מדברים על טבעונות בטלויזיה

marx04

New member
טבעונות אינה בהכרח תזונה בריאה

שלום יוצרת אני,

טבעונות, על פי ההגדרה המקובלת שלה, משמעה צריכת מזון שאינו מן החי בלבד, דהיינו הימנעות מוחלטת מבשר בעלי חיים, חלב בעלי חיים, ביצים ודבש.
תזונה שעונה על הגדרה שכזו יכולה להיות מאד לא בריאה (למשל צריכת פחמימות, סוכרים ושמנים מן הצומח בלבד).
לכן באופן חד-משמעי ניתן לומר שהבסיס לטבעונות אינו בריאותי.

כמובן, תזונה טבעונית יכולה להיות בריאה מאד, אך לשם כך יש להקפיד על תזונה הכוללת גם ירקות ופירות, אגוזים שקדים וכו', דגנים וקטניות, לא להפריז בצריכת שמנים וסוכרים, להעדיף מזונות עשירים בסיבים, למעט ככל האפשר בצריכת מזון מטוגן ועוד. כל הדרישות הללו אינן נובעות מטבעונות.

באופן דומה גם תזונה שאינה טבעונית יכולה להיות מאד לא בריאה או מאד בריאה.

את הטבעונאות אינני מכיר מספיק, ועל כן אין לי יכולת להתייחס אליה.

בברכה,

אורי.

בהשוואה לצמחונות ואכילת בשר

אם משווים תזונה בשרית מאוזנת לתזונה טבעונית מאוזנת - הטבעונית בריאה יותר.
באותו אופן טבעונות לעומת צמחונות.

27182

New member
מדוע?

כמו שראית, שיעור המוות אצל טבעונים לא נמוך יותר.

ללא מובהקות סטטיסטית:)

כתבתי קודם..שאני לא חסיטת מטה-אנליזה
ואם כבר מחקר - אז כזה שמתמקד במטרה והקבוצות בו שוות במספרן - אולי כך נקבל מובהקות סטטיסטית?

אני עדיין מחכה לקישור למקרי פליאו שהחלימו ממחלות. (מחלות - כמו סוכרת מטופלת בתרופות או סרטן או מחלות לב או מחלות מעי וכו')

27182

New member
קישור

אני לא קראתי את העדויות בקישור, כך שאני לא יודע אם יש שם את מה שאת מחפשת.

עברתי על הרשימה...

פרט לשניים שמדווחים על שיפור/העלמת סוכרת 2 - עם זאת, תקופה קצרה..מעניין לפגוש אותם בעוד שנה שנתיים..
עוד אחד שמוודח על שיפור בהתקפים של טרשת נפוצה - אבל! מצב כללי ללא שיפור...
אין

רובם ככולם לא עברו את השנתיים וחצי --הרוב פחות משנתיים.
חלק בכלל לא עושים את התזונה אלא יותר נמנעים מגלוטן, סוכר ומוצרים תעשייתיים - יופי!

פרט לראשון - ארבע שנים= מיקי בן דור - זה שמפרסם את השיטה, לא היה חולה במחלה אבל מוכר את הספר...

נמשיך לחפש

marx04

New member
אין שום הוכחה לכך

שלום לך,

למיטב ידיעתי והבנתי אין שום הוכחה לכך.
אני מניח שנשאר חלוקים בנושא זה.

מכל מקום, אם אינני טועה, גם לגישתך רמת ההוכחה הקיימת אינה חד-משמעית או משכנעת ברמה גבוהה, ועל כן אין בכך כדי להוות בסיס איתן למעבר לטבעונות.

בברכה,

אורי.

יש עדויות

ועם הזמן תהיינה יותר ויותר עדויות (מספר הטבעונים עולה בכל יום:)

לבסוף, לא תהייה ברירה לכל העסקנים והחוקרים, אלא לערוך מחקרים מסודרים ולמצוא סוף סוף את ההוכחות.

עד אז, כל אחד באמונתו יחיה:)

27182

New member
כבר עשו מחקרים

וכפי שכתבתי, הם לא מראים הבדל מהותי בבריאות של טבעונים. המחקרים שנעשו הם לא מושלמים, אך עדיין הם הרבה יותר אמינים מ"עדויות".

סעיף 3 שלך שגוי

הרבה אנשים מבססים את הטבעונות שלהם על שיקולים בריאותיים, בטח שיותר מאשר על שיקולים אקולוגיים (שאני לא מזלזל בחשיבותם).

marx04

New member
נא קרא שוב את ההודעה שלי

שלום יונתן,

סעיף 3 שלי מתייחס למה שלדעתי היה מוסכם בדיון הטלביזיוני, והוא לא אמור לשקף מציאות כללית.

מעבר לכך, אם יש אנשים שמבססים את הטבעונות שלהם על שיקול בריאותי (ואני בטוח שיש כאלה), הרי שלדעתי הם טועים, וההסתמכות שלהם על שיקול שגוי אינה הופכת אותו לנכון.
רק לשם ההמחשה, נדמה לי שאין ויכוח שאנשים רבים הפכו לטבעונים לאחר ובעקבות הצפייה בהרצאה של גארי יורופסקי, ואני סבור, עם כל הצער שבכך, שהאנשים הללו פעלו באופן לא רציונלי ומאד לא ביקורתי. זאת משום שלדעתי ההרצאה שלו היא סיבה רעה מאד לעבור לטבעונות.

בברכה,

אורי.

טעות שלי

הבנתי מההודעה שלך כאילו אתה טוען שאלו הסיבות המוסכמות לטבעונות בכלל, לאו דווקא בדיון ששודר (שבו לא צפיתי).

לגבי ביסוס הטבעונות - בהחלט יש כאלו שהשיקול שלהם הוא בריאותי, וזה מספיק לפסול את הטענה שטבעונות מתבססת רק על מוסר ואקולוגיה. מעבר לכך, לדעתי זה שיקול שאינו שגוי בכלל. רק לאחרונה המלצתי פה בפורום על תוכנית ששודרה על נושא הטבעונות ביס-דוקו, ובין השאר סיקרו שם מנתח לב לשעבר שכיום מסייע לאנשים להתאושש ממחלות לב באמצעות מעבר לתזונה טבעונית. לפחות עבור האנשים שתוארו בכתבה נראה שהתזונה הטבעונית משפרת את מצבם פלאים. גם באופן אישי אני יכול להעיד שמה שדחף אותי לטבעונות הייתה הרגשה פיסית טובה יותר כשנמנעתי מבשר וחלב. לא יודע אם זה נחשב שיקול בריאותי בעיניך אבל זה בטח לא שיקול אידיאולוגי-מוסרי-אקולוגי.

לגבי ההרצאה של גארי - הטיעון היחידי שלו בהרצאה הוא שזה לא בסדר מוסרית לאכול חיות. כל השאר רק נועד לתמוך בטענה הזו. כך שמי שמסכים עם הטענה המוסרית של גארי (כמוני) ועקב כך הפך לטבעוני, ביצע החלטה מוסרית שקולה. לא ברור לי למה לטעון שזו סיבה גרועה לעבור לטבעונות.

marx04

New member
לגבי ההרצאה

שלום יונתן,

אם הטיעון היחיד של גארי יורופסקי בהרצאה שלו היה הטיעון המוסרי, אני חושב שיש סיכוי שהייתי סבור שההרצאה שלו טובה.
למרבה הצער, ההרצאה שלו מלאה טיעונים אחרים, בלתי מבוססים לחלוטין מוטעים או דמגוגיים, כגון שבני האדם בנויים אנטומית כצמחונים, שההעדפה הטבעית שלנו היא לפירות וירקות, שדבש הוא קיא של דבורים וביצים הן ווסת של תרנגולות.

אז לא, הטיעון המוסרי שלו איננו הטיעון היחידי שלו בהרצאה, ולכן ההרצאה שלו כל כך גרועה.

בברכה,

אורי.

על טעם ועל ריח

כמו שאני רואה זאת, הטיעון של גארי הוא מוסרי נטו, והוא גם חוזר על זה מספר פעמים בהרצאה ("גם אם תזונה טבעונית לא בריאה יותר זה לא תירוץ לאכול בשר"). כל הטיעונים הבריאותיים והאבולוציונים באים לתמוך בטיעון המוסרי, במובן שאין לנו זכות לאכול בעלי-חיים כי חיינו ובריאותינו לא תלויים בכך. לגבי הדיוק שבהסברים שלו - אני מסכים שיש שם חוסר דיוקים ודמגוגיה, מצד שני יש שם עובדות מעניינות שהרבה אנשים לא מודעים אליהן, ומן הראוי לתת עליהן את הדעת. כך שלפסול את ההרצאה בגלל הדברים הללו נראה לי מוגזם, אבל זו דעתי, אם בעיניך זה הופך את ההרצאה לגרועה זה בסדר גמור.

marx04

New member
אני משתף לגבי התזונה שלי בעיקר בפורום השני.

שלום יוצרת אני,

בפורום הזה אינני נוהג לשתף לגבי התזונה שלי, מאחר שרוב הדיונים הם אידיאולוגים, ומאחר שהפורום הזה במהותו הוא פורום טבעוני, ואני אינני טבעוני.
התזונה של אשתי קרובה לצמחונות, והיא קרובה רגשית לצמחונות.
בני אלרגי/רגיש למוצרי חלב ואנו מקפידים מאד שלא ייחשף לחלב ומוצריו.
באופן אישי אני נמנע מחלב, אך אני צורך מוצרי חלב (גבינות ויוגורט).
כמו כן, אינני מקבל את הטיעון המוסרי בעד טבעונות, אך אני סבור שהוא טיעון רציני, ואני מכבד את הדוגלים בו.

באופן כללי ומעשי יש לי עניין רב בתזונה צמחונית וטבעונית, ואני לומד (ומיישם) הרבה מאד גם מהפורום הזה ובמיוחד מפורום תזונה צמחונית וטבעונית.
פרט לכך אני משתדל להקפיד על תזונה בריאה, הן באופן אישי והן לכל בני ביתי.

בברכה,

אורי.

אני כבר לא שמה לב איפה הדיון:)

הבנתי:)
אז למה לא רואים את אישתך בפורום? או שרואים ולא יודעים?

marx04

New member
אשתי קרובה לצמחונות, לא לפורומים.

שלום לך,

אשתי מאד פרו-צמחונות, אך מאד אנטי-פורומים (ולא חשוב איזה).

אז אני מכהן כנציג המשפחה בפורומים השונים, ואשתי מבליגה על כך, כל עוד אני מכין לה מדי פעם תבשיל צמחוני/טבעוני טעים במיוחד שמקורו בפורומים.

בברכה,

אורי.

למעלה