הטבעוני מזה 15 שנה) ואני (אוכלת בשר) נשואים באושר ב4 שנים האחרונות, ויחד סה"כ 9 שנים
זה דורש תקשורת מצוינת, התפשרות (הוא לא מבשל לי, אני מבשלת לו. יש מוצרים לא טבעוניים במקרר), הרבה התחשבות ובעיקר - רצון.
כשרוצים אפשר לעשות הכל :)

The Blue Fairy

New member
לא כזה מסתבך, כמו שאמרתי - הכל מבוסס על תקשורת

גם על זה דיברנו ועשינו בינינו את ההסכמים שלנו
&nbsp

l coyote l

New member
מניתוח סביבתי, אולי הצלחת קשר כזה תלויה בעומק האידאולוגיה

בסביבתי יש טבעונים שחיים עם בנות זוג לא טבעוניות, מגדלים ילדים לא בהכרח טבעונים, לוקחים אותם לגני חיות ללא נקיפות מצפון (כך נדמה), משתתפים בשיחות דיג אקראיות עם אמירות כמו "איזה מגניב לחתוך את פתיונות השרימפסים ולשים אותם על הקרס".
&nbsp
קל להבין איך טבעונים כאלה יכולים להסתדר בקשר מעורב, מאחר שהאידאולוגיה אצלם - אף שקיימת במידת מה - היא משנית לסיבות אחרות שהביאו אותם לטבעונות.
קשה לי להאמין שטבעוני אבולישניסט - שנגד כליאה והרג מכל סוג - היה מחזיק מעמד בקשר כזה.
&nbsp
&nbsp

The Blue Fairy

New member
בעלי לא מוכן ללכת לגני חיות, לא מתקרב למסעדות

בשרים (שעל טהרת הבשר, הוא כן יבוא למסעדות מעורבות)
אין סיכוי שהוא יתקרב לדיג
לא אוכל דבש
ואוי ואבוי למי שיקרב אליו עור\פרווה\צמר
את הנעליים הוא מזמין מאנגליה, מחנות טבעונית
לא מוכן שנגדל דגים באקווריום\תוכים\אוגרים וכו'
וכשהוא טס לגרמניה החודש הוא למד איך להגיד את כל מה שהוא לא אוכל בגרמנית כדי שאף אחד לא יקרב אליו במקרה משהו עם בשר\חלבי\ביצים וכו'
&nbsp
כמו שאמרתי,
הוא טבעוני כבר 15 שנים (מגיל 14! צמחוני מגיל 8), הרבה לפני שכל התנועה החדשה הזו התחילה
חבל שאת\ה שופט בלי לדעת

l coyote l

New member
לא שיפוט. תיאור מצב שמוכר לי במטרה לשמוע את הצד שלך.

חינוך ילדים - עם ובלי טבעונות - הוא נושא מורכב ורגיש, ולכן נושא מעניין לדיון (לדעתי).

The Blue Fairy

New member
מסכימה לחלוטין

עברנו המון (המון!!) ויכוחים עד שהחלטנו על הדרך ששנינו יכולים לחיות איתה
אבל אני כן רוצה לתת תקווה לכל מי שמתלבט אם לצאת עם קרניבור :)

האלזה

New member
אני מסכימה עם קיוטי, זה מאוד תלוי במידת האידיולוגיה

לכל אחד יש גבולות אידיולוגים, למשל- לא לצאת עם מי שאוכל כלבים. לא לצאת עם מי שהורג כלבים בעצמו. אלו דוגמאות של וטו שמקבלות לגיטימציה בחברה הישראלית/ מערבית.
זה מאוד קשה לנסות להשתלב בחברה כשיש לנו כטבעונים ביקורת מאוד נוקבת על הנורמה הרווחת. אחד הפתרונות להשתלבות והמשך חיים נורמטיבים הוא בדיוק כמו זה שאת מתארת.
כמובן שיכולות להיות גם סיבות אחרות למידת אידיולוגיה פחותה, אבל התוצאה זהה: התערות גבוהה יותר בחברה/ ניהול מערכת יחסים מעורבת.
&nbsp

למעלה